Moeder half verkocht Rijssen buiten de wallen Jubilerende pasteer ontving koninklijke onderscheiding KERKDIENSTEN Frontale botsing Excelsior '31 Burgerlijke Stand Foto's receptie Pastoor Peters ^TBABYDERM ouede-rzeep Dirigent benoemd Sparta '60 tegen S.V.V.N. Uitslag oriënteringsrit Grote belangstelling voor receptie MJ? m Si en pijn weg" DANPO RIJSSENS OUDHEDEN Baby-huidje VAN DER PLAATS BOLSWARD IS REEDS IN DE HUISKAMER BENUT DE ATTRACTIE DIE UW EIGEN KRANT BIEDT Adverteer telkens weer Onkosten die op zichzelf WINST betekenen Een telegram van Paus Johannes XXIII gericht aan de jubilerende Pas toor Peters en de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, waren de hoogtepunten van de uitbundige viering van het diamanten Priesterjubileum van de nog zeer vitale en energieke 84-jarige herder, van de R.K. Parochie te Rijssen. In het telegram uit Rome, dat door Pater Verzett tijdens de Plechtige Hoogmis werd voorgelezen, deed de Paus de 84-jarige pastoor zijn hartelijke gelukwensen toekomen en getuigde van zijn grote waardering voor het werk van de jubilaris, die bijna 40 jaar de parochie van Rijssen heeft geleid. Het was wethouder J. Goosen, die 's middags tijdens de receptie de medede ling deed, dat Pastoor Peters door H.M. de Koningin was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke me dedeling in het stampvolle St. Jozeph- gebouw aan de Enterstraat door alle aanwezigen met enthousiast gejuich werd begroet. Nadat wethouder Goosen gereleveerd had aan de bijdrage in de feestgids, die ter gelegenheid van het jubileum was verschenen, en waarin de burgemeester zijn grote waardering voor het werk en voor de persoon van Pastoor Peters had uitgesproken, las hij de tekst van het Koninklijk Besluit onverkort voor en speldde Pastoor Peters onder grote in stemming van de aanwezigen de ver sierselen behorende bij deze benoeming op de borst. Moge v de onoerscheiding nog vele jaren in goede gezondheid dragen, zo was de wens van wethouder Goosen, die bij afwezigheid van burgemeester Land weer en door ziekte van wethouder Scholman met deze taak was belast. Hierna nam Mgr. Hendriks vicaris-ge neraal van het Aartsbisdom Utrecht het woord die het een bijzondere gunst van God vond, dat de jubilaris op deze hoge leeftijd nog zo vruchtbaar werk mocht en kon verrichten. De onderscheiding, die de jubilaris was verleend, zag Mgr. Hendriks, niet alleen als een waardering voor het persoonlijke werk van Pastoor Peters, maar eveneens als een waarde ring van de wereldlijke overheid voor het werk van de kerken. Hierna bood de voorzitter van het feestcomité, de heer D. Duindam, na mens de gehele parochie het jubileum geschenk aan, waarmee naar de over tuiging van de heer Duindam een harte- wens van de pastoor in vervulling zou gaan. Slechts aarzelend heeft de jubila ris deze wens kenbaar gemaakt, in de wetenschap, dat het aanbrengen van 2 mozaieken boven het altaar heel veel geld zou kosten. De dank en waardering van de paro chianen jegens u, aldus de heer Duin dam, is wel bijzonder treffend tot uiting gekomen. Met grote offervaardigheid van de parochianen hadden wij bijzon der gauw de zekerheid, dat wij een kun stenaar opdracht konden geven, tot het vervaardigen van de fresco's. Een ding is jammer, aldus spr., door verschillende omstandigheden zijn de mozaieken nog niet gereed, desondanks kon hij de mo- Op de Holterstraatweg even voorbij de hoek Vennekesgaarde, waar de straat weg opgebroken is, had vrijdag der vorige week een aanrijding plaats tussen een vrachtauto met aanhangwagen en een personenauto. De chauffeur van de vrachtwagen C. O. uit Alphen a. d. Rijn, die een vrachtauto, die op het opgebroken gedeelte gepar keerd stond, passeren wilde, zag door een flauwe bocht geen. tegenligger. Toen echter op het laatste moment uit de richting Rijssen nog een personenauto naderde, remde O. af, maar kwam te slippen met als gevolg een nagenoeg frontale botsing, waarbij beide auto's werden beschadigd. De bestuurder van de personenauto H. C. L. S. kwam met de schrik vrij. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A. H. Klein Rouweler slaagde te Amsterdam voor het examen vakbekwaamheid smidsbedrijf. Het gezeldiploma schilderen, afge nomen door de Stichting Vakopleiding Schildersbedrijf, werd behaald door de volgende leerlingen van de Lagere Tech nische School: B. Wolterink, J. H. Belt man, J. G. J. Bökkerink, D. Scherphof, allen te Rijssen, J. Pinkert te Holten en W. Langenhof te Enter. 9L& M Si jm wrijven met Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. j uur Ds. van Tuijl en 3 uur Ds. G. J. Jansen uit Benschop. Westerkerk. 9 en 10.45 uur Ds. Vos en 7 uur Ds. Jansen. Notter. 7.30 uur Ds. van Tuijl. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 uur, 3 uur en, 7 uur Ds. Rijksen van Rotter dam. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Goede van Aalten. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 uur, 2.30 uur en 7 uur Ds Middelkoop van Zwolle. Oud-Geref. Gem. (Walkerk). 9.30 en 3 uur Ds. van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eschkerk). 9.30 uur, 2.30 en 6 uur Leesdienst. zaieken symbolisch overhandigen in de vorm van 2 afbeeldingen, waarmee de jubilaris zeer ingenomen was. Zichtbaar onder de indruk bracht Pas toor Peters dank aan H.M. de Koningin Wie het behaagd had hem te begiftigen met een Koninklijke onderscheiding, voorts bracht hij dank aan alle wereld lijke en kerkelijke autoriteiten voor de goede wensen, die tot hem waren ge richt, maar vooral ben ik „mijn paro chianen" dankbaar, aldus spr. Op mijn hoge leeftijd, kan ik er een gewetens zaak van maken, emeritaat aan te vra gen, maar als ik dat doe, aldus spr., kom ik geheel alleen te staan. Van mijn me destudenten van het seminarium, ben ik de enige die nog is overgebleven, vele van mijn vrienden zijn overleden, ook van de priesters, die een en 2 jaar na mij tot priester zijn gewijd, is niemand meer in leven, terwijl ook van mijn naaste bloedverwanten nog maar 2 zusters in leven zijn. Als ik nu zou gaan rusten, zou ik ook „mijn parochianen" moeten missen, aldus de pastoor, die in de kape- Vs ^Tüiïïüi DE HEER VAN ÈLSEN EN DE HEKS VAN VRIEZEBERG BEMOEIEN ZICH MET RIJSSEN. De marke Eisen behoorde van den be ginne af dat er te Rijssen een kerk stond, tot deze kerk. In de buurtschap Eisen nu woonden drie personages, die zich met de stad Rijssen bemoeiden. Ten eerste Jonker Croonhals, die er zeer op stond, dat hij te Rijssen wat kerk en stad be trof, een vinger in de pap wilde hebben. Nu lag het huis Effink tamelijk ver buiten Rijssens wallen. En een van Rijs- sens burgemeesters had zich eens laten ontvallen dat Jonker Croonhals uit Ei sen wel wat op de bek kon krijgen, maar geen zeggingsschap in stad Rijssen.. De Jonker was hierover zeer in zijn wiek ge schoten. En besloot de Rijssenaren een poets te bakken. Hij ging op visite bij de heer van Raesfelt, heer van het huis te Eisen. Maar van Raesfelt had Rijssen en de Rijssenaren de rug toegekeerd. Een langwijlige procedure over enige zeg gingsschap in Rijssen was op niets uit gelopen, zodat hij als heer van Eisen te Rijssen niets te vertellen had. School meesters en voorgangers in de kerk te Rijssen waren door de beide Elsener Jon kers nooit helpen aanstellen. Bij navraag verklaarden de burgemeesters, dat al voor een paar honderd jaar dit recht af gekocht was. Daarom stak ook de jonge Vrouwe van de Stoevelaar haar handen in een wespennest, toen zij op het huis te Eisen een bezoek aflegde. Bittere klach ten kreeg zij te horen over de ontrech- ting van de Croonhalzen en de Raesfelts. De beide familie's trokken eensgezind op in de strijd tegen de Rijssense burgemees ters, die echter weer de omliggende adel van Rijssen achter zich hadden staan. Want de heren van de Oosterhof en Grim- Vorige week zaterdag speelde Excel sior haar tweede oefenwedstrijd voor de a.s. competitie en wel tegen het tweede elftal van Sportclub Enschede. In dit elftal waren 6 contract-spelers opgeno men, waaronder 3, die het vorige sei- zien nog in het eerste elftal van Enschede speelden. Al met al zou deze wedstrijd dus een goede oefening kunnen, worden voor de rood-witten. Van meet af aan ontwikkelde zich een aardige wedstrijd, die het aanzien zeker waard was. Hoewel de Enschedeërs wat techniek en bal-controle betreft, met kop en schouder boven de Excelsioren uitsta ken, kwam de voorhoede van de thuis club toch nog soms gevaarlijk voor het doel van Sportclub. Zo loste de niet zo vaak schietende D. Nieuwenhuis in de 5e minuut een hard schot, dat evenwel de doelpaal op zijn weg vond. Ook de ach terhoede van Excelsior was deze middag goed op dreef en sloot als een bus. De soms zeer gevaarlijke aanvallen van de gasten,, waarin linksbinnen. Vondeling vaak het leeuwenaandeel had, konden in de kiem worden gesmoord, vooral door het te ver doorgevoerde samenspel. In de 29ste minuut moest de Excelsior-kee per Ten Hove echter naar de bal vissen na een keihard schot van de reeds ge noemde linksbinnen Vondeling, die hier mede de stand op 01 bracht. Voor half time werd er niet meer gescoord, zodat beide elftallen met deze stand gingen theedrinken. De tweede helft was echter nog maar 6 minuten oud, toen dezelfde speler van Sportclub het tweede doelpunt scoorde. Nu schenen de zwart-witten de smaak te pakken te krijgen, want met de regelmaat van de klok werd de stand op 04 ge bracht. Wel vocht Excelsior verbeten ver der en vaak gelukte het ook wel door de achterhoede der gasten heen te komen, doch het scheen., dat vooral mid voor Schuiterd en linksbinnen Nieuwenhuis hun dag niet hadden. Zo goed de schoten van Schuiterd een week tevoren nog doel troffen, zo slecht gericht waren zij dit keer. De bal ging vaak hoog over of naast het doel. Toch slaagde hij er nog in om in het laatste kwartier van de wedstrijd keeper Oude Nijhuis tweemaal te pas seren, n.l. in de 34ste en 42ste minuut, waarna met 24 het einde kwam van deze, door de heer Lensink uit Zwolle op uitstekende wijze geleide wedstrijd. laan zulk een goede ruggesteun zei te j hebben, dat hij er nog niet toe kon ko men te gaan rusten. Duidelijk liet de pastoor uitkomen, hoe oprecht dankbaar hij was voor alle hulde en waardering, die hem was ge bracht. Onder de aanwezigen zagen wij van kerkelijke zijde, de deken van Almelo van Deventer en van Groenlo, verschil lende oud-kapelaans van Pastoor Peters de prior van het Carmelietenklooster te Zenderen, enz. De volledige directie van de N.V. ter Horst en Co. en van de Kamgarenfa- briek kwamen de jubilaris hun geluk wensen aanbieden, evenals de plaatse lijke doktoren, notaris van Schooten, de directeur van het Postkantoor, de chef van het station Rijssen van de Ned. Spoorwegen, de adjudant van de groep Rijssen der Rijkspolitie en de directeur van de Twentse Bank, enz. Van de Ger. Kerk (Boomkamp) was een lid van de kerkeraad afgevaardigd. Urenlang nam de receptie in beslag waarin vele honderden de jubilerende pastoor en zijn familieleden kwamen fe liciteren met zijn jubileum en met zijn Koninklijke onderscheiding. Tal van bloemstukken en cadeaus ga ven uitdrukking van de grote plaats, die de Pastoor van de R.K. parochie vooral bij zijn parochianen inneemt. berg hadden niet graag pottenkijkers in het wel en wee van Rijssen. De Jonkers van Heerdt van Eversberg, nu ja, het kon niet anders, hen moest men dulden. Maar na het bezoek van de jonge me vrouw van de Stoevelaar voelde de Jon ker van Raesfeltzich diep gegriefd, dat hij weinig of geen invloed kon uitoefenen op de gang van zaken in stad Rijssen. Intussen was Hendrik de Voogd al twee maal te Rijssen geweest. Hij eiste meer honorarium dan tijdens zijn eerste school meesterschap. Maar een der burgemees ters en de heer van de Oosterhof ver zetten zich daartegen, met het motief, dat een schoolmeester niks deed. GILDA, DE SCHONE HEKSEN- DOOHTER, Nu woonde er op de Vriezenberg in een hut een zigeunerin. Een heidinne noemde men haar. Het volk van Eisen noemde haar gewoonweg de heks, dat wil zeggen: de oude vrouw. De dochter was een beeldschoon meis je, dat de waarzegkunst beoefende, en daarnaast de jongens van adelijken hui ze het hoofd op hol bracht. De Vrouwe van de Stoevelaar, die er zeer veel aan gelegen was, dat ihaar man een goede rentmeester kreeg (Heer Borchard was allesbehalve een. goed econoom), stelde de heer van Eisen koor, zich de toekomst te laten voorspellen door Gilda de hei dinne. En van Raesfelt ging en liet zich de toekomst lezen uit de lijnen der hand. Maar de gehaaide heksendochter bracht de heer van Raesfelt om zo te zeggen met haar mooie ogen onder hypnose en speldde hem van alles op de mouw. Hij moest naar Amerongen reizen en spreken met de Voogd en zij, de zigeunersdochter zou hem vergezellen. Nu vond de heer van Raesfelt het nog al bezwaarlijk als getrouwd man met volwassen kinderen, om in gezelschap van een ongeveer twin tigjarige, zeer in het oog vallend knappe meid die verre reis te aanvaarden. Maar Gilda's ogen doorboorden de ziel en het hart van de Jonker. En de laatste besloot zijn grote reiskoets mee te nemen, om de reis naar Amerongen te aanvaarden. Echter eenmaal weer thuis op zijn veilige, door grachten omringde havezate, begon hij zich te bedenken. Wat gaan mij de Stoevelaar en de stad Rijssen aan, en. al die andere heren? En de schoolmeester de Voogd en Janna? Niets feitelijk! Ik leef hier als een vorst op mijn kasteel te Eisen, laat mij bij vrouw en kinderen blijven, dat is beter! Met de beste voornemens ging hij die avond te bed. Maar na één uur in de nacht was het heksenjacht. Tenminste, dit ge loofde men nog stellig voor drie eeuwen. Het was zo sterk zelfs, dat predikanten naast God ook in heksen en spoken ge loofden, dat moesten ze wel, wilden zij zich handhaven. De klok op de toren te Rijssen sloeg één uur in de nacht. De wind was noord en helder dreef de klank van de klokslag over Elsens velden. En op hetzelfde moment zag Jonker van Raesfelt, die uit een korte, onrustige slaap ontwaakt was, een beeldschone verschij ning door zijn slaapkamer zweven. De Jonker was zo van streek, dat hij geen vin kon verroeren. De verschijning ging zitten op het voeteneind van zijn bed, kwam onhoorbaar nader, omhelsde en zoende hem. Dit duurde op zijn minst anderhalf uur. En zij fluisterde in zijn oor: Morgen naar Amerongen! Morgen naar Amerongen! Het was tussen drie uur en half vier, dat de verschijning plotseling verdween. Moe en afgemat legde hij zich andersom. Maar zijn be sluit was genomen: zulk een, nacht nooit meer. Hij zou Gilda, de heidinne, haar zin doen, haar meenemen op reis naar Amerongen en daarna was het basta. Reeds vroeg was hij op. Voor zijn vrouw had hij een verklaring bij de hand. Of schoon het haar verwonderde, dat haar man zonder personeel op reis ging, dat deed hij anders nooit, vroeg zij geen tekst of uitleg. Over de dodendijk reed het rijtuig. En precies op dezelfde plaats waar de nachtelijke verschijning hem dat had ingefluisterd, wapperde Gilda geruis loos het rijtuig binnen. Schat!, fluisterde zij, ben je daar! Tegelijkertijd ging er van haar lichaam een ondefinieerbare geur uit, die de Jonker van Raesfelt, een boom van een kerel overigens, tot een wil loos werktuig maakte. In de vroege mor gen ratelde het rijtuig door Rijssen. De enkele Rijssenaren, die al op waren, ver wonderden zich, dat de heer van Eisen Geboren: Hendrika, dv D. Bakker en J, ten Berge, Prins Bernhardstraat 7. Adriana, dv J. Goosen en G. Snell, Ba- nisweg 33. - Frederik Jan, zv J. Baan en J. Rensen, Ligtenbergerdijk 17. Hendrika, dv G. Kreijkes en G. Willems, Van den Broekestraat 12. Jannes, zv J. Voortman en W. Bakker, Brekeldlaan 17. Johan, zv H. Paalberends en A. Dommerholt, Welleweg 48. Ondertrouwd: Marten Pongers, 24 jr., Rijssen, Markeloseweg 71 en Hermina Gezina Bremmer, 20 jr., Wierden Huur- nerweg 39. Jan Hendrik Wegereef, 24 jr., Rijssen, Wilhelminastraat 18 en Cor nelia Hendrika Landeweerd, 21 jaar, Rijssen, Leijerweerdsdijk 3. Willem Paalman, 40 jr., Rijssen, Borkeld 1 en Dina Johanna Bruinshorst, 29 jr., Borcu- lo, Gelselaar 64. Hendrik Jan Kap- pert, 21 jaar, Holten', Sparreweg 6 en Hendrika Gerritsen, 19 jr., Rijssen, Gra venstraat 6. Gehuwd: Jan Albert Verveda, 27 jr. en Willemina Sanderman, 25 jr., Holten, H. J. Wansinkstraat 35. Dirk Brug- gink, 24 jr. en Hendrina Tijhuis, 25 jr., Rijssen, Weth. H. H. Korteboslaan 14. Johan Dangremond, 21 jr. en Johanna Hendrika van den Belt, 20 jr., Rijssen, Lentfersweg 72. zonder koetsier en geheel alleen een tocht maakte. Want Gilda, de heksendochter, zag men niet, daarvoor was zij een doch ter van haar moeder. De reis duurde twee dagen. En voorspoedig bereikte Jonker Raesfelt de schoolmeesterswoning van Hendrik de Voogd. Vol opwinding opende hij het portier om zijn schone reisgezellin uit te laten, maar vreemd, zij was er niet. Janna, die de heer van Eisen goed ken de, keek verwonderd op dat hij als edel man moederziel alleen op reis was. Enfin! Van Jonkers en baronnen kon men zoiets verwachten. Dus liet ze mijnheer binnen en bood hem een. stoel aan. Zij riep haar man. En daar zag plotseling van Raes felt Gilda naast zich zitten, schijnbaar on zichtbaar voor anderen. Hendrik de Voogd kwam binnen en begroette de heer van Eisen zoals hij van ouds gewoon was. En Raesfelt animeerde deze, om de vacante sohoolmeesterspost te Rijssen weer te willen aanvaarden. Het was voor de kin deren van Eisen, dat hij voor deze zaak kwam. Dit was voor de schoolmeester zelf. En dan had hij de boodschap aan Janna van de vele edelvrouwen, die haar graag terug zouden zien. Intussen was een der Rijssense burge meesters, die niet benauwd was, naar de oude zigeunerin gegaan, om eens te ho ren hoe het stond met het wel en wee van Rijssen. Een Rijssens burgemeester mocht zoiets natuurlijk niet. Maar er gebeurde door alle eeuwen heen. in het verborgene en in het openbaar wel wat, wat het daglicht niet kon lijden, en daarom was onze burgervader resoluut naar de oude heks gestapt, en daar hoor de hij vreemde dingen. Gilda de heksen dochter was met de baron van Eisen op reis, om Rijssen aan haar oude school meester te helpen. En hij hoorde nog veel meer, maar hij mocht er niets van ver tellen, want dan zou hij met stomheid ge slagen worden. En op de terugtocht zat de burgemeester zo in de rats, dat hij van angst in de broek plaste. Dat komt er van wanneer een redelijk godvrezend man zich met heksen en an der onguur volk ophoudt. VAN COEVERDEN. Tijdens de receptie ter gelegenheid van het jubileum van pastoor Peters zijn een groot aantal foto's gemaakt. Men deelt ons mede, dat deze foto's zondagmorgen ter inzage zullen worden gelegd in het St. Jozephgebouw. Door de Gem. Zangvereniging „De Stem des Volks" werd tot dirigent be noemd de heer H. Kerkhof te Hengelo. Tot nog toe stond het koor onder lei ding van de amateur-dirigent de heer Renskens te Almelo. De vereniging, die het vorig seizoen een goede uitvoering verzorgde, telt mo menteel een 40-tal leden, die met groot enthousiasme deel nemen aan de repeti ties. Het bestuur van „De Stem", dat grote verwachtingen heeft ten aanzien, van de kwaliteiten van de heer Kerkhof, heeft verschillende plannen in petto, die nog dit seizoen zullen worden gerealiseerd. Het laat zich aanzien, dat ex RV (ZM), de club, die zich op 30 juni j.l. definitief afscheidde van Rijssen Vooruit, de moei lijkheden die zich na de ontbinding der fusie voordeden, langzamerhand te boven komt. Over de meest delicate kwestie, het terrein, is men inmiddels met de heer Ter Keurst tot een akkoord gekomen en de werkzaamheden hieraan zijn reeds in volle gang. Van de K.N.V.B. heeft men echter nog geen bericht ontvangen in welke afdeling men in de komende competitie zal mo gen! uitkomen en evenmin onder welke naam dat zal zijn. De verwachtingen, zijn echter dat men de naam Sparta 1960 zal krijgen toegewe zen. Van enkele bevriende clubs, o.a. Enter Vooruit en Vroomshoopse Boys, kreeg de jonge club trainingsbaden cadeau, een gebaar, dat door de ex RV-ers ten zeer ste wordt gewaardeerd. De nieuwe vereniging telt momenteel reeds 130 leden en zal in de competitie uitkomen met 3 senioren- en 2 junioren elftallen. De kleur der shirts is wit met rode banen en rode broek. Het eerste elftal speelt zaterdag op het terrein van de Kamgarenspinnerij een oefenwedstrijd tegen SVVN (Nijverdal). De wedstrijd begint om 4 uur. De op stelling luidt: Doel: Van Dijk; achter: M. Rutterkamp en Ten Hove; midden: P. Müller, A. J. Ruiterkamp en G. Greveling; voor: J. Schreurs, J. Kosterbok, J. Rutterkamp, D. Dannenberg en W. Reterink. Door de bromfietsclub „Op Stap" werd een oriënteringsrit georganiseerd. De rou te liep door Enter, Wierden en Notter. Na afloop kon door de heer G. Sehulen- burg aan de volgende deelnemers een prijs worden uitgereik: le prijs: G. Poortman, Rijssen; 2 G. Schulenburg, Rijssen; 3 J. Morsink, Delden; 4e G. ter Maat, Del den; 5 J. v. d. Berg, Delden.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2