Lijst deelnemers Einde van strijd rond baatbelasting nog niet in zicht De Speelkamer bracht goed verzorgde uitvoering van „Adèïe" ömbineren in dit blad Filmmeuws Drs. Zeven: Gemeente sneed zich wederom in de vingers en: vele argumenten brengen verordening op de helling FIFTY FIFTY AKTIE Maya Bouma: voortreffelijk spel iiiiiiiiiiiiinHiiiniiiiiiiniiiiniimuiiimiiiuuiiiiiHHiinnimuiiiiniiiiHimmiiniiuiriiniHi 26. 27. 28. iHet einde van het drama rond de baat belastingaffaire in Rijssen is in de verste verte nog niet in zicht. Dat is één van de conclusies, die wij na afloop van de in hotel Rijsserberg ge houden vergadering van „aangeslagenen" in deze omstreden belasting konden ma ken. Evenals voor de eerste pratestvergade- ring, die op 24 maart 1959 in het Parkge bouw werd gehouden, bestond ook voor deze protestbijeenkomst grote belangstel ling, en met instemming namen de „ge troffenen" kennis van het gevoerde be leid van de zijde van het protestcomité, alsmede van het beleid van de juridische adviseur, Mr. Dr. H. A. Zeven uit Den Haag, die wegens een opgelopen blessure bij een auto-ongeval niet persoonlijk aanwezig kon zijn, maar die in zijn zoon, de jonge Drs. P. A. Zeven, een waardige vertegenwoordiger naar Rijssen had ge zonden. Het was deze energieke belas tingadviseur, die de gang van zaken rond de procedure uit de doeken deed en dat op een wijze, die bewees, dat ook deze jonge Drs. Zeven niet in zeven sloten te gelijk loopt. Drs. Zeven herinnerde op veelzeggende wijze aan een uitspraak, die zijn vader had gedaan op de eerste protestvergade ring in 1959, die toen n.l. heeft gezegd, dat de gemeente Rijssen zich met de baat belastingverordening „lelijk in de vingers had gesneden". Dat is zonder enige restrictie met de ge wijzigde verordening eveneens het ge val, aldus Drs. Zeven, hoewel spr. uit de wijziging op zich de conclusie trok, dat de gemeente heeft bewezen, dat zijn va der niets te veel had gezegd. Jammer, al dus spreker, dat dit zo laat moet gebeu ren. In de vergadering van 25 maart 1959 (de dag na de eerste protestvergadering) hield het gemeentebestuur er nog een ander standpunt op na. In dit verband herinnerde spreker aan een opmerking van burgemeester Landweer, die (na een vraag van de heer Ter Horst over de baatbelasting) de opmerking lanceerde, dat hij in het Dagblad van het Oosten een verslag van de protestvergadering had gelezen en toen, aldus Drs. Zeven, bestraffend opmerkte, dat niet de krant, noch de mensen, die op die vergadering hadden gesproken, hadden uit te ma ken, of de verordening verantwoord was ja of nee. „Dat maakt de Kroon uit", aldus de burgemeester toendertijd. Op gevaar af, ook nu weer bestraffend te worden toegesproken, aldus de jonge doctorandus, stel ik nu (evenals mijn va der toen) vast, dat de gemeente zich an dermaal behoorlijk in de vingers heeft gesneden. Dat is, voor degene, die de nieuwe verordening nauwgezet bestu deert, overduidelijk, aldus spreker. Met de mening van burgemeester Landweer, in dezelfde vergadering van 25 maart 1959, dat een protestvergade ring vaak tendentieus is, omdat men in proteststemming zijnde vaak de zake lijke zijde op de achtergrond schuift, kon Drs. Zeven, naar hij zei, zich in zijn al gemeenheid gesteld, verenigen, maar voor het zover was, heeft het comité baatbelasting toch menigmaal voorge steld of verzocht tot zakelijk overleg te komen De vraag moet toch worden gesteld, op welke zakelijke gronden tot nu toe ieder overleg, iedere uitleg, verklaring of ver duidelijking, is geweigerd, of moeten wij aannemen, aldus Drs. Zeven, dat het ge meentebestuur, door niet-zakelijke ge voelens geleid, dit overleg persé niet heeft gewild? Ten eerste betreurde spreker voorts, dat er een duidelijke begripsverwarring in het spel moet zijn geweest; in dit ver band wees spr. op een opmerking, door burgemeester Landweer in de raadsver gadering van 21 september j.l. gedaan, dat het beneden de waardigheid van het gemeentebestuur werd geacht, met re clamanten aan één tafel te gaan zitten. Wij hebben niet gevraagd, stelde Drs. Zeven vast, om gezamenlijk een nieuwe verordening vast te stellen, maar wij hebben alleen maar het doel gehad de gehele baatbelastingkwestie in der minne te regelen, omdat naar ons gevoel te veel onbillijke elementen in de verordening aanwezig zijn. Niet wij, maar eerder het gemeentebestuur heeft tendentieus ge handeld, zo riep spreker uit, die voorts van mening was, dat hij het beneden de waardigheid van het gemeentebestuur achtte om telkenmale als het „zijn zin niet kan krijgen", in een procedure een nieuwe rechtsconstructie op te stellen, teneinde coute que coute te trachten een overwinning uit het vuur te slepen. Hierna ontvouwde spreker een reeks van argumenten, die naar zijn mening duidelijk tot uiting brachten, dat ook de gewijzigde verordening niet kan worden geaccepteerd en volgde de totstandko ming en de diverse phasen in de proce dure voor het 'Gerechtshof te Arnhem, voor de Hooge Raad der Nederlanden, de terugverwijzing en de vernietiging, op de voet. Spreker deelde mee, dat zijnerzijds op uitdrukkelijk verzoek van de President van het Gerechtshof te Arnhem akkoord was gegaan met het „uitstel", nadat hij er op had gewezen, dat hij reeds direkt na het opleggen van de aanslagen aan de Chef van de afdeling Financiën van de gemeente Rijssen het voorstel had ge daan te trachten om de gerezen kwestie in der minne te regelen en dat hij dit voorstel diverse malen had 'herhaald, teneinde te voorkomen, dat een jaren lange strijd moest worden gevoerd tegen de formele zijde van deze verordening. Daarop hebben wij, aldus Drs. Zeven, nooit geen reaktie ontvangen. Spreker gaf toe, dat in de gewijzigde verorde ning enkele gaten zijn gedicht, maar nu vertoont zich het beeld, dat het totaal aantal gaten niet is afgenomen, maar is toegenomen. Het was n.l. zo, stelde Drs. Zeven, dat het gemeentebestuur aanvankelijk zon der opgaaf van redenen ongeveer 20 pet. van de per (buiten)weg gemaakte kos ten wilde verhalen op eigenaren van percelen, belendende aan deze weg en op eigenaren, wonende in de omgeving van zulk een buitenweg. Thans doet zich het feit voor, dat (dank zij het indienen van de protesten en van het voeren van een rechtsprocedure) bewoners van met name de Korteboslaan, de Witmoesdijk, de Leijerweerdsdijk, die in de eerste ca tegorie vielen van de belasting-„plicht thans in het geheel niet meer worden aangeslagen, terwijl eigenaren van per celen aan deze wegen, die in de tweede of derde categorie waren aangeslagen, geen vermindering of ontheffing hebben verkregen. Nu is er een strijdige situatie ontstaan ten aanzien van de gemeentelijke wetge ver, meende Drs. Zeven, want van de z.g. kosten, gemaakt ten behoeve van de Korteboslaan, de Witmoesdijk en de Leij erweerdsdijk kan in geen geval de oor spronkelijke 20 pet. worden verhaald, terwijl er geen sprake van is, dat uit raadsstukken, dan wel uit de verordening blijkt, dat dit de bedoeling is geweest. Behalve de aanvankelijk aangeslage nen, die nu geen belastingplicht meer verschuldigd zijn, zijn er nog een 80-tal percelen meer, die op de eerste veror dening wel en op de gewijzigde veror dening niet meer vermeld staan. (Het comité heeft zich dus niet voor niets in gespannen. Red.). Ten sterkste trok Drs. Zeven voorts de mogelijkheid in twijfel over een en dezelfde baat van eigenaren van ver schillende percelen aan één weg een bil lijke bijdrage kan worden gevorderd op grond van twee verschillende verordenin gen. In strijd met de heersende rechtsop vattingen in Nederland achtte spreker voorts de mogelijkheid om zo vele ma len als de gemeente Rijssen struikelt over de formele zijde van een opgestelde verordening, zij de verordening geheel of ten dele kan wijzigen en zelfs aan deze wijziging tot een bepaalde datum terug werkende kracht zou worden gegeven, welke datum uiteraard steeds verder in het verleden komt te liggen. Dit zou n.l. betekenen, aldus Drs. Zeven, dat rechts- verweer tegen de formele zijde van door een gemeentebestuur opgestelde veror dening volkomen illusoir zou worden. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23 24. 25. A. Baan, Bouwstraat 8, horlogerie Radio Baan, Haarstraat 11-13, radio, televisie etc. J. van den Berg, Haarstraat 6a, bloemenmagazijn B. ten Berge, Weijerdsteeg, brood en banket Fa. Gebrs. Bloemendaal, Wierdensestraat 106, rijwielhandel G. A. J. Bökkerink, Wierdensestraat 39, manufacturen E. J. Bouwmeester, Kerkstraat 2, huish. art. Fa. Brinks Zn., Haarstraat 85, rijwiel- en bromfietshandel Magazijn 't Centrum, Wierdensestraat 1, rijwielhandel^ G. van Dam, Elsenerstraat 47, loodgieters-elektra bedrijf Fa. W. Dollekamp, Wierdensestraat 36, horlogerie, goud, zilver en optiek Frans van Garrat, Wierdensestraat 47, drogisterij Fa. Dijkink, Wierdensestraat 9a/Haarstraat 101, elektr. techn. bureau, radio en tv Fa. B. Eshuis, Wierdensestraat 6, textiel, kruid.waren F. W. H. Griepink, Julianastraat 9, sanitair J. Th. Gijs'bers, Enterstraat 10, tabaksartikelen G. A. Haarman Zn., Wierdensestraat 44, schoenhandel Ter Harmsel, Wierdensestraat 40 en Haarstraat 2, textiel, kruidenierswaren etc. Ter Harmsel, Julianastraat 22, naaimachinehandel J. Ter Harmsel, Wierdensestraat 4, boekhandel Fa. J. F. Hodes Zn., Julianastraat 28, galanterieën, speelgoed etc. 't Hoedenhuis, Grotestraat 7a, hoeden etc. A. v. d. Houten, Haarstraat 19, naaimachinehandel Ten Hove-Smit, Wierdensestraat 9, stoffenhuis J. H. Jansen, Wierdensestraat 56, schoenhandel Fa. G. J. Drs. Zeven zei voorts van mening te zijn, dat ook diegenen, die de hen opge legde aanslagen niet hebben betwist, de door hen betaalde belasting kunnen te rugvorderen, omdat zijns inziens pas ver schuldigdheid ontstaat op het moment, dat de schuldenaar weet, door welke prestatie van het gemeentebestuur de be lasting verschuldigd zou zijn geworden. Groot bezwaar had spreker ook tegen de veel te late indiening van de verordening, omdat er reeds in 1936 een baatbelastings verordening van kracht is geworden (die vaak verward is met aanlegbelasting). Het aangeven van de reden waarom de baatbelasting door Rijssen wordt gehe ven, werd door Drs. Zeven een volkomen kwestie van willekeur genoemd, omdat daar waar de gemeente spreekt over een (nieuwe) verharding er uitsluitend spra ke is van uitgesteld onderhoud of nog beter van achterstallig onderhoud, aldus Drs. Zeven. Deze en nog veel meer argumenten, die ook de nieuwe verordening naar de me ning van Drs. Zeven op de helling bren gen, werden aan een nauwkeurige ont leding onderworpen, waardoor sterk de indruk werd gevestigd, dat de reclaman ten ook in een eventuele verdere rechts procedure sterk zouden komen te staan. Drs. Zeven stelde in eerste instantie voor een request te richten aan het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken, teneinde te trachten te bereiken, dat de goedkeu ring van de Kroon aan de nieuwe verorde ning zou worden onthouden. Spreker had het request in ontwerp ge reed en las het in extenso de aandachtige luisteraars voor, waarna hij de vraag stelde, of de aanwezigen met dit ontwerp- request accoord konden gaan, welke vraag bevestigend werd beantwoord. Hierna werden er nog een aantal vra gen gesteld, die hetzij door Drs. Zeven, hetzij door leden van het protestcomité werden beantwoord. Eén van de vragen was waarom geen gemeenteraadsleden voor de uiteenzetting van Drs. Zeven waren uitgenodigd, waar op geantwoord werd, dat voor de eerste protestvergadering een uitnodiging aan het gemeentebestuur is gericht en waarop het antwoord werd ontvangen, dat aan wezigheid van één of meer leden van het gemeentebestuur nutteloos werd geacht. Daarop werd gereageerd met de opmer king, dat men dit onbegrijpelijk vond, aan gezien leden van het college van b. en w., dan wel van de raad door hun aanwezig heid op deze protestvergadering wellicht tot een andere zienswijze waren gekomen. Het behoort toch, aldus een der aan wezigen tot de competentie van de ge meenteraadsleden de nodige nauwgezet heid op te brengen in een kwestie als deze, en niet alleen af te gaan op dat gene wat door de juridische adviseur van de gemeente Mr. Toebes wordt gesteld. Algemeen ging men accoord met de gedachte om als men daartoe zou worden genoopt, de stijd voort te zetten. PARKGEBOUW RIJSSEN Vrijdag en zaterdag de film: „La Paloma". Eén van de poulairste melodieën ter wereld: ,,La Paloma", het onsterfelijke lied van de witte duif, staat opnieuw in het middelpunt der belangstelling en wel in een moderne jazzbewerking. Als titel- lied is het thans gebruikt in een muzi kale komedie. Er zijn drie theaters in een stad, die alle drie een revue „La Paloma" willen opvoeren: „Metropole" en „Plaza" zijn wezenlijke concurrenten op het gebied van de grote revue's en daarbij voegt zich als „Dritte im Bunde" nog een klein, maar druk bezocht café-cabaret, dat in bescheidener formaat ook al „La Palo ma" op het programma zet. De onderlinge concurrentie zou op zichzelf al voldoende stof voor een vro lijke film-komedie opleveren, maar om de zaak nog wat ingewikkelder te maken, wordt de vrouwelijke hoofdrol van de éne revue de dartele Bibi Johns verliefd op de mannelijke ster van de an dere Karlheinz Böhm. Die liefde dreigt finaal te derailleren, wanneer de manne lijke ster in opdracht van zijn directeur zijn flirtation gebruikt om zijn charman te collega voor zijn revue te winnen, die als ze daar achter komt de pre mière wil torpederen door daar weige ring om op te treden. Natuurlijk volgt er een blij slot: Onder het devies: „Eendracht maakt macht" besluiten de drie theaterdirecties samen te werken, met als gevolg, dat er één gro te „La Paloma" uit de bifs komt, die er zijn mag. Niet minder dan 6 tophits vol gen elkaar in razend tempo op. Rijssen Drie toneelvoorstellingen in een week is te veel. Dit bleek maandag avond duidelijk, toen het beroepsgezel schap „De Speelkamer" uit Amsterdam een voorstelling gaf in het Parkgebouw. De voorstellingen, die de Rijssense ama teurgezelschappen „De Gong" en „Kunst naar Kracht" respektievelijk dinsdag en zondagavond gaven trokken daarentegen veel belangstelling. Maandagavond was er slechts een handjevol publiek. Men kreeg echter wel waar voor zijn geld. Het stuk „Adèle" van Pierre Ba- rilet en Jean Pierre Grédy is een aller leukst blijspel met geen schokkende in houd. Het dienstmeisje Adèle (wat een fan tastische vertolking door de bekende ac trice Maya Bouma) is de figuur, waar door in 't gezin Veyron allerlei vreemde en daarnaast ook vrolijke dingen gebeur den. Zij bleek aanvankelijk enigszins helderziende te zijn. Vooral de vrouw des huizes maakte van haar gaven meer- deremalen gebruik om op de hoogte te komen van het doen en laten van haar omgeving. Wanneer dit bijna leidt tot een scheve verhouding met haar echt genoot, begint haar enthousiasme wel enigszins te tanen, maar haar aangebo ren nieuwsgierigheid laat haar echter niet los haar spelletje door te spelen, tot Adèle haar gave van helderziendheid verliest. Dan spreekt zij echter onder grote hilariteit de waarheid en neemt afscheid van het gezin. Maya Bouma gaf door haar vlotte, on gedwongen charmante wijze van acteren aan de rol van Adèle een vorm, waar door haar spel tot grote hoogte steeg. Vooral door haar manier van spelen, haar smeuig dialekt en opgeruimdheid gaf zij dit stuk het nodige cachet. Een actrice van groot formaat bleek ook Dini de Neef in de rol van vrouw des huizes. Haar echt vrouwelijke, ook vooral vlotte en ongedwongen spel viel bijzonder op. Ook kostelijk spel leverde Betsy Smeets, als de jonge teenager, die zich uitermate vlot over het toneel bewoog. Vooral haar telefoon- en huil-scènes waren kostelijk. Robert Sobels, vooral bekend van de Te levisie, had een minder opvallende rol als vader van het gezin. Hij liet zijn vrouw maar praten en ging zijn eigen weg. Zijn spel was uitermate gedegen en zelfverzekerd. Frans Vasen, ook al be kend van de T.V. kwam tot een opval lende prestatie 'in de rol van Antoine, de jeugdige muziekliefhebber, die een oogje op Adèle had. Vooral de scènes met haar zusje waren hoogtepunten in deze ge slaagde opvoering. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. Fa. A. Jansen, Enterstraat 31, luxe lederwaren Kappert's Meubel- en geschenkenhuis, Enterstraat 1, meubelen, glas, porselein G. J. Kastenberg, Haarstraat 40a, rijwielhandel W. H. Kienhuis, Enterstraat 32, speelgoed, huish. art. J. Kieven, Haarstraat 8, kapper G. Klein Rouweler, Oosterhofweg 1, huish. art. Fa. B. J. F. Klein Rouweler, Oosterhofweg 21, textiel Gez. Klensman, Grotestraat 20, Galanterieën, speelgoed J. W. Koedijk, Wierdensestraat 25, confectie Th. Koedijk, Rozengaarde/Oranjestraat 59, confectie, kruiden.waren I. de Lange, Elsenerstraat 72, manufacturen D. Leijendekker, Haarstraat 40, schoenhandel J. Lichtenberg, Schild 2, textiel 't Linnenhuis, Enterstraat 44, manufacturen Fa. Lohuis, Walstraat 38, textiel Fa. Meulenbelt, Wierdensestraat 34, herenmode, confectie Paauwe, Wierdensestraat 59, dameskapsalon, parf. D. Pas, Haarstraat 99, ijzerwaren, huish. art. Fa. L. K. Pennings, Wierdensestraat 15, textiel, woninginr. Gebrs. Pluimers, Enterstraat 25-27, rijwielh., elektro techn. bureau H. Roosink, Haarstraat 39, dameskapper, parf. H. B. Roosink, „BICO", Wierdensestraat 28, speelg., galanterieën. W. Rozendom, Elsenerstraat 32, schoenhandel. Fa. E. J. Schooten, Walstraat 3, huish. art., kachels, etc. M. Smit Zn., Walstraat 85, huish. art., kachels, etc. „Otje van Potje", Haarstraat 156, speelg., huish. art. J. Steenbergen, Haarstraat 54, schoenhandel. Fa. Van der Stouw, Haarstraat 28, kantoorboekhandel. A. H. Struik, Enterstraat 8, goud, zilver, optiek. G. J. A. Tijhuis, Grotestraat 35, gereedschappen, speelg. G. Veen, Haarstraat 38, horlogerie, etc. A. A. Velner, Rozengaarde 8, boekhandel, kruidenierswaren. F. Verhaag, Wierdensestraat 61, kantoorboekhandel. G. J. Vos, Elsenerstraat 14, ijzerhandel, huishoudelijke artikelen 'Wessels Stoffenhuis, Eschstraat 36, stoffenhuis H. Wieringa, Wierdensestraat 23, schoenhandel Fa. G. Wolters, Haarstraat 52/Huttenwal, meubelhandel Fa. Wolters-Jalink, Haarstraat en Walstraat, huishoudelijke art. Ijzerhandel „De Beek", Wierdensestraat 58, ijzerhandel Foto Zandvoort, Schild 9a, fotohandel Zelfbediening H. ter Horst, Grotestraat 14. O. Voortman, Enterstraat 34, melkhandel G. Leyendekker, Haarstraat 15, schoenenmagazijn Woensdag 30 november de prachtige film: „En eeuwig zingen de bossen". (Het geslacht Björndal, naar de trilogie van Gulbrandsen). Eeuwenoude bossen omzomen op steile hellingen de donkere fjorden en meren van het Noorse landschap en zien neer op het lot van de mensen aan hun voe ten, die met elkaar niet in vrede kunnen leven. Er zijn de Björndalers: de oude boer Dag, die zijn leven lang hard heeft ge werkt om meer land te verkrijgen, die geen middel schuwt zijn macht te ver groten met zijn beide zoons, de drieste duivel Tore, voor wie geen meisje veilig is en de jonge Dag, een stille bezonnen jongeman, die in de schaduw van zijn le venslustige broer staat. Al sedert lang leven de Björndalers op gespannen voet met hun buren, de oude adellijke familie Von Gall op Borgland. Het leven van de heer Von Gall, die vaak boven zijn stand leeft, maar ook de trots en het standop- houden van zijn mooie dochter Elisabeth, zijn een doorn in het oog van de oude Dag. De spanning tussen de twee families stijgt, als op een dag de wagen van de Björndalers, gemend door Tore en als in zittenden zijn vader en zijn broer, door Tore's doldrieste overmoed de éénspanner met Elisabeth en haar verloofde Margas, op het smalle bergpad inhaalt. Het scheelt maar een haar of de beide wagens zul len in de afgrond storten. Trillend van woede vertelt Elisabeth dit voorval aan haar vader en hun gas ten: de Majoor Barre en zijn dochter Adelheid. Om op andere gedachten te komen, be sluiten de Von Galis hun 'gasten mee te nemen naar het zonnewendefeest op de Hoveland-boerderij. Van de Björndalers verschijnt alleen Tore op het feest, ter wijl zijn broer Dag, die de roep heeft van de meest voortreffelijke jager in 't dorp, nog niet van de jacht is teruggekeerd. Hij wil een oude beer, die het de schapen in het dal steeds weer lastig maakt, vellen. Tore, de vlotte danseur, wordt door alle meisjes begeerd. Nog voordat Elisabeth, Tore over zijn onverantwoordelijk op treden eens goed de les kan lezen, heeft hij haar ondanks haar verweer, al vast gepakt en danst met haar in het rond. Een paar, ondanks de tegenstelling, als voor elkaar geschapen. Tegen haar wil laat Elisabeth zich meeslepen door het vurige temperament van deze de daad bij het woord voegende boerenzoon. Als zij echter na deze passionele dans tot bezinning komt, wil zij, uit kwaad heid tegenover haar eigen zwakte, het feest direkt verlaten en vraagt haar ver loofde haar naar huis te brengen. Bij het vertrek komt het tot woorden tus sen Margas en Tore. Met één vuistslag slaat Tore de luitenant tegen de grond, neemt Elisabeth in zijn armen en kust haar hartstochtelijk en gaat er dan met zijn wagen vandoor. Elisabeth is hierover zó woedend, dat zij Margas uitdaagt Tore te volgen en met hem af te rekenen. Bijna op dezelfde plaats als 's morgens kan Margas de wagen van Tore tegen houden. Blind van jaloezie dringt hij, met getrokken sabel, op naar zijn doodsvij and, die alleen met de zweep is gewa pend. In het verloop van deze ongelijke strijd stort Tore, doorboord door de sa bel van zijn tegenstander, in de gapen de afgrond. Zijn lichaam, weggespoeld door de wilde bergbeek, wordt nooit meer gevonden. De oude Dag kan het niet begrijpen en wil ook de waarheid niet onder ogen zien, dat zijn lievelingszoon en erfge naam van Björndal niet meer leeft.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4