Stevens-ten Cate n.v. pifim Rijssen buiten de wallen Eerste Diepvrieskluis in gem. Rijssen geopend Belangrijke mededeling over oprichting gemeenschappelijke onderneming Collecte Anti-Honger-Actie Succes op tentoonstelling KERKDIENSTEN Aanrijding in Grotestraat Reeds nu meer belangstelling Diep vries vereniging: werkzaam ten algemene nutte iijdens een persbijeenkomst in het Nijverdalse bedrijf van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate N.V. te Almelo heeft haar directeur, Dr. W. T. Kroese, voorafgaande aan de persshow van de Wintercollectie 1961/1962 van ten Cate Mode N.V., namens de Directie van het concern de volgende mededeling gedaan: De Directie van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate N.V. te Almelo en Mr. Robert T. Stevens, President van J. P. Stevens Co. Inc. New York, U.S.A., maken bekend, dat hun bedrijven een overeenkomst hebben gesloten tot oprich ting van een gemeenschappelijke onderneming voor de ver vaardiging en verkoop van textielproducten. De naam van de nieuwe onderneming luidt: Stevens-ten Cate N.V. en de ven nootschap zal te Almelo gevestigd worden. Het maatschappelijk kapitaal zal 500.000,bedragen. De activiteiten van de nieuwe vennootschap zullen voorlopig uitsluitend gericht zijn op de sector der bedrijfskleding, jeans, e.d. Stevens heeft zich in de V.S. een grote naam verworven als fabrikant van de Stevens Twist-Twill. J. P. Stevens Co. Inc. heeft reeds een lange textielhistorie. Na de stichting in 1813 te North Andover, Massachusetts, heeft aeze onderneming zich in de loop der jaren uitgebreid en haar activiteiten over vele gebieden gespreid. Momenteel vervaar digt en brengt het Stevens-concern een grote verscheidenheid van textielproducten, waarvoor katoen, wol en synthetische vezels als grondstof worden verwerkt. Het Stevens-concern heeft meer dan vijftig fabrieken in de V.S. met circa 40.000 werknemers. Het hoofdkantoor is gevestigd te New York. Over 1959 behaalde Stevens een omzet van 500.000.000,—. De oprichting van Stevens-ten Cate betekent een nieuwe stap in de ontwikkeling van ons concern en wij prijzen ons gelukkig in deze nieuwe onderneming te kunnen samenwerken met een der aanzienlijkste textielconcerns in de U.S.A. Als gezegd, zal de nieuwe vennootschap haar activiteiten concentreren op de Europese markt. Het ligt dus niet in de bedoeling naar de V.S. te exporteren. De export van producten van J. P. Stevens Co. Inc., die niet door Stevens-ten Cate N.V. worden vervaardigd, zullen nor maal voortgaan via Stevens' eigen agenten. piartten-mai>garini BOORDEVOL GEZONDHEID! RIJSSENS OUDHEDEN DE WITTE JUFFERS OP DE OOSTERHOF Jaargang 38. No. 48 (Tweede Blad). VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 Weekblad voor Rijssen Het was voor de bewoners van de buurtschap de Banis woensdag een be langrijke dag, toen door de voorzitter van de Diepvriesvereniging Notter en Om streken de diepvrieskluis, die nabij de boerderij van de familie Altena is ge bouwd, kon worden geopend. Het was min of meer een historische dag voor de hele gemeente Rijssen, om dat hiermede de eerste diepvrieskluis in de gemeente in gebruik werd genomen. Reeds nu staat welhaast vast, dat het niet bij deze eerste diepvrieskluis zal blij ven, omdat, naar door de voorzitter van „Notter en omstreken", de heer Nollen, in zijn openingswoord van de bijeenkomst op het erve Altena medegedeeld werd, van verschillende zijden uit Rijssen al verzoe ken waren binnengekomen om meerdere kluizen te doen oprichten. Het was voor de Diepvriesvereniging een verheugende gebeurtenis, omdat uit de grote belangstelling en vooral uit het feit, dat in de practijk blijkt, dat deze kluizen in een zeer grote behoefte voor zien, duidelijk is dat het initiatief, des tijds in Notter genomen, vele vruchten heeft afgeworpen. De Diepvriesvereniging is voortgeko men uit de plattelandsorganisaties, maar is later een geheel zelfstandige vereniging geworden. Het grote voordeel van de kluizen is de conservering van vlees, groenten en fruit bij een temperatuur van 20 graden Cel sius, waardoor practisch alle voedings waarden geheel worden behouden, waar naast de smaak van de voedingsmiddelen volkomen bewaard blijft. Dat is voor de gebruikers een geweldige aantrekkelijkheid, en niet alleen voor de agrarische bevolking. Immers kan in een kluis een groot gedeelte van varken of koe worden „opgeslagen", waarvan de prijs uiteraard veel minder zal bedragen als het dagelijks pond vlees dat van de slager moet komen. Ook kunnen groenten en fruit uit de tuin de gehele winter door in de kluis bewaard blijven, zodat men ook buiten de zomer de beschikking heeft over eigen „verse" groenten en fruit. Het initiatief van de vereniging is dus vooral in Notter zeer aangeslagen en reeds nu is de kluis aldaar eigenlijk te klein. De wat conservatieve mensen, die van mening waren, dat zij het ook in de toekomst nog best konden doen met een „stukje vlees uit de pekel of een worst van de zolder", komen op deze gedachten terug en hebben spijt, dat zij zich destijds niet bij de ver eniging hebben aangesloten. Nu is de re denering: Wij hadden de kluis al 10 jaar eerder moeten hebben. Brengt de bouw van een kluis geen grote financiële kosten met zich mee?, zo vroegen wij aan de heer Nollen, die daarop antwoordde, dat dit meevalt en ook de eerste jaren niet alleen dragelijk is voor de leden, maar zo veel voordelen biedt, dat diegenen, die de waarde van de kluis in de praktijk kennen, zich gaarne bij de vereniging aansluiten,. Op welke wijze wordt men lid van de vereniging, was onze volgende vraag. Wel, aldus de heer Nollen, als er in een buurtschap of b.v. in Rijssen, door een aantal personen belangstelling wordt getoond voor de bouw van een kluis, dan komen wij gaarne om voorliqhting te geven, omdat wij van mening zijn, dat onze vereniging een doelstelling ten alge menen nutte nastreeft. In het kort ge zegd is het zo, aldus de voorzitter van de vereniging, dat in het algemeen een vak van 200 liter (waarin 180 kg. vlees enz. kan worden bewaard), aan de gebruikers wordt verhuurd op basis van huurkoop. Men betaalt gedurende 10 jaar lang een bedrag van f 75.na welke periode de kluis het eigendom van de desbetreffende gebruiker is geworden. Na de eeste 10 jaar behoeft men dan alleen het gebruik van de electrische stroom te betalen (on geveer f 10.per jaar). De eerste 10 jaar is het stroomverbruik gecalculeerd in de jaarlijkse bijdrage. Hoezeer het initiatief van de Diepvries vereniging Notter en Omstreken aanslaat blijkt uit het feit, dat binnen 1 jaar reeds 6 kluizen zijn geopend, terwijl de 7e in aanbouw is. Nadat de heer Nollen in zijn openings woord dank had gebracht aan het raads lid de heer G. J. Voortman, dank zij wiens bemiddeling met het gemeentebestuur van Rijssen de bouw van de kluis werd bespoedigd, gaf de heer A. J. Scholten, een vertegenwoordiger van de ,Frigidaire', een duidelijke uiteenzetting over het ge bruik van de kluis en demonstreerde het inpakken van vlees en lichtte de moge lijkheden van het gebruik van diepvries voedingsmiddelen op duidelijke wijze toe. De heer B. J. Vinkers reikte hierna de sleutels aan de diverse eigenaren uit, en wees nog eens op het grote nut van Diep vries, vooral daar waar het ook een be lang voor de Volksgezondheid kon wor den genoemd. Nadat het gezelschap zich naar de kluis had begeven, reikte de heer Nollen de sleutel over aan de (78-jarige) Wed. Al- tena, daarbij de wens uitsprekende, dat zij nog vele jaren een dankbaar gebruik van de kluis mocht maken. Namens de nieuwe eigenaren bracht de heer G. J. Beltman het bestuur op hartelijke wijze dank voor de vele be moeiingen, die men zich had getroost voor de totstandkoming van de kluis, waarvan ook op de Banis grote verwach tingen worden gekoesterd. De Burgemeester van onze gemeente verzoekt ons het volgende onder de aan dacht van de ingezetenen te willen bren gen. Gedurende de week van 12 tot en met 17 december a.s. zal ten behoeve van de Anti-Honger-Aktie een huis-aan-huis collecte worden gehouden. Deze actie beoogt de lijdende mens heid te helpen, want de nood is zeer groot. Niemand weet precies hoeveel daar van honger lijden of ondervoed zijn, maar zeker is, dat tenminste de helft voortdurend honger heeft of eenzijdig, dat wil zeggen, slecht gevoed wordt. Als men weet: dat 3 van de 5 mensen in onze wereld dagelijks door honger en ondervoeding worden bedreigd; dat 85 tot 90 °/o van alles, wat op aarde wordt voortgebracht, wordt verbruikt door hef rijke derde deel van de mens heid; dat het inkomen van het welvarende westen lOx zo groot is als dat van de rest van de wereld; dan is het voor ieder, die het hart op de rechte plaats draagt, duidelijk, dat een wereldomspannende strijd noodza kelijk is tegen honger en ellende en voor een rechtvaardige verdeling van de we reldwelvaart. De Burgemeester doet daarom een dringend beroep op alle: ingezetenen en beveelt deze collecte ten zeerste in hun milddadigheid aan om zodoende de nood van onze naaste enigszins te verlichten. Op de Pluimveetentoonstelling te Al melo behaalde de combinatie ter Harm- sel-Pijffers Notter de volgende prijzen: Maleier haan, oud, 1 Z.Z.G. Maleier hen, oud, 1 Z.Z.G. Maleier haan, jong, 2 Z.Z.G. Minorca haan, jong, 1 Z.Z.G. Minorco hen, jong, 1 Z.Z.G. plus 8 ereprijzen, w.o. 1 voor de op 2 na mooiste inzending van de tentoon stelling. i i N W ONGEWENST Door de Rijkspolitie alhier werd de 23- jarige H. H. H. S. uit Havixbeck (Duits land) aangehouden en later als onge wenst vreemdeling de grens overgezet. Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Van Tuyl (Bed. H. Av.) en 3 uur (Dankzegging) Ds. Van Tuyl. Wes- terkerk. 9.30 uur Ds. Kool (Bed. H. Avondmaal) en 7 uur Ds. Kool (Dank- zeging). Woensdag 7.30 uur n.m. Ds. Kool (Bijbellezing). Notter. Geen dienst, Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 uur Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Donderdag 7.30 uur n.m. Ds. Van Ha ren van Kampen. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 u. en 7 uur de heer Vosman; 2.30 uur Leesdienst. Woensdag 7.30 uur n.m. de heer Vos man. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Oranje straat). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30 en 6 uur Ds. Aangeenbrug; 2.30 uur Leesdienst. Op de hoek Wierdensestraat-Enter straat had deze week een aanrijding plaats tussen een bus van de Havi-Tours, bestuurder A. J. E., en, een personenauto. De personenauto, bestuurd door G. S. uit Rijssen, botste achter op de bus, toen deze de Enterstraat wilde inrijden, maar voor een tegenligger moest stoppen. De bumper en de kofferruimte van de bus werden ingedeukt en ontzet. Van de per sonenauto werd het voorfront evenals het rechterspatbord ingedeukt. VERKOOP WOONHUIS In café W. Spekhorst vond dinsdag avond de verkoop plaats van het woon huis Esstraat 15 ten name van de Gebr. Harbers. Het woonhuis, dat door de heer J. Wesselink op f 3750,- was ingezet, werd voor f 4500,- getrokken door J. Pas, Baan- kamp. DE WITTE JUFFER Onder de papieren van de Stoevelaar bevond zich ook een beschrijving van zeker vrouwmens. Dit moet een freule zijn geweest van het huis te Eisen. Niet lang na de verbranding van de beide maagden te Eisen verscheen er op die brink een Witte Juffer. De Elsener boeren waren aanvankelijk zo bang als wezels. Maar bij lichte maan, dan verscheen de Witte Juffer niet. Daarom dachten de boeren met een ander heksenwijf te doen te hebben. En zij besloten zelf een aanval op de Witte Juffer te doen. Klachten bij de drost van Twente of bij de richter van Kedingen werkten alleen uit, d;at nog meer jonge maagden terecht zouden ge steld worden, en dat wilden de Elsenaren niet. Daar gingen op een dag vier jonge mannen uit Eisen naar Rijssen en vertel den, dat ze vreselijk last hadden van een Witte Juffer, die niet alleen op de brink wandelde, en wuifde naar eenzame jonge mannen, maar ook bij de mensen door de glazen keek, als de bewoners hun avond gebed deden. En dat zij soms bij nacht- slapender tijd in de stallen doordrong, de koeien molk en de melk betoverde, zodat er geen boter kwam. Dertig jonge man nen uit Rijssen, belust op avontuur, meldden zich om een nacht op de brink te Eisen door te brengen. Zij spraken af, dat ze scherp gerei zouden meebrengen. Daaronder verstonden ze allerlei wapens om mee te steken en te slaan. Bij de Rijs- senaren was Knollen Jan-Harm de leider. Hij werkte dagenlang aan het scherpen van een oude zeis. En deze werd op een bepaalde dag door ailie jonge mannen naar de brink te Eisen gebracht en daar in een hooiberg gestoken. Het wachten was nu op donkere maan en die periode kwam. Des avonds vóór donker waren de Rijssener jongelui al te Eisen, alwaar zij getracteerd werden op spekpanpekoek en bier. Want men was te Eisen blij, dat er een einde zou komen aan het mysterie van de Witte Juffer. Toen het nagenoeg donker was, verdeelden de jonge mannen zich tussen de roggemijten. En wachtten af. Om tien uur kregen zij nog een warme dronk. En toen maar luisteren en kijken en wachten op de geheimzinnige verschij ning. Het was ruim twaalf uur en de heksen sabbat begon. Blijkbaar had de Juffer lont geroken, want ze begaf zich niet dadelijk naar de hooibergen. Neen, zij ging eerst de brinkboeren langs en voel de of alle deuren wel gesloten waren. Dat konden de jonge mannen natuurlijk niet zien, maar wel horen. Eerlijk gezegd begon een aantal Elsenaren hem wel te knijpen. Maar Knollen Jan-Harm had hun verzekerd, dat hij er zijn leven aan zou wagen. Twee uur in de nacht klonk er een uilenkreet, die je door merg en been drong, en daar verscheen de Witte Juf fer. Statig kwam zij aanzweven. Tussen de hooibergen door. Knollen Jan-Harm, die nog gauw een plasje wilde doen, kon van zenuwachtigheid de flap van de broek niet meer dicht maken. Het zweet gutste hem van het hoofd. De zeis beefde in zijn handen. Daar kwam de Juffer op hem aanzweven. Toen ze vlak voor hem stond, sloeg hij toe met de zeis en sloeg haar middendoor. Zij zweefde nog een twintig pas verder. Entoen zag Jan- Harm twee Witte Juffers. Eerst kon hij geen mond open doen. Maar toen hij zijn spraak terug had, riep hij: Jongs, help! Gelukkig kwam net de maan op en daar mee was het Jufferprobleem voor die nacht opgelost. En Eisen was meteen van de geestverschijningen af. Want de nu twee Witte Juffers wilden de Rijssenaren hun streek betaald zetten. DE WITTE JUFFERS OPEREREN TE RIJSSEN De Rijssener jonge mannen waagden zich voorlopig niet buiten de poorten der stad. Zelfs Knollen Jan-Harm haalde de zeis niet op. Die zeis, daar deugde niets meer van. Want een daghuurder, die de zeis had meegenomen en er in zijn weide gras mee maaide, kreeg geen gras meer* Wat er op stond verdorde na het maaien tot in de wortels en later kroop er heide over het weiland. Maar de richter van Kedingen hoorde van het geval en die ging te Eisen eens poolshoogte nemen. Een richter van Kedingen was in 1550 ook maar een mens van vlees en bloed. En daarbij zo bijgelovig als de pest. De richter dan verpraatte zijn tijd te Rijssen. De Rijssener jongens hingen hem zoveel op de rug, waarheid en verdichtsels, dat de goede man de stad niet meer uit durfde met paard en wagen. Verbeeld je, als de Witte Juffers eens bij hem op de kar kropen en hem lieten verzinken in het Elsenerveen. Neen, dit risico durfde hij niet te lopen. Dus gaf hij een bood schap mee met de voerman, die eens per week met een vrachtwagen van Goor naar Hellendoorn reed, en natuurlijk op de heen- en terugreis ook Rijssen aandeed. Toen de voerman de Enterpoort uitreed, vertelde hij tegen de poortwachter wat er gaande was, tikte zich bij het afscheid nemen voor het hoofd en zei het volk te beklagen, dat door zulke bijgelovige kie- zemannen geregeerd werd. De voerman liet de paarden, stappen, maar toen hij ter hoogte van de plek kwam waar nu de steenbakkerij Struik gevestigd is, kwamen hem de twee Juffers tegen zweven. Wel iswaar lieten, ze hem ongemoeid, maar toch deden de haren hem zeer op het hoofd. Rijssen zelf zou nog daveren op zijn grondvesten, dat zou de vrouw van de Oosterhof ervaren. Die had verteld, dat er te Rijssen zeer veel heksende jon ge maagden waren, die opgeruimd moes ten worden. Heksen, zo had de Hoge Vrouwe gezegd, bevonden zich allemaal onder het mindere volk. Onder adellijke dames vond men geen heksen. Haar heer gemaal was het daar niet mee eens. Hij was een riddel, een hoog officier, in het leger van de Prins van Oranje. Hij kreeg als alle anderen, die hoge posities in het leger bekleedden, een maand verlof met behoud van soldij. De heer van de Oos terhof keek treurig, men vroeg hem wat er aan mankeerde. Och, sprak de man, ik heb een heks van een wijf. Op de Oos terhof was de ridder weer vertrokken naar de slagvelden van Frankrijk. Daar was hij heus niet rouwig om. Want in de oorlog sloeg je raak; daar ging het niet als Knollen Jan-Harm, die er van één twee maakte. De Vrouwe van de Oosterhof kon de slaap niet vatten. Al zevenmaal had zij haar kamenier geroepen. Het kussen ver leggen zus, de, dekens anders spreiden zo en ten laatste moest er een raam een eindje opgeschoven worden. Starend naar de zoldering lag mevrouw te denken. Zij dacht welilcht aan haar kinderjaren of zo, toen plosteling door het opgeschoven raam snel na elkaar de Witte Juffers naar binnen zweefden. Het was vreemd, me vrouw bleef maar staren. Hoe het kwam, wist ze zelf niet, maar zij kon geen geluid voortbrengen. Na een korte poos ver dwenen de Witte Juffers door de deur van de slaapkamer. Nu werd het tijd, dacht mevrouw, om handelend op te tre den. Maar niks hoor, ze kon geen geluid geven en geen vin verroeren. Het duur de ongeveer een uur en toen verdwenen de Juffers weer door het openstaande raam, waardoor ze binnengekomen wa ren. En meteen kreeg de Hoge Vrouwe haar spraakvermogen en het gebruik van haar ledematen terug. Het duurde maar een ommezien of het gehele personeel was op de been. Overal moest gezocht worden of er ook wat vermist werd. En de mees- ter-huisknecht vertelde aan de kamenier, dat als mevrouw nog meer van die nacht merries kreeg, hij naar een andere be trekking om zag. Een mens zou er te veel van krijgen om daar in dat koude, tochtige kasteel een paar uur in het holst van de nacht te gaan zoeken naar wat er niet was. Ook Hazen-Mannes, die de stikdonkere nacht had uitgezocht voor zijn stropers-avonturen rond het kasteel, zag zich op zeker ogenblik lelijk in de lamp staan. Echter gedekt door struiken en stroevelen gleed hij behendig de stadsvrij- heid van Rijssen binnen. Mannes dacht even na. En de slimme stroper was er. Ongemerkt sloop hij zijn huisje binnen, wachtte een kwartier en begaf zich daar na naar de wacht. Daar vertelde hij dat er op de Oosterhof werd ingebroken. De wacht voelde hem aan de tand, hoe hij dat wist. Zo net hebben mij de Witte Juffers wakker gemaakt, en gezegd, dat het op de Oosterhof niet pluis was. Bij het horen van dit nieuws begon de wacht man te klappertanden. Maar de stroper vertelde, dat daar iets aan gedaan moest worden, men kon de Hoge Vrouwe, die feitelijk Vrouwe van Rijssen was, maar niet zo aan haar lot overlaten. Mannes was wel bereid mee te gaan. Hij dacht bij zichzelf, als er wat gedonder komt, dan kan ik stiekum de haas nog uit de strik halen, daar vlak bij het voorplein. De wacht werd in het geweer geroepen. En met Hazen-Mannes voorop trok men naar de Oosterhof. De poort was gesloten, maar overal brandde licht. De Vrouwe hoorde de bel aan de poort, het personeel ook. O!, gilde mevrouw, opnieuw de Witte Juffers. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3