Uw Nieuwjaarsgroet! Onbehagen bij politie over verkoopmethode Filmnieuws Gezondheid Grote dag voor Geref. Gemeente (Eschkerk) Veertig centimeter water op wegen in Achterveld 11 «Pi Zilveren jubileum bij politie Ds. J. Spelt plotseling overleden Hoofd F.B.L roept op tot strijd tegen aanranders Nederland kan nog meer toeristen opnemen Postorders zonder order „Vakkundig werk niet strafbaar Arjos opnieuw opgericht Burgerlijke Stand Ds. Aangeenbrug deed intrede Na 36 jaar eigen predikant Traditiegetrouw zal er in het Oudejaarsnummer (30 dec.) van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk van dit jaar getijde, verzoeken wij U beleefd deze zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 28 december aanstaande te willen inzenden. ||li|| »eJe-T^ar*n Saai wier geval hij te behandelen krijgt. voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET Voor de kerkeraad en de leden van de Geref. Gem. (Eschkerk) was het woens dag wel en bijzonder belangrijke dag, om dat eindelijk na 36 jaar lang de predikants plaats vacant te hebben gezien, het in tense verlangen een eigen leraar en her der te mogen bezitten, werd vervuld. Een gehele generatie van deze hechte ge meente heeft niet mogen ondervinden wat het betekent een eigen predikant en leraar als herder van de gemeente te mogen hebben. Jarenlang heeft de kerkeraad pogingen in het werk gesteld om de vacante plaats te doen vervullen, jaar op jaar werden beroepen uitgebracht op de beschikbare leraren, doch, als gezegd, 36 jaren lang bleef de wens onvervuld. Tot men eindelijk Ds. Aangeenbrug be reid vond het beroep dat door de Geref. Gem. in Nederland van Rijssen op hem werd uitgebracht, aan te nemen. Vanzelfsprekend heerste, toen dit be kend werd in de gemeente grote dank baarheid en met verlangen werd uitge zien naar de dag van 8 december, toen Ds. Aangeenbrug aan de nieuwe gemeente werd verbonden. Ds. Aangeenbrug (69 jaar) werd in de middagdienst in zijn ambt bevestigd door Ds. Mallan uit Veenendaal, in een kerk gebouw, dat voor deze gelegenheid te weinig plaatsen bleek te bevatten. In de avonddienst hield Ds. Aangeen brug zijn intree-predikatie, waarvoor hij als tekst had gekozen Psalm 7117 en 18: O God, Gij hebt mij geleerd van mijn jeugd aan en tot nog toe verkondig ik Uwe wonderen. Daarom ook, terwijl de ouderdom en grijsheid daar is, verlaat mij niet, o God, totdat ik dezen geslachte verkondige Uwen arm, allen nakomelin gen Uwe macht. In het bijzonder stond de nieuwe leraar van de Geref. Gem. Eschkerk stil bij het Goddelijk Onderwijs, bij het verkondigen van Gods Wonderen en het Bidden om Goddelijke Bijstand. Na het zingen door de gemeente van Psalm 89 6 en 7, richtte Ds. Aangeen brug zich tot de kerkeraad en de gemeente van de Eschkerk, welke spreker in het bijzonder dank bracht voor de wijze, waar op men hem in Rijssen had ontvangen, en ook voor de bouw van de pastorie was spreker zeer dankbaar. Ds. Mallan, die hem in de middagdienst had beves tigd, werd eveneens dank gebracht. Ook werd ouderling Bas uit Aiblasserdam, die enige jaren de catechisatie heeft vern (Het 25-jarig jubileum van de heer Visscher, wachtmeester le klas bij de Rijkspolitie te Rijssen, is niet ongemerkt voorbij gegaan. Naast zijn collega's kwa men op de receptie, die in café H. Kamp huis werd gehouden, ook diverse ge meente-ambtenaren hun gelukwensen aanbieden. Door adjudant D. van de Vegt werd de jubilaris met een toepasselijk woord een gratificatie aangeboden, even als een enveloppe met inhoud van de personeelsvereniging. Mevr. Visscher ontving een bloemstuk. Ook burgemees ter C. B. J. Landweer kwam persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden. Gistermorgen overleed volkomen onver wacht Ds. J. Spelt te Dinteloord, die van 1935 tot 1942 de Herv. Gem. van Rijssen heeft gediend. Enige tijd geleden nog had Ds. Spelt een beroep op hem uitgebracht door de Herv. Gemeente van Zoetermeer aange nomen en hoopte op 15 januari aldaar zijn intrede te doen. Het heeft niet zo mo gen zijn. Ds. Spelt werd op 29 juli 1904 geboren te Leusden bij Amersfoort, en dat tot zijn 18e jaar werkzaam op het landbouw be drijf van zijn vader, waarna hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na in 1932 candidaat gesteld te zijn werd hij op 8 januari 1933 bevestigd tot leraar van de Herv. Gem. van Molenaarsgraaf. Aldaar was hij werkzaam tot 1935 toen hij een beroep naar Rijssen aannam. Tot 1942 was hij werkzaam in Rijssen, toen hij zijn ambt neerlegde. Na in het parti culiere bedrijf werkzaam te zijn geweest, werd Ds. Spelt in 1950 weer predikant na te zijn beroepen door de Herv, Gemeente van Dinteloord. In de westhoek van Brabant heeft de overledene en grote activiteit ontplooid. Ook had Ds. Spelt zitting in het hoofdbe stuur van de Chr. Emigratiecentrale. zorgd, dank gebracht, evenals de consu lent van de gemeente Ds. v. d. Woestijne, die wegens ziekte helaas niet aanwezig kon zijn. Zich richtende tot de gemeente van Terneuzen bracht Ds. Aangeenbrug dank voor alles wat in de jaren, waarin hij deze gemeente had gediend, voor hem was gedaan. Het gemeentebestuur van Rijssen (het voltallige college van b. en w. was aan wezig) wenste spreker Gods zegen toe in zijn arbeid. Spreker hoopte met de predi kanten van andere gemeenten, in het bij zonder met Ds. Blok, op een, goede samen werking. De architect, de heer J. ter Haar, werd dank gebracht voor de keurige wijze van uitvoering van de nieuwe pastorie. Hierna werd Ds. Aangeenbrug toege sproken door Ds. Dorresteijn uit Opheus- den namens de classis Veenendaal, door Ds. Dr. Steenblok uit Gouda en door Ds. H. Ligtenberg te Rotterdam. Tot slot werd het woord gevoerd door de ouderling, de heer H. Wessels, waarna de dienst op verzoek van Ds. Aangeenbrug besloten werd met het zingen van Psalm 150 1. 4 Het hoofd van het Federal Bureau of Investigation (FBI) J. Edgar Hoover heeft een beroep op het Amerikaanse volk gedaan, om in samenwerking me:t de politie, een meedogenloze strijd te voeren tegen de aanranders van kinde ren. Hoover, die de aandacht vroeg voor een stijging van het aantal geweldple gingen op kinderen, zei in een verkla ring, dat „de hoop van Amerika geves tigd is op de jeugd, en dat deze daarom ten koste van alles moet worden be schermd. Deze bescherming kan komen van de zijde van een oplettend, ingelicht en agressief publiek", zei Hoover. „Waar de daders van deze weerzinwekkende handelingen ook worden betrapt, zij moeten zwaar bestraft worden". De vraag of het aantal jaarlijks ons land bezoekende vreemdelingen niet heel dicht het maximum is genaderd, dat ons land kan bevatten, moet naar de mening van minister De Pous (economi sche zaken) zo blijkt uit de memorie van antwoord op de begroting 1961 ontken nend worden beantwoord. Voorzover hem bekend is, is de klacht dat er vooral in de vakantiemaanden voor de Nederlanders geen plaats in de badplaatsen en de overige recreatiecen tra is, namelijk geenszins algemeen. Ter illustratie schrijft de minister, dat ge durende de maanden juni, juli en augus tus van dit jaar de bezettingsraad van de hotels in Scheveningen onderschei denlijk 58, 78 en 77 procent bedroeg. De minister acht de toeneming van het bui tenlandse bezoek op zich zeer verheu gend, al erkent hij, dat de concentratie gedurende enkele topdagen op bepaalde plaatsen problemen opwerpt, die alleen door een krachtige bevordering van de spreiding in tijd en ruimte tot een op lossing kunnen worden gebracht. Het regionale toeristische beleid, dat door de minister wordt gevoerd, is mede op deze spreiding gericht. KEITH JACK HOLYOAKE die na de conservatieve overwinning in de verkiezingen tot kabinetsformateur is benoemd. Het import- en verkoopkantoor te Assen, dat op het ogenblik de inwoners van diverse steden lastig valt met niet be stelde vulpennen, is reeds enkele jaren een bron van zorgen voor de Nederlandse politie. De commissaris van politie te Assen heeft van de praktijken ervan reeds in het verleden melding gemaakt in het opsporingsblad, maar geholpen heeft het niet. Bij de Rotterdamse politie komen per dag soms tientallen informaties bin nen naar de betrouwbaarheid van het kantoor, aangezien het voor een bepaal de actie met een postbus in Rotterdam werkt. De recherche heeft een speciaal sten cil laten drukken, waarin de mensen naar de politie van hun eigen woon plaats worden verwezen; deze waar schuwt dan niet met de heren in zee te gaan. Ook de politie te Dordrecht is hele maal niet blij met de activiteiten van de heren. Daar hebben zij eveneens een postbus en ook daar worden herhaalde lijk informaties ingewonnen. Abusievelijk werd vorige week in de Volkskrant ver meld, dat de pennen afkomstig waren van een postorderbedrijf in Dordrecht. Dit postorderbedrijf, een van de grootste van het land, heeft met deze affaire ech ter niets te maken. De pennen komen uit het buitenland en zijn van inferieure kwaliteit. ALTIJD EVEN De grootste truc van het „bedrijf" in Assen bestaat in het rondzenden van ge nummerde bonnen. Eindigt het nummer op een even getal (er zijn geen andere in omloop!) dan kan de „gelukkige" drie balpuntpennen krijgen met opnieuw kans op een cadeau. Hij moet dan een bedrag voor administratie- en verzendkosten op zenden en dit bedrag is zeker 100 percent hoger dan de verkoopwaarde van de drie balpunten bedraagt. Het nieuwe cadeau krijgt men „gratis", maar dan moeten eerst zeven sets balpuntpennen worden verkocht. De organisatoren van deze ac tie zetten hun zaakjes goed op. Op een bepaalde dag zetten zij in een gemeente hun folders uit en die gemeente werken zij dan vakkundig af. Hele streken in noordelijk Nederland zijn al afgegraasd, maar ook grote plaatsen als Nijmegen, Den Bosch en Breda zijn al aan de beurt geweest. Ook is in het verleden op een soortgelijke manier gewerkt bij de ver koop van zeep. Volgens politie-autoritei- ten is het bijzonder moeilijk deze mensen aan te pakken. „Er is maar één mogelijk heid er een einde aan te maken: het pu bliek moet er niet meer intrappen". Zoals uit bovenstaande blijkt, maakt men hier gaarne gebruik van postbus adressen in plaatsen waar te goeder naam en faam bekende postorderbedrij ven hun vestiging hebben. Zij maken al dus gebruik van een soort verschuivings mechanisme in de beoordeling door het publiek en liggen op die manier „op de zelfde golflengte" met de bonafide be drijven. De praktijken, zoals we die ge schetst hebben, bewijzen echter wel dat men hier te doen heeft met wat kortweg zwendel genoemd kan worden. Waar ook de laatste tijd uit onze om geving verschillende klachten ten politie- burele zijn binnengekomen, meenden wij de praktijken van deze misleidende recla me eens onder het oog te moeten bren gen en het publiek te adviseren niet in te gaan op deze en dergelijke aanbiedingen, die alleen maar een aanslag op de porte- monnaie bedoelen. De koopwaar die me? op deze manier in zijn bezit krijgt is zijn geld lang niet waard en bovendien bedankt ieder er im mers voor om op deze wijze te pakken genomen te worden. Men zij in voorkomende gevallen dus wel op z'n hoede. Een enkel shm zinnetje uit de ver koopbrief die rondgezonden wordt, moge nog even in het licht getrokken worden, namelijk deze: „Het hoeft niet, maar wij zouden het zeer op prijs stellen, als wij de pennen, die door U zijn opgegeven, met Uw pre mies aan Uw adres onder rembours zou den kunnen verzenden. Dit bespaart ons veel werk en porto, waarvoor wij dan voor U nog een extra verrassing zullen bijpakken." Wie nu maar „zo gek" is. Een gewaarschuwd man telt voor twee, zegt het spreekwoord. We hopen, dat we het risico van „er in te lopen" nu voldoende geweerd heb ben. Op maandag 28 november kwamen een aantal A.R. Jongeren in gebouw „Reho- both" samen met het doel te komen tot her-oprichting van de A.R. Jongeren Stu dieclub en middels deze club de A.R.-jeugd op politiek gebied te activeren en te scho len. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer G. Beldman Tzn. die in zijn ope ningswoord zijn vreugde uitsprak over het feit dat pl.m. 30 jongeren aanwezig waren en hij richtte zich in zijn woord van welkom in 't bijzonder tot een tien tal dames en tot de heer K. A. Koekkoek als afgevaardigde van de A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje". In het politiek maand-overzicht ver zorgd door de heer J. Stam Jzn. werden enkele actuele punten o.a. de presidents verkiezingen in de V.S., de belastingvoor stellen van de regering en de politie-sala- rissen besproken. Na de pauze waarin getracteerd werd op koffie met speculaas had een algehele bestuursverkiezing plaats welke het vol gende resultaat had: G. Beldman, voor zitter; mej. H. Hazewinkel, secretaresse; A. Meijerink, penningmeester. Na nog wat politieke hersengymnastiek sloot deze voorzitter deze gezellige verga dering met dankgebed. Geboren: Hendrika Berendina, dv J. W. Voortman en J. Stegeman, Hangerad 20. Mirjam Maria, dv A. W. G. Meijer en B. Horstink, Trompstraat 3. Her- mina, dv H. J. Jansen en G. Harbers, Weth. iH. H. Korteboslaan 117a, Jan, zv J. Fransen en J. Haase, Welleweg 20. Wilhelmus Petrus Johannes, zv H. H. Spekreijse en J. W. Tijhaar, Holtento- rensweg 11a. Egberdina, dv G. Zand- voort en G. H. van der Stouw, Molendijk 35. Gerritdina, dv A. J. Poortman en G. Grooten, Tabaksgaarden 8. Her- mannus Jan, zv J. W. Scholten en H. Mensink, Oosterhofweg 46. Marten, zv J. Dangremond en J. Kreijkes, Bouw- straat 21. Ondertrouwd: Johannes Jansen, 24 jr., Wierden, Bekkenhaarsweg 19a en Hen- drikje Kiers, 21 jr., Rijssen, Vennekes- gaarde 29a. Hermannus Langenhof, 27 jr., Rijssen, Hogepad 21 en Aleida ten Hove, 23 jr., Rijssen, Weijerdsteeg 29. Gerhardus Keuzink, 41 jr., Goor, W. van der Sluisstraat 11 en Hendrika Jacoba Stegeman, 32 jr., Rijssen, Van den Broe kestraat 8. Johannes Maria Kleinrou- weler, 29 jr., Doetinchem, Koppels 9 en Hermina Antonia Kuis, 25 jr., Rijssen, Oosterhofweg 27. Gehuwd: Albertus Johannes Dreije- rink, 22 jr. en Hendrika Maassen van den Brink, 21 jr., Rijssen,'Leijerweerdsdijk 9. Overleden: Maria Hendrika van Eisen, 62 jr., weduwe van A. E. Kleinrouweler, Oosterhofweg 27. In de buurt van het plaatsje Achter veld, dat zeer veel water te verwerken krijgt dat uit de Gelderse Vallei naar de laagste punten stroomt, stond het water veertig centimeter hoog. Een personen wagen, waarin een dame vijf kinderen naar de geïsoleerde school Achterveld trachtte te brengen, werd door de wind in de bijzonder zachte berm gedrukt en bleef in het water steken. Juist voor de wagen in de sloot kantelde, kon een verslaggever, die in de buurt was, de inzittenden redden. Foto: Toen de wagen later weer over eind stond en het water iets was gezakt, gingen de inzittenden er even kijken. PARKGEBOUW RIJSSEN Vrijdag en zaterdag de boeiende, voor treffelijke en met humor gekruide film- „De Kinderrechter" met Heinz Rühmann. De door Paul Verhoeven geregisseer de nieuwe Ufa-Filmex-film „De Kinder rechter" confronteert ons met het werk, de ervaringen en het avontuur van een milde en gevoelige kinderrechter ver tolkt door Heinz Rühmann die in af komst, opvoeding en milieu van zijn jeugdige delinquenten de drijfveer tot hun ontsporingen zoekt ook bij het Inhoud: In het sobere zaaltje van de kinderrechter staat de veertienjarige Pe- ter voor de groene tafel, een kind nog. Hij heeft ogenschijnlijk zonder aan wijsbaar motief een hond geslagen. Dierenmishandeling dus en de Offi cier vraagt veertien dagen jeugdgevan genis. Maar de kinderrechter door een paar simpele informaties op de hoogte van het hoe en waarom bij dit kind beslist tot een betere straf: hij veroor deelt de jongen ertoe bij het dier goed te maken wat hij misdaan heeft en zich vervolgens wekelijks met de hond bij hem te melden. Zo leren wij deze kinderrechter, mr. Bluhme, kennen, een fijnbesnaard psy choloog, die afschrikwekkende veroor delingen van de hand wijst en die het zoekt in mild begrip. In een correctieve straf die de jeugdige delinquent terug brengt op het goede pad. Vandaar de verrassing in het zaaltje wanneer deze zelfde mr. Bluhme het meisje Inge Schuman, dat door haar louche vriendje Kurt en twee van zijn kornuiten als lokvogel is gebruikt om een man te chanteren, tot acht maanden jeugdgevangenis veroordeelt. De kinder rechter maakt geen geheim van zijn mo tief voor deze hardschijnende straf: hij wil de labiele Inge voor langere tijd ont trekken aan de verderfelijke invloeds sfeer van haar ontspoorde vrienden. Maar Inge ziet kans mr. Bluhme's bedoe lingen te doorkruisen: wanneer ze weg gevoerd wordt, rukt ze zich los, rent in het gebouw naar boven, klimt op het dak en dreigt naar beneden te springen, wanneer ze de gevangenis in moet. In dit dilemma belooft de kinderrechter haar niet op te sluiten en Inge grijpt de reddende hand van mr. Bluhme die haar naar binnen trekt. Zijn ingrijpen bete kent een probleem, hij moet haar nu „voorwaardelijk" straffen, maar hij wil voorkomen dat zij terugkeert in haar verderfelijke milieu. Hij ziet een kans door haar een betrekking te bezorgen als dienstmeisje in het pension van me vrouw Winkler, waar hij ook zelf woont. De pensionhoudster zwicht voor dat ver zoek met gemengde gevoelens, want ze wil haar bevriende huisgenoot Ferdi nand Bluhme niet tegenwerken, omdat ze in haar hoofd heeft gezet in een niet te verre toekomst na zijn ophanden zijnde promotie met hem te trouwen, een plannetje waartegen de heer Bluh- mè zich overigens vlijtig verzet. Inge's aanwezigheid in het goed be zette pension verloopt niet geheel zon der complicaties, want de mannelijke pensiongasten laten vanwege haar aan trekkelijkheid geen oog van haar af. Maar Inge pareert alle toenaderings pogingen energiek. Moeilijker is het voor kinderrechter Bluhme om haar tot het inzicht te brengen, dat zij en haar vrien den op de verkeerde weg zijn. Ze laat geen gelegenheid voorbijgaan om haar geliefde Kurt op te zoeken, voor hem is ze zelfs bereid nieuwe domheden te be gaan. Woensdag 14 dec. de charmante film: „Stefani" Inhoud: Het gebeurt allemaal kort voor Stefanie's 17e verjaardag. Stefanie, bruisend als de branding en dartel als een veulen in de wei, leeft samen met haar twee broers, Hannes en Andreas: hun ouders zijn al lang geleden gestor ven. Hannes is 28, hij is architect en een ernstige, bezonnen jongen, die met een schaarse kas het huishoudentje.voor hem en zijn broer en zusje beheert met medewerking van de huishoudster. Wan neer ze op een avond aan het eind van de maand scheepsraad houden over de paar resterende centjes, dan valt er plot seling een klap in Stefanie's gezichtje. Een klap van Andreas. En waarom dan wel? Dat zat zo: An dreas heeft zijn eerste liefde ontdekt. Ze heet Sonja en ze viert al een paar jaar lang haar SOiste verjaardag. Maar dat merkt de naïeve en dromerige 22- jarige muziekstudent Andreas niet even min als hij merkt, dat deze Sonja hem zonder meer „gebruikt". Maar nu heeft ze hem een duur cadeautje afgebedeld en dus komt hij tijdens 't „financieel over leg" om geld aankloppen. Natuurlijk hult hij zich in stilzwijgen, wanneer ze wil len weten waarvoor hij het nodig heeft en dan flapt Stefanie het eruit. Want zij heeft Andreas „bespioneerd" tijdens zijn bezoeken aan Sonja en dus zegt ze, wat ze weet. En dat nu is te veel voor de gechoqueerde Andreas en zijn hand is vlugger dan zijn hoofd. Vandaar die oorvijg. Woedend over de smaad, die haar als „groot meisje" is aangedaan, neemt Ste fanie de benen, maar wanneer ze een maal in het park op een bank zit onder de avondlijke hemel, weet ze niet wat ze zal doen. Dan komt de reddende gedach te: Pablo!

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2