RAAD RIJSSEN Koeien huilen van heimwee Rijssen buiten de wallen Vogelteaioonsielling KERKDIENSTEN Subsidie Muziekschool klonk niet alle raadsleden als muziek in de oren Rekening-courant crediet voor voetbalclub Ziej mós d'r umme krieten RIJSSENS OUDHEDEN Er stonden op de agenda van de raads- vergaaermg, aie vnjuagavond werd ge- houuen, met mmaer aan 3 voorstellen, cüe ai eeruer in behanueiing waren ge weest. Dat was het gevai met het voor stel tot suDsiaiënng van de muziekschool Rijssen idat eeruer werd afgewezen), verder met het voorstei van b. en w. tot het verstreKKen van een reKemng-courant- creaiet aan ae bportciub Rijssen en een voorstei tot uitgifte van grond in erf pacht ten behoeve van de douw van een bibliotheek (leeszaal) aan de Stichting PiacceianasbiDiiotneek Overijssel te Zwol le, zij het dat al deze voorstellen in min of meer gewijzigde vorm naar voren wer den georacht. Ten aanzien van de Muziekschool Rijs sen werd door b. en w. voorgesteld, de biokfiuitklassen van deze school te sub sidiëren tot maximaai f 6.per leerling en voor het dameskoor, aan deze schooi verbonden, een nader subsidiebedrag te verlenen, uit te keren als dit koor zal voldoen aan de voor overige zangkoren geldende subsidievoorwaarden, n.i. aat een eventueel tekort zou zijn ontstaan in ver band met uitgaven voor het instuderen van bijzondere stukken voor een open bare uitvoering. Dit voorstel klonk kennelijk alle raads leden niet „als muziek in de oren". Het was de heer Jansen, die het debat inleid de met de vraag hoe of het idee van sub sidiëring van alleen maar de blokfluit klassen en het dameskoor was ontstaan, waarop door wethouder Scholman werd geantwoord. Het voorstel tot het toeken nen van een subsidie werd eerder door de raad afgewezen op grond van de me ning, dat het geen school, doch zuiver een particuliere kwestie betrof. Intussen is de muziekschool een stichting geworden en zelfs is in de stichtingsacte, aldus wet houder Scholman, een clausule opgeno men, waardoor de gemeente de bevoegd heid heeft een bestuurslid aan te wijzen. De culturele commissie heeft het verzoek om de muziekschool als zodanig te sub sidiëren, afgewezen. De meerderheid van deze commissie adviseerde alleen de blok fluitklassen subsidie te verlenen en ook het dameskoor op bepaalde, ook voor an dere zangverenigingen geldende voor waarden. De heer Jansen was van mening, dat deze school zeer nuttig werk kon doen voor Rijssen, al zal dit, aldus spreker, niet door iedereen in Rijssen gewaardeerd wor den. Inrichtingen als muziekscholen kun nen hier evenmin als elders bestaan en floreren zonder steun van de overheid, al dus spreker. De manier, waarop dit voorstel naar vo ren was gebracht, vond de heer Jansen „benepen" en maakte op hem geenszins een royale indruk. De heer Hodes was ongeveer dezelfde mening toegedaan. Als er nu werkelijk sprake is van een school, dan moeten wij deze instelling als zodanig subsidiëren. De heer Smeijers zette zijn standpunt als lid van de culturele commissie uit een. Alleen bij de blokfluitklassen is er sprake van klassikaal onderwijs. De les sen voor andere instrumenten had vol gens spreker meer het karakter van privé onderwijs, tot het daarvoor subsidie ver lenen was hij niet te bewegen. De heer Scholman stelde dat de moge lijkheid aanwezig was, dat de school zich verder zou kunnen ontwikkelen en dat er dus vroeg of laat aanleiding zou kunnen zijn om de school als zodanig te steunen. De heer Ter Avest kon zich met het voorstel verenigen, hoewel spreker van mening was, dat hier nog steeds geen sprake was van een muziekschool in de juiste betekenis van het woord. De heer Pluimers zag het belang van deze school duidelijk in, en stelde voor de stichting een subsidie te verlenen van f 2000.welk voorstel bij geen der raads leden steun ondervond.. De heer Hodes kon zich met het voor stel verenigen voor 1 jaar en vond het van belang dat er van de zijde van het gemeentebestuur een gedelegeerde zou worden aangewezen, die zich op de hoog te zou houden van de ontwikkeling van de school. Toen kwam de grote moeilijkheid: Wie is de muzikale figuur uit de raad? Toen wethouder Scholman daarop geen reactie kreeg, ging deze op voorstel van burge meester Landweer er mede accoord zelf als zodanig op te treden. Overigens werd het voorstel van b. en w. ongewijzigd aangenomen. Werd het voorstel tot het verlenen van een rekening-courant crediet aan de Sport club Rijssen (zaterdagmiddagvoetbalver eniging) in een vorige vergadering aange houden omdat men bepaalde garanties wilde hebben, nu werd het voorstel aan genomen met de stemmen van de heren Voortman (SGP), Smeijers en Haase te gen. Als onderpand heeft de vereniging de beschikking over een grasmachine van f 1350.en over het kleedlokaal, dat op het terrein is aangebracht. Tot onderwijzeres aan de o.l. school werd benoemd (met algemene stemmen) mej. J. Prijs te Deventer. Toen bleek dat de stembriefjes allemaal de naam van mej. Prijs vermeldden, klonk in de raad zaal de opmerking: Altijd Prijs. Het voorstel, het sluitingsuur voor café's, hotels, enz. ook gedurende de win termaanden te stellen op 24 uur, werd aangenomen met de stem van de heer Nijland tegen. De heer Nijland vroeg: Is het wel noodzakelijk, het sluitingsuur zo laat te stellen? 11 uur is al laat genoeg, aldus spreker. Ook met bruiloften willen de mensen graag om 11 uur naar huis. Spreker kon zich met het voorstel niet verenigen. Overigens ging de raad met dit voorstel accoord. Het voorstel van b. en w. tot uitgifte van grond in erfpacht ten behoeve van de bouw van een bibliotheekgebouw op de Bevervoorde werd aangenomen, hoewel dat slechts „op het nippertje" het geval was. Niet minder dan 6 raadsleden ver klaarden zich hiertegen. De heer Haase was niet tegen de bouw van de bibliotheek, wel tegen de plaats (Bevervoorde). De andere tegenstemmers waren: de heren Sieger ink, Voortman (SGP), Hodes, Nijland en Smeijers. Besloten werd het pand Walstraat 18 onbewoonbaar te verklaren, de woning van de heer F. W. Troost aan te kopen en over te gaan tot ruiling van grond met M. en E. J. Harbers en met H. ter Harmsel. Er kwam nog een opzienbarend feit aan het licht. Tot voor kort kon het gemeentebestuur gegadigden voor een gedeelte van het klein-industrieterrein in de Mors de beno digde grond aanbieden voor een uiterst lage prijs, welke omstandigheid voor de bevordering van de industrie in Rijssen van veel belang moest worden geacht. De prijs, die de gemeente Rijssen voor het industrieterrein bedong, bedroeg n.i. f 1.621/2 Daarmede zijn Ged. Staten in Zwolle niet accoord gegaan. Meerdere malen heeft het college van b. en w. een wenk gekregen, deze prijs drastisch te verho gen, maar het dagelijks bestuur van de gemeente heeft zich daar niet al te zeer aan gestoord. Tot het besluit van de gemeenteraad, een gedeelte van het klein-industrieter rein te verkopen aan de fa. E. J. San- derman ter goedkeuring voorgelegd werd, welk besluit door de Gedeputeerden niet werd goedgekeurd. Ondanks alle gedane pogingen zijn b. en w. er ook voor dit geval niet in ge slaagd, het fiat van Ged. Staten te be werkstelligen. Ged. Staten achtten de prijs te laag. (Over bevordering van in dustrie gesproken.) De nieuwe prijs voor het industrieter rein is vastgesteld op f 3.per m2, terwijl de nieuwe kostprijsopzet komt tot een be drag van f 2.21. Na een bespreking met de fa. Sander- man is deze accoord gegaan met de nieu we vraagprijs van de gemeente, die voor dit geval f2.21 per m2 was. De heer Voortman (SGP) informeerde naar de mogelijkheid voor dit geval in beroep te gaan, maar burgemeester Land weer was van mening, dat dit beroep kansloos zou zijn. Ook de heer Hodes was voor een be roep bij de Kroon geporteerd. Wethouder Goossen zette uiteen, dat van de zijde van Ged. Staten meerdere malen was aangedrongen op verhoging van de grondprijs. Als wij in beroep zou den gaan, wordt het een kwestie, die min stens een jaar slepende is, waarmede de koper geenszins is gediend. Daarom heeft de fa. Sanderman ook de practische zijde gekozen en gaat accoord met een prijs van f2.21. Wethouder Goossen vond het wel jammer, dat de lage prijs is wegge vallen, omdat dit natuurlijk negatief werkt voor de aantrekking van nieuwe industrieën. De heer Ter Avest kon het standpunt van Ged. Staten billijken. Zakelijk gezien. Een Oostenrijkse dierenarts, prof. Krawarik, heeft ontdekt, dat een koe, die heimwee heeft, huilt. Krawarik staaft de theorie, dat een koe evenals een mens tranen kan storten, met een aantal proeven, die hij onlangs heeft genomen. In één geval bleek een elf jaar oude koe zo ontsteld over het feit, dat zij haar gewone plaats in de stal aan een jongere zuster had moeten afstaan, dat zij dagenlang niet at en de tranen haar over de wangen stroomden. In een ander geval huilde een koe, toen haar kalf weggenomen werd door de laatste tocht naar het abattoir. Uit de proeven van prof. Krawarik is overigens niet gebleken, dat alle koeien zo fijngevoelig zijn. Koeien kennen ook rassenonderscheid, aldus prof. Krawarik, toen zes zwart bonten een stal moesten delen met een rood-bonte, was de stemming al gauw zo vijandig, dat de „binnendringer" gedeprimeerd raakte en urenlang huilde. is het standpunt van Ged. Staten juist, al dus spreker. De middenweg, die b. en w. hebben gekozen, om de grond te verkopen voor f 2.21 per m2, „ligt mij niet", aldus de heer Ter Avest, die van mening was, dat een prijs van f 3.per m2 niet te hoog was. Daarom stemde de heer Ter Avest (als enige) tegen het voorstel van b. en w. om een deel van het klein- industrieterrein te verkopen voor de prijs van f 2.21 per m2 aan de fa. Sanderman. De heer Hodes vestigde de aandacht op het voornemen van de Provinciale Water staat, binnenkort de provinciale weg Rijs senEnter te moderniseren. Spr. meen de te weten., dat langs de rijweg (8 meter breed) slechts aan één zijde een rijwiel pad zou worden aangelegd (aan de Zuid zijde). Dat was naar de mening van de heer Hodes „onjuist". Immers moet het verkeer komende van Rijssen, dat ge bruik maakt van het rijwielpad, 2 keer de grote rijweg oversteken. Ook de be woners van de Noordzijde van de Enter straat moeten, gaande naar Rijssen, de grote rijweg oversteken. Dat was naar sprekers mening weinig bevorderend voor het Veilig Verkeer. De heer Hodes vroeg of alsnog kon worden bewerkstelligd, dat Rijkswaterstaat het ontwerp zou wijzi gen in het aanleggen van 2 rijwielpaden. Burgemeester Landweer antwoordde dat dit bij de betreffende instantie was be pleit, echter zonder resultaat. Overigens was de burgemeester het eens met de be zwaren van de heer Hodes, die nog op het standpunt stond, dat, waar de gemeen te voor de verbetering van de weg toch ook grote investeringen moet doen, men toch zeker het recht heeft bij de voor bereidingen in het „spel te worden betrok ken. Verder sprak de heer Hodes er zijn ontevredenheid over uit, dat het verbete ren van de rijkswegen RijssenWierden en RijssenHolten, met name het ver breden en verbeteren van de rijwielpa den, zo ontzettend traag moet verlopen. Dat er op de weg RijssenWierden niet meer ongelukken gebeuren is gewoon te danken aan het feit, dat de weggebrui kers zich van de gevaren, die hier langs de weg loeren, duidelijk bewust zijn. Er moet op aangedrongen worden, dat hier spoedig verbeteringen komen, aldus spr. Ook met deze opmerkingen van de heer Hodes was burgemeester Landweer het eens. In zijn antwoord stelde spreker, dat de aankoop van particuliere terreinen langs de gehele route geen eenvoudige zaak was Of de noodzakelijke verbetering spoedig tot stand kan komen hangt, aldus burge meester Landweer, grotendeels af van de bereidheid van de particulieren hun gron den tegen normale prijzen te willen ver kopen. De Vogelhoudersvereniging „Zanglust" te Rijssen houdt vrijdag en zaterdag in ca fé de Bakker alhier haar jaarlijkse ten toonstelling. In totaal waren 255 vogels in gezonden, verdeeld over diverse soorten kanaries, zangkanaries (Waterslagers), tropische vogels (parkieten), tropische bastaarden en bastaardkanaries. Als keurmeesters fungeerden de heren B. Smies te Deventer, H. Hiemstra te Rot terdam, J. Boerdam te Zwolle, H. Krijgs man te Katwijk aan Zee. Alle deskundi gen waren van oordeel dat op deze ten toonstelling goede kwaliteit-vogels aanwe zig waren. De mooiste vogel van de tentoonstelling was van A. Borkent, de mooiste vogel Eigen teelt was van A. Borkent en de mooiste vogel Open klasse was van de zelfde. Het mooiste paar ET was van M. Me- kenkamp en het mooiste paar OK was van W. Gerritsen. De mooiste kanaries ET van A. Borkent en de mooiste kanarie OK van dezelfde. De mooiste bastaard ET was van W. Gerritsen en de mooiste bas taard OK van G. J. van Putten. De mooiste parkiet ET was van A. van de Maat en de mooiste parkiet OK van D. J. Jansen. De mooiste tropische vogel ET was van D. J. Romijn te Holten, de mooiste tropische vogel OK van M. Bakker. De beste waterslager ET was van G. ter Harmsel en de beste waterslager OK van dezelfde. De beste tropische bastaard was van H. H. ten Berge en de beste tro pische bastaard OK van dezelfde. De verdere uitslagen waren: Groep 1 wit: D. J. Jansen 2e pr. met 86 pt., Oranje Isabel: G. H. van der Stouw le pr. met 88Oranje: le pr. H. D. Pijffers met 88 pt. Groep 2: Oranje-rood: le D. J. Voort man met 87+, Oranje-rood-agaat le A. Borkent met 89 pt., H. G. J. Tijhaar 2e pr. met 87+. Groep 2a: Oranje-rood: le pr. W. Ger ritsen met 88+, 2e J. A. van de Maat met 88 pt. Groep 4: zalm of rood-schimmel: 2e A. J. Kreijkes met 87 Groep 5: Oranje-rood-schimmel: lea G. De heer Smeijers vestigde de aandacht van het college van b. en w. op de hope loze toestand van de afrastering rond de stadsbleek De Weijerd. Of men dient deze afrastering grondig te verbeteren of men dient deze geheel te verwijderen, zo was spreker van mening. Burgemeester Landweer nam de op merking van de heer Smeijers graag in overweging. H. van der Stouw met 87 pt. en lb H. Bor kent met 87 Groep 5a: Oranje-rood-schimmel: le G. J. Beunk 872e G. Grobben met 86 Groep 6: Oranje-rood-isabel-schimmel: le A. Borkent 88+, 2e dezelfde met 88+. Groep 6a: Oranje-rood-schimmel agaat: le A. Borkent. Groep 7: Mozaïk: le G. H. van der Stouw met 86+. Groep 7a: Mozaïk-isabel: le H. Borkent met 88+. Groep 8 bastaarden: kneu x kanarie: 2e J. Kippers 873e dezelfde 86 Groep 8a: Bastaarden: putter x kana rie: le G. J. Van Putten 88 Groep 9: Tropische vogels: Zebra-vin- ken-beige: le D. J. Romijn met 85 pt, Zebra-vink-beige: le M. Bakker 88 Groep 10: Paren kwartels: le M. Me- kenkamp 86+. Blauwfazantjes: le W. Gerritsen met 87+. Groep 11: Tropen-bastaarden: muskaat- vink x Jap. meeuwtje le J. H. H. ten Ber ge 84 pt., Groep 11a: Japans meeuwtje x Lood- bekje: le J. H. H. ten Berge. Groep 12: Parkieten: geelvleugel: 2e D. J. Jansen 85 pt., Deens geel groen: le A. van de Maat 85 pt. Groep 12a blauw: 2e PI. van de Maat 86 pt., Fallow: le D. J. Jansen met 86 pt. Groep 13a: Parkieten groen: le A. van de Maat 83 pt. Groep 14: waterslagers, stam 4 vogels: le G. ter Harmsel met 424 pt. Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Vos en 3 uur Ds. Van Tuyl. Westerkerk. 9 en 10.45 uur Ds. Kool; 7 uur Ds. Vos. Elzen. 10 uur Ds. Van Tuyl. Woensdag 21 december, Westerkerk, 7.30 uur n.m. Ds. Kool. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Leesdienst. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 uur Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30, 2.30 en 7 uur Leesdienst. Woensdag 7.30 uur n.m. de heer Vos man. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Oranje straat). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30 en 6 uur Ds. Aangeenbrug; 2.30 uur Leesdienst. Woensdag 7.30 uur n.m. Ds. Aangeen brug. Het belgeluid hield aan. De Vrouwe van de Oosterhof gebood de meester - huisknecht het rumoer aan de poort te verjagen. De meesterhuisknecht gebood drie bedienden om naar de poort te gaan. Hij duwde ze alle drie een degen in de hand. Hazen-Mannes had de buit al in veiligheid en wachtte op de komende ge beurtenissen. Wie is daar?, riep de oud ste huisknecht, in de rechterhand het zwaard en in de linker een hoornen lan taarn. Wij komen de Witte Juffers ge vangen nemen, hier de wacht van Rijs sen!, zo schreeuwde de hoofdman van de Rijssense wacht. Een ogenblikje!, riep de huisknecht. Hij liep vlug naar binnen en vroeg aan de Hoge Vrouwe of de wacht van Rijssen binnen mocht. Maar Mevrouw ging niet over één nacht ijs. Eén man mocht voorlopig binden ko men. En de waclht van Rij(ssen wees Hazen-Mannes aan. Het was nu drie uur in de nacht en zo donker als wat. Hij moest een duidelijke verklaring geven, en die werd opgetekend. HAZEN-MANNES WERD NOG VERDER UITGEHOORD. En de stroper pakte los, vertelde, dat de Witte Juffers zo nu en dan aan zijn raam klopten en dan vertelden wat er gaande was. Opeens vond de Vrouwe van de Oosterhof Hazen-Mannes een griezel. Hij moest de deur uit en drie leden van de stadswacht moesten binnen komen. Zij kregen Mannes niet te zien. Mannes had op eigen verzoek gedaan gekregen dat men hem aan de achterzijde uitliet. De wacht kwam binnen en vroeg in welke kamer zich de Witte Juffers bevonden. Ze wilden ze gevangen nemen. Maar de burchtvrouwe verklaarde dat zij door het geopende raam weer waren verdwenen. Dus Mannes had toch waarheid gespro ken. Terwijl de drie wachtsmannen een onderhoud hadden op het kasteel, deed Mannes behendig en vakkundig de haas uit de strik. Zo, Witte Juffer, fluisterde de stroper, jij bent er bij, en meteen deed hij de haas in de zak. Jonge, jonge, wat een paradijs was het daar! Het wemelde er van hazen. Maar de jagermeester van de Oosterhof, bijgenaamd de Snoeverd, zat Hazen-Mannes vaak lelijk dwars. Nu zou hij spoedig de Snoeverd eens een poets bakken, zo overlegde hij bij zich- Jan Harm ervaren had, iedereen in Rijs sen sidderen en beven. De oude Prak, een diefachtig iemand, verklaarde ook de twee Juffers gezien te hebben. Hij had ze zien, zitten brood eten in het Hangel rad. En dit bezorgde hem een dikke fooi van de kastelein. Want iedereen wilde de tafel zien waaraan de Juffers in het nach telijk uur gezeten hadden. Maar de schout liet de oude Prak halen en sloot hem op. Het was verdacht, aldus de schout, dat de Prak om drie uur in de nacht bij het Hangelrad door de glazen keek, dus werd hij in het hok gesmeten. En dat hielp. Sinds nachten hoorde men van de Witte Juffers niets meer. En daarbij waren zij bepaald geen vriendinnen van de oude Prak, immers het was voor hen een klein kunstje geweest om de man te bevrijden. DRIE WEKEN LATER. Nog steeds was de angst voor de geest verschijningen niet geluwd. Zelfs de pas toor had het er over onder de Mis. Rijs sen werd geplaagd door boze geesten. En onder het volk van Rijssen waren er heel wat, die zondig waren, vandaar die bezoeking. En de pastoor vermaande de boosdoeners, dat zij zouden komen om te biechten. Maar Hazen-Mannes vond dat de Here God de hazen geschapen had voor iedereen en niet voor de baronnen alleen. Hij, Mannes, achtte het niet no dig voor het verschalken van een haas te biechten. En de Prak was ook niet be rouwvol. Hij dacht tijdens zijn gevangen schap van alles uit, om de schout een loer te draaien. Maar de schout liet het er niet bij zitten en maakte er werk van. Er werd nu des nachts niets meer ver mist en dat was raar. De Prak zwoer echter onder dure eden, dat hij zo on schuldig was als een, pasgeboren kind en zo eerlijk als goud. Maar dat nam niet weg dat hij op een dag voor de drost zou moeten verschijnen, en dat nog wel op kasteel Twickel te Delden. De Snoe verd had zich te Rijssen laten ontvallen, dat meer van dat Jan Hagel voor de drost gesleept moest worden. Hij verdacht er een zeker persoon van, een man, en daarmee bedoelde hij Hazen-Mannes, die des nachts met de Witte Juffers onder een deken lag. De stroper hoorde het en dacht bij zichzelf: wacht maar, Snoeverd, je krijgt je vet nog wel. Het was in de nacht, voordat de Prak voor de drost moest verschijnen. Een winderige donkeremaans februaridag. Hoge straf stond er nu op het stropen, want het was gesloten jachttijd. De Snoe verd had in de vooravond alle maatrege len genomen om in het nachtelijk uur de stroper of de stropers te vangen. Koud, verkleumd zat de Snoeverd in een flier- bos. Dik aangekleed weliswaar, maar geen warme dronk, geen vuur, geen pijp ta bak, niets van dit alles. Maar Hazen- Mannes had er op gerekend dat hij de Snoevert een poets zou bakken. Zijn vrouw had hem van een oud versleten laken een rok moeten, maken. Man, je bent gek!, had zijn vrouw geroepen. Dat is erg genoeg!, was het antwoord van Mannes, maar hij kreeg zijn zin. Een schoon hemd moest hij ook hebben. Zijn gelaat maakte hij wit. Achter de Ooster hof stond in lang vervlogen tijden een iemenschoer. En daar kon een behendig stroper als Mannes al tijdig in de avond vroeg insluipen. Mannes had goede oren en goede kijkers en gaf beiden goed de kost. Zo omtrent 10 uur hoorde hij voetstappen. En hij wist zeker dat het de Snoevert was, die daar in de flierbos kroop. Ziezo, die zat, en kon nog best even zitten. Tegen half twaalf hoorde hij twee hazen worstelen in de strikken. Maar Mannes at kalm met langzame kauwbewegingen eerst vier sneden rog gebrood met spek. Tegen half een in de nacht achtte hij het rechte spookuur ge komen en kleedde zich als Witte Juffer. Statig en zonder vrees stapte hij op de flierbos af. En de Snoevert stierf bijna van angst. Mannes piepte van: Bartha, woer blifste. En dit deed de deur dicht. Met een gil en grote sprongen rende de Snoevert het park door naar de achter deur van het kasteel. Help!, schreeuwde hij, de Witte Juffers. Zijn hulpkreten werden binnen gehoord. Ook de Vrouwe van de Ooisterhof hoorde zijn hulpge roep. Zij sprong uit haar bed en riep tot haar bedienden: deuren gesloten houden, niks geen gewitte-Juffer. De knechten voor het donkere raam hoorden de Snoe vert lopen en hijgen en een witte flad derende gedaante er achter aan, en deze laatste riep in het holle van de nacht: Iej zölt er an, donderskop! De Snoevert kwam op de grote weg. Hij draafde Rijs sen binnen.. Op het kasteel was het weer rustig. De Hoge Vrouwe lag weer in haar ledikant. Drie knechts zaten met geladen geweren deuren en ramen te be waken. En de Witte Juffer haalde drie volle hazen uit de strikken, verwisselde van schoenen, stopte hemd en rok bij de hazen in de zak en stapte langs hem be kende stroperspaden naar huis. De Snoe vert kwam geheel overstuur bij de stads wacht. Deze zetten hem bij het vuur en gaven hem een, kop koffie. En toen ver telde de Snoevert, dat één van de Witte Juffers Barta of Bartha heette. De Snoe vert had de naam horen noemen. De schout werd gewekt en deze keek gapend door de kier van de deur en vertelde aan de wacht, dat dat morgen wel uitgezocht zou worden. Die feeksen van wijven, zij zijn toch lang weg. Zij woonden in de Friezenberg, vertelde de schout. De vol gende morgen werd de oude Prak op de wagen geladen, die men altijd bezigde voor het vervoeren van verdachte per sonen. De stadsdienders namen plaats op de wagen en de schout reed te paard mee naar Twickel. Hier werd de Prak terdege aan de tand gevoeld. Hem werd gevraagd of hij ook in verbinding stond, of zo de Witte Juffers ook familie van hem wa ren. Nee, begon de Prak te vertellen. Neen, familie waren geen van beiden van hem. Maar lief waren ze wel, vooral Juf fer Bartha, daar had hij vele nachten mee liggen minnekozen. De drost keek de schout van Rijssen aan. De drost liet zijn dienaren komen en die zetten de Prak voorlopig in de kast, maar vergaten de deur te grendelen. Voor de Prak was dit aanleiding om zonder moeite de gevange nis te verlaten, in het benedenhuis van Twickel het livrei van een der bedienden te stelen, zich in het hok te verkleden en daarna stapte hij gewoon door het be nedenhuis naar buiten, riep de Rijssense koetsier aan en vertelde deze dat er nog meer spokenkijkers uit Rijssen gehaald moesten worden, alsmede de Witte Juf fers van de Friezenberg. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4