RAAD RIJSSEN ko/jijte. dbattiptë. Vorstelijke gift voor Ned. Herv, Kerk KOFFIE Lochem-Rijssen Vooruit 0-1 Lezing Huidverzorging Collecte voor Poliofonds VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 VAN ALMELO NAAR DEVENTER Symbolische opening nieuwe actie? Schulddelgingsfonds bijna doel bereikt Jaargang 38. No. 42 (Tweede Blad). 1IU. Weekblad voor Rijssen NIEUWE BAATBELASTING- VEROKDENING IN PRIN CIPE GELIJK AAN DE OUDE In de vergadering van woensdag stelden b. en w. van Rijssen de raad voor een nieuwe verordening Baatbelasting Buiten wegen vast te stellen. Zoals men weet, heeft deze kwestie de gemoederen van een aantal Rijssenaren lange tijd bezig ge houden. Er is heftig tegen geprotesteerd door een protestcomite en er zijn procedu res gevoerd tot voor de Hoge Raad. De Hooge Raad heeft de behandeling in cas satie terugverwezen naar het Gerechtshof met verzoek opnieuw uitspraak te doen. Bij de behandeling van deze kwestie in de belastingkamer is de adviseur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de vraag voorgelegd of het niet mogelijk was, om de verordening nader te bezien en deze geheel „waterdicht" te maken. Als dit n.l. niet zou worden gedaan, kon het inzake deze kwestie een procedure van jaren worden. Na overleg met het college van b. en w. is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een geheel nieuwe verordening ontworpen. Deze ver ordening is in principe gelijk aan de oude verordening uitgezonderd de wijze der be taling van de belasting. In de oude verordening werd n.l. de mo gelijkheid geopend en de keuze gelaten om de belasting ineens, dan wel in 5, 10, of 30 jaarlijkse termijnen te betalen. Volgens de nieuwe verordening wordt gedurende 30 jaar, een jaarlijkse belas ting geheven, met de mogelijkheid tot af koop van de betaling. De oude verorde ning blijft gehandhaafd ten aanzien van ineens betaalde aanslagen, waartegen op 1 juli geen rechtsmiddel meer openstond. De overige aanslagen moeten door het college van b. en w. binnen één maand na inwerkingtreding der nieuwe verorde ning worden ingetrokken. Voor de aan slagen, die zullen worden ingetrokken, zullen tegelijkertijd aanslagen ingevolge de nieuwe verordening worden opgelegd. De Raad besloot in 1950 met de gemeen te Almelo een overeenkomst aan te gaan betreffende de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De gemeente Rijssen betaalde voor het ter beschikking houden van de verpleeg- ruimte een bedrag van f 0,08 per inwoner per jaar. In verband met de ingebruikneming van het Prinses Irene Ziekenhuis heeft het gemeentebestuur van Almelo laten weten dat de overeenkomst dit jaar zou eindigen. Na informatie bij het bestuur van het Prinses Irene Ziekenhuis te Almelo is ge bleken, dat men bedden gereserveerd wil de houden tegen een bijdrage van f 0,25 per inwoner. Het- gemeentebestuur van Deventer heeft een overeenkomst vrijwel gelijk aan de oude verordening met de gemeente Almelo aangeboden tegen een bijdrage van f 0,06 per inwoner. Gezien het grote verschil stelden b. en w. voor een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Deventer. De Raad ging met het voorstel van b. en w. zonder discussie, akkoord. NU TOCH: BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL OP BEVERVOORDE. NIEUWE BAATBELASTING VERORDENING. NOG TWIJFEL OVER „WATER DICHTHEID". Hoewel de agenda van de raadsverga dering, die woensdagavond werd gehou den voor een groot gedeelte uit hamer stukken bestond, waren er toch nog een aantal punten waarover lange tijd gedis cussieerd werd, zodat het nog enige uren duurde voordat de raadsleden „hun kof fer" konden pakken. Wethouder Scholman kon zich niet he lemaal verenigen met de notulen van de vergadering van 20 september j.l. toen hij volgens de notulen zou hebben gezegd, dat het stichtingsbestuur van de platte landsbibliotheek „vermoedelijk" in het bi bliotheekgebouw een openbare leeszaal zou gaan inrichten. Het was n.l. zo, dat dit bestuur de ze kere plannen had tot de bouw van een bi bliotheekgebouw en een openbare lees zaal. De heer Pluimers, had in het verslag van de directeur van de veemarkt gelezen, dat de veemarkt steeds meer achteruit ging, doch dat de varkensmarkt nog steeds een grote bloei te zien gaf. Is het aldus de heer Pluimers, nu niet noodzakelijk, dat aan deze varkensmarkt iets moet gebeuren? Volgens hem was het hoog tijd, dat er een aantal voorzieningen werden getroffen. Wethouder Goosen ontkende deze stel ling niet, maar het gemeentebestuur wil de varkensmarkt graag in een keer ver beteren, hetgeen tot op heden niet moge lijk was, in verband met de liquidatie van een bepaalde woning. Als deze kwestie voor elkaar is, aldus de wethouder kun nen er verschillende verbeteringen wor den aangebracht. Verschil van mening bestond er ten aanzien van het voorstel van b. en w. be treffende de kostprijsberekening van het Industrieterrein. B. en w. stelden voor deze kostprijs vast te stellen op f 3, per m2. Daartegen kwam de heer Jansen „in het geweer", omdat hij van mening was, dat een prijs van f 2,50 voldoende zou zijn, vooral wat betreft het klein-in- dustrieterrein omdat spr. het oog had op kleine bedrijven in Rijssen, waarvoor een prijs van f 3,bezwaarlijk zou kunnen zijn. De heer ter Avest hield er een andere visie op na. De prijs van f 3,was volgens spr. niet te hoog. Hij constateerde n.l. het ge vaar, dat als iemand uit de stad zich naar het klein industrieterrein verplaatste, daar een garage voor een paar auto's te bouwen alsmede een woning, deze gega digde aan een stuk (industrie) terrein zou kunnen komen, voor een abnormaal lage prijs. Nadat de heer Jansen de heer ter Avest hierin had bestreden kwam het voorstel van b. en w. in stemming, met als resul taat dat dit werd aangenomen met uit sluitend de stemmen van de heren Jansen, Kreijkes en Pluimers tegen. Bij deze stemming bleek, dat 2 raads leden, die hun zetel hadden ingenomen, eigenlijk niet aanwezig waren, omdat zij de presentielijst niet hadden getekend. De heren Voortman (SGP) en Kreijkes kre gen alsnog gelegenheid deze noodzake lijke formaliteit te vervullen, waarna zij ook aan de stemming konden deelnemen. Met het voorstel van b. en w. tot het treffen van enige verkeersvoorzieningen op de hoek Watermolen-Wierdensestraat, kon de raad zich „volmondig" verenigen. Het betrof het aanbrengen van 2 voet gangershekken, bestaande uit gegalvani seerde palen en kettingen (Wierdense- straat-Watermolen De heer Otten was van mening, dat soortgelijke hekken ook aan de overzijde Enterstraat-Wierdensestr.aangebracht dienden te worden en de heer Haase vond een soortgelijke voorziening voor het Schild (Boomkamp-Schild) uitermate wen selijk. De voorzitter (Burgemeester Landweer) deelde mede, dat voor wat betreft het Schild deze voorzieningen eveneens ten spoedigste zouden worden getroffen. Hierna kwam het belangrijkste punt aan de orde van de bouw van een biblio theek en openbare leeszaal op de Bever voorde. In een vorige vergadering is hierover reeds uitvoerig gedebatteerd waarin tot uiting kwam, dat een aantal raadsleden de bouw van dit (semi-permanente) ge bouw op de Bevervoorde niet konden ac cepteren. De stemming hierover had toen tot resultaat dat de stemmen staakten (7 raadsleden voor, en evenveel tegen). (De heer Jansen was toen niet aanwezig.) De heer Otten nam over deze aange legenheid als eerste het woord. Spr. had kritiek op de houding van het stichtingsbestuur, omdat deze blijkbaar niet had gereageerd op een suggestie van een der raadsleden, om te trachten een oude woning in de Bouwstraat aan te kopen, op het errein waarvan het be doelde gebouw zou kunnen verrijzen. Dat vind ik wel wat onbeleefd aldus de heer Otten. Men heeft wellicht gedacht, in de vorige vergadering was de heer Jan sen er niet, laten we het nog maar eens weer proberen. Tegen deze opmerking stelde de wet houder Scholman zich teweer. Inderdaad aldus spr., heeft de heer Haase de suggestie over een pand in de Bouwstraat gedaan, maar het bestuur vond nu eenmaal de Bevervoorde beter geschikt. Mocht de raad de poging om tot de bouw op de Bevervoorde te geraken afwijzen, dan zal men de suggestie alsnog bezien. De heer Otten bleef van mening, dat deze houding van het stichtingsbestuur „onverantwoord" was. Men heeft de mo gelijkheid niet serieus onderzocht. Het be stuur heeft gedacht: we wagen het nog een keer, maar daarvan mag men aldus de heer Otten in zulk een geval niet van uitgaan. Opnieuw stemmen kan ook verwerping betekenen, aldus spr. De heer Siegerink herinnerde wethou der Scholman aan een vraag, een vorige keer gesteld, of het bestuur ook bereid was om een stenen gebouw te bouwen in plaats van een gebouw opgetrokken uit (beton?) platen. Wethouder Scholman antwoordde dat het bestuur daartoe inderdaad bereid was, als het gebouw op Bevervoorde zou ko men, en ook is men bereid het gebouw wat hoger op te trekken, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De heer Voortman (SGP) dacht dat er nog een andere mogelijkheid lag voor het stichtingsbestuur van de plattelandsbiblio theek. Is er al een bestemming gevonden voor de Chr. Ulo school in de Jan ter Horst straat, als er een nieuwe school zal zijn gebouwd. Als dat niet het geval is, aldus de heer Voortman, dan zou de B.L.O. school on derdak kunnen vinden in deze Ulo school en zou het gebouw in de Wierdensestraat kunnen dienen voor de bibliotheek en lees zaal. „Dat ware mogelijk", aldus de voorzit ter, het grote bezwaar is echter, dat het nog lange tijd zal duren voor de bouw van een nieuwe Chr. Ulo school zijn beslag heeft gekregen. Hoewel de heer Jansen het geplande ge bouw voor de bibliotheek en leeszaal niet mooi vond, achtte hij de totstandkoming hiervan van zulk een groot belang, dat hij „zelfs met graagte" zijn stem er aan zou willen geven. Een openbare leeszaal is in Rijssen zeer op zijn plaats, aldus de nestor uit de raad. Als dit voorstel niet aangenomen wordt, dan kan het nog wel 10 jaar duren voor Rijssen weer zo'n kans krijgt. Wethouder Scholman reageerde o.a. o^ de opmerking van de heer Voortman met de opmerking dat het bestuur wel terdege aan de suggestie van de heer Voortman had gedacht. Het bestuur wil echter met voortvarendheid deze kwestie tot een op lossing brengen. Op de rijksbegroting is een bedrag beschikbaar gesteld voor de bouw van een leeszaal in Rijssen. Als men nu niet spoedig tot resultaten komt vreest men, dat de post zal worden geschrapt zodat de kans spoedig tot de bouw van een leeszaal te komen voorbij gaat, zodat het bestuur geen risico wil nemen, aldus spr. De heer Hodes verklaarde zich evenals de vorige keer tegen de bouw op de Be vervoorde omdat hij van mening bleef, dat daar een robuust gebouw moest ver rijzen. Niets is momenteel blijvender dan semi permanente gebouwen aldus spr. Het voorstel van b. en w. werd in stem ming gebracht, met als resultaat, dat het werd aangenomen met 8 tegen 6 stem men. Tegen stemden de heren: Hodes, Haase, Otten, Nijland, Siegerink en Voortman (SGP). Het voorstel van b. en w. tot het ga randeren van de rente en aflossing van het kapitaal benodigd voor de bouw van de bibliotheek en leeszaal werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel van b en w. tot het on- bewoonbaarverklaren van de woning Wierdensestraat 28a (gelegen achter het warenhuis de Bico) was voor de heer Sie gerink aanleiding om te vragen, of de bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen ook in aanmerking kwamen voor een nieuwe woning. Volgens de voor zitter en volgens wethouder Scholman werd bij de toewijzing van woningen in derdaad rekening gehouden met de om standigheden van deze bewoners van on bewoonbaar verklaarde woningen. Evenals (vele) vorige malen werd over het voorstel van b. en w. tot het vast stellen van een baatbelasting voor bui tenwegen uitgebreid gediscussieerd. Zoals men weet is tegen de vorige ver ordening veel verzet gerezen en zijn er een aantal procedures gevoerd, waarvan niet gezegd kan worden dat deze voor de gemeente succesvol zijn verlopen. Bijzonderheden omtrent het voorstel, zie elders in dit blad. Door de vereniging van Nederlandse Gemeenten is een nieuwe verordening ontworpen, welke verordening aldus b. en w. in een begeleidende nota aan de raad, in principe gelijk is aan de oude verorde ning. De heer Otten kon zich maar moeilijk met de gehele geschiedenis rond de baat belasting verenigen. De overheid aldus spr. legt ons de baat belasting op. Het is mij aldus spr. niet duidelijk, waarom de oude verordening niet goed was. Ged. Staten hebben er im mers de goedkeuring aan gegeven, terwijl eveneens de Koninklijke goedkeuring werd verworven. Nu hebben we weer een nieuwe verordening. Wellicht krijgen we weer de goedkeuring van Ged. Staten en eveneens de Koninklijke goedkeuring en desondanks komen we misschien weer voor hetzelfde feit. De heer Otten wilde graag weten, of diegenen die in het raam van de oude verordening betaald hadden nu hun rech ten kwijt waren. De voorzitter stelde, dat nu ook vrij stelling kan worden verleend (ambtshal ve). De vorige verordening is niet „water dicht" geweest maar naar de mening van deskundigen is dat met de nieuwe wel het geval. De heer ter Avest wilde graag zeker heid hebben, dat als de nieuwe verorde ning aanvaard werd, een eventueel pro ces op niets uit zou lopen. Het moet nu een keer ophouden aldus spr. Reclameren moet geen zin hebben aldus spr. Daarover kon de voorzitter geen defini tieve uitspraak doen: „ik kan" aldus spr. „niet uitmaken wat de rechter gaat doen". De heer ter Avest was het met de neer Otten eens over het gezichtspunt, dat ue oude verordening verscnilienae instanties had gepasseerd. Is er toen met voldoende aandacnt aan gewijd? en hoe is het dan met de nieuwe? De voorzitter meende, dat de nieuwe verordening nu echt wel goed was be keken. „Dan" aldus de heer ter Avest moet nu de kous af zijn". De heer Voortman (SGP) zag een ju ridische adder onder het gras. Het geld dat voor de oude verordening is betaald, kan dat nu voor de aanslag van de nieuwe worden gebruikt, of wordt dat terugge stort, zo vroeg spr. De wethouder Scholman stelde, dat de ze vraag beantwoording vond in de arti kelen 3 en 4 van de nieuwe verordening. De heer Jansen zag geen andere moge lijkheid dan de nieuwe verordening aan te nemen, zoals die was aangeboden. Of deze aanvechtbaar is, aldus spr. kunnen wij hier niet uitmaken. Wel stelde spr. vast, dat de hele baat- belasting-kwestie een lijdensgeschiedenis was geworden. Ten aanzien van de heer Otten, die gezegd had, dat de gemeente de baatbelastingverordening had opgelegd ge kregen van „hogerhand" merkte spr. op dat „dit niet helemaal zo was". Destijds werd de verbetering van een aantal stra ten (een hele lijst) door Ged. Staten goed gekeurd op voorwaarde, dat van de be langhebbenden (de aangelanden) een bij drage werd gevorderd. Het is in Rijssen zo, aldus de heer Jan sen, dat we niet veel buitenwegen hebben en niet veel boeren. Van de mogelijkheid tot het beschikbaar krijgen van vrijwil lige bijdragen zoals dat elders wel het geval is, kunnen wij hier niet veel ver wachten. Daarom is toen als enige weg de baatbelasting gekozen. Jammer is, meende de heer Jansen, dat nadat ver schillende wegen verbeterd waren, de ge meente pas na 5 of 6 jaar met de aansla gen kwam, waarop de betrokkenen uiter aard niet meer hadden gerekend. Een spe ciaal probleem zag spr. daar waar be paalde woningen zijn verkocht, de nieuwe eigenaar voor de (achterstallige) belas ting moet opdraaien. De gemeente had er geen 5 of 6 jaar over heen moeten laten gaan. Wellicht heeft men dat aanvankelijk ingezien, want er is nog getracht via het heffen van aanlegbelasting tot een oplos sing te komen. Later is dat weer ingetrok ken. Dat heeft bij het publiek de mening doen postvatten, dat als men zich verzet, de zaak wel in orde kómt. De heer Jansen stelde, dat er door de gemeente fouten zijn gemaakt en de ge hele gang van zaken achtte spr. „diep te betreuren". De heer Scholman kon zich niet geheel verenigen met het betoog van de heer Jansen. De gemeente is in 1950 begonnen met het verharden van buitenwegen door arbeiders in G.S.W.-verband. Door Gede puteerde Staten is toen geëist, dat de be langhebbenden in de verharding van de deklaag moesten bijdragen. De gemeente heeft toen een oplossing gezocht in de aanlegbelasting, maar dat bleek niet uit voerbaar. Toen heeft de raad de baatbelastingver ordening vastgesteld. Spr. vond het vanzelfsprekend dat met deze gang van zaken geruime tijd ge moeid is geweest. De heer Jansen bestreed de heer Schol man weer in zijn stelling, dat het leeu wendeel van de verbetering van de bui tenwegen door GSW-arbeiders zou zijn uitgevoerd. Ten aanzien van de aanlegbe lasting, die toegepast is geworden op de Leijerweerdsdijk meende spr. dat er toen sprake was van een noodsprong van de zijde van de gemeente. De aanlegbelas ting aldus de heer Jansen is n.l. een be lasting op bouwterreinen, en kan nooit bedoeld zijn geweest voor de aanleg van wegen, waaraan niet gebouwd mag wor den. De storm van protesten, die toen is ontstaan vond de heer Jansen „begrijpe lijk". De heer Voortman (SGP) wist zich nog te herinneren, dat de autoweg voor de oorlog grotendeels verhard was geworden door werklozen. De heer Hodes zei hierna, dat het wel iswaar interessant was de gescniedenis van de baatbelasting te aanhoren, maar aldus spr.: wij moeten vooruit. De heer Haase was kennelijk nog niet gerust op de betrouwbaarheid van de wa terdichtheid van de nieuwe verordening. Hij verwees naar een uitspraak van de president van het Gerechtshof, die (op 2 juni) heeft gezegd dat de (oude) verorde ning van „alle kanten vol gaten zat". Als we in handen zijn van adviseurs, die ons op sleeptouw houden aldus de heer Haase Hiermede kwam het (voorlopige?) ein de van deze veelomstreden kwestie. De raad ging n.l. zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van de nieuwe verorde ning accoord. Naar aanleiding van het voorstel van b. en w. tot het aanbrengen van enige verbeteringen aan woningen in de Venne- kesgaarden vestigde de heer ter Avest de aandacht op de noodzakelijkheid oude ge meentewoningen goed te onderhouden, waarvan wethouder Goosen zei, dat de gemeente daartoe de middelen ontbraken. In de rondvraag vestigde de heer Plui mers de aandacht op de slechte afwerking van verschillende onderdelen van het nieuwe zwembad. De voorzitter deelde mede, dat op 1 no vember de le oplevering zal plaats heb ben, en waar spr. de opmerking van de heer Pluimers juist achtte, („er zijn een serie opmerkingen te maken") zal hierop door de directie van de Heidemaatschap pij ongetwijfeld worden gewezen aldus de voorz. Dit antwoord was mede gericht tot de heer Otten, die had gezegd, dat het col lege van b. en w. hieraan terdege aan dacht diende te schenken, omdat hij van mening was, dat als de aannemer ver trokken was, deze vertrokken zou büjven. Bij de Ned. Herv. Gem. kwam onlangs een vorstelijke gift binnen van niet min der dan f 10.000,met verzoek dit bedrag te willen bestemmen voor de Herv. Stich ting voor Bejaardenzorg ten bedrage van f 5.000,f 2.500,voor de Herv. diaco nie en f 2.500,voor de Herv. Kerkvoog dij. Wellicht heeft de weldoener hiermede een symbolische stoot willen geven, tot de plannen die de vorige week op een ge meenteavond zijn besproken, om, als de nog lopende actie voor het Schulddelgings fonds is beëindigd, een nieuwe actie te beginnen tot bijeenbrengen van gelden, teneinde verschillende belangrijke activi teiten ten uitvoer te kunnen brengen. Enkele jaren geleden had de Herv. Ge meente nog een schuld van f 125.000, waarvoor het schulddelgingsfonds werd opgericht, om deze schuld teniet te doen. Op de gemeenteavond werd mededeling gedaan, dat de schuld waarschijnlijk nog in het laatst van dit jaar zal zijn wegge werkt. De vraag werd op de gemeenteavond ge steld, of de gevoerde actie, zij het onder In een spannende wedstrijd is het RV gelukt om leider Locthem een nederlaag toe te brengen. Vanaf de aftrap een vin nig duel, waarbij het krachtsverschil heel weinig was. De achterhoedes van beide elftallen bleken het sterkste te zijn. Voor rust werd er dan ook niet ge doelpunt. Na de rust hetzelfde spelbeeld. In de 30ste minuut nam RV de leiding, toen rechtsbuiten Maatman uit een zeer moeilijke hoek onhoudbaar doelpuntte, 01. Lochem viel hierna nog feller aan, wardoor het spel ruwer werd. Dit kostte Lochem verschillende vrije trappen. In de 35ste minuut werd de achterhoede van RV bijna verrast door een lange trap uit de achterhoede van Lochem, doch doelman Thijink wist door tijdig uit te lopen een doelpunt te voorkomen. Wat Lochem ook probeerde, de achterhoede van RV gaf geen kansen weg, waardoor zij een verdiende overwinning behaalde. een andere naam en met andere bedoelin gen niet diende te worden voortgezet. Gedacht en gesproken werd, over een nieuw orgel in de Westerkerk, het bou wen van een kosterswoning, reparaties aan het dak van de Schildkerk, het bou wen van een jeugdgebouw, het verbete ren van Gebouw Jeruel enz. Er leven nog tal van wensen, die opgelost dienen te worden,, zodat een nieuwe actie zeer veel resultaten zal kunnen opleveren. De nieu we actie zal niet eerder worden gevoerd, dan wanneer het schulddelingsfonds zal kunnen worden opgeheven. De bovenbedoelde gift van f 10.000,- is een hoopgevende start voor de activi teiten, die de Herv. Gemeente in de toe komst zal kunnen ondernemen. Woensdagavond werd er in het Park gebouw een lezing gehouden over huid verzorging, verduidelijkt met kleuren dia's. Met grote belangstelling werd de causerie door de talrijke dames gevolgd. Deze avond werd georganiseerd door me vrouw Baan-Kwakkel en uitgevoerd door Dr. v. d. Hoog, huidspecialist. Op deze avond volgden gratis adviesdagen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Ook hebben zich veel dames opgegeven voor de cursusen zelfverzorging. Hier voor zijn nog plaatsen beschikbaar. Dit zijn cursussen van vier lessen voor groepjes van pl.m. zes dames. De plaatselijke afdeling van de stich ting Nationaal Fonds voor bestrijding van Kinderverlamming, het Prinses Beatrix- fonds zal in de week van 31 oktober tot en met 5 november een huis-aan-huis kol- lekte houden. De netto opbrengst zal worden bestemd voor eventuele plaatse lijke poliogevallen, en wel o.a. voor de verzorging en revalidatie. Zo nodig zal het tekort worden aangevuld door het lande lijke Poliofonds.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3