Oude jaarsrede Burgemeester h Van Hart Hart Supplement Begrotingsvergadering Iijssen VERFHUIS JAN A0LBERT Weekblad voer iijssen Koop een CENTRIFUGE van Ijzerhandel FIS vAHhart tot hart Nog steeds grote woningnood Woonklimaat gunstiger Jacht op de Brontosaurus Oüebolïenaktie KERKDIENSTEN In beslag genomen 't Oole joar Wmm KIJK EENS wat een goede aanbiedingen in de advertenties staan F. Holthuis R. J. Warringa geen spreekuur gesloten Klein Horsman VLEESWARENBEDRIJF HUISKES N.Vo Rijssense Gebouwensloperij Slagersbediende VffW Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! De advertentiepagina's van zijn de gids van duizenden kopers Geen problemen met het drogen van Uw was. In alle merken en prijsklassen. Na afloop van de begrotingsvergade ring hield burgemeester Landweer een oudej aarsrede. Het aantal inwoners, is in 1960 ge groeid tot 14.255 inwoners, hetgeen te danken is aan het geboorte-overschot. Het aantal vertrokken personen is ech ter groter dan het aantal ingekomen.en. Er werden 359 kinderen geboren, het aantal ingekomenen bedroeg 254 en het aantal vertrokken personen was 358. Er overleden 89 inwoners en er wer den 136 huwelijken voltrokken, terwijl 1 echtscheiding werd ingeschreven. De gemeenteraad kwam 17 keer in vergadering bijeen en behandelde 265 voorstellen. De heer J. Voortman nam een plaats in de raad in als opvolger van de heer A. J. Kamphuis, terwijl de heer G. J. Voortman zitting nam als raadslid als opvolger van de heer Leusink. Wethouder Scholman vierde op 25 maart zijn koperen jubileum als wethou der der gemeente Rijssen. Tijdens de ziekte van wethouder Schol man werd de heer G. Otten tot tijdelijk wethouder benoemd. De vergaderingen van de raad en de diverse commissies kenmerkten zich door een goede geest, aldus burgemeester Landweer. Spreker releveerde de benoeming tot gemeentebode van de heer G. A. Polhoud in plaats van de heer G. Goossen. De woningnood baart ons nog steeds grote zorgen, zo ging de burgemeester voort. Het bouwvolume voor 1960 be droeg 31 woningen. Dit jaar zijn 20 woningen van de wo ningbouwvereniging „De Goede Woning" in gebruik genomen. Een in aanbouw zijnd complex van 31 woningen vordert gestaag en zal naar verwachting tegen April geheel gereed zijn. De fa. Voort man heeft 10 betonwoningen met 5 ga rage-boxen in aanbouw. Voor rekening van het Rijk zijn 22 woningen in aan bouw, die door Ambonnezen zullen wor den betrokken. Een goede woongelegenheid achtte spr. van groot belang voor het woonklimaat in onze gemeente. Als werknemers een goede woongelegenheid hebben, zijn ze bereid hier te blijven wonen. De woningnood belemmert de diverse sdhoolbesturen in het aantrekken van voldoende en bekwame leerkrachten. Het in gebruik nemen van het nieuwe zwembad zal een positieve bijdrage leve ren voor het woonklimaat in Rijssen, zo was burgemeester Landweer van mening. In de diverse kerkgenootschappen deden zich een aantal mutaties voor. Spreker riep het vertrek in herinnering van Ds. E. F. Vergunst, in wiens plaats Ds. A. Kool naar de Herv. Gemeente van Rijssen kwam. Ds. van Dijk deed zijn intrede bij de Oud Geref. Gem. in Ne derland en Ds. Aangeenbrug werd be vestigd tot leraar van de Geref. Gem. in Nederland (Eschkerk). Wat betreft de plaatselijke bestaande industrie, deze mag zich verheugen in een gezonde ontwikkeling, aldus burge meester Landweer, die voorts de herden king van het 125-jarig jubileum van de N.V. ter Horst en Co. releveerde. Dit ju bileum, aldus spreker, is op waardige wijze herdacht. De heer J. J. ter Horst werd benoemd tot ereburger van Rijs- Onder aanbeveling van de Commissaris der Koningin in Overijssel en alle Twent se burgemeesters, zal op zaterdag 10 juni 1961 een zeer interessante toer-ralley worden georganiseerd voor alle soorten motorvoertuigen. In Twente zal daarbij een prae-historisch monster moeten wor den opgespoord. Bij deze rit zullen diver se presentjes aan de deelnemers worden aangeboden. Deze sterrit wordt georganiseerd door de Contactcommissie Toerevenementen, onder auspiciën van de contactcommissie van Twentse VVV's. Voor het 3e achtereenvolgende jaar houden de Gidsen van de St. Walbur- gusgroep een oliebollen-aktie om haar kas te verstevigen. Reeds nu zijn reeds grote bestellingen genoteerd, met het gevolg, dat deze: actie zeker zal slagen. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Oudejaars avond 5 uur Ds. Van Tuyl. Westerkerk 5 uur Ds. Kool. Zondag 9.30 uur Ds. Kool en 3 uur Ds. Jorissen v. Utrecht. Westerkerk 9 en 10.45 uur Ds. Van Tuyl; 7 uur Ds. Vos. Elzen 10 uur de heer Renger. Geref. Kerk (Boomkamp). Oudejaarsdag 5 uur Ds. Brinkman. Zondag 9.30 u. Ds. Brinkman en 3 uur Ds. Schenk van Enter. Geref. Gem. (Noorderkerk). Oudejaars dag 5 uur Ds. Blok. Zondag 9.30 en 7 uur Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). Oude jaarsdag 5 uur de heer Vosman. Zon dag 9.30 en 7 uur de heer Vosman; 2.30 uur Leesdienst. Woensdag 7.30 uur de heer Vosman. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Oranje straat). Oudejaarsdag 4 uur Ds. Van Dijk. Zondag 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). Oudejaarsdag 5 uur Ds. Aangeenbrug. Zondag 9.30 en 6 uur Ds. Aangeen brug; 2.30 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond afd. Rijssen. Oudejaars dag 5 uur Ds. v. d. Veer van Deventer. sen, als blijk van de grote' waardering, genegenheid en dankbaarheid jegens deze oudste firmant van Ter Horst en Co. De havezathe de Oosterhof werd in 1960 door de gemeente Rijssen aange kocht. Tot notaris te Rijssen werd benoemd de heer F. van Schooten. Pastoor R. W. J.i Peters vierde op 15 augustus zijn 60-jarig priesterjubileum. Het culturele leven in Rijssen kwam op hoger peil, aldus burgemeester Land weer. De populair wetenschappelijke le zingen van de Volksuniversiteit trokken goede belangstelling. Ook het muziekleven liet een behoor lijke vooruitgang zien. De brandweer was ook in 1960 in een goede staat van paraatheid. Zeven keer werd uitgerukt voor kleinere branden, waaronder 2 bosbranden. De politie kampt nog steeds met een onderbezetting. Tot slot sprak burgemeester Landweer de hoop uit, dat de gemeente Rijssen - ook in 1961 een, zij het bescheiden, aandeel zou mogen leveren in de ontwikkeling van de streek en van het land. Spreker hoopte, dat nieuwe industrieën zouden kunnen worden aangetrokken. Het past mij, aldus spreker, de prettige verstandhouding tussen het college van b. en w. en tussen de raad te memoreren. Spreker bracht de ambtenaren van de gemeente dank, mede namens de beide wethouders, voor de wijze, waarop men de gemeente het afgelopen jaar had ge diend. Moge God, zo besloot de burgemeester zijn toespraak, ons bekwamen om de uit oefening van onze taak op goede wijze te behartigen en ons wijsheid schenken, opdat wij de gemeente op de juiste wijze zullen besturen. De politie te Rijssen heeft dezer dagen bij een 4-tal winkeliers vuurwerk in be slaggenomen. De verkoop van gekeurd vuurwerk in onze plaats is geoorloofd, het geknap de hele week is hiervan dui delijk (een bewijs, maar de winkelier mag hooguit maar 5 kilo in voorraad hebben. Dit was dan ook de reden, dat verbaal moest worden opgemaakt, aan gezien enkele winkeliers een grotere voorraad hadden. AW jvv'y': y- - X - - DEAN RUSK de nieuwe, door Kennedy benoemde, mi nister van buitenlandse zaken van USA. Biej de meeste leu steet n' kasboom nog, hek wal e zeene. En det kaank miej ook bes begriep'n, de leste daage van t' joar wiej geane as allemoale anpatte daa ge beskouwn. Oaweral zeej skölkes stoan met n' betjen kaersenvet. De wichtere doot niks leeuwer as een betjen sopn met det spil, wierniejs een kaersken maakn. Trouwns de grootn geet niks better, dee zit' non al met een beukn vuur wat ze temeer in det nieje joar allemoale weet'. Ook al een keesken maakn van det oole vet. Ik kan miej vuursteln, det ter hier en doar nog wal een stukn kreentnstoete lig van de Kasdaage en in de möpkes- tromme zalt nog wal neet leug wean ook. Mer non temeer dan wordt de knienhuk- ke leug e haalt, want wat is' ter in Ries- sen non meer de gewoonte as op Oole- joarsoawnd t' Knien op de toafel te zetn. Het 'heele joar hef den bloot oew de les te poar eerple op e maakt en de kösjes. Nee non op n' lessen van t' joar zal et middelpuunt van t' fees wean. Vuur t' fesoen heij um det roewe buiske oet e trökne, oartjes botter met e geeuwn en good woarm e maakt. Een poar vaske metwöste dee zeeter umme det roewe deer het lign te vergemakkeleken. Oawer al kuij al moarken det dee kaante oet geet met' oole joar. De daage en t' joar hebt niks meer, wordter e" klaangnt. Op t' Posketoor zit ze met dee boarge pos. Iedereene wil op zonnen dag as Niejoar de zinne gelukke weunskén. Al- leene de Pos kan det aallemoale neet te- glieke, al muk zegn: dee meuge keunter wat met. Van de wekke wak ter nog en van de veertn zag ik n' Direkteur nog iewereg zitn woarken. Hee verget de „Volksuniversiteit" nog dacht ik. En dan mut er wat gebuurn. Ik gleuwe det' er gin eene in Riessen zo op e vleugn is met det spil. De jongs achter dee glaazn warn trouns ook al zo drok deij ze mer better neet meer konn zegn ast neurn was. De Posboorn leupn ook al wat ze loopn konn. En viej, viej woln nog wal hebn det ze als teglieke deern. Leu van Riessen det kan neet, det weer ieleu ook wal. Hebt e betjen gedeuld, t' komp wal trechte! Van de wekke kreek al nen niejn kelender met mooie plaatn der op, ook al vuur det nieje joar. Ik hebbe det deenk ees efkes bekekn en ik hebbe wal in de gaatn e kreegn, det de feesdaage geunsteger valt as dit joar. Det zutter tenminsen good oet. Ik hoppe det veerder het heele joar geunsteg mag wean vuur iedereene. At' de noabers good geet dan kant miej ook good goan. In elk geval hoow ik dan doar neet wat hen te bregn. Mer leu, viej woln t' hebn oawer t' oole joar. 1960 Iej hebt oons zo duur mekoar neet sleg behaan- deld. De meeste leu harn woark en ne ■beste brugge, ook hew wal e zeene hebt' er nen hoop meer, zonne vorke op thoes stoan vuur zon popnakwarium, wat ook al een teekn is van ,,'t kan der walof". Veerder hewwe reknge te hooln met ik weet neet woervölle meer brommers in Riessen. Ook al een bewies det 1960 op hef e brag. Doarumme zok 1960 wiln be- daankn vuur wat' vuur oons hef e doane. Keal iej zeet non oold en iej murn ver- trekn, mog iej oewn jong zönne nog sprekn, duur al det gepleer hen, zegnt um dan, dewwe geane op n' zelden vöot woln duurgoan, aaijt vuuroet at kan. Aaijt vuuroet, mer dan wal leeuwer zo, dewwe allemoale oonze verstaand der biej hooit. Het zol miej spietn det' oons in 1961 te bes gung en dewwe las leern. Want at de maarn van gealeghaid oet spek valt, wordt de brugge neet bes beleg. En dan non mer op nor det Nieje joar woer at n' ieder et zinne van verwogget. Leu, ik helpet oew hopn, nee det mag ik neet zegn. Leu, ik hoppe det oewe hoppe neet blif biej ne hoppe, mer det' zo mag worn deij 't oew weunsket. Det weunske oew too J. v. E. In de begroting is een bedrag uitge trokken voor de schooltandverzorging. Burgemeester Landweer deelde mede, dat binnenkort met deze dienst zal wor den gestart in samenwerking met de gemeenten Markelo, Goor, Wierden, den Ham en Vriezenveen. Voorlopig zal wor den begonnen met leerlingen van de le klas. De heer ter Avest vond het e:en goede voorzorgsmaatregel, hoewel de meeste scholieren via de verplichte zieken fondsverzekering op kosten van het zie kenfonds de tanden kunnen laten ver zorgen. Spr. achtte het dan ook gewenst, dat de schooltandverzorging alleen daar toe zou leiden, dat er sprake was van een soort onderzoek. De heer Nijland zei verheugd te zijn, dat een post van f 8230,is uitgetrok ken voor het spraakonderwijs op school. De heer Pluimers vroeg waarom er wel subsidies beschikbaar werden ge steld voor het Protestants en voor het Katholiek Thuisfront en niet voor het Thuisfront van het Humanistisch Ver bond. Wethouder Scholman deelde mee, dat hef adres, dat aan de raad was gericht, niet tijdig was ontvangen, om nog in deze begroting te kunnen worden ver werkt. In ieder geval krijgt de raad het verzoek van het Verbond voorgelegd. De heer ter Avest deelde mede, dat hij bezwaren had tegen de subsidie van f 50,voor het. R-K. Streekcentrum Het Witte Huis te Borne, een mening welke gedeeld werd door de heer Smeijers, die eveneens bezwaar had tegen de subsi diëring van het Overijssels Philharmo- nisch Orkest. Bij de stemming over de subsidie voor Het Witte Huis staakten de stemmen. Tegen stemden de heren: Haase, Nij land, Voortman (SGP), ter Avest, Goo- sen, Voortman (A.R.) en Smeijers. (De heer G. Otten was wegens omstandig heden noch in de middag-, noch in de avondvergadering aanwezig.) Ook over het voorgestelde subsidie voor het Overijssels Philharmonisch Or kest werd een stemming gehouden. De heer ter Avest, die in vorige jaren altijd tegen subsidie voor het O.P.O. had gestemd, deelde nu mede, voor te zullen stemmen. Ik stemde altijd tegen uit za kelijkheid, niet uit principe, aldus de heer ter Avest. Het blijkt, dat het con cert de laatste jaren ook wordt bezocht door een groot aantal jeugdige bezoe kers. Tegen stemden alleen de leden van de SGP-fractie, t.w. de heren Goosen, Smeijers, Haase, Nijland en Voortman. Bij het onderdeel: Subsidies voor plaatselijke zangverenigingen, vroeg de heer Pluimers, waarom de zangvereni ging de Stem des Volks niet wordt ge noemd als in aanmerking komende ver eniging. Wethouder Scholman herinnerde aan een verzoek van deze vereniging in het verleden, waarbij gebleken was, dat de vereniging niet voor subsidie in aanmer king kon komen, omdat er geen exploi tatietekort was. Als men weer een ver zoek indient en men valt nu wel in de termen, dan bestaat ook voor deze ver eniging de mogelijkheid in aanmerking te komen voor subsidie, aldus wethou der Scholman. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van deel neming, ondervonden tij dens de ziekte en het over lijden van onze lieve Moe der en Grootmoeder JENNEKEN TER HARMSEL— JANSSEN Uit aller naam: G. ter Harmsel. Boomkamp 33, Rijssen. Hierbij danken wij de di- rektie van Ter Horst Co. N.V. voor het prachtige Kerstgeschenk. Tevens wensen wij hen een voorspoedig Nieuw jaar. De gez. gepensioneerden. Oogarts en Keel-, neus- en oorarts houden 31 december in RIJSSEN GEVRAAGD: WERKSTER voor enkele dagen p. week. Wierdensestr. 81a, Rijssen. Gevraagd voor de huis houding een net MEISJE voor halve dagen. HUISKES, Enterstraat. Winkel en cafetaria Oudejaarsdag om 5 uur. wenst U en de Uwen een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. wenst vrienden en bekenden EEN VOORSPOEDIG 1961. wenst U een voorspoedig 1961 Gevraagd per 1 of 15 februari een nette goed kunnende slachten, worst maken en goed met publiek kunnende omgaan. Brieven onder no. 58, bureau van dit blad. 24 ^^^^^^V»<^AVVVVVVVVVVVVVV*^VVVVWVVV Door middel van een financieel appèl wordt een beroep gedaan op uw hart om het hart van u-zelf of van uw mede mensen te helpen. Hoevele mensen ont vingen reeds bloedtransfusie en hoevele mensen zullen in het leven blijven door nog te ontvangen transfusies? Bij ziekten en ongevallen kan het toe passen van bloedtransfusie onmisbaar zijn en vele mensen danken dan ook aan die reddende ingreep het leven. Het we tenschappelijk onderzoek waakt over de gezondheid van elke Nederlander! Dit financiële appèl wordt gehouden voor de Stichting Het Centraal Labora torium van de Bloedtransfusiedienst ter wijl Lijders aan Oogtuberculose (Stich ting „Beerschoten") ook een deel van de opbrengst zullen ontvangen. Doordat men tussen 7 januari en 15 februari het hart zal kunnen laten spre ken door het kopen van loten a f 1, per stuk, waaraan prachtige prijzen zijn verbonden, geeft men nieuw leven, mis schien wel het leven aan zichzelf, vrouw of kinderen. Men heeft de loterij-vorm niet direct als prikkel alleen gekozen, echter wel vanwege de controleerbaarheid. Voor iedere gulden ontvangt men een ont vangstbewijs. Controle dus op de aan vraag, met andere woorden, het beroep, dat op het Nederlandse volk wordt ge daan is akkoord bevonden. Het inzame len valt onder de controle, want voor ieder afgegeven briefje (lot) dient een gulden te worden verantwoord. Tenslot- xe wordt ook de besteding gecontroleerd. De kans bestaat dat, mits men het con trolebriefje bewaart, men op dit briefje (lot) e:en prijs ontvangt. Het totaal aan prijzen bedraagt f 235.000, Wanneer men loten koopt dan weet men dus dat het geld goed besteed wordt en die juiste besteding wil zeggen, dat een nog beter wetenschappelijk onder zoek mogelijk wordt gemaakt. Wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoevend zijn! Van hart tot hart wil zeggen: het gaat ook om eigen zaak! In alle plaatsen van Nederland zijn Van hart tot hart-loten op verkoopadres sen, kenbaar aan raambiljetten, ver krijgbaar. Ook kan men loten bestellen door middel van giro: 51 00 00 ten name van: Van hart tot hart-Rotterdam.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 5