RAAD RIJSSEN BIJEEN BENOEMING GEMEENTESECRETARIS DE HEER H. J. NIJLAND MET GROTE MEERDERHEID BENOEMD Voorlopig nog geen zomerhuisjes Kleding van LICHTENBERG SP»-M Nieuwe gemeentesecretaris Het yui wal op Jaargang 39 No. 5 Vrijdag 3 februari 1961 De abonnementsprijs van ditblad bedraagt f 1.10 per kwartaal; voor post-abonnees I 25 per kwanaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 - Rijssen - Telef. 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 ïur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract ko'ting. Laaf er dan ook iefs van naar onze Spaarbank vliegen. U wordt er beier van I Coöp Boerenleenbank „Notter' WEEKBLAD VOOR RUSSEN Overeenkomstig de verwachtingen nam de raadsvergadring van maandag geruime tijd ruime tijd in beslag. Er „prijkten" dan ook niet minder dan 46 punten op de agenda. Hoewel bij deze veelheid van agendapun ten een groot aantal hamerstukken waren, bleken toch ook een aantal punten min of meer uitvoerige discussies te eisen. Burgemeester Landweer deelde voor de aanvang van de vergadering mede, dat het raadslid de heer H. G. Siegerink was op genomen in een ziekenhuis te Almelo. De burgemeester sprak de hoop uit, dat hij spoedig mocht herstellen, weer kon deelne men aan de werkzaamheden van de raad. Spreker stelde voor, hem namens de raad de beste wensen voor een spoedig herstel te doen toekomen. De verschillende stemmingen, die in de loop van de vergadering zouden moeten wor den gehouden, werd ingezet met de stemming over het (meerderheids)voorstel van B. en W. tot het toekennen van een subsidie ad 50.- aan het R.K. vormingscentrum het Witte Huis te Borne. Er werd niet over ge debatteerd en de stemming wees uit, dat het voorstel waarover in een vorige verga dering de stemmen staakten, thans definitief was verworpen. Tegen stemden de heren Goosen, Otten, Smeijers, Haase, Voortman (AR), Voort man (SGP) Nijland en ter Avest. Tot lid van de Grietje en Jan ter Horst stichting werd met grote meerderheid van stemmen de heer R. Bosma gekozen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen de heren J, C. Meeuse en J. Nijhoff. In het bestuur van de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg werden gekozen Mevr. de Ridder Reymerink en de heer A. H. ter Horst. De raad verleende eervol ontslag, op voorstel van B. en W. aan de heer C. Lugtigheid als gemeentesecre taris. De heer Jac. Voortman zag het ont slag graag verleend met de vermelding „Op de meest eervolle wijze" waarmee het col lege van B. en W. en de raad konden in stemmen. Bij het voorstel tot het benoemen van een gemeentesecretaris in de vacature ontstaan, door het verleende eervolle ontslag van de heer Lugtigheid, sprak de heer Jansen er zijn bevreemding over uit, dat het college niet met een werkelijke voordracht was ge komen. Het is toch een gewoonte meende spreker dat in zulk een geval een aanbeve ling door B. en W. wordt gedaan. De bur gemeester was van mening, „dat het zo ook kon". De heer Jansen daarentegen zei van mening te zijn, dat het college de candidaten be oordeelt en daarom het beste in staat is, om een bepaalde aanwijzing te doen. Ook de heer Hodes had liever een aanbeveling gezien. De candidaten zullen toch niet allemaal de zelfde capaciteiten hebben? Besloten werd in geheime zitting over te gaan. Na heropening werd de stemming ge houden. Op de heer H. J. Nijland werden uitgebracht 10 stemmen en op de heer Teu- nis te Wageningen 4. Na ampele bespreking van het voorstel van B. en W. betreffende de aan-wijzing van terrein waarop kampeerhuisjes gebouwd mo gen worden, werd tenslotte besloten ook dit voorstel aan te houden. De heer Jansen opende het debat over deze kwestie met de opmerking, dat hij het voorgestelde terrein wat al te klein vond. Bovendien achtte spreker het een bezwaar dat als plan Zuid volgebouwd zou zijn, dit terrein te dicht aan de bebouwde kom zou ligging Spr. dacht dat de terreinen die zuide lijker gelegen waren in de z.g. Venegge veel geschikter zouden zijn. De heer Otten informeerde naar de voor genomen plannen betreffende het terrein. Is het de bedoeling dat er kampeerhuisjes of zomerhuisjes worden gebouwd? Spr. meende te weten dat er huisjes gebouwd zouden wor den, die gedurende de wintermaanden opgesla gen zouden worden, maar hij zag liever per manente huisjes, die aan redelijke eisen zou den moeten voldoen. Burgemeester Landweer verduidelijkte dat het de bedoeling was, dat er huisjes zou den worden gebouwd, die inderdaad aan be paalde eisen zouden moeten voldoen. Dit is aldus spr. slechts een bescheiden begin. Het plan is niet groots van opzet, maar het ter rein is gunstig geglegen, niet ver van de stad verwijderd en er zijn mogelijkheden tot het aanbrengen van voorzieningen als gas en wa ter. Volgens de heer Jansen was het betref fende terrein een der mooiste wandelgedeel ten van Rijssen. Wij moeten de mooiste plaat sen van de omgeving niet reserveren voor dergelijke „dingen" aldus de heer Jansen. Op een desbetreffende vraag deelde burge meester Landweer mee, dat het de bedoe ling was op dit terrein mogelijkheden tot de bouw van zomerhuisjes te geven, in het raam van het sociaal tourisme. De huisjes zullen tegen redelijke prijzen verhuurd dienen te worden en schrille prijsopdrijvingen zullen tegengegaan moeten worden. Advertentie ZIT BETER - STAAT BETER Omdat de meningen ten aanzien van de geschiktheid van dit terrein in de raad sterk verdeeld waren stelde de voorzitter voor, ook dit voorstel aan te houden, ter nadere studie. De heer Hodes merkte naar aanleiding hier van op, dat reeds eerder een dergelijk voor stel in bespreking was geweest, betreffende de aanwijzing van een terrein geschikt voor de bouw van zomerhuisjes. Er zijn toen reeds besprekingen met de Kampeerraad gehouden, en er is al „litera tuur" over. Spr. gaf in overweging met de ze ervaringen rekening te willen houden. De heer Otten wees als mogelijkheid aan de terreinen gelegen tussen Oude Markelose- weg en Oude Goorseweg. Nadat nog andere raadsleden hun visie op dit onderwerp hadden gegeven werd beslo ten het voorstel aan te houden. Het voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van een renteloos voorschot aan de Jeugddrumband Irene had bij de heer A.H. ter Horst vragen opgeroepen en spr. deelde mede, dat hij er niet mee akkoord kon gaan. Bij een raadsbesluit, genomen in oktober werd aan de Jeugddrumband onder diver se voorwaarden een renteloos voorschot ver strekt. Ged. Staten te Zwolle hadden bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de lening rente loos werd verstrekt, omdat er dan van een verkapte subsidie sprake was. G.S. verzoch ten het college van B. en W. te bevorderen dat de lening rentedragend werd verstrekt. B. en W. stelden nu voor het besluit van oktober te wijzigen zodanig dat de lening tegen een i'ente van 4 pet per jaar zou wor den verstrekt. Daarnaast zal de subsidie aan de drumband over de jaren, waarin rente De Amerikaanse RB-47-vliegers, die door de Russen zijn vrijgelaten, zijn aan wezig geweest op een receptie, welke in het Witte Huis in Washington is ge houden ter ere van hun behouden terug, keer. Op deze foto v.l.n.r.: Captain John Mc- Kone en zijn vrouw, captain Freeman B. Olmstead, vice-pre sident Lyndon B. Johnson, mevrouw Kennedy, mevrouw Olmstead en presi dent Kennedy. moet worden betaald met een bedrag gelijk aan de te betalen rente moeten worden ver hoogd. Hiermede kon de heer ter Horst nu niet akkoord gaan. Er wordt ons iets verboden, en we voe ren, via een kleine wijziging hetzelfde uit. Als dit in overleg is gebeurd met de Ged. Sta ten dan heb ik voor dat college minder res pect gekregen aldus de heer ter Horst. De heer Hodes besloot de discussie met de opmerking, dat de heer ter Horst deze kwestie wellicht te principieel had gesteld. Misschien zouden B. en W. in moeilijkheden kunnen komen omdat het geld misschien al geleend is aldus spr. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van herziening IV van het plan in onderde len werd uitvoerig besproken. De heer ter Avest achtte het dringend ge wenst, de geprojecteerde speelvelden, die daar ten behoeve van de industrie zullen Worden aangelegd, te „verleggen". Zoals het ontwerp nu is opgesteld was het volgens de heer ter Avest onlogisch. Het is n.l. zo aldus spr. dat de industrieterreinen in de onmiddellijke nabijheid van de woningen aan de Dannen- Advertentie HUTTENWAL 31, RIJSSEN Het belangrijkste punt van de raadsver gadering van maandagavond was de voorzie ning in de vacature van een gemeentesecre taris, ontstaan door 't eervol ontslag dat aan de huidige gemeentesecretaris de heer Lug tigheid met ingang van 1 maar zal worden verleen. Met grote spanning werd dit punt tege moet gezien met name door een groot aan tal personeelsleden van de gemeente, die de publieke tribune bevolkten. De spanning werd nog groter toen het door een enkel gemeenteraadslid noodzakelijk werd geacht in geheime zitting over te gaan. Na de besloten zitting heerste er een voel bare spanning zowel in de raadszaal als op de publieke tribune. Het eerste stembriefje, dat door burge meester Landweer werd geopend, vermeld de de naam van de heer Teunis uit Wage ningen. Als de eerste klap een daalder waard pleegt te zijn, bleek, dat dat hier niet het geval was. Want de burgemeester kon hier na 4 a 5 maal de naam van de heer Nijland vermelden. Op het moment, dat de heer Nijland 8 stemmen had weten te verwerven, gebeur de, wat practisch in een raadszaal nooit gebeurt. Er klonk een gedempt applaus, en groot was de vreugde bij het gemeente personeel, dat zich in alle haast naar de wo ning van de heer Nijland gaf om deze gebo ren en getogen Rijssenaar met enthousiasme te feliciteren met de benoeming tot gemeen te secretaris van Rijssen. Dat de heer Nijland niet minder dan 10 stemmen (van de 14) op zich wist te ver enigen is een bewijs, dat hij in brede kring aanvaard wordt. Met deze benoeming ziet de heer Nijland op nog betrekkelijk jeugdige leeftijd (hij is 37 jaar) een bijzonder eervolle kroon op zijn loopbaan geplaatst. De heer Nijland, bescheiden en gemoede lijk van aard en nature werd op 10 oktober 1923 geboren te Rijssen. Na zijn Uloexamen behaalde hij het di ploma associatie Boekhouding. In 1940 werd hij tijdelijk aangesteld op het bureau der Gemeenteontvanger en wel als klerk. Na de oorlog werd hij opgeroepen voor de militai re dienstplicht en werd uitgezonden naar In donesië. In 1948 kwam hij in Rijssen terug op. Op 1 maart van dat jaar werd hij benoemd tot klerk le klas afd. Financiën. Na het diplo ma boekhouding van de Vereniging van Le raren, slaagde hij in 1950 voor het diploma gemeenteadministratie deel 1 en hetzelfde jaar nog voor Gemeentefinanciën 1. In 1952 slaagde hij voor het 2e deel. Wegens druk ke werkzaamheden moest hij de studie voor deel 2 G.A. afbreken. Na alle rangen te hebben doorlopen werd hij op 13 mei 1955 benoemd tot hoofdcom mies chef afdeling Financiën, personele za ken en bedrijven. Op 9 januari 1956 volg de zijn aanstelling tot hoofdcommies le klas en tevens als loco-secretaris. De nieuwe se cretaris is lid van de S.G.P. berg zijn geprojecteerd en de sportvelden in Oostelijke richting. Spr. achtte het beter de sportvelden achter de woningen te plannen, omdat er industrie zou kunnen worden aan getrokken, die veel lawaai veroorzaakt en dus voor de bewoners van de Dannenberg hinderlijk zou kunnen zijn. De heer Smeijers vroeg zich af, waar de haast vandaan kwam om dit plan voor te leggen. Ten aanzien van de Ligtenbergerdijk hebben B. en W. altijd het standpunt inge- nemen, dat hier geen lintbebouwing moest worden toegestaan. Wethouder Goosen meende, dat men be treffende de bebouwing van de Ligtenberger dijk juist aan de wensen van de raad was te gemoet gekomen. Ten aanzien van de Dannen berg was spr. van mening, dat deze eige- lijk geheel voor industrie bestemd moest worden. Tenslotte werd het idee van de heer ter Avest in bespreking gebracht om achter de woningen in de Dannenberg sportvelden te projecteren en niet zoals nu was voorge steld industrieterrein. Op advies van burgemeester Landweer werd het gehele voorstel teruggenomen, teneinde het in nadere studie te nemen. Bij het voorste] van B. en W. tot vaststel ling van de bezoldigingsverordening stelde de heer Otten voor de rijwieltoelage te ver hogen. Spr. wilde n.l. verder gaan en in overeenstemming brengen met het peil, zo als dat ook in het vrije bedrijf wordt toege past, hetgeen in de C.A.O.'s omschreven is. Wij hebben altijd gepleit voor loonsverho gingen voor het geme'entepersoneel. Dai was nooit mogelijk, en we moesten de verbete ringen altijd vinden via gefingeerde promo ties. Spr. stelde voor de bedragen te brengen op 120, voor zeer intensief gebruik, op f 100 voor intensief en op 80 voor minder inten sief gebruik. De heer ter Avest kon dit inzicht van de heer Otten niet delen. Als het om loonsver hogingen gaat aldus spr, zou je geneigd zijn om te zeggen, laten we er f 200 van maken. Wij moeten de rijwieltoelage in billijkheid toepassen meent de spr. Het bedrag moet in overeenstemming zijn met de werkelijke kos ten de levensduur van het rijwiel enz. De heer Otten: Als de rijwieltoelage in het vrije bedrijf zo hoog, is, dan geloven wij, dat wij niet achter hoeven te blijven. De heer Hodes, dacht dat deze kwestie ook in de commissie van georganiseerd overleg besproken zou zijn. Wij moeten niet voor Sinterklaas gaan spelen aldus spr. Dat moet je alleen maar van je eigen geld doen zo ging de heer Hodes verder. De heer Otten antwoordde: Wij spelen niet voor Sinterklaas, dat doet de heer Hodes ook niet. De heer Hodes: Daar weet de heer Otten niets van. De heer ter Avest vond het voorstel van de heer Otten rijkelijk laat komen. We heb ben nu een nieuwe werkmethodiek, tengevol ge waarvan belangrijke loonsverhogingen mo gelijk zijn. Hoewel wethouder Goosen de rijwieltoe lage ook wilde verhogen, wilde hij, niet zo ver gaan als de heer Otten, die het des betreffende voorstel namens de gehele SGP fractie had gedaan. Wethouder Goosen stelde voor de vergoe dingen te brengen op 96-72-54. Eerst werd het voorstel van de heer Ot ten in stemming gebracht. Tegen stemden de heren Goosen, Kreijkes, Voortman (AR) Schol man Jansen, ter Horst, Hodes en ter Avest, zodat het voorstel verworpen werd met 8 te gen 6 stemmen. Het voorstel van wethouder Goosen vond meer instemming. Het werd n.l. aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Scholman, Hodes en ter Avest. VERHOGING VERGOEDING BRANDWEER PERSONEEL. Op 28 april 1960 heeft de raad besloten de vergoeding voor verleende diensten door het brandweerpersoneel te verhogen van f 2,75 per uur tot 3,50 per uur. Ged. Staten hebben naar aanleiding van dit besluit meegedeeld, dat bij de Minister van Binnenlandse Zaken en ook bij 't col lege zelf bezwaar bestaat tegen deze verho ging. In verband met het streven de ver goedingen aan het vrijwillige vrandweerper- soneel in alle gemeenten zoveel mogelijkge- lijk te doen zijn, verzochten Ged. Staten het college van B. en W. te bevorderen dat de vergoeding zou worden gebracht op f 3.- per uur, overeenkomstig het voorstel van B. en W. zoals het destijds werd gedaan. De heer Otten gaf als eerste van zijn ont stemming over het standpunt van Ged. Sta ten blijk. Kunnen wij in beroep gaan, zo in formeerde spr. De voorzitter antwoordde dat hij „geloofde dat dit beroep kansloos zou zijn". De heer Otten: „Geloven?, ja maar dan kunnen we het in ieder geval proberen. Gediene gung noar 't posketoor Um 'n reknjen te betaaln En vuur eur va, det dee ze aalt, De reante op te haaln. Gelukkig was 't er neet heel drok, Det vul dit keer dus met, Want aanders asse hier mos wean, Dan stun ze der nen zet. Zon man of zuewne, achte was Gediene non mear vuur, Det stun eur an, mear wat was det, Ze kreeg opees nu kluur. Ze dreug nen zwatn skoon en nen witn, Ze wus neet wat ze zag, Woer was eur det non ouwerkumn, Op heelder lechen dag. Ze gung wat an de kaante stoan, Allo, dach zee, maak an, Ik mur hier neet te lange wean, 'k Mur hier wier rap vandan. De vlamm' dee sleugn Gediene oet Nen witn skoon en nen zwatn, Miskien was 't nog neet op evuln, Det hopn ze zo van hatn. Mear det eur daor op 't pasketoor Gin meanske zol zeen stoan, Miej duch, det har ze zol ik deank, Toch zo wal noa kunn goan. Doar geet de leu neet vuile mis En loat det mear zo bliewn, Want aanders weet de kraankeals neet Wat of ze aalt mun skriewn. J. Rozendom, Rijssen. De raad heeft een goed gemotiveerd besluit genomen en spr. voelde er niets voor, dit be sluit zo maar weer in te trekken. De heer Haase, vond de afwijzing door Ged. Staten „niet best gemotiveerd" „Is dit bespro ken"? De voorzitter: Ja, ik heb deze kwes tie persoonlijk besproken, o.a. met de inspec teur voor het brandweerwezen. Het schijnt aldus de voorzitter dat het be drag van 3,50 uitsteekt boven de norm. Ook de heer Jansen kon zich bij de visie van Ged Staten niet neerleggen. We moeten toch niet vergeten, dat bij het brandweer personeel verschillende werkgevers zijn, die bij een eventuele brand niet alleen hun eigen werk moeten neerleggen, maar ook de leiding van b.v. een bouwwerk komt stil te liggen. We lopen kans dat we juist de beste men sen gaan verliezen. De heer Hodes vond de vergoeding van 3,50 zeker niet te hoog. We moeten ook in aanmerking nemen, dat het gevarencij- fer hoog is. Het voorstel van de heer Otten in beroep te gaan bij de Kroon vond instem ming van verschillende raadsleden, die zonder twijfel met veel aandacht het verloop van deze kwestie zullen volgen. Het verzoek om verhoging van subsidie door de Ver. Het Groene Kruis werd op voorstel van B. en W. afgewezen. De heer ter Horst kon de motivering niet best aanvaarden. Een vereniging als Het Groe ne Kruis moet er toch naar streven, zoveel mogelijk leden van de vereniging te kunnen laten profiteren. Dat de vereniging een slui tende balans heeft, hoeft toch geen reden te zijn, daarom de vereniging niet te willen steu nen De voorzitter erkende de belangrijke plaats, die het Groene Kruis in Rijssen in neemt. De financiële toestand van de vere niging is echter niet zodanig, dat verhoging van subsidie, van ons standpunt uit bezien, verantwoord is. Als blijkt, aldus de heer Hodes, dat de ex ploitatie over 1961 niet sluitend is, kan de vereniging alsnog een hernieuwd verzoek in dienen Naar aanleding van het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het school bestuur van de Julianaschool, voor de ver betering van de verlichting in het schoolge bouw, vroeg de heer ter Horst of dit geen consequenties mee zou brengen. Misschien komen er straks meer scholen, die ook klach ten hebben over de verlichting. Dat geloof ik niet aldus wethouder Scholman. Het verzoek is voortgekomen uit de consta tering door de schoolarts, dat de verlichting onvoldoende was. Het college van B. en W. heeft zich van de toestand in de school over tuigd, dat het aanbrengen van nieuwe ver lichting inderdaad noodzakelijk was. De heer Haase vond een goede verlich ting van zeer groot belang. Als er meer scholen behoefte hebben aan verbetering, dan moeten deze ook daar worden aangebracht. Het voorstel werd aangenomen. VACATURE ONDERWIJZER OPENBARE LAGERE SCHOOL. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd in de vacature Wildeboer, door de raad benoemd de heer J. B. Boersbroek te Enschede. UITBREIDING R.K. ULO SCHOOL. De raad besloot zonder discussie mede werking te verlenen aan het schoolbestuur van de R.K. Uloschool voor uitbreiding van deze school met 2 lokalen. Deze uitbreiding was noodzakelijk geworden, door stijging van het aantal leerlingen. De afgifte van een z.g. urgentieverklaring door het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen is zeer binnenkort te ver wachten. EERVOL ONTSLAG MEJ. HARHUIS. Op voorstel van B. en W. besloot de raad Mej. E. Harhuis, adj, commies ter secre tarie op haar verzoek met ingang van 1 maart eervol ontslag te verlenen uit haar functie van ambtenaar van de burgerlijke stand.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1