Rijssen buiten de wallen Miljoenen in de wereld lijden honger Zei niet dooi4! Cursus assortimentsbepaling en voorraadpolitiek Gemeentewoningen krijgen een goede beurt LdSf vcsü zenywen; Anti-Honger-Actie kan uitkomst krengen Excelsior R.K.S.Y .-Almelo 2-7 RIJSSENS OUDHEDEN Mijnhardt's Zenuwtabletten Te Zwolle zal op 27 oktober en 3 november bij voldoende deel neming een tweedaagse cursus worden gehouden, gewijd aan de assortimentsbepaling en de voorraadpolitiek. Hierbij zal zeer bijzondere aandacht worden besteed aan het verschil in kostendruk tussen courante en niet-courante arti kelen en de konsekwenties hiervan voor het vooraad- en margebeleid. Dit is een zeer belangrijk onderwerp, waar de leiders van detail handelsondernemingen in toenemende mate mee te maken krijgen. Middenstanders-detailhandelaren worden door middel van deze cursus in de gelegenheid gesteld zich een nieuwe tech niek eigen te maken om 't voor hen steeds moeilijker wordende probleem van het toenemend aanbod van nieuwe artikelen het hoofd te bieden op een voor hen zo voordelig mogelijke wijze. Men kan zich voor deze beide cursussen opgeven bij het Pro- ductiviteitscentrum voor het Midden- en Kleinbedrijf, Konin ginnegracht 53, Den Haag, telef. 11.57.32, onder gelijktijdige overschrijving van het cursusgeld dat slechts ƒ30.be draagt op gironummer 654800. Aan degenen, die zich opgeven, zullen nadere gegevens worden verstrekt. 1&1S Jaargang 38. No. 40 (Tweede Blad). VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Weekblad voor Rijssen RIJSSENSE OUDHEDEN RIJSSEN BUITEN DE WALLEN DE POTKANNE BESPEURT ONRAAD Juist was de Potkanne klaar met zijn werk. De lege kruiwagen reed hij op de deel van zijn huisje. Vaak lag die krui wagen buiten. Net als overal te Rijssen, waar vele landbouwgereedschappen en voertuigen buiten lagen. Omtrent het jaar 1500 maakten bur ge- meesteren, schepenen en de raad een ver ordening, dat een ieder die des avonds een boodschap of wandeling deed, van een luchte of lanteerne voorzien moest zijn. In onze tegenwoordige tijd zou men zeggen: geen rommel op straat. Maar zoiets deed men voor vierhonderd zestig jaar niet. Dan moest des avonds de lan teerne er aan te pas komen. De historie vermeldt intussen niet, of jonge mensen van beiderlei kunnen ook des avonds bij de lanteerne gingen vrijen. En toch moet op de lange winteravonden, wanneer men eikaars gezelschap zocht, het een gezellige boel zijn geweest op straat. Hier en daar de bovenhelft van de niendeur open en twee boeren pratend met elkaar. Maar op de avond van de Jaarmarkt hing er een vreemd gerucht in de lucht. Bos- Jan, de postrijder van Almelo op Deven ter, had het gerucht meegebracht en het verspreidde zich in de stad Rijssen snel en groeide aan tot een ware onheilsbode. En de Potkanne was een van de velen te Rijssen, die zijn maatregelen nam. Hij sloot van binnen de niendeur stevig af met een klamp. Deed een vetkaars in de lantaarn. Het was een heel bijzondere lantaarn, die luchte van de Potkanne. De vier wanden waren van glas en de kap op de lantaarn was een spits toren dak. Midden in de lantaarn was een ijze ren buisje van ongeveer drie centimeter hoog en ter dikte van een kaars. De laat ste werd in de holte van de buis gescho ven, en de bodem van de lantaarn netjes met fijn zand bestrooid. De Potkanne stak de lantaarn aan, zette deze op een dwarsplank op de snijzomp, en bewon derde met vrouw en kinderen nog eens het meikalf, dat hij op deze jaarmarkt had gekocht. Het kalf stond naast de twee sikken. De Potkanne liefkoosde zijn pas verworven bezit, en dankte met vrouw en kinderen God voor de geschonken zege. Zevenmaal had hij die dag zijn kruiwagen moeten vullen. En ten laatste had hij ook nog het afval, borden, potten en schalen, waar iets aan mankeerde, aan schamele mensen, uit Delden en Goor verkocht, of, als het stuk weinig waarde had, wegge geven. Na de ceremonie op de deel ging men te samen aan tafel. Men at pap van dikke melk met grof roggebrood. En ging daar na naar bed. Er waren drie bedsteden in het Potkannenhuis. Bedsteden met deuren er voor. En boven de bedstee van vader en moeder Potkanne hing het langlopig bovenlaads jachtgeweer. Vlak onder de beddemond, het gat waar men de bedstee inkroop, was een vierkant gat in de beddemuur. Hier was de slaapplaats van Bello, de waakhond. Men ging vroeger te Rijssen vroeg naar bed. Dus om half negen was bij de Potkanne alles in het donker. En vele Rijssenaren hadden zich ook al opgeborgen. Natuurlijk zat Rijssen nog eivol met marktgasten, kooplieden, die het niet durfden riskeren, in het don ker op reis te gaan. Doch anderen kon het niets schelen. Daarom was het op de weg van Rijssen naar Enter nog zo druk als wat. Daar stonden paardenronselaars en koeienhandelaren, ietwat boven hun theewater, te handelen op de openbare Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanapirin (Mijnhardt)}(oker90en60 ct Dank zij de samenwerking tussen het kantoor van Gemeentewerken te Rijssen enerzijds en de schilder- en timmermans patroons anderzijds krijgen de gemeente woningen te Rijssen (totaal 350 stuks) een goede beurt. Het spreekt wel vanzelf, dat de onder houdskosten groot zijn. Een der belang rijkste dingen is natuurlijk het buiten- verfwerk. Lang en breed is hierover door direkteur Hollander en z'n medewerkers gepraat om te 'komen tot een plan de campagne. In 1958 is een periode-systeem ontworpen. Ieder jaar krijgt iedere wo ning een gedeeltelijke beurt. Men heeft een proef genomen met 130 woningen. Deze eerste aanloop, die een proefopzet is geweest, is ten volle geslaagd. Men heeft nu besloten op de ingeslagen weg voort te gaan. Dit periodesysteem levert grote tech nische voordelen, vooral wat betreft de duurzaamheid van de aangebrachte verf lagen. Voor dit karwei, dat in 3 k 4 jaar wordt uitgevoerd, is ƒ40.000 uitgetrok ken. weg. Onder het uiten van ijselijke vloeken sloegen zij elkaar in de handen. RUMOER BIJ AVOND Tussen Holten en Rijssen zwierf Blü- cher met zijn leger. Een paar duizend man sterk. De avond was koud en de mannen verlangden naar een beschutte plaats voor de nacht. De nachtwacht van Rijssen, acht man sterk, hoorde gerucht op de Haar en op de Höfte. Spoedig wis ten de wakers wat er aan de hand was. De burgemeesters werden gewaarschuwd. Licht uit!, gromde burgemeester Flierman tegen zijn vrouw, terwijl hij zijn sokken aantrok. Even later werd er met hels lawaai op zijn niendeur geslagen. Hij was trouwens de enige niet. Overal werd op de deuren geslagen. HEEL RIJSSEN OP DE BEEN Blücher was op weg naar huis toe. Ge durende de terugtocht hadden zich nog zevenhonderd soldaten bij zijn leger ge voegd. Gelukkig logeerde er te Rijssen een Duitse paardenkoper, en die werd door de burgemeesters in de arm geno men. Na heel veel gepraat en heen en weer geloop werden de mannen in schop pen en schuren op stro gelegd en de paar den bleven op straat. En om elf uur in de avond ontdekten nachtwakers, dat een sergeant-fourier zich de toekomst liet voorspellen door Sientje de heidinne. En die voorspelling moet goed zijn geweest, want de volgende morgen, toen Blüchers leger, mopperend en scheldend op de on gastvrije Rijssenaren verder trok, was er een sergeant-fourier zoek. Sientje de heidinne had hem in de kaart laten kij ken. Het was ook een knappe, snijdige jonge kerel. En nadien moest Rijssen het doen zonder Sientje. EN DE POTKANNE? Ook de Potkanne had de deur niet ge opend, maar gauw zijn beetje geld onder een grote kei aan de haard verstopt. Daar na liep hij op zijn sokken naar de deel en keek stilletjes door het hoendergat in de niendeur hoe de zaken stonden. Zijn vrouw en kinderen slopen achter hem aan. Plotseling fluisterde de Potkanne: i vot! Er kwam iemand op een drafje langs lopen, dat naderhand dominee Cramer bleek te wezen, de vrijgezel en patriot- tenleider. Achter de dominee liepen een paar Pruisen. Meestal is het zo, dat wan neer er één hard loopt, er meer begin nen. Nu, terwijl Ds. Cramer voorbijdraaf- de om zijn heil in de vlucht te zoeken (het incident met Blücher heugde hem nog), begon Bello, de hond van de Pot kanne te blaffen. Dit trok de aandacht van de achtervolgende Pruisen. Eén van hen, door nieuwsgierigheid gedwongen, liet zich op de knieën zakken, en keek van buiten bij de Potkanne door het hoendergat. Die Pruis was een Jantje secuur. Hij moest er voor honderd pro cent het zijne var hebben, en schoof zijn vlezige kop door het hoendergat. Hij staarde in het donker. Het gezin Pot kanne krabbelde zachtjes achteruit. Vader Potkanne met Bello in de arm. Daar hoor den zij plotseling een harde vloek en een geweldige ruk aan de niendeur. Wie is daar?, riep de Potkanne. Help!, gilde de Pruis, ik zit vast. De Potkanne stak de vetkaars in de lantaarn aan en het eer ste wat vrouw Potkanne riep was: gat- verdarrie! Door het hoendergat stak een ruige bebaarde kop. Boer, help mij!, riep de Pruis. Ondertussen tr okken buiten en kele wapenbroeders aan het lichaam van de soldaat. Deze begon luid jammerend te schreeuwen. De Potkanne rende naar de niendeur, gooide de klamp er af en riep: schei oet, iej trekt 'n kop der of! Intus sen, de bebaarde mofïenkop voor het hoendergat begon te zeveren van ellende en narigheid. Een officier kwam er bij. Een plank werd uit de deur gebroken, en de Potkanne kreeg als schadevergoe ding een mark. En sloeg er om half twaalf in de nacht de plank weer voor. Het was nog vroeg in de morgen dat het leger van Blücher weer opbrak en dat had ook zijn redenen. De vele koop lieden uit het Oosten, die de Rijssense herfstmarkt bezocht hadden, namen vele liftende soldaten mee. En dankbaar wa ren de Rijssenaren, dat zij het er dit keer zonder kleerscheuren hadden afgebracht. VAN COEVERDEN. helpen Ueroverheen Af en toe lezen we in de dagbladen feiten en cijfers over de honger in de we reld. Men leest dan zelfs over miljoenen, die honger lijden of ondervoed zijn. Zulke berichten maken wellicht even indruk, vooral als er een plaatje van een uitge hongerd kind bij staat, maar de inbraak in het naburige dorp, het auto-ongeluk op de rijksstraatweg of 't gebroken been van de buurvrouw krijgen veel meer aan dacht dan de vreselijke honger-situatie van miljoenen in verre werelddelen. Na het lezen van zulke berichten gaan we over tot de orde van de dag. Wij, in ons welvarende Nederland, kunnen ons im mers nauwelijks of in het geheel niet voorstellen wat hongerlijden betekent. Of kunnen we dat misschien wèl? Is het toch mogelijk om ons er een idee van te vormen, hoe de toestand in grote delen van de wereld is, bijvoorbeeld door nog eens terug te denken aan de hongerwin ter 1944-'45? In die hongerwinter stier ven er in ons land dagelijks mensen van de honger, oude mensen, jonge mensen, kinderen stierven letterlijk van de hon ger. Bij ons duurde die noodtoestand een half jaarj In vele landen vormen honger en ondervoeding een blijvend probleem. Blijvend Dat hangt mede van óns af. De aarde kan overvloed voortbrengen voor al haar bewoners, voor 2800 miljoen mensen. In feite wordt maar de helft vol doende gevoed. Het ondervoede, honge rende deel woont in wat wij de onderont wikkelde gebieden zijn gaan noemen. Maar ook die arme landen hebben vaak natuurlijke rijkdommen, die ontgonnen kunnen worden. Hun bevolkingen weten echter niet of onvoldoende, hoe daarvan gebruik te maken. De mensen hebben niet genoeg te eten, omdat ze niet vol doende produceren. Wij, de volken uit het welvarende deel van de wereld, moeten de volken van minder-ontwikkelde landen leren zichzelf te helpen. Daartoe zullen we hun machines en kapitaal, maar ook technische kennis ter beschikking moe ten stellen. Dan zullen ze hun bodem schatten leren ontdekken en gebruiken. Ze zullen leren hoe hun landbouwgronden te bewerken, hun vee te behandelen, hun voedsel te bereiden, hoe de heersende ziekten te bestrijden, enz. enz. EEN GROOTSCHEEPSE ACTIE De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O., is een grootscheepse actie begonnen om de honger en de ondervoeding uit de wereld te bannen. In deze Anti-Honger-Actie zal ook ons land zijn bijdrage leveren. De NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, zal, onder auspi ciën van het Nederlands Nationaal FAO- Comité en in samenwerking met het Unesco-Centrum Nederland en het Ne derlands Comité Unicef, deze Anti- Honger-Actie in ons land leiden. De Ne derlandse regering steunt de actie van ganser harte: zij heeft als eerste een belangrijke bijdrage ervoor aan de FAO gegeven. Koningin Juliana betuigde de directeur-generaal van de FAO, Dr Binaj Ranjan Sen die de geestelijke vader is van de Anti-Honger-Actie en die in zijn vaderland, India, heeft geleerd wat hon gersnood betekent -haar warme sym pathie met deze wereldcampagne, welke door samenwerking van alle mensen van goeden wil een stap zal kunnen zijn op de weg die leidt naar een wereld zonder ge brek. Vertegenwoordigers van 72 inter nationale particuliere organisaties van allerlei levensbeschouwing, van de ker ken, de vakorganisaties, de vrouwenbe wegingen, de jeugd, de onderwijzers enz., steunen de internationale Anti-Honger- Actie. De NOVIB, die verzamelpunt is van allerlei geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, roept voor de Anti-Honger-Actie heel Nederland op. Met de hulp, die ons volk geeft, zal de FAO een van de vele projecten over de gehele wereld, die zij in het kader van de Anti-Honger-Actie wil uitvoeren, kunnen voltooieneen plan tot vergroting van de graanproductie in de landen van het Mid den-Oosten. Die graanproductie zal met 20 tot 25 procent kunnen stijgen en dat zal betekenen, dat er na vijf jaar 800.000 ton graan per jaar meer kan worden ge produceerd. Voor iedere gulden, die Ne derland geeft, zal men 250 kilo graan meer kunnen oogsten, dat is voedsel voor 1 mens gedurende 1 jaar. Elke gulden van U betekent dus een jaar leven voor een medemens, die op dit ogenblik door de honger wordt bedreigd. De Anti-Honger-Actie verdient, ja eist de royale steun van het gehele Neder landse volk. Die steun kan men geven bij de nationale inzameling, die in de week van 24 tot 30 oktober zal worden gehouden, of door storting van bijdragen op giro nummer 100200 van de Anti-Honger- Actie, Den Haag. Geeft U die steun. Uw bijdrage kan mensenlevens redden r# Proficiat, Excelsioren! Geheel conform de verwachtingen heeft Excelsior I zich met al haar krachten ingezet om zater dag j.l. het toch sterke Dovo uit Veenen- daal te bekampen en het is aan de enorme ijver der roodwitten te danken, dat een puntenverdeling tot stand kwam. Een wei nig bijstand meer van Vrouwe Fortuna en de volle winst was in Rijssen gebleven. De ploeg, welke ontzettend is gehandi- kapt door de blessures van enkele spe lers, heeft getoond tegenslagen te kun nen incasseren en dat zij evenals vorig jaar moeilijkheden het hoofd zullen bie den. Reeds in de eerste minuten profiteerde rood-wit van een grove blunder van de Dovo-stopper, hetgeen uiteraard een, mo rele steun voor hen betekende. Langza merhand verplaatste Dovo het spel en was het aan Poortman c.s. om hun kracht te tonen. Direkt bleek, dat zij van geen wijken wisten en door slagvaardigheid het Veenendaalse offensief smoorden. Ook de Excelsior-voorwaartsen trokken ten strijde en dat zij enkele geheide kan sen om zeep brachten, moet naar onze mening worden toegeschreven aan on beheerstheid. Voor de rust slaagde Dovo er in de stand gelijk te brengen, toen ten, Hove een rollertje verkeerd beoordeelde en over de hand liet glijden. Na de thee was het aanvankelijk Dovo dat domineerde, doch ook nu weer ont worstelde rood-wit zich aan de druk en dienden zelfs van de Kraats c.s. met kunst en vliegwerk hun heiligdom te verdedi gen. Dat Excelsior de overwinningstref fer niet kon plaatsen, hebben de Veenen,- dalers grotendeels te danken aan het su blieme werk van hun goalie. Tenslotte was het voor de thuisclub een kostbaar puntje, dat veroverd werd. Dat een hechte gemeenschap tot resultaat kan komen, moge deze wedstrijd bevesti gen. Excelsior III moest zijn meerdere er kennen in Sportclub „Rijssen". Kort voor het einde brachten onze plaatsgenoten de zege met een tweede doelpunt in veilig heid. De derby Excelsior IVExcelsior V werd voor de vierde editie in feite een fiasco. De jongens van het vijfde zorgden voor een 42 overwinning, zodat zij nu de leiding van hun grotere broers hebben overgenomen. De junioren kwamen niet tot zulke over tuigende prestaties als de vorige keer, doch wat het overwinnen betreft zijn deze jeugdige Excelisoren ook wel een tikkeltje verwend. De uitslagen van zaterdag j.l. waren: Excelsior IDovo I 1l Sportcl. R. IExcelsior III 20 Excelsior IVExcelsior V 24 Excelsior aHulzense Boys a 11 Excelsior bHolten b 41 De Zweef bExcelsior c 22 SDOL aExcelsior d 23 Excelsior eEnter V. c 41 Excelsior fNijverlal d 12 Morgen staat het roodwitte keurkorps wederom een zware wedsrijd te wachten. Zij moeten n.l. de strijd aanbinden tegen Go Ahead uit Kampen, een ploeg, waar van Excelsior in het verleden steeds zeer moeilijk heeft kunnen winnen. Bijzonder zwaar zal de match ook nu beslist weer worden. De winstkansen behoeven echter beslist niet miniem te zijn en indien de zelfde activiteit wordt ontwikkeld als vo rige week, zal het resultaat ongetwijfeld bevredigend zijn. Excelsior II en III ontmoeten elkaar in de Mors. Wij zijn er van overtuigd, dat het zal gaan spannen, doch of het tweede wel wint Het vierde elftal kan zich tegen Hul zense Boys II herstellen, terwijl de vijfde editie tegen Vesos II ook tot winst kan komen. Het programma luidt: Go AheadExcelsior, Excelsior IIExcelsior III, Excelsior IVHulzense Boys II, Excelsior VVesos II, Nijveral aExcelsior a, R.K.S.V. aExcelsior b, Excelsior cHulzense Boys b, S.V.V.N. cExcelsior d, R.V. bExcelsior e, S.V.V.N. dExcelsior f. Het zag er bij de rust niet naar uit, dat de Rijssenaren met zulke grote cij fers zouden verliezen. Het verwaarlozen van de dekking het laatste half uur van de wedstrijd en het opstapelen van de fouten in de verdediging in deze periode zijn oorzaak van deze grote nederlaag. Bo vendien moest R.K.S.V. met enkele in vallers uitkomen. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub, maar het vaak te korte spel leverde geen doelpunten op. De Almelose voorhoede was veel gevaarlijker. Vooral het duo Kolthof-de Jong stelde stopper Kamphuis voor vaak onoverkomelijke moeilijkheden. Na circa 25 minuten doel puntte midvoor Kolthof onhoudbaar voor keeper Plfeiffer, terwijl de Jong even later de stand op 02 bracht. Nog voor rust reduceerde A. Tusveld de achter stand tot 12. Na rust bleek duidelijk, dat de Al- meloërs de betere ploeg hadden. Nadat Kolthof de stand op 13 had gebracht, kwam R.K.S.V. nog terug). J. Pijffers bracht met een kopbal de stand op 23. Opnieuw was het Kolthof, die overigens met een houdbare kopbal scoorde (24). Toen stopper Kamphuis de bal in eigen doel sloeg was de aardigheid er af. De Jong en Kolthof scoorden hierna ieder nog een keer. Voor zondag staat een bezoek aan Hec tor op het programma. Opnieuw hebben de Rijssenaren niet de beschikking over Klein Rouweler. Daar j.l. zondag Hector Neo op eigen terrein een 52 nederlaag heeft toegebracht, heeft R.K.S.V. wel een zware opgave. FRANK COUSINS leider van de Britse transportarbeiders- bond en grote tegenspeler van Gaitskell, de leider der Labour-partij.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3