WESSELS Rijssen buiien de wallen Jeugd nats ürwacht sterk uitgebreid 3 dubbele slaapkamerramen IJZERHANDEL „DE BEEK" kwaliteit-speelgoed G. J. L TIJHUIS Met Sint Nieolaas KOEDUK'S SNELBUFFET Kwaliteit zegeviert F. J. DE G0EIEN Rookstoel met kussens f62,- 10% KORTING Muziekvereniging „Wilhelmina" gaf concert in Hellendoorn's Sanatorium Reserve Rijkspolitie gal contactavond 40-jarig jubileum bij Ter Horst en Co. Ouderavond Neutrale Kleuterschool Wijziging uitbreidingsplan voor bouw zomerhuisjes? Excursie Oudheidkamer Gebraden haantjes ADVERTEERT IN DIT BLAD KERKDIENSTEN Echtpaar Heuten viert gouden huwelijksfeest R.K.S.V.-Markelo Oudste inwoonster van Rijssen (99 jaar) brak haar heup RIJSSENS OUDHEDEN VAN COEVERDEN. Het was gistermiddag voor de Jeugd- natuurwacht te Rijssen een belangrijke dag, want in het gebouw „Jeruël" wer den 200 nieuwe natuurwachters geïnstal leerd, waardoor haar totaal aantal leden 900 bedraagt. In zijn openingswoord sprak voorzit ter P. T. de Ridder er zijn vreugde over uit, dat zo'n groot aantal nieuwe leden was toegetreden. Hij wees er op, dat de jeugdnatuurwacht goed functioneerde, waarbij hij ter illustratie voorbeelden uit de praktijk aanhaalde. Burgemeester C. B. J. Landweer wees er vervolgens op, dat Rijssen in verband met zijn fraaie natuurschoon zo'n be voorrechte plaats inneemt. Hij deed een beroep op de natuurwachters een goed voorbeeld te zijn tegenover degenen, die geen lid zijn. Hierna speldde de burgervader de on derstaande leerlingen het insigne op van de Jeugdnatuurwacht: Hennie Rozen dom (Oranjeschool); Anneke Oostdijk (O.L. school); Truida Assink (Banisschool); Annie Slot (R.K. Meisjesschool); Jan Stam (Wilhelminaschool)Benno Braam- haar (R.K. Jongensschool); Dick v. Put ten (Julianaschool) en Johan Averesoh (Haarsch'ool). Vervolgens voerde de landelijke direk- teur van de Jeugdnatuurwacht, de heer C. H. Voorhoeven, het woord. Hij wees er vooral op, hoe de leden zich niet moe ten gedragen. De kennis van het leven van bloemen, planten en dieren is nood zakelijk om de natuur te leren kennen en daardoor lief te hebben. De heer Voor hoeven wees er voorts op, dat vrijwillige zelfwerkzaamheid van het kind, zowel op het gebied van de natuurstudie als van het opkweken van planten en het houden van de plaatselijke parken en medehelpen bij het verzorgen en onder plantsoenen .op deze manier in de hand wordt gewerkt. Het vandalisme in de bossen vooral wordt hierdoor minder. De oprichting van een Jeugdnatuur wacht in Rijssen (het totaal aantal leden in Nederland bedraagt 96.000) als oase in Twente, heeft toch schijnbaar aansteke lijk gewerkt, want momenteel wordt in Zaterdagavond hield de reserve-rijks- politie van de groep RIJSSEN met hun dames een contactavond in de achterzaal van hotel Gijsbers. Aanwezig waren di verse afgevaardigden van de reserve Ge meente- en Rijkspolitie uit de omliggende plaatsen. Bij de intrede werden de bezoe kers verwelkomd door het jeugdig mu ziekgezelschap, dat hiermede tevens zijn vuurdoop onderging door voor het eerst in het openbaar op te treden. Omstreeks 20.30 uur opende de groeps commandant van de groep Rijssen, adju dant D. v.d. Vegt, de bijeenkomst. Hij verwelkomde speciaal reserve-adju dant Slot, die namens de Districtscom mandant der Rijkspolitie te Almelo aan wezig was en de heer Van Zuilekom die voorheen Inspecteur der reserve-gemeen- tepolitie te Almelo was, maar door om standigheden hiervoor moest bedanken. Spreker wees erop, dat de heer van Zuilekom steeds een sportief en gevreesd tegenstanders op de schietbanen was. Het kon hem echter tot vreugde stemmen dat de ploegen waarvan hij voorheen deel uitmaakte ook nu weer flinke prijzen in de wacht hadden gesleept. Hierna werden de prijzen uitgereikt van de onderlinge schietwedstrijd van de reservisten van de groep RIJSSEN, t^-**" wijl tevens de diploma's voor buitenge woon geoefend en geoefend man aan de reservisten van de groep Rijssen. In verband met zijn 40-jarig jubileum in dienst van de N.V. Ter Horst en Co. werd de heer J. Voortman, wonende aan de Dannenberg, gisteren door de directie van het bedrijf .ontvangen. Hoewel de heer Voortman bij gelegen heid van het 125-jarig jubileum van Ter Horst en Co. reeds was onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, wilde men de jubileumdatum verder niet ongemerkt voorbij laten gaan. De heer A. H. ter Horst hield een toe spraak, waarin hij de jubilaris dank bracht voor de wijze waarop hij de be langen van het bedrijf gedurende 40 jaar had gediend en overhandigde hem een enveloppe met inhoud, terwijl het on derscheidingsteken voor 25 jaar trouwe dienst werd verwisseld voor een insigne van 40 jaar trouwe dienst. Na het officiële gedeelte ontwikkelde zich een gemoedelijk gesprek met als hoofdthema de liefhebberij van de heer Voortman, die een bekend (en succesvol) konijnenfokker is. Voor de ouderavond, die het bestuur van de neutrale kleuterschool had belegd, bestond grote belangstelling. De schoolarts, dokter Reichardt, hield een leerzame lezing over de verzorging van kinderen van 1 tot 6 jaar, waarna de hoofdleidster Mej. Mulder, kinderteke ningen besprak, waarin zij tot zeer inte- Mevr. H. Wierbos en Mevr. v. d. Haar komen. In de oudercommissie werden gekozen Mevr. H. iWerbos en Mevr. v. d. Haar en de heren H. Schreurs, J. G. P. ter Harmsel en A. A. de Groot. Almelo ook druk gewerkt aan de op richting van een dergelijke wacht, die in het voorjaar zijn werkzaamheden zal beginnen. In Oldenzaal wacht men nog op de gemeentelijke subsidie. Desgevraagd deelde de penningmees ter, de heer G. A. A. Molendijk, nog me de, dat de Natuurwacht de volle mede werking steeds heeft van het gemeente bestuur van Rijssen en ook subsidie ont vangt, hoewel die niet zo groot is als in andere plaatsen. Dit najaar is een zeer geslaagde tentoonstelling gehouden van planten, tekeningen en opstelletjes van de leden van de Jeugdnatuurwacht Rijs sen. GESLAAGD Te Den Haag slaagde voor het examen Gemeentefinanciën (2e ged.) de heer J. H. Pluimers. Het feit, dat een ontwerp tot wijziging van het uitbreidingsplan (ten Zuiden van het waterreservoir) ter inzage is gelegd, zal vooral de vereniging Marktwezen en VVV interesseren, omdat als het ontwerp tot wijziging wordt goedgekeurd, een ge deelte van het uitbreidingsplan kan wor den bestemd voor de bouw van kampeer- huisjes. In zijn huidige staat biedt het plan deze mogelijkheid niet. Wellicht is dit de eerste stap (zij het een bescheiden) in de goede richting, om dat de bouw van kampeer huisjes een daadwerkelijke bevordering van het vreemdelingenverkeer in Rijssen kan worden genoemd. Het belang van een in tensief tourisme voor een stad als Rijssen kan toch niet worden ontkend. Bestuur en leden van de Oudheidkamer Riessen maakten woensdag een excursie naar het Rijksmuseum Twenthe, alwaar men werd rondgeleid door de conservator Drs. Hulshoff, die door een 2-tal lezingen, die hij in Rijssen reeds heeft gehouden, voor de Oudheidkamer geen onbekende meer is. Juist door het deskundig commentaar dat Drs. Hulshoff in de verschillende af delingen van het museum wist te geven, was de excursie buitengewoon leerzaam. Zowel de geologische als de historische afdeling en de schilderijencollectie kre gen ruime toelichting. Duidelijk werd de belangrijkheid van het bestaan van dit veelomvattende museum voor ons ge west, dat helaas door velen te weinig wordt gewaardeerd. TE KOOP: 1 houten ledikant (1-pers.) m. stalen matras en bij behorend kapstokstel; 1 electr. wasmachine (hout- kuip)1 Davo haard f80.1 hetelucht kamer kachel nieuwprijs f210.(als nieuw) nu f85. 1 grote oliekachel; 1 electr. kachel, 1000, 2000, 3000 watt. ZOEKT U IETS IN KOM DAN EENS KIJKEN BIJ Ruime keuze ook in: Turngarnituren, schommels en niet te vergeten pracht BUKSEN gaan we lekker eten bij het bekende adres SPECIALITEIT IN Ook dit jaar koopt de Sint zijn Dozen bonbons Marsepein Dik speculaas Boterletter Gevuld speculaas (uitslui tend met amandelen) bij Wierdensestraat 57 Tel. 2310 Bij ons vindt U een grote sortering NUTTIGE GESCHENKEN, o.a.: De nieuwste opbouwserviezen, glasserviezen enz. enz. Op onze lage prijzen geven wij van 26 november tot 5 december bij contante betaling BOUWSTRAAT 29-31 WM1WWWVWWWWWWWWWWWWW De muziekvereniging „Wilhelmina" gaf woensdagavond in het Volkssanatorium te Hellendoorn een concert, waarvoor van de zijde van de patiënten veel belangstel ling bestond en waarvoor veel waarde ring werd opgebracht. Onder leiding van Albert Sommer voer de „Wilhelmina" een keur van vooraan staande werken op bijzonder nauwgezette wijze uit. Het concert werd geopend met de Arnhem Mars van H. E. Kelly. Veel be wondering oogstte de uitvoering van de ouverture II Barbiere Di Siviglia van G. Rossini in een arrangement van P. Stal- meijer. Voorts werd ten gehore gebracht de ouverture „Stradella" van Flotow (arr. J. Bouchel), de Prelude de Traviata (Ver di), de Mars der Medici (J. Wichers), de ouverture Nabucco (Verdi), de suite Bal let (5 delen) van Francis Popij. Veel suc ces oogstte ook de uitvoering van een selectie van de musical show My fair Lady, van Frederich Loewe. Het concert werd gesloten met „Natio nal Emblem" van Bugley-Mol. Overduidelijk bleek, dat de aanwezigen veel bewondering hadden voor de capaci teiten van de Rijssense muzikanten, het geen bleek uit het hartelijk applaus, dat na ieder onderdeel van het programma opklaterde. Door dokter Buyze werd namens pa tiënten en verpleegsters een hartelijk dankwoord gericht tot de dirigent en de leden van Wilhelmina. U heeft ons een aangename ontspanning gebracht, waar voor wij zeer dankbaar zijn, aldus spr. De Vrouwe van de Oosterhof liep in haar peignoir door de kamer en riep het kamermeisje, de gordijnen wat dicht te halen. Want zij zag het Jöddeken lopen op het voorplein. En dat vond ze iets vreselijks. Die ordinaire frans sprekende schoolmeester, dat kon er nog bij door. Maar dat een Jood haar zou zien, dat zou ze beslist besterven. Honderdmaal liever zag zij Galatschin, die was tenminste iemand (al was hij dan een rus) die tot haar stand behoorde. Hoog en edel. Tot haar grote ontzetting zag zij een Rijs sense burgemeester met een mestgreep in de handen en nog wel in de blote on derbroek. Zij hoorde het al. De oppasser van Galatschin weigerde de deputatie te ontvangen. Maar daar kwam krachtig commentaar op, van de zijde van de bur gemeester in de onderbroek. Met een knoop er op dreigde hij zonder pardon de drie varkensdieven met de greep neer te steken. Nu kwam er antwoord. De oppasser schoof het raam open, en Ga latschin verscheen zelf voor het raam. Met bulderstem riep de Rus, dat wanneer de delegatie niet gauw ophoepelde, hij heel Rijssen zou laten platbranden. De burgemeester met de greep in de handen riep van: snotterboordDat verstond Ga latschin gelukkig niet. Wat zeg vroeg de burgemeester aan het Jöddeken. Iej mossn' eers ne bokse antrekk'n! Mevrouw van 'n Oosterhof schaamde zich dood! Zèè dat?, riep de burgemeester en deze maakte dadelijk rechtsomkeert en liep naar huis om zich behoorlijk te kleden. Om elf uur kon Galatschin de deputatie ontvangen. De groep was nu uitgebreid met Varken-Jan en een der Russische dieven. Na een ondervraging gelastte Ga latschin de andere twee varkensdieven ook te halen benevens de burgemeester in de onderbroek. Galatschin had niet in de gaten, dat de betrokken burgemeester in groot tenue voor hem stond. De bur gemeester in de blote onderbroek was de stad uit, zei de burgemeester brutaalweg. Van Wijngaarden begon te lachen. Lach niet, man, de zaak is ernstig! Na een lang en verwarrend verhoor zouden op een bepaalde dag de varkensdieven te De venter gegeseld worden en daarom moes ten zij dadelijk vertrekken. De Vrouwe van de Oosterhof kreeg van Galatschin nog lelijk wat door de benen, toen zij lubde over het Jöddeken. Schmoel was een zeer behoorlijk en fatsoenlijk lands man, betoogde Galatschin met klem. Hij had de zuster Rachel en ook Lea al jaren in betrekking en daarover geen woord. Jaren later zou men op de Oosterhof nog ervaren, hoe het in Russisch Polen met Schmoel geschapen was. GROTE SCHOONMAAK TE RIJSSEN. De Rijssenaren moesten andere potten te vuur zetten. Na de inkwartiering van achttienduizend man was het voorlopig te Rijssen geen vetpot meer. Met de be vrijding, maar vooral met de winter in het gezicht maakten de burgers zich zor gen. DUURTE EN GEBREK. De belasting steeg te Rijssen tot f 17. per hoofd. Een pond slechte tabak kostte f 2.50. En een pond koffie f 2.80. Doch daarover straks. De vrouwen van Rijssen staken in de eerste plaats de handen uit de mouwen. Een maand lang werd er op de Wijerd onder hoge druk gewerkt. Want de Rus sen hadden alles vuil gemaakt, en men wilde in Rijssense huizen geen Russische luizen. Potas en houtas en witkalk deden hun werk. Ook de manslui moesten aan de slag. De putten moesten hier en daar uitgeslagen worden, die waren door de bezetters als badkuip gebruikt. Op de Oos terhof kwam de hoge Vrouwe van de drup in de regen. Naast Galatschin kwam achter in November Generaal Alexander van Benckendorf met zesduizend man. Het was maar voor drie dagen, maar de Vrouwe van de Oosterhof moest weer ka mers afstaan en dit ging gepaard met veel gepoch en gesnork van de zijde van de hoge Pruis. Doch de Vrouwe van de Oosterhof had liever de Pruis dan de Rus. Over Herr Benckendorf behoefde zij zich waarlijk niet te beklagen. De Rijssenaren namen verder de zaak maar zoals ze was. Het waren maar drie dagen. En de Prui sen maakten eigen kwartier. Na deze drie dagen maakten de bur gers van Rijssen hun stad schoon. Toen de Pruisen vertrokken, knip oogden ze naar de jonge vrouwen en riepen vrolijk zwaaiend: auf wiedersehn! Een der burgmeesters riep in Rijssens dialect: Barst, voor mijn part! Maar dat hoorden of verstonden de moffen niet. Wellicht hebben zij gedacht dat het iets vriendelijks was. DUURTE EN GEBREK! Wij hadden het straks over de duurte. Over dure koffie en tabak. De koffie was voor de meeste Rijssenaren niet te koop, al was zij dan wel in de handel, de ket- tinghandel, wel te verstaan. De koffie ging van hand tot hand, ieder wilde er wat aan verdienen, en zo liep de prijs fabelachtig op. In Rijssen maakte men koffie van gerst, rogge of erwten. En de turfgravers en steenbakkers vulden hun pijp met schaddenmos. En er hing in heel de stad een vuile lucht. DE SCHRIK VAN RIJSSEN EN KEDINGERLAND. In veel bewogen tijden komen er allerlei ongure klanten voor de dag. Zo had men omstreeks de veelbewogen tijd van 1810 een overgebleven Fransman, met name Buissant des Amor, in de volksmond kortweg Buishond genoemd. Deze Buis hond nu opereerde met een bende in ge heel Twente. De boeren in Twente be trokken de wacht bij het hoendergat in de niendeur en keken of Buishond ook in aantocht was. Buishond was een gehaai de en doorgekookte die venhoofdman. Te Rijssen moesten de burgers wacht lopen, met zakken of ander geruisloos materiaal om klompen of schoenen. Te Goor ook. Dit was om des nachts zieken of kleine kinderen niet in hun slaap te storen. In de buurtschappen moest men ook wacht lopen en zaten de boeren des nachts op de hooizolders met het geladen geweer voor het uilengat in de gevel. Maar toch kwamen twee handlangers van Buishond te Rijssen lelijk op de koffie. Bij een der landbouwers in de Bouwstraat kalfde in de nacht een koe. De noaberplicht was nog in volle bloei. De geboorte was ach ter de rug en de mannen maakten het kalf droog. De nageboorte moest nog komen. Daar vernam men gerucht. De hoornen stallantaarn werd uitgeblazen. Het voel is ter of!, fluisterde de buurman. Stille!, riep de heer des huizes. De drie mannen stelden zich verdekt op tussen de koeien. Zacht piepend ging de staldeur open en een man met een masker voor drong naar binnen. Kom maar, Jean!, riep hij, alles is in slaap. Maar de buurman, „de Hol- piepe", een boom van een kerel, schoot een schoon plan te binnen. Tastend achter de koe kreeg hij heimelijk de nageboorte in handen. Het hoofd van nummer twee verscheen ook. En toen beiden achter de koeien in de stal stonden, gooide de Hol- piepe hen de nageboorte over het hoofd, en riep sissend: hier heb iej mous wat! De beide knechten van Buishond verdwe nen met de nageboorte over de kop. Zij durfden nog niet eens vloeken of schreeu wen, maar die hadden een fiks goeden- nacht! In Elzen, waar Buishond zelf een woning binnendrong, verraste hij de boer in de slaap. De boer begon om hulp te roepen. En Buishond greep hem bij de keel, maar hij miste een beetje. De boer beet hem in doodsangst de pink af, en verslikte zich haast in het bloed. Maar de knechts werden wakker, én Buishond nam de vlucht met achterlating van de pink, die inmiddels al was opgevreten door Turk de waakhond. Op Deldener- broek, waar Buishond ook opereerde, werd zijn bende nagezeten door de manhafte heer van Bockenhagen, die in zijn ver beelding Buishond zag tot in het Hangel rad van Rijssen, daar moest de Jonker jenever hebben. De kastelein had nog wel iets. Beter duur dan niet te koop!, riep de Jonker van Bockenhagen. Ver duveld lekker, riep de baron, waar koop je die? Jonker, riep de kastelein, dat is nog ool'n Riessender van vuur 'n oorlog! Doe mij een fles, smeekte de Jonker. Baron, riep de kastelein, as iej Buis hond vangt en iej brengt miej zien vel hier, levend, dan kuj allen jenever krieg'n dee ik hebbe. De Jonker vertrok in het nachtelijk uur om Buishond te vangen. Maar bij de kastelein in het Hangelrad is hij nooit geweest om het vel van Buis hond te brengen. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9 en 10.45 uur Ds. Kool; 7 uur Ds. Vos. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Vos en 3 uur (Bed. H. Doop) Ds. Van Tuyl. Notter. 7.30 uur Ds. Van Tuyl. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 uur Ds. Veenhuizen van Goor en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk)9.30 en 7 uur Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Donderdag 7.30 uur n.m.: Ds. Van Haa- ren van Kampen. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 u. en 7 uur de heer Vosman; 2.30 uur Leesdienst. Woensdag 7.30 uur de heer Vosman. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Oranje straat). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Woensdag 7.30 uur n.m.: Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Zaterdag is het op de Lichtenberger- dijk in Rijssen feest. Het echtpaar Heu- ten-Schöppers viert dan haar gouden huwelijksfeest. Arend Heuten geniet met zijn 72 jaar nog een goede gezondheid, evenals zijn 69-jarige vrouw. Het zal za terdag een hele drukte worden. Het gouden echtpaar heeft n.l. 12 kinderen, waarvan er 11 getrouwd zijn, terwijl 34 kleinkinderen en 1 achterkleinkind groot vader en grootmoeder zullen komen fe liciteren. De kinderen van het gouden bruidspaar zijn Rijssen wel trouw ge bleven. Van de 12 kinderen wonen er nog 9 in Rijssen, terwijl 1 dochter en 1 zoon het verderop hebben gezocht. De zoon woont n.l. in Meppel en de dochter in Groningen. Arend Heuten is een bekende figuur in Rijssen. Nadat hij op jeugdige leeftijd als werknemer in dienst trad bij de Ne- derlandsche Stoombleekerij in Nijverdal, werd hij enige jaren later gemeentearbei der. Niet minder dan 40 jaar heeft hij de gemeente Rijssen gediend. Altijd goed gehumeurd veegde hij de straten schoon en knapte allerlei karweitjes op. Hij heeft zijn vak altijd met plezier uitgeoefend en heeft nog vele herinneringen aan de gemoedelijke sfeer, die er heerste in het korps van gemeentearbeiders van de oudere generatie. Het is al weer 7 jaar geleden, dat Heuten gepensioneerd werd. Bij de vele gelukwensen, die het gouden bruidspaar zonder twijfel zaterdag zal ontvangen, voegen wij gaarne de onze. In de thuiswedstrijd tegen Markelo komen de RKSVers met de volgende op stelling binnen de witte lijnen: Doel: J. Pfeiffer. Achter: M. Wolters en W. Ebbing. Midden: H. Hilberink, H. Kaamhuis en A. Kamphuis. Voor: H. Hegeman, G. Oude Luttig- huis, B. Markslag, G. Klein Rouweler en A. Tusveld. Met ontsteltenis hoorden velen in Rijs sen de tijding, dat de oudste inwoonster van Rijssen, de Wed. Egbertsen-v. d. Riet, wonende Bleekstraat 1, in haar woning is gevallen, met als gevolg, dat zij een heup heeft gebroken. De 99-jarige vrouw, die op 6 januari a.s. 100 jaar hoopt te worden, is gestruikeld over haar schort en kwam zeer ongelukkig terecht. Zij wordt thuis verpleegd en gehoopt wordt, dat zij spoedig weer zal herstel len.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2