8 8 8 rk J. Lichtenberg Zeldzaam natuurtafereel in Rijssens omgeving Het stookprobleem Excelsior En tog goawe vedan gesloten WIERINGA'S „D.O.S." Alle lessen worden hervat gesloten BROUWERS BEHANG JAN AOLBERT een hulpbezorger Eerste halfjaar I960 38.003 woningen gereed aoaoo)oor>«onr> i wegens vakantie J w5: Q T HOUTHANDEL üMm Brandstof voor de keukenkachel Rotterdam bouwt het snelst De bekende Rijssense vogelliefhebber, de heer G. J. van Putten, maate ons enige tijd geleden attent op de aanwezigheid van de betrekkelijk wieinig gesignaleerde nachtzwaluw of geitemelker, die een broedplaats had gezocht aan de rand van de bossen van Hollands Schwarzwald. Op een afgelegen plek, dicht bij een idyllisch stukje natuur, liep de heer Van Putten speurend rond, tot hij stil bleef staan en wat takken van sparren opzij schoof en ons de plaats aanwees, waar de vogel zat te broeden. Nauwkeurig was onze gids in zijn aanwezigheid zeer ze ker, maar het was bijzonder moeilijk de nachtzwaluw te ontdekken. Tussen wat dorre takken, waarmee hij zich ogen schijnlijk geheel vereenzelvigd had, moest de vogel te zien zijn, tot wij plotseling zijn contouren ontdekten en stil werden van dit wonderlijke tafereeltje, dat men slechts bij uitzondering tegenkomt. Roer loos in de lengte van twee dorre takken bleef de vogel trouw op zijn eieren broe den. Als men even het oog laat afdwalen, is het opnieuw moeilijk de vogel in het vizier te krijgen, een betere schutkleur voor een vogel in de vrije natuur is niet denkbaar. Nog een enkele maal hebben wij de vo gel weer geobserveerd, todat wij dezer dagen ontdekten, dat de vogel momenteel twee jongen verzorgt. De heer Van Put ten heeft ons vele wetenswaardigheden van deze bijzondere vogel, die vele na men draagt als geitemelker, dagslaper en ratelaar, verteld. De nachtzwaluw is een solitaire vogel, hetgeen betekent, dat hij geen soortgeno ten in zijn omgeving duldt; als hij in mei arriveert, bakent hij een terrein af, dat hij als zijn broedterrein verkiest en zal zo nodig deze plaats tegen soortgenoten ver dedigen. De nachtzwaluw heeft een leng te van ongeveer 27 cm, zodat het een be- trekklijke grote vogel genoemd kan wor den. Hij heeft een grote, afgeplatte kop, met een bijzondere kleine snavel. De kop van de vogel deed ons meerdere malen een vergelijking maken met die van een zoog dier als bunzing e.d. De bovenzijde van de nachtzwaluw is bruingrijs met een schorskleurige tekening. Bij de vleugel- punten en aan de buitenste staartpennen heeft hij witte vlekken. De keel is rood bruin met donkere dwarsgolfjes en opzij een witte vlek. De onderzijde is roestgeel met donkere dwarsbanden. De vleugels zijn lang en spits en op zijn lange staart zien wij een witte tekening. De vlucht is cirkelend en geruisloos. In de scheme ring en in de nacht laat hij bij wijze van zang een snorrend of ratelend geluid ho- Zaterdag j.l. behaalde Excelsior I een goede 54 overwinning op een technisch beter Heracles II, waarin 4 contractspe lers uitkwamen. De achterhoede van de Rood-Witten speelde ondanks de 4 tegen doelpunten een goede wedstrijd, waarbij vooral linkshalf Baan opviel. Het opstel len van Schuiterd op de midvoorplaats bleek de stootkracht der voorhoede te vergroten, terwijl de rechtervleugel Ger- ritsen-Smalbrugge beter speelde dan de verwachtingen waren. Linksbinnen Nieu- wenhuis had zijn oude vorm nog niet te rug; ook vond hij in rechtshalf Scholten één der beste Heracles-spelers tegenover zich. Hierdoor kon de werkelijke waarde van linksbuiten Rozemuller nog niet juist worden beoordeeld. In ieder geval voldeed hij niet slecht, temeer daar zijn spel wat feller geworden is. In het begin van de wedstrijd had He racles een duidelijk overwicht. Vooral door de snelheid, waarmee de zwart-wit- ten de bal speelden, kwam de Excelsior- defensie herhaaldelijk voor moeilijke pro blemen te staan. Door doelpunten van Ten Berge en Van Straten keken de Rood-Witten spoedig tegen een 02 ach terstand aan. Langzamerhand werden hun aanvallen echter wat gevaarlijker. Uit een goede voorzet van Gerritsen kopte Schuiterd onhoudbaar in, 12. Toch kon Excelsior niet voorkomen dat de Almeloërs door een goed schot van Tusveld verder uitliepen, 13. Er kwa men voor het doel van Heracles steeds meer kansen. De schietgrage voorhoede der Rood-Witten liep het nu niet direkt mee. Toen keeper Bruinink echter een hard schot niet onder controle kon krijgen, was er linksbuiten Rozemuller direkt bij om feilloos nummer 2 te scoren. Na de rust was de technische en tac tische meerderheid der Almeloërs wat minder geworden. Uit een strafschop we gens hands scoorde linksback Westen berg het vierde doelpunt voor Heracles. Direkt hierop passeerde Schuiterd stopper Hulshof en bracht met een magnifiek schot de stand op 34. De Rood-Witten zagen hun kans op de gelijkmaker en bleven in hoog tempo gevaarlijke aanval len opzetten. Rechtsbuiten Gerritsen knalde tegen de paal. Even later verricht te midvoor Schuiterd de hattrick door met een bekeken kopbal opnieuw te sco ren, 44 Kort voor het einde maakte Schuiterd met een hard laag schot de overwinnings goal voor Excelsior. Morgen komt een sterke combinatie van Sportclub Enschede op de Mors een bezoek brengen. Dit team, waarin 'n aantal contractspe lers zijn opgenomen, speelt nog een klas hoger dan Heracles. Wij verwachten dan ook dat er speciaal van de zijde der En- schedeërs zeer goed spel te zien zal zijn. Natuurlijk zullen de Rood-Witten hier niet tegen op kunnen, maar het zal voor hen een uitermate nuttige voetballes zijn. Wij zijn benieuwd hoe het tegenspel van Excelsior is, tegen dit technisch goede se- mi-profelftal. ren, waaraan hij de naam ratelaar te dan ken heeft. De nachtzwaluw is een typi sche nachtvogel. Na zonsondergang en 's nachts jaagt hij óp insecten en kevers. Dat doet hij met opengesperde bek, wel ke aan de zijkanten met haartjes zijn be zet om zodoende een grotere vangkans te geven. Overdag houdt de nachtzwaluw rust en zit het liefst op een dode tak in de lengte van de tak. In het broedseizoen legt het vrouwtje de eieren zonder enig nestmateriaal. De eieren worden met 2 dagen tussenruimte gelegd en de broedduur is 16 tot 18 dagen. In geval van nood worden de eitjes of de jongen door de oude in de bek genomen en naar een veiliger plaats gebracht. Laat in augustus, begin september begint de trek van de nachtzwaluw naar het zui den, waar hij tot het voorjaar verblijf houdt in Afrika, waar men deze vogel als heilig beschouwt en waar men van me ning is, dat diegene, die zich aan deze nachtzwaluw vergrijpt, rampen heeft te verwachten. Een interessante vogel in alle opzich ten, die men slechts bij uitzondering waar neemt. Herman van Putten, de zoon van de bekende vogelliefhebber, heeft verschil lende opnamen gemaakt, om de fraaie en zeldzame verzameling dia's, die vader en zoon Van Putten bezitten, met een aantal zeer zeldzame exemplaren uit te breiden. Dat voor deze bijzondere opnamen in het winterseizoen grote belangstelling zal be staan, staat voor ons bij voorbaat vast. Joa tog goawe vedan, al ist dan met weer non neet helemoal zo awwe 't wal hebn woln. Joah der is wat van an dit Sommer. In Eelsen kuiern de boern al van, det ze zo toevedan wals móssen be gint te dearikn oawer een betje subsie die vuur de natteghaid zoas vleern joar vuur de dreugte. Dus dee geet ook al te gek, toomeer. Vuur de natteghaid deank ik detter wal meer subsiedie woln hebn, n' borl is al zo deur! Mer eh, alle gek- haid op n' stökn, viej zit 'er mer met. Gelukkeg det de meeste leu in Riessen al met Vekaansie harn e wes. Muj doar zitn hier of doar in n' Pension vuur t' raam met nen pakn kraantn vuur oew en roondum oew nen hoop teutnde leu! Ieder bod ne komme vol koffie en dan mers wier wat aanders. At n' betjen dreuge is der eawn oet en dan tusken de pleske duur nen breef op de pos. Nee met zuk weer keuij t' beste nog in thoes zitn biej de móo. At' dan neet leeger of heuger wil dooj ne pille bakwos in de panne umme wier woarm te worn. Min zwoager har doar in Giethoorn e zetn. Non, zeak woer is oew det doar bevöln? Zo ak oew zegge: het geut 'er in Giet hoorn. De beeste gaffen op t' lessen reagnwater, zuk reagn. Viej hebt niks hoaste aans e doane as den boer t' heuij verpakn op n' zooider en ik heb um de staldëurn van binn hélpen opskildern. Met zonnen punter hawwe wal e weet mer der was gin oareghaid an zo. De ros te hewwe had, det mut e zeg worn, want van saggeraineghaid gunge wiej smoarns neet vuur half tiene oet berre.. En dan meer wier laank en oetgebraid wat etn en dreenkn. Nee, viej hebt een heern leawn e had, doar neet van, mer. En zo heurn ik wal, ook van min zwoa ger, det zoonder mooi weer de vekaan sie een veulespil wordt. Ik hoppe dek temeer in' Hoarfst 't better traffe want aans gleuw ik dek et mer hen loate goan. n' Hof den wordt oew ok al baas, hek van de wekke vernömn. Het roet waij vleern joar baas konn bliewn, steet non in eene achttaage van de veer- tn oew oet te lachen, net' zegn wil: ik kriejt miej lekker neet. Leerzen zeet non de beste meuge umme in t' laand te stapn en ne oole bokse haank wal an nen spieker. Het mut um van de wekke nog wal ne keer nen snippernomndag wean, het kan zo neet meer. Der zeet aans wal boonn van t' joar, keal, keal der wasset wat heur. Worteln hek nog nooit zo dik ke had en roobeetn op de riegel dikn an dikn. De vrouwe kuiern der van umme der wat van in te maakn mer ikke vuur miej hoole van fris spil, zo van 'stroek of oet de groond. Gin goold zo good, zol Jans van de Diele zegn. Den Keal wus 't um aans tog wal te zegn. Hoe vaake heurj neet zegn: Det zea Jans van de Diele. Gerrat van Drees zol zegn: de man wordt klassiek. En zo ist tog ook wal, al bedoelt Gerrat: klassiek vuur Riessen,. Mer umme oawer den reagn trugge te komn. Heurt miej, oawer deh reagn, t' zol better wean ak zea: duur den reagn. Den reagn dan, den dut oons het Sommer vergetn, den skot oons t' eene kelenderblaadje noa t' aander zoon der oarg weg. Want an de duure zitn det zeej neet meer. De stroatn zeet leug van leu en vol van pleske. Viej goat, wal heel had duur t' Sommer hen. An de aandere kaante misse viej het Bad non ook neet zo, des woar! Mer tog ist jam mer dewwe der van t' Joar zo waineg an hebt. Vanals woij nog wals mer der keump niks van. Op n' Skeeld op de baanke heurj ook al heel waineg opge- weks, det is ter gebuurt en det, mer moois heurj neet. Op t' Perk steet nog aait dee ofgebrökne meziekteante hek e zeene en doar achter det duustere van n' Bos den t' non de Gemeente heurt. Zoln der al plann vuur wean of reagn det in n' Gemeenteroad ook? Loaw ees woggen, miskiens keump ter het sunken nog duur en wowwe wakker met blieje beriggen. Want èèn deenk steet wal vaste, viej goat vedan ook in Riessen, al reagndet ook nog zo lange. Ne keer hooit op en dandan goawe vedanaait vedan. Loawe dan tookn joar mer een Zommerfees hooln in Riessen, disse keer wusse viej det je- tog reagn!! Of vergis ik miej, VVV? J. v. E. Jeugdige levensvreugde vertolkt dit leuke plaatje. Een „tiener", op de grens van kind en volwassene, speelt nog wel 'ns graag mee; met ballonnetjes bij voorbeeld! Let u meteen eens op het -aardige jurkje, dat ze draagt, gemaakt van bruine dralon. Foto „Modenieuws". Joden bleven in Rusland. De Israë lische Minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Mëïr heeft medegedeeld dat Rusland 9.236 verzoeken van Israë liërs om toestemming voor familieleden in de Sovjet Unie om naar Israël te gaan, heeft afgewezen. Auto-ongeluk Mary Pos. Bij een aanrijding onder Naarden is de bekende reisjournaliste en spreekster mevrouw Mary Caroll-Pos licht gewond. Zij ver loor in haar auto door nog niet opgehel derde oorzaak de macht over het stuur en reed tegen een boom. Mevrouw Pos liep een hoofdwonde en een gekneusd borst been op. Haar medeinzittende, mevr. S. kreeg een hersenschudding en fracturen aan been en heup. Mevrouw Pos ging dinsdag j.l. scheep naar Amerika. Brand in huis met baby. In de Ro zenstraat te Hilversum bij de familie Van S., ontdekten buren brand in de keuken. Buren zijn het huis binnengedrongen en hebben de brand geblust, waarna ze ont dekten dat het echtpaar zijn acht maan den oude baby alleen thuis had achterge laten. Over deze kleine hebben de buren zich toen maar ontfermd. Geen Russische olie. De minister van Mijnbouw en Olie, K. D. Malaviya, heeft in zijn parlement medegedeeld, dat India zijn plannen ruwe olie uit de Sovjet- Unie te importeren voorlopig laat varen. De capaciteit van de raffinaderijen in In dia zal het de eerstkomende jaren niet toelaten dat door de Sovjet-Unie aan geboden ruwe olie in India wordt geraffi neerd. Zoals bekend hebben de Standard Vacuum, de Caltex en de Burmah Shell enige tijd geleden geweigerd ruwe olie uit de Sovjet-Unie in hun raffinaderijen in India te verwerken. Ter gelegenheid van het 60-jarig priester feest van pastoor R. W. J. PETERS g maandag 15 augustus in het St. Jozef ge bouw van 3-5 uur een receptie worden ge houden. Ieder, die de zeereer- waarde jubilaris ge lukwensen wil aan bieden is van harte welkom. Het feestcomité. OÖOOCSOOSOOöOiO Tot ons leedwezen is uit onze vereniging wegge nomen HENDRIKA KREIJKES in de leeftijd van 17 jaar. Psalm 103 8 Zangevereniging; „Noorderkerk". Rijssen, 4 aug. 1960. Biedt zich aan: NET MEISJE voor hele dagen. Haarstraat 113, Rijssen. Mevr. Ter Horst-van Dorp, „De Eschhorsf" vraagt EEN NET MEISJE voor dag en nacht. TE KOOP EIGENHEIMER AARDAPPELEN f 5.1 per 35 kg. G. J. KLEIN LEETINK, Scholendijk 1, Eisen. GEVRAAGD NET MEISJE OF EEN WERKSTER HOTEL GIJSBERS. van maandag 15 t.e.m. zaterdag 20 augustus. SCHOENHANDEL, Rijssen. Gymnastiekvereniging op 17 en 18 augustus. Nieuwe leden kunnen zich opgeven tijdens de lesuren op woensdag en donderdag. Het bestuur. WEGENS VAKANTIE van maandag 15 tot en met zaterdag 20 augustus. 't Veer, Rijssen. WECKPEREN TE KOOP 15 ct. per kg VAN LINDENBERG, Holterweg 185. f500.— BELONING, die mij aan een WONING helpt. Geheimhouding verz. Brieven onder no. 31 bur. van dit blad. ,jvK:.<K^;U;Xxö Alleenverkoop voor Rijssen. SCHILD 2 REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en, goedkoper! Drogisterij TEN BERGE, Eschstraat 4, Rijssen. Voor al Uw naar VERFHUIS Esstraat 55, telefoon 2888. DAGBLAD „DE TELEGRAAF" vraagt voor Rijssen Inlichtingen bij agent W. ESHUIS, Opbroekweg 19. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 1276 stuks vee, runderen 117, varkens 1159. Prijzen: 20 vette koeien, eerste kwali teit van f 3,- tot f 3,20 per kg slachtge- wicht; 72 melk- en kalfkoeien van f 1000 tot f 1100,- per stuk; 25 pinken van f600 tot f 800,- per stuk; 23 drachtige zeugen van f 215,- tot f 275,- per stuk; 26 loop- varkens van f60,- tot f80,- per stuk; 1110 biggen van f 45,- tot f 56,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel vlug, prijzen hoger. Zeugen: Handel redelijk, prijzen gelijk. Biggen: Handel redelijk, prijzen iets lager. Een modern en modieus badpakje, van kunstzij en „perion", in de kleueren geel, rose en blauw. Ontwerp Glaser. Foto: Modenieuws. In veel keukenkachels wordt nog antra ciet gestookt. Dit is een duur stoken. Het is wel een beetje zonde de schaarse en goede antraciet in keukenkachels te sto ken. Wat de brandstof betreft zijn hier vele mogelijkheden. In de meeste gevallen gaat men op deze kachels koken. Daarom is een brandstof aan te bevelen, die snel ler verbrandt dan antraciet, dus een gas rijkere kool. In de meeste gezinnen heeft het fornuis ruimte gemaakt voor de drie- gaatskachel. De eierkool doet het in deze kachels uitstekend, doch ook essnoten 2 en 3 geven een goede vlam. Men kan ook eierkolen en essnoten gemengd stoken. Verder kan men in de driegaatskachel ook bruinkoolbriketten stoken. Deze verbran den met een lange vlam, die het voordeel heeft dat ze vrijwel niet roet. Men kan er vlug op koken. Bovendien kan men voor de tijd waarin niet gekookt behoeft te worden en er geen behoefte aan veel warmte is, met de schoorsteenschuif tem peren en een paar briketten op het vuur leggen, die dan zeer langzaam vergaan zonder dat het vuur dooft. Wanneer men weer meer warmte verlangt, kan men voorzichtig de as wegschuiven en behoeft men de kachel niet opnieuw weer aan te maken. Vooral in het voor- en najaar, als geen hoge kamertemperatuur noodzakelijk is, is de bruinkoolbriket een prima brand stof voor deze kachels. Ze zijn tevens mak kelijk hanteerbaar en nemen weinig ruim te in beslag. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in juni van dit jaar 7091 nieuwe woningen vol tooid. In juni 1959 werden 7307 nieuwe woningen opgeleverd. In het eerste halfjaar van 1960 kwamen 38.003 nieuwe woningen gereed, tegen 35.996 in het eerste halfjaar van 1959. Van de in juni voltooide woningen wer den er 1188 als systeemwoningen ge bouwd. In de eerste helft van 1960 kwa men 4944 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met juni 1960 zijn se dert de bevrijding 807.230 nieuwe- wonin gen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw in juni 1960 werd aangevangen, bedroeg 6787. In het eerste halfjaar van 1960 werd met de bouw van 40.058 woningen een aanvang gemaakt, tegen 44.180 in de overeenkomstige periode van 1959. Doordat in juni het aantal voltooide woningen groter was dan dat van de be gonnen woningen, daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 89.675 op het eind van die maand. Van de drie grote steden in Nederland is Rotterdam de snelst bouwende stad met 584 woningen in juni tegen Amster dam 370 en Den Haag 293. Zuidholland stond voor wat de provincies betreft aan de kop met de woningbouw: 950 (zonder de produktie der grote steden). In de N.O.. polder werd in juni één huis gebouwd.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3