FILM - nieuws Jan Aolberi OPENT Wessels vVv Bökkerink HEROPENEN H. H. MENSINK een JONGEN KOKOS Sportclub Rijssen behaalde ruime zege De nieuwe vrouwe op Bevervoorde Onverwachte overwinning van Excelsior voorjaars- en zomerstoffen Teenager Schlagerparade Les Tricheurs Rood Zwart-RKSV Toneeluitvoering De Gong VERFHAL - TABAKSGAARDE 68 de bekende zelfbouw MEUBELPAKKETTEN StofFonhuis Woningruimte VERF met PALTHE Mutsaerts Kinderwagen FA. G. WOLTERS - Haarstraat BRAM VAN JAN KUPER Vrijdag 3 maart 1961 Pagina 5 Vrijdag en zaterdag de film: Woensdag de film: De Duitse kammenier Zeven maanden later Verf- huis op donderdag 9 maart a.s. om 14 uur zijn nieuwe ruime Wandmeubelen Salonkasten Boekenkasten Schrijfbureaux diverse tafels en stoelen Voorlichting van de Vakman „Phonobar" is op een groot bord geschil derd, dat op een vrij ouderwets uitziende muur hangt. Daaronder ziet men een soort winkel met een lange toonbank waarop bont gekleurde grammofoonplatenhoezen, een ek- presso-machine en koptelefoons een zeldzaam stilleven vormen. Boven de toonbank hangt een grote sousa foon, zo'n oude ronde toeter, die als lamp gebruikt wordt. Dit alles is de decoratie voor het happy-end van deze film. De scene die de regisseur Fanz Marischka hier maakte, verenigde bekende en onbeken de gezichten voor en achter deze vreemde bar. Voor de bar - en daarmee tevens voor een voldongen feit - zaten de eigenaars van twee zaken, een muziekhandel en een ver ouderd café, die zoeven hun reeds jaren lange vijandschap beëindigd hebben en ach ter de bar regeert de jeugd, die dit voldon gen feit geschapen heeft Renate Ewert, Rex Gildo, Gabriele Adam, Gerti Gordon, een danseresje uit Wenen en Vivi Bach uit De nemarken. Wat er gebeurt? De jongelui hebben achter de rug van de strijdende eigenaars en na het instorten van een al heel dunne muur een groots plan ten uitvoer gebracht: de strijd werd beëindigd en muziek en gastronomie „onder één dak ge bracht". Vanzelfsprekend een muzikaal dak! Want hier wordt zo veel gezongen en ge danst, dat meer dan 20 van de nieuwste schlagers de ruimte (en de film) vullen. Voor dit doel werden door de producent van de film niet minder dan 5 grammofoonplaten firma's onder hetzelfde dak gebracht. Het orkest van Max Greger, het Hazy-Os- terwald-Sextet, de Nilson-Brothers, Bill Ram sey, Jimmy Makulis, Billy Mo, Dany Mann, Laurie London, de Kleine Gitte uit Kopen hagen en vele anderen. Het lijdt dan ook geen twijfel of men kan aan deze bar met zoveel muziek, vrolijk heid en dansende benen behoorlijk tipsy wor den - muzikaal gesproken dan, zonder ka ter! Een 20-jarig student, Bob Letellier, maakt kennis met een zekere Alain, die hij in een grammofoonplatenwinkel betrapt bij de dief stal van een langspeelplaat. Bob is de zoon van een industrieel en heeft een goede op voeding genoten, hij laat zich echter ver blinden en het alles tartende anticonformis- me van deze jongen, die evenals hij student is, en die de 45-toerenplaat alleen maar stal om „gratis" iets in zijn bezit te krijgen. Bob gaat met Alain mee naar het café Bo naparte in St. Germain de sPrès, waar diens vrienden de zetel van hun club „Q.G." heb ben. Een meisje, dat eveneens tot de bende behoort, inviteert Bob voor een „feest", dat zij die avond geven zal in het huis van haar ouders. Bob heeft wel zin in het avontuur tje en wil ook zijn nieuwe vriend weerzien. Hij neemt daarom de uitnodiging aan. In de loop van de nacht geeft Clo, zijn nieuwe vriendin, zich aan hem. Als onder bedwelming ontdekt de jongeman de wereld van deze jongens en meisjes, die zich in pure waanzin overgeven aan de nega tieve kant van het leven. In die zelfde nacht maakte Bob kennis met een ander meisje, Mie, die een diepe indruk op hem maakt. Ook op haar heeft deze ontmoeting indruk gemaakt. De volgende morgen belt zij hem op en nodigt hem uit haar te komen opzoeken in de kamer, die zij in de wijk Luxembourg gehuurd heeft De jonge mensen ervaren, dat zij elkaar werkelijk liefhebben. Maar zij zijn gevangen van hun eigen persoonlijkheid en van het spel, dat zij met zich zelf en met de anderen spelen. Zij weigeren verraad te plegen aan hun overtuiging en te erkennen, dat hun hou ding, die voortkomt uit wanhoop en vertwij feling, negatief en waardeloos is. Zij veinzen liever onverschillig tegenover alles en berokkenen zichzelf geheel nutteloos alleen maar ellende. Hun ongerijmde en ongerechtvaardigde le venshouding brengt hen in nog meer moei lijkheden, wanneer het lot hen in nog meer king brengt met een kwestie, waarvan Bob wel de ernst inziet, maar die Mie beschouwt als een prikkelend-a vontuur-met-risico: zij wil in het bezit komen van zeshonderdduizend francs, de som, die haar in het bezit kan stellen van de auto harer dromen. Het eerste elftal der Oranjewitten heeft zondag geen fout gemaakt door in Delden van Rood Zwart met 4-1 de volle winst te behalen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat R.K.S.V. met zulke cijfers zou win nen, want vooral de achterhoede stond soms raar te schutteren. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat de thuisclub de leiding nam, toen stopper Kamphuis verzuimde op te ruimen. Midvoor Pepper maakte hiervan gebruik door onhoudbaar in te schieten 1-0. Het duurde echter maar kort of de stand was weer gelijk, toen na een snelle aanval over links Oude Luttighuis er als de kippen bij was om te doelpunten. (1-1). Nog voor rust wist rechts-binnen Hilbrink uit een corner van rechts goed in te koppen (1-2). Na rust was aanvankelijk Rood Zwart in de aanval, maar haar schotloze voorhoede wist de overigens deze middag slecht op dreef zijnde Rijssense keeper niet te passe ren. Geleidelijk aan nam R.K.S.V. het heft in handen. Doelpunten konden toen niet uit blijven. Via Hilbrink kwam de bal bij A. Tusveld, die fraai inschoot (1-3). Toen de Del- dense doelman gehinderd werd door de zon, maakte midvoor Oude Luttighuis hier dank baar gebruik van (1-4). Verder dan een schot tegen de lat door A. Kamphuis kwamen de Oranjewitten niet. Ook de voorhoede der thuisclub maakte geen gebruik van de haar geboden kansen. Voor zondag staat de thuiswedstrdijd te gen Rijssen Vooruit op het programma. Gezien de laatste resultaten der Oranjewitten, heeft zij de beste kansen op de overwinning. Voor de overige elftallen staan de volgen de wedstrijden op het programma, R.K.S.V. 2-Nijverdal 3. Rijssen Vooruit 3-R.K.S.V. 3 Junioren Rijssen Vooruit a-R.K.S.V. a 4 uur. Lange tijd leek het er naar dat Sportclub Rijssen haar tweede nederlaag in successie zou tegemoet gaan. Met vier invallers kwa men zaterdag de gastheren in het veld tegen een technisch beter spelend SVZW II uit Wierden. Bij de thuisclub ontbraken Steen bergen, Ruiterkamp, Schellevis en Schreurs en dit vond zowel in de aanval als in de verdediging zijn terugslag. Het eerste half uur was volkomen voor de gasten en het mag een wonder heten dat zij slechts één keer tot scoren kwamen. Dit gebeurde in de dertiende minuut toen links achter Rutterkamp slecht wegwerkte en rechts buiten Heykamp van SVZW met een juweel van een doelpunt de score opende (0-1). Geleidelijk aan deed het zware terrein zich gelden en werden de passes der bezoekers slordiger. Hierdoor kregen de gastheren wat meer gelegenheid tot het opbouwen van aan vallen. Na 26 min. spelen was het midvoor Rutterkamp die de gehele SVZW-defensie ach ter zich liet en met een hard schot doelman Jansen geen kans gaf om in te grijpen (1-1). Tien minuten later haalde rechtsbinnen Kosterbok van Sportclub Rijssen hetzelfde staaltje uit, met dit verschil dat zijn tam me schot tergend langzaam buiten bereik van de SVZW-doelman tussen de palen inrol de (2-1). In de tweede helft bleek dat de gasten voor rust teveel van zichzelf hadden ge vergd. Nu was het tenminste Sportclub dat de toon aangaf. Na zes minuten passeerde Ten Bolscher enkele SVZW achterspelers en scoorde met een afstandsschot het derde doelpunt (3-1). Acht minuten voor het einde was het weer midvoor Rutterkamp die uit een pass van Ten Bolscher met een keihard schot het vier de en laatste doelpunt scoorde. (4-1). Zaterdag a.s. gaat Sportclub Rijssen naar Sparta II te Enschede. Uit de volgende spe lers zal het elftal worden geformeerd: Steen bergen, Ligtenberg, Reterink sr., Reterink jr. Rutterkamp sr. Rutterkamp jr. Lohuis, Greveling, Kosterbok, Schelevis, Ten Bol scher, Bruggeman, en De Jong. R.I.V.O. nieuws. RIJ SS EN buiten de wallen „Goddank!" riep Jonker Berend van Be vervoorde, op de avond toen het trouwfeest en de bruiloft achter de rug waren en het jonge echtpaar zich in de eigen slaapkamer had teruggetrokken. In de kamer naast de hunne, hoorden ze de oude Pruis nog ruiën met zijn vrouw. De oude snor had te veel schnaps gedronken volgens zijn ega. Jonker Berend kon het duidelijk verstaan. Agnes liep naar de muur en tikte er met haar vuistje op en toen werd het muisstil. Ook de andere Bent- heimse gasten waren nogal luidruchtig. Dat is Duitse drukte, lachte de Jonker van Be vervoorde. Maar zijn jonge vrouw lachte niet. „Het is niet aardig van je Berend, om je naaste familie zo te beledigen." Maar de Jonker reageerde er niet meer op. Hij strekte zijn geradbraakte ledema ten uit, nam zijn schat in zijn armen en fluisterde: „Agnes, eindelijk is het zover, er is een vrouwe op Bevervoorde". Wij klap pen verder niet uit het bed. De familie uit het Bentheimse was weer vertrokken en Jonker Berend was er zich zelf niet erg rouwig om. Hij vond het een hele geruststelling, dat ze niet in de buurt woonden. Neen, dan was het volk van Rijssen heel anders, ook in Rijssen liet men zich de kaas niet van het brood eten, maar daar kende men stenen voor straten. Afnes zou heel wat moeten le ren te Rijssen. Het was Agnes' liefste wens geweest, om met haar trouwen een Bentheimse kamme nier te hebben. Haar man had haar ge waarschuwd, dit niet aanstonds te doen. Want zij kende Rijssen niet. Bovendien waren er te Rijssen bekwame kammeniers genoeg. Maar neen, de Vrouwe van Bevervoorde zet te haar zin door. Er kwam een kammenier die Lena heette en rood haar had. En het duurde geen week, of alle jonge mannen in Rijssen wisten dat Rooie Leen op de Bevervoorde was. Ze wezen haar met de vinger na. En de werksters lieten het, de één na de ander, afweten. Bonen Miene had het rondgebazuind en het volk nam het over. Het Rijssense personeel wilde niet in de keuken bij Rooie Leen aan tafel zitten. Dit begon de jonge Vrouwe van de Ooster hof te vervelen en daarom riep zij op een morgen haar dienstpersoneel bij elkaar en vertelde dat het aan haar lag welk personeel zij in dienst wilde hebben. En dat zij, nu Vrouwe van Rijssen was en van Bevervoor de en dat iedereen in het vervolg naar haar pijpen moest dansen, anders was Rijssen nog niet gelukkig. Bats was de eerste die kwam kloppen. „Jonker", riep hij, „het gaat hier op Bevervoorde niet goed!". Maar Bats kreeg te horen, dat hij naar de hoge Vrouwe te luisteren had, anders kon hij ophoepelen! Dit was voor Bats te veel. Later op de mid dag, sprak hij er eerst met Bonen Miene over en toen met schipper de Balg. De schip per vertelde aan Bats dat hij zich door die Duitse dame niet behoefde te laten ringelo ren. „Pak je rommel maar in" raadde de Balg „Morgenvroeg vertrek ik naar Kampen en bij de tabakskerver Jonas kun je zo te recht. Maar Kampen is zo ver weg. Dan ben je tenminste een eind bij dat Duitse wijf uit de buurt". Bats ging terug naar het kas teel en liep als gewoonlijk op kousenvoeten de herenkamer binnen. Agnes, de burcht- vrouwe, zag het van uit haar kamer, zij zou het personeel eens terecht zetten. Zij stoof de kamer van haar man binnen en keek Bats vinnig aan. Zij voegde hem toe: „Wie heeft je geroepen?" „Niemand!" riep Bats „ik wilde alleen maar afscheid nemen van Mijnheer". Jonker Berend van Bevervoor de die op de stoel bij de haard zat, sprong op, of hij door een wesp gestoken was. „Bats" riep de Jonker, „Je gaat niet weg! Twintig jaar heb je mij trouw gediend tot volle tevredenheid. Man wie is hier baas in huis. Ikke!" riep de Jonker woedend met een knoop erop en deed zo'n harde slag op tafel, dat hij met de vuist door het tafelblad sloeg. Agnes vluchtte ontsteld naar haar kamer. „Waax-om wil je weg", vroeg de Jonker. Om de kammenier mijnheer. Ik heb al een andere baan. Zo? En waar? Ik ga naar Kampen, vertelde Bats. En ik vertel je dat je hier blijft Bats. De kammenier gaat de laan uit, begrepen? En ga nu rustig aan je wexit. En Bats ging, en fluisterend vertelde hij aan de anderen, dat de Rooie Leen weg moest, en dat mijnheer vloekend door het tafelblad had geslagen. De Balg wachtte de volgende morgen niet lang op Bats. De Balg kende als Rijssenaar zijn volk. De Jon ker van Langen van Bevervoorde zou ook wel gek zijn als hij zich door een paar mofinnen de les liet lezen. De volgende morgen zag Bats dat het rij tuig voorkwam. En dat eerst de hoge Vrou we in het rijtuig stapte en daarna de kam menier. Binnen het uur wist heel Rijssen dat het hoge Vrouwe het verloop had uitge hangen. Maar dat zij terug zou komen, dat was ook zeker, want er was wat met haar aan de hand. De hevige onenigheid over het per soneelsbeleid had bij de heer des huizes het bloed doen koken. Hij zou laten zien dat een telg van een oud Rijssens geslacht de baas was. Tien dagen lang bleef Agnes van Langen bij haar ouders. Haar vader zwaaide met de met de armen en vertelde thuis aan iedereen, dat die Hollanders onuitstaanbaar waren. En maar snorren opdraaien wond hij zich op. Na de vierde dag toen er nog geen taal of teken van Rijssen kwam, waaide bij de oude snor, de wind uit een andere hoek. Tot verwondering van al zijn huisgenoten begon hij zijn schoonzoon gelijk te geven. Het vrouwvolk kon soms lastig zijn. Op de ne gende dag was er met hem geen huis meer te houden. Hij schold zijn vrouw en doch ter uit voor lastige tantes. Op de middag van de tiende dag kwam het rijtuig van de Bevervoorde in zicht. En spoedig stapte de kaarsrechte gestalte van Jonker Berend van Langen uit. En weer als van den beginne af liep Agnes' vader hem hevig snoi-redraaiend tegemoet. Agnes die naast haar moeder stond voor het raam en dit alles zag noemde haar vader een kwi bus, een kerel die zich in alle wol kon was sen. Anderhalf uur was zij met haar man alleen, toen gaf zij het op. Gehoorzaam als een lam zou ze hem volgen. En toen dit achter de rug was, was Jonker Berend van Langen van Bevervoorde weer de volmaakte echtgenoot. En de volgende dag reisde het echtpaar weer af naar Rijssen. Maar zonder de rood harige kammenier. Bats zorgde er voor, dat het niet opviel toen het rijtuig Rijssen bin- nem-eed. Maar de Rijssenaren hadden toch de poort versierd. Waarom dat gebeurd was is nooit duidelijk geworden. Maar Rijssen wist het wel, het was voor Jonker Berend, die had de overwinning behaald. En Agnes vond tot haar verbazing een blonde Rijssense kammenier. Een struise jonge vrouw en zij vond er nieuwe dienst boden. En zij vond er ook Bats, die als vele jaren geleden de kamers weer in en uit liep. Zich nergens aan storend. Bonen Mie ne was verdwenen. Gewoon door de Jonker aan de dijk gezet. En nu was het verder maar lustig afwachten. Weer was het huis Bevervoorde in rep en roer, maar het waren nu geen echtelijke kwesties. De wijze moer, was op Bevervoor de gekomen. Het was de bejaarde Jans Mel- kenberg de kraamverzorgster der adellijke huizen in de buurt. Toen het eerste kind ter wereld was, het was een welgeschapen zoon. Toen Bats het hoorde wenst hij zijn heer en meester geluk. Twee dagen later hoorde Bats, dat het jongetje naar geen van de grootvaders vernoemd zou worden. De oude Prak, de destijds wandelende encyclopedie van Rijssen, had beslist dat de jonge Jonker vernoemd moest worden naar zaliger Rei- nold van Langen een Rijssens kruisridder, die enige eeuwen geleden, de schrik van Pa lestina was geweest. En heer Berend had dit zo kostelijk gevonden, dat hij zijn eersteling die naam gegeven had. Ginds in het Bent heimse schuimbekte de oude snor dat het nergens naar leek, dat Jonker Berend van Langen zijn eigen vader vergeten had. Maar dieper stak het dat de kleinzoon zijn voornamen niet droeg. Volgens de oude Prak zou het een dapper ridder worden, maar dat hopen wij later nog te vertellen. Het had natuurlijk de aandacht getrokken, dat er op Bevervoorde plotseling niets meer veranderd was. En mevrouw van Langen kwam op de Oosterhof op de Grimberg en op de Evers- berg. Men probeerde haar uit te horen hoe zij Rijssen en het volk aldaar vond. Zij ver telde steeds, dat zij alles in Rijssen zeer schoon vond, tot de mesthopen nog toe. VAN COEVORDEN Dat de rood-witten toch nog wel over goe de schutters beschikken bleek ons jl. zater dag toen men Genemuiden kon verlaten met 2 kostbare winstpunten. De Sportclub, een van de kampioenskandidaten, moest maar liefst een 3-1 nederlaag op eigen terrein slikken. Terwijl Genemuiden door krampachtig verde digen poogde doelpunten te voorkomen zocht Excelsior zijn toevlucht in fris open aan- valsspel. De resultaten bleven dan ook niet uit. Er werd maar liefst drie keer gescoord namelijk door de steeds beter in zijn oude vorm terugkerende Sprakel; de deze middag in grootse vorm gestoken Nijland en de jeug dige Voortman, die blijkbaar voor zijn grotere voetbalbroers niet wilde onderdoen. In de slot fase kon Genemuiden de eer nog redden door een tegengoal te scoren. Verder werden geen doelpunten meer gescoord. Het tweede elftal wilde niet bij de eerste editie uit de toon vallen en versloeg de DOS-reserves met 2-1, terwijl het derde een 3-2 overwinning in de wacht sleepte. Zaterdag a.s. gaat het eerste elftal bij En ter Vooruit op bezoek. Over de wedstrijd die om 4.15 begint valt nog niets met zekerheid te zeggen, doch als de rood-witten met het zelfde enthousiasme voetballen als jl. zaterdag zit er op zijn minst een gelijk spel in. De opstelling van het elftal wordt zoals gewoon lijk pas vrijdagavond na de training bekend gemaakt. De liefdadigheidstoneelvereniging „De Gong" geeft dinsdag 7 maart haar jaarlijkse uit voering in het Parkgebouw. Men heeft dit jaar de keus laten vallen op het blijspel van Hans Nesna „Een baby van duizend weken" De regie is in handen van de heer J. C. G. Van de Berg uit Delden. Hier zijn verkrijgbaar de bekende FLEXA, PANTER en SPEURDER VERVEN De nieuwste collectie behang. En als nieuw artikel voor Rijssen Uw komst zullen wij zeer op prijs stellen.en voor uw kin deren een gratis ballon. Onze voorraad is weer aan gevuld tot een zeer grote en pracht collectie TWEED voor mantels, pakjes en rokken. Linnen-struktnnr in effen en geruit 140 br. vanaf f 5.20 per meter. Zeer mooie donkere dessins in Teenagers print en rochita. Wegens enox-m succes zetten wij onze reclame voort bij een kamgaren mantel of mantelpakje een pracht blousestof gratis. Komt U de collectie vrijblijvend bezichtigen. ESSTRAAT 36, TELEFOON 2952, RIJSSEN Bejaard echtpaar vraagt woonruimte op goede stand in Rijssen. Bovenhuis geen bezwaar, maar liefst geheel vrij. Br. ond. no. 71 bur. van dit blad. 2 FAUTEUILS 2 FAUTEUILLES en HETELUCHTKACHEL Walstraat 53. naast 't Polltleburaan Het beste voor Uw kleding is Nu nog vlug klaar Depót: PENNINGS Tel. 2344. Zaterdag 4 maart wij onze geheel gemoderniseerde winkel. Ruime sortering gebak, chocolade- en paas- artikelen GROTESTRAAT 10. Automobielbedrijf L. BAKKER te RIJSSEN vraagt voor magazijn, benzine-pomp en lichte administratieve werkzaamheden met U.L.O.-diploma. Voor het liefste het beste Koopt daarom een BIJ DE Ontvangen een grote sortering (Sterkokos) Prima kwaliteit zie onze etalage. BOOMKAMP

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5