TWENTSE TURNKRING VERGADERDE IN HET PARKGEBOUW OUD RIJSSEN Dr. Hijszeler hield voor Oudheidkamer interessante lezing C.A.V.V. Notter-Zuna-Rijssen bereikte record omzetten Ambonezen-gezinnen naar Rijssen Ouderavond Oranjeschool Uitslag RKSV-Markelo ongewijzigd Feestavond Motorclub DROPPING Revue Woj cPr oet?? Komt <Pr in!! trok 5000 bezoekers ZAKENNIEUWS ATLETIEKNIEUWS Zondagsdienst dieren artsen Rijssen-Wierden Verkeerssituatie deed woning verdwijnen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 Pagina 3 Onder voorzitterschap van de heer Borg man uit Hengelo hield de Twentse Turn kring van het Kon. Ned. Gymnastiekver- bond zaterdag haar jaarvergadering in het Parkgebouw te Rijssen. De voorzitter van de gymnastiekvereniging D.O.S. te Rijssen, de heer F. F. Zoomer heette het bestuur en de afgevaardigden van de diverse verenigingen op hartelijke wijze welkom. Nadat de voorzitter van de TTK een ope ningswoord had gesproken bracht de secretaris de heer W. de Graaf het jaarverslag uit, hetgeen hij deed „met gemengde gevoelens". Enerzijds, aldus spr., kunnen wij met voldoe ning gewag maken van hoopgevende blijken van intensief en bloeiend turnleven, ander zijds moeten wij opnieuw constateren dat met name het mannen- en jongensturnen ons steeds meer zorgen gaat baren. Wij moeten proberen, aldus de heer de Graaf, ons in te stellen op de gesteldheid van de huidige jonge mens en begrip trach ten op te brengen voor de omstandigheden waaronder de jeugd in deze dagen opgroeit, alsmede de invloeden te onderkennen, die in deze tijd op school en in de bedrijven op onze jongens en meisjes inwerken. Hoewel veel waardering werd uitgesproken ten aanzien van diverse gemeentelijke autori teiten voor bouw van nieuwe en verbetering van oude gymnastieklokalen, is er ter zake toch nog steeds een grote achterstand. Gememoreerd werden de diverse goedge slaagde Kring- en verenigingsevenementen terwijl ook het kaderweekeinde in Delden en het KNGV technisch weekeinde te Hen gelo als zeer waardevol werden beschouwd. Als nieuw lid van de TTK werd de ver eniging Simaika uit Boekelo begroet. In het afgelopen jaar, zo werd gememoreerd, werden jubilea gevierd door Sportlust Ensche dé (40 jaar), Sparta Almelo (25 jaar) en D.O.O. Borne (50 jaar) Met het diploma van verdienste werden onderscheiden mevr. Benltman-Averink, en de heren J. A. Boom, H. Verbeek, H. Beltman, G. Lucas en J. Nijhuis. De heren H. Heukers en L. I. Versprille werden door H.M. de Koningin onderscheiden met de Gouden Ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor hun werk ten bate van de Lichamelijke Opvoeding. Door de penningmeester, de heer J. G. Ulenbelt, werd het financieel verslag uitge bracht. De aftredende bestuursleden de heren Bos scha en De Graaf werden herkozen, terwijl de 72-jarige heer H. Heukers, die de licha melijke Opvoeding 44 jaar heeft gediend, be- In de Oranjeschool werd een ouderavond gehouden, die door de medewerking van de leerlingen van de verschillende klassen een zeer gevarieerd karakter droeg. Nadat de voorzitter van het schoolbestuur de heer R. Bosma een kort openingswoord had gesproken, trad een groep kleintjes naar voren, die onder leiding van mej. v. d. Woerd op alleraardigste wijze enkele spelletjes de den. Een zangkoortje zong op verdienstelijke wij ze enkele werkjes onder leiding van de heer Renger, terwijl er enige schetsjes werden uit gevoerd onder leiding van de heer De Ruiter. Door de heer Renger werd een jaaroverzicht gegeven, waarin hij alle wetenswaardigheden de school betreffende de revue liet passeren. Döor de opening van de Wilhelminaschool is het aantal leerlingen van de Oranjeschool gedaald, tengevolge waarvan men een ande re klasse-indeling heeft ingevoerd. Kende men sinds vele jaren het 2-jaarlijkse leerplan, thans zijn jaarklassen ingevoerd, waarbij het 7e en 8e leerjaar zijn vervallen. De heer Renger vestigde er nog eens de aandacht op, dat de school verschillende te kortkomingen toont, hetgeen geweten kon wor den aan „ouderdomskwalen". Tot slot werden enige filmpjes vertoond over de schoonheid van het winterlandschap en over de schoonheid van de bollenvelden in het voorjaar. De voorzitter van het schoolbestuur de heer Bosma sloot de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. Voor de bijeenkomst van de protesicu^i- missie van de KNVB, die in hotel De Keij- zer te Deventer werd gehouden, bestond gro te belangstelling. O.a. werd behandeld een protest van de voet balvereniging Markelo, welke eindigde in een overwinning van RKSV met 2-1. Markelo protesteerde tegen het eerste doel punt van RKSV, naar het oordeel van de Markeloërs gescoord in buitenspelpositie. De scheidsrechter was van mening, dat er geen sprake was geweest van hinderlijk bui tenspel. De commissie wees het protest af, zo dat de Uitslag ongewijzigd blijft. Het protest van de Voetbalvereniging Go- Ahead uit Kampen tegen een gemaakt doel punt in de wedstrijd Sportclub Genemui- den werd toegewezen. De commissie besloot, echter dat in de uitslag 4-3 in het voordeel van Genemuiden geen verandering zou worden aangebracht, zodat de Kampenaren teleurge steld naar huis gingen. In hotel Gijsbers hield de motorclub R.M.C. haar jaarlijkse feestavond, tijdens welke de clubkampioenen bekend werden gemaakt. De voorzitter de heer H. Kienhuis huldigde de kampioenen. Bij de motoren werd de heer A. Legtenberg kampioen met 29 pun ten, terwijl bij de auto's de heer H. ter Horst de gelukkige was en wel met 28 pun ten. Zij kwamen hierdoor in het bezit van een fraaie wisselbeker. De dames ontvin gen bloemen. 2e Paasdag zal zoals de voor zitter meedeelde waarschijnlijk in samenwer king met de H.A.B.I. een verkeersrit worden gehouden, als opening van het nieuwe sei zoen. Het verdere gedeelte van de avond werd op gezellige wijze doorgebracht met muziek en conference van H. Achteresch. sloten had af te treden. In zijn plaats werd gekozen de heer Philips. Door de voorzitter van de TTK werd een hartelijk dankwoord gericht tot de heer Heu kers, voor zijn vele activiteiten, in zulk een lange reeks van jaren voor de turnsport ont wikkeld. Besloten werd de heer Heukers te benoe men tot erelid van de Twentse Turnkring. Het bestuur van de Rijssense gymnastiek vereniging DOS bood de afgevaardigden van de diverse verenigingen in de pauze een bord snert aan, welke geste kennelijk zeer werd gewaardeerd. De bromfietsclub Op Pad organiseert maan dag 20 februari een z.g. dropping, waar voor de deelname ook voor niet leden open staat. De deelnemers aan deze dropping die nen zich te melden bij café Smit aan de Enterweg, vanwaar men om 19.30 uur zal vertrekken met een onbekende bestemming. Een mantelpakje met een opvallend drie kwart jasje: een creatie van het Engelse modehuis Caleys te Windsor. Wat het pakje beslist exclusief maakt is de kraag van het jasje Chinese Nerts. EES# Een „kachelpijp-hoed", afgezet met een satijnen lint in bijpassende kleur, completeert het geheel. Voor de Oudheidkamer „Riessen" hield dr. Hijszeler, directeur van het Rijksmu- zeum Twenthe een zeer interessante lezing over het onderwerp „De jongste resultaten van de opgravingen in Twente". Dr. Hijszeler begon zijn lezing met een uiteenzetting over de wijze waarop de snelweg E. 8 door Twente is geprojecteerd, en met name in de omgeving van Rijssen een gebied van prachtig natuurschoon en een gebied rijk aan prae-historische resten zal doorkruisen. Met name om de laatstgenoemde reden is er van wetenschappelijke zijde getracht de verantwoordelijke autoriteiten te doordrin gen van de schade, die zou kunnen worden toegebracht aan het wetenschappelijk onder zoek wanneer een uit prae-historisch oog punt rijk gebied ten offer zou vallen aan het snelverkeer en daarom de snelweg an ders te projecteren. Dr. Hijszeler was op dit punt niet pessimistisch en achtte de mo gelijkheid aanwezig dat de weg meer noor delijk geprojecteerd zou worden. Allereerst sprak de directeur van het Rijks museum Twente over de bodemgesteldheid en over de geologische vorming van het Twentse landschap. Spr. constateerde dan reeds direct een merkwaardig feit, ten aanzien van de ver deling van de keileem in de stuwwallen. In het deel van de le stuwwal lopende van de Lemëlerberg; tot de Markeloseberg ten noorden van de grens Rijssen-Markelo is geen keileem gevonden en werd ook prac- tisch geen enkele praehistorische vondst gedaan, waaruit spr. de conclusie trok, dat de mensen, die in overoude tijden hebben geleefd zeer wel hebben geweten waar de grond vruchtbaar is geweest en waar niet. Tal van interessante wetenswaardigheden en wetenschappelijke conclusies wist spr. te verbinden aan het verhaal van de opgra vingen gedaan in Twenthe. Dat dr. Hijszeler een internationaal vermaard geleerde is, is voor een deel te danken aan zijn conclusies getrokken uit de blootgelegde laag van Usselo. Deze laag, bestaande uit licht ge kleurd zard, die daar gedeponeerd moet zijn Voor het revue-gezelschap van ter Horst en Co, dat dit jaar met bijzonder veel succes de revue „Wo'j dr oet? Komt dr in!" pre senteert was het dinsdagavond een bijzon dere gebeurtenis, toen de 5000ste bezoeker van deze revue kon worden ontvangen. Berekeningen, hadden uitgewezen, dat de ze mijlpaal in de lijn er verwachtingen lag, maar toch heerste er grote vreugde achter de schermen, toen de mededeling kwam, dat deze mijlpaal was bereikt. De gelukkige, die de eer genoot de 5000ste bezoekster te zijn, was Mevr. Boerdam-Temmink, die door de „promotor" van de Rijssense revue de heer Vosman werd ontvangen. De charmante Mevr. Boerdam werd door de heer Vosman toegesproken, die haar niet alleen feliciteerde maar haar ook een aardige attentie aanbood. Mevr. Boerdam uit Raalte was zeer verrast, met deze hartelijke ontvangst en de sympathieke toespraak van de heer Vosman werd met duidelijk enthousiasme door de (volle) zaal begroet. Er heerste een uitgelaten sfeer in de zaal en achter de coulissen. Hoe groot het succes van de revue 1961 wel is, blijkt uit het feit, dat alle uitvoeringen behoudens de laatste, die op 9 maart wordt gepresenteerd totaal zijn uitverkocht. Het is zeker, dat de uitvoering van 9 maart persé de laatste zal zijn. De zaak van de Gebr. Pluimers aan ae Enterstraat heeft een belangrijke modernise ring ondergaan, zodat het interieur van deze zaak beter tot zijn recht komt. Hoewel de modernisering op zich zelf niet zo ingrijpend in geweest (men beschikte reeds lang over een zeer behoorlijke ruimte), is het resultaat van de vernieuwing toch wel opval lend. De winkelinrichting is aangepast aan nieuwere ideeën, zodat een veel suggestievere opstelling van de grote voorraad rijwielen kon worden verkregen. De moderne verlichting heeft een prachtig effect, de lichte kleuren, die zijn toegepast in het schilderwerk zijn belangrijke onderdelen, die maken, dat de bekende zaak van de Gebr. Pluimers beter tot zijn recht komt dan ooit tevoren. Vanaf deze plaats wensen wij de heren Pluimers met de modernisering van hun ver nieuwde zaak veel succes. omtrent 9000 jaar voor Christus bleek een werkplaats te zijn geweest, waar allerlei primitieve werktuigjes zijn gevonden. Na ontdekt te zijn in Twenthe werd de laag van Usselo, die een internationale vermaard heid verkreeg ook gevonden in Twenthe en bleek in Oostelijke richting door te lopen tot in Polen toe. Spr. achtte het mogelijk, dat de grote hoeveelheid houtskool, die in de laag van Usselo gevonden is, afkomstig is van vul kanische uitbastingen, ontstaan in de Ei- fel omtrent 9000 jaar voor Christus. Vele bij zonderheden wist dr. Hijszier te vertellen over de opgravingen in Mander en Vasse, hetgeen hij verduidelijkte middels uitstekend geslaagde dia's. De voorzitter van de Oudheidkamer de heer A. ter Harmsel, bracht dr. Hijseier dank voor de bijzonder interessante lezing, die door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. Zaterdag 18 februari a.s. organiseert de Al melose Atletiekver. S.I.S.U. een cross in de nabijheid van het sportpark. In de senioren C.D. klasse starten drie atleten van Rijssen- Vooruit, (voor een afstand van 7000 m) nl. J. Voortman, J. Zandbergen en R. Zomer. Wij wensen deze atleten van harte succes in deze zo prachtige en gezonde sport. Rijs sen bezit zeker meer liefhebbers voor de atletieksport, aarzel niet langer jongens en meisjes, laat u nog één dezer dagen noteren als lid van A.V.R.V. of kom eerst eens een kijkje nemen op één van de trainings avonden op het R.V.-terrein. Deze zijn 's maan dags, 's woensdags en vrijdagsavonds half acht. De Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging Notter-Zuna en Rijssen hield in ge bouw Irene te Notter haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. Ooms. In zijn openingswoord wierp de heer Ooms een terugblik op het vorig jaar, dat voor de agrariërs in deze streek geen gun stig jaar is geweest, aldus spr. Hadden we in het begin van het jaar met grote droog te te kampen, in het najaar was de grote regenval hier en daar catastrophaal. Het jaar 1960 is voor de vereniging in alle opzichten wel een gunstig jaar geweest. De omzetten zijn in alle onderdelen geste gen en de toekomst van onze vereniging kan met groot vertrouwen tegemoet worden gezien aldus spr. De directeur van de C.A.V.V. de heer H. H. Müller bracht hierna een uitge breid jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de omzetten over alle linies soms zelfs zeer belangrijk zijn gestegen. De totaal omzet van de verschillende ar tikelen bedroeg over 1960 8.464.000 kg, ter wijl de geldomzet een hoogte bereikte van 2.306.049,09. Op de ledenrekeningen kon worden bij geschreven een bedrag van f 36.000,- De omzet in de afdeling meststoffen be droeg 1.987.257 kg. In de afd. mengvoerder: 3.456.066 kg, in de afd. ruwvoeders 1.338.551 kg. De omzet in de afd. brandstoffen beliep 1000 ton. Het totaal aantal aangevoerde eieren be droeg 2.342.227. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heren A. Ooms, A. J. Mensink en J. Vruggink her kozen, terwijl in de vacature E. H. Eertink werd gekozen de heer G. J. ter Keurs. Tot commiissarissen werden gekozen de heren G. H. Lohuis en H. Eertink. Na de pauze wer den een aantal fraaie dia's vertoond, door de heer H. H. Muller, gemaakt in aan na tuurschoon rijke gebieden van Duitsland, Oos tenrijk, en Majorca. In verband met het feit dat binnenkort 'n 14 tal Ambonese gezinnen 'n voor hen gebouwde woonwijk in de Lentfersstukken zul len gaan betrekken, was een antal Rijs- senaren door de burgemeester van Rijssen voor een bijeenkomst uitgenodigd, waarin door het hoofd van het Commissariaat van Ambo- nezenzorg ressorterende onder het ministe rie van Maatschappelijke Zorg een uiteen zetting gegeven van de problematiek van het Ambonezenvraagstuk. Uitvoerig schetste de heer De Boer het ontstaan van de moeilijkheden, waarin zich enkele duizen den Ambonese gezinnen kwamen te be vinden ten tijde van de liquidatie van het vroegere Kon. Ned. Indisch Leger. Wegens het bestaan van een oorlogstoestand tussen Djakarta en de Zuid Molukken, konden de ze militairen niet naar hun eilanden terug keren. Omdat er geen andere mogelijkheid aanwezig was, opende de Nederlandse rege ring de mogelijkheid voor hen, naar Neder land te emigreren, in de verwachting eigen lijk, dat het verblijf in het „moederland" van tijdelijke aard zou zijn. Dat de Ambonezen in Nederland een moei lijke tijd tegemoet zouden gaan lag min of meer in de lijn der verwachting. Immers waren de klimatologische verschillen tussen het tropische Ambon en Nederland zo groot, bovendien hun sterke gebondenheid aan elkaar zo hecht, dat het scheen, dat de aanpassing in Nederland met welhaast onoverkomenlijke moeilijkheden gepaard ging. De eerste 10 jaar werden de gezinnen dooi de regering ondergebracht in gewezen We deropbouw c.q. D.U.W. kampen, om hiermede tegemoet te komen aan de primaire verlan gens %'an bij elkaar te blijven in groepsver band. De heer De Boer zette uiteen, welke bemoei ingen de regering lange tijd met de groep Ambonezen heeft gehad. Er werd een beheer der aangesteld aldus spr. er werd een totale verzorging doorgevoerd, zodat men een min of meer beschermd bestaan kon leiden. Gelei delijk zijn de Ambonezen doordrongen van de noodzaak de weg naar normale arbeid te vinden. In 1956 werd een begin gemaakt met de overheidsbemoeiingen in te krimpen ten einde het noodzakelijke individualiteits- en verantwoordelijkheidsbesef ingang te doen vinden. In het begin heeft dit tot moeilijk heden geleid, in diverse kampen werd ge staakt" en er ontstond hier en daar grote ontevredenheid. De Ambonezen voelden zich aan hun lot overgelaten, maar geleidelijk werd een vorm tot wederzijds begrip gevonden. Een gebeurtenis van ingrijpend belang was het besluit van de regering de Ambonezen in stadskernen in normale woonhuizen op te nemen. Nog steeds zijn deze mensen aldus de heer De Boer innerlijk gespannen tweestrij- dig en vaak zeer chauvinistisch. Deze men sen moeten zoals de heer De Boer het uit drukte mentaal nog emigreren naar Neder land. De heer De Boer wilde de Rijssense bevolking een goede raad meegeven, geef deze mensen de kans, dat zij zich kunnen aanpassen aan de Nederlandse mentaliteit. Geleidelijk moeten ze immers normaal wor den opgenomen in onze democratische samen leving. Als contactman zal - zo deelde de heer De Boer mede - fungeren de heer Denekamp zowel voor de Ambonezen, die zich in Rijssen zullen vestigen als voor die, welke in Nijver- dal zullen gaan wonen. De heer De Boer werd in het begin van de avond ingeleid door burgemeester Land weer. Van hun belangstelling voor deze voor lichtingsavond gaven o.a. blijk de inspecteur en de adjunct inspecteur voor de Ambonezen- zorg in Noord Nederland. Zondagsdienst wordt a.s. zondag waargeno men door Dierenarts A. van Doorn, Rijssen, tel. 2487. In de serie foto's van oud Rijssen thans een opname van een woning, die nog niet zo lang geleden moest worden afgebroken, teneinde de doorbraak van de Enterstraat naar de Watermolen mogelijk te maken. Het bijzondere van deze woning is wel het Het bijzondere van deze woning is wel het feit, dat deze in 1931 door de gemeente werd verkocht aan de heer Am. J. Hodes busonder nemer, die in verband met de aard van zijn bedrijf dit een bijzonder geschikt punt achtte. In verband met de verkeerssituatie achtte de gemeente Rijssen het later van veel belang deze woning in eigendom te verkrijgen en in 1959 kon overeenstemming worden bereikt met de heer Hodes. Niet lang daarna werd het huis eigendom van dokter Stokkers en tot de nalatenschap die hij bij zijn overlijden in 1931, aan de gemeente Rijssen had gelegateerd behoorde ook de woning Wierdensestraat 45. Het huis, dat een tijd onbewoond was ge weest, vertoonde verschillende gebreken, en de gemeente besloot het van de hand te doen. Via een openbare verkoop werd zoals ge zegd eigenaar de heer Hodes, die het een kleine verbouwing liet ondergaan. Vele jaren is de woning bewoond geweest, door burgemeester Van Opstall een figuur, die bejaarde Rijssenaren zich zeker nog kunnen herinneren. Eigenaardig is het feit, dat het „domicilie" dat burgemeester van Opstall had gekozen in de gemeentelijke archieven te boek staat als „Enterstraat 334". Hieruit blijkt dat de Grotestraat i.e. de Wier densestraat in vroeger jaren onbekend was. Deze straat droeg toen de naam Enterstraat en wel vanaf het Schild. Later heeft men de ze verwarringwekkende benaming veranderd. Burgemeester van Opstall, een figuur van de oude stempel is vele jaren burgemees ter van Rijssen geweest n.l. van 1868 tot 1904, toen hij werd opgevolgd door burge meester Lodde.r. Voordien was hij burgervader geweest van Goor. Niet minder dan 36 jaar is de leiding van het dagelijks bestuur van de gemeente in handen geweest van deze burgemeester, die zijn ambt tot op hoge leeftijd is blijven bekleden. In die tijd was het n.l. niet zo, dat gemeenteambtenaren op 65-jarige leeftijd gepensioneerd werden. De wet op de pen sioenen voor de gemeenteambtenaren kwam eerst tot stand in 1913, voor de tijd, dat bur gemeester van Opstall hiervan kon pro fiteren dus. Uiteraard genoten de burgemeester, zijn echt genote en kinderen groot aanzien bij de Rijssense bevolking. Een van zijn zoons werd later notaris in Enschede. Zijn 2 dochters „juffrouw Jet en juffrouw Anne" leven bij een groot aantal Rijssenaren nog voort in de herinnering. Juffrouw Jet (geboren 1861) was vele jaren onderwijzeres aan de Open bare Lagere school en juffrouw Anne (ge boren in 1862) was ambtenaar op de secre tarie. De Openbare Lagere School, die in 1872 onder burgemeester van Opstall was gebouwd, kreeg de naam „Van Opstall-school" en hoewel heden ten dage een bord nog aan deze naamgeving herinnert, is deze door latere generaties Rijssenaren niet overgeno men. Er wordt nooit gesproken van de „Van Opstall School". In de volksmond wordt gesproken van Schildschool en officieel van de Openbare Lagere School. Als gezegd, tot op hoge leeftijd bleef bur gemeester Van Opstall, (misschien door de nood gedwongen) op zijn post. Nog lang nadat hij de leeftijd der zeer sterken had bereikt, maakte de bejaarde burgemeester zijn dagelijkse tocht naar het gemeentehuis. Hoe moeilijk hem de laatste jaren moeten zijn gevallen blijkt uit het feit, dat zijn dochter (in Rijssen bekend als juffrouw An ne) haar vader moest assisteren, als er stukken moesten worden getekend. De hand van de oude burgemeester beef de n.l. zo, dat zijn dochter deze moest vast houden, wilde de handtekening van de bur gervader van Rijssen nog een behoorlijke indruk maken. Burgemeester Van Opstall overleed op 16 januari 1905, nadat hij een jaar te voren de ambtsketting had overgedragen aan bur gemeester Lodder. i

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3