KOMT D'R IN! CURIOSITEITEN UIT DE KRANTENWERELD Altijd rechts, behalve... Gevonden voorwerpen R. I. V. O.-nieuws Rijssens oudheden - de Kopwilg Het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdamdat deze week werd geopend Vergadering S. G. P. Pagina 5 DIT DOET u NIET.. WAAROM DIT DAN WEI? DOE HET DUS ZO SP5 In plaats van een zakdoek Abonnementsgeld van salaris Uclix i'UOi Joa vergang wekke zeenk nor de Revue hen e wes en ik murre zegn neet tot min verdreet. Woer ak an det kaatje zin e kömn zak oeleu mer neet verteln want dan koomp Vosman in dezelfde mauz'fenissen as den keal doar in dee fiela doar in Bonn. Det' den oawnd koold was det herienderd zik ieder- eene dent den oawnd boetn is e wes. Dus det ziwwe wal ees, keal, keal wat vaalt det teegn. Mer vuur de keuns hek det wal oawer. En, keuns hek genötn den oawnd, och man, och man!! Met meuite hek miej duur de drokte hen e drok. De kleere kwiet worn was wal ne heelde bedeunege. Jammer vuur de vrouw- leu dat dèt speegel op zonne benouwde stea steet. Ak Jantje van 't Park nog ees spraek- ke dan wikket um toch nouws zegn. Non ist aaltied, mak ter eawn langs, zok ter eawn langs meugn? En dee vrouwleu dee 't dan met' hoar gangs zeet dee keunt zik neet ten volle ontplooin. Nee, doar muwwe ne keer oawer dóonnü Afijn daor kömme viej goodskiks duur en bragget' er viej dit keer zoonder lasteg val- derieje of. Mer toek de zaale in wol kreek eawn de weend van vuurtn. Joah zeg eene van dee witbuuze teegn miej heb iej oew kaatje al in e leawert? Ik steun versteeld! Minleewe man, zeak, ik hebbe ne oetneu- dege van Vosman, en non wol iej miej kuiern oawer een kaatje per slot van reknge zik ook nog ietskes van de Kraante. Von 'Sufferd zol Bennad zegn! Met 'n smoesje (waak oew mer leewer neet vertelle) köm ik toch in de zaal en leenks in' hook vuur- an zag ik derekt al nen keal met een groot fototoestel. Aha. gungt miej duur n' kop, de petretn keals zeet er ook al. Det is van- oawend wal helemaol anpat. Ik hoppe det 'er van geet en nuks ook. Toet gediene lös gung hakket al wal beken, duchen miej. Als gung rap, rap! Met eur aln, doar op de plaankn, kuiern ze oons mood in, wat toch ealke wals neurg is. Al geet' oons dan ook nog zo bes, der bliewt nog nen hoop dinge te weunsken oawer. Want temêe met dee vrieje zoaterdaage wil alleman wal nen brommerd hebn, mer krig ne n' ieder nog neet. De wiewe zeut oons bielöchen, dan zolt n'heeln zoaterdag der van goan, en zee meer stofzeugn eerple skeln! 't Kan ook wean det de leu van de petatn meer ver koopt? Non dan wier op de plaanken. Met volle meziek maakn oons een poar vrouw leu der op ateant det ze heel wat in' skoe- loop op een buitenweg ALTIJD links, Ó6k bij avond. Dan heeft U geen gevaar tn de rug en U ziet ook het gevaar vóór U Het is in onze (geregelde) samenleving nu eenmaal zo, dat er altijd uitzonderingen moeten bestaan, die de regels dan zgn. he ten te bevestigen. Zo ook op de weg. Daarom kunnen wij niet alleen volstaan met ons in het verkeer aan de regels te houden. Ook uitzonderingen zijn er om in acht genomen te worden. De regel „houd rechts" zou geen vol maakte regel zijn als ook daarop geen uit zonderingen bestonden. Een daarvan zal iede re voetganger - en wie is dat niet? - ter dege in de oren moeten knopen, om het maar eens even oneerbiedig te zeggen. Wij doelen op het voorschrift, dat een voetganger buiten de bebouwde kom op een weg waar geen voet- of fietspad is, niet rechts, maar links moet lopen. U vindt dat gek? In strijd met de principes? Een vondst om het ons op de weg nog moeilijker te maken? Allerminst! Bij de wetkamp in de Romein se arena, bij het gladiatoren-duel en bij het stierengevecht gold en geldt altijd de stelregel, dat men zich tot elke prijs moet hoeden voor een aanval in de rug. Nu is het op de weg geen steekspel (al lijkt 't er soms wel op!) Maar een steek in de rug kan even dodelijk zijn als in de arena. Daarom is het zo noodzakelijk, dat de voet ganger die van de rijbaan gebruik moet maken - wat op zichzelf al onveiliger is dan op een voet- of fietspad altijd het verkeer tegemoet loopt. Hij kan dan immers het verkeer zien aankomen en op elke onver wachte beweging van een naderende „te genligger" direct en afdoende reageren. Ieder jaar weer verongelukken er voetgan gers, omdat zij zich consequent - te con sequent - aan de regel „rechtshouden" vast hielden, ook daar waar dat levensgevaarlijk was. De uitzondering op de regel is er om levens van een vreselijke dood te redden. Is dat geen reden, om die uitzondering vandaag nog in praktijk te brengen? tert harn. Det belaown wat vuur later. Ben nad vreug met een stoaln geweetn owwe betoetert warn. Ik daggen an det koole weer en mos um zowat geliek geeuwn, at eawn later neet de vrouwleu warn beginn te daan- sen op de moatevan de keelderbloazers. Nee, toeW veun ik miej neet meer betoe tert, wat waij toch?? Op ne reelke meneere warn dee meuge (op de plaankn) an een ceant e kömne. Det kuiern van 8000 geuln oft niks was. Oawer betoetert gekuiert?? Doar biej den weenkel kreej eegeleke duur det'er nog wals wat in de pot zat. Teman zon pak en van dee skoewers op n'snee. Det dikke meanske, dachen ik biej miej zelf, det leert nooit. Achterof bekeken kon den 't beste op dee dinge stoan. Dus daor dut'um juus t'ge- wechte. Det drok daale, heurn ik ter eene ach ter miej zelf. Wat een geneugen, zo de R.O.- N.O. zegn det'er nog veskes wörn e zung in t' plat! In dit vesjen kömter op daale det ze met det geskie alleene de knippe plat kreegn. Gelukkeg, want het kan ook aans of loopn! Of zaol det smangs van de boltjes komn? v Tussen t'gerais nor Oostenriek hen tikn oons n'ooln Nietert nog efkes op de skoolder det Vader Tied oons eiken dag op wis det leawn heel kort is, een oogenblikü Natuur lek hoown oons det neet te wierhooln um- me an te heurn, det Getjan op ne gezoone meneere aktief is, atte vrouwleu zut. Plaase been an een of twee, det gef mood. Zeeker Getjan, det gef moodü Mer toch, met Jan- noa op n' achtergroond goaj neet mak te veer, zag ik. Wilm is meer de man van de knippe, want den zweejn met det opskrief- beuken, as nen duurwaorder. Dieks hef netjes op e passet det Wilm gin las lee. Het mut miej oet de penne: Dieks maakt aaijt mooie petretn, netzelde wee atte der op zet! Ik veene trouwns dette der völle better oet zut. Det zal um dee fruitmaane van de vuurge keer wal e lapt hebn? Viej goat veerder en intusken hebt oons, twee vrouwleu met mekoar en ne keer nen jongn keal alleene, laoten heurn wat oofege en an- leg tregte kan kriegen. Toovalleg sprök ik Merietje van Betsken noa n'ofloop, en den zea detter gruwelijk mooi was e zungn. Dus det is dan zeeker in orde en dut min hatte terdeege good. Bennad n'eessen den't van n'hoogn in t' Riessense nieje bad spreenk. Ik stelle op disse plaase dan ook vuur, det wonneer temeer in maij de boele lös wordt e doane det Bennad dan ook as n'eessen van den niej toorn ofspreenk. De man heft wal verdeend, de Börgemeaster is getuuge wes en den kan der nen hoop an doon. Loat det dan ook ees een poar ceant kossen. n'Sekretaris beneumn heft ook wal een poar ceant e kossetü! Oawer spring gekuiert, watte mooie spring- peerdjes in det Cirkus. Iej snapt neet woer as'et vol hooit en woer at zonnen daanskeal en springjuffer det dee vrouwleu zo gaauw leert. Het murn wal meaks wean deet'er wat vuur oawer hebt. Der zat 'er eene neus miej den heilzo.:,, lange as ze gangs warn e klapt. Det hek- zegge, nog nooit zo mooi e zeene en ik hebr- be oaweral al wals e wes!! Oh jeh des woar ook, toeter op de plaankn e kuiert wör oawer den keal van OLBA zat'er doar vuur miej eene te lachen, heel anpat. Ik keeke good en joawal heur, det was den keal van OLBA. Umme tiws van te worn daggen ik. joah van dee wöste bedoel ik!! Teegn 'teane van oawnd kreewe te heurn det HOLLAAND toch ook zinne mooi dinge en goo dinge en dinge um op te pochen har. Good Oostenriek is mooi umme hen te gaone en het verveelt'er oew neet mak al gaoij der lek joar hen, net as den laider van de Revue. Hollaand kan met spöln det deern z'oons den oawend nog ees good wier oet de bestfe. Met een mooi vol spil op de plaankn en neet te vergaeten een mooi geskeelderd achterdook hebt ze oons den oawnd efkes de troann in de oogn e kreegn. Viej warn der oet!!! J. v. E. Soldatenmuts, rechter glacé handschoen, zwarte vulpen, leren mantelriempje, groen bruine kinderwant, groene ball point, gele wollen sjaal, rechter bruine schoen maat 41, geblokte sjaal, groen-geel wantje, sleutel no 20, 7 snaren, oude bruine portemonnaie met inh, rechter blauw gebreid kinderwant je, grijze wol, witte fietspomp, 7 sleuteltjes aan ring, stalen meetband, padvindersriem, zwarte tegenpijpen, middel grote hond, blauw- rood-wit kinderwantje, paar gele handschoe nen en 3 zakdoeken, rode portemonnaie, gele sjaal, rood kinderwantje, blauwe capu chon (wit gevoerd), donker groen fietspomp- je, bruine lederen portemonnaie, gewicht van 1 kg. rood kinderwant je, paar dames hand schoenen, geel-witte muts met pluim, vra- genboekje, een elektrisch snoer (strijkijzer), zwarte grijze vulpen, grijs dameshoedje, mi litaire staaflantaarn bruine portemonnaie, paar oorwarmers, bruine lederen actetas, bruin-grijze handschoen, blauw-zwarte spa niel, blauwe sjaal, donker blauwe alpino muts, blauw-witte kinderwantjes, rood-wollen sjaal, linker bruine herenglace, twee meisjes ringetjes, grijze jongenspet, wollen das, ro de portemonnaie, tandartskaart, wit ge breid kindertruitje, paar donker groen kin derwantje, een donkerblauwe Lindbergcap, bruine psalmboeje, damesrijwiel, rozen krans in etui, bruin kinderwantje, dames rijwiel, zwarte psalmboekje, zaklantaarn, blauw gebreide want, Frans-Holland woor denboekje, bruin hondje (asbakkenras), rode kinderportemonnaie, grijze damesmuts met Oranjebandje, groen gebreide handschoen, wollen das, zwarte hond, grijze wollen he rensjaal, paar witte gebreide handschoenen, buiten omtrek van tandwiel, kentekenplaat T.R. 98-19, sleutel No. 19, Bovenstaande voorwerpen en goederen zijn te bevragen op hét rijkspolitiebureau tussen 18.00 en 20.00 uur op alle werkdagen. Telefonische verzoeken omtrent deze voor werpen worden niet in behandeling geno men. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN RIJSSEN - WIERDEN. De zoridagd'enst wordt a.s. zondag waar genomen door dierenarts Capel te Wierden, tel. 05496-478. (Van een speciale correspondent) LONDEN - Als attractie verscheen kortge leden in een Londens blad een advertentie met pepermuntgeur. Zij maakte in zwart-met- groene druk reclame voor een nieuw soort erwten, waarbij de combinatie van het groen en de geur van pepermunt - de Britten ver werken in allerlei spijzen „mint" - tezamen 'n indruk moesten geven van de smaak van deze nieuwe soort. Deze opvallende reclame was intussen beslist niet een unicum in de geschiedenis van het dagblad. Er waren Engelsen, die zich herinnerden, dat er ook al stofkranten waren geweest, die na gebruik als krant nog eens als zakdoek konden dienen, dat er zogenaamde „Luminaria" geweest waren, kranten met lichtgevende letters, die men in donker kon lezen en dat een tijdlang Kaukasische kran ten verkrijgbaar waren, die het formaat had den van een briefkaart en die men moest lezen met een vergrootglas. Een exemplaar van een zeer opmerkelij ke Chinese krant bereikte 37 jaar geleden Londen. Het blad heette „De vijfde ruiter" en was een speciale uitgave ter gelegenheid van de dag dat de wereld ten onder zou gaan, hetgeen door een in China wonende missio naris voorspeld was. Het blad hield zich be zig met alle mogelijke details van deze ko mende gebeurtenis en verduidelijkte de si tuatie aan de hand van landkaarten en schet sen. Het weerbericht voorspelde „warmere dagen", en een ijzerwarenfabriek beval haar filialen aan, die zij „zich dacht in de buurt van de Melkweg op te richten". In een pes simistische voorbeschouwing werd aange kondigd dat de volgende uitgave waarschijn lijk op asbest gedrukt zou worden. Om on bekende redenen zijn echter "slechts" 25 exem plaren van deze speciale uitgave gedrukt. Een blad dat zeker even zeldzaam is, was de in Parijs verschenen „Mouchoir", dat de vorm van een zakdoek had en ook voor dit doel kon dienen. In India ging men ech ter nog verder door: daar kon een courant uit zacht katoen niet alleen als zakdoek ge bruikt worden, maar kon na het gebruik ook gewassen worden en voor herhaald gebruik worden teruggezonden naar de redactie. In het jaar 1831 kwam een slimme Engel se redacteur op de gedachte een katoenen krant uit te geven onder de naam „Bertholds Political Handkerchief", teneinde de hoge belasting op couranten te ontlopen. Dit blad was 45 x 28 cm groot en kostte 4 pennies. Enkele jaren geleden verscheen in Span je een blad dat „Luminaria" heette. De ge dachte om een lichtgevende druk uit te bren gen, werd enthousiast begroet maar op den duur waren de drukkosten te groot. Slechts weinige kranten hebben echter een zo har de strijd om het bestaan moeten voeren als het weekblad „Liberator", dat in 1831 in Boston opgericht werd door William Lloyd Garrison met het doel om de afschaffing van de slavernij te bewerkstelligen. De uitge ver hield jarenlang, zonder kapitaal, en zon der veel kans abonnees te krijgen, zijn een mans-bedrijf in leven, ontving talloze dreig brieven van slavenhouders en beleefde ten slotte toch nog de grote genoegdoening, nog net de bevrijding van de negerslaven te kunnen melden voor de verschijning van de „Libera tor" gestopt moest worden. Toen 150 jaar gelden de eerste Perzische krant uitkwam - het was een gelithografeerd blad dat in eerste instantie hofberichten gaf - bediende men zich van een zeer eenvoudige methode om zich van een vaste kring van abonnementen te verzekeren. Toen de on derdanen van de Sjah blijkbaar weinig be langstelling getoond hadden voor het blad vaardigde de regering een decreet uit dat aan elke ambtenaar een exemplaar toege zonden moest worden en dat het abonne mentsgeld van zijn salaris moest worden afgetrokken. Niet zo goed verging het een blad in Groenland, dat kon bogen op de lang ste naam in de krantenwereld. Het heette „Arrangagliotio Natininnavnik Sysaramas Sivik" en ging niettemin failliet. Het schijnt voor iedereen nog niet even duidelijk te zijn, maar RIVO 1 is bezig naam te maken in de Oostelijke volleybalwereld. Met de regelmaat van een klok worden alle concurrenten afgewezen, en dat dit niet „krap aan" gebeurt bewijzen de setcijfers, in 5 wedstrijden 16 sets gespeeld en daar van 15 sets gewonnen. Ook zaterdagavond werden beide puntjes weer naar Rijssen meegebracht. In drie sets, 15-6, 15-9, 15-6, Hoezeer de sterkte van RIVO wel is toege nomen, bewijst wel het feit dat in de eerste (competitiehelft slechts met krappe cijfers (3-2) kon worden gewonnen. Deze keer was het echter een volkomen regelmatige zege, die geen ogenblik in gevaar is geweest. De stand in de overgangsklasse Oost is nu: Kateekers 2 14-26, P.S.V.H. 12-20, RIVO 16- 22, N.S.H. 14-16. D.I.S. 16-16. Sp. Wilhelmina 12-14, Antilopen 14-14, Vrede- stein 13-10 Smash 14-10, Rapid 14-10, Kies- schijf 14-8, R.O.V. 13-2. De kiesvereniging der S.G.P. zal heden avond in een jaarvergadering bijeenkomen. Behalve de gebruikelijke punten van behan deling, zal weth. Goosen spreken over de uitvoering van het uitbreidingsplan. De te genwoordige voorzitter de heer J. de Rooy zal wegens vertrek naar Uddel zijn functie neerleggen. RIJ SS EN buiten de ivallen Op zijn toen nog bloeiende herenbedoening woonde Jonker Roelof van Langen. Baron Roelof van Langen, wel te verstaan. De Bevervoorde was toen nog, al heel lang ge leden, een hoge heerlijkheid. Roelof van Lan gen was op de Bevervoorde de laatste van zijn geslacht. Het had niet aan hem gele gen dat de van Langens tot Bevervoorde te Rijssen uitstierven. Vanaf zijn twintigste jaar had hij achter de freules in de verre omtrek aangelopen, maar zondere resultaat. Naar veel trouwpartijen was hij geweest in die vijfendertig jaar, hij was nu vijfen vijftig. Zijn even oude knecht, Plas Bats, zei maar geregeld, dat de Jonker maar door moest tasten, er waren freules ge noeg in het land. Plas Bats zelf was ook vrij gezel gebleven, niet omdat hij geen meisje kon krijgen, oh aan iedere vingen wel één. Maar het stond niet, een vrouw aan te slaan, zolang de Jonker nog vrijgezel was. Oh ja, Bats had het er menigmaal overgehad met zijn medeherenknechten, in zijn stamkroeg „de Moezenköttel". Een herberg die al enige hon derden jaren verdwenen is. „De Moezen köttel" was een herberg niet ver van de kerk. Er stond een reusachtige lindeboom voor, hier nu kwamen op hoogtijdagen de knechten en maagden van de kastelen en landhuizen bij elkaar om feest te vieren. „De Moezenköttel" was ook de herberg, waai de herenknechten bij winterdag hun kerk- stoven neerzetten en de kastelein en zijn per soneel zorgden voor een heerlijk kooltje vuur, in de adellijke stoven. Voor de Bevervoorde was maar een stoof in gebruik, die was van Siene de huishoudster, een scheermes van een wijf, die ieder op de Bevervoorde naar haar hand zette, zelfs de Baron. Nee, als men aan Bats vroeg of de Jonker nog niet gauw trouwde, dan antwoordde Bats stee vast: „Dat hef de tied nog wal". Er was natuurlijk ook een andere tijd geweest, een tijd dat Plas Bats als jonge kerel fier op de bok zat, van het statierijtuig van Bevervoor de en de zweep duchtig liet knallen. Het was nu op de kop af dertig jaar geleden, dat zich die catastrofe had voorgedaan. Op de Oosterhof was de jonge Jonker getrouwd, de zelfde die nu promotie had gemaakt en daar was Jonker Roelof van Langen vol moed naar toe gegaan om, hij had het zich al da gen in het hoofd gezet, met freule Judith van Voerst van de Grimberg te vrijen. Er waren daar veel freules geweest, op de trouw partij, maar Roelof vond dat alle hout geen timmerhout was. En dus had hij het voor zien op freule Judith van Voerst! Maar de freule liet het afweten. Zij had andere amou reuze plannen. Zij wist zeker dat de Jonker van Bellinckhove Van de Bellinckhof bij Almelo haar zou vragen. Wat verbeeldde zich die kopwilg van Bevervoorde toch. Neen! Mij niet gezien. En op de eigenste avond was het lot bezegeld voor Honker van Langen. Hij kreeg daar op de trouwpartij zijn scheld naam en zou die zijn hele leven blijven hou den. Wanner men het naderhand in adellij ke kringen had over de Kopwilg van Rijs sen, wist men dadelijk wie men voor had. Nu was de Jonker van Langen niet bepaald knap. In de eerste plaats had hij een paar denvoet. Daarnaast een veel te groot hoofd, dat bijna op de schouders stond. Neen! kreet freule Judith van de Grim berg tegen haar vader, die een goed woord voor Roelof van Langen bij zijn dochter deed. „Als ik met de Kopwilg naar bed moet, dan hang ik mij liever op, of spring in de Regge". Derk van Voerst van de Grimberg was zo geschrokken, dat hij er niet meer over sprak. De Jonkheer Van Langen ergerde zich wan neer hij in de spiegel keek. En Bats de knecht gaf hem een goede raad. De Jonkheer moest zich laten schilderen en het. schilderij aan de muur hangen. Op zo'n schilderij kon men natuurlijk veel mooier worden dan men was. Ja dat was nog zo gek niet. En toen er een maand later, een reizende schilder door Twente liep en ook toevallig, op de Ooster hof kwam, moest Bats de schilder waar schuwen, de heer van Bevervoorde wilde ook uitgebeeld worden, en in het nette, voegde Bats er volledigheidhalve bij. De schilder kwam en bekeek de Jonker, en dacht pre cies hetzelfde als de freule van Voerst. Wat een kopwilg van een kerel. Maar met een reizende kunstschilder kon je in die dagen alle kanten uit. De kunstschilder moest eerst naar Siene in de keuken. Siene, bekeek het geval, en dacht blikskaters, wat een knappe kerel, als ik die nog eens aan de haak kon slaan. Er kwam voor de schilder een maal tijd op tafel, alsof het voor de Jonker was. Siene ging heel kwistig om met ham en ei eren, zij dacht bij zich zelf, ik gooi met met worst naar een zij spek. Zij kon dat doen, want zij speelde de baas in het vrijgezellen- huis van de Jonker van Bevervoorde, zij kreeg voorlopig haar beloning, Want toen de schil der goed verzadigd was, zoende hij Siene vele malen. „Waar blijft die schilder nou?" vroeg de Jonker, die al vast 'n half uur lang in een gemakkelijke stoel had plaats genomen, „ik zal eens even kijken baron!" riep Bats, die niet alleen stalknecht, maar ook huis knecht en kamerdienaar was. „Siene zal zich wel op 't portret laten zetten voegde hij er gekscherend aan toen. Hij kwam juist te laat om Siene en de schilder te betrappen. De uitgeslapen feeks, zette haar gewone strenge gezicht en commandeerde: „schil der je koffie is op, en nu naar meneer". De schilder had nog 'n halg uur nodig om Roelof Van Langen te bekijken. „Wat kop! Wat kop!" dacht de goede man bij zichzelf. „Jonker," riep de schilder, „ik zal je maar in 't harnas schilderen". „Maar ik heb geen passend har nas, ik ben van mijn vak hereboer!" Geeft niets, riep de schilder, „dat harnas maak ik zelf wel." Enkele weken lang bleef de schil der bij de baron, deze vond het wel lang. Maar Siene commandeerde dat meneer er knap uit moest zien. En zij, de huishoud ster, tweeendertig jaar, wist wat zij deed. Op een maandag was het schilderij af. De schilder zorgde ook voor een lijst. Die liet hij te Rijssen maken van wagenschotten- hout. Het was voor het eerst in Twenthe dat de schilder zijn werk behoorlijk betaald kreeg. Toen het schilderstuk aan de met kalk ge witte muur hing, kende de Jonker bijna zich zelf niet, zo knap was het. Bats zei ook, dat het een mirakel was, veel mooier dan de kruisweg in de kerk. Anderhalf uur, nadat de Jonker de schilder had betaald en deze vertrokken was, bleek dat hij meer had mee genomen, dan hem toe kwam. Siene was weg. De schilder had een krabbeltje op de keuken tafel gelegd, maar Siene was in geen vel den of wegen te vinden. De Jonker stuurde Bats met het briefje naar de koster-school meester, en die las er uit voor, dat Siene huishoudster van Roelof van Langen er met de schilder vandoor was gegaan. Nu had de koster-schoolmeester de primeur voor groot nieuws in Rijssen. Men lachte zich krom. En op het kasteel Bevervoorde, daar stond de jonker zijn eigen portret te bewonderen. En haast buiten adem, kwam Bats aanhol len en vertelde zijn heer en meester dat de huishoudster er van door was. Niet dat het de baron veel schelen kon want het was toch een haai-baai van een wijf. Maar hij als heer van Bevervoorde wilde ook niet ieder een over de vloer hebben. Bats moest naar de Oosterhof om raad. De Vrouwe van de Oosterhof schoof van links naar rechts op haar stoel van verbazing. Ja de Vrouwe van de Oosterhof dacht diep en lang na. Te En ter, op het Kottelaar wilden de juffers de Reiger weg en zij hadden een huishoudster. Bats moest er dadelijk naar toe. Toen Bats op het Kottelaar kwam, wilde de huishoudster, zij noemde zich juffrouw Snuffel, wel op Bevervoorde komen. Maar als er dan ook nog aan trouwen ge dacht kon worden. Een mens alleen was ook niet veel. Bats vertelde haar dat ze daar maar met de baron over praten moest, daar had hij geen zeggenschap over. Een wanneer zal het zijn vroeg juffrouw Snuf fel? Als het kan dadelijk, ik heb de koets meegebracht. Is er hulp wilde juffrouw Snuffel weten. Ik ben de koetsier-huisknecht en tevens boer vertelde Bats en er zijn twee dienstboden uit Rijssen. Noemen ze Uw heer ook wel de Voor zover ik weet niet, loog Bats mijn heer noemden ze in Rijssen de strondjonker, dat is omdat hij veel mest weggeeft aan arme mensen. Juffrouw Snuffel kwam dan op Bevervoorde en er kwam grote verandering. De jonker moest zich kleden vóór het eten, dat vond deze gekkenwerk. En Bats moest alle avonden zijn voeten wassen, ook deze vond dat gekkenwerk. De jonker ging zijn nood klagen bij heer Boesveld in Eisen. Maar toen hij daar kwam kwam hij vroeg genoeg. De jonker lag te bed, hij was ge raakt door de kwade hand. Dit kwam van Hutten Diene, zei men. De mensen wisten op het land te Eisen nog niet, dat het een beroerte was. VAN COEVERDEN,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5