Voorbereidende klas Lagere Technisehe School werpt gimstige resultaten af Avondnijyerheidsschool Rijssen diploma-uitreiking HEITJE VOOR KARWEITJE Wat Jonker Rijnold onder de lindeboom vertelde VREEMDE ZAKEN OP DE GRIMBERG in lang vervlogen tijden 99.De Koerbelt" de le week van mei open Vereniging neemt exploitatie van zwembad over maar gaat ook de zwemsport stimuleren Waardering activiteiten En waar was de bewaking voorlopig bestuur INGEZONDEN Vrijdag 31 maart 1961 Pagina 3 VAN COEVERDEN. RIJSSEN buiten de wallen Zoals gewoonlijk had Jonker Reinold on der de stadslinde een aandachtig gehoor toen hij de geschiedenis van een zekere Grimbaard vertelde de jonker met de paardevoet, die om trent *t jaar duizend op de Grimberg leefde. De Grimberg was destijds nog geen havezathe, maar een hof dat een aantal pachters toe behoorde, waaronder ook de hofmeier F. Grim baard. Er woonde een wonderlijk volkje. In een klein huisje, niet ver van de Grim berg woonde de Lange Aale, een wonder- doenster, die bij tijd en wijle heel Rijssen op stelten zette. Aale verstond namelijk de kunst allerlei dranken te bereiden, onder andere ook een liefdesdrank. Het was natuur- Adele keek in de bisschoppelijke mond en zette een bedenkelijk gezicht. Zij nam de bisschop mee naar de lindeboom naast haar huisje en sneed met een mes vier óf vijf kerven in de wilgenbast. Dan lichte ze de bast voorzichtig op zon der deze te breken, sneed een houtspinter van de wilg, en dit ging tussen de bisschop pelijke kiezen. Daarna werd de wilgenbast weer zorgvuldig toegedekt. De pijn stilde echter niet. Dan hebben de onderaardse goden U te pakken, sprak Adele. Genadige heer, nog een ogenblik. En meteen gaf zij met haar soepele hand de bisschop een oorvijg die klonk als een klok en de tandpijn was verdwenen. Dan was er op de Grimberg de goden nimf. Die was ook niet mis. Deze dame stond in contact met de ondergoden, dat wil zeggen de geesten onder de aarde. En zij, Ursula was te Rijssen zeer gevreesd. Ook Ursula kon dokteren. ZÜ was de koortsspecialiste. Een holle lijk geen wonder, dat de jonker een groot lindeboom was haar apotheek. Als de mensen gehoor had onder de stadslinde, maar het erge koorts hadden moesten zij om hier- vreemde was dat het meest bejaarde man nen waren, die aan zijn lippen hingen. Op die mooie avond vertelde de jonker dan het verhaal van Aale, dat wij hier weer vertellen. Echter eerst nog iets over de toestand in het algemeen. Het jaar duizend bracht ook zijn zorgen mee, en dat waren diepe zorgen voor de Rijssenaren. Want ondanks het feit dat het Christendom reeds twee honderd jaar in Rijs sen was tierde het heidense bijgeloof nog welig. En Grimbaard, de hofmeier van de Grim berg, of beter gezegd zijn voorvaderen, had den zich ook tot het Christendom laten be keren, maar daarnaast diende hij ook nog de heidense goden van zijn voorvaderen uit lang vervlogen tijden. Grimbaard dacht: Je moet alle kanten uit kunnen, want als het een niet lukt zal het andere wel lukken. Als hij niet in de hemel zou komen was er het Walhalla nog, het Walhalla met zijn vele goden. Het was natuurlijk niet goed dat hinken op twee geloven, maar daarvoor leefde Grimbaard dan ook in het jaar dui zend. De toenmalige pastoor had van hoge theologie nog geen kaas gegeten al deed de man zijn best om Rijssen in het rechte spoor te houden. De hofmeijer van de Grimberg was een liefhebber van vrouwen die allerlei kunsten verstonden. En een van deze vrouwen was Aale, de bereidster van de meie en liefdes dranken. Als een Rijssens meisje het oog op een schone Rijssense jongeling had laten vallen en ondanks haar hengelen was zij er niet in geslaagd de jongeling aan de haak te slaan was Aale de redster in de nood. Want zij ging dan stilletjes naar Aale en tegen goed geld maakte deze haar dan twee liefdesdranken klaar. Een ervan moest zij zelf inslikken en een voor de jongeling. Als zij er geen kans toe zag de jongen de drank te laten innemen was dit ook nog geen nood, want Aale was altijd nog bij de hand. Zij beschikte over middelen om de jongen bij zich te ontbieden en eenmaal in haar huis je slikte de jongeman zonder moeite de lief des-drank. Het meisje behoefde maar een paar dagen te wachten en daarna werd haar deur platgelopen door haar beminde. De pas toor trok tegen deze duivels- en toverkunsten natuurlijk fel van leer. Maar dat was monnikenwerk, want Grim baard met de paardevoet was machtig. Hij had het jonge volk van Rijssen op z'n hand. Hij was het die Aale de hand boven het hoofd hield, en daar viel niet veel aan te doen. Natuurlijk was er ok nog een bis schop van Utrecht, en deze Grimbaard stuur de felle brieven aan Grimbaard, die ze ech ter als hulpmiddel op de W.C. gebruikte. En als het er op aan kwam kon jonker Grimbaard zich van een machtig Overijs sels jonkerdom verzekeren. Deze edelen wilden de bisschop maar wat graag op hun vestje want zij vonden hem een gevaar voor hun stand. En Aale kon dus rustig verder gaan met het maken van dranken tegen het boze oog en andere. Een meidrank van Aale gaf degene die het haalde een verzekering voor een goe de gezondheid, een jaar lang van mei tot mei. Als men echter in die tijd toch ziek werd weet Aale dit aan het boze oog, en hiervoor had Aale ook wel een middel. Be halve Aale was er ok nog een andere des kundige. Zij woonde in een ander klein huisje, en was om het maar ronduit te zeggen de tandarts van het jaar duizend. Zij had tal van plantaardige middelen tegen tandziekte en dus ook een uitgebreide klantenkring. De overlevering wil dat een bisschop die eens op de Bevervoorde hevige tandpijn kreeg door de koster geadviseerd werd naar Adele te gaan. Maar de bisschop deed dit nog niet zo gauw, want met vrouwen die geregeld contact hadden met de duivel had hij niets op Maar niemand uit zijn gevolg wist raad en de pijn werd steeds heviger. Ten einde raad zond de bisschop iemand naar de Grimberg om Adele te halen. Maar Adele kwam niet, ook al vanwege de banbrieven die Grimbaard geregeld ontvangen had. Dus zat er voor de bisschop niet anders op dan zich naar de Grimberg te laten rijden en daar Adele raad te plegen. Wijd waren de poorten opengegooid toen de bisschop bin nenreed met zijn gevolg. Adele voelde zich gestreeld door het hoge bezoek en Grimbaard niet minder. Even dacht hij dat het een koude kunst was om de bisschop met zijn gevolg in de pan te hakken, maar als rid der streed men niet met open vizier en Grim baard was een der zulken. Dus liet hij de hoge gast naar het huis van Adele brengen. Daar vond de bisschop een heidens huis altaar, en dit was hem een doorn in het oog. Maar opeens kreeg hij zulke scheu ten door de kiezen dat hij de heidense go den vergat en Adele smeekte om hem te helpen, van bevrijd te worden naar Ursula op de Grimberg. Wanneer de patient niet al te corpulent was werd deze figuurlijk uitge kleed. Zo helemaal naakt moest de koorts lijder door de holle linde. De pastoor van Rijssen noemde dit dui velswerk. Maar Ursula oefende ongestoord haar praktijken uit. Zo was Dolf met de Beentjes, een steenbakker uit Rijssen ook als klant bij haar geweest. Het kereltje was zo mager als een talhout en ging met vlag en winpel door de holle linde. Ursula sprak tijdens het trekken van Dolf door de linde een bezweringsformule uit. En waar achtig: Dolf was genezen en weer zo ge zond als een vis. Een ding was op de Grim berg gevaarlijk. Gevaarlijk voor iedereen. Dat was de waternikker. De w.aternikker was een monster met een grote kop en stroo-achtig haar en ogen zo groot als die van een koe. De waternikker had groene tanden en was vooral kwaad bij donkere maan. Dit alles en nog veel meer maakte de Grimberg tot een gevreesd oord. Maar ook aan dit verhaal komt een eind, want de torenklok van Rijssen slaat negen uur. De jonker van Bevervoorde vertelde dat hij naar het kasteel moest, want over een uur moesten de spoken gelucht worden. Hij groette zijn gehoor en vertrok. De omstanders bleven nog even staan. Sommi gen van hun griezelden heerlijk terwijl de bangerikken zeer angstig waren. En de ou de Dorus, de water- en vuurman durfde van angst niet naar huis. Twee dappere grijs aards die heimelijk aan de liefdesdrank dach ten vonden de moed om hem naar huis te brengen. En jonker Reinold van de Bevervoorde zat voor het knappend haardvuur te broe den op een ander verhaal oet de oale tied, maar dat horen we later nog wel. In wateren van de Schotse basis voor atoom-duikboten met Polaris-raketten, Holy Loch, hebben drie demonstranten tegen deze Polaris- raketten kans gezien de kern-onderzee boot fatrick Henry' te enteren om vanaf een plaatsje op dit vaartuig met meer effect en in elk ge val op meer specta culaire wijze lc kun nen protesteren. Deze telefoto toont één van de demon stranten, die een plaatsje heeft ge vonden op de hoge staartvin van de ^Patrick Henry' Een slechte beurt voor de bewaking?? „Wij verwachten, dat het nieuwe zwembad de Koerbelt de le week van mei zal kunnen worden opengesteld, en hopen daarmee, dat hiermede voor de zwemsport een nieuw tijd perk zal worden ingeluid. De officiële opening, waarvan wij zullen trachten een evenement van betekenis te maken zal omstreeks 15 juni worden ge houden. Van deze feestelijke gebeurtenis hopen wij, dat daarvan een goede propagan da voor de zwemsport zal uitgaan." Aldus de heer F. van Schooten, de nota ris van Rijssen, in de oprichtingsvergade ring van de Rijssense zwem- en poloclub de Koerbelt. spr. waarvan de mogelijkheden uiteraard nog moeten worden onderzocht. Duidelijk stelde de heer Van Schooten, dat men diende in te zien, dat de vereni ging is gebonden aan bepaalde voorwaar den, waaraan door de vereniging zonder meer dient te worden voldaan. Met de ontwerp statuten en reglementen kon de vergadering zich verenigen, terwijl het definitief bestuur werd gekozen uit het voorlopige, aangevuld met de heer D. Oost hoek arts. In tegenwoordigheid van enkele bestuurs leden werden donderdagavond de diploma's uitgereikt aan leerlingen van de avondnij verheidsschool te Rijssen. Na de uitreiking hiervan sprak de directeur de gediplomeerden toe, allereerst de leer- Het bestuur van de zwem- en polovereni- lingen, die het A-diplóma van de 3-iarige n 0 10 j 1 1 1 j o ging is thans definitief samengesteld als volgt: F. van Schooten, voorzitter, H. Pluimers penningmeester, J. Eshuis, secretaris, mevr. G. Brouwer-Oosterling, G. Schreuder, D. Duin dam, J. ter Keurst, J. Th. Gijsbers en D. cursus ontvingen. Bij deze groep moet het B-diploma nog volgen, aldus de directeur, zodat zij allen de volgende cursus weer op school worden verwacht. Anders is het met hen, die het B-diploma (5-jarige cursus) ontvingen. Zij kunnen ver- Oosthoek. In de kascommissie werden ge- schillende kanten uit, nl. de opleiding kr»7tf>n Ho ït tttI H kozen de heren H. van Weerd, G. Schuite maker en D. Slettenhaar. Door verschillende 'leden werd de zon- De heer Van Schooten heeft zich als voor- I dagssluiting van het zivenibad zeer betreurd zitter van het voorlopige bestuur in deze I en §einformeerd werd haar de-mogelijkheden oprichtingsvergadering doen kennen als een °m deze voorwaarde van de gemeente te doen vervallen. resolute figuur, die bereid is zijn energie De heer Van Schooten, zag deze moge- in dienst te stellen van de nieuwe vereni- lijkheid niet en was van' mening, dat men w voor het gezeldiploma, lascursussen; zij moeten doorgaan de vakbekwaamheid verder te ont wikkelen. Al heeft nu iedereen werk, die werken wil, zodat je wel eens denkt, dat een diploma niet meer nodig is, er komt ongetwijfeld een andere tijd, een tijd waarin selectie toegepast moet worden. Zorgen jullie dan, dat je door je vakbe- ging. Met zijn medebestuursleden heeft de zich hierbij onherroepelijk neer diende te kwaamheid tot de geselecteerde groep be leggen. hoort, aldus de directeur. Voorts werden bezwaren ingebracht tegen I Ren diploma ontvingen de volgende leerlingen: het sluitingsuur van het bad op 's avonds A"diPloma: half acht. afd- timmeren: G. v.d. Dijk; D. Strokap, Van de zijde van verschillende grote werk- I Riissenl A. J. Heimeriks, Nijverdal; J. H. gevers waren hiertegen ook schriftelijke be- M' otten> Enter. zwaren ingebracht. 2 leerlingen ontvingen geen diploma. De voorzitter kon zich dit bezwaar goed afci- metselen: G. J. Jansen; J. van Putten; - - ----- - begrijpen, maar men diende ook' rekening LRoz®ndom; aileh te Rijssen. dat men zich met de plannen van het bestuur te houden met het beschikbare personeel t en: A. J. ter Avest, Nijverdal; 1_ I 1 I ,T. CrPf.lrafia ITrtfor heer Van Schooten al enige maanden een grote activiteit ontplooid, en de lijnen waar langs o.a. de exploitatie van het zwembad zal worden opgezet werden duidelijk gete kend. Dat de belangstellenden, die de vergade ring bezochten zich grotendeels als lid van de vereniging aanmeldden was een bewijs, kon verenigen. Het feit, dat het voorlopige bestuur defi nitief werd geaccepteerd was een bewijs, dat men vertrouwen had, in deze mensen, die bereid zijn de nieuwe zwem- en polo vereniging tot grote bloei te brengen. Uit de relevering van de ontplooide activiteiten van het bestuur kon duidelijk de conclusie worden getrokken, dat men reeds vele moeilijkheden heeft weten te overwinnen. De heer Van Schooten kwam met een dui delijk beeld, waarop men denkt niet alleen het zwembad de Koerbelt (dat uiteraard ei gendom van de gemeente blijft) te exploi teren, maar ook op welke wijze men de zwemsport, die eigenlijk nooit geen moge lijkheid heeft gehad zich in Rijssen te ont wikkelen te stimuleren. Dat leek ons een zeer positief punt, waar van voor de toekomst veel kan worden ver wacht. Het zwembad aldus de heer Van Schoo ten in zijn openingswoord is gemeenschap pelijk bezit van de inwoners van Rijssen. Als er straks de laatste hand aan is gelegd, is Rijssen een prachtig zwembad rijk, waar op wij trots kunnen zijn, een zwembad dat in menige grote stad niet gevonden wordt". Het spreekt vanzelf, dat wij, die het zwem bad zullen gaan exploiteren, dat zo goed mogelijk proberen te doen, in welk voor nemen het standpunt, dat getracht zal wor den de badgasten een zo goed mogelijke service te bieden en een zo prettig mo gelijk verblijf op het terrein van het zwem bad te garanderen, uiteraard juist is. De vorm waarin wij het plan van exploi tatie hebben gegoten is ontstaan naar een voorbeeld van de gang van zaken in Lei derdorp alwaar het gemeentelijk zwembad sinds ongeveer 5 jaar, naar alle tevre denheid eveneens door een vereniging wordt geexploileerd. Het voorlopige bestuur heeft gemeend het abonnement te koppelen aan het lidmaat schap. Zodoende kan iedere vaste gebrui ker als lid van de vereniging invloed uit oefenen op een goede functionering van de vereniging, Het was een prettig geluid van de heer Van Schooten, toen hij in zijn openingswoord het standpunt van het voorlopige bestuur onthulde, dat de vereniging niet uitsluitend is opgericht om de exploitatie van de ge meente over te nemen, maar dat men het zich als een taak ziet de zwemsport in de waarvan het werkrooster door de Arbeidsin spectie moet worden goedgekeurd. Niettemin zegde spr. toe, al het moge lijke te zullen doen om aan dit bezwaar tegemoet te komen. De twijfel ten aanzien van de opening in de le week van mei, die naar voren kwam, wimpelde de heer Van Schooten zonder meer af. „Wat er ook gebeurt, tenzij het vriest of hagelt, het zwembad gaat open in de le week van mei. J. Getkate, Enter, afd. metaalbewerkenH. H. Poortman; J. G. Strokap; Th. A. J. Tijhuis; Rijssen; J. G. M. Lucassen; G. J. Lucassen; H. Tjeerds- ma; Nijverdal; J. G. L. Oljans; M. Roes- sink; Enter. 2 leerlingen ontvingen geen diploma. B-diploma: afd. metaalbewerken: D. Ligtenberg; H. van Losser; J. Sanderman; G. Scherphof; M. Tij hof; allen te Rijssen; H. H. J. ten Berge Enter; G. Bennink, Wierden, B. J. C. Wes- terik, Nijverdal. BEVORDERINGEN. afd. Timmeren: van klas 1 naar 2: J. Borkent, Rijssen van klas 2 naar 3: G. Kastenberg, M. Nij- kamp, Rijssen; A. M. Machielsen, H. Valk, Nijverdal afd. metselen: van klas 2 naar 3: G. H. Dekker, Nijverdal 1 leerling niet bevorderd. afd. metaalbewerken: van klas 1 naar 2: J. L. Scheppink, Rijssen. 1 leerling niet bevorderd, van klas 2 naar 3: J. van Aartsen, Nijver dal; H. G. J. ten Berge, Enter; J. Ligten berg, Rijssen. van klas 4 naar 5: G. Baan, G. J. Baan, M. Boerman, J. Kappert, J. Nijland, H. Rol- leman, G. Rolleman, G. Vos, allen te Rijssen; J. Agteresch, Wierden; J. ten Brinke, Eisen; I. J. Priem, Nijverdal, 1 leerling werd niet bevorderd. afd. schilderen: van 2 naar 3: A. Boscn Th. Verschoor, Nijverdal. Aan het jaarverslag, uitgebracht door het bestuur van de Lagere Technische Dag- en Ten aanzien van de feestelijke opening I Avondschool ontlenen wij het volgende: het deelde de voorzitter mede, dat deze waar- aantal leden van de vereniging bedraagt 140. schijnlijk zou plaats hebben op zaterdag 10 Het Personeel bestaat uit een directeur en 25 personeelsleden. Omdat iedere leraar maxi maal 36 lesuren verzorgt, was het noodza kelijk, dat er een leraar voor de rekenvakken werd aangesteld. Benoemd werd de heer C. Batenburg in tijdelijke dienst, evenals de jum. Er zijn al verschillende stappen onder nomen (prominente zwemmers en zwemsters zijn uitgenodigd) teneinde de opening op fesstelijke wijze te doen plaats hebben. Op donderdag 6 april en vrijdag 7 april zult u ze weer zien, de meisjes en jongens in Padvindersuniform die traditiegetrouw weer hun jaarlijkse karweitje voor u willen op knappen. Ze komen niet met het doel u alleen maar geld uit de zak te kloppen, nee, ze willen er iets voor doen! Boodschappen doen, fietsen schoonmaken, tuin harken, ramen zemen zijn echte kar weitjes voor de jongsten. Er zijn echter ook grotere jongens en meisjes onder die heus wel een groter karwei aankunnen. Allen zijn ze in het bezit van een boekje waarin uw beloning moet worden opgeschre ven. U krijgt dan een zegeltje aan de deur te bevestigen zodat anderen kunnen zien dat uw karweitjes al zijn gedaan. Steunt u deze sympathieke manier van geld- verdienen, dan kunt u er van overtuigd zijn dat uw bijdrage goed besteed is. Gedeeltelijk is de opbrengst voor de plaatselijke groepen, het overige is bestemd voor landelijke acti viteiten vooral onder de minder valide kin deren, de „Blauwe vogels" bij de meisjes en de „B.E.-padvinders" bij de jongens. Het is niet de bedoeling om geld te ont- vangen zonder tegenprestatie, hoe ongaarne ruimste zin te propageren en mogelijk te de meisjes en jongens ook geld laten schie- maken. Dat zal dan in de toekomst kun- ten, ze mogen niets aannemen zonder dat nen gebeuren via een onderafdeling aldus ze iets voor u. hebben gedaan. De actie duurt dit jaar maar twee dagen, donderdag en vrijdag. Op zaterdag kunt u geen karweitjes meer laten doen door deze actieve leden van de Rijssense Padvinders verenigingen, profiteer er dus direct van! In het Dagblad van het Oosten stond dezer dagen een zeer sympathiek stukje over „Be roepsbedelaars". De mannen en vrouwen van het Leger des Heils, die in de maanden maart en april weer al hun vrije tijd geven voor de jaarlijkse inzameling van gelden voor het onvangrijke barmhartigheids werk voor het Leger des Heils. Dagen achtereen lo llen zij soms (zelfs ouderen, die reeds aan pen sioen toe zijn) stad en dorp af geheel belange loos voor dit mooie doel. Hun moeite is: Voor anderen!" en dankbaar en voldaan strekken ze san 's avonds hun vermeoide ledematen op hun legerstede uit. Ook in Rijssen zal deze collecte huis aan huis geschieden, in de week van 4 tot 9 april a.s. Ontvang deze werkers van „de helpende Hand" vriendelijk en geef blijmoedig uw bijdrage. Let vooral op de S op de kraag, en vraag aan iemand, die geen uniform heeft, zijn of haar volmacht. Een Legervriend. heer C. Wassens tot leraar timmeren. Aan de heren W. Ras en A. A. Hoogendijk, die 1 dag per week les gaven, moest Sn verband hiermede eervol ontslag worden verleend. Er wordt onderwijs gegeven in de volgende vakken: Timmeren, metaalbewerking, metselen schilderen, waarnaast alle leerlingen les krijgen m alg. vormend onderwijs, lichamelijke op voeding, vaktheorie, vaktekenen en schetsen. Bovendien bestaat het onderwijs voor tim merlieden verder in banktimmeren, machinale houtbewerking, en bouwtimmeren. Voor metaalbewerkers uit machinaal bank- werken, lassen vuur- en plaatwerk. Metse- aars. metselen, voegen en raapwerk. Iders: Huis en decoratief schilderen. De resultaten van de voorbereidende klas waarmee m 1959 een aanvang werd gemaakt zijn goed. Het verschil tussen de leerlinge dle f.z® klas wel en niet hebben doorlopen is duidelijk merkbaar waarmede het belang van deze voorbereidende klas duidelijk is gebleken. Met het oog op de beschikbare ruimte kunnen niet meer dan 3 klassen van het algemeen vormend le leerjaar worden ge vormd. De leerlingen van de 3e klassen timmeren, metselen, schilderen en metaalbe werken bouwden in 1960 met elkaar een ste nen woonhuis. Het totaal aantal leerlingen van de dagschool bedraagt 372 (full-time) en 111 voor part-time. De cursus 1960, die op 1 augustus aanving werd begonnen met 173 nieuwe leerlingen waarvan er 75 deelnamen aan het alg. leer jaar (voorberéidingsklas). Aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen werd een studietoelage uitgekeerd tot een totaal bedrag van 2.912.90. De in ventarisaanschaffing ten behoeve van het 2e praktijklokaal van de afd. metaalbewer king is voltooid. De kosten hebben bedragen f 84.651,43. Het aantal leerlingen van de technische avondschool bedroeg 256. Onderwijs wordt hier gegeven in timmeren, metaalbewerking, schilderen, metselen es laseeo,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3