e Firma ter Harmsel STERKE GEZINNEN Sieraad in huis! KERKDIENSTEN Opperwachtmeester Van den Breemen viert zilveren jubileum Geref. Kerk Boomkamp wordt gerestaureerd Opening winterseizoen Volksuniversiteit Leo Pagang naar Rijssen SPORT ssen verloor verdiend Excelsior-nieuws EN WELDAAD Ledenvergadering R.K.S.V. R.K.S.V.—Almelo ORANJEKALENDER 1961 VAN „PRO JUVENTUTE" De vele dames, die de jaarlijkse mode show van de Fa. Ter Harmsel, die dins dagavond in het Parkgebouw werd ge houden, hebben bezocht, zijn in haar ver wachtingen niet teleurgesteld. Ook dit jaar was weer alles gedaan, dat kon bijdragen tot een goede en ver antwoorde show, en er heerste ook nu weer een prettige stemming. Door een aantal beroepsmannequins werd een ge- variëerde collectie japonnen, mantelpak ken en mantels getoond, welke veel be wondering oogstten. Verschillende Rijssense kinderen lieten de collectie kinderkleding aan de „revue" voorbijgaan, en hoewel er niet direct spra ke is van een telkenjare wisselende mode, is er toch ieder jaar wel iets bijzonders, dat èn voor de kinderen èn voor de moe ders een gewild bezit is. Vanzelfsprekend oogstten de japonnen grote belangstelling, opvallend was de grote plaats, die het prettig dragende jersey in de collectie innam en duidelijk werd, dat men met een japon van jersey er hoogst elegant kan uitzien, De japonnen, niet direct stammende van haute couture huizen, waren voor wat de middagjaponnen betreft, over het al gemeen vervaardigd van fluweel, een al tijd sympathiek dragende stof, terwijl men ook gebruik had gemaakt van dralon. Er waren uiterst smaakvolle modellen bij, waarvan het bezit een hartewens moet zijn geweest van vele dames. In de mantels en mantelpakjes was over het algemeen tweed, mohair en bouclé gebruikt, waal-uit fraaie creaties naar voren werden gebracht. In de mantelpakken, betrekkelijk lang en licht getailleerd, viel de rug naar de ruime kant, die prachtig afkleedde. De bontkragen voltooiden de creaties vaak op zeer charmante wijze. Wat de kleuren betreft werd vaak bruingrijs of cognac gezien, terwijl ook een grote plaats was ingeruimd voor blauw en turquoise. Een, opvallend modeverschijnsel was dit jaar zeer zeker de lengte van de bontman tels (Persianer Pat, Yemen, Lambleg en Kidlead). Het was n.l. zo, dat in de col lectie óf korte óf lange mantels werden geshowd, terwijl de tussenmaten niet meer werden gezien. Al met al was de show goed verzorgd. Voor de restauratie van de Geref. Kerk (Boomkamp) werd een extra bijdrage van de gemeente gevraagd. Deze collecte bracht op f19.000. Maandag 10 oktober is voor) opper wachtmeester P. M. van den Breemen een heugelijke dag, aangezien het dan 25 jaar geleden is, dat hij zich bij de politie aan meldde. De heer Van den Breemen werd op 1 mei 1913 te Apeldoorn geboren, waar hij 25 jaar geleden ook zijn opleiding ont ving bij de Koninklijke Marechaussee. Tot aan de Duitse bezetting is de jubilaris bij dit corps werkzaam gebleven, waarna hij bij diverse oorlogseenheden dienst heeft verricht. Na de oorlog bij de oprichting van het corps Rijkspolitie, werd ook de heer Van den Breemen hierbij ingedeeld. Op 1 febr. 1947 werd hij overgeplaatst naar Rijssen, na de volgende standplaat sen te hebben doorlopen: Epe, Aalten, Zevenaar, Arnhem, Wageningen en Val- kenswaard. Op 1 jan. 1954 werd hij be vorderd tot opper-wachtmeester. In de ruim 13 jaar, dat de zilveren ju bilaris in Rijssen werkzaam is, heeft hij zich doen kennen als een zeer plichtsge trouw lid van de politie. Voor de Volksuniversiteit Rijssen houdt de heer drs. Joh. van Dijck uit Antwerpen dinsdag 18 oktober in hotel Gijsbers een lezing getiteld: In het rijk der stilte en schoonheid (natuur, fauna en flora in Noord-Zweden, Noorwegen en Lapland). De lezing wordt geïllustreerd met dia's en muziek. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. GESLAAGD Te Nijmegen slaagde onze plaatsgenoot de heer P. Wieringa voor de volledige onderwijzersakte. De bekende radio-reporter Leo Pagano zal op 12 oktober in het St. Jozefgebouw een causerie houden over het onderwerp: Sport en sportgebeurtenissen. Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9 en 10.45 uur Ds. Van Tuyl; 7 u. Ds. Kool. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Kool en 3 uur Ds. Vos. Elzen. 10 uur Ds. Vos. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 uur Ds. Blok; 3 en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30, 2.30 en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Wal- kerk). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Woensdagavond 7.30 uur Ds. Van Dijk. Ingebruikname nieuwe kerk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond, afd. Rijssen. 10.45 uur Ds. Stenfert Kroese van Almelo. Het was zaterdag in Denekamp wel geen kermis, maar niettemin kwam Sport club Rijssen uit dit grensplaatsje van een koude kermis thuis. Met 6—2 gingen onze plaatsgenoten n.l. ten onder tegen de Sportclub van die naam. Het was maar een pover spelletje, dat de beide Sport clubs leverden en de overwinning is uit eindelijk terecht gekomen bij de ploeg, die het nog het minst slecht deed. Het zwakst was deze middag echter de leiding, die door zijn wonderlijke beslis singen vaak de lachlust van publiek en spelers opwekte. Sportclub uit Rijssen startte uitstekend en Denekamp werd ge heel in de verdediging gedrongen. Na vijf minuten spelen gaf Schreurs een bekeken pass aan zijn rechtsbinnen Ter Harmsel, die met een uitstekend schot zijn ploeg de Ijeiding bezorgde (0—1). Tijd om hun vreugde over dit alleszins verdiende doel punt te uiten kregen onze plaatsgenoten echter niet, want van de aftrap af was het de rechtsbinnen der gastheren die tegen scoorde (1—1). Deze tegenvaller deprimeerde de Rijssenaren blijkbaar dermate dat „men" vanaf dat moment Nederlandse gezinnen zijn sterke gezinnen! Tot deze conclusie komt men, na lezing van een interview met een drietal hoogleraren, over de onderwijsmethodes in de emigratielanden. Een voortreffelijk getuigenis. Wat misschien niet door een ieder ten volle wordt onderschreven. Er zijn echter bewijzen voor. Bewijzen, die de ongunstige uitzonderingen niet ongedaan maken, maar toch rusten op ervaring. Nederlandse geëmigreerde gezinnen hebben de vuurproef doorstaan. Vroeger reeds, maar vooral ook bij de vrij massale emigratie na de Tweede Wereldoorlog. Waarin bestaat die sterkte Misschien niet altijd in een model familie verband, voortvloeiend uit een begrip voor wellevendheid en innerlijke beschaving. In dit opzicht staan de gezinnen van Engels-Saksische huize meestal hoger dan de onze. Waarschijnlijk ook niet in een minder door woekeren van het egoïsme, die in het „ben ik mijns broeders hoeder?" zijn culminatiepunt vindt. Als Nederlandse gezinnen in Amerika, Canada, Australië, Zuid-Afrika en andere jonge landen sterke gezinnen blijken te zijn, vindt dit zijn verklaring voor een overwegend deel in ons volkskarakter en de gezagshouding, die nog als een natuurlijke wordt gezien. Misschien is het te sterk uitgedrukt, als men de liefde van de kinderen tot de ouders als de voornaamste factor aanwijst, maar toch wel het aan ons volkskarakter inherent gevoel van eerbied en vrijwillige gehoorzaam heid. Een eigenschap, die soms door emigratie: het loslaten van het met het vaderland verbonden eigene, en het aanvaarden van een, voor de ouderen althans, vreemdelingschap in een nieuw land a stranger in a foreign country nog wordt aangewakkerd. De zedelijke betekenis van het familieleven is in het Nederlandse volksleven diep geworteld. Tot op vandaag, ondanks tegenstrijdige verschijnselen. Zoals de betrouwbaarheid van de Nederlander - generaliserend gesproken hem/haar maakt tot een begeerde immigrant, zo geeft de verbondenheid van het gezin in een andere wereld een besef van een sterke eenheid. Wij mogen daar blij om zijn. Het geeft ons ook de verplichting deze sterke eenheid ongeschonden te bewaren. eigenlijk „nergens" meer was. De grensbewoners namen volledig het initiatief en dank zij haar uitstekend ope rerende voorhoede kon Denekamp nog voor rust de stand op 41 brengen. Ook in de tweede helft gaven de gast heren de toon aan, doch dank zij het goede keepwerk van Steenbergen bleven doel punten voorlopig uit. Toen het ten langen leste tóch 51 werd was het Bruggeman van Sportclub Rijssen, die dit blijkbaar te gortig vond en er na goed solowerk 52 van maakte. Dat het tenslotte nog 62 werd lag niet aan deze speler en evenmin aan doelman Steenbergen. Het typeerde echter wel de superioriteit van het standaard-elftal De nekamp, of, zo men wil, de onmacht van het andere standaard-elftal Sportclub Rijssen. En dan breekt zaterdagmiddag om kwart over vier 't moment aan dat Sport club Rijssen haar eerste thuiswedstrijd zal spelen. Met man en macht is er ge werkt om dit mogelijk te maken en dank zij de eenheid, die de Sportclub Rijssen momenteel vormt is men met de kleed kamers etc. eerder klaargekomen dan re delijkerwijs verwacht mocht worden. Spe ciaal een woord van dank komt toe aan de terreinknecht van Rijssen Vooruit, de heer Bruggink, die geheel belangeloos het gras maaide, zodat het terrein thans goed bespeelbaar geacht kan worden. Voor de thuisclub, die zaterdag aan treedt tegen de derde editie van Excel sior, is het wel b'ijzonder jammer dat ook Excelsior I een belangrijke thuiswedstrijd moet spelen, doch daar is nu eenmaal niets tegen te doen. Belangrijker dan fi nancieel voordeel is momenteel echter het trachten punten te verzamelen om zo spoedig mogelijk de verloren plaats in de KNVB te heroveren. Dat deze mogelijk heid bestaat, daarvan zijn we overtuigd, als er maar tot de laatste seconde voor gewerkt wordt. De opstelling voor zaterdag a.s. is als volgt: doel: Steenbergen; achter: Rete- rink en M. Rutterkamp; midden: Koster- bok, Ruiterkamp en Lohuis; voor: Schreurs, Schellevis, J. Rutterkamp, Ten Bolscher en Bruggeman. In café W. Koedijk hield de voetbal vereniging R.K.S.V. een tussentijdse le denvergadering, onder leiding van de heer A. Linders. Na enige discussie werd het bestuurs voorstel tot verhoging van de contributie met 10 ct. per week aangenomen. Het doel van dit voorstel was te komen tot een betaalde terreinknecht. Vervolgens gaf de vergadering haar fiat de konink lijke goedkeuring aan te vragen. In de thuiswedstrijd tegen Almelo komt R.K.S.V. uit in de volgende formatie: doel: J. Pfeiffer; achter: M. Wolters en G. Meulman; midden: H. Hilbrink, A. Kamp huis en A. Kamphuis; voor: H. Muihof, J. Pijffers, B. Markslag, G. Klein Rouwe- ler en A. Tusveld. Doordat Sportclub Genemuiden zater dag j.l. vrijaf had gevraagd in verband met het feit dat enkele hunner spelers moesten uitkomen in het bondselftal, ver schenen Poortman c.s. niet binnen de lij nen, terwijl Excelsior V evenmin gespeeld heeft tengevolge van de terreinafkeuring van Sportclub Rijssen. De overige negen teams der roodwitten zijn evenwel allen in aktie geweest en slechts Excelsior C heeft de eer aan de tegenpartij moeten laten. De reserves ontvingen Sparta II in de Mors en verpletterden de Enschedese wit- hemden met 82 in een zeer vlotte en goede wedstrijd. Excelsior III, dat even eens in de 1ste klasse TVB uitkomt, deed het in feite niet minder en sloeg DETO II met 52, waarmede zij wel bewezen heb ben ook dit jaar een geduchte tegenstan der te worden. De vierde editie heeft blijkbaar kam pioensplannen. Werden de eerste beide wedstrijden met grote cijfers gewonnen, nu moest SWN IV met 42 het onder spit delven. De junioren deden niet onder voor hun grotere broers en wonnen, met uitzonde ring van het C-elftal, met grote cijfers. Zestien winstpunten uit acht wedstrijden, voorwaar een zeer bevredigend resultaat! De uitslagen luidden: Excelsior IISparta II Excelsior IIIDETO II Excelsior IVSWN IV Excelsior ASVVN A Excelsior BRV B Excelsior C—SVVN B Excelsior DDe Zweef C Excelsior FDe Zweef D 8—2 5—2 4—2 7—3 15—0 2—3 3—0 4—2 Morgen ontvangt Excelsior I het Vee- nendaalse Dovo. Deze tegenstander mag dan wispelturig spelen, het zal voor de eerste divisie van rood-wit een hele toer worden om tot winst te komen nu het elftal door talrijke ongelukkige omstan digheden gehandikapt is. Wij hebben even wel het volste vertrouwen in de ploeg. Vorig jaar heeft men bewezen grote te genslagen te kunnen opvangen, zodat dit ook thans ongetwijfeld weer het geval zal zijn. Een interessante wedstrijd zal onge twijfeld worden Sportclub Rijssen I—Ex celsior III. De kracht van onze plaatsge noten in haar huidige opstelling niet ken nende, kunnen wij ons moeilijk aan een voorspelling wagen. Het programma voor zaterdag a.s. ziet er als volgt uit: Excelsior IDOVO I Sportcl. RijssenExcelsior III Excelsior IVExcelsior V Excelsior AHulzense Boys A Excelsior BHolten B De Zweef BExcelsior C SDOL AExcelsior D Excelsior EEnter Vooruit C Excelsior FNijverdal D Verrassend veel en vooral mooi zijn de kleurenfoto's van deze nationale kalender. Buitendien biedt hij nog fraaie zwart-wit foto's van alle leden van ons Koninklijk Gezin. Waarlijk een sieraad. Maar tevens een weldaadwant er zijn veel kinderen, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben. „Pro Juventute" probeert deze kinderen te helpen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. De middelen om dit sympathieke werk te kunnen doen worden voor een belangrijk deel verkregen uit de opbrengst van de Oranjekalender. Kalender èn doel zijn beide meer dan waard, dat u koopt en helpt verkopen. Het is een kalender, die de koper waardeert en de verkopers siert. Voor iedereen een kostelijk bezit. Bestel meteen en meer dan één U kunt de Oranjekalender bestellen bij alle Vereni gingen en Afdelingen „Pro Juventute" (en bij de be kende adressen ter plaatse) of waar niet verkrijg baar door storting van f 2,85 op postgiro 51.74.00 van de Kalenderactie „Pro Juventute", Postbus 7107, Amsterdam-Z 11, Telefoon (020) 790949. Vrijdag en zaterdag één der mooiste films van deze tijd: „En eeuwig zingen de bossen". Eeuwenoude bossen omzomen op steile hellingen de donkere fjorden en meren van het Noorse landschap en zien neer op het lot van de mensen aan hun voe ten, die met elkaar niet in vrede kun nen leven. Er zijn de Björndalers: de oude boer DAG, die zijn leven lang hard heeft ge werkt, om meer land te verkrijgen, die geen middel schuwt zijn macht te ver groten met zijn beide zoons, de drieste duivel TORE, voor wie geen meisje vei lig is en de jonge DAG, een stille be zonnen jongeman, die in de schaduw van zijn levenslustige broer staat. Al sedert lang leven de Björndalers' op ge spannen voet met hun buren, de oude adellijke familie Von Gall op Borgland. Het leven van de heer Von Gall, die vaak boven zijn stand leeft, maar ook de trots en het standophouden van zijn mooie dochter Elisabeth, zijn een doorn in het oog van de oude Dag. De spanning tussen de beide families stijgt, als op een dag de wagen van de Björndalers, gemend door Tore en als inzittenden zijn vader en zijn broer, door Tore's doldrieste overmoed de éénspanner met Elisabeth en haar verloofde Margas, op het smalle bergpad inhaalt. Het scheelt maar een haar of beide wagens zullen in de afgrond storten. Trillend van woede vertelt Elisabeth dit voorval aan haar vader en hun gas ten, de Majoor Barre en zijn dochter Adelheid. Om op andere gedachten te komen, besluiten de Von Galis hun gasten mee te nemen naar het zonnewendefeest op de Hoveland boerderij. Van de Björnda^ Iers verschijnt alleen Tore op het feest, terwijl zijn broer Dag, die de roep heeft van de meest voortreffelijke jager in het dorp, nog niet van de jacht is terugge keerd. Hij wil een oude beer, die het de schapen in het dal steeds weer lastig maakt, vellen. Tore, de vlotte danseur, wordt door alle meisjes begeerd. Nog voordat Eli sabeth Tore over zijn onverantwoorde lijk optreden eens goed de les kan le zen, heeft hij haar ondanks haar ver weer, al vastgepakt en danst met haar in het rond. En paar, ondanks de tegen stelling, als voor elkaar geschapen. Te gen haar wil laat Elisabeth zich meesle pen door het vurige temperament van deze de daad bij het woord voegende boerenzoon. Als zij echter na deze passionale dans tot bezinning komt wil zij, uit kwaad heid tegenover haar eigen zwakte, het feest direkt verlaten en vraagt haar ver loofde haar naar huis te brengen. Bij het vertrek komt het tot woorden tussen Margas en Tore. Met een vuistslag slaat Tore de luitenant tegen de grond, neemt Elisabeth in zijn armen en kust haar hartstochtelijk en gaat er dan met zijn wagen vandoor. Elisabeth is hierover zo woedend, dat zij Margas uitdaagt, Tore te volgen en met hem af te rekenen. Bij na op dezelfde plaats als 's morgens kan Margas de wagen van Tore tegenhou den. Blind van jaloezie dringt hij, met getrokken sabel op naar zijn doodsvij and, die alleen met de zweep is gewa pend. In het verloop van deze ongelijke strijd stort Tore, doorboord door de sa bel van zijn tegenstander, in de gapende afgrond. Zijn lichaam, weggespoeld door de wilde bergstroom, wordt nooit meer gevonden. De oude Dag kan het niet begrijpen en wil ook de waarheid niet onder ogen zien, dat zijn lievelingszoon en erfge naam van Björndal niet meer leeft. sociale schoon- dansen, Woensdag de film; „Met de Kapitein aan tafel". Als het South Star lijnschip „Queen Adelaide" klaar is voor de reis van En geland naar Australië, voelt Kapitein Albert Ebbs zich een gelukkig man. Na 22 jaar op vrachtschepen te hebben ge varen, heeft men hem thans het com mando gegeven over een groot luxueus schip. En als alles goed verloopt, bete kent dit een blijvende promotie. Er wordt goed voor hem gezorgd op deze eerste reis want zijn persoonlijke steward „Tiny" Burtweed, is bijna hinderlijk at tent. Direkt nadat hij het commando heeft overgenomen, maakt Ebbs kennis met zijn eerste officier. Shawe-Wilson een handige jongeman, die van een gemak kelijk leventje houdt en nog niet weet of hij dit onder Ebbs' gezag zal kunnen handhaven. Zijn grootste belangstelling gaat uit naar het vrouwelijk schoon en geen knappe passagiere is veilig voor zijn attenties. En dan is er nog Prittlewell, de chef hofmeester, die een winstgevend smok- kelzaakje leidt met de scheepsbevoor- radingen. Prittlewell maakt de argeloze Ebbs er op attent, dat hij, behalve het commando te voeren over de „Queen Adelaide", nog verschillende functies heeft te arrangeren: heidswedstrijden, ouderwetse schatzoeken, talentenjacht enz. Onder de passagiers, die genodigd zijn voor het diner aan de kapitein's tafel, zijn Mevrouw Judd en Mevrouw Por- teous, twee aantrekkelijke dames, die hun blikken hebben laten vallen op Kapi tein Ebbs; Bill Coke, een Australiër; Reddish, een schrijver; Mevrouw Lo- max, een dove oude dame, en haar zoon Henry, en Majoor Broster. Majoor Broster, een persoonlijke vriend van de voorzitter van de „South Star", is één der grootste aandeelhouders van de compagnie en hij maakt daar geen geheim van. Het is Ebbs wel duidelijk, dat hij Majoor Broster naar de ogen moet zien. Maar het zit Kapitein Ebbs niet erg mee. Tegen zijn zin komt hij in een moeilijk parket met de amoureuze Mevrouw Porteous, dan is er een rust- verstorend kinderfeestje, een romanti sche ontmoeting met Mevrouw Judd, een gekostumeerd bal, waarbij de gasten tot de ontdekking komen, dat zij cider drin ken in plaats van de champagne waar voor zij betaald hebben (één van Prittle- well's zwendelarijen). Ebbs heeft een vaag vermoeden, dat hij wel weer gauw terug zal zijn op de vrachtschepen. Maar dan ontdekt hij Majoor Broster in een nogal compromiterende situatie met Me vrouw Porteous; en terwijl Majoor Bros ter zijn zelfvertrouwen heeft verloren, ■herwindt Ebbs het zijne. En als de „Queen Adelaide" in Sidney aankomt, is Ebbs ervan overtuigd, dat Majoor Bros ter een goed rapport over hem zal uit brengen aan de voorzitter in Londen. Hij en natuurlijk ook Burtweed zien uit naar nog vele reizen tezamen.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2