Jagerslatijn in de Raad Danr»eS Opkomende pijn De heer G. v. Weerd (Heka) gaat met pensioen Garage Nahuis - Nijverdal RUSSENS WEEKBLAD Rijssen Vooruit-De Tukkers 0-3 Polio-Blinden-aktie Plannen tot bouw van een buurthuis ROZENDOM BEHANG JAN AOLBERT AUTO-MONTEUR FLINKE WERKSTER VOORTMAN'S IJSSALON vanaf 26 september alleen zaterdags geopend. Sanapirm Voorstel bouw leeszaal op Bevervoorde niet aangenomen. Voorstel aanwijzing voorrangskruising Haarstraat-Molenstalweg ingetrokken. BEVERVOORDE HAMEA-C handen HAMEA-GELEIlMi2§iÜ Schietwedstrijden 8-50 Elders zo maar lukraak gaan kopen, Blijkt heel vaak een dure les. Wilt U steeds tevreden blijven? In deze krant vindt U een goed adres. EEN ADVERTENTIE IN EN IEDEREEN WEET 'T JAGERSLATIJN Hierna kwam de kwestie aan de orde, die de gemoederen van een aantal Rijs- sense jagers (op klein wild) al lange tijd heeft bezig gehouden, n.l. het voorstel van b. en w. tot het verhuren van het jacht- recht op gemeentelijke eigendommen ge legen in de Overtoom (ruim 20 ha) aan de heren Nijland (Middeldijk) en Brinks (Keizersdijk) Volgens b. en w. konden deze gronden in hg£ raam van de jachtwet door nie mand anders worden bejaagd. De heer ter Horst was als eerste be vreesd, dat men met dit voorstel van een bepaalde tot nu altijd gevolgde politiek afstapte. Vroeger heeft men besloten het jachtrecht op de gemeentelijke eigendom men uitsluitend te verhuren aan de Rijs- sense jagersvei'eniging. In een recente vergadering is ook reeds een gemeentelijk jachtterrein verhuurd aan de heer J. Nij land (Haarstraat). Zitten aan dit voorstel voor de Rijssen- se Jagersvereniging geen haken en ogen, aldus de heer ter Horst. Ook de heer Voortman (SGP) toonde zich geen voorstander van het voorstel van b. en w. en brak een lans voor andere Rijssense jagers, waarvan hij er enkele bekende oudere, jagers met naam noemde, die niet in het bezit van een jachtakte kunnen komen, nadat deze jagers meer dan 39 jaar hebben gejaagd, hetgeen spr. betreurde. Verhuur deze grond niet, aldus de heer Voortman, wacht er in ieder ge val mee, tot het volgend seizoen omdat dan verschillende contracten aflopen, zo was het advies van de heer Voortman. Ook de heer Otten verklaarde zich te gen het voorstel van b. en w. ,,Het is de gewoonte dat jagers vaak onderling de jachtgronden ruilen, om zodoende aan het bepaalde minimum jachtterrein te komen om een acte te kunnen verwerven. Als men het jachtterrein in de Overtoom ver huurt aan Nijland en Brinks, dan boren we dit de jagersvereniging door de neus. Bovendien hebben de aanvragers dit ter rein niet direct nodig en de jagersvereni ging straks wellicht wel." De heer.Voortman (SGP) deed nog een poging, om het zijns inziens ongewenste voorstel niet te doen aannemen. Laten we een deskundige laten uitmaken, wie of liet meeste morele recht op deze jacht- grond heeft, aldus spr. Wethouder Goosen zette uiteen, welke de beweegredenen waren geweest, dat b. en w. met het onderhavige voorstel wa ren gekomen. De betreffende gronden sluiten aan op het jachtterrein van de verzoekers, en kunnen niet door anderen worden bejaagd. Spr. had een gesprek gehad met de voorzitter van de Rijssense Jagersvereniging, die had geadviseerd in- toom te verhuren aan de jagers Brinks en Nijland. Bovendien aldus wethouder Goosen is in het verleden door de Rijs sense Jagers vereniging misbruik van het van de gemeente verhuurde jachtrecht, door voor 1 ha (gemeentelijk) jachtter rein 4 ha ander terrein te vragen. De heer Voortman: Men behoeft voor z.g. uitruiling geen toestemming aan de verhuurder te vragen! Dat was naar de mening van wethouder Goosen en van de voorzitter blijkens zijn opmerking: „men heeft verzuimd ons toe stemmig te vragen" wel het geval. De heer Voortman deed nog een laatste poging het voorstel ongedaan te maken door voor te stellen het voorstel van b. en w. aan te houden. Na stemming hierover werd dit ver worpen. Tegen het voorstel van b. en w. stemden de heren Hodes, Otten, Siege- rink, Voortman en Pluimers. In de opmerking van een der raads- kou of griep, blust Usnel uit melde veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. In een matig gespeelde wedstrijd heeft RV een nederlaag geleden tegen de Tuk kers. Van de aftrap af nam RV het initiatief, maar dadelijk bleek dat het plaatsen veel te wensen overliet, waardoor de achter hoede steeds tijdig in kon grijpen. RV kreeg de beste kansen maar wist deze niet uit te buiteni. Een; kopbal van Heuten, wel ke rakelings langs de lat ging en een schot van Lichtenberg hadden beter lot ver diend. De stand bij rust was dan ook 00. Na de rust kwamen de Tukkers opzet ten, terwijl RV met een inzinking te kam pen had. In de 8e minuut doelpuntte B. Lohuis op fraaie wijze voor de bezoekers, 01, terwijl 2 minuten later linksbuiten Rekers met eenj hard schot er 02 van maakte. RV probeerde door het elftal te wijzigen meer stootkracht te krijgen, maar de aanvallen liepen vast op de stugge Tuk- kers-verdediging. In de 30ste minuut was het midvoor Kemperink, die met een beheerst schot de uitstekende doelman Thijink passeerde. Wel probeerde RV nog de eer te redden, maar de paal was de enigste hindernis toen keeper Voorhuis reeds was gepas seerd. De RV-mannen zullen zich in de volgende wedstrijd zeker kunnen spiege len aan de Tukkers, wat betreft het doel om een wedstrijd te winnen, want dit heeft de Tukkers de overwinning gebracht in deze strijd. leden: „Dat was voor mij jagerslatijn" leek een kern van waarheid te schuilen. HOOGSPANNINGSKABEL Door stijging van het elektriciteitsver bruik van de Timmerfabriek van de N.V. Nijhuis is de capaciteit der toevoerkabels te gering gebleken, zodat een hoogspan ningsaansluiting op het terrein van deze N.V. gemaakt moest worden. Hiervoor werd door b. en w. een crediet van de raad gevraagd van f 34.300,Volgens de leve ringsvoorwaarden voor stroom moest door de fa. Nijhuis een bijbetaling wor den gevorderd van f 8.200, Dat vond de heer Otten onjuist. Als de toevoermogelijkheid te gering is, dan moet het Gemeentelijk Energiebedrijf voor ver betering zorgen. Wat gaat er gebeuren, zo vroeg de heer Otten, als aan de over kant een industrievestiging komt en een aftakkig van de kabel krijgt, waarin door de fa. Nijhuis is bijgedragen? Wethouder Goosen stelde dat hier over eenkomstig de leveringsvoorwaarden voor stroom was gehandeld. „Dan", aldus de heer Otten „is dat hele maal fout, en moet dat nodig worden ver anderd". De heer Siegerink herinnerde er aan, dat dergelijke bijbetalingen wel meer had den plaats gehad o.a. bij de steenfabrieken van de Gebr. Struik en de Gebr. ten Bol- scher. Dat is de gewone politiek, die wij voeren en een gevolg van de verordening, die de raad heeft goedgekeurd. Dat kon de heer Otten naar hij zei, „zich niet voorstellen". De voorzitter herinnerde er aan, dat de Rijssense verordening nog gunstig kon worden genoemd in vergelijking met soortgelijke in andere gemeenten. Het voorstel van b. en w. tot het be schikbaar stellen van een crediet van f 24.500,voor de hoogspanningsaanslui ting op het terrein van het zwembad „De Koerbelt" ontmoette geen tegenstand. Al leen maakte de heer Haase de opmerking het voorstel te wijzigen, n.l. „om boven staande voorzieningen te kunnen uitvoe ren" in „voor de bovenstaande reeds uit gevoerde voorzieningen". Met andere woorden bedoelde de heer Haase te zeg gen, dat het voorstel veel te laat ter tafel is gekomen. BIBLIOTHEEK-LEESZAAL OP Het voorstel tot de principe-beslissing om een gedeelte van de Bevervoorde ter beschikking te stellen voor de bouw van een leeszaal en bibliotheek, uitgaande van de Stichting Centrale Plattelandsbiblio theek te Zwolle, ontmoette van verschil lende zijden critiek. De heer ter Avest opende het debat hier- Worpên4" plaats "vari~de bouw van de lees zaal, maar wel tegen de daardoor nood zakelijke wijziging van het uitbreidings plan. Vooral zag spr. de noodzaak van de doorbraak naar de Haarstraat en de Hut- tenwal niet in. De heer Haase, het belang en de nood zaak van de leeszaal inziende, kon niet enthousiast zijn over de voorgenomen plaats. Spreker vond het noodzakelijk parkeerterrein te scheppen in het cen trum van Rijssen. We maken overal stopverboden, maar we stellen er niets voor in de plaats. De heer Voortman vroeg of de stede- bouwkundige wel rekening had gehou den met de mogelijkheid tot uitbreiding van de Wilhelminaschool, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze uitbrei ding niet werd gezocht in de richting van het terrein, waarop de leeszaal zou wor den gebouwd. Nadat nog meerdere raadsleden be zwaren naar voren hadden gebracht, stip te wethouder Scholman de positie van het Stichtingsbestuur van de Plattelands bibliotheek aan. De Plattelandsbiblio theek heeft een belangrijke plaats in het culturele leven van Rijssen ingenomen. De ruimte, waarin men thans onderdak heeft gevonden, is te klein gebleken. De noodzaak tot de bouw van een leeszaal is groot, aldus spreker. Mede door de vor stelijke gift van de N.V. Ter Horst en Co. bij het 125-jarig bedrijfsjubileum heeft de Stichting plannen daartoe kunnen ma ken. Een geschikte plaats te vinden is uiterst moeilijk gebleken. Het gaat ten aanzien van dit voorstel uitsluitend om de -pricipiële uitspraak van de raad of men akkoord gaat met de bouw op de Bevervoorde. De bezwaren, verbonden aan de wijziging van het uitbreidings plan, zag spreker niet zo donker in. De heer Haase kon na deze uiteenzet ting nog niet akkoord gaan met de plaats van de leeszaal op de Bevervoorde. Me de, doordat spreker het gebouw, waarvan een soortgelijk in Nijverdal is gebouwd, „uitermate lelijk" vond, verklaarde spr. er zich tegen. Ook de heer Otten was tegen dit voor stel. Spreker achtte de Bevervoorde een der mooiste plaatsen van Rijssen, die door de bouw van een school reeds is „verprutst", hetgeen door dit gebouwtje nog zal worden benadrukt. De heer Smeijers vroeg zich af of het terrein achter de Nutsspaarbank (drie hoek Boomkamp, Watermolen, Wierden- sestraat) niet in aanmerking voor dit ge bouw zou kunnen komen, waarop wet houder Scholman antwoordde, dat deze terreinen geen gemeentelijke eigendom men zijn. De heer Ter Avest: Men praat over: „die mooie Bevervoorde". Het is toch altijd min of meer een binnenjhofje. Hoewel in het centrum van Rijssen gelegen, ligt het toch wat achteraf. Tegen de bouw van een leeszaal aldaar had spr. geen bezwaar, wel tegen de wij ziging van het uitbreidingsplan. Het voorstel, in stemming komende, werd niet geaccepteerd, daar de stemmen staakten. Tegen stemden de heren: Haase, Hodes, Nijland, Smeijers, Otten, Siegerink, Voort man (SGP). (De heer Jansen was met ken nisgeving afwezig.) BENOEMING ONDERWIJZERES Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school werd met algemene stemmen door de raad benoemd mej. J. H. Meilink te Rekken, thans reeds als tijdelijk onder wijzeres aan deze school werkzaam. Het voorstel betreffende de uitbreiding van de NV Heka aan de Braakmansdijk werd aangenomen. UITBREIDING HEKA De heer Haase vroeg of de directie van de NV Heka met dit voorstel van b. en w. accoord ging, waarop wethouder Goosen antwoordde dat b. en w. geen bevesti gend antwoord hadden ontvangen, maar dat men nochtans blijkens gedane uitla tingen dat wel verwachtte. VOORSTEL VOORRANGKRUISING INGETROKKEN Het voorstel tot het aanwijzen als voor rangskruising van de kruising Molenstal- weg, noordelijke bedieningsweg Haar straat werd op advies van de ANWB in getrokken. Een adviseur van de ANWB was van oordeel, dat dit een uiterst moeilijk kruis punt betrof en heeft b. en w. ten sterkste afgeraden de voorgenomen voorrangsrege ling vast te stellen. Er zullen slechts secundaire verbeterin gen worden ingevoerd, n.l. het plaatsen van enkele borden: gevaarlijke kruising, het trekken van een stopstreep en het bij plaatsen van een bord model 10 op het kruispunt op de verkeersgeleider. Hoewel nog enjige raadsleden suggesties tot de oplossing van moeilijkheden op dit kruispunt lanceerden, zal men voorlopig aan de hand van bovengenoemde secun daire verbeteringen de situatie afwachten. Ook tijdens de looptijd van de financiële aktie ten gunste van polio-patiënten en blinden zal huis aan huis een gratis krant worden uitgereikt. De krant die getiteld is: POLIO-BLINDEN-KRANT VOOR GE ZOND NEDERLAND zal met een: oplaag van 3.200.000 exemplaren tussen 22 en 28 september worden' verspreid. 500 Exempla ren met afwijkingen zijn door notaris mr. M. J. Meijer (Amsterdam) tusssen het ge noemde aantal gevoegd. Eén van de geluk kige bezitters van een krant met afwij kingen zal f 25000,— ontvangen voor een reis om de wereld voor twee personen De totale kosten van deze uitgifte worden gedragen door een team van Ne derlandse bedrijven^ In de krant wordt on- me een blinde leiden?' en het antwoord laat geen twijfel bestaan. Het Nederlandse volk kan dit echter wel door middel van deelname aan deze controleerbare geld inzameling. Loten a f 1,per stuk zijn in 5 verschillende kleuren op verkoopadres sen aanwezig. Ook kan men de loten be stellen door middel van de giro. Het giro nummer luidt: 55 22 55 ten name van Polio Rotterdam. De afwijkingen aan de krant verbonden zullen door radio Luxemburg en de Nederlandse Draadomroep dato 2 okto ber bekend worden gemaakt. Directrices van Bejaarden-zieken-rusthuizen kunnen gratis exemplaar aanvragen. Polio-aktie postbus 1400 Rotterdam. De hoofdprijzen tan de loterij verbonden waaronder 5 woonhuizen) a f 25000,—per stuk, 5 auto's, TV-ontvangers enzovoort zullen tijdens een speciaal radio-programma radio Hil versum (298 Mr dato 14 oktober) bekend worden gemaakt. Het bestuur vas de stichting Club- en buurthuiswerk Rijssen neemt in samen werking met het bestuur van de speel tuinvereniging Margriet een wel bijzon der belangrijk initiatief. Men wil n.l. trach ten te komen tot de stichting van een z.g. buurthuis, waaaan naar veler me ning in Rijssen een dringende behoefte bestaat. Reeds eerder heeft men pogin- ten te komen tot le stichting van een dergelijk buurthuis dat het centrum kan zijn van het culturele en maatschappelijke leven, te komen, maar helaas zijn toen de plannen op niets uitgelopen. Hopenlijk zal het bestuur van het club huiswerk, dat in de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan heeft bewezen tot grootse dingen in staat te zijn, de juiste weg weten te kiezen, die zal resulteren in de bouw van een buurthuis. De behoefte aan zulk een gebouw is ontstellend groot, zo is 't bestuur van het club- en buurthuiswerk van mening. Het is gebleken, dat het plan van de initiatiefnemers door besturen van ver scheidene verenigingen met warm enthou siasme is ontvangen. Men is er van over tuigd, en men realiseert zich terdege dat de aan dit plan verbonden moeilijkheden groot zijn en dat alleen een hechte samen werking tussen alle belanghebbenden er toe kan leiden, dat het plan gerealiseerd kan worden, Teneinde het plan uitvoerig te belich ten, en de mogelijkheid tot samenwer king te bespreken, wordt er op maandag 26 september een vergadering belegd in Hotel Gijsbers. ruw of schraal Dat het Confectiebedrijf van de N.V. Heka, dat in 1945 met enkele personeels leden haar werkzaamheden begon, tot een belangrijk bedrijf voor Rijesen is uitge groeid, dat aan ongeveer 200 personeels leden werkgelegenheid biedt, is voor een niet gering deel te danken aan de bedrijfs leider, de heer G. van Weerd, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het bedrijf zal gaan verlaten, waartoe op vrijdag, 30 september van 4 tot 5 uur in de kantine van de Heka aan de Braakmansdijk eert afscheidsreceptie zal worden gehouden, terwijl het personeel van de scheidende chef afscheid zal ne men in een bijeenkomst in de Rönneboom te Almelo, eveneens op vrijdag, 30 sep tember. De grote verdienste van de heer van Weerd is wel, dat hij in Rijssen moest gaan werken onder ondenkbaar moeilijke omstandigheden en dat hij bezield met een grote wilskracht, maar vooral uitgerust met grote tactische gaven deze moeilijke beginperiode heeft weten te overbruggen. De heer van Weerd zou urenlang kunnen vertellen over de berg van tegenslagen, die men in de beginjaren, toen het bedrijf gevestigd was in een) gebouwtje aan de Markeloseweg, heeft moeten overwinnen. De grote betekenis van de persoon van de heer Van Weerd voor het bedrijf van de Heka is wel geweest, dat hij uiste kend met zijn personeelsleden kon op schieten. Soms vaderlijk vermanend, met een groot gevoel voor humor, kregen de meisjes en de jongens geleidelijk het ge voel te werken onder leiding van een oudere vrienid en daardoor is er een band in de Heka-gemeenschap ontstaan, waar van de basis in de eerste jaren werd ge legd, en welke in latere jaren, toen 't be drijf zich vestigde in de fabriek aan de Braakmansdijk, nog werd uitgebouwd. Ook daar in de nieuwe trotse fabriek aan de Braakmansdijk heeft de heer Van Weerd een grote aktiviteit ontwikkeld en mede door zijn stuwende leiding is het be drijf uitgegroeid tot een belangrijk bedrijf voor Rijssen, waarvan de direkteur, de heer H. J. van Heek, Rijssenaar van ge boorte, veel vreugde moet beleven. Naast zijn normale taak, waarvoor de heer Van Weerd in het confectiebedrijf van de Heka was gesteld, had hij een meer dan gewone belangstelling voor het wel enj wee van zijn personeelsleden en zag in een gedegen opleiding van het per soneel naast een bedrijfsbelang vooral ook een individueel belang voor ieder perso neelslid op zich. Daarom was het dat hij op de verwe zenlijking van de Vakopleiding Confectie bedrijven een stimulerende invloed heeft uitgeoefend en daarin vele malen. toen deze opleiding gestalte had gevonden als examinator heeft gefungeerd. De scheidende functionaris van de NV Heka heeft het bedrijf, voor de opbouw waarvan hij grotendeels de (gezonde) basis heeft gelegd, zien uitgroeien tot een mid delgroot bedrijf, hetgeen hem bij zijn af scheid veel voldoening zal geven. Naast de betekenis die de persoon van de heer Van Weerd voor de NV Heka is geweest, heeft hij ook op maatschappelijk terrein een grote aktiviteit ontplooid. Hij heeft zich op een bijzondere wijze aange past aan de Rijssenaren en daardoor is hij een geziente persoonlijkheid geworden. Hij was de stimulerende oprichtër van de wandelsportvereniging Heka welke vere niging tijdens haar bestaan vele successen heeft weten te behalen, waarmee dan de heef Van Weerd altijd zeer was ingeno men. Een groot aandeel had de heer Van Weerd altijd in de jaarlijkse wandeltoch ten naar het Canadese kerkhof ter gele genheid van de herdenking van de bevrij ding, terwijl hij ook een werkzaam aan deel had in de organisatie van de estafet teloop naar Paleis Soestdijk ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Miarijke. In de oorlogsjaren toonde hij zich van de goede zijde en bood aktieve hulp aan onderduikers, terwijl hij op een nacht de prestatie leverde 17 personeelsleden van de Velzer politie onder te brengen, van welke gebeurtenis hij de herinneringste gel, die hem later werd aangeboden, nog altijd als een bijzonder kleinood bewaart. In Almelo was hij vroeger enige jaren diaken en; ouderling van de Ger. Kerk en interesseerde hij zich zeer voor het jeugd verenigingsleven, terwijl hij ook in Rijs sen een aantal jaren ouderling van de Ger. Kerk was. Heden overleed tot on ze diepe droefheid, nog geheel onverwacht, in het ziekenhuis „Zieken zorg" te Enschede, on ze innig geliefde vrouw, zuster en behuwdzuster WILLEMINV ANTHONIA VAN SLUYTERS echtgenote van W. Ilbrink JcCcu.^0 lo^xf+iirl irftn KFi Uit aller naam, W. ILBRINK Goor, 16 sept. 1960 Kerkstraat 12. De teraardebestelling heeft inmiddels plaats gehad. Bond van Oud-Strijders Zaterdagmiddag 2 uur op de schietbaan. TE KOOP APPELS van 15 en 20 ct. per kg. Ook zoete appels en peren 20 cent per kg. A. SCHOUTEN, Rijssen, Telef- 2252. TE KOOP KINDERFIETS 16 x l'/z Wierdensestraat 66- PRIMA AARDAPPELEN TE KOOP Noordeling, f 7— per mud. Te bevragen bij J. Sieme- rink, Haarstraat 133- Te huur aangeboden: ZIT-SLAAPKAMER met stookgelegenheid, des gewenst ook met volledig pension. Te bevragen bureau dezer- Militaire bruine rijglaarzen ELSENERSTRAAT Voor al Uw naar VERFHUIS Esstraat 55, Telefoon 2888 APPELS TE KOOP 10 ct. per kg- LINDENBERG, Holterweg GEVRAAGD: een GEVRAAGD: een voor de R-K. U-L-O. school. Bruto loon f 65-— per maand. Aanmelden en inlichtingen bij het Hoofd der School, Schoolstraat 20, Rijssen- 41

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2