CSezoiici heid Mohair. Glacé Swagger Fa. B. ESI I IJ IS Een miljard veer Atoomschip Adverteren. IN6DIT BLfSB I i Onfortuinlijke autobestuurder Leo Pagano over „Sport en Spel" "babyset Voetgangershekken op hoek Watermolen - Wierdensestr. Nehroe in Bonn Voorstel B. en W.: Renteloos voorschot voor Jeugddrumband „Irene" Burgerlijke Stand Hondenshow Sportclub Rijssen won derby Filmnieuws Verhuisd: Ziekenhuiskosten VOORTMAN I X i i I 8 I X Laatste telg uit roemrijk geslacht? is BEKEND blijven voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een JANTJE GANKEMA Tabaksgaarde 52 X X X X i Zondagmorgen was de heer E. P. zo on fortuinlijk met een auto van zijn broer tegen de muur van de rijwielzaak van de Gebr. Bloemendaal op de Wierden- sestraat te rijden. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, terwijl hij zelf enkele verwondingen aan het hoofd opliep. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder door de gladheid van het wegdek aan het slingeren raakte. In 't St. Jozefgebouw te Rijssen sprak woensdagavond voor een aandachtig, doch klein gehoor de bekende radiore porter en sportverslaggever Leo Pagano. In een boeiend betoog gaf hij aller eerst een duidelijke omschrijving van de begrippen sport en spel. Hij wees op de prettige aanvulling, die de sport is van de levensvreugde in het algemeen. Semi- beroepsvoetbal noemde spr. geen sport, aangezien dit de pure levensvreugde uit het leven weghaalt. Aan de hand van tal van voorbeelden staafde hij zijn be weringen. Semi-beroepsvoetbal pleegt „roofbouw" op de spelers. De verstarring van het spelpeil is hiervan een duidelijk bewijs. Na te hebben gewezen op het nut van de sport, vertelde hij over zijn bele venissen bij de recente Olympische Spe len te Rome. Hij wees op de oorzaken van de teleurstellende prestaties van de Nederlanders: gebrek aan mentale lei ders, mentaliteit van de deelnemers en het feit, dat wij niet kunnen wedijveren met landen, waar het niet zo nauw met de begrippen van amateurisme wordt genomen. Het roer zal moeten worden omgegooid, wil ons land met de komen de Olympische Spelen in Tokio tot pres taties komen. Er zijn teveel leiders, die het menen te weten, aldus spreker. Van afschaffing van de Olympische Spelen wilde Pagano niet weten, alleen al om het feit, dat sport de landen dich ter bij elkaar brengt. Nadat enkele vragen waren behan deld, gaf de heer Pagano nog een duide lijke indruk van het moeilijke wefk van de radioreporters. Vooral uit brieven bleek duidelijk de gevoeligheid van het publiek. Tot slot dankte de heer J. Ha- zewinkel de vlotte spreker voor zijn in teressante causerie. In verband met de bestaande verkeers situatie op de hoek Watermolen-Wierden- sestraat achten B- en W. het noodzakelijk in verband met de veiligheid van de voet gangers enige maatregelen te treffen, o-a- door het aanbrengen van 2 voetgangers hekken, die zullen bestaan uit gegalvani seerde palen en kettingen. De hekken zullen resp. 10 en 11 meter lang zijn- De kosten hiervan worden begroot op een totaalbedrag van f 675B. en W- stellen de raad voor, het nodige crediet hiervoor beschikbaar te stellen- Op het vliegveld Wahn bij Bonn werd premier Nehroe van India j.l, maandagmiddag verwelkomd door bondskanselier Adenauer. De Jeugddrumband Irene heeft het ge meentebestuur verzocht haar een eenma lig subsidie van f2000,- tot te kennen, benodigd voor de aanschaf van nieuwe trommels. B- en W- hebben deze aanvraag in han den gesteld van de sport en culturele com missie, welke commissie adviseerde de eenmalige subsidie niet toe te kennen, Geboren: Janna Berendina, dv J. Eer- tink en G. Nieuwenhuis, Nassaustraat 6. Willemina, dv J. Kreijkes en G. Jan sen, Prins Frederik Hendrikstraat 10. Geertrui, dv A. Nijland en G. Zonne- belt, Bloemstraat 18. Arend, zv G. Gerritsen en J. Ligtenberg, Spuitstraat 8. Gerritdina, dv C. A. Gotlieb en M. Dommerholt, Markeloseweg 66. Be rendina, dv G. Schulenburg en M. Klein Legtenberg, Esstraat 15. Bernhard Jan, zv A. Haase en F Schap ink, De Bleijdestraat 3. Herman, zv J. Rolle- man en G. van de Willige, Dannenberg 52. Ondertrouwd: Johannes Lambertus Spenkelink, 29 jr., Rijssen, Baankamp 30 en Berendina ter Harmsel, 25 jr., Rijs sen, Bleekstraat 33. Hendrik Velten, 29 jr., Enter, Dorpsstraat 58 en Trijntje Ziekman, 23 jr., Rijssen, Enterstraat 41. Gehuwd: Arend Jan Bloemendaal, 27 jr. en Fredrika Lohuis, 29 jr., Wierden, Enterveenweg 8. Hendrikus Jan He rik, 29 jr. en Hermina Albertha Bult huis, 25 jr., Rijssen, Middeldijk 1. Ma- rinus Gerritsen, 23 jr. en Willemina Gerritsen, 23 jr., Rijssen, Stationsdwars weg 61. Jan van Putten, 27 jr. en Ger ritdina Johanna Scholten, 22 jr., Rijs sen, Bouwstraat 37. Hendrikus Wil- lems, 23 jr. en Janna Hendrika Zand- voort, 21 jr., Rijssen, Haarstraat 121. Derk Jan Krukkert, 24 jr. en Hendrika Borkent, 18 jr., Wierden, 2e Esweg 12. Overleden: Hendrik Jan Koetsier, 56 jr, weduwnaar van W. Denekamp, Bloemstraat 3. Aaltjen Boode, 85 jr., ongehuwd, Wierdensestraat 93, overle den te Wierden. A.s. zaterdag wordt door de Rijssense Kynologenclub RlEO een jeugdhonden- show gehouden op de Veemarkt. In te genstelling met vorige jaren hoeft men zich hiervoor tevoren niet op te geven. Ieder kind is zaterdagmiddag om half drie met zijn hond welkom. De jury be staat uit: Dr. Van Doorn, veearts; Mevr. Tiery; de heren A. Kippers, J. Kamp huis en E. Bakker; Mevr. Thoman uit Rotterdam en Mevr. Boerman uit Hol ten. Er waren geen toespraken en evenmin waren er bloemen, toen Sportclub Rijs sen zaterdag haar nieuwe terrein aan de Dannenberg opende. Niettemin heerste er een prettige stemming onder de spe lers der thuisclub en daar was alle re den voor. Door eendrachtig samenwer ken was men er n.l. in geslaagd reeds nu het terrein in gebruik te nemen. Door omstandigheden was de waterleiding helaas nog niet aangesloten, doch het be stuur van Sportclub heeft goede hoop, dat dit binnen afzienbare tijd gaat ge beuren. Het terrein vertoont hier en daar nog enkele oneffenheden, die ech ter, naar men ons mededeelde, ook zeer binnenkort zullen verdwijnen. De ontmoeting Spdrtclub Rijssen 1- Excelsior 3 was een matige vertoning. Zij stond echter onder prima leiding en werd in een uitstekende verstandhouding gespeeld. De thuisclub toonde zich on tegenzeggelijk de sterkste en indien haar voorhoede niet zo volkomen gefaald had (alleen linksbuiten Bruggeman verrichtte goed werk) zou de rust met minstens vier doelpunten verschil zijn ingegaan. Nu werd echter gedraaid met een 1-0 voorsprong, dank zij een doelpunt van Schreurs, na goed voorbereidend werk van Bruggeman. De tweede helft toonde hetzelfde spel- beeld. Slechts zelden kwamen de Excel sior-reserves over de middenlijn. Hier door bleef het een eenzijdige wedstrijd. Vier minuten moest nog gespeeld wor den, toen Schreurs uit een op maat ge sneden voorzet van Bruggeman hard in kopte en hiermede de zege veilig stel de (2—0). Sportclub 2 speelde de tweede com petitiewedstrijd tegen haar derde editie en won deze ontmoeting met 12-2. Indien weers- en terreinomstandighe den gunstig zijn, ontvangt Sportclub Rijssen 1 zaterdag het Vriezenveense BOS 2, een ploeg, die men zeer zeker niet mag onderschatten. Het tweede elf tal krijgt vooraf DES 4 op bezoek en kan haar derde zege in successie behalen. Sportclub 1 verschijnt in de volgende opstelling: Doel: Steenbergen. Achter Reterink en M. Rutterkamp. Midden: Kosterbok. Ruiterkamp en Lohuis. Voor: Schreurs, Schellevis, J. Rutter kamp, Ten Bolscher en Bruggeman. doch een renteloos voorschot te verstrek ken, af te lossen in 5 gelijke jaarlijkse ter mijnen. B- en W. die zich met dit advies kunnen verenigen stellen de raad dan ook voor, te besluiten overeenkomstig het advies van de sport en culturele commissie- PARKGEBOUW RIJSSEN. Vrijdag en zaterdag het authentieke verhaal van de spion, die twee landen diende: „Boris Mitrow, Russisch spion". Boris Mitrov is een amerikaanse film producer van russisehe origine Met be hulp van een secretaris van de Sowjet- ambassade Wadja Koebelow, lukt het Boris zijn vader uit de Sowjet-Unie te doen overkomen. In ruil daarvoor heeft hij Wadja in aanraking gebracht met vooraanstaande Amerikanen. Vagelijk begrijpt hij wel, dat Wadja probeert te spioneren, maar hij hoopt ook nog zijn broers naar Amerika te krijgen. Daarom stemt hij er ook in toe zijn filmstudio te verkopen aan de miljonair Benson, een russisch-gezinde ASieirikaan, die zijn spionage-aktiviteit een dekmantel wil geven Onverwacht roept de Amerikaanse Inlichtingendienst Boris ter verantwoor ding. Zijn assistent Bob Avery blijkt een agent van deze dienst te zijn, die de ontwikkeling met zorg heeft gadegesla gen. De Amerikaanse dienst geeft Boris de kans om zich te rehabiliteren door voor de VS inlichtingen te verzamelen via zijn contacten met de Russen. Hij stemt hierin toe en des te gereder om dat zijn vader hem verzekert, dat zijn broers allang niet meer in leven zijn Wadja heeft hem bedrogen. Boris gaat naar West-Berlijn met een filmopdracht van de Amerikaanse regering. De bedoe ling is, dat hij meer te weten zal komen over het Russische spionagestelsel. Al staat Wadja voor Boris in, de Russen zijn wantrouwig. Pas als Boris in Oost-Ber- lijn tegen een oude vriend getuigt, gelo ven zij in zijn trouw. In werkelijkheid was het een zware'beproeving voor Bo ris en hij raakt nu van de grimmige ernst van zijn zending doordrongen. De Russen ontbieden Boris naar Mos kou en leiden hem op voor een belang rijke rol in hun spionage-systeem. Hij doet enorm zijn best op de geheugen oefeningen en zijn superieuren krijgen een goede indruk. Als hij een telegram van Avery ontvangt met een verbor gen waarschuwing, weet hij verlof te krijgen naar Berlijn terug te keren. De kwestie is, dat Benson in zijn huis mi crofoons van de Inlichtingendienst heeft ontdekt; terecht concludeert hij, dat de ze dienst moet weten dat hij en Wadja en Boris voor Rusland spioneerden. Hij vlucht via Mexico en arriveert in Ber lijn. Dat Boris daar zou werken met een regeringsopdracht, komt hem verdacht voor. Hij reist daarom door naar Mos kou. Als op zijn aanwijzingen een bevel tot arrestatie van Boris uitgaat, is deze juist in Oost-Berlijn teruggekeerd. Boris wordt dicht bij de zonegrens gegrepen, maar hij weet zijn belager te doden. Met grote moeite ontkomt hij naar West-Ber- lijn, waar nog verscheidene aanslagen op hem worden gepleegd. Hij weet de gegevens over het Sowjetnet van zorg vuldig tot namaak-Amerikanen opge kweekte spionnen door te geven en de Amerikaanse veiligheidsdienst kan in één slag het land schoonvegen. Woensdag de film; „Maar toenvan de zomer". De inrichting voor geesteszieken „Leeuw- zicht" heeft goede hoop op een donatie van de schatrijke weduwe Mevr. Ve- nable (Katharine Hepburn), doordat haar aandacht gevallen is op het werk van „Leeuwzicht's" nieuwe hersenchi- rurg Dr. Cukrowicz (Montgomery Clift). Zij blijkt echter aan de donatie de voor waarde te billen verbinden, dat Cukro wicz haar geesteszieke nicht Catharine Holly (Elizabeth Taylor) zal opereren. De dokter zoekt Catharine op en be twijfelt of bij haar de riskante chirurgi sche ingreep in de hersenen de aangewe zen weg is. De jonge vrouw is overstuur geraakt door een vreselijke ervaring bij de dood van Mevr. Venable's zoon Sebas- tiaan. Zij was met Sebastiaan in het bui tenland, toen hij stierf. Catharine her innert zich niet wat er gebeurd is. Vol gens Mevr. Venable is Sebastiaan ge woon aan een hartverlamming gestor ven. Als Catherine hem de figuur van Se bastiaan afschildert, krijgt Cukrowicz de indruk, dat Mevr. Venable hoopt met de operatie datgene wat niet zo vleiend is voor haar en haar zoon, uit Catharine's geheugen weg te snijden. Sebastiaan is kennelijk een verknipte, daadloze jon geman geweest, die omringd wilde zijn door knappe, levendige jongelui, maar zijn vlot optredende, charmante moeder (en later Catharine) nodig had om zulke vrienden aan te trekken. Als Mevr. Venable blijft aandringen op de operatie en Catharine's moeder (Mercedes McCambridge) overhaalt om de daartoe vereiste papieren te onderte kenen, wordt Catharine radeloos en kan slechts ternauwernood voor een wan hoopsdaad worden behoed. Cukrowicz acht da'n de tijd rijp voor het blootleg gen van de herinneringen, die Catha rine verdringt. In Sebastiaan's grillige jungle-tuin brengt de dokter alle betrokkenen bijeen en laat Catharine het verhaal vertellen van haar zomerreis met Sebastiaan, na dat hij haar een inspuiting heeft gege ven, die de innerlijke weerstanden af breekt. Na een korstondige ziekte overleed heden mijn vrouw en der kinderen zorgzame moeder en be- huwdmoeder echtgenote van H. H. Müller, op de leeftijd van 50 jaar. H. H. Müller J. G. P. Müller T. Müller-Tijink J. Müller en Gerrie Pas E. Müller Rijssen, 13 oktober I960- Weth- H. H. Korteboslaan 10- De begrafenis zal plaats vinden op maandag 17 oktober a-s. op de begraafplaats ,,'t Lentfert" 's middags 2-30 uur. Vertrek vanaf het sterfhuis 2 uur. Gelegenheid tot condoleren in de aula. TE KOOP G.o.h. KINDERWAGEN en SPIRAALMATRAS Arend Baanstraat 6. TE KOOP g.o.h. HAARD Lentfertsweg 5- TE KOOP PRIMA 8-WEEKSE HENNEN EN HANEN Succes x Rhod- f 2per stuk- DENEKAMP, Zuna 5, Rijssen- van Bouwstraat 28-30 naar H. SANDERMAN, J- H. BRINKS, Telef. 2890. Wie meer verdient dan ƒ7450.gaat zich vrij willig verzekeren voor bij Assurantiekantoor Alles onbeperkt. Vraagt inlichtingen. Markeloseweg 72, tel. 22(59 TE KOOP 3-SPELS ORGEL doorlopende harp. Holterweg 68- ••••©•••©©©©••••©•••••••••©••••«••••••••tt©©©© e I 9 met pracht bont slechts f 89-75 EEN GREEP UIT ONZE GROTE COLLECTIE 9 9 OOK VOOR KINDERKLEDING V' »©«©4 DEN HAAG In de Verenigde Staten is eind september het grootste atoomschip ter wereld te water gelaten. Het is het vlieg kampschip „Enterprise", dat een waterver plaatsing heeft van 85.000 ton. De enorme hoeveelheid energie, die nodig is om het reusachtige, meer dan 300 meter lange schip voort te stuwen, wordt opgebracht door maar liefst acht kernreactors, die samen 410.000 paardekrachten opleveren. Nog nooit is een dergelijk oorlogsschip gebouwd, maar ook op ander dan tech nisch gebied breekt de „Enterprise" re cords. De debatten en twistgesprekken, die rond dit atoomschip worden gevoerd, hebben hun weerga niet in de historie van de marine. ZEGETOCHT OF ONDERGANG? „Wat", zo vragen de jonge en vooruitstre vende marine-officieren op het Pentagon, „is het nut van een groot schip, dat "door de moderne strijdmiddelen, de geleide pro jectielen, in 'n oogwenk naar de bodem van de zee kan worden gestuurd?" „Niet te kelderen", antwoordt de oude, behoudende garde, „een strijdbaar schip zoals de Enter prise heeft voor de komende jaren wel de gelijk een beslissende betekenis. Wanneer de aanvalsraketten zo ver zijn ontwikkeld, dat zij een snel bewegend doel, dat op zee moeilijk is op te sporen als de befaamde kleine naald in de grote hooiberg, kunnen treffen, dan zullen ook de verdedigingsra ketten wel zover ontwikkeld zijn, dat de Enterprise een afdoend antwoord heeft op alle mogelijke aanvallen". De strijdvraag of het oorlogsschip in zijn eerste actietocht de rouwkrans van de ondergang of de zege palm van de overwinning tegemoet vaart, is hoog opgelopen door de aloude tegenstel ling tussen oude en jonge garde, die in elke strijdmacht, in welk land ook, welhaast tra ditioneel is geworden. En wat verzacht door de uiteindelijke tewaterlating, een overwin ning voor de ouderen, is zij beslist niet. Zij trekt bovendien zoveel aandacht omdat het Zo komt dan uit, hoe Sebastiaan ook Catharine misbruikte als lokaas voor de jongemannen, die hij om zich heen wens te en hoe hij in een armoedig kustdorp, waar hij onder deze „vrienden" op kwet sende wijze met fooien strooide, zulk een onderdrukte afkeer tegen zichzelf had opgebouwd, dat de verzamelde jeugd hem op zekere dag treiterend heeft opgejaagd tot zijn zwakke hart het begaf. De bende heeft hem daarna vrijwel letterlijk ver scheurd op sinistere wijze Sebastiaan's visioen van de wreedheid der schepping bevestigend. Het verhalen van deze vreselijke er varing bevrijdt Catharine van haar gees tesstoornis maar het aanhoren ervan is teveel voor Sebastiaan's moeder Uit de wijze waarop zij Dr. Cukrowicz verwart met haar overleden zoon blijkt dat haar verstand zich heeft begeven. in het geval van de Enterprise gaat om een bedrag van 1.2 miljard gulden, dat voor de bouw moest worden uitgegeven. En nie mand investeert zo zonder meer een miljard in een project, dat achteraf misschien vol komen waardeloos blijkt. COMFORTABEL Dat het schip een technisch wonder is, wordt door voor- en tegenstanders toegege ven. Zeelieden zullen vol verbazing het ont breken van een schoorsteen opmerken atoomreactoren produceren nu eenmaal geen rook. Voor een vliegdekschip is dit wel gun stig, de grote opbouw op het dek is voor piloten altijd een wanhoop geweest door de valse zijwind, die de sta-in-de-weg' veroor zaakt. Door de lage, kleine brug doet het silhouet van de Enterprise voor marinemen sen wonderlijk aan, maar het zorgt er te vens voor, dat het schip minder snel wordt opgemerkt. Het gewicht is bovendien beter verdeeld, wat de stabiliteit ten goede komt. In de lage bovenbouw is o.a. een nieuw electronisch systeem voor het binnenloodsen van vliegtuigen ondergebracht. Voor de bemanning is het schip zo com fortabel als een luxueuze lijnboot. 6 bios copen en twee eetgelegenheden brengen het nodige amusement. De Enterprise heeft bovendien een bank, annex postkantoor, een bibliotheek en een drukkerij. Snelle rol trappen zorgen voor de verbinding tussen de negen dekken. FORMIDABELE KRACHT De verdedigingsmiddelen mogen een punt van discussie zijn (in ieder geval heeft men radargeleide luchtafweerraketten) over de vuist die het schip kan ballen bestaan geen twijfels. Deze is sterker dan de otale kracht van de Amerikaanse marine uit de tweede wereldoorlog. Daarvoor zorgen 120 „Vigi lantes". Dit zijn nieuwe tweemotorige straalbommenwerpers, die met een snelheid, tweemaal hoger dan die van het geluid, 'n atoombom naar elk gewenst doel kunnen brengen. De grote strategische waarde van dit drijvende vliegveld ligt in de'combinatie van snelheid, kracht en uithoudingsvermo gen. Het vliegdekschip kan op één lading uranium vijf jaren blijven varen. De Enter prise kan een snelheid behalen van 65 km per uur. En zelfs de tegenstanders van de atoombodem moeten toegeven, dat deze fac toren ook in onze atoomeeuw nog van groot, zo niet van groter, belang zijn. P.I.T. COLLECTE De jaarlijkse huis-aan-huis-collecte van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront wordt gehouden in de week van 17 tot 22 oktober a.s.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2