1 ie ie ie Voorzitter S.G.P. Televisie-actie bracht vreugde en medeleven in Rijssense ziekenkamers Gemeenschap toonde warme menselijkheid Nooit tevoren was 'n geldinzameling zo'n groot succes Kleding van LICHTENBERG Wethouder Scholman sprak over de gemeentebegroting Ir - PREDIKBEURTEN VEEMARKT RIJSSEN BURGERLIJKE STAND Ccëp. Boerenleenbank „Notter'1 rwA r rr^ r rjn r Onderscheidingen bij het Roode Kruis Vrijdag 24 maart 1961 Jaargang 39 'No. 12 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.10 per kwartaal; voor post-abonnees 125 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 - Rijssen - Telef 2103 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 rur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract kmting. Een comité, opge richt op initiatief 1 van een Rijssense arts om chronische 1 zieken en invaliden aan een T V -toe- stel te helpen, zal tien mensen voor lopig kunnen be- denken Burge meester C B J. *f| Landweer reikte het eerste toestel -f uit aan mej A. G. Goorman (43 jaar), die reeds 18 jaar bed moet houden. VOORSCHOTTEN HYPOTUJiKJEÏ ZZ&k. cüe*ttóe*t Vei/»Hê2£€fa HUTTENWAL 31 RIJSSEN „TEN BERGE" 1 AANRIJDING WEEKBLAD VOOR RUSSEN In het leven van 12 langdurige zieken in Rijssen is zaterdag een kentering gekomen. Juist door de lange duur van de ziekte is de belangstelling geleidelijk afgenomen en ze dragen hun ziekte of invaliteit in alle stil te. Wat moet er om zijn gegaan in deze mensen toen daar zaterdag plotseling blij ken van medeleven werden getoond door wildvreemde mensen, die hun een cadeau aanboden waarop zij in stilte wel hadden gehoopt, maar dat van zulk een rijkdom was, dat zij eigenlijk niet geloofden dat het al lemaal echt waar was. Het comité TTT heeft kans gezien, het eni ge weken aangekondigde streven werkelijk heid te doen worden. Tien televisietoestel len voor langdurige zieken, of invalieden, daarvoor de benodigde gelden, bijeen te za melen, daarvoor moest actie worden gevoerd. Natuurlijk kon het comité in zijn opzet niet anders slagen, dan met de welwillende medewerking van vele Rijssenaren uit al le lagen van de bevolking. Nooit tevoren heeft een inzameling in Rijs sen zulke resultaten opgeleverd als die voor de TTT actie. Het comité is uiteraard bijzonder dank baar voor de medewerking, die men van zovele zijden heeft ondervonden, en toen vast stond, dat de inzameling voldoende finan ciën zou opleveren om de toestellen te kun nen aanschaffen, is er grote vreugde bij de comitéleden opgelaaid. Zaterdag was het dan zover. De actie, die in het hele land en zelfs ook in het buiten land zo veel stof heeft doen opwaaien kon als geslaagd worden beschouwd. Teneinde te demonstreren, hoe voortref felijk de actie is geslaagd en m de hoop, dat door publikaties in verschillende bla den het Rijssense initiatief zou worden over genomen, had het comité een korte bijeen' komst met de pers georganiseerd, waar voor een overweldigende belangstelling werd getoond. Naast de vertegenwoordigers van de gewestelijke pers, warén de journalisten van diverse landelijke bladen vergezeld van fotografen naar Rijssen gekomen, om zich op de hoogte te stellen van wat in Rijssen zou gaan gebeuren. De heer Nijhuis, voor zitter van het comité TTT gaf een duidelijke uiteenzetting over het ontstaan van de ac tie en van de wijze waarop de geldinzame ling was georganiseerd, en sprak de hoop uit dat de berichtgeving in de verschillen de bladen zich tot het feit, dat hier een ac tie was georganiseerd met een liefdadig doel zou willen beperken. De vragen, die het principiële vlak raak ten, wist hij op voortreffelijke wijze te be antwoorden, en stelde, dat ieder moet trach ten begrip op te brengen voor een princi pieel standpunt van anderen. Onze actie is geslaagd, wij kunnen 10 zieken gelukkig ma ken met een TV toestel en voor 2 anderen kunnen wij een hartewens in vervulling doen gaan in andere vorm. Mej. M. Haase (43 ZIT BETER - STAAT BETER Voor de Anti Revolutionnaire Kiesvere niging Nederland en Oranje hield wethouder J. A. Scholman in gebouw Jeruel een inlei ding over de gemeentebegroting. Wettelijk dient de gemeentebegroting door het college van B. en W. voor 1 september van het volgende jaar ingediend te worden en moet voor 1 november door de raad zijn behandeld. Door de verschillende moeilijk heden, die vooral na de oorlog in het finan ciële beleid van de gemeentebesturen van invloed zijn, kan hieraan in de praktijk niet altijd de handen worden gehouden. Ten tijde van de tot standkoming van de wet (Thorbecke 1861) hadden de gemeen tes een eigen belastingstelsel, thans is de gemeente in hoofdzaak afhankelijk van de uitkeringen uit het z.g. gemeentefonds war- voor door het rijk 12 Vs pet van de totale belastingopbrengst wordt gereserveerd. Wat de gemeentebegroting 1961 speciaal ten aan zien van de verwachte uitkering uit het ge meentefonds betreft kon deze worden ge raamd op 104 pet van de uitkering in 1960 uit dit fonds ontvangen. Dat geen enkel kapitaalswerk is geraamd achtte ook wet houder Scholman een ongewenste toestand. De gemeente Rijssen had op 1 januari een schuld van f 10.484.000- hetgeen neerkomt op een bedrag van bijna 800.- per hoofd. De gemeentelijke bezittingen daar tegen over gesteld bedragen 11.780.000- In ver band met de mogelijkheden van de begro ting en een gezond gemeentelijk beleid is het noodzakelijk gebleken, dat de straat- en wegen belasting moest worden verhoogd, terwijl de bijdrage voor aansluiting op de rio lering op f 25.- per perceel is gebracht. Ook moest de hondenbelasting worden ver hoogd. Door deze verhoging en door de post onvoorzien 22000- is het mogelijk nog een aantal kapitaalswerken uit te voeren. Spr, was stellig van mening, dat het culturele klimaat in Rijssen van veel belang kon zijn in het raam van de aantrekking van nieuwe industrieën. jaar) vanaf haar jeugd bedlegerig zou een fraai radiotoestel met ingebouwde pick up en een aantal gramofoonplaten worden aan geboden terwijl mevrouw Timpers-v.d. Willige zou worden verblijd met een rolstoel. De heer Nijhuis vroeg voorts aandacht voor een brief, die het comité via burgemeester Landweer had ontvangen van een zieke uit Bergen op Zoom, die haar verlangen naar een televisietoestel op ontroerende wijze ken baar maakte. Ik ben al 20 jaar ziek en ik kom nooit meer uit mijn bed. Een TV.-toe- stel zou mij ook veel vreugde verschaffen.. Hoe gaarne wij deze hartewens van deze zieke uit Bergen op Zoom ook zouden willen inwilligen, wij zijn daartoe niet in staat. Maar ook in andere plaatsen, ook in Ber gen op Zoom zouden comité's kunnen worden gevormd, die het lijden van zoveel Neder landse zieken zo aanmerkelijk zouden kun nen verlichten, aldus de heer Nijhuis. Na afloop van de bijeenkomst werd burge meester Landweer telefonisch medegedeeld dat het grote moment voor de Rijssense langdurige zieken was aangebroken. De spanning zou het eerst worden gebro ken, bij mej. D. Goorman aan de Nijver- dalseweg, wier ziekenkamertje plotseling werd omringd, door een groot aantal men sen. Burgemeester Landweer informeerde be langstellend naar haar ziekte en vertelde de zieke, dat zij een prachtig cadeau zou krij gen in de vorm van een televisietoestel. Hoewel de burgemeester er ook van over tuigd was, dat ook dit technisch wonder, zowel ten goede als ten kwade kon worden aangewend, was spr. ook van mening, dat mej. Góorman er veel plezier van kon bele ven. Burgemeester Landweer bracht het co mité dank voor de grote activiteit, die zij had ontplooid; door de aanbieding van de toestellen zet U de kroon op Uw werk al dus spreker. Mej. Goorman, die wel enigszins was voor bereid op enige belangstelling liet de druk te, die rond haar ziekenkamer was ontstaan gewillig en gemoedelijk langs haar heen gaan, ook toen de perscamera's flitsten. Zij was kennelijk heel erg gelukkig met het prachtige cadeau, dat burgemeester Land weer naast haar op het tafeltje had gezet. Hierna bracht het grote gezelschap een bezoek aan de fam. Nijland in de Baan- kamp waar de vrouw des huizes ook al ve le jaren ziek is. Ook hier informeerde de burgemeester naar de toestand van de zieke en verraste ook deze vrouw met een TV toe stel, waarmee ook hier een mogelijkheid tot wat afleiding zou ontstaan, dat dankbaar werd geaccepteerd. Zo was het ook op de verdere tocht, die het comité maakte. Overal dankbaarheid, ontroering en vreugde. Bij verschillende zieken kon via een nood- antenne onmiddellijk een uitzending wor den gevolgd. Waar het voor de meeste zieken voor de eerste keer was, dat hij het televisiebeeld za gen, was het begrijpelijk, dat men volko men geïmponeerd was, dat in de eigen zie kenkamer, waar het zo lange jaren een en al eentonigheid was geweest, plotseling de wereld openging. Het isolement was verbroken, men werd weer aangesloten met de gemeenschap. Wie zal bevroeden, wat er in deze mensen om gegaan is. Welke gezonde kan het geluk pei len van deze zieken, die wellicht zo vaak gesnakt hebben naar wat meer medele ven, naar wat afleiding, dat op bepaalde mo menten even nodig kan zijn als voedsel. Rijssen heeft middels de TTT actie een prachtig voorbeeld gesteld voor de gehele Nederlandse bevolking. In alle bladen van betekenis heeft men aandacht gewijd aan het prachtige Rijssense initiatief en allen, die er passief of actief aan hebben mede gewerkt, kunnen met voldoening daarop te rug zien. De 10 televisietoestellen werden uitgereikt aan de volgende Rijssenaren: Mej. Goorman Nijverdalseweg, Mevr. Nijland Baankamp, Mevr. Schuitert Zuiderstraat, de heer J. Vel- naar Enterstraat, Mej. D. Bijvank Enter straat, Mevr. v.d. Breemen Enterstraat, de heer Wanschers Notter, Mevr. Kamphuis Nij verdalseweg, Mevr. Hoek, Prins Bernhard- straat en Mej. J. Smit Haarstraat. Sym pathiek was het besluit van het TTT comité Mej. Haase, die geen TV toestel kon accepteren een ander blijk van medeleven aan te bie den. Het prachtige radiotoestel bracht vreugde en dankbaarheid in dit gezin, dat zovele beproevingen heeft gekend. Een grote wens van de Wed. Timpers ging in vervulling, toen haar een rolstoel werd aangeboden, waar naar zij zo intens had verlangd. Nogmaals wie zal de vreugde kunnen peilen, die in de 12 Rijssense gezinnen is ontstaan, en wie zal er spijt van kunnen hebben aan deze grootse actie een bijdrage op welke wijze, en hoe groot of hoe klein deze ook is geweest te hebben verleend. Advertentie IIXI'illilllllllllllliNllilllllllüll'llllllHUIIIIIIIUUn::!:!!,!,!!!,',,;!,,,!;,,,,,,!,,,, ACCOUNTANTSKANTOOR POUW Enterstraat 33, Rijssen. Tel. 2737 voor: belastingzaken Ned. Herv. Gem: Grote Kerk: 9.30 uur ds. A. Kool (Bev. nieuwe lidmaten) Westerkerk: 9.30 uur ds. van Tuijl (bev. nieuwe lidmaten) 15.00 uur ds. Kool Elzen: 10.00 uur ds. Vos Vrijdag 31 maart (Goede Vrijdag) 9.30 uur ds. Kool Westerkerk 19.30 uur ds. Vos Ger. Gem Noorderkerk: 9.30 uur, 15.00 urn en 19.00 uur leesdienst. Goede Vrijdag: 9.30, uur ds. v. Haaren, Kampen. Ger. Kerk (Boomkamp): 9.30 uur en 15.00 uur ds. Brinkman Goede Vrijdag: 9.30 uur ds. Brinkman Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman 14.30 uur leesdienst. Goede Vrijdag: 9.30 uur de heer Vosman Oud Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat) 9.30 uur ds. Van Dijk en 15.00 u»r ds. Van Dijk Goede Vrijdag 9.30 ds. Van Dijk Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30, 14.30 en 18.00 uur leesdienst Goede Vrijdag: 9.30 uur ds. Aangeenbrug. Aangevoerd: 1519 stuks vee, runderen 267 varkens 1252. Prijzen: 30 vette koeien, eerste kwaliteit van f 3.- tot 3,20 per kg. slachtgewicht. 122 melk- en kalfkoeien van f 950,- tot 1100 per stuk. 67 pinken van f 575,- tot 625,- per stuk. 31 graskalveren van 400,- tot 500,- per st. 17 nuchtere kalveren van f 60,- tot f 90 p st. 27 drachtige zeugen van 335,- tot 450, p st. 23 loopvarkens van f 95,- tot 135 per stuk 1202 biggen van 65,- tot 85,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: handel vlot Zeugen: Prijzen hoger. Biggen: Prijzen hoger. De fototwedstrijd welke door de fotoclub Aldolem wordt georganiseerd, in verband met de Veilig Verkeersaktie, loopt nog tot en met zaterdag 25 maart. Iedere amateurfotograaf (dus ook nietle- den) kunnen hieraan meedoen. Het onder werp van de foto is vanzelfsprekend het Ver keer. De foto's worden beoordeeld door een jury. Er zijn diverse prachtige prijzen be schikbaar gesteld. Deelnameformulieren voor deze wedstrij den zijn verrkijgbaar bij het secretariaat van de fotoclub Haarstraat 28, Rijssen. GEBOREN: Geertruida, d.v. H. Meyerink en G. Harbers, Molenstraat 12, 14 maart; Jan Hendrik, z.v. H. J. Altena en J. C. Weijsink, Smitjesdijk 3, 14 mart; Hendrik Willem, z.v. D. Bouw huis en C. Pas, Spuitstraat 26, 15 maart; Berend, z.v. G. ten Berge en G. Knol, Wel- leweg 12, 17 maart; Derk Jan, z.v. J. W. Keizer en J. Kraa, Weth. H. H. K'ortebos- laan 67, 17 maart; Jenneken, d.v. B. J. Ehrenhard en H. Jansen, Prins Bernhard- straat 20, 17 maart; Gerritdina, d.v. H. Bouw huis en H. Zandvoort, Bloemstraat 8, 18 maart; Jan, z.v. J. H. Roosink en F. H. Bouwhuis, Lentfertsweg 18, 19 maart; Hendrika, d.v. H. Meilink en J. M. Haverslag, Markeloseweg 33, 13 mart te Almelo; Willem z.v. H. Mei link en J. M. Haverslag, Markeloseweg 33, 13 maart te Almelo; Hendrik Willem, z.v. M. Baas en J. W. Brinks, Haarstraat 166, 14 maart te Almelo. GETROUWD: Gerrit Maassen van den Brink, 23 jaar, en Berendina Kolkman, 20 jaar, Rijssen, Leij- weerdsdijk 9, 16 maart- OVERLEDEN: Janna Baan, echtgenote van H. Goorman, Nijverdalseweg 7, 14 maart. Advertentie REKENING - COURANT De Té Té Té is best velop, 't Is mear as good egoan, De leu dee hebt het commité Neet in eur hemd laot'n stoan. De zeeke leu zeent bliej emaakt, Ze kreeng een mooi kedoo, Ne rolstool, ne pik up met plaatn, TV, ne radio. De meeste leu hebt good egeewn, Ze hebt zik neet laot'n kenn, Ze vuen het allemaole mooi De zeekn te kunn verwenn. Woer daankboar warn de zeeke leu Det an eur was edach, En neet in d'eeste plaase vuur 't Kedoo det wür ebrach O joa, ze steeln 't kedoo op pries, Almoa, gleuwt det mear vriej, Mear de maneere woer ze 't kreeng, Det maakng eur dubbel bliej. De leu dee neet wat hebt egeewn? Doar hew' niks met te maakng, As zee doar neet met in konn stemn, Dan zeent det eure zaakng. Want het was neet, det ze de zeekn Neet wat wol'n geewn, penee, Ze harn, doar murre wiej vuur stoan, Nen hekel an TV. En wat een meanske doarvan dech, Doar hewwe of te blieuwn, Nee ginne kraante hef het rech Doarouwer wat te skriewn. Geew' iej en ikke aaltied wat, Ook asse kollekteerd Vuur wat, det oons um zo te zeg'n Toch ech neet akkedeert. Elk meanske is toch vriej te zeg'n, Doar zin ik vuur of teeng, Loat 't wean wat 't wil, de Té,Té,Té Hef 't geeld biejeene kreeng. 't Bestuur det hef met disse doad Vul eare in eleg, Het hef 't verdeend det eur doarvuur Van hat'n wodt daank ezeg. J. Rozedom, Rijssen. Korr voor Uw CORSET naar ons. Wij adviseren jj|| U deskundig. j|| Drogisterij afd. med. bandages «f Telefoon Z293 «H St»i!S64iiigtKS,i0iiSS®if Op de hoek Molendijk-Wierdense straat had zaterdag een anrijding plaats, warbij de heer ter A. (Klokkendijk) vrij ernstig ge wond werd. Het slachtoffer kwam op zijn fiets vanaf de Molendijk gereden, toen hij geen voorrang gaf an een personenauto bestuurd door W. die uit de richting Wierden kwam gereden. Ter A. werd op advies van een ontboden huisarts naar het ziekenhuis te Almelo ver voerd. In hotel Gijsbers vond in een vergade ring van het Rode Kruis afd. Rijssen de uitreiking plaats van een achttal onderschei dingen. Wegens 10 jaar trouwe dienst bij de afd. Rijssen werd de bronzen medaille uit gereikt aan de bestuursleden Dr. N.E.A. Witkop, viee-voorzitter en H. Oldekamp, pen ningmeester. Verder aan 7 leden van het Ro de Kruiscorps n.l. J. ten Brinke, J. Beunk, M. G. Hietland, P.F. Kiestra, H. Kreykers en H. van de Voort. Tijdens deze bijeenkomst werd besloten om vanaf 29 mei tot 11 juni een huis aan huis collecte te houden (de jaarlijkse Rode Kruis collecte) Met de boottocht zullen hopelijk 6 zieken uit Rijssen deelnemen en wel waar schijnlijk in oktober. De heer G. van Middelkoop gaf op een bijeenkomst van de S.G.P. een interessante toelichting op de op stapel staande z.g. Mam moetwet van minister Cals. De slotconclusie luidde, dat er principieel beschouwd, geknabbeld wordt aan de vrij heid, welke wij thans op onderwijsgebied .bezitten. Onderwijstechnisch bezien zal de ze wet wel enige verbeteringen meebrengen, aldus spr. Bij de aanvang van de verga dering werden enkele woorden gesproken ter nagedachtenis van de overleden partijvoor zitter wijlen ds. P. Zandt. De heer J. de Rooij, die wegens vertrek werd door de secretaris toegesproken. Spr. bedankte hem voor de arbeid in het belang van de vereniging verricht. De scheidende voorzitter werd een boeken- boa aangeboden.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1