KERKDIENSTEN Een Redasseringsambtenaar vertelt De weg naar scheel bescherm HUN dagelijkse weg! De Volksuniversiteit Rijssen in het a.s. seizoen Ne weule in'hof! Excelsior 31 VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Sportclub Rijssen versus Zwaluwen Postduivennieuws Gouden jubileum bij Douwe Egberts Jaargang 38. No. 36 (Tweede Blad). VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960. Van het totaal aantal schoolkinderen,die in 1955-1957 door verkeersongevallen om het leven kwamen.was. 55% TE VOET 33% OP DE FIETS Ca. 50% van de 1_ 14jarige verkeersslachtoffers wordt aangereden dooreen vrachtauto Weekblad voor Rijssen Bovengenoemde vereniging heeft, naar wij vernamen, evenals verleden jaar, voor de komende wintermaanden weer een se rie uiterst belangwekkende avonden geor ganiseerd. Ieder, die prijs stelt op verantwoorde ontspanning eni verbreding van inzicht op allerlei gebied, kan daar leerzame avon den, die in een gezellige sfeer gehouden: worden, meemaken. De kosten behoeven geen bezwaar te zijn, omdat voor een serie van 5 avon den slechts een bijdrage van f 3,voor het eerst- en f 2,50 voor het volgende ge zinslid gevraagd wordt. In het programma, dat later uitvoerig gepubliceerd zal worden: komen o.a. lezin gen met dia- en filmvertoningen voor over de Deltawerken, de sierglasfabrikage, Ja pan en de Scandinavische landen. Belangstellenden kunnen zich bij de on- derstaanderï opgeven: H. B. Aalderink, Molendijk 9. S. J. Baring, Pr. Bernhardstraat 42 J. J. Capelle, Danneniberg 14. E Dasselaar, Haarstraat 33. A. R. v Dellen, Nijverdalseweg 57. P. T. de Ridder, Huttenwal 35. N. Vink, Dr. Stokkerstraat 17 b. Jehan den 't een vrömd wiefken har e trouwt, was tog in zoveere wal Riessen- der e bleeuwn, dette zinne eegne greuntns verbouwn. Zo an t' hoes be- kekn, zoij zegn detter nen skoolmeaster in woon'n, mer jeh det is non eenmoal den niej'n tied. De nieje tied is ook al e kömn met de neurge en onneurge ge- makn en ongemakn. Oawer dee dinge wiwwe neet hebn, mer oawer wat Je han oawerköm duur zinne goodhaid en det zin wiefken non eenmoal iedereene nog neet weet te taxeern. Op t' woark was 'ter wals deezen en geenn' dent met Jehan wals toesken, iej dit van miej, ikke det van oew. En zo wast dan e wes det 'er eene van Jehan een bet jen andievie- plaantn zol hebn. Iej komt meer zae Je han, ik zal oew pleantjes doon woer 'j teegn de Kasdaage nog wille van hebt, kealken! De man in kwestie stapn nor Jehan zin hoes hen en kom met nen kromn oarm op thoes an. Zinne vrouwe poggen als an mekoar! Det zeet nog 's plaantn, des wat aans as deej van Dieks harn verleern joar. Dee bleute harn trouwns ook gin skoold, dee harn neet wat met e had. Al rap wussen der dan ook meer det Jehan zukke mooi fikse plaantn har. En zo köm op nen goon of leewer nen kwoan dag, nommer twee heurn of hee ook neet van dee mooi plaantn kon kriegn. Jehan (zo is de man) zea: netuurlek iej haalt 'er mer wat, de vrouwe is wal in thoes, den zal oew de weg wal wiezen. Nommer twee leut' zik neet te vake zegn en wus non de weg. Toete foiej Jehan an t' hoes was vreuge de vrouwe nor de plaantn en t' meanske steurn um n' hof in. Nommer twee was keij lös e loatn, wat woij! Gin gekiek op de haane, zelf oetzeukn was tog wal t' beste. Tog wal nen reelken keal den Jehan, den löt oew doar zo ploonsken in zin' hof. En non gekekn woer atte wean mos. Joawal, doar haij ze wal, een mooi berre glaanzege stail opstoande plaantn, ne lus um te zeene. Zoonder oarg harder det menken nen bessen oarm vol oet e trökn. Keal, keal watte plaantn! Det wör andievie woer 'j an èène een moal harn. s' Aanderdaagns geet Jehan in zin hof gangs en doete biej det berre köm woer 't det leste man in har zitn te trekn, köm um ne meender nette oetdruknge op de lipn en skorne zo met n' kop, dette twee treine teglieke zag. Gleuneg helg leupe nor de vrouwe hen. Wat heij e maakt, zeare? De vrou we kon 't um gaauw dudeleke maakn, det ze niks aans as gasvriej har e wes. Mer Jehan kon 't neet verkropn en leup n' hof wier in. Is 't non gin zeune, doar trekt miej det kuuken min mooie berre Brussels lof oet de groond. Mer viej reknt of al zak um alleene nog meer zegn, dette in t' vervolg n' moonster met breg van watte hebn mut. Later hebt ze der hee en de vrouwe, nog ver- skain keer umme lachen. Zonne weule hek nog nooit eerder in n' hof e had, wast dan meestied het leste. J. van Eelsen. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Vos (Bed. H. Av.) en 7 uur Ds. Vos. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Van .Tuyl (Bed. H. Av.) en 3 uur Ds. Van Tuyl. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 uur Ds. Blok; 3 en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde) 9.30 u. de heer Vosman, 2.30 uur Leesdienst en 7 uur de heer Vosman. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Wal- kerk). 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk) 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Reclasseren is altijd een! aangelegenheid waarbij twee partijen betrokken zijn: re- classent en reclasseerder. Volgens vroege re begrippen betekende dat een partij die geleid werd en een partij die leiding gaf. Volgens modernere opvattingen betekent het een tussenmenselijk contact met een gemeenschappelijk doel: de positieve waar den en mogelijkheden van de reclassent (cliënt) leren ontdekken en: gebruiken tot diens zelfstandigwording. En nu de praktijk. E., een 36-jarige man uit een volksbuurt in een grote stad, heeft een gedeeltelijk voorwaardelijke straf ge kregen wegens een diefstal op een fabriek gepleegd samen met enkele collega's. Waarom heeft E. dit gedaan? Oppervlak kig gezien omdat hij als arbeider aan de lopende band niet Voldoende verdiende om zijn gezin te kunnen onderhouden. Wij willen echter graag iets meer van E. we ten. Uit het voorlichtings-rapport blijkt, dat E. uit een eenvoudig, behoorlijk arbei dersgezin komt, voor de oorlog als tim merman gewerkt heeft en in de oorlog op bescheiden schaal illegaal werk gedaan heeft. Hij is al spoedig in de val gelopen en heeft ruim drie jaar doorgebracht in een' concentratiekamp. Zijn ervaringen daar kunnen wij ons misschien bij bena dering voorstellen, zelf is hij in ieder ge val weinig mededeelzaam op dat punt. Hij had gedurende die jaren één belang rijke morele steun: een echtgenote die hij volkomen vertrouwen kon en die naar hem terugverlangde. Wat dat betreft, was de terugkeer niet tegengevallen; het weer zien met zijn vrouw was allerhartelijkst geweest en hun huwelijk beter dan ooit. In E. was echter nadien een ernsige te leurstelling' gekomen. De maatschappij accepteerde hem niet meer als vakman, hij had immers geen diploma's en was zijn vaardigheid kwijtgeraakt. Dit ondermijnde zijn zelfvertrouwen en hij accepteerde bij gebrek aan beter „los werk" op fabrieken, het laatst op een suikerfabriek. E. legde zich bij de situatie neer en wende aan dit sleurwerk. De verdiensten waren echter niet hoog en hoewel zijn vrouw nooit klaagde, ging de moeilijker wordende fi nanciële positie E. steeds meer benauwen. Contact met collega's van beslist minder innerlijk gehalte deden hem zwichten na werktijd mee te doen aan een diefstal van enkele balen suiker in de hoop de op brengst voor 't gezin te kunnen gebruiken- Bij E. was er grote schaamte over het gebeurde, vooral tegenover zijn vrouw. Wat waren nu de mogelijkheden? Na een aantal gesprekken blijkt E. er wel voor te voelen een omscholing als timmerman te volgen. Hoewel zijn loon gedurende de ze omscholing niet hoog is, voldoet het werk goed en is hij blij weer weer iets be hoorlijks te presteren. Door zijn snelle vor deringen kan de opleiding bekort worden en ook slaagt E. erin spoedig een betrek king als timmerman te krijgen waarin hij een behoorlijk weekloon verdient. Zijn we nu klaar met E.? Misschien, wel, misschien niet, We kunnen ons b.v. afvragen waar om E. „voor de verleiding" gezwicht is, terwijl hij vroeger altijd blijk gegeven heeft niets voor dergelijke handelingen te voelen ook niet in tijden van economische druk. We kunnen trachten na te gaan wat de oorlog aan E. gedaan heeft, wat hij on dervonden heeft aan vernedering, leed, verdriet, haat en hoe hij dat verwerkt heeft. En tenslotte kunnen we trachten na te gaan of de nieuwe perspectieven zijn gevoel van eigenwaarde zo versterkt heb ben, dat hij eventuele nieuwe moeilijkhe den het hoofd kan bieden. In ieder geval moeten we geduld heb ben en tact, we moeten de cliënt de tijd laten van zijn kant het contact met de ander te leren gebruiken. Reclasseren wordt dan vooral observeren, bemoedigen, een stootje in de goede richting geven. J. G. v. d. Spek. Door het ontbreken van het juiste schot is de rood-witten zaterdag j.l. weer een verdiende zege ontgaan. De ver schillende wijzigingen in de voorhoede brachten niet het gewenste resultaat, want ook deze keer konden ons de vleu gelspelers niet bekoren. De defensie is wel voor haar taak berekend, al kon rechtshalf Baan ons geen moment Mun- neke doen vergeten. Direkt na de aftrap ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd van een tech nisch beter Excelsior tegen een Kamper ploeg, die zeer fel speelde. Na twintig minuten kwam DOSK onverwacht aan de leiding, toen midvoor Van de Hoven met een kopbal de openingstreffer scoor de, 10. De rood-witten kwamen echter met een fel offensief niet verder dan een aantal schoten tegen de lat. Na de rust was Excelsior direkt weer in de aanval. Rechtsbinnen Smaïbrugge knalde na tien minuten de gelijkmaker onhoudbaar langs doelman Wensink, 1-1. Alles wat rood-wit was, zag de overwin ning toen reeds in zicht. Bij een onge vaarlijke aanval van de geel-zwarten veroorzaakte G. D. Baan een strafschop door zijn gezicht met de handen te be schermen. Linksbuiten v. d. Waal be nutte deze strafschop feilloos, 21. Ex celsior bleef echter doorzetten, maar kon nog niet tot een treffer komen. Bij een overtreding voor het rood-witte doel moest Nijland het veld verlaten; Excel sior een vrije trap nemen en met tien man verder spelen. Ook toen was er nog volop kans op een goed resultaat, want de Kampenaren wisten slechts door kick- en rush-spel een doelpunt te voor komen. Bij een poging de voorhoede weer aan het werk te zetten schoot aan voerder Poortman ongelukkigerwijze te gen een DOSK-speler op, waardoor de bal vlak langs de paal in het Excelsior- doel verdween. Direkt hierop scoorde Schuiterd, die inmiddels op de midvoor- plaats was beland, keihard het tweede doelpunt voor de rood-witten. De tijd om de alleszins verdiende gelijkmaker nog te maken ontbrak, waardoor DOSK, juichend over de fortuinlijke zege, haar eerste punten bemachtigde. Morgen spelen de rood-witten tegen hun aloude tegenstander Enter Vooruit. Evenals vorig jaar staan de Enternaren er beter voor dan Excelsior. Maar of wij Het driehoekige waarschuwingsbord met daarop de 2 schoolgaande kindertjes is een bekende verschijning langs onze wegen. Het beschermt de dagelijkse (school)weg van uw èn andermans kind. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een dringend be roep op alle weggebruikers, het school gaande kind in het verkeer in bescherming te nemen door bij scholen extra voorzich tig te zijn. Kinderen doen ook in het verkeer vaak ondoordachte dingen. Dit is mede oorzaak, dat er ieder jaar meer dan driehonderd niet van hun dagelijkse weg naar school, van een boodschap voor mama of van een fietstocht met een vriendje terugkeren. De dagelijkse weg naar en van school is een zorgenkind van menig ouder. Meni ge heimelijke verzuchting wordt deze maanden door moeder geslaakt, wanneer 's middags naderende kinderstemmetjes de veilige thuiskomst van haar peuters aankondigen. Het is zo langzamerhand maar al te goed bekend, dat voor kinderen van 514 jaar het verkeersongeval doods oorzaak no. 1 is. Van de 16Ü4 doden, die in 1958 op onze wegen vielen, waren er 316 (19 kinderen tussen 1 en 14 jaar. Ouders, terwille van uw kind, van uzelf èn van andere weggebruikers, vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer u dringend, om het leven en levensgeluk van uw schoolgaande kind te beschermen. stippel voor uw kind een veilige dage lijkse weg uit en ga die oefenen met uw kind. Maak uw kind niet angstig. wijs uw kind op de gevaren van die weg en leer het daar over te steken waar zebra's, agenten of klaar-overs zijn. Verbied oversteken bij stilstaande auto's of bussen. breng en haal uw kind tot het de dage lijkse weg kent en aan de drukte ge wend is. Stel het alleen-terugkomen nog wat langer uit. Het is gebleken, dat op de terugweg van school 2x zo veel kinderen verongelukken als op de heenweg. druk uw kind op het hart altijd dezelfde weg te nemen. zorg dat uw kind tijdig van huis gaat. Haast kan fataal worden. leer uw kind dat (bal)spelen op straat levensgevaarlijk is voor hem en voor anderen. druk uw kind op het hart, om bij het oversteken vooral óók goed te letten op verkeer dat van rechts kan komen als de weg links vrij is. Van 921 over- steek-ongelukken, waarvan kinderen in Met dit plaatje laat het Verbond voor Vei lig Verkeer nog eens zien, dat er op de dagelijkse weg van het kind gevaren drei gen, onverschillig of dat kind nu te voet of per fiets is. Laat het feit, dat tientallen kinderen een vreselijke dood sterven onder de wielen van een vrachtauto, voor ouders en opvoeders een reden te meer zijn om het kind te wijzen op het gevaar van het spelen op, onder of bij vrachtauto's. O*..-.VV'V Duitsland het slachtoffer werden, kwam in 313 gevallen de auto van links, in 608 gevallen van rechts. En tenslotte: geef zélf als ouder altijd en overal aan uw kind en aan andermans kinderen een goed voorbeeld. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. ook nu weer een herhaling van het vorig seizoen in deze derby zullen zien, is met geen mogelijkheid te zeggen. Wel zal er van beide kanten fel om de punten ge vochten worden, maar wij hopen slechts, dat dit op een sportieve en faire wijze zal gebeuren en dat de overwinning te recht zal komen bij de ploeg, die er qua spel het meeste aanspraak op kan ma ken. Al met al verwachten wij een uiter mate spannende wedstrijd, waarbij Ex- celsidr de gevaarlijke Enter-voorhoede geen moment uit ihet oog mag verlie zen. Rood-witten, wij rekenen op de eerste punten! De opstelling van het elftal is: Ten Hove Harbers Poortman Nijland Dijkink Baan Schuiterd Smaïbrugge Nieuwenhuis Kappert Vrugteveen Ook voor de lagere elftallen en de ju nioren begint morgen de competitie te draaien. Het volledige programma luidt: Excelsior 1-Enter Vooruit 1 DOS 2-Excelsior 2 Excelsior 3-DES 2 Enter Vooruit 3-Excelsior 4 Excelsior 5-Hulzense Boys 2 DES a-Excelsiora DES b-Exceïsior ib DES c-Excelsior c DES d-Excelsior d DES e-Excelsior e Excelsior f-Haarlese Boys c Nu ook voor de onderafdeling Twenthe zaterdag a.s. het rad der competitie weer begint te draaien betekent dit voor „Sport club Rijssen" de eerste wedsrijd in com petitie-verband onder de nieuwe naam. Voor de pas opgerichte club, die uitkomt in de le kl. TVB staat meteen een zware uitwedstrijd op het programma, n.l. die tegen S.V.Z.W. II te Wierden. Indien de jonge (en verjongde) ploeg mentaal sterk genoeg is en deze wedstrijd tot een goed einde weet te brengen kan dit een rugge steun betekenen voor de rest van de com petitie. Aan de K.N.V.B. heeft men verzocht de eerste wedstrijden uit te mogen spelen en aan dit verzoek is inmiddels voor de tijd van vier weken voldaan. Dit uitstel was noodzakelijk, want, hoe wel de werkzaamheden aan kleedkamers en terrein behoorlijk vorderen, moeten nog bergen werk verzet worden voor men de eerste thuiswedstrijd zal kunnen spelen. Momenteel is men bezig met het aanleggen van licht en waterleiding. De opstelling voor zaterdag luidt als volgt: Doel: Steenbergen; achter: Reterink en Greveling; midden: Kosterbok, Ruiterkamp en Müller; voor: Schreurs, Schellevis, Rut- terkamp, Ten Bolscher en Bruggeman. Het tweede elftal gaat op bezoek bij SVVN IV te Nijverdal en verschijnt in de volgenlde opstelling: Doel: Kreijkes; achter: Reterink en Nij- kamp; midden: Koster, Lohuis en Nijland; voor: Pongers, Dannenberg, Boerman, Har bers en Ter Harmsel. De postduivenhoudersvereniging „Het Luchtvermaak" nam deel aan een wed vlucht op Sittard met 717 duiven, die werden gelost om 11.50 uur. Winnaar werd de heer T. Geerling, die zijn eerstkomende duif constateerde om 13.45.31. Een gedeelte van de uitslag: 1 en 2 T. Geerling; 3 H. Waggeveld; 4 A. Voortman; 5 H. J. Wilmink; 6 A. ter Harm sel; 7 H. Ezink; 8 G. D. Sprakel; 9 A. J. v. d. Maat; 10 J. Jansen; II M. Boerman; 12 H. Voortman; 13 Joh. ter Harmsel; 14 A. J. Harbers; 15 A. Harbers; 16 H. Pief- fers; 17 W. Sikkelbein; 18 H. Voortman; 19 H. J. Kienhuis; 20 J. Harmsen. Winnaar van de serie van 2 en 3 werd A. Lankamp. De heer J. H. de Jong-, oudste directeur van Douwe Egberts Koninklijke Tabaks fabriek - Koffiebranderijen - Theehandel N.V. is zaterdag te Joure, de standplaats van het bedrijf, in eigen kring gehuldigd ter gelegenheid van zijn 50-jarig zaken- jubileum. Mr. M. P. L. Steenberghe, president commissaris en de heer E. D. de Jong, mededirecteur, complimenteerden de ju bilaris. Het geschenk van het bedrijf, een belangrijk bedrag, wordt bestemd voor een nader te bepalen sociaal doel ten behoeve van het personeel. Namens het personeel bood de heer I. ten Have de jubilaris een motorvlet aan. De heren J. H. en E. D. de Jong, de beide huidige directeuren, vertegenwoordigen de 6e generatie sinds de oprichting in 1753 die van vader op zoon leiding aan het be drijf geven.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3