De nieuwe verordening op de baatbelasting KERKDIENSTEN f „CENTUfiY 21" w Afscheid Middenstandsforum Volkshogeschool Biependaal Insigne voor trouwe dienst Fabrieksdemonstratie van de „Tornado" „Sportclub Rijssen" wendde zich tot het gemeentebestuur om financiële steun MET HET OOG OP ONSZELF MET HET OOG OP ELKAAR Toebereidselen voor Wereld tentoonstelling der Wetenschap in Seattle Verordening op de heffing en invorde ring ener baatbelasting voor buitenwe gen in de gemeente Rijssen. ARTIKEL 1 Onder de naam baatbelasting wordt ge durende 30 jaren een jaarlijkse belas ting geheven wegens de in artikel 6 ge noemde gebouwde eigendommen en hun aanhorigheden, welke belenden aan of zijn gelegen in de omgeving van de in artikel 4 bedoelde wegen, als billijke bij drage in de kosten van aangebrachte ver harding dier wegen, waardoor deze eigendommen en hun aanhorigheden zijn gebaat. ARTIKEL 2 Deze verordening verstaat onder ver harding: alle kunstverharding met uit zondering van verharding, uitsluitend gemaakt van sintels, puin of veldkeien. ARTIKEL 3 Het belastingjaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. De belastinghef fing gaat in op 1 januari 1956. ARTIKEL 4 Waar in deze verordening gesproken wordt van buitenwegen, zijn hieronder begrepen de nagenoemde buitenwegen: a Ligtenbergerdijk vanaf Nijverdalse- weg tot grens gemeente Hellendoorn b Wethouder H. H. Korteboslaan c Witmoesdijk d Albertsdijk e Leijerweerdsdijk f Oosterhofweg g A. H. ter Horstlaan h Burgemeester Knottenbeltlaan i Brekeldlaan j Banisweg, vanaf Keizersdijk tot Mid del dijk k Opbroekweg, vanaf Weth. H. H. Kor teboslaan tot le dwarsweg 1 Middeldijk, vanaf Banisweg tot de brug bij de boerderij van Brinks m MorsWeg, vanaf spoorwegaanslui ting gasfabrek tot Nijverdalseweg n Molendijk, vanaf spoorwegovergang tot grens gemeente Wierden o Schapen dijk, vanaf Burgemeester Knottenbeltlaan tot de Enterstraat p Holtentorensweg, vanaf klinkerver harding tot Schapendijk q Keizersdijk, vanaf de bestrating bij splitsing met Geskesdijk tot de Zand dijk naar „De Verdeling" r Verbindingsweg tussen Keizersdijk en Banisweg, langs de boerderijen van Altena en Bentert. ARTIKEL 5 De belasting wordt berekend naar de belastbare opbrengst van de eigendom men, zoals deze voorkomt in de leggers van het kadaster. Indien de belastbare opbrengst van eigendommen in die leggers niet is aan gewezen, wordt deze vanwege en op kosten der gemeente, in verhouding tot andere gelijksoortige eigendommen ge schat. Het bestuur, personeel en leerlingen van de Julianaschool hebben afscheid ge nomen van de heer L. A. Burger, die na 6 jaar de Julianaschool te hebben gediend is benoemd als hoofd van een chr. school te Aalst. Het was de heer R. Bosma, die namens het schoolbestuur een dankwoord tot de heer Burger richtte voor de wijze, waar op hij zijn taak in Rijssen had uitge oefend. Het bestuur, aldus de heer Bos ma, bewaart aan u de herinnering aan een leerkracht, die met liefde en enthou siasme het christelijk onderwijs heeft ge diend. In zijn nieuwe betrekking als hoofd te Aalst wenste de heer Bosma de schei dende onderwijzer alle goeds. De heer Van Hunen, hoofd van de Ju lianaschool, sprak de heer Burger toe na mens het personeel. Spreker was van me ning, dat de heer Burger altijd een goede collega was geweest, die ook belang stel de in en meeleefde met anderen. Ook de wijze, waarop hij zijn taak had uitge oefend^ was altijd 'tevredenstellend ge weest, zodat de heer Van Hunen er van overtuigd was, dat de leiding van de chr. school in Aalst in goede handen was van de heer Burger. Ter herinnering aan de periode, die hij in Rijssen had doorgebracht, werd een plakboek aangeboden, waarin diverse epi sodes uit de „Rijssense periode" van de heer Burger waren vastgelegd. De heer Burger was zeer ingenomen met de wijze, waarop bestuur en perso neel hem dit afscheid hadden bereid. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9 en 10.45 uur Ds Kool; 7 uur Ds. Vos. Wester- kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Vos. Elzen. 10 uur Ds. Vos. Woensdag 7.30 uur Ds. Kool (Bijbelle zing). Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 uur Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 u. (Bed. H. Av.), 2.30 uur (Bed. H. Doop) en 7 uur Ds. Middelkoop. Woensdag 9 november, 7.30 uur de heer Vosman Oud-Geref. Gem. (Kerk Oranjestraat). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond, afd. Rijssen. 10.45 uur Ds. Samberg van Delden. ARTIKEL 6 Een opsomming van de belasting naar rato van de procentuele belastbare op brengst (Red.). ARTIKEL 7 1 Indien een eigendom gebaat is met de verharding van meer dan één weg, wordt de betrokken eigendom voor de toepassing dezer verordening, geacht slechts gebaat te zijn met de verhar ding van die weg, waarvoor het ver schuldigde belastingbedrag het hoogste is. 2 Indien in gevallen als in lid 1 om schreven, terzake van twee wegen een gelijk bedrag aan belasting verschul digd zou zijn, is slechts terzake van één dier wegen belasting verschuldigd. 3 Indien voor een eigendom op grond van deze verordening reeds belasting is betaald en daarna eveneens op grond van deze verordening opnieuw belas ting verschuldigd is, wordt a indien het bedrag van de laatst ver schuldigde belasting niet meer be draagt dan de reeds eerder betaalde belasting, geen aanslag opgelegd; b indien de laatst verschuldigde belas ting meer bedraagt dan de reeds be taalde belasting, alsnog een aanslag opgelegd gelijk aan het verschil tus sen de beide belastingbedragen. ARTIKEL 8 1 Belastingplichtig is hij, die krachtens recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot van de eigendom heeft. 2 Als genothebbende wordt aangemerkt degene, die als zodanig op 1 januari van het belastingjaar in de kadastrale leggers is aangewezen, tenzij kan wor den aangetoond, dat misstelling in de ze leggers heeft plaats gehad, of dat de vóór 1 januari plaats gehad hebben de wijzigingen daarin nog niet waren opgenomen, in welke gevallen met de werkelijke toestand wordt rekening ge houden. 3 Zijn er ten aanzien van een eigendom twee of meer genothebbenden, dan is iedere genothebbende hoofdelijk voor de gehele aanslag aansprakelijk, met dien verstande, dat betaling door één der genothebbenden de andere genot hebbenden ontheft van de aansprake lijkheid. ARTIKEL 9 Onverminderd het bepaalde in artikel 20 zijn van de belasting vrijgesteld: a eigendommen, welke uitsluitend voor de openbare dienst bestemd zijn en waarvan de gemeente of één harer in stellingen genothebbende is; b gebouwde eigendommen en daarbij be horende erven, uitsluitend dienende voor de openbare eredienst; c eigendommen, als bedoeld in artikel 2 der Armenwet, uitsluitend dienende als instelling van weldadigheid; d eigendommen, uitsluitend dienende als inrichting van onderwijs ARTIKEL 10 ■De belasting kan over de nog niet ver streken jaren telkenjare worden afge kocht. De afkoopsom wordt berekend door de jaarlijks verschuldigde belasting te ver menigvuldigen met een factor, waarvan de grootte uit een tabel wordt afgelezen: Bijvoorbeeld: Bij aanvang 17.2920 na 1 jaar 16.9837 na 2 jaar 16.6630 enz. enz. ARTIKEL 11 1 Van de aanslagen van hen, die vol gens de voorafgaande bepalingen be lasting verschuldigd zijn, worden kohieren opgemaakt en door burge meester en wethouders vastgesteld. 2 De kohieren worden dagelijks, nadat zij door burgemeester en wethouders zijn vastgesteld, aan de gemeente-ont vanger ter invordering gezonden. 3 Een aanslag, welke door verzuim of misstelling niet op het oorspronkelijke kohier is gebracht, wordt op een aan vullingskohier gebracht. ARTIKEL 12 1 Indien aan burgemeester en wethou ders, zolang niet sedert de aanvang van het belastingjaar drie jaren zijn ver streken, blijkt, dat de aanslag ten on rechte of te hoog is opgelegd, kunnen zij ambtshalve de aanslag te niet doen of de te hoge aanslag verbeteren. 2 Indien enig feit grond oplevert voor het vermoeden, dat een aanslag ten on rechte achterwege is gebleven of ver nietigd, of dat een te lage aanslag is opgelegd, kan de niet of te weinig ge heven belasting van de belastingplich tige of zijn erfgenaam worden nage vorderd, zolang niet sedert de aan vang van het belastingjaar drie jaren zijn verstreken. ARTIKEL 13 Voor toepassing van de artikelen 299 en 300 der gemeentewet treedt in de plaats van de raad, van burgemeester en wethouders of van de burgemeester de ambtenaar ter secretarie, chef van de af deling financiën en bij diens afwezigheid diens plaatsvervanger. ARTIKEL 14 1 Het model van het aanslagbiljet wordt door burgemeester en wethouders vastgesteld. 2 De aanslagbiljetten worden door of vanwege de ontvanger der gemeente zo spoedig mogelijk aan de belasting plichtige verzonden. 3 De termijnen van betaling worden op het aanslagbiljet vermeld. ARTIKEL 15 1 De belasting is invorderbaar in één termijn; deze termijn vervalt 5 maan den na dagtekening van het aanslagbil jet. 2 De belasting is dadelijk en in één ter mijn invorderbaar, zodra de aangesla gene in staat van faillissement is ver klaard of op zijn roerende of onroeren de goederen executoriaal beslag is ge legd, dan wel indien blijkt, dat de aan geslagene het land metterwoon wil ver laten. ARTIKEL 16 De afschrijving der betalingen ge schiedt in de volgende orde: a op kosten van vervolging; b op de oudste der openstaande termij nen. ARTIKEL 17 De ontvanger der gemeente of degene, die namens hem ontvangt, is verplicht voor iedere betaling onmiddellijk kwi tantie op het aanslagbiljet te stellen, zo dit daartoe bij de betaling wordt aange boden. ARTIKEL 18 Binnen 3 maanden na het vervallen van de laatste betalingstermijn zendt de ontvanger der gemeente aan burgemees ter en wethouders een staat met toelich ting van de aanslagen, welke hij niet heeft kunnen invorderen. Burgemeester en wethouders zenden deze staat aan de raad der gemeente, met een voorstel tot niet invorderbaarverklaring van die pos ten, welke zij daarvoor vatbaar achten. Slot- en overgangsbepaling. ARTIKEL 19 1 Deze verordening treedt in werking op de eerste dag van de maand volgende op die, waarin de Koninklijke goedkeu ring ter kennis van het gemeentebe stuur is gebracht en werkt terug tot en met 1 januari 1956. 2 De „Baatbelastingverordening 1956 voor buitenwegen" wordt behoudens het bepaalde in het derde lid ingetrok ken met ingang van 1 januari 1956. 3 De „Baatbelastingverordening 1956 voor buitenwegen" blijft gehandhaafd ten aanzien van aanslagen, waartegen op 1 juli 1960 geen rechtsmiddel meer openstond en ten aanzien waarvan geen gebruik is gemaakt van de in ar tikel 12 van genoemde verordening neergelegde bevoegdheid, tot betaling in termijnen. 4 Aanslagen, waarop het derde lid niet van toepassing is, worden door burge meester en wethouders binnen één maand na de datum van inwerkingtre ding dezer verordening ingetrokken. ARTIKEL 20 Eigendommen en hun aanhorigheden, waarop de in het derde lid van artikel 19 bedoelde aanslagen betrekking hebben, zijn vrijgesteld van belasting verschul digd ingevolge de Baatbelastingverorde ning voor buitenwegen 1956 II. ARTIKEL 21 Deze verordening kan worden aange haald als „Baatbelastingverordening voor buitenwegen 1956 II". De onlangb opgerichte voetbalvereni ging „Sportclub Rijssen", die moeilijkhe den heeft met het financieren van de eerste uitgaven, welke met de oprichting gepaard gaan, heeft zich tol het ge meentebestuur gewend met verzoek haar financiële steun te verlenen. B. en W. hebben zich ten aanzien van deze aangelegenheid gewend tot de cul turele commissie, welke commissie advi seerde aan deze vereniging een rekening- courant-crediet te verstrekken, tot een maximum van f 2200.af te lossen in maximaal 10 jaar. (Een minderheid in de sport- en cultu rele commissie heeft zich tegen dit ad vies, dat aan b. en w. werd uitgebracht, verklaard). Het college van b. en w. stelt de raad voor een besluit overeenkomstig het ad vies van de sport- en culturele commissie vast te stellen. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 1317 stuks vee, runderen 172, varkens 1145. Prijzen: 27 vette koeien, eerste kwali teit van f 2,80 tot f 3,- per kg slachtge- wicht; 52 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1100,- per stuk; 54 pinken van f 550 tot f650,- per stuk; 39 graskalveren van f 250,- tot f 350,- per stuk; 18 drachtige zeugen van f250,- tot f325,- per stuk; 27 loopvarkens van f75,- tot f95,- per stuk; 1100 biggen van f45,- tot f55,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen iets la ger. Varkens en biggen; Handel kalm, prij zen onveranderd. De heer en mevrouw Harris trokken in Barton Turf, Norfolk-Engeland, veel be kijks met hun nieuwe caravan. Geen won der overigens, want het woon wagentje heeft een rieten dak, zelfs ontbreekt bij de deur een hanglamp niet. Het echtpaar heeft zijn bezit „Tinker's Cuss" gedoopt, een toepasselijke naam. De Rijssense Middenstandsvereniging HABI heeft het initiatief genomen tot het houden van een voorlichtingsavond met Middenstandsforum voor haar leden en andere belangstellenden en, wel op woensdag 9 november in Hotel Welte ring. Ondanks de hoogconjunctuur leeft er in middenstandskringen een veront rusting en bezorgdheid over de toekomst. Teneinde de situatie onder ogen te zien heeft het bestuur gemeend een samen komst voor haar leden en andere belang stellende middenstanders te houden en wel in de vorm van een middenstands forum. Het forum word| gevormd door de heren: W. Meijer, Rijksmiddenstandscon- sulent te Zwolle (voorzitter)Mr. Wak kerman, jurist, werkzaam bij de Water leiding Mij Overijssel N.V., Zwolle; J. Vos, adj. secretaris bij de Kamer van Koop handel te Hengelo; H. N. Hollander, di recteur van Gemeentewerken, Rijssen, en J. J. Capelle, directeur van het Ge meentelijk Energiebedrijf. Algemene Mannenkursus 21 november tot 3 december 1960 Met het oog op onszelf mogen wij onze ogen niet sluiten; het is in ons eigen ber lang dat wij onszelf eerlijk onder ogen durven ziendat we weten waarom we dit doen en dat laten, waarom we dit zeg gen en dat alleen denken. Met het oog op elkaar mogen we geen blindemannetje spelen; het is van groot belang, dat wij niet alleen onszelf zien, maar ook elkaar; elkaar zoals we wer kelijk zijn, ook zoals we verschillend zijn. Dat zal het oogmerk van deze kursus zijn: trachten onszelf en elkaar in het vi zier te krijgen en proberen het eigen bestaan en het bestaan van de ander be ter op elkaar te doen rijmen. Het is niet eenvoudig om je ogen góed de kost te geven; het vergt wat om te onderscheiden wat van belang en wat minder belangrijk is. Misschien, dat wij echter door het be spreken van de volgende onderwerpen wat meer begrip en beter inzicht zullen kunnen krijgen. Industrialisatie: om het werk en om de mens? Wat beoogt de vakbeweging? Wat ontbreekt er aan onze politiek? Beter zicht op China. Strooit de pers ons zand in de ogen? Ons onderwijs: opent het de ogen? We kunnen over het leven heel wat boekjes/boeken open-doen! Met het oog op onszelf: een vrouw over mannen. Wat heeft de ander voor ogen? Welvaartsdeling en welvaartsdenken. Deze onderwerpen zullen zo besproken worden, dat een ieder, die aktief meedoet, de inleidingen zal kunnen volgen en mee kan spreken; een vragenbus geeijt de kursisten gelegenheid zelf onderwerpen aan de orde te stellen. Behalve voor de gesprekken zal er ook aandacht zijn voor allerhand ontspanning: sport, wandelin gen, kreatief spel; er zal aan een nabu rige gemeente een werkbezoek worden gemaakt en films worden vertoond. NUTSSPAARBANK Gedurende de maand oktober werd bij het bijkantoor Rijssen van de Nutsspaar- bank Almelo ingelegd een bedrag van f 214.476.25 en terugbetaald f 183.788.44. In deze maand werden 102 nieuwe re keningen geopend. LEDENVERGADERING S.G.P. De plaatselijke kiesvereniging van de Staatkundig Gereformeerde Partij hoopt op vrijdag 11 november een ledenverga dering te beleggen, waarin de heer J. M. Wolterink een referaat zal houden. Tijdens de te Zwolle gehouden algemene jaarvergadering van de afdeling Over ijssel van de Kon. Ned. Touristenbond ANWB werd het insigne voor trouwe dienst o.a. uitgereikt aan de heer H. Dannenberg, in dienst bij de N.V. Omefa. De uitreiking geschiedde door de vice- voorzitter van de ANWB, Mr. W. A. Of- ferhaus, commissaris van de Koningin in de provincie Groningen. In de grote zaal van het Parkgebouw werd gisteravond een demonstratie ge geven van verschillende vooraanstaande Tornado-artikelen op initiatief van de Fa. E. Bouwmeester. Door de heer Langerak, demonstrateur van de Tornado, werd allereerst een overzicht gegeven van de artikelen, die door de Tornado-fabrieken worden ge presenteerd, waarbij spreker vooral de nadruk legde op de perfectionering van de huishoudelijke apparaten, die deze fa briek de laatste jaren op de (huishoude lijke) markt heeft gebracht. De aanwezige dames hebben een dui delijk overzicht gekregen van de artike len, die in de Tornado-fabrieken worden gefabriceerd. De demonstraties, die wer den gegeven, spraken duidelijke taal en de wens een aantal van deze artikelen in bezit hebben, moet bij veel dames wel zijn opgekomen. Enthousiast was men over de moge lijkheden van de Tomado-snelkookpan, van de koffiemolen met mengbeker en vooral niet te vergeten van de vleesmo len, waarin zulke vele mogelijkheden zijn, dat het in één woord een huishou delijke- hulp van groot formaat kan wor den genoemd. Daarnaast werden nog tal van andere Tornado-artikelen gedemonstreerd, waar mede de Fa. Bouwmeester een. goede beurt heeft gemaakt bij de Rijssense huis vrouwen. TONEELUITVOERING De liefdadigheidsvereniging „De Gong" geeft op dinsdag 15 november een uit voering van „Wilde Vaart", een spel rond de havens. De tentoonstelling „Century 21", die in 1962 in Seattle, (Washington), wordt ge houden, zal een vooruitzicht geven op het leven en werken in de komende eeuw, zo als geleerden uit alle delen van de wereld zich dit voorstellen. President Eisenhower heeft 85 landen uitgenodigd tot deelneming aan de tentoonstelling die grotendeels aan de wetenschap zal worden gewijd. De bezoekers zullen er een gefingeerde ruimtereis kunnen meemaken, een rit maken in de modernste, door een Zwitserse firma gebouwde, monorail- trein en er de laatste Amerikaanse snufjes op wetenschappelijk gebied kunnen bewonderen. De Amerikaanse regering zal een be drag van ca. 45 miljoen voor deze ten toonstelling beschikbaar stellen. Het Ame rikaanse paviljoen zal groter in opper vlak en breder in opzet worden dan dat op de Brusselse Expo. Het bovengenoemde bedrag is het grootste dat tot dusver voor een binnenlandse tentoonstelling uitge trokken werd. Ook in ander opzicht heeft de tentoon stelling een uniek karakter, namelijk dat de meeste gebouwen, die op het 30 hectare grote terrein worden gebouwd, niet na afloop zullen worden afgebroken, maar deel zullen uimaken van het nieuwe stede lijke vermaaks- en culturele centrum. Er zullen op deze „Century 21 Expo sition" vijf „werelden" worden opge richt, die onderling door een netwerk van overdekte gangen en pleinen de wereldboulevards verbonden zijn. In de „Wereld der Wetenschap" bevindt zich het Amerikaanse paviljoen. Vijf hoge torens vormen het symbool van 's men sen onafgebroken zoeken naar de raadse len van het heelal. In de „Wereld van de 21e Eeuw" zullen de bezoekers kunnen zien hoe de mensen in het jaar 2000 zullen leven. In de „Wereld van Handel en Industrie" worden internationale stands gegroepeerd rond een centrale hall „Century 21" ge heten. Hier zal men een volledig beeld krijgen van de laatste ontwikkelingen die door menselijke vindingrijkheid tot stand zijn gebracht. „De Wereld der Kunst" zal binnen- en buitenlandse voortbrengselen der kunst tonen. Bijzondere aandacht zal worden be steed aan de hedendaagse kunst. Tenslotte zal de „Wereld van het Ver maak" de bezoekers een doorlopende reeks van concerten, balletten, toneelop voeringen, sport, etc. geven. Aan beide zijden van de „wereldboule vards" zullen winkels, bazars en restau rants van alle deelnemende landen het publiek ten dienste staan.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2