8 Rijssen buiten de wallen i, Amerika zat geen rood regime op Cuba dulden J Dr J. H. v. Bolhuis afwezig. Burgerlijke Stand fLe! Kroesjef dreigde weer eens csoosocaocsooocaêo RIJSSENS OUDHEDEN Een Japanse fabriek van electronische apparatuur heeft een draagbare t.v. ont vanger ontworpen, welke eenmaal in massaproduktie ongeveer 600 gulden moet gaan kosten. Het apparaat wordt gevoed door een batterij; alle buizen zijn vervangen door transistors en dioden op de beeldbuis na uiteraard. De afmetingen van het kastje zijn 16x20,6x24,4 centimeter. De gevoeligheid van de ontvanger zou vijfmaal sterker zijn dan die van een normaal t.v.-toestel. In 1961 zal men met de export beginnen. De heer en, mevrouw Ab- ma-ter Horst, geven met vreugde en dankbaarheid kennis van de geboorte van hun zoon TJALLING Amsterdam, 9 juli 1960, Prinsengracht 1005. Tijd. de Eschhorst, Rijssen. OiOOtOOSOOSOOSOOêO Tot onze grote vreug- 8 de mogen wij u me- dedelen, dat onze dier- q bare ouders en groot g ouders 5 A. J. KAMPHUIS A. J. KAMPHUIS SORLEY op zondag 17 juli a.s. O hun 40-jarige echtver- eniging hopen te her- Q denken. De H. Mis van dank- S baarheid zal die dag rt worden opgedragen M des morgens 8.30 uur in de kerk van de H. g Dionysius te Rijssen. Q Hun dankbare kinderen, K behuwd- en Jr kleinkinderen. Q Rijssen, juli 1960. Oosterhofweg 35. 8 Gelegenheid tot feli citeren van 1517 uur Q nam. O Zondag is de zaak de g gehele dag gesloten. Fidel Castro heeft nieuwe moed geput uit de Russische verklaringen en de be- Eisenhower Amerika zal de vestiging van een door het internationale communisme over heerst regime op Cuba niet tolereren. Dit heeft president Eisenhower verklaard enkele uren nadat premier Kroesjef het regime van Fidel Castro zijn volledige steun had toegezegd en het dreigement had geuit, dat Russische raketten thans „Als iemand zich met de binnenlandse aangelegenheden van een ander land be moeit, dan is dat Amerika met Cuba", aldus Kroesjef, die vervolgens aan zijn dreigementen begon. Hoewel president Eisenhower bij na onmiddellijk en krachtig reageer de en ook het ministerie van buiten landse zaken op de dreigementen in ging, wordt de rede van Kroesjef in Amerika toch hoofdzakelijk als een propaganda-speech gezien, enerzijds bedoeld om invloed uit te oefenen op de Amerikaanse binnenlandse poli tiek en de presidentsverkiezingen, anderzijds om de onrust in Midden- en Zuid-Amerika aan te stoken. Waarschijnlijk zal Amerika de drei gementen van Kroesjef voorleggen aan de Organisatie van Amerikaanse staten en daar voorstellen doen om het regime van Castro binnen de per ken van het algemene Amerikaanse belang te houden. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 1173 stuks vee, runderen 101, varkens 1072. Prijzen: 15 vette koeien, eerste kwali teit van f 3,- tot f 3,10 per kg slachtge- wicht; 40 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1050,- per stuk; 41 pinken van f 550,- tot f 675,- per stuk; 3 graskalveren van f 420,- tot f 525,- per stuk; 2 nuchtere kal veren van f 100,- tot f 110,- per stuk; 33 drachtige zeugen van f225,- tot f275,- per stuk; 24 loopvark.ens van f 60,- tot f 85,- per stuk; 1014 biggen van f 44,- tot f 55,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel redelijk, prijzen iets hoger. Biggen: Handel goed, prijzen hoger. Zeugen: Handel kalm, prijzen gelijk. het zo mooi geleken, die onenigheid tus sen de Vrouwe van de Oosterhof en de schoolmeester. Doch de Vrouwe van de Oosterhof had schijnbaar lont geroken. En was er niet verder op ingegaan. Toen zij des avonds tegenover haar man haar mening uitsprak aangaande het vreemde gedrag van de oude heer van de Grim berg, lachte deze haar uit. Dat komt er van als je stookt tegen de schoolmeester, dan steek je soms je handen in een wes pennest. En haar man vertelde haar on der vier ogen, hoe alle edelen in Twente om de oude snoeper van de Grimberg lachten. En dat hij op zijn leeftijd bang was voor schandaal. Ha! ha! de generaal- majoor en Trui de linnenmeid. Het was haar moeder geweest, die er iets over losgelaten had tegenover een der steil orthodoxe burgemeesters. En deze had tussen de tanden door gesist: dat zal hem niet glad zitten, de gasterd! En de veld heer van de Grimberg wist, dat wanneer er met een volkskind van Rijssen zoiets gebeurde, dat men hem des zondags met de vinger na zou wijzen. Als nu die ver vloekte schoolmeester de Voogd maar opkraste, dan redde zich dat wel. Hij, de Jonker van Voerst had macht en invloed genoeg. En zijn koetsier Klaas Ezeman was de domste niet. Zeer vast in de bijbel en de schrijfkunst was hij machtig. Er was maar één maar! De vraag was of de burgemeesters hem wilden helpen! En dan was er het nog niet weg te vlakken feit of de burgemeesters van Rijssen hem wilden. Want Klaas Ezeman was zo brutaal als de beul. Intussen, zover was het nog lang niet. En dat wijf van de Oosterhof rook lont! DE SCHOOLMEESTER DE VOOGD MEPT VAN ZICH AF. De generaal besloot alles op alles te zetten en daarom besloot hij de' school meester de Voogd eens te zeggen waar het op stond. Hij stapte met groot lef naar de schoolmeesterswoning. Hij zette daar tegen Hendrik de Voogd een even grote bek op zoals hij gewoon was tegen over de soldaten. En de schoolmeester van Rijssen, gewezen herenknecht van de Stoevelaar, en niet bevreesd, diende de Jonker zo van repliek, dat Janna begon te kermen van angst. De generaal trok woedend zijn degen, daarmee trachtte hij indruk te maken. Maar het gevolg was een flinke vuistslag en daarna werd hij met een blauw oog met degen en al bui ten de schoolmeesterswoning gesmeten. De Voogd had natuurlijk in drift gehan- GEVRAAGD FLINKE JONGEN voor de bakkerij. E. H. KLEIN HORSMAN, Elsenerstraat 38. Fidel Castro volking opgeroepen tot nog grotere de monstraties tegen Amerikaanse „agres sie". Een aanhanger van Castro, kapi tein Jimenez, directeur van de landbouw hervorming, heeft na een reis door Oost- Europa verklaard, dat Amerika in de toekomst zijn marinebasis op Cuba zal moeten opgeven. Jimenez zei, dat Rus land geen belangstelling had voor bases op Cuba. „De heer Kroesjef kan in het Kremlin op een knop drukken en raket ten naar elk deel van de wereld sturen". Vooraanstaande democraten op de par tijconventie in Los Angeles hebben de re de van Kroesjef scherp veroordeeld. Pre sidentskandidaat Kennedy zei: „Dit is de eerste schending van de Monroeleer in een eeuw. Amerika moet de Sovjet-pre mier er niet in twijfel over laten, dat wij bereid zijn deze leer te verdedigen". Se nator Johnson: „Amerika mag niet zwich ten voor de brutale dreigementen", al dus Johnson, die voorspelde, dat de eerst volgende Amerikaanse president te ma ken zal krijgen met het probleem van een Sovjet-duikbootbasis op Cuba. WEGENS VAKANTIE TE KOOP g.o.h. DKW-MOTOR 250 cc. HAARSTRAAT 116 ADLAISTEVENSON Demokratisch presidentskandidaat, die bij de a.s. verkiezing van President der Ver enigde Staten tot de kopstukken behoort. deld, dat begrepen de burgemeesters ook wel. En een generaal-majoor, die zich door een Rijssense schoolmeester een blauw oog liet slaan, was ook bepaald geen schitterend veldheer. Maar het feit was er nu eenmaal, de schoolmeester had zich schuldig gemaakt aan afran selen van landsheerlijk gezag. De schout van Rijssen als gerechtsdienaar moest er het zijne van hebben. Hij toog naar Hendrik de Voogd, koster en schoolmees ter van Rijssen. Deze biechtte alles eerlijk op en proces-verbaal volgde. Bij Janna vloeiden, de tranen bij stromen. Nu zou haar man, haar brave en goed oppassende echtgenoot in de kast moeten. Maar als pleister op de wonde kwam een van Rijs- sens vroede vaderen haar verzekeren, dat wanneer haar man door de drost van Twente veroordeeld werd, er meer voor de dag kwam. Trui de linnenmeid was er ook nog! Deze laatste zinspeling ontging Janna. De goede ziel dacht, dat adel on kreukbaar was. Maar de burgemeester gaf wel te verstaan, dat de positie van de Voogd in Rijssen onhoudbaar was ge worden. De Vrouwe van Warmelo hoorde er van en was niet weinig van streek. Zij toog eens naar de Oosterhof om haar licht eens op te steken. Had zij zich in de Voogd zo smerig verkeken? Dit werd een schandaal! Maar de Vrouwe van de Oosterhof vertelde aan de Vrouwe van Warmelo in het geheim wat er van de Jonker van de Grimberg werd gefluis terd. Maar de Vrouwe van Warmelo stond er op, dat wanneer de Voogd veroordeeld werd, zij haar handen van hem aftrok, en daarenboven ook geen. klant bij Janna bleef. Janna intussen voelde de grond onder zich wegzinken. Geboren: Jan Christiaan, zv S. K. de Bruin en W. J. Ziggers, A. H. ter Horst laan 14. Gerrit, zv W. Bekkernens en G. van de Maat, Dannenberg 56, Jo hanna Hendrika, dv E. Bouwhuis en H. Schuiterd, Van Wijngaardenstraat 18. Jan, zv G. Schuitemaker en H. Ardesch, J. ter HorstJ.H.zn.straat 2. Hendrika Maria, dv G, Schuitemaker en H. Ar desch, J. H. ter HorstJ.H.zn.straat 2. Gerritdina, dv J. Brinks en G. G. ten Brinke, Esstraat 55. Jenneke, dv B. G. van 't Oever en J. Wesselink, Van den Broekestraat 11. Ondertrouwd: Hermannus Schulen- burg, 24 jr., Rijssen, Haarstraat 17 en Arendina Voortman, 23 jr., Rijssen, Haar straat 89. -Marten van Someren, 28 j„ Amersfoort, Tulpstraat 36 en Arendina van den Belt, 29 jr., Rijssen, Arend Baan- straat 46. Jan Willem Dommerholt, 28 jr., Rijssen, Dannenberg 22 en Hermina Grietje Wildeman, 21 jr., Rijssen, Dan nenberg 22. Berend Jan Wild, 32 jr., Wierden, Rijssensestraat 68 en Hermina Meulenkolk, 29 jr., Rijssen, Banisweg 24. Gehuwd: Johan Karkdijk, 26 jr. en Hendrika Haase, 24 jr., Rijssen, Tabaks- gaarden 38. Gerhard Vrugteveen, 25 jr. en Janna Tempelman, 19 jr., Wier- den, Smalendijk 6. Albert Pas, 25 jr. en Hermina Nijsink, 21 jr., Rijssen, Hag- weg 17. Gradus Meijerink, 24 jr. en Fenneken Nieuwenhuis, 21 jr., Rijssen, Hagweg 34. Johan Schooien, 25 jr. en Wilhelmina Stegeman, 25 jr., Rijssen, Baankamp 7. Marinus Henricus Euren, 27 jr. en Hermanna Leef tink, 25 jaar, Rijssen, Nijverdalseweg 62. Overleden: Gerritdina Paalman, 62 j., echtgenote van J. Nieuwenhuis, Banis weg 7. Jan Willem Nieuwenhuis, 74 jr., echtgenoot van W. Bruggink, Van den Broekestraat 18, overl. te Almelo. BIJ DE DROST Op een bepaalde dag moest de Rijssen se schoolmeester voor de drost verschij nen. En hier bleek de heer van de Grim berg een deemoedig man. Hij wilde er geen strafzaak van hebben wanneer de Voogd op de Grimberg zijn verontschuldi ging kwam aanbieden en solliciteerde naar Amerongen. De heer van de Grim berg zou hem bovendien nog goede pa pieren meegeven. Want dit stond vast: de Rijssense schoolmeester was een school meester van klasse. Maar een klap in het gezicht van een edelman, dat kon niet en dan was er nog iets anders, wat ook heer droste wel begreep. VAN COEVERDEN. WERNER VON BRAUN De Duits-Amerikaanse Raketten-Specialist heeft verklaard, dat de USA langzaam maar zeker de raketten-voorsprong van de Sovjet-Unie zal inhalen. krachtig genoeg zijn om het hart van Amerika te treffen, „indien het Pentagon in Cuba durft in te grijpen". Eisenhower en zijn minister van buitenlandse zaken Herter zullen dezer dagen de Cubaanse criris bespreken. De president en het mi nisterie van Herter hebben reeds laten weten, dat „Amerika zijn belangen in Cuba zal bescheilmen ongeacht welk Rus sisch dreigement ook". Kroesjef sprak voor onderwijzers in het Kremlin, aan de vooravond van de demo cratische conventie in Los Angeles. Zijn aanval op Amerika moet in dit licht be zien worden, omdat het in feite de bru taalste en meest indirekte uitdaging aan de Monroe-leer was sinds haar afkondi ging in 1823. De Monroe-leer luidt, dat de Verenigde Staten geen enkele be moeienis van mogendheden buiten het westelijk halfrond zullen dulden met de zaken van Noord- of Zuid-Amerika. Deze leer is altijd de hoeksteen van de Ameri kaanse buitenlandse politiek geweest. Kroesjef zei letterlijk: „Wij zullen alles doen wat wij kunnen om Cuba te steu nen in zijn rechtvaardige worsteling om de vrijheid en nationale onafhankelijk heid in stand te houden, die het onder leiding van Fidel Castro heeft verwor ven". „Men dient niet te vergeten, dat de Verenigde Staten niet langer op een on bereikbare afstand zijn van de Sovjet- Unie, zoals vroeger. Figuurlijk gesproken kunnen in geval van nood Russische ar tilleristen het Cubaanse volk ondersteu nen met hun rakettenvuur, als de agres sieve krachten in het Pentagon het wa gen een aanval tegen Cuba te beginnen. En de mannen in het Pentagon dienen niet te vergeten dat, zoals de jongste proefnemingen hebben getoond, wij thans raketten hebben, die een gegeven doel kunnen raken op 30.000 kilometer afstand". (Iemand deed Kroesjef een briefje toekomen.) „Ik wil dit herstellen, de afstand is 13.000 kilometer. Deze rede wordt uitgezonden. Ik wil, dat de juiste gegevens bij het Pentagon komen, maar dertienduizend kilometer is echt al ver genoeg". Herhaaldelijk toegejuicht door de on derwijzers, beschuldigde hij Amerika er van zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Cuba en te trach ten het land door een economische blok kade te wurgen. „Wij zullen alles doen om dit te verhinderen". De Russische pre mier kwam eigenlijk „bij toeval" over Cuba te spreken. Eerst had hij het over andere onderwerpen gehad, onder andere over zijn bezoek aan Oostenrijk. Hij ont kende dat zijn anti-westerse redevoerin gen in Oostenrijk een schending van de Oostenrijkse neutraliteit waren geweest. RUZIE ONDER DE EDELEN OM KLAAS EZEMAN. De Vrouwe van de Oosterhof ontdekte, dat ze zich vergalopeerd moest heb ben. Nog nooit was de generaal van Voerst het met haar zo eens geweest als op het ogenblik. Vurig verliefd, net een kater, poetste hij zijn knevels op. En met veel strijkages, pochte hij op het hel der verstand en goed inzicht, dat de Vrouwe van de Oosterhof bezat. Zij be schikte volgens de generaal over zeer veel mensenkennis. Dit was een nieuwe ontdekking van de Vrouwe van de Ooster hof zelf ten aanzien van haar eigen per soonlijkheid. Maar al behoorde zij tot de heel gewone edelvrouwen, zoveel had zij spoedig in de gaten, aan mijnheer van Voerst zat een luchtje! Och ja, van de edelen dier dagen waren er maar weinig brandschoon. De Vrouwe van de Ooster hof intussen mocht dan een feeks van een wijf zijn, op zedelijk gebied was zij onkreukbaar. En daarom kwam haar de manier, waarop de Jonker van Voerst zijn koetsier voor schoolmeester aanbe val, haar zeer verwacht voor. En dat die oude generaal van de Grimberg zo maar Janna wilde opofferen, dat vond zij nog verdachter. Zij leidde het gesprek dan ook op een ander onderwerp, maar het wilde niet meer vlotten, en, haar missie, om de heer van de Grimberg voor haar karretje te spannen, om de burgemees ters van Rijssen en de schoolmeester de Voogd onder handen te nemen, was zo goed als mislukt. Hij, de generaal-majoor, had andere zorgen. Daar zat op de huize Grimberg iets niet goed. En hij vreesde ontdekking. Een ontdekking die voor zijn reputatie als heer van de Grimberg en als baron en als generaal-majoor en bo vendien als man van zestig jaar bepaald niet wenselijk was. Trui, de linnenmeid, had hem ongezouten de waarheid ge zegd, er was met haar een en ander aan de hand, dat voor de bejaarde snor- rebaard niet mooi meer was. En Trui, opgestookt door haar moeder, die van de moeilijkheden van haar dochter wist, had haar kind voorgehouden, dat zij zelf de schuld van haar moeilijkheden was. Het was nu nog een geheim tussen moeder en dochter en de generaal-majoor, en de laatste draaide de gehele dag zijn knevels op en bedacht duizend en een uitvluch ten, om uit de netels te raken. En nu had

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4