FILM-it/euirs Stadsbeek „De Weyerd" Moeder rTBABYDERMïïr^ INDRUKWEKKENDE UITVOERING VAN JUBILERENDE R.-K. ZANGVER. Programma met grote zorg samengesteld Lectuurinzamelin g Roode Kruis Feestavond Personeelsver. OMEFA Receptie Oorkonde voor trouw lid Burgerlijke stand PREDIKBEURTEN RIJWIELDIEFSTAL INSPECTEUR Zij hielden van het leven Pagina 3 RONO maakt opnamen van de revue „Komt dr in! Wo'j dr oet" Jaarvergadering „Wilhelmina" ONGEVAL Er werd gespaard Vrijdag en zaterdag de film F. B. I. Woensdag de film Een schokkende episode uit de verschrikkelijke opstand van Warschau mmmm Op wel bijzonder overtuigende wijze heeft de R.K. Gem. Zangvereniging St. Caecilia zaterdagavond bewezen, dat zij een vooraan staande plaats inneemt in het Rijssense cul turele verenigingsleven. De uitvoering, die gegeven werd ter gele genheid van haar 25 jaar bestaan, heeft een uitstekende indruk gemaakt op de belangstel lenden, die met groot enthousiasme blijk gaven van de grote waardering, die men voor de prestaties van het Rijssense koor wist op te brengen. Met deze jubileumuitvoering kwam een waardig sluitstuk tot stand van de afgelopen 25 jaren, waarin St. Caecilia vele hoogtepunt- ten heeft gekend. De toekomst van deze vereniging werd door êe voorzitter de heer J. Kienhuis niet zo op timistisch ingezien. Het ledenaantal is de laatste jaren achteruitgegaan, waardoor men de financiële eindjes niet dan met grote moeite aan elkaar kan blijven knopen. Wellicht is door de opvallend goede uitvoe ring en stimulerende propaganda gemaakt, tengevolge waarvan de belangstelling voor deze vereniging zal kunnen stijgen. De heer Vogelvang uit Deventer, die het koor de laatste 8 jaar heeft geleid zal in verband met zijn gezondheidstoestand, niet weer als dirigent terugkeren. Door de voor treffelijke wijze, waarop hij de voor hem laatste uitvoering dirigeerde, heeft hij ten overvloede nog eens bewezen, tot welke pres taties hij in staat is. Hij heeft n.l. het kleine Intieme koor, waar in prachtig materiaal schuilt tot zulk een har monische eenheid weten te vormen, dat de werken die ten gehore werden gebracht, de grootste bewondering oogstten. Het programma was met grote zorg samengesteld, vol aan dacht werden de intenties van de dirigent gevolgd en tengevolge van het prachtige geschoolde stemmenmateriaal kreeg ieder werk(je) een fraaie vertolking. Wel zeer moei lijk is het de hoogtepunten uit het jubileum concert aan te wijzen. Voor de pauze werden er werken gepresenteerd van Mozart (Ave Verum), van Haijdn, van Somma, Van Bohm en van Gade. De wijze waarop het Ave Verum van Mo zart werd gezongen, en waarmee de uitvoe ring werd ingezet, deed voor het overige deel van het programma alle goeds verwachten.- Met bijzondere zuivere sopranen, fraai getim- breerde alten, sonore bassen en goede teno ren bewees de heer Vogelvang toch in staat te zijn geweest, een prachtige totaalklank te vormen. In het Ave Maria van Somma viel op, met welk een grote overgave en liefde voor de vocale kunst, is gerepeteerd, zonder welk feit het niet mogelijk zou zijn geweest, tot zulk een bewonderenswaardige prestatie te komen. Een nekel maal, o.a. in Wie still ist die Nacht van Bohm forceerde een enkele bas zich iets te veel, hetgeen de heer Vogelvang zonder twijfel opgevallen zal zijn, omdat met na me na de pauze, deze onvolkomenheid werd opgeheven. Was het publiek in de pauze vol lof en enthousiasme over de prestaties van het koor, de bewondering steeg merkbaar toen na de pauze operakoorwerken werden ge zongen, n»et zulk een stijl, zulk een goede opvatting en zulk een fraaie klankkleur, dat duidelijk bleek dat hier sprake was, van ama teur zangers, die een hoogstaand niveau heb ben bereikt. Het Chor der Landleute uit de Verkaufte Braut van Smetena, werd gezongen in vloei ende stijl en vooral werd hier de grote routi ne, die dit koor zich eigen heeft gemaakt bewezen. Een uitstekende prestatie werd ook door tenoren en bassen geleverd in het Chor der Priester uit die Zauberflöte van Mo zart. Prachtige vertolkingen kregen ook 't Oster- chor uti de Cavalleria Rusticana van Mas- cagni. Evenals het Coro della Processione (I Lombardi) en het Core di Pelligrini (I Lom- bardi) beide werken van Verdi. De apotheose werd gebracht met de Ein- zugmars uit de Zigeunerbaron van Strauss. Aan het einde van de uitvoering kreeg het koor een verdiende staande ovatie van de aanwezigen, die daarin bewezen grote bewon dering te hebben voor de wijze, waarop St. Caecilia deze jubileumuitvoer ig had ver zorgd. Groot was de bewondering ook voor de heer E. Vogelvang, die met zoveel liefde en energie zijn krachten aan dit koor heeft gegeven. Veel lof moet ook worden gebracht aan de pianist de heer Weterholt uit Enschede wiens aandeel in het grote succes van deze uitvoering niet gering is geweest. De afd. Rijssen van het Ned Roode Kruis, die zich al jaren inspant om zoveel moge lijk lectuur te verzamelen, die dan door het hoofdbestuur zo doelmatig mogelijk wordt verspreid, ondervindt van de Rijssense be volking door deze actie wel bijzonder grote medewerking, in 1960 werd in Rijssen niet minder ingezameld, dan 3324 kilogram tijd schriften enz, terwijl 314 boeken naar het hoofdbestuur konden worden gezonden. In Den Haag waar de resultaten van de verschillende afdelingen worden verzameld bleek, dat Rijssen de 2e plaats inneemt op de landelijke ranglijst. Het hoofdbestuur heeft de afd. Rijssen verzocht, haar grote waardering en erken telijkheid uit te spreken, jegens allen, die aan dit bijzonder prachtige resultaat heb ben meegewerkt. In Hotel Gijsbers werd door de perso neelsvereniging van de N.V. Omefa een bij zonder geslaagde feestavond gehouden. Nadat de voorzitter de heer A Gijsbers een kort openingswoord had gesproken, werd door de directeur van de N.V. Omefa, de heer B. G. Eerdmans een overzicht gege ven van de bedrijfsresultaten over 1960. Voorts besprak de heer Eerdmans ver schillende toekomstplannen. Hierna werd een feestelijk programma afgewerkt, dat werd verzorgd door verschillende perso neelsleden. Er was een mannenkwartet gevormd, dat op goed peil staande prestaties wist te le veren. Ook het overige deel van het program ma werd op verdienstelijke wijze gepresen teerd. Men had grote zorg besteed aan de diver se onderdelen, om het programma zo goed mogelijk te doen slagen. Voor de afwisseling zorgde een muzikaal trio onder leiding van de heer B. Paauwe. Door de jubilerende Gem. Zangvereniging St. Caecilia werd voor de aanvang van de Uitvoering een receptie gehouden in het St. Jozefgebouw, Van vele zijden ontving het bestuur gelukwensen, bloemstukken, envelop pen met inhoud en andere attenties. Niet minder dan 4 oprichters van de ver eniging, n.l. de heren A. J. Hodes, H. B. Grie- pink en H. G. Siegerink en mej. Mensink complimenteerden het huidige bestuur met haar zilveren jubileum. Namens het gemeentebestuur gaf gemeen tesecretaris Lugtigheid acte de presence. Voorts kwamen gelukwensen binnen van prak tisch alle parochiële verenigingen, van de ver. VVV, van plaatselijke zusterver. van de muziekver. Wilhelmina e.a. De voorzitter van St. Caecilia de heer J. Kienhuis, deelde mede, dat van de Ned. Bond van Gem. Zangver. een fraaie oorkonde was ontvangen als herinnering aan het 25 ja rig jubileum. Ook kon een fraaie oorkonde worden uitgereikt aan de heer J. Hodes, die vanaf de oprichting onafgebroken lid van de vereniging is geweest. Mej. J. Lucassen gaf een overzicht over het wel en wee van St. Caecilia in de af' g«" n 25 jaar. De revue van ter Horst en Co blijkt dit jaar bijzonder goed aan te slaan. De bezoe kers zijn zeer enthousiast en vol bewonde ring over wat de medewerkers in de re vue Wo'j dr oet! Komt dr in! presteren. Van de zijde van de Regionale Omroep Noord Oost (RONO) is reeds belangstelling getoond. De programmaleider de heer J. Bresser kwam zich dinsdag 31 januari oriën teren, en besloot dinsdag 7 februari terug te komen, teneinde definitieve opnamen te maken. De "muziekvereniging Wilhelmina hield on der leiding van de heer E. Paauwe haar jaarvergadering. In het jaarverslag werden de resultaten van het afgelopen jaar gereleveerd, waarin o.a. de aandacht werd gevestigd op de le prijs, die de vereniging behaalde op het concours te Lichtenvoorde. Voorts werd door de drumband op het comcours te Vriezen- veen een le prijs behaald. De vereniging telt momenteel 67 leden. De verstandhouding is goed, en er wordt met grote overgave gerepeteerd. De heer H. Reterink werd tot bestuurslid herkozen. Geboren: Berpndinc, d.v. O. Voortman en J. Ligten- oerg, Enterstraat 34, 23 jan.; Freek Fitzge rald, z.v. K. E. de Pagter en E. F. Van Es- schoten dokter Stokkersstraat 31, 24 jan.; Jan Willem, z.v. J. ten Hove en M. Belt man, Keizerdijk 58, 24 jan.; Albert, z.v. J. Mensink en W. J. Breukink, Holterstraatweg 176, 26 jan.; Willem, z.v. A. Bolink en M. Zwolferink, Enterstraat 131, 28 jan;. Her- mannus, z.v. W. Leusman en M. Van der Sleen, Schoolstraat 38, 28 jan.; Bernice Aal tje Julia, d.v. A. Nawijn en L. J. Schot, Haarstraat 7, 29 jan.; Janna Fredrika, d.v. H. J. Ditsel en B. Rensen, Ligtenberger- weg 36, 29 jan.; Eveline Martha, d.v. W. C. Van der Veen en T. de Boer, Haarstraat 26, 19 jan. te Almelo. Getrouwd.: Hendrik Willem Heuver, 26 jaar, en Phi- lippina Johanna Leverink, 24 jaar, Rijssen, Weijerdsteeg 21, 27 jan.; Gerrit Jan Leef- tink, 24 jaar, en Geertruida Witten, 23 jaar, Wierden, Enter, Julianastraat 21, 27 jan.; Ned. Herv. Gem. Grote Kerk 9.30 uur Ds. W. van Tuijl, 15.00 uur Ds. Kool (bed. H. Doop). Westerkerk: 9 uur en 10.45 Ds. Vos, 19.00 uur Ds. van Tuijl. Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30, 15.00 en 19.00 uur Ds. W. Hage van Middelburg. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud Ger. Gem Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman, 14.30 uur de heer Vosman. Woensdag 19.30 uur de heer Vosman. Oud. Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat) 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Ger. Gem in Nederland Eschkerk: 9.30 uur en 18.00 Ds. Aangeenbrug, 14.30 uur lees- dienst. Ned. Protestantenbond afd. Rijssen: 10.45 uur Ds. Dr. J. W. Samberg uit Delden. Mevr. B. wonende aan de Ligtenberger- dijk was donderdagmorgen zo onfortuinlijk vlak voor haar woning haar hond onder de bromfiets te krijgen. Hoewel zij aanvankelijk buiten kennis ge raakte, viel achteraf alles nogal mee. Dr. van Hoof uit Nijverdal, die eerste hulp verleende constateerde alleen een niet ern stige hersenschudding. In de maand januari werd bij het bijkan toor Rijssen van de Nutsspaarban1" AlmciO een bedrag vau 302.S„„.c,-t ingelegd en te rugbetaald J ii7.311.71. In deze maand werden 136 nieuwe spaar rekeningen geopend. Zaterdagavond deed de Rijssenaar H. bij de politie aangifte van het feit, dat zijn zoon (15 jaar) een rijwiel had gestolen. Na onderzoek bleek, dat deze jongen nog meer op zijn kerfstok had. Donderdag had hij1 bij de fam. N. een rij wiel gestolen, waarmee hij naaf zijn werk in Wierden ging. Hier vond hij echter een bromfiets onbeheerd, die hij toen maar in ruilde. In Rijssen aangekomen, deed hij hier van ook weer afstand en liet hem achter bij café J. J. aan de Veemarkt. Bij het Park gebouw pikte hij 's avonds een rijwiel, waar mee hij naar een steen fabriek reed, hier bracht hij de nacht verder door. Toen hij thuis kwam zaterdagavond was de kous af. Zijn vader ging met hem naar de politie (en met de fiets). OUD RIJSSEN In 1924 ontvangen de provinciale recher cheurs, Chip Hardesty (JAMES STEWART), Sam Crandall (MURRAY HAMILTON) en Harry Dakins (PARLEY BAER), van het bij kantoor Knoxville opdracht, zich voor instruc ties te melden in Washington de hoofdzetel der Amerikaanse Central Recherche. Er is een nieuwe directeur benoemd, J. Edgar Hoover, en deze kondigt een totale reorganisatie aan van het gehele Amerikaan se opsporingsapparaat. De Amerikaanse Centrale Recherche zal op zuiver wetenschappelijke basis hervormd worden, personeel zal worden uitgebreid en opgeleid, laboratoria ingericht, om de strijd tegen toenemende misdaad met succes te kunnen voeren. Chip Hardesty, die pas getrouwd is en zijn vrouw Lucy (VERA MILES) had beloofd z'n saaie baantje er aan te geven, komt onder de indruk van de persoonlijkheid van zijn nieuwe chef en diens plannen en besluit nog een jaartje te blijven. Onmiddellijk wordt Chip ingezet, om het toenemende aantal moorden op Indianen in het oliegebied van Arizona te bestrijden en te ontmaskeren. Na een verblijf van vele maanden ter plaatse, gelukt hem dat einde lijk. Zijn volgende opdracht is gericht te gen de activiteiten van de Klu Klux Klan. Samen met zijn vriend en collega Crandall weet hij ook deze terreur onschadelijk te maken. In de volgende jaren trekt de familie Har desty kris kras door Amerika, steeds weer met. nieuwe opdrachten. Het oplaaiende gangsterdom vecht terug en er gaan doden vallen. De F.B.I. krijgt na veel aarzeling toestem ming tot het dragen van wapens Dit verscherpt de strijd nog. Een der eerste slachtoffers is Crandall. Bij een .vuurgevecht met „Mooie" Nelson wordt hij dodelijk getroffen en sterft in de armen van Hardesty. Tegen het einde der dertiger jaren is de wereld snel aan het veranderen, maar het gezin, Chip, Lucy, zoon Mike (Buzz Martini en dochters Anne (Joyce Taylor) en Jenny (DIANE JERGENS) leven gelukkig, en on bekommerd. Als Japan onverhoed Ameri ka aanvalt in Pearl Harbour wordt de F.B.I. meteen gealarmeerd om alle vijandelijke onderdanen te arresteren. Er zijn nu 5000 agenten aan het bureau ver bonden. Een der nieuwelingen, die naar het Opleidingskamp der F.B.I. wordt gezonden is de zoon van Sam Crandall, George 'LAR RY PENNELL). George is al jaren verliefd op Hardesty's oudste dochter, Anne en het is ook Anne, die hem dwingt tegen zijn zin z'n F.B.I.-opleiding te voltooien. Zoon Mike neemt in het laatste jaar van de oorlog dienst bij de Mariniers. Als in augustus George en Ann hun eerste huwelijksverjaardag vieren, komt het ontstel lende bericht binnen, dat Mike bij Iwo Jima is gesneuveld. Na 1945 komt voor Amerika een andere vij and opdoemen, 't internationale Communisme De F.B.I. vecht genadeloos tegen de spion nen van buitenlandse mogendheden. Chip Har desty lost een uiterst moeilijk geval op te New York. Inmiddels is Chip belast met de training en opleiding van de nieuwe agenten der F.B.I. en als de film ten einde loopt, zien wij hem een lezing voor de nieu welingen beëindigen. Buiten wacht zijn vrouw, Lucy op hem, samen met Anne en de 3- jarige kleinzoon. Samen rijden zij naar het Lincoln gedenkteken, opgericht ter nagedach tenis aan de grote strijder voor vrijheid en mensenrechten. September 1944. De heroische opstand van Warschau tegen de Duitse bezetters is na wekenlange strijd bijna gebroken. En kele verspreide groepen verzetslieden houden nog stand. Een der groepen heeft zich ver schanst in een ruïne. Van de 70 man zijn er nog 43 overgebleven en de Duitse Stu ka's en tanks blijven aanvallen. Tijdens een gevechtspauze maken wij kennis met de hoofd personen. Op de eerste plaats de comman dant van de groep, luitenant Zadra, en zijn adjudant luitenant Madry, dan de koerier ster Halinka die een liefdesverhouding met Madry heeft; de administrateur van de com pagnie sergeant Koela, de moedige vaandrig Korab die aanvankelijk niet veel wil weten van de toenaderingspgingen van de aantrek kelijke koerierster Margareta en tenslotte de pas bij de groep gekomen pianist Michel. Bij het opleven van de gevechten houden In de serie foto's van oud Rijssen thans een bijzonder fraaie opname van de stads- bleek de Weijerd. Ten tijde dat de foto werd gemaakt heer ste er op de Weijerd vooral 's maandags en dinsdags grote bedrijvigheid. Lange tijd, toen stads- of gemeentebleken elders in Twente al lang niet meer werden gebruikt, is de trek naar de bleek in Rijssen in zwang gebleven, tot ook in Rijssen bleek, dat door de vooruitgang op zovele onderdelen van het dagelijks leven, de bleek zo goed als overbodig is geworden Zo goed als over bodig is eigenlijk geen goede uitdrukking. Hoeveel intensiviteit van het gebruik van de Weijerd in vergelijking met enige 10 tal len iarer geleden belangrijk achteruit ge gaan is, maakten in het vorig seizoen nog een 100 gezinnen gebruik van de bleek. Het merendeel van deze gebruikers zal wel in de naaste omgeving van de bleek wonen, zo wil het ons voorkomen. Is de behoefte aan een gemeenschappelijke bleek, dus de laat ste decennia sterk afgenomen, enige 10 tal len jaren geleden was de aanwezigheid van de bleek voor vele Rijssense gezinnen een ware uitkomst. In de twintiger jaren heb ben naar schatting nog een 1000 gezinnen het bleekgeld betaald, hetgeen betekent dat f-r A d verte n t i e de overlevenden verbeten stand tot er van het opperbevel bericht komt, dat de compag nie zich door de riolen moet terugtrekken. Dit bericht wordt met gemengde gevoelens ontvangen en leidt tot een twist tussen Za dra en Madry. Deze laatste voelt er niets voor om als „een rat in de riolen weg te kruipen" en wil de strijd liever voortzetten. Zadra weet Madry echter tot rede te bren gen en na een tocht door de duisternis, waar bij gevechten van man tegen man met de Duitsers plaats vinden, daalt de compag nie af in de riolen, een doolhof van gangen onder de straten van Warschau, gevaarlijk door de door het afgevoerde vuil ontwikkel de gassen. Zadra wil dat Margareta, die goed de weg weet in dit doolhof, de groep de weg wijst naar een riooluitgang buiten Warschau, waar de mannen weer veilig boven kunnen komen. Vaandrig Korab is echter bij een gelukte aanval op een Duitse tank ernstig gewond geraakt en zal slechts langzaam kunnen lo pen en omdat hij en Margareta van elkaar zijn gaan houden, blijft Margareta bij hem. Zadra staat dit toe als Margareta zegt, dat de veilige uitgang makkelijk te vinden is als de compagnie maar het hoofdriool volgt. Zo begint de lijdenstocht van een groep dap peren. De riolen lijken een inferno, het is er donker; slechts op een enkele plaats dringt er een lichtstraal naar binnen. Boven op straat staan bij de rioolputten Duitse soldaten klaar om hem, die het waagt uit de riolen naar boven te komen, neer te schieten. En in het donker van de riolen bewegen zich tal rijke schimmen voort; de mensen, die als Zadra en de zijnen trachten door vlucht hun leven te redden. Door het donker misleid gaan de man schappen een verkeerde rioolgang in en ver liezen het contact met hun commandant Za dra en sergeant Koela. Zadra die niet be ter weet dat de compagnie hem volgt, gaat met Koela verder langs het hoofdriool. Mar gareta en Korab gaan hun eigen weg. Het drama nadert zijn ontknoping. Madry raakt in paniekstemming als hij ontdekt, dat hij en de zijnen van de goede weg af ge raakt zijn. Als zij bij een opwaartse gang komen, besluit hij de riolen te verlaten. Een fataal besluit, want boven bij de riool- put houden de Duitsers de wacht en vangen de door de rioolgassen versufte verzetslie den op. Margareta en Korab bereiken uiteindelijk een uitmonding van het riool op de rivier, maar dit blijkt met een enorm traliehek af gesloten te zijnUitgeput valt Korab hier neer. Zadra en Koela weten wel behouden bo ven te komen, maar nu moet Koela wel bekennen, dat hij geen contact meer met de compagnie heeft gehad en gelogen heeft uit angst, omdat hij de riolen zo gauw mo gelijk wilde verlaten. Woedend over dit be drog schiet Zadra de sergeant neer en daalt weer af in de riolen om te gaan zoeken naar zijn mannen, die hij nooit meer terug zal vinden evenzoveel gezinnen voor de wekelijkse wa» op de stadsbleek waren aangewezen. Het was voor Twente een min of meer unieke traditie, dat een gemeenschappelijke bleek, eigendom van de gemeente, zo vele gebruikers telde. In de vorige eeuw heeft Twente wel meer stadsbleken gekend. Bekend is dat Ensche de de Rigtersbleek kende een naam, die een grote bekendheid heeft gekregen door het feit, dat een grote textielfabriek in Ensche de deze naam van de oude bleek heeft over genomen. Vasthoudend zoals Rijssenaren plegen te zijn, heeft de Weijerd dus lange tijd een plaats in het stadsleven kunnen behouden. De oorzaak, dat men op de stadsbleek was aangewezen moet gezocht worden in het feit, dat in het algemeen in Rijssen wa ter kon worden gewonnen van slechte kwa liteit. Pomp- en putwater bleek vaak totaal ongeschikt te zijn, om met succes tot een goed „wasresultaat" te komen. Typische bijzonderheid, was het feit, dat in een gebied, waar over het algemeen sterk ijzerhoudend water werd gevonden, in de beken van de Weijerd, zeer helder water stroomde. Hoe lang de stadsbleek al in ge bruik is geweest is moeilijk na te gaan, maar het moet een indrukwekkende reeks van jaren zijn geweest. Sinds de tijd, dat Rijssen werd aangeslo ten op het waterleidingnet is de belangstel ling voor de stadsbleek sterk achteruit ge lopen, en vooral de laatste jaren is het aan tal Rijssense vrouwen dat in de eerste da gen van de week naar de Weijerd kwam, sterk verminderd. Een sterke traditie uit het Rijssens leven, is langzaam maar zeker evenzo sterk verzwakt. Met weemoed, denken zij, die de Weijerd nog hebben gekend in haar bloeiperiode, te rug aan de dagen, waarop de wasdag de dag was, waarop de Rijssense vrouwen op de stadsbleek waren te vinden. Er heerste een drukte van belang, en van zelfsprekend, was, dat hier de nieuwtjes werden besproken, ervaringen werden uit gewisseld, en dat er vaak hartelijk werd ge lachen, om de laatste grap die een of an dere Rijssenaar had uitgehaald. De dienstbodes van de vooraanstaande Rijs sense families, die de le dagen van de week op de Weijerd doorbrachten, vonden dit vaak een der mooiste dagen van de week. Lange jaren was er een nachtwaker in dienst, die de uitgelegde was op de bleek voor diefstal enz. bewaakte. De laatste bewaker is geweest Hinn' Jan, in die dagen een zeer bekende figuur in Rijs sen. Hij had de gewoonte de uitgelegde was, als dat nodig was, 's nachts te besprenkelen, hetgeen door de Rijssense huisvrouwen zeer gewaardeerd werd. Een duidelijk bewijs, van de gemoedelijkheid, die in het Rijssen van enige 10-tallen jaren geleden nog opgeld deed. Dat de reputatie van de bijzondere kwa liteiten van het water van de Weijerd groot was, kan worden bewezen, met de volgende historische waarheid, die de bekende folk lorist Van de Ven in een litteraire uitgave heeft geschreven. Uit een brief van Mevr. Immink dochter van de bekende Rijssense arts dokter Im mink, bleek, dat zij haar linnen servetten altijd naar een oude dienstbode van haar vader en moeder stuurde, omdat zij on danks alle pogingen er niet in slagen kon deze servetten zo prachtig wit te wassen, als dat mogelijk was in het water van de Weijerd. En ondanks dat, is de Weijerd vergane glorie geworden Gelukkig zal, naar het schijnt, de oude stadsbleek, in haar huidige toestand bewaard blijven. Enkele jaren geleden, is men van gemeentewege van plan geweest een school te bouwen op het terrein van de bleek. Maar de raad kon met een desbetreffend voorstel geen genoegen nemen. Wat of de bestemming van dit oude stukje traditie van Rijssen zal worden is nog niet te zeggen. In de raad zijn al eens stemmen opgegaan, om de bleek te verhu ren aan een schapenhouder, maar tot nu toe heeft men nog geen liefhebbers kunnen vinden. Verder is er gepraat over een mogelijk heid van de bleek een plantsoen te maken. Dat zou zonder twijfel een oplossing zijn, waarmee zich praktisch alle Rijssenaren zou den kunnen verzoenen. Want ergens heeft iedere Rijssenaar toch een bepaalde liefde voor deze historische stadsbleek,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3