keibieistbT- WIE WINT DE VETTE KOE? Nieaw kerkgebouw in is Oranjestraat wan Oud Gerei. Gemeente in Nederland werd in gebruik genomen Kleding van Lichtenberg zit heter - staat beter Renault film-programma van Autonobklbednjf L. lakker Kerk tot de laatste plaats bezet In studie genomen Dierenbescherming krijgt permanent asyi Nog een paar dagen: Dan is liet de grote dag Gemeente Iaat verlichting aanbrengen op V eemarktterrein Bromfietser gaf geen voorrang Buitengewone Raadsvergadering Ned, Ver. van Huisvrouwen Kind liep onder auto Autoboxen 't Vu! achterof nog met Adviescommissie voor vordering van woonruimte Zilveren jubileum De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.00 per kwartaal, voor post-abonnees 1.25 per kwartaal. Afdeling Eijssen Laaf er dan ook iets van naar onze Spaarbank vliegen. U wordt er beier vanl Coöp. Boerenleenbank „NoHer" G.S.W.-arbeider brak been Jaargang 38. No. 40. VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Administratie en Redactie: Enterstraat 10. Rijssen. Telef 230S (05480) Advertenties 10 ct. per m.m. Bij contract korting. Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmore,en 12 uur Heit moet voor de Oud Ger. Gem. in Ne derland woensdag wel een heel bijzon dere avond zijn geweest, toen voor het eerst gebruik kon worden gemaakt van het fraaie kerkgebouw aan de Oranje straat. Deze gemeente waarin een hecht en sterk gemeenschapsgevoel leeft, heeft sinds haar afscheiding van de Ned. Herv. Gem. in 1955 gebruik gemaakt van de Walkerk, eigendom van de Ger. Gem., welke gsmeente na de indienstneming van de Noorderkerk van dit gebouw geen gebruik meer maakte. De kerkeraad van de Oud. Ger. Gem. in Nederland streefde ervan het begin af aan te komen tot de bouw van een eigen kerkgebouw, welk streven dan nu be kroond is. De architect Jan ter Haar, die de op dracht tot de bouw van het kerkgebouw verkreeg, heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak gekweten. En naar het oordeel van de kerkeraad en naar het oordeel van de gemeente is er een gebouw tot stand gekomen, dat reke ning houdende met de mogelijkheden voldoet aan alle wensen, die men zich had gesteld. Men heeft de beschikking over 626 zitplaatsen, er is een sfeervolle ver lichting aangebracht, alsmede een geluids installatie. Hetgeen vooral belangrijk is, de accous- tiek, is voortreffelijk, een feit, waarop ar chitect ter Haar zich intens heeft bezon nen, en dat hij volkomen is geslaagd, kon bij de opening van de kerk woensdag avond worden beluisterd. Toen Ds van Dijk, de predikant van de Oud Ger. Gem., de kansel besteeg, was ,het kerkgebouw tot de laatste plaats be zet. Onder de aanwezigen bevond zich het voltallige college van b. en w., de ge meentesecretaris, verschillende leden van de gemeenteraad en afgevaardigden van de Ger. Gem. Noorderkerk en van de Ger. Gem. in Nederland (Esehkerk). Ook was de architect, de heer ter Haar aanwezig, alsmede de aannemers (Stam en Smeij- ers) met een aantal personeelsleden. Nadat Ds van Dijk de zegenbede had uit gesproken, opende de predikant de kan selbijbel met de bede, dat in dit nieuwe kerkgebouw het Woord Gods verkondigd zou mogen worden tot wedergeboorte en tot heil der zielen". Daarna hield Ds van Dijk een predika tie naar aanleiding van de tekst bij Psalm 27 4. Daarin spreekt David over zijn verlangen „om al de dagen zijns levens te mogen wonen in het Huis des Heren om de liefderijkheid des Heren te aanschou wen en om te onderzoeken in Zijnen Tempel". Na afloop van zijn predikatie richtte de leraar van de Oud Ger. Gem. in Neder land zich allereerst tot zijn gemeente. Spr. was van mening, dat de gemeente verheugd en vooral dankbaar mocht zijn met dit nieuwe kerkgebouw. Vermanend ging spr. voort: Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9 en 10.45 uur Ds. Kool; 7 uur Ds. Vos. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Vos en 3 uur Ds. Van Tuyl. Notter. 7.30 uur n.m. Ds. Van Tuyl. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Heijerman van Nijverdal. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 u. Ds. Blok; 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 en 7 uur de heer Vosman; 2.30 uur Lees dienst. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Oranje straat). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. De R..K Toneelvereniging „Kunst naar Kracht" heeft in studie genomen de thril ler in 4 bedrijven „Het spoor loopt langs de Hoeve". Het stuk in 4 bedrijven is ge schreven door VVim Bischot. „Kunst naar Kracht" zal het opvoeren op 20 november. Moogt U echter nooit hoogmoedig wor den onder de weldaden des Heren want God wederstaat de hoovaardigen, maar de nedrigen geeft Hij genade". Zich tot het gemeentebestuur van Rijs- sen richtende, toonde Ds van Dijk zich oprecht dankbaar voor alle ondervonden medewerking bij de tot standkoming van het nieuwe kerkgebouw. Spr. bracht voorts dank aan de archi tect de heer J. ter Haar, die naar spr.'s mening zich op uitstekende wijze van zijn taak had gekweten". Voorts betrok Ds van Dijk de aanne mers en allen, die bij de bouw van de kerk betrokken waren geweest, in zijn dankwoorden. Ook het bestuur van de chr. kleuter school Margriet werd dank gezegd voor de ondervonden diensten. Hierna sprak Ds du Marchie van Voort- huijsen uit Leersum naar aanleiding van Psalm 122. Spr. wenste de gemeente en haar leraar God's onmisbare Zegen bij de ingebruik name van hst nieuwe kerkgebouw. In café Spekhorst hield de afdeling Rijssen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een film avond. In zijn welkomstwoord kon voor zitter H. Nijland een goede opkomst con stateren. Hij deelde mede, dat de vereni ging, dank zij de financiële steun van de gemeente en van een Rijssens bedrijf, nog dit jaar de beschiklr-g krijgt over een permanent dierenasy en wel op het adres: Zuiderstraat 17. De financiën waren niet rooskleurig, ofschoon dank zij de Zilvervloot-aktie er een batig saldo was van f 800,-. Voor al de leerlingen van de landbouwschool bracht hij dank voor de verleende me dewerking. Hierna werd de zeer instruc tieve film „Brand in de stallen" ver toond, die zeer duidelijk de oorzaak van boerderijbranden verklaarde. De grote veerijkdom van Canada bleek duidelijk uit de film over het Canadese stambiek. Vooral viel op de grote zorg, die in dit land aan het vee w'ordt besteed en de uitstekende kwaliteit Na een geslaagde verloting was het woord aan de heer Sjouke van der Zee. Deze vlotte causeur vertelde aan de hand van dia's over zijn dsze zomer gemaakte reis naar de Vogezen. Nog onbewust van de voorname plaats, die zij inneemt bij de Grote Marktverlo- ting, die a.s. maandag in Rijssen wordt' gehouden, graast in een weiland in de omgeving van Rijssen een vettte koe, die door het bestuur van de vereniging Markt wezen als hoofdprijs van haar traditionele verloting is aangekocht en daardoor maandag in de belangstelling van vele duizenden zal staan. De traditionele hoofdprijs ter waarde van ongeveer 1000 gulden is zich onbewust van wat haar boven haar (vette) hoofd hangt, omdat duizenden bezitters van loten de hoop op haar hebben gevestigd. Het leger van wederverkopers heeft zich de laatste maanden weer van haar actieve zijde laten zien, zodat de loten op de laatsten na haar weg hebben gevonden. Het is opmerkelijk, dat in deze tijd, waarin talloze malen een beroep op de mensen wordt gedaan, voor allerlei goede doeleinden een lot te kopen, de Grote Marktverloting ondanks de concurrentie, die haar van vele zijden wordt aange daan, zich op zuljk een stevige wijze weet te handhaven. In verband met het feit, dat het vee marktterrein meer en meer als parkeer plaats wordt gebruikt, heeft het be stuur van de vereniging Marktwezen en Plaatselijke Belangen het college van B. en W. verzocht tot het doen aanbrengen van verlichtingslampen. Aangezien het college van B. en W. hiermede kon in stemmen, zullen de lampen binnenkort worden aangebracht. Toen de heer M. N., wonende in de buurtschap Eisen, op zijn bromfiets de Korteboslaan kwam uitgereden en geen voorrang gaf aan een auto, bestuurd door M. Nymeyer, was een aanrijding het gevolg. De bromfietser brak tenge volge van de aanrijding zijn arm en been, terwijl de bromfiets zwaar beschadigd werd. Dokter Oosthoek verleende eer ste hulp, waarna het slachtoffer naar een ziekenhuis te Almelo werd vervoerd. De gemeenteraad van Rijssen is bijeen geroepen voor een openbare raadsver gadering, die zal worden gehouden op woensdag 19 'oktober a-s. te half acht. Hoewel in afwijking van de gewoonte daartoe tot op heden aan vertegenwoor digers van dag- en weekbladen geen convocatie werd gezonden is de bekend making officieel aan het stadhuis voorgehangen. Na ingewonnen informaties is ons gebleken, dat deze vergadering wordt ge houden op verzoek van een 4-tal raadsleden n l. van de heren Otten, Kreijkes, Haase en Piuimers. Deze bijzondere raadszitting schijnt in verband te staan, met een rondschrijven van de directeur van Gemeentewerken de heer H. N. Hollander aan alle leden van de gemeenteraad- Het staat er met de verkoop van de loten dit jaar nog beter voor dan het vorige jaar en verwacht wordt, dat de laatste loten, die uiteraard bij de vereni ging Marktwezen ook het zwaarste wegen maandagmorgen zul|en worden afgezet. Er zijn, zoals altij", nog loten bij ver schillende wederverkopers in voorraad, doch nog slechts een paar dagen bestaat de kans mee te doen aan de traditie, die wil, dat het merendeel der Rijssenaren in het bezit is van 2 of meer loten. Als er dan geen vette koe uit de bus komt, dan wellicht een der andere aan trekkelijke prijzen, en mocht men niet tot de winnaars behoren, wel, dan heeft men steun verleend aan een Rijssense ver eniging, die veel nuttig werk verricht heeft en dat ook in de toekomst zal blij ven doen. In het Parkgebouw sprak voor de af deling de heer H. Kraan uit Almelo, oud adjudant van de recherche van de Rijks politie. De heer Kraan vertelde over het onderwerp: „Een andere wereld; de strijd tegen de misdaad". Allereerst ver duidelijkte hij de woorden „penose" (on derwereld) en „prinsemarij" (politie). Het betoog was voornamelijk gericht op een beter begrip van het sociale milieu, waarin de misdadiger leeft. Het maakt een heel groot verschil in welke om standigheden een kind opgroeit. In het goede geval krijgt een kind een opvoe ding, die er op gericht is om niet te ste len. In. de onderwereld echter geldt het motto: „zoveel te meer je gapt, zo veel te beter". Volgens de heer Kraan wor den er wel mooie verhalen geschreven over misdadigers, maar er zijn niet veel mensen, die vragen naar de achtergron den waaruit deze misdaad voortkomt. De misdadigers van de onderwereld zijn de beroepsmisdadigers. Vervolgens noemde de heer Kraan de gewoonte-mis dadigers en gaf hier enige duidelijke voorbeelden van. Dit zijn de mensen, die tot hun misdaad komen, doordat ze er toe in de gelegenheid gebracht worden. Dikwijls geven zij er welbewust anderen de schuld van. In een onbewaakt ogenblik liep het bijna 3-jarig zoontje van de heer A. t. S. op de Haarstraat de „bedieningsweg" op, juist toen een bromfietser (C. S.) nader de. Het kind werd hierbij aan schouder en hoofd gewond en liep een hersen schudding op. Dokter Oosthoek verleen de eerste hulp. Door het steeds toenemende aantal autobezitters is de garageruimte te Rijs sen niet meer voldoende. Zoals reeds het geval is in veie plaatsen, komen nu ook in Rijssen autoboxen en wel in de Trompstraat. Hier zullen een 5-tal boxen worden gebouwd en wel op zeer korte termijn. HUTTENWAL 31, RIJSSEN Goajt den gung kotns ees met op jach, Det deer hee wal ees mear, As klopper dan, want Goajt har zelf Ne akte noch 'n gewear. Ze skeutn den dag, det mag ezeg, Beheurlek vuile weeld, Goajt kreeg ne eane en 'n knientje met Toen 't weeld 's oawns wur vedeeld. Ziezo, dach Goajt, k hebbe moarn 'n Stukk' in de leenkre voes, Hee likn zik als ne keer um 'n board, Non keals, ik goa noar 't hoes. Met 'n motor was 't mear net de gaank, Goajt tuffen wat hee kon, Hee was met 'n poar minuutn in 't hoes, Hè, wat, woer kon det non. Het weeld was vot, hee har 't veluern, Het tüw was lus egoan, Het har der oe ech van emuejd Aj Goajt doar harn zeen stoan. Wierumme goan det har gin zin, 't Was ums al lange vuenn, Woerumme he'k het ook, dach Goajt, Neet better vast' ebuenn. Doar harre earder an munn deankn, Det hulp um non neet mear, Hee was het knien en d' eane kwiet, Mear het deer Goajt wal zear. Um acht uur wur der an ebeeld, Wat Goajt nooit har edach, Doar wur um duur een manspesoon Het knientje wier ebrach. Nee, 'n eane harre neet evuenn, Allene mear det knien, Goajt was allange bliej, wee weet, Kum det ook wier, miskien. De eane is neet wier ekumm, Mear 't knien hef bes esmaakt, En d' eane, och den is oarns aans Wal burgemaester maakt. Rijssen. J. ROZENDOM. De GSW-arbeider J. Voortman, die bij zijn werkzaamheden op de Algemene Begraafplaats aan de Lentfersweg uit gleed op natte bladeren, kwam hierdoor zo ongelukkig op een grafzerk terecht, dat hij een beenbreuk opliep. Dokter Oosthoek, die de eerste hulp verleende, adviseerde overbrenging naar het Prin ses Ireneziekenhuis te Almelo. Ingevolge artikel 8 van de woonruim- tewet 1947 dient elk jaar door de raad een adviescommissie voor vordering van woonruimte te worden benoemd. Momenteel bestaat deze commissie uit de heren: G. van Weerd, A. J. Hodes, J. Waanders, H. Scheppink en A. Smit. Al deze leden hebben zich bereid ver klaard zich wederom beschikbaar te stellen. B. en W. bieden de raad de volgende dubbeltallen aan ter verkiezing van een commissie voor de periode oktober 1960- oktoiber 1961: Vacature Van Weerd: a. G. van Weerd, b. W. Markvoort. Vacature A. J. Ixodes: a. A. J. Hodes, b. A. J. te Wierik. Vacature J. Waariders: a. J. Waan ders, b. M. Kreijkes. Vacature Scheppink: a. H. Scheppink, b. J. Bakker. Vacature A. Smit: a. A. Smit, b. G. Kreijkes. Het automobielbedrijf L. Bakker (Sta tionsdwarsweg) presenteerde in hotel Gijsbers in samenwerking met de Re- naultfabrieken een goed verzorgd film programma, waarin een suggestief beeld werd verkregen van de vele kwalitei ten, die de Renault-automobielen uit de verschillende series in zich bergen. Het bouwproces van de Renault-wa- gen werd in verschillende facetten be licht: allereerst werd via een tekenfilm aandacht geschonken aan de vele vraag stukken, die zich voordoen bij het ont werpen van een bestelwagen. Eén van de hoogtepunten van het ge varieerde filmprogramma was de film onder de titel: „De grote tocht", waarin Renault-Fregats en Renault-bestelwa- gens op hun kwaliteiten werden getest via een barre tocht door het hoge Noor den, door sneeuw en ijs naar de Zuid punt van Afrika, dwars door de stoffige woestijn. Alleen krachtwagens, opgebouwd via een systeem van perfectionering, kun nen deze onbegrijpelijk zware test op zulk een voortreffelijke wijze doorstaan. Dat moet de conclusie zijn geweest van iedere belangstellende, die deze film ge boeid heeft gevolgd. Bijzonder inttressant was de rolprent over de Renaultfabrieken zelf, onder de titel: „24 uur bij Renault", waarin het sterk geautomatiseerde fa bricageproces de revue passeerde. Grote aandacht werd gewijd aan de Dauphine, een wagen van de Renault, die een geweldige reputatie heeft ver worven. De pittige start, het fel op trekken bij het nemen van hellingen, haar snelheid, haar temperament, alle factoren, die doorslaggevend zijn ge weest om in zulk een korte tijd zulk een reputatie te kunnen opbouwen, traden duidelijk aan het licht. Van groot belang in de Dauphine is ook haar grote wendbaarheid, waardoor de rij veiligheid zeer groot is. De zuinig heid van het elegante wagentje spreekt boekdelen: de Dauphine rijdt n.l. 100 km met slechts 5,9 liter benzine. Op deze en andere voordelen van de Dauphine, van de Fregat en van de Renault vestig de Baron Leeuw van Aduard de aan dacht in zijn openingswoord, waarin hij ook een en ander vertelde over het nieu we type, dat Renault de volgende maand op de markt brengt, n.l. de Ondine, een fraaie wagen van het type Dauphine, die in een meer luxueuze uitvoering is ver zorgd. Al met al was het een geslaagde avond, die een interessant karakter droeg. Het zilveren jubileum, dat „opper" M. P. van den Breemen vierde, is niet onge merkt voorbij gegaan. Door adjudant D. van de Vegt werd hem met een passend woord een enveloppe met inhoud aan geboden (namens 't personeel) en de ju bileumgratificatie. Ook werden hem ge lukwensen aangeboden door overste Bijlsma, luitenant Van Dolderen, toege voegd officier en districts-adjudant Van Vliet. Namens de reserve-politie werd de jubilaris een cadeau aangeboden door de heer J. Poortman, terwijl Mevrouw Van den Breemen een fruitmand ont ving.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 1