Ronde van Rijssen bood velen gewilde afwisseling Automatische beveiligingsinstallatie overweg ijverialseweg Rijssen buiten de wallen Raadsvergadering Excelsior-nieuws IILMMEtJWS Sportclub Enschede won de toss om Rahn Organisatie-comité deed voortreffelijk werk RïJSSENS OUDHEDEN Jaargang 38. No. 30 (Tweede Blad). VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960. s Weekblad voor Rijssen Was het voor de deelnemertjes aan da Ronde van Rijssen iedere dag van de vo rige week een dag van gezonde ontspan ning en afwisseling, het comité van orga nisatie heeft de sluitingsdag tot een fees telijke gebeurtenis gemaakt. Nadat zaterdagmorgen de elfde en laat ste etappe was verreden op het parcours Leijerweerdsdijk, werd er 's avonds een défilé gehouden, waaraan naast de wiel renners ook werd deelgenomen door de deelnemers aan het voetbaltoernooi, welk toernooi ook door hetzelfde comité was georganiseerd. Deze jonge heren hebben zich wel bij zonder verdienstelijk gemaakt. Zij heb ben een bijzonder drukke week achter de rug. De organisatie van 2 etappes per dag met de vaststelling van alle bijzondere klassementen, als punten-, ploegen-, berg- en algemeen klassement, is geen geringe opgave. Dat men daarnaast nog kans 'heeft gezien een voetbaltoernooi te organiseren, dat een waar monstertoer- nooi was, moet wel een bijzondere pres tatie worden genoemd, waarvoor het or ganisatiecomité veel hulde toekomt. Zeer grote medewerking heeft het co mité gehad van de groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant v. d. Vegt, die het comité alle mogelijke medewer king heeft gegeven. Zonder adjudant v. d. Vegt, aldus de heren Rozemuller en Brunnekreef, hadden wij het niet voor elkaar gekregen. Naast de praktische medewerking op de wedstrijddagen heeft de adjudant ook veel voorbereidende medewerking ver leend, waarvoor het comité zich uiterst dankbaar toonde. Ook het personeel van de groep Rijssen van de Rijkspolitie heeft alle medewerking gegeven, waardoor er geen wanklanken van betekenis werden gehoord. Een opvallende figuur was altijd wachtmeester G. de Leeuw, die met zijn motor met zijspan de weg vrijmaakte en soms moeite had de renners voor te blij ven, hetgeen vaak een amusant gezicht opleverde. Voor het défilé, dat zaterdagavond werd gehouden, bestond evenals voor de wielerwedstrijden grote belangstelling. Voorafgegaan door de drumband van de speeltuinvereniging „Irene" presenteer den de wielrenners zich, gevolgd door de voetballers. Voor het bordes van het ge meentehuis stonden burgemeester Land weer en gemeente-secretaris Lugtigheid opgesteld alsook twee organisatoren, n.l. Piet Oosthoek en Marinus Jansen. Bert Oosthoek, die ook tot het organi satiecomité behoort, defileerde met de deelnemers mee. De jongelui, die deze Ronde van Rijssen al een 4-tal jaren hebben georganiseerd, hebben zich dit De gemeenteraad van Rijssen zal a.s. maandag 8 augustus in openbare verga dering bijeenkomen met als voornaam ste agendapunt een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van f421.000,-. Deze geldlening is de gemeen te aangeboden door de Bank voor Neder landse Gemeenten en is bestemd voor de navolgende objecten: Aankoop havezathe „De Oosterhof" f 150.000,-. Aanleg en verharding van buitenwegen f 116.000,-. Hogere verbouwingskosten burgemees terswoning f 8.305,-. Aanschaffing van ge reedschappen f 14.170,-. Vervanging van bovengronds elektriciteitsnet f 8.900,-. Doorbraak Watermolen f 18.000,-. Kosten inrichting van de kleuterschool „Beatrix" 121.275,-. Financiering aankoop aandelen B van de Bank voor Nederlandse Ge meenten f 34.000,-. Bouw transformator- buisje Walstraat f 29.510,-. Aankoop per ceel Haarstraat 158, f 20.125,-, hetgeen een totaal bedrag vormt van f 420.285,-. De looptijd van deze lening is 25 jaar, de rente bedraagt 4y2 pet. per jaar Verder vermeldt de agenda twee voor stellen van B. en W. tot verkoop van bouwterrein, resp. aan D. Bruggink en R. Borghuis. Zoals bekend is, zal „Excelsior" vóór de a.s. competitie, welke op 3 september a.s. aanvangt, drie vriendschappelijke wedstrijden spelen, o.a. tegen Heracles 2, Enschede 2 en Enschedese Boys 2. In dit kader wordt a.s. zaterdag ge speeld tegen de reserves van de Almelose eerste divisie. Noodzakelijkerwijs moeten bij de rood- witten de spelers Sprakel en Munneke verstek laten gaan, doch ongetwijfeld zullen deze plaatsen ingenomen kunnen worden door twee talentvolle jeugdspe lers. Bij het ter perse gaan van dit artikel kon van Heracles-zijde de definitieve op stelling niet worden gepubliceerd, doch' vast staat, dat hun gelederen versterkt zullen worden met de spelers Bruinink, Westenberg, Scholten, Hulshof, Van Straaten, v. d. Eist en Tusveld. Om tot enig resultaat te komen, zullen de rood- witten alle zeilen moeten bijzetten. Wij zullen het echter maar houden op een zege voor de sterke Heracles-formatie. jaar verzekerd van de medewerking van jongeren en hen wat ingewerkt, zodat zij, als zij voor hun resp. examens zijn ge slaagd en zich niet meer voor dit werk kunnen vrijmaken, opvolgers hebben, die hun werk kunnen overnemen. Dit zijn: Herman Pijffers, Dick Eshuis en Wim Meenks. De laatste etappe heeft een wat eento nig slot gekregen. Het was deze keer niet zo, dat Harbers of Lammertink als eerste over de finish ging. Een compleet peloton van 19 renners bleef bijeen, waarvan niemand slaagde in het ondernemen van een uitlooppoging. Het was J. Beunk van de Juncker- ploeg, die de sprint won, gevolgd door Harbers, Wolves, Lubbers en Lammer tink, die evenals de andere 14 renners uit het peloton dezelfde tijd voor zich lieten afdrukken. De premie in de tweede ronde werd gewonnen door Harbers, zodat deze ren ner wel kan terugzien op een bijzonder goed gereden ronde. Sympathiek was het van de organisa- KLAAS EZEMAN SPRAK DE PRINS. De prins van Oranje, Prins Maurits wel te verstaan, zou op een doortocht door Twente enkele uren te Rijssen ver toeven. Er werd een commissie van ont vangst in het leven geroepen. Deze com missie was te Rijssen 't toppunt van eens gezindheid. Voor één dag werden alle ruzies en veten vergeten.. De commissie bestond uit twee burgemeesters en de predikant, voor de stad Rijssen. De Jon kers van Ittersum van de Oosterhof, van Voerst van de Grimberg en van Heerdt tot Eversberg vormden de commissie voor ontvangst van het hoge personage. Heel Rijssen was met deze oplossing in haar nopjes. En de ene burgemeester, die in een half jaar zijn haar niet had laten knippen, haastte zich naar de haarsnij der, om bijgewerkt te worden. Jassen, die in lang niet gedragen waren, kwamen muffig uit kisten en kasten en werden in de zon gehangen. Was men dus in Rijssen in zijn nopjes, één was er die lelijk in zijn wiek geschoten was. Dat was de koster-schoolmeester Klaas Ezeman. De laatste liet door zijn vrouw zijn beste pak tot in de puntjes nazien. Hij ging in het geheim naar Almelo naar een goed bekend staand hoedenmaker en. kocht zich daar een oranjekleurig hoedenlint van drie ellen. Hij liet zich uitvoerig inlich ten op welke manier het lint om de hoed aangebracht moest worden. Dit laat ste was zijn Trui wel toevertrouwd. Men kon zeggen wat men wilde van Trui, maar zij zorgde terdege, dat haar Klaas er als heer vermomd bijliep. Als koster-school meester ging Klaas eerst naar de predi kant en vroeg het kerkenboek ter in zage. Het was voor de school, verklaarde hij, de scholieren dienden de historie van hun stad te kennen. En in dat kerken boek deed Klaas Ezeman de vondst van zijn leven. Stond daar niet bij de aanvang, dat de kerk van Rijssen het eerste stenen bedehuis was uit de ganse streek? Dit kon natuurlijk kloppen. Misschien hadden de Romeinen te Rijssen al stenen laten bakken. Maar aangezien Klaas het ver slag van Tacitus niet kon lezen, omdat hij niet wist waar hij het vinden kon, maakte hij meer andere aantekeningen van belang. Toen hij met de kerk klaar was, stapte hij naar het raadhuis om daar zijn licht op te steken. De stadssecretaris snauwde hem toe: hondsvot, ga weg! Klaas beklaagde zich bij de burgemees ters, de burgemeester, die pas het haar had laten knippen, riep: donderskind, ga weg! Wanneer Klaas Ezeman gedurfd had zou hij secretaris en burgemeester een oorvijg hebben gegeven gelijk de school jongens, maar dat leek hem te riskant. Het stadsbestuur zou het meester Eze man nooit vergeven, dat hij door kwade practijken op de stoel was gekomen. Maar dat „hondsvot" en „donderskind" staken hem diep. Maar nu hij op de officiële ma nier niet kon slagen pakte hij het anders aan. De ouders van leerlingen, die hem uit de droom hielpen, kregen ruim hun portie. Hun kinderen werden als prinsen en. prinsessen behandeld op school en dat wierp ruime vruchten af. Een deel van Rijssens burgerij begon Klaas Ezeman een knap schoolmeester te vinden, maar zeer velen noemden hem een ellendig creatuur. Maar hoe dit verder zij, Klaas Ezeman had plannen om de feestcommissie een poets te bakken. Hij viste alles, uit en werd van alles gewaar en daarbij was hij goed van de tongriem gesneden en hij was herenknecht en koetsier geweest bij de generaal-majoor baron van Voers. ALLES WAS TE RIJSSEN VOOR DE ONTVANGST IN GEREEDHEID GEBRACHT. Op de Oosterhof zou de Prins de maal tijd gebruiken. Het zou op de Oosterhof tie, dat zij ook de minder sterkeren gele genheid bood een succesje te behalen, door ook voor de achterblijvers een pre mie in het vooruitzicht te stellen. De premie voor de eerst aankomende in de tweede ronde werd gewonnen door D. Zijlstra. De premie voor de laatst aan komende was voor Bennie Weiterink. Deze knaap, die misschien de kleinste en jongste van alle deelnemers was, staat in het algemeen klassement weliswaar op de laatste plaats, maar voor zijn moe dig volhouden heeft hij een bijzondere pluim verdiend en zich daardoor ook van de sympathie van het talrijk publiek, dat de ronde volgde, verzekerd. Na het défilé werd de prijsuitreiking gehouden bij de garage van de N.V. RO- BA aan de Holterweg. Door het comité werd dank gebracht aan allen, die hun medewerking aan leze ronde hadden ge geven, in het bijzonder aan de Rijkspoli tie, gemeentewerken (afzetting), de EH BO, de Radioclub (geluidsinstallatie), de VVV en alle instellingen en bedrijven en middenstanders, die het mogelijk maak ten, dat een vloed van prijzen kon wor den uitgereikt. Het voetbaltoernooi werd gewonnen door BVV (Bleijdestraat); de tweede prijs was voor KMD (Hangerad) en de derde voor SVZB (Zuna). Sinds woensdagmiddag is de overweg beveiliging van de Nijverdalseweg geau tomatiseerd. De automatische installatie werd in werking gezet, toen de sneltrein van 12.55 Rijssen passeerde. Deze ingrijpende wijziging in de over wegbeveiliging heeft ten gevolge, dat de wachttijden drastisch gereduceerd wor den, hoewel wel een grotere oplettendheid noodzakelijk is. Kwam het nog wel eens voor, dat men bij het in gebruik zijn van de z.g. be diende halve overwegbomen, nadat het rode licht attendeerde op de naderende trein, de overweg passeerde, nu de auto matische installatie in werking is getre den kan geen enkel risico worden geno men. Uiterlijk is aan de nieuwe beveiliging niet veel gewijzigd, maar het is juist de z.g. tijdregeling, die de wijziging ingrij pend maakt. Het begrip tijdregeling houdt in de tijd, die verloopt tussen het begin van de werking van de installaties (rood knipperende lichten en rinkelende bel) en het tijdstip, waarop de trein de overweg passeert. De tijdregeling is uiterst scherp gesteld, nl. zo, dat een trein, die met heel mooi zijn, vetpotjes zouden er des avonds branden. Na alle bijeenkomsten was de feestcommissie overeengekomen, dat men de Prins de opwachting zou ma ken even. buiten de Hofte op de Holterweg. De belangstellende burgerij kon dan op de Haar de intocht zien. De predikant had het verteld aan meester Ezeman. De laatste (hoe hij aan de geheimen kwam, weten wij nog niet) had vernomen, dat men bij de herberg de Keizer even zou stoppen om de Prins te laten zien, waar Keizer Karei V vroeger op een boeren bruiloft met de bruid gedanst had. Van daar de naam „De Keizer". Het plan van Klaas Ezeman was klaar en de dag van de prinselijke doortocht daar. Ezeman, flink opgedoft, ging des morgens ongezien al vroeg op weg en bereikte al bijtijds de Keizer. Hier wachtte hij de prinselijke colonne op, smoes. !e met de koetsier van het eerste rijtuig, waarop de lijfwacht ge zeten was, groette onderdanig de prins en kreeg vergunning om op het eerste rij tuig naast de koetsier op de bok te zitten. Hij liet zijn drie ellen oranje kant breed uitwaaieren.. Daar kwam de stoet in zicht, de feestcommisie nam de nodige beleefd heidsvormen in acht, en was toen het eerste rijtuig passeerde, met stomheid ge slagen. Daar voor op de bok zat die luizekerel van een schoolmeester, zoals een der commissieleden het kernachtig uitdrukte. En Klaas keek maar van zich af. Knikte links en rechts tot op het Schild. Hier werd even halt gehouden en de kamerheer van de prinsen op het on- welvoegelijke van de schoolmeester attent gemaakt. Een officier uit 's prinsen gevolg bracht daarop Klaas Ezeman aan het verstand, dat hij zo gauw mogelijk op moest hoepelen. En Klaas Ezemans scho ne droom was uit. Van de wraakneming kwam niets terecht. En toen het prinselijk bezoek tot het verleden behoorde, werd door de burgemeesters Klaas behoorlijk aan het verstand gebracht, dat hij naar een andere baan kon omzien. Maar de generaal-majoor van de Grimberg was er ook nog, recipeerde Ezeman. Al wa ren er ook honderd generaal-majoors ter uwer beschikking, vertrekken dat zul je en, spoedig ook. Klaas Ezeman liep met een opgeblazen gezicht naar de Grimberg en eiste op hoge toon hulp en steun. En de baron van Voerst werd driftig en liet zich het geladen jachtgeweer aanreiken, en riep: als je nou niet duvels gauw maakt dat je weg komt schiet ik op je! Daar had Klaas het niet op zitten. Daar zat de schoolmeester nu. Wat moest er gebeuren? De Jonker van de Oosterhof had de pest aan hem gezien. Niet lang echter zat Klaas Ezeman op zwart zaad. De schoolmeester van Boekelo, een ge hucht tussen Enschede en Haaksbergen, een oude vrijgezel, had op een avond flink gepimpeld en was van een vonder in de beek gevallen en verdronken. Jonker Rip- perda van Hof Boekelo moest een nieuwe schoolmeester hebben. En de heer van de Grimberg hoorde het. Het was een baan met vele emolumenten en de schoolmees ter daar mocht ook handel drijven. De heer van de Grimberg maakte het voor elkaar en hij liet Ezeman ontbieden. En deze riep: Jonker, ik doe het, ik kan niet anders, maar reken er op, wij spreken elkaar nog eens weer. Nu was de maat dan toch vol. En de Jonker liet hem niet zo zacht door twee mannen het erf af gooien., Met stille trom vertrok Klaas. Het was een hele opluchting voor Rijssen, maar een andere zorg was: wie moest nu schoolmeester worden? VAN COEVERDEN. PARKGEBOUW RIJSSEN Vrijdag 5 aug. en zaterdag 6 aug. de film: „Om het naakte leven". Het lot van een jonge vrouw en haar oorlogsbelevenissen die maatgevend zijn voor talloze anderen, vormen het mid delpunt van deze film. Onze kennismaking met Maria vindt plaats aan boord van een K.D.F.-schip tijdens een van de gebruikelijke tochten in de wateren van Noord-Europa in het jaar 1939. Zij is omroepster van de „Nord- deutsche Rundfunk" en is verloofd met haar collega Kurt Reiser. Zij is een le venslustig meisje en gaat lachende op in de flirt van de charmante luitenant Hans Schott, hetigeen helemaal niet leuk ge- vondep wordt door haar verloofde. De vreugde aan boord wordt echter ruw verstoord door de radiografische medede ling, dat de oorlog uitgebroken is. Voordat Kurt als onder-officier naar zijn onderdeel vertrekt, wordt het huwe lijk van de beide jonge mensen voltrok ken. Maria blijft bij de radio werken en woont voorlopig bij haar schoonouders. Hun aard en levensopvatting is echter zo kleinzielig en bekrompen, dat het leven van de jonge vrouw er niet aangenamer op wordt. Het is daarom een goed ding, dat zij een vriendin heeft, de modeteke- nares Edith Marquardt, die op een zolder atelier woont eni in wier gezelschap Ma ria kan bijkomen van het voortdurende gezeur van haar schoonmoeder. De oorlog is al bijna 3 jaar oud en nog steeds heeft Kurt geen verlof gehad. Ma ria kan zich nauwelijks voorstellen „hoe hij eruit ziet"! Maar op de Oudejaarsa vond 1943 op de kamer van Edith, waarheen zij weer eens de vlucht heeft genomen ontmoet zij een ander. Woensdag 10 aug. de vrolijke film: „Kluchtig en Luchtig". Als wij een blik terug werpen naar de begintijd van de film, dan zienj wij, dat nu alles veel meer technisch volmaakt en vooral geraffineerder is geworden, maar dat de onbevangenheid van de toen nog jeugdige film een stadium is, dat achter ons ligt en nooit meer terug kan keren. Vooral bij de comedies komt dit tot uit drukking. De dramatische film van de twintiger jaren streefde teveel naar het athetische, naar een dramatiek, dit niet meer van deze tijd is, maar de komische produkties ademen een frisheid, een ori ginaliteit, die ons bij een hernieuwde ken nismaking doen terugverlangen naar de tijd van vroeger, naar die tijd van talent volle komieken, die hun primitiviteit tot hun grootste troef wisten te maken in de filmfabrieken van de koningen van de lach: Mack Sennett en Hal Roach. Fa brieken van de lachGeen moderne fabrieken, maar fabrieken met een hoogst simpele apparatuur, met een op zichzelf reeds een schaterlach verwekkende een voudige, maar toch doortrapte trucjes. En als de fabriek zelf te weinig mogelijk heden bood, dan trokken de regisseur en zijn staf van technici en acteurs erop uit. Dan raceten zij bijvoorbeeld in een ou derwets Fordje achter de brandweer aan om ter plaatse de brand te gaan filmen om aldus een ware en realistische opna me te verkrijgen, waaromheen zij later een verhaaltje sponnen. Zo gebruikten zij ook de straatjeugd met haar kwajongens streken als levensecht decor voor de ko medies, die op deze wijze een verrassend echte inslag krijgen en daardoor des te meer overtuigen. In deze tijd was het, dat de eerste grote filmkomieken naar voren kwamen: Andy Clyde, die door zijn kat ingemaakt wordt maximale snelheid rijdt, ongeveer 30 se conden nodig heeft, om na het begin van de inwerkingstelling van de installaties op de overweg te komen. Bij het nieuwe beveiligingssysteem be ginnen eerst de grote knipperende rode lichten op de paal van de installatie te branden en de duidelijk hoorbare bel gaat rinkelen. Slechts 5 seconden daarna be ginnen de bomen langzaam te dalen. De bomen hebben ongeveer 12 seconden no dig om volledig in de horizontale stand te komen. Daarna passeert de trein de overweg na ongeveer 13 seconden. Onmid dellijk, nadat de trein voorbij is, gaan de bomen weer omhoog en nadat deze in de verticale stand zijn gekomen, worden de rode lichten gedoofd (de bel houdt reeds op te rinkelen juist even voordat de bo men in de horizontale stand zijn geko men). Omdat het baanvak dubbelsporig is, is het mogelijk, dat korte tijd nadat een trein in de ene richting een andere trein in tegenovergestelde richting pas seert. Als in dat geval een tweede trein in het z.g. aankondigingsgebied komt nog voordat de bomen geopend zijn, zijn er 2 gevallen mogelijk: a. De bomen waren nog niet half open. In dat geval beginnen de bellen weer te luiden en gaan de bom,en onmiddellijk weer dalen. b. De bellen houden weer op met lui den, voordat de Bomen weer omlaag gaan. De rode lichten blijven dus knipperen. In het geval, dat de bomen reeds half of verder waren geopend, beginnen de bel len weer te luiden. De bomen blijven om hoog gaan tot zij in de vertikale stand zijn gekomen, doch gaan daarna vrijwel onmiddellijk weer dalen. Ook dan houden de bellen op miet luiden, voordat de bo men geheel neergelaten zijn, terwijl in dat geval ook de rode lichten blijven knip peren. Het is voor de veiligheid noodzakelijk, dat de overweg niet moet worden opge reden voordat de rode lampen gedoofd zijn. Pas als de rode lampen uit zijn is de toestand volkomen veilig en niet eerder. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de NS de automatische beveiliging in de Nijverdalseweg in werking te zetten in mei. Door verschillende oorzaken is de uitvoering echter vertraagd, doch met in gang van gisteren is de nieuwe beveili ging in werking gezet. Gedurende een week zal er nog perso neel van de NS nabij de overweg staan, om. indien nodig instructies te geven, en eventueel te attenderen op de nieuwe si tuatie. LORD HOME de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Engeland. De bekende Duitse rechtsbuiten en in ternationaal Hellmuth Rahn gaat a.s. competitie voor Sportclub uitkomen. F.C. Köln, die Rahn heeft vrijgegeven, verliest een groot voetballer. Voor wed strijden van het Duitse voetbalelftal moet Rahn beschikbaar blijven. bij een partijtje dammen; Charlie Chase, die de Gordiaanse knoop in de staart van een echte leeuw weet te ontwarren; Billy Bevan, de waaghals in een plattelands circus met een gemene directeur; de Key stone Cops, dienaren van de Heilige Her mandad, zoals voordien en nadien nooit meer hebben bestaan en. dan de grootsten der groten: Stan Laurel en Oliver Hardy. Zij hadden al vanaf het begin van de film afzonderlijk allerlei rolletjes gespeeld, maar waren daarbij steeds op het tweede plan gebleven tot Hal Roach op een dag besloot hen samen in een klucht op te laten treden. Vanaf dat moment was hun faam een feit. De wereld schudde van het lachen om de dikke en de dunne als zij een uitbraak uit de gevangenis onderna men, als zij als passagierende matrozen met hun liefjes op stap gingen en op de verkeerswegen de grootste consternatie veroorzaakten, als zijenfin, gaat u maar door.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3