Goed verzorgd concert Rijssens Mannenkoor Rijssen builen de wallen Postdmvententoonstelling Kerstuitvoering „Ons Genoegen'* Met schaar in oog gestoken A.MW.B.-fiImavond Aanrijding Sportclub Rijssen in opmars R.K.S.V-Enter 1-2 Filmnieuws Nog steeds voortreffelijk materiaal RIJSSENS OUDHEDEN Jaargang 38. No. 51 (Tweede Blad). VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 Weekblad voor Rijssen RIJSSEN Na een onderbreking van (niet minder dan) 2 jaar, gaf het Rijssense Mannenkoor op 2e Kerstdag haar traditio nele Kerstuitvoering. Voor het eerst stond het koor onder lei ding van Ber Joosen uit Enschede, die in de plaats is getreden van de heer Albert Sommer. Nog steeds, zo is overduidelijk gebleken, is het Rijssens Mannenkoor een koor van formaat. Het beschikt over uitstekend ma teriaal en vormt een prachtige harmoni euze eenheid. Het moet voor de dirigent een genoegen zijn geweest, een koor van zulk een samenstelling, dat zingt met een weldadige overgave, te kunnen „overne men". Het is een grote verdienste van de heer Joosen, dat hij een gevarieerd program ma heeft weten samen te stellen, dat veel voldoening beeft geschonken. Er is initia tief genomen, er prijkten werken op het programma, die grote eisen stelden aan zangers en dirigent. Zonder enige terughoudendheid stellen wij vast, dat het hoogtepunt van de uit voering is geweest het Hallelujah uit de Messias van G. F. Handel, dat 'n veelzeg gende afsluiting vormde van het rentree programma van het (nog steeds goedbezet- te) Mannenkoor. Het majestueuze veeleisende werk van Handel werd op voorbeeldige wijze gezon gen; de heer Joosen is er in geslaagd, het Hallelujah volledig tot zijn recht te doen komen. Uitgebalanceerd en harmonieus kwam het beroemde werk tot leven op een wijze, die veel bewondering heeft afgedwongen. Het Hodie Christus van Palestrina werd op geroutineerde wijze gebracht en ook (vooral hier) bleek welk een geroutineerd koor het Rijssense Mannenkoor in de loop der jaren is geworden. Het 16e eeuwse Kerstlied van Gastoldi „Comt en ontweckt U" werd met zuivere intenties gezongen en dit nummer is met grote aandacht beluisterd. Een uit stekende keuze. Aan de uitvoering werd medewerking verleend door Willy Ebfoink, sopraan, uit Enschede. Hoewel wij aanvankelijk haar aandeel in de uitvoering enigszins critisch beluis terden, moesten wij ons oordeel later ma tigen, toen ons bekend werd, dat zij nog leerlinge is aan een conservatorium. Hoe wel zij bleek te beschikken over een fraai getimbreerde stem met een voldoende vo lume, was haar techniek nog onvoldoende, zodat er en aantal kleine schoonheids foutjes werd gemaakt. Vast staat, dat zij na een intensieve studie een uitstekende zangeres kan worden. De heer Joosen verzorgde op gerouti neerde en verdienstelijke wijze de bege leiding. De Postduivenhoudersvereniging „Het Lujqhtvermaak" organiseert in café de Bakker op vrijdag en zaterdag, resp. 6 en 7 januari een tentoonstelling, waar voor een groot aantal inschrijvingen wordt verwacht, mede door het feit, dat het le denaantal van de vereniging wel bijzon der groot is. In de vereniging schuilt uitstekend materiaal, dat is in de loop der jaren niet alleen gebleken op exposities, maar voor al op wedvluchten in groter verband. Het houden van duiven is een sport, die in Rijssen veel beoefenaars telt. Het ligt in de verwachting, dat voor de expositie, waarvoor intecjhrij vingen zijn ontvangen van de beste liefhebbers van Rijssen (ook van de zustervereniging „De Zwaluw") grote belangstelling zal bestaan. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. H. Banis slaagde te Enschede voor het diploma Moderne Bedrijfsadministratie (le deel). De gemengde zangvereniging „Ons Genoegen" gaf onder leiding van de heer G. J. Baan op 2e Kerstdag in ge bouw Jeruel haar traditionele Kerstuit voering. De begeleiding met een electronisch orgel, bleek een goede mogelijkheid te zijn, en werd door de aanwezigen ken nelijk zeer gewaardeerd. Opvallend was de overgave waarmee „Ons Genoegen" de diverse werken ten gehore bracht. Het koor vormde een goed harmonische eenheid en er schuilt uitstekend materiaal in deze vereniging. De. solo's, gezongen door de heer Voortman en mej. Lankamp oogstten veel waardering. Het al jaren bestaande koor, blijkt haar plaats in het culturele leven van Rijssen zeer zeker waard te zijn en men kan terugzien op een geslaagde uitvoe ring. Het 10-jarig zoontje van de heer H. uit De Elzenerstraat had het ongeluk zich met een schaar in het oog te steken, tengevolge waarvan hij ernstig letsel opliep. De knaap werd opgenomen in een ziekenhuis te Enschede. In Hotel Koenderink zal woensdag avond een ANWB-filmavond worden ge houden. Er zullen een aantal interessante films worden vertoond, die betrekking hebben op tourisme en verkeer. Tevens worden aan de hand van een serie fraaie dia's de veelomvattende werkzaamheden van de ANWB toegelicht. POORT BEREND EN HUTTEN DIENE. Het was een zeldzame ontmoeting in de nacht. Hutten, Diene, jong en avon tuurlijk. Zij was de dochter van Hutten Batta, ook al een wikster. De moeder nu heette voor niets en niemand te staan. En Diene, de dochter, was ook voor geen kleintje vervaard. Schaam je je niet, een meisje zo lang in de kou te laten staan? Ik! Ik!, riep Poort Berend, wat heb ik met jou uit te staan? Dat zul je nog wel eens zien, jongeman, riep Diene. Op dat moment begonnen de honden geweldig te blaffen. Diene riep: ssssstü En de honden waren stil. Berend stond voor haar in het nachtelijk donker. Be rend keek een, ogenblik achterom, naar de ramen van het kasteel. Nergens brand de nog licht. Dus binnen was er geen onraad. Van dit ogenblik van omkijken maakte Diene gebruik, haar beide ar men stevig om de nek van Berend te slaan. Zij siste hem in het oor: Als je roepti, dan spuw ik vuur! En Berend hield zich muisstil. Diene begon Berend hartstochtelijk te zoenen, en weldra was Berend naar de maan. Diene dan zwoer hem, dat hij beloven zou met haar te trouwen. En als ik dat niet wil, fluis terde Berend. Dan word je aangebracht bij de drost en dan zeg ik, dat je in dienst bent bij de Witte Juffers! Berend voelde het warme lichaam tegen zich aan. Maar een besluit nemen, daar kwam hij niet aan toe. De Vrouwe van de Oos terhof had vele nachten een lichte slaap. Zo ook deze nacht. Zodra zij de honden hoorde blaffen, had zij haar kamenier gescheld. De kamenier wekte de knech ten. En deze moesten in het midder nachtelijk uur, goed gewapend, naar buiten. Voorzichtig! voorzichtig!, had de Vrouwe bevolen. En als ze dieven of ro vers zagen zouden ze niet aarzelen, te schieten of te slaan. Vier knechten zoch ten buitenshuis alles secuur af. Het ver wonderde hen, dat zij Poort Berend niet zagen. Toen er rond het kasteel geen onraad was, begonnen zij de bijgebou wen te inspecteren. En na enig zoeken vonden zij de poortwachter met een vrouwmens in zijn armen. De conster natie was groot. Beiden werden een ogen blik door de overigen opgesloten. De vier bedienden begaven zich daarop naar het' kasteel om de hoge Vrouwe verslag uit te brengen. Het duurde lang voor me vrouw goed gekleed was, zodat zij een oordeel over haar minzieke poortwachter kon vellen. HAZfSN-MANNES KEEK DE STRIKKEN NA, EN Hazen-Mannes had brandende kwes ties. Het werd volgens zijn benemen nog even hoog tijd dat hij rond de Oosterhof de hazenstrikken inspecteerde. De Snoe- verd zou nu na het avontuur met de Witte Juffer zich wel wachten om buiten tussen de struiken te gaan zitten. Hazen- Mannes dan sloop behendig net een kat in de nacht naar de Oosterhof. Maar wat hij daar zag, was geen zuivere kof- fie. Boven brandde overal licht. Hazen- Mannes kende de situatie wel enigszins. Op de kamer van de hoge Vrouwe brand de ook kaarslicht. En Mannes, hoewel stroper, voelde zich verplicht een oogje in het zeil te houden. Het was voor Mannes een koud kunstje om binnen de poort te komen. Hij speurde niets bijzon ders. Ja toch! In het rechter bijgebouw, waar het koetshuis was, hoorde hij ge klop en geroep. Hij opende de deur en op twee kleine vertrekken werd op de deur geslagen en geroepen. Het was een bekende stem, die brullend riep, dat hij losgelaten wilde worden. Mannes schoof na enig zoeken op de tast de houten sluiting van de deur en er vloog een man uit, die hem in het donker een flinke mep om de oren gaf, zodat Mannes van de sokken ging. Poort-Berend dacht, dat een of andere dief was binnengedron gen en haastte zich de schuif van de andere deur te openen en Hutten Diene koos in het nachtelijk uur het hazen pad. Mannes was intussen, weer opge krabbeld en trok het mes uit de schede, om zich op zijn belager te werpen. Maar de jonge Poort Berend had de oudere stroper spoedig overmeesterd en stopte deze achter slot. Daarna ging hij naar het kasteel. DE HOGE VROUWE WAS JUIST GEKLEED. Ruisend begaf de Vrouwe van de Oos terhof zich naar de grote zaal, waar haar bedienden verhoord zouden worden, toen Poort Berend de trap opstormde, de deur der grote zaal opengooide en riep, dat er ongemak was. Wat ongemak!, bulderde Albert de opperhuismeester. Wij hebben jou sljraks ingesloten met een ploerie van een meid! Poort Berend riep: Me vrouw, die kerel liegt! Ik heb net zelf een rover ingesloten. Mevrouw keek van de een naar de ander. Doch de opper huismeester schreeuwde, dat de poort wachter een leugenachtige smeerlap was. Zich ophouden met lichtekooien, inplaats van op zijn post te zijn. De Vrouwe van de Oosterhof gaf aan haar vier bedienden nogmaals bevel een onderzoek in te stel len naar de juistheid der beweringen van haar poortwachter. Sprak de laatste on waarheid, dan zou hij voor het verdere deel van de nacht in de private kerker van de Oosterhof worden opgesloten, en de volgende morgen aan de schout van Rijssen worden overgegeven. Enkele minuten later kwamen de vier bedien den met Hazen-Mannes binnen. Man, je hebt de kop kapot!, riep de Vrouwe van de Oosterhof, toen ze het bebloedde ge zicht van Mannes zag. Gevochten met een rover, vloekte Mannes, en, er was ook een slecht wijf hier binnen. De vier mannen riepen als om strijd dat nu alles klopte. Er klopt hier niets!, riep Hazen- Mannes woedend. Ik zwierf hier rond om de Oosterhof en Rijssen van de Witte Juffers en van de hazen te bevrijden. Dit laatste zei Mannes er natuurlijk niet bij! Het haardvuur op de grote zaal brandde niet hard en Mevrouw wilde haast maken en hoorde Mannes uit, wie hem geslagen had. Dat kon de laatste natuurlijk niet zeggen. Maar de Vrouwe van de Oosterhof liet Mannes vrij, de man was al genoeg gestraft, en, voegde zij er aan toe: Hij was op jacht naar de Witte Juffers. DE LAATSTE WEEK VAN HET JAAR was aangebroken. Het jaar 1562 spoedde ten einde. De schout van Rijssen stapte in het rijtuig. Vóór hem reed de wagen, waarin men moordenaars, gauwdieven, heksen en heksenminnaars placht te ver voeren. De .boevenwagen was tamelijk opgeladen. Naast elkaar zaten de Prak en Hazen-Mannes. Tegenover deze zaten de Snoeverd en Poort Berend. En dan was er nog een speciaal rijtuig van de Oosterhof met de vier bedienden,. Op den huize Twickel werd het haard vuur in de drostenkamer flink opge stookt. Mien heer Droste zou vandaag een heel gezelschap uit Rijssen ontvan gen. Dit kwam zo. Er hadden zich vele onhebbelijkheden afgespeeld buiten de stadvrijheid van Rijssen. Op de Grim berg en de Oosterhof. En onder ons ge zegd, mienheer droste was zelf wel een beetje huiverig om het volk van Rijssen te berechten. Daar had je in de eerste plaats de buurtschap Elzen. Deze buurt schap, grenzende aan de stadsvrijheid van Rijssen, was totaal bedorven door hek sen en spoken. Ook Goor kende de Witte Juffers. Op het kasteel Heeckeren, wist men er van mee te praten en in de lanen van het kasteel Wegdam was een boer ontvoerd geworden door de Juffers. De drost van Twente stond voor het raam. De fiscaal was bezig zijn papieren te ordenen. De drost keek op de klok. Ein delijk, daar kwamen zij aan de drie voer tuigen van Rijssen. Daar kreeg de drost een expresse: hij moest op staande voet op reis. De schout van Rijssen kreeg te horen dat zijn zaak tot heden over veer tien dagen moest worden uitgesteld. Der gelijke kwesties, waar geen moord of doodslag aan te pas kwam, was geen boom van één houw. De terugtocht naar Rijssen werd aan vaard en de drie koetsiers wilden de pink wel eens even lichten. Zij hadden trek in een borrel. De schout van Rijssen vond dat aanvankelijk niet goed. Maar de Rijssense koetsiers lieten hun paarden stoppen bij Binnen Gait te Enter. En de schout was niet zo goed of hij moest tracteren. Hazen Mannes, de Prak, de Snoeverd en de Poort tracteerdên ook. En een Almelose schipper was te vinden voor een stukje muziek. De vier knechten van de Oosterhof waren verder gelopen. Zij durfden bij Binnen Gait niet mee naar binnen te gaan vanwege het deco rum. Toen zij thuis kwamen deden zij de Vrouwe verslag van hun bezending. En de hoogwelgeboren Vrouwe noemde de drost van Twente een korst van een kerel om zo de mensen voor de gek te houden. Maar de Rijssenaren bij Bin nen Gait trokken er zich niets van aan. Wij zijn allemaal vrije burgers van Rijs sen!, riep de schout. Prosit! Ik niet, riep de Snoeverd. Nou, donder dan op!, riep de schout. En de Snoeverd tromde snel op. Hij, de Snoeverd, zou het eens over brieven, dat de hoogste gerechtsdienaar van Rijssen broederlijk zat te bitteren in de schippersherberg van Binnen Gait, met beklaagden en verdachten. VAN COEVERDEN. ASFA WOSSEN de Kroonprins van Ethiopië, die tijdens de afwezigheid van de keizer, zogenaamd hoofd der retoellenregering was. Zijn aandeel en positie gedurende de onlusten schijnen nog niet duidelijk te zijn Toen de 79-jarige G. S. uit Rijssen op zijn fiets vanaf het Schild de Grotestraat in wilde rijden, kwam hij in aanraking met een auto van de Gemeentereini gingsdienst, die uit de Boomkamp kwam gereden en de Julianastraat wilde in rijden. S. verwachtte, dat deze wagen ook de Grotestraat in zou rijden. Won der boven wonder bracht hij het er met een flinke hoofdwonde naar omstandig heden nog vrij goed af. OPBRENGST COLLECTE ANTI HONGERACTIE De collecte te Rijssen, gehouden in het kader van de anti-hongeractie heeft op gebracht een bedrag van f2859.75. Op een bijna onbespeelbaar terrein heeft Sportclub Rijssen kans gezien naar de tweede plaats op te rukken, dank zij een zeer verdiende zege op het bezoe kende DES II. Reeds na 7 min. spelen nam de thuis club de leiding na goed samenspel tus sen Rutterkamp en rechtsbuiten Schreurs, waarna laatstgenoemde het leer onhoudbaar langs doelman Jansen joeg (1—0). De gasten kregen hierna enkele goede kansen die echter door onzuiver schie ten geen resultaat opleverden. Op vrij fortuinlijke wijze kwam Sport- Ciub in de 26e minuut aan haar tweede doelpunt. Een vrij scherpe: voorzet van Schreurs werd door rechtshalf Petersen verkeerd weggewerkt, waardoor de bal tergend langzaam in doel rolde. Dit betekende 2—0 en met deze stand ging tevens de rust in. In de tweede helft scheen het of DES terug zou slaan doch verder dan enkele schoten over de lat en één tegen krui sing van paal en lat kwamen de gasten niet. Helaas werd in de tweede helft de ontmoeting ontsierd door enkele inci denten waarvan Schreurs (Sportclub) uiteindelijk (hoewel door eigen schuld) het slachtoffer werd. Na twaalf min. spelen kreeg DES (om ons onbegrijpelijke reden) een penalty toegewezen, die door Maneschijn echter ver naast geschoten werd. Tien minuten later werd Schreurs bij een doorbraakpoging unfair door de DES-linksachter aangevallen, waarna deze het recht in eigen hand nam. Logisch dat de arbiter, die er a.h.w. bovenop stond, onverbiddelijk naar de kleedkamer wees. Met 10 man spelend gooiden de gast heren er een schepje bovenop en na tien min. resulteerde dit in een vrije schop die door Ten Bolscher onhoudbaar inge schoten werd (30). Negen minuten later was het Koster- bok die ver opgedrongen, zijn voorhoe de aan het werk zette. Goed samenspel tussen Ten Bolscher en Rutterkamp bracht de Sportclub-middenvoor in goe de schietpositie en hiermede werd het vierde en laatste doelpunt een feit (40). De vrijwel plaatselijke derby is door Enter verdiend gewonnen, ofschoon de gasten een keer scoorden uit een du- bieuse strafschop. De RKSV-ers, die verzwakt het veld inkwamen hebben zich uitstekend ver weerd. Het eerste kwartier was duide lijk voor de gasten, maar vooral A. Kamphuis, die deze middag de stopper plaats innam, was in prima vorm. Hier na kwamen de Rijssenaren meer in de aanval en in de 30e minuut was het rechtsbuiten J. Pijffers, die op een verre pass goed doorliep en met alleen doel man Kerkhof voor zich geen fout maak te, 1—0. Direkt na rust kreeg de Rijssense ach terhoede het zwaar te verduren. Aanval op aanval werd door de overigens wei nig productieve Enterse voorhoede on dernomen. Doelman Pfeiffer hoefde echter in deze periode weinig handelend op te treden. In de 15e minuut kende de scheidsrechter aan Enter een penalty, wegens te fors aanvallen. Stopper H. Kamphuis scoorde hieruit de gelijkma ker. De gasten, waarvan de kanthalves Slagers en Kerkhof steeds haar voorhoe- PARKHOTEL RIJSSEN Vrijdag de film: „Tarzan in New York". De vredige rust van Tarzan's wilder nis wordt verstoord door de komst van drie mannen. Mountford, een dieren temmer, Jimmie Shields, een piloot en Buck Rand, jager op groot wild. De drie mannen dringen Tarzan's domein bin nen om leeuwen te vangen voor een cir cus. Tijdens de jacht wordt Mountford door een leeuw in het nauw gedreven en gered door de tegenwoordigheid van geest van Tarzan's zoon Boy, die een verbazingwekkende bekwaamheid in 't dierentemmen toont. Intussen heeft Tar zan de jagers bevolen zijn wildernis vóór zonsopgang te verlaten. De Jaconi, een wilde volksstam, val- ien de blanken aan, voordat zij Tarzan's bevel kunnen uitvoeren. Terwijl ze hen bevrijden, worden Tarzan en Jane be wusteloos geslagen. In de veronderstel ling, dat de twee dood zijn, wordt Boy Ctoor Rand ontvoerd, die hem en de twee onwillige landgenoten per vliegtuig naar Amerika brengt. Rand is van plan Boy te gebruiken als attractie in het circus. Als Tarzan en Jane bijkomen, zien zij dat Boy verdwenen is en zweren de blanke jagers te zullen volgen en hun zoon terug te vinden. Ze reizen naar een kustplaats, waar ze met het goud uit Tarzan's schat, een vliegtuig charteren. Eenmaal in New York, beginnen ze een onderzoek naar de piloot Shields. Ze lopen de nachtclubs af in de hoop hem te vinden, maar zonder succes. Wel vmden zij Jimmie's vriendin, Connie Beach, een nachtclubzangeres, die hen naar Shields brengt en naar het circus waar Boy door Rand wordt vastgehou den. Tarzan probeert eerst de jongen te vinden in het circus. Daar dit geen resul taat oplevert, nemen zij hun toevlucht tot het gerecht. Bij het onderzoek ver grijpt Tarzan zich aan Rand's advocaat. Hij wordt gepakt en in de gevangenis gezet. Hij slaagt er in te ontvluchten en, achtervolgd door de politie, zet hij koers naar Brooklyn Bridge. Hier wordt hij door de politie ingesloten in een hoge toren. Hij ontsnapt door in de rivier te duiken. In de veronderstelling, dat hij dood is, geeft de politie de achtervol ging op. Tarzan, die echter nog spring levend is, komt juist bij het circus als Rand Mountford doodt, die probeert Boy zijn vrijheid terug te geven. Tarzan, die gevangen genomen is door de circusbe dienden, wordt op tijd door een olifant bevrijd om Boy te redden uit de handen van Rand en Sargent, die hun auto in elkaar rijden, als Tarzan en de jongen de sprong naar de vrijheid wagen. Tarzan, Jane en Boy keren naar hun wildernis terug. Woensdag de film: „The Glenn Miller Story". Het grootste struikelblok in de car rière van de trombonist, Glenn Miller, is zijn grote verlangen iets nieuws te vinden op het gebied van populaire mu ziek, een nieuWe combinatie van instru menten, een nieuwe klank. Hierdoor be vindt zijn trombone zich vaker in het pandjeshuis van Mr. Kranz dan bij hem zelf. Zelfs het onbeperkt vertrouwen van zijn vriend, de pianist Chummy, be gint te wankelen. Pas als Glenn gelegenheid krijgt zijn eigen arrangement van Everybody loves my Baby te doen horen op een auditie voor Ben Pollack, maakt hij een kans. Pollack neemt hem mee als trombonist- arrangeur en de band gaat op tournée. In Denver belt hij zijn vroegere school vriendinnetje, Helen Burger, op. Het feit, dat Helen in geen twee jaar iets van hem gehoord heeft en nu verloofd is, raakt hem niet. Hij geeft haar geen kans zijn uitnodiging af te slaan en maakt een afspraak voor de avond. Helen Bur ger zal door Glenn thuis bezocht wor den, zodra hij met zijn werk klaar is. Helen wacht tot half twaalf en gaat dan boos naar bed. Glenn's stem wekt haar om drie uur. Hij legt haar uit, dat een musicus op ongeregelde tijden werkt, geeft haar een (imitatie) parelsnoer en overreedt haar met hem mee te gaan naar Fort Morgan, waar zijn ouders wo nen om daar te ontbijten. Helen zwicht voor Glenn's charme. Een wandeling door de tuin van de Colorado-Universi- teit, waar zij elkaar voor het eerst ont moetten, doet haar laatste weerstand wijken. Maar de in de lucht hangende liefdesverklaring wordt onderbroken door het toeteren van Chummy's auto en opnieuw verdwijnt haar aanbidder zon der zich ook maar enigermate duidelijk te hebben uitgesproken. de opstuwden, bleven het beste van het spel houden. Het was na een half uur spelen dat linksbuiten H. Kamphuis over een kluwen van spelers de bal hard en hoog in het RKSV-doel joeg. Hierna kwam de thuisclub iets meer in de aanval. Vlak voor afloop ondernam de rechtsbuiten Pijffers een run, maar toen hij alleen voor doelman Kerkhof verscheen, wist deze op fraaie wijze een doelpunt te voorkomen. Voor de wedstrijd werd een ogenblik stilte in acht genomen voor het dezer dagen overleden oud-lid der thuisclub, J. Tusveld.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3