Rijsseiise gemeentebegroting draagt sober karakter m T 'emarm Opvallende ontwikkeling tirgerüjke Nog vele wensen in taad Gesprekken tussen huisvrouwen leiden tot Raad accoord met verhoging straatbelasting en hondenbelasting Rioolbelasting ingevoerd Binnenkort bestemming voor Oosterhof De Weyerd plantsoen of schapenweide Commissie krijgt nieuw zwembad in beheer Woonklimaat dient verbeterd Zondagsdienst dierenartsen RijssenWierden Oor te luisteren leggen Advies gevolgd 'Dat de Rijssense begrotingspositie voor het dienstjaar 1961 een wel zeer sober karakter droeg, daarover was de gehele gemeenteraad, die woensdagmiddag en -avond de begroting aan een beschou wing onderwierp, het wel eens. Desondanks werden er in de algemene beschouwingen toch een aantal wensen naar voren gebracht, die van groot be lang voor de gemeente moeten worden geacht. De vraag op welke wijze die wen sen te realiseren zijn in de huidige om standigheden, kwam echter niet al te dui delijk aan het licht. De voorstellen tot verhoging van de straat- en wegenbelasting en het voor stel tot invoering van een rioolbelasting werden door de raadsleden aangenomen. Alleen de heer Haase wenste geacht te worden tegen deze voorstellen te hebben gestemd. Het was de heer Haase, die er zijn be vreemding over uitsprak, dat in deze tijd, nu op landelijk niveau de neiging tot be lastingverlaging-wordt geconstateerd, de gemeente overgaat tot belastingverho ging. Vooral het feit, dat door de verho ging van de belastingen de particuliere bouwers worden getroffen, gaf spreker aanleiding een fervent tegenstander van de voorstellen te zijn. De heer Ter Avest was van mening, dat de belastingverhoging wordt opgedrongen door de Minister van Binnenlandse Za ken. Spreker vond het onjuist, dat de rioolbelasting door de eigenaar van de woning(en) betaald moet worden. Veel billijker vond spreker de regeling, dat de huurders van de woning deze lasten zou den dragen. Wethouder Scholman belichtte de om standigheid, dat de positie van de begro ting eist, dat de gemeente zoekt naar ver hoging van de inkomsten. Ook B. en W. waren daartoe liever niet overgegaan, maar aldus spreker is er geen andere mo gelijkheid. Burgemeester Landweer attendeerde op het feit, dat de belastingheffing (wegen belasting) ook na de voorgestelde belas tingverhoging nog steeds lager is, in ver gelijking met de hoogte er van in andere gemeenten. Het voorstel tot verhoging van de straat- en wegenbelasting werd aangeno men met alleen de stem van de heer Haa se tegen. Hetzelfde was het geval bij het voor stel tot invoering van een rioolbelasting. Ook het voorstel van de hondenbelas ting verkreeg de goedkeuring van de raad. De heer J. Voortman (SGP) was, naar hij zei, geen grote voorstander van dit voorstel. Het houden van honden vond spreker liefhebberij. Andere lief hebberijen gaan we subsidiëren, aldus spreker en deze gaan we belasten, het geen spreker niet 'billijk vond. De heer Siegerink wilde houders van honden, die een uitkering krachtens de AOW genoten, vrijstellen van het beta len van hondenbelasting; deze suggestie werd niet door de raad overgenomen. De heren Siegerink, Voortman en Haa se stemden tegen dit voorstel. De begrotingspositie aan een algemene beschouwing onderwerpende, stelde aller eerst de heer Ter Avest vast, dat er spra ke was van een weinig rooskleurige posi tie. Alleen door het niet opnemen van ka- pitaalswerken kon men een sluitende be groting krijgen. Dit kan zo niet doorgaan, aldus spreker, die het eens was met B. en W. te zoeken naar mogelijkheden de inkomsten te verhogen. Dat B. en W. de verwachtingen hebben uitgesproken, dat in 1961 nog niet met de uitvoering van plan Zuid kan worden be gonnen, had de heer Ter Avest niet ver wacht. „Ik had zeker verwacht, dat B. en W. althans het Z.O. deel van Plan Zuid in 196.1 gereed zouden maken." Het is B. en W. toch bekend, dat de Herv. Stich ting voor Bejaardenzorg op een deel van die gronden het oog heeft laten vallen om daar haar plan te realiseren. Deze plannen houden in de bouw van 86 be jaardenwoningen met een klein verzor gingscentrum. Door het uitvoeren van dit plan wordt o.a. de woningnood belang rijk verlicht, aldus de heer Ter Avest. De woningnood, zo ging de heer Ter Avest verder, heeft in Rijssen zulke vor men aangenomen dat B. en W. het als hun voornaamste taak moeten zien hierin ver betering te brengen. De vooroorlogse wo ningen in >zulk een goed mogelijke staat te houden, vond de heer Ter Avest even eens een zaak van belang. Verder deed spreker de suggestie van de stadsbleek „De Weijerd" een plantsoen te maken. De gunstige resultaten van het gemeen telijk energiebedrijf waren voor spreker aanleiding als zijn standpunt naar voren te brengen, dat de verlaging van de ta rieven door de IJsselcentrale ten goede zou dienen te komen van de afnemers. Sprekende over het bedrijf gemeente werken, wees de heer Ter Avest er op, dat een magazijn voor gemeentewerken geen luxe zou zijn. Men moet daarmee niet te lang wachten. Weinig tevreden was spreker ten aanzien van de gang van zaken met betrekking tot de voorgeno men bouw van een gymnastieklokaal aan de Graaf Adolfstraat. Dit plan is al meer dan 6 jaar .onderweg", aldus spreker. Verbetering van de Boomkamp achtte spreker noodzakelijk en hij sprak er zijn spijt over uit, dat in de begroting hierin niet was voorzien. Spreker informeerde naar het stand punt van B. en W. omtrent de exploitatie van het nieuwe zwembad. Wordt hier voor een commissie benoemd of houden B. en W. dit zelf in handen, zo vroeg spr. De vestiging van nieuwe industrieën geeft nog geen reden daarover tevreden te zijn, zo ging de heer Ter Avest voort. Spreker drong er met klem op aan alles te doen wat in het vermogen van B. en W. ligt hierin verbetering te brengen. Het standpunt van B. en W., dat een spoorwegaansluiting naar het klein in dustrieterrein in de Mors niet noodzake lijk was, deed spreker vragen waarom het bestaande lijntje dan nog in stand werd gehouden. Als er nog belanghebbenden zijn, vond spreker het juist, dat deze dan ook de kosten zouden dragen. Spr. be sloot met de wens uit te spreken, dat God het werk van B. en W. en van de raad ook in 1961 met Zijn zegen mocht bekronen. Ook de heer Jansen was van mening, dat de begroting 1961 een sober beeld vertoonde. Spreker was van mening, dat de bouw (verbouw) van nieuwe scholen een drin gende noodzaak was. Met name de toe stand van de Chr. Uloschool is bedroe vend, aldus spreker. Dan was spreker niet enthousiast over de gang van zaken, betrekking hebbende op de sanering van de stadskern (drie hoek Rozengaarde - Elzenerstraat - Kerk straat). De binnenstad van Rijssen ver toont een somber beeld, alsof er een bom bardement heeft plaats gehad, aldus spr. Spreker pleitte voor de aanleg van sport velden, hetgeen hij een duidelijke taak van de overheid achtte, ondanks het feit, dat hij er van overtuigd was, dat dit veel investeringen zou vergen. Met de heer Ter Avest was de heer Jansen het eens, waar deze gesproken had over de noodzakelijke bouw van een magazijn voor de dienst gemeentewerken. B. en W. moeten niet te lang wachten met het maken van plannen en bereke- grond- en andere bezittingen, aldus spr. Wij dienen na te gaan welke posten ver liesgevend zijn en te streven hierin ver betering te brengen. Wij moeten niet schromen, als we verliesgevende bezit tingen hebben, deze te gaan verkopen. Sprejter wees op de boerderij „De Verde ling", waarvan de opbrengst bij lange na niet evenredig was aan de geïnvesteerde waarde. Onrendabele punten moeten uit de begroting weg, zo was het standpunt van de heer Ter Horst. De heer Hodes bracht naar voren, dat ook hij in staat zou zijn een verlanglijst je over te leggen, maar als er geen con tanten zijn, heeft dit weinig zin, aldus spreker. Spreker wees op het feit, dat in de ge meente een groot aantal verbeteringen zijn aangebracht. De gemeente is aan alle kanten opgeknapt. Plantsoenen en wegen zijn aangelegd of verfraaid, de straatver lichting is op vele punten belangrijk ver beterd. Het moet toch ergens vandaan komen, stelde spreker vast. Wel was het een wens van de heer Ho- des te trachten voor de Oosterhof een be stemming te vinden, zodat het geïnves teerde geld terugkomt, terwijl spreker ook goede verwachtingen had ten aan zien van de opbrengst van het nieuwe zwembad. Terloops maakte de heer Ho- des de opmerking, dat het van belang was, dat de opening van het nieuwe zwemlbad met 'behoorlijk vlagvertoon ge paard zou gaan. Zwemwedstrijden, waar aan bekende figuren deelnemen, was één van de mogelijkheden, naar spreker's me ning. De heer Voortman (SGP) merkte aan het adres van de heer Jansen op, dat hij het belangrijker achtte te zorgen voor de woningbouw (staatsvijand no. 1, aldus spreker), dan voor de aanleg van sport terreinen. Nadat het college van B. en W. zich enige tijd voor een kort beraad had te ruggetrokken, maakte burgemeester Landweer een aanvang met de beant woording van de gestelde vragen, of gaf zijn visie op de gemaakte opmerkingen, waarbij ook wethouder Goosen en wet houder Scholman gelegenheid kregen hun oordeel over verschillende onderwerpen te geven. Inderdaad, aldus burgemeester Land weer, is de financiële positie van onze ge meente weinig rooskleurig en wij dienen een voorzichtig beleid te voeren. Ten aanzien van De Oosterhof deelde spreker mede, dat het college in contact was getreden met Staatsbosbeheer, die een bebossingsplan heeft gemaakt, waar van een rijksbijdrage te verwachten is. Ten aanzien van het gebouw zijn wij in contact met de dienst voor Rijksmonu mentenzorg. Op korte termijn krijgt de raad mededeling omtrent de mogelijke bestemming van het gebouw. Er zal een keuze moeten worden gedaan ivoor een architect, onder wiens verantwoording de restauratie kan worden uitgevoerd. Ook hiervoor verwachtte burgemeester Land weer een belangrijke rijksbijdrage. Met betrekking tot de exploitatie van de woningnood een erge vijand. „Er' is zelfs een kabinet over gestruikeld", meen de spreker. Van recente datum is de be spreking begrip te wekken voor de bij zondere positie, die Rijssen inneemt tot bij de fracties van de Tweede Kamer. Er is in Rijsen geen maatschappij te vinden, is in Rijssen geen maatschappij te vinden, Het streven in Rijssen is de particuliere bouw voor „de kleine luyden" te stimu leren, aldus spreker. Wij doen alles wat in ons vermogen ligt. Het geluid, dat in de algemene be schouwingen was gehoord betreffende het bedrijf bezittingen gaf wethouder Goo sen aanleiding te antwoorden, dat er reeds een begin was gemaakt in de sane ring van dit bedrijf. Er zijn reeds particu liere woningen verkocht en ten aanzien van andere bestaan er plannen daartoe. Betreffende de opmerking van de heer Ter Avest over „De Weijerd" zei wethou der Goosen, dat inderdaad de kosten de opbrengst verre overtreffen. Het idee is in een vorige vergadering geopperd scha pen te houden op dit gemeentelijk ter rein. Wij hebben echter nog niemand kun nen vinden, die hiervan gebruik wil ma ken. Geprobeerd zou kunnen worden door inscharing een aantal schapen op „De Weijerd" te laten grazen. „Misschien aardig in het stadsbeeld", meende spreker. Pogingen zullen worden aangewend, zo ging wethouder Goosen voort, een aantal stratenmakers in gemeentelijke dienst te benoemen. Burgemeester Landweer deel de nog mede, dat, als definitieve gegevens over het Gemeentelijk Energiebedrijf be schikbaar waren, B. en W. gaarne bereid zouden zijn over mogelijkheden tot ta riefverlaging te spreken. Ten aanzien van de aantrekking van nieuwe industrieën zijn wij diligent, aldus Burgemeester Landweer verder. De be staande industrieën doen het goed en één van de fabrieken gaat uitbreiden. Als wij merken, dat er belangstelling is, doen wij ons best om nieuwe industrieën aan te trekken. In dit verband merkte de (burgemeester op: Wij dienen ook te zorgen voor een gunstig woonklimaat, ook in culturele zin. Mensen die daaraan behoefte hebben, dienen in Rijssen de nodige ontspanning te kunnen vinden. Het werk van de Volksuniversiteit Rijssen in dit verband vond de burgemeester van groot belang. Wethouder Goosen gaf nog een ant woord aan de heer Ter Avest, waar deze gesproken had over de spoorwegaanslui ting naar het kleine industrieterrein. Als er geen behoefte aan blijkt te bestaan en het lijntje onrendabel is, dan moeten we het opruimen, tenzij de eventuele belang hebbenden deze aansluiting geheel wil len bekostigen. De heer Jansen antwoordende, stelde burgemeester Landweer nog vast, dat er wel een investeringspolitiek moet wor den gevoerd, maar onze financiële moge lijkheden zijn aan grenzen gebonden, al dus spreker. Waar gesproken was over de huisves- De dienst wordt a.s. zondag waarge nomen door dierenarts A. v. Doorn, Rijssen, tel. 2487. m c Dat de macht van de mondelinge aanbeveling van huisvrouw tot huisvrouw nog altijd groter is, dan die van de kostbaarste reclame, is onlangs weer eens duidelijk bewezen door een opvallende verschuiving in de margarine-sector. Onlangs kregen wij namelijk de omzetcijfers onder ogen van de fabrikant van PIM plantenmargarine. De verkoop stijging van deze margarine was zó indrukwekkend, dat wij het interes sant vonden om eens na te gaan waar deze aan te danken is. Om erachter te komen of de zaak hiervan kunt u echter zelf j ontdekken, door uw oor te luisteren te leggen in kruidenierszaken, waar veel vrouwen bijeen zijn. Men spréékt over PIM." Dit advies hebben wij gevolgd en inderdaad bleek onze vriend het hij het rechte eind te hebben. Ofschoon de winkeliers geen enkele aanbeve ling in deze richting gaven, werd door verreweg de meeste wouwen PIM plantenmargarine gevraagd. En wij beluisterden (zeer onbe scheiden) verschillende gesprekken tussen vrouwen, die over de zuivere fabrikant wellicht door een speciale (kortingsregeling de winkeliers er toe gebracht had met bijzondere nadruk PIM plantenmargarine aan te hevelen, informeerden wij hier naar hij een bevriende winkelier. „G-een sprake van" antwoordde deze „het is mij inderdaad ook opgevallen hoe groot de vraag naar PIM plantenmargarine is. De oor- smaak en hoge kwaliteit van PIM plantenmargarine de loftrompet staken. Een plezierig idee, vinden wij, dat het gezonde oordeel en de fijne smaak van de huisvrouw soms méér invloed op de verkoop heeft dan de „verborgen verleiders" op vele advertentiepagina's. ningen, aldus de heer Jansen, en als er een mogelijkheid is tot het aanvragen van een extra uitkering uit het gemeente fonds, laten B. en W. dan niet al te be scheiden zijn, aldus spreker. „Zo rvele gemeenten krijgen uit het ge meentefonds uitkeringen", aldus de heer Jansen die er voorts op aandrong de plan nen voor toekomstige realisatie tijdig ge reed te hebben. Met name wees spreker op de noodza kelijkheid van het in gereedheid hebben van bouwterreinen. Als er meer wonin gen beschikbaar komen, moeten we on middellijk kunnen bouwen, aldus spr. De tijd waarin we leven en waarin we zien, dat er sprake is van een hoogcon junctuur, staat in schrille tegenstelling met de positie van de gemeente, die steeds zwakker wordt. Het gaat de gemeente als in de tijd van de grote crisis: De gemeen te wordt steeds meer financieel afhanke lijk. De heer Ter Horst was het in grote lij nen eens met de vraagstukken, die de heren Ter Avest en Jansen naar voren hadden gebracht. Spreker betreurde de noodzakelijke verhoging van de gemeen telijke (belastingen. Eigenlijk is Rijssen nog steeds een rijke gemeente wat betreft het nieuwe zwembad deed de burgemees ter de mededeling, dat er ernstige pogin gen worden gedaan te komen tot stichting van een commissie van beheer. We heb ben goede hoop, dat deze pogingen met succes worden bekroond. Het enthousias me waarmee gewerkt wordt, is verheu gend, aldus spreker, en vooral de jongere mensen blijken bereid te zijn zich te in teresseren voor dit object. Wethouder Goosen deelde mede, dat met de uitvoering van plan Zuid voort gang wordt gemaakt. Spreker was van mening, dat echter niet eerder moet wor den begonnen vóór de andere uitbrei dingsplannen zijn „vervuld". Dat de vraag naar woningbouwterreinen zo groot zou worden, heibben wij niet kunnen voorzien, aldus spreker. De volgende maand zal worden getracht met verschillende eigenaren van terrei nen in plan Zuid tot een akkoord te ko men. Als dat niet gelukt, dan dienen wij over te gaan tot onteigening, aldus spre ker. Een gedeelte van plan Zuid zal in exploitatie worden gebracht, aldus wet houder Goosen, teneinde de Herv. Stich ting voor Bejaardenzorg een mogelijkheid te geven haar plannen te realiseren. Inderdaad, aldus wethouder Goosen, is ting van het onderwijs, gaf wethouder Scholman antwoord. B. en W. doen alles wat mogelijk is om de toestand te verbeteren. In de In spectie Deventer zijn slechts mogelijkhe den tot verbetering van 10 lokalen per jaar. Van deze 10 komen er voor het jaar 1961 4 ter beschikking van de R.K. Meis jesschool, terwijl er voor 1962 er 6 of 7 lo kalen voor een andere school in Rijssen ter beschikking komen. Hoewel de Oran- jeschool ook in een slechte toestand ver keert, zag spreker hiervoor nog geen grote mogelijkheden tot verbetering. Plannen voor de bouw van een derde school voor de Geref. Gemeente zijn ver gevorderd. De huishoudschool kan in de eerste helft van 1961 waarschijnlijk aan besteed worden, aldus spreker. De vernieuwing van de ambachtsschool zal nog wel langer duren. De toestand van de Chr. Uloschool is zeer slecht, erkende spreker. Plannen tot nieuwbouw kunnen gereed gemaakt wor den. De BLO-school aan de Wierdense- straat, „die er uitgroeit", kan wellicht naar de Chr. Uloschool worden overge bracht. Wethouder Goosen bestreed het stand punt van de heer Jansen, waar deze zijn Geboren: Jan Johan, zv J. Poortman en J. J. Wild, Elsenerstraat 8. Minne- kus, zv J. W. Nijkamp en J. van der Harst, Molenstraat 8. Wilhelmina, dv M. Voortman en J. ten Hove, Rozengaar de 57. Egbert Jan, zv J. Schooten en W. Stegeman, Baankamp 7. Willemi- na, dv H. J. Smelt en G. Oplaat, Bouw- straat 38. Gradus, zv G. Nijsink en G. Kreijkes, Prinsenstraat 16. Gerda, dv G. J. Voortman en G. J. Harbers, Molenstraat 46. Jan, zv E. Goosen en J. Smit, Elsenerstraat 46, geb. te Almelo. Ondertrouwd: Hendrik Vos, 26 j., Rijs sen, Oosterhofweg 70 en Marchien van der Giezen. 23 jr., Rijssen, Oosterhof weg 70. Gehuwd: Koene Emming, 30 jaar en Hendrika Schepers, 21 jr., Nijverdal, P. C. Stamstraat 39. Johannes Jansen, 24 jaar en Hendrikje Kiers, 21 jr., Almelo, Irisstraat 33. Arend van de Kraats, 26 jaar en Hendrika Poortman, 22 jr., Ederveen, Buurtweg 1. Overleden: Johan Jozef Maria Tus- veld, 25 jr., zv J. T. F. Tusveld en M. A. H. Mulder, Rozengaarde 12, overleden te Nijmegen. Op de dinsdag j.l. alhier gehouden veemarkt werden aangevoerd: 801 stuks vee, runderen 32, varkens 769. Prijzen: 7 vette koeien van f2,90 tot f3,10 per kg slachtgewicht; 17 melk- en kalfkoeien van f 1000,- tot f 1150,- per stuk; 5 pinken van f 550,- tot f 625,- per stuk; 3 graskalveren van f275,- tot f325,- per stuk; 10 drachtige zeugen van f 275,- tot f 325,- per stuk; 22 loopvarkens van f80,- tot f 110,- per stuk; 737 biggen van f 54,- tot f 67,- per stuk. Overzicht handel: Runderen: Handel goed, prijzen onver anderd. Zeugen: Handel goed, prijzen onveran derd. Biggen: Handel goed, prijzen iets ho ger. ontevredenheid over de sanering van de stadskern had uitgesproken. „Wij hebben dit zo goed mogelijk laten verlopen". Met de bestaande open plekken zal de heer Jansen genoegen moeten nemen. Dit is nu eenmaal een begin van de sanering. De plaats van vestiging van het maga zijn voor gemeentewerken is nog niet vastgesteld, meende wethouder Goosen voorts nog. Burgemeester Landweer kon de heer Hodes tevreden stellen met de medede ling, dat de opening van het nieuwe zwembad een passend „zwemfestijn" zou worden, waarvan zeker een goede propa ganda moest uitgaan. In zijn dupliek uitte de heer Jansen nogmaals zijn ontevredenheid over de sa nering van de stadskern. We moeten er nog tientallen jaren tegen aankijken. We moeten deze kwestie niet op de lange baan schuiven; dan hadden we er beter niet aan kunnen beginnen. Het aanzicht van Rijssen vond spreker ook een factor in het „woonklimaat". Het gymnastieklokaal aan de Graaf Otto- straat is misschien in 1961 gereed, meen de burgemeester Landweer. De heer Hodes zei de open plekken in de saneringsdriehoek een unieke parkeer gelegenheid te vinden. Een sanering zo als hier moet worden doorgevoerd, kan niet plaats grijpen in een paar jaar. Zonder de begroting van de bedrijven of de algemene begroting puntsgewijze te hebben behandeld, had de raad, mede door de antwoorden van B. en W„ de meest belangrijke punten besproken. Bij de behandeling van de begroting van gemeentewerken zei de heer Ter Avest van mening te zijn, dat het achter ste gedeelte van de Arend Baanstraat dringend verbeterd diende te worden, in verband met het bezoek aan het nieuwe zwembad. De 'voorzitter erkende de wenselijk heid, achtte dit echter een moeilijk punt en opperde de mogelijkheid het autover keer naar het nieuwe bad te leiden over de Markeloseweg. De heer Ter Avest zag de stadsbleek „De Weijerd" graag bestemd tot plant soen, waarvoor ook de heer Hodes gepor teerd was. Bij de behandeling van de algemene be groting meende de heer Smeijers, dat het ook van belang was in Rijssen een inrich ting van middelbaar onderwijs te ver krijgen. De voorzitter: Een comité ter plaatse ijvert hiervoor. Er werd nog een groot aantal opmer kingen van ondergeschikt belang ge maakt, die geen aanleiding gaven tot uit gebreide debatten, zodat de avondverga dering een vrij vlot verloop had.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2