31° cocos Ter Harmsel 10% Uitbreiding ploegenstelsel tot de nacht heeft talrijke nadelen 5 KOOKT HET WEER EENS IN EEN PAN! helft van de opruimingsprijs Vilt: niet alleen huisvlijtartikel Aard van het werk en de aard van de mens spelen hierbij een rol Banketbakkerij Meinders Stichting Nederlandsche Middenstands Spaarbank kinderwagen haardkachel WESSELS - Bouwstraat 29-31 ENIGE ARBEIDERS en ENIGE HALFWAS ARBEIDERS BETONFABRIEK „RIESSEN Kohier zig-zag machine wor 499.- A. R. v. d. HOUTEN Oude stoelen worden nieuw FA. G. WOLTERS - Huttenwa! Heerlijk Cake-Krentenbrood KLEIN HORSMAN BEKENDMAKING Voor een HYPOTHEEK naar BEREND VAN HEEK! Deze laatste dagen van de opruiming verkopen wij de geëtaleerde goederen voor de I televisietoestel kinderwagen Arts doet suggesties voor nachtarbeid Huishoud-nieuwtje Vrijdag 3 februari 1961 Pagina 4 Lunchroom Cafetaria „DE MOLEN" Geen zicht» niet ruilen Wicrdenscstraat 40 ZEER SPECIAAL 1 grote VéGé-ONTBIJTKOEK 20 pet KORTING EXTRA DEZE WEEK Grotere vermoeidheid Geen algemeen oordeel Gebrek aan slaap Nerveuze stoornissen Etmaal voor rust Onze koekjes licht op gewicht en met roomboter Uitgebreide sortering bonbons, luxe dozen. Gekoeld gebak Voor een heerlijke croquet naar Dr. Stokkerstraat 35 Uw spaargeld draagt bij dit agentschap Agentschap RIJSSEN rente Dagelijks opvraagbaar. Persoonlijke behandeling Absolute geheim houding De agent: H. OV1NG TE KOOP: z.g.a.n grijze f 30. Graaf Ottostraat 22. TE KOOP: prima ELSENERSTRAAT 72. Zo juist ontvangen de nieuwste dessins Grote sortering Lage prijzen GEVRAAGD voor de Betonfabriek en voor de Systeembouw met en zonder rijbewijs. SKfW U koopt reeds een NAAIMACHINEHANDEL SPUITSTRAAT 7 - RIJSSEN als wij ze voor U overtrekken Vraag eerst prijs bij de Wel nagemaakt, doch niet geëvenaard. BAKKERIJ Het hoofd van het gemeentebestuur van RIJSSEN maakt bekend, dat vanaf 4 februari 1961, gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ligt ter secretarie, afdeling algemene zaken (kamer 7) de door de raad bij besluit d.d. 30 januari 1961 vastgestelde herzie ning IVa (Noord), (omvattende gronden, gelegen ten noorden van de spoorlijn) van het plan in onderdelen 1947, in uitvoerige kaarten uitgewerkt Binnen 6 weken na afloop van bovenvermelde ter mijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwa ren tot de raad hebben gewend, bij gedeputeerde sta ten bezwaren tegen het plan indienen. Rijssen, 3 februari 1961. Het hoofd voornoemd, C. B. J. LANDWEER VRAAGT INLICHTINGEN Braakmansdük 4. van 54 ct voor 39 ct 8 geldzegels bij 3 pakjes VéGé-margarine 1 GROTE FLES VéGé-KOFFIEMELK Extra romig! 31 92 ct 36 geldzegels 2 BLIKJES VéGé-TOMATENPUREE 70 ct 28 geldzegels 1 BEKER VéGê-APPELSIROOP 64 ct 26 geldzegels 1 LITERS BLIK ERWTEN MET WORTELEN 49 ct „de zomer in blik" en extra voordelig! 8 GROTE VICTORIA-REPEN 98 ct VéGé guller met geldzegels! guller met guldens! TE KOOP: merk Philips 43 cm. beeld. Prins Bernhardstraat 15. TE KOOP: z.g.a.n. prachtig onderhouden. Br. ond. no. 63. bur, v. d. blad. Medisch gezien roept het steeds meer toe gepaste drieploegenstelsel in de industrie een aantal problemen op, die - wil men er een oplossing voor zoeken - buiten het eigenlijke terrein van de bedrijfsarts vallen, schrijft dr. P. Andlauer te Straatsburg in „Trade Union Information" het orgaan van een on derafdeling van 't Europese Produktiviteits- centrum. Onder de artsen heerst immers de overtuiging dat de sociologische aspecten ervan belangrijker zijn dan de ongunstige gevolgen voor de gezondheid, ofschoon deze laatste geenszins veronachtzaamd mogen worden. Eigenlijk spelen alle factoren, die zich bij het werken in ploegverband voordoen - dat wil hier dan zeggen in het drieploegen stelsel - door elkaar heen. De fysioloog weet dat alle functies van het menselijk lichaam onrworpen zijn aan een bepaald ritme. De waaktoestand wordt ge durende de dag begeleid door een toeneming van de stofwisseling, die nodig is voor een goede, op elkaar afgestemde, werking van al le organen. De activiteit van hart-, ademha- lings-, spijsverterings- en allerlei andere werk zaamheden wordt aldus geleidelijk verhoogd van het einde van de nacht tot ongeveer vijf uur in de namiddag om dan weer ge leidelijk af te nemen en tot een minimum terug te vallen tussen twee en vijf uur in de nacht. Men kan dat alles ook duidelijk constateren aan het temperatuurverloop. Volgt men dit ook bij iemand, die plotseling van dagwerk tot nachtwerk overgaat, dan blijkt dat de gewone, dus de natuurlijke cyclus zich slechts traag aanpast. Het duurt meest al weken voordat de minimale werkzaamheid van de lichamelijk functies naar de dag wordt verschoven, en het maximum naar de nacht. Er zijn ook mensen (en men schat hun aan tal op ongeveer 20 procent van het totaal), die data aanpassingsvermogen geheel missen en die bij nachtarbeid dus altijd onderwor pen zijn aan een slechte regeling van de lichaamsfuncties. Men heeft nog geen motho- den gevonden om van tevoren te bepalen wie wel en wie niet geschikt is voor nacht arbeid. De bevindingen van psychologen sluiten bij die van de fysiologen aan. Er is een nauw verband tussen de verschillende stadia van de cyclus en de hersenactiviteit van bijna alle mensen. Vandaar dan ook dat blijkens de ervaringen nachtarbeiders vooral tussen twee en vier uur - dus de normale „minimum periode" - zich meer dan normaal inspan ning moeten getroosten om hun werk goed te doen. Dit leidt dus tot grotere vermoeid heid, die zich voegt bij het tekort aan slaap, een verschijnsel dat zich bij vrijwel ieder een, die nachtarbeid verricht, voordoet. De bedrijfsarts beschikt in zijn laboratorium ondanks omvangrijk onderzoek op dit ge bied nog niet over goede mogelijkheden om vermoeidheid rechtstreeks te meten. Men heeft echter indirecte aanwijzingen in de vorm van de algemene gezondheidstoestand van diegenen, die afwisselend dag- en nacht werk verrichten. En het staat vast dat bij hen de klachten over allerlei storingen (maag, ingewanden, zenuwen, slaap) veeivuldiger zijn dan bij dagwerkers. In het bijzonder lijden ze meer aan maagzweren en zweren aan de 12-vingerige darm dan de anderen, wat wellicht ook weer verband houdt met ongeregelder eten (en veel koud eten, omdat na het opstaan overdag warm eten niet smaakt). Veel roken en nervositeit door de extra inspanningen en door het gebrek aan slaap. Deze kwalen doen zich sterker gelden naarmate de betrokkene ouder wordt en som mige autoriteiten op het gebied van de ar beidswetgeving menen dan ook dat de maxi mum-leeftijd, waarop een arbeider nachtar beid mag verrichten, op vijftig jaar zou moe ten worden bepaald. Het aantal bedrijfs ongevallen in industrieën, waar nachtarbeid wordt verricht, is relatief niet groter dan in die, waar overdag wordt gewerkt, soms zelfs wel iets geringer, maar de aard van de ongevallen is belangrijk ernstiger. Intussen is een algemeen oordeel over nacht arbeid moeilijk te geven. Er zijn fabrieken waar de nachtarbeid voor een groot deel door werknemers wordt verricht, die zich daar vrijwillig voor hebben opgegeven en die dus een groot aanpassingsvermogen hebben. Maar er hangt ook bijzonder veel af van de aard van het werk, wat er ook weer toe leidt, dat de gegevens over de algemene gezond heidstoestand van degenen, die in een ploegen stelsel zijn opgenomen, nogal verschillen. Bij krachtstations, olieraffinaderijen e.d., waar het proces vrijwel automatisch verloopt, doen zich betrekkelijk weinig klachten voor, terwijl daar, waar de arbeidslast zwaarder is (zoals bij staalbedrijven, spoorwegen e.d.) de statistie ken een ander beeld geven. Dat nachtwerkers meestal (er zijn uitzonde ringen maar het percentage is gering) on der gebrek aan slaap lijden, ligt voor de hand. De slaapkamers liggen binnen het ge makkelijke bereik van allerlei daggeluiden. Zelfs al houden de huisgenoten zoveel moge lijk rekening met de slaper (op kinderen legt dat in het huiselijk verkeer een druk), dan nog zijn er allerlei stoornissen van bui ten. Wie nachtwerk verricht heeft kan daar over meepraten: de klap van een bakkerskar, een draai-orgel, geschreeuw van spelende kin deren op straat, van venters en niet te ver geten dichtslaande deuren, klapperende ramen en allerlei ander rumoer bij de buren. Wie zich daar aan weet te onttrekken, slaapt dan nog wel maar slaapt niet diep en het zijn juist de dieptepunten in de slaap, die herstel van vermoeidheid geven. Dit leidt dan weer tot nerveuze stoornissen, die niet slechts de betrokkene, maar zijn gezin en zijn omgeving beïnvloeden. De schrij ver gelooft dat er ook wijzigingen in het karakter door kunnen optreden: agressivi teit, onverdraagzaamheid, een neiging tot drinken en dergelijke. Men moet daarbij ook niet uit het oog verliezen dat voor vele ar beiders de vrije tijd contact betekent met hun eigen sociaal milieu en dat ze dat contact door nachtarbeid verliezen. Ze voelen zich min of meer uitgestoten uit een gemeen schap, waarvan de meerderheid een normaler en daardoor prettiger leven leidt. Pogingen van sommige ondernemingen - in Scandina vië bijvoorbeeld - om aan enkele bezwaren van de nachtarbeid tegemoet te komen, door o.a. geluidsdichte slaapvertrekken met air conditioning te bouwen, verergeren dit ge voel uiteraard, doordat de arbeiders dan ook nog niet eens naar hun eigen huis terugke ren na gedane arbeid. Andere verbeteringen zullen wellicht meer effect hebben, waarbij vooral de aard van het werk in aanmerking moet worden geno men. Arbeid, die veel lichamelijke inspanning vereist en waaraan hitte, rumoer en stof verbonden is, zal volgens sommige adviseurs niet langer dan drie achtereenvolgende nach ten verricht mogen worden. Het volgende hele etmaal moet worden gebruikt om te slapen en uit te rusten. In feite moet het meer dan een etmaal zijn, omdat bij overgang naar de dagdienst de werktijden elkaar uiter aard niet mogen overlappen. Bij arbeid, die weinig lichamelijke inspan ning vraagt, zouden de perioden, waarin nachtwerk wordt verricht, langer aan één kunnen worden genomen, bijvoorbeeld drie of vier weken, zodat het lichaam gelegenheid heeft zich aan te passen. Voorts zouden de wisseltijden veranderd kunnen worden. De ge bruikelijke tijden (zes uur 's morgens, twee uur 's middags en tien uur 's avonds) zijn eigenlijk heel ongeschikt, omdat de nacht werkers dan geen gelegenheid hebben een deel van de nacht te slapen. Wanneer men de nachtwisseltijd op twee uur stelt, zouden degenen, die opkomen een deel van de nacht kunnen slapen en dege nen, die hun werk dan verricht hebben, eveneens. Ook is het denkbaar het ploegen- werk telkens een uur te doen verspringen, zodat de overgang geleidelijk gaat. De schrijver komt tot de slotsom dat, hoe men het ook wenst of keert, uitbreiding van het ploegenstelsel tot de nacht uit medisch oogpunt nooit gunstig kan worden bekeken. Aan de andere kant zullen voorstellen van de arts op dit terrein dikwijls onrealistisch lij ken, omdat ze geen rekening houden met andere factoren, die men blijkbaar belang rijker acht. In elk geval zouden werkgevers, vakverenigingen en bedrijfsartsen het onder werp nog eens duchtig kunnen bespreken om te zien waar vastgeroeste denkbeelden zouden kunnen worden losgewrikt. Bij het woord vilt denkt men automatisch aan een bepaalde vorm van huisvlijt: aan het zelf maken van pantoffeltjes, aan een wandkleed met applicaties, aan het vervaar digen van speelgoedbeestjes. Maar vilt is ook een attractief modieus materiaal, dat zijn ple zierige eigenschappen vooral kan ontplooien wanneer het in jongemeisjeskleding verwerkt wordt. Want een goede kwaliteit vilt is kreukecht en waterafstotend, het is gemakke lijk te knippen en het wordt tegenwoordig in mooie heldere kleuren gemaakt. Vilt is een produkt van de wolindustrie gefabriceerd uit zeer dunne schapenwol dat onder warme en vochtige omstandigheden dusdanig wordt bewerkt dat het na afloop van het proces niet meer kan rekken of krimpen. Het kan bovendien in alle rich tingen worden geknipt en maakt bij het ver werken geen „franjes", terwijl er bovendien niets aan af te werken of te zomen valt. Vilt kan tot allerlei modieuze (en vooral: jeugdige!) kledingstukken worden verwerkt: tot sportieve mantels, wijde rokken, over- gooiers. Omdat het zo gemakkelijk te appli- queren valt, is het ook bijzonder geschikt voor bijvoorbeeld een kinderjasje dat met dierfiguurtjes of andere motiefjes moet wor den versierd. Is uw opgroeiende dochter handig genoeg om zelf al een eenvoudig kledingstuk te ma ken, gun haar dan het plezier van experimen teren met een lap vilt voor een vierbaans rokje. Van hondertwintig centimeter breed materiaal zal tweemaal de roklengte nodig zijn. De vier banen worden na het knippen in elkaar genaaid en aan één kant van een ritssluiting voorzien, de rok wordt aan- gerimpeld of geplooid op een tailleband ge zet. De rok hoeft niet gezoomd en kan dus op de juiste lengte worden afgeknipt, en daarna zal het nog van de smaak en de handigheid van de jongedame afhangen, of zij het kledingstuk wil versieren met bij voorbeeld een applicatierand in contrasteren de kleur, of met doorgestikte biezen van het zelfde materiaal. Huishouden wordt steeds gemakkelijker, denkt men wanneer men leest over een nieuw produkt, dat de huisvrouw de hel pende hand reikt bij het maken van sau zen en het binden van soepen. Het is een tablet, waarmee, men ruim een liter „wit te grondsaus" kan maken. De altijd actie ve Consumentenbond heeft dit nieuwe produkt reeds onderzocht, en constateert dat het in de praktijk zeker voldoet. Het geeft arbeids besparing, maar brengt ook extra kosten met zich mee: een halve liter van deze kant-en klaar saus komt ongeveer zeventien cent duurder uit dan eenzelfde hoeveelheid eigen gemaakte saus. Extra kosten die echter, zo meent de Bond, hun geld wel opbrengen voor huisvrouwen, voor wie tijdsbesparing erg belangrijk is, en vooral voor onervaren kooksters die, experimenterend met het ma ken van „echte" saus, nogal eens met een mislukking als resultaat blijven zitten. Stoofschotels behoren tot de oudste gerech ten, die de mens kent. Helemaal in het be gin bestond de kookkunst voornamelijk uit het roosteren van vlees en knollen boven een vuur of in hete as, maar toen men in staat was om potten te bakken of te smeden, werd het mogelijk om gerechten te koken. In de ene kookpot, die men bezat werd allerlei voedsel samen gaargekookt: vlees of vis, knollen, bonen of rust, groente. Het is geen wonder, dat de „inheemse keu ken" van ieder land dikke soepen en meng- potten biedt. Ook in ons land waren meng- potten geliefd; waarom, wanneer en hoe wij er toe gekomen zijn, van de „speelse, luchtige" stoofschotels degelijke zware stamppotten te maken is niet bekend. Eigenlijk is het jam mer, dat die voorliefde voor stampen be staat: het is wat extra werk en het vitami negehalte van het voedsel gaat erdoor ach teruit. Voor hen, die „aan de lijn doen" biedt de stoofschotel nog een voordeel boven de stamppot: hij kan bereid worden met weinig aardappelen of peulvruchten en veel groente. In onderstaande recepten kan de verhouding van de verschillende bestanddelen naar smaak en eetlust worden gewijzigd. Algemene wenken voor het klaarmaken van stoofschotels. Neem voor een stoofschotel aardappelen, die niet stuk koken. Houd rekening met de kooktijd van de verschillende bestanddelen. Verwerkt u bij voorbeeld peulvruchten of vlees, dat lang moet koken, kook ze dan voor en voeg de groente en aardappelen ongeveer Va uur voor de maaltijd toe. Gebruik niet zoveel water, dat het ge recht meer op soep lijkt dan op een „vaste" schotel. Maak de schotel al naar uw smaak droog of wat vochtig, maar niet vast. Ook zonder vlees of kaas zijn deze ge rechten zeer smakelijk. Geef na zo'n een voudige stoofschotel bij voorkeur een melk- gerecht toe (voor de eiwitvoorziening). Recepten voor 4 personen. Koolschotel 1 a IV* kg aardappelen, 123 g (een kopje) rijst, drie vierde kg. kool, 250 g prei, onge veer 250 g geraspte belegen kaas of oude kaas, plus minus 100 g boter of margarine, zout (foeli of nootmuskaat). De aardappels en groente schoonmaken en wassen. De aardappelen zonodig in tweeën of vieren snijden, de groente kleinsnijden. De aardappelen, groente en rijst opzetten met een flinke bodem water met zout. De rijst tussen of op de groente strooien. De bo ter of margarine toevoegen en het geheel gaarkoken of op de groente strooien. De bo ter of margarine toevoegen en het geheel gaar koken in ongeveer 30 minuten. Desgewenst een deel van het kooknat afgieten. De kaas toevoegen en alle bestanddelen losjes door elkaar roeren. Het gerecht naar verkiezing op smaak afmaken met foelie of nootmus kaat. Stoofschotel met rundvlees en knolraap 300 g klapstuk of een doorregen runderlap, lVs a 2 kg aardappelen, 1 kg knolraap, een ui, zout (peper), plus minus 100 g boter of margarine. Het vlees in dobbelstenen snijden en deze met zout (en peper) inwrijven. De boter of margarine heet laten worden n het vlees aan alle kanten bruin bakken. Zoveel water toevoegen, dat het vlees net onderstaat en het vlees zachtjes gaar stoven in ongeveer 2 uur. De aardappelen, knolraap, en ui schoon maken en wassen. De aardappelen zonodig in tweeën of vieren snijden, de knolraap in reepjes verdelen, de ui fijnsnijden. De aard appelen en groente bij het vlees voegen en het geheel in ongeveer een half uur zacht jes gaarkoken. Desgewenst een deel van de jus afgieten en apart opdienen. Alle bestanddelen losjes door een mengen. Stoofschotel met bruine of witte bonen en winterwortel 250 g heel blijvende bruine of witte bonen, 1 a IV2 kg aardappelen, 1 kg winterwortel, 1 zure appel, plus minus 100 gr boter of margarine, zout, laurierblad, kruidnagel, pe terselie of selderij groen; desgewenst 100 g gehakt, ui, een sneetje oud brood of paneer meel. De bonen wassen en een nacht in ruim wa ter. De bonen opzetten met het week water en zout en gaarkoken in drievierde a één uur. De aardappelen, winterwortelen en appel schoonmaken en wassen. De aardappelen zo nodig in tweeën of in vieren snijden, de win terwortel en appel in plakjes of reepjes ver delen. De aardappelen, wortelen en appel opzetten met een flinke bodem water. De boter of margarine, een laurierblad, zout en kruidnagel toevoegen, evenals de brui ne of witte bonen zonder het kooknat. Het geheel gaarkoken in ongeveer 25 minuten (Desgewenst het gehakt aanmaken met zout, peper, ui en oud brood of paneermeel. Van het gehakt kleine balletjes draaien en deze de laatste 10 minuten meekoken). Het gerecht bestrooien met zeer fijn gesne den selderij- of peterseliegroen en alle be standdelen voorzichtig dooreenmengen. Het laurierblad verwijderen.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 4