Driemaal winnaar Anker-actie V ader-viering Duizenden ogen Kortere werkweek staat voor de deur Hee num de strekke waor De berechtirtg van massa-moordenaar Eichmann PREDIKBEURTEN Overstelpende deelname zien en lezen gaarne ons blad. Ook Uw adver tentie. Daarom heeft zij zo'n grote waarde. Vrijheid in vrije tijd Eichmann I Eichmann II w De leden van het Ankercomité hebben met behulp van een aantal medewerkers drukke dagen achter de rug, teneinde de ingeleverde formulieren te onderzoeken, die in het raam van de Ankeractie, waar voor de belangstelling alle verwachtingen verre heeft overtroffen, werden ingeleverd. Duidelijk is gebleken, dat de Ankeractie goed is ingeslagen, het scheepsanker, dat op een aantrekkelijke wijze voor het ge bouw van de Twentse Bank was opge steld, bracht enig cachet aan de festivitei ten van het jubileum van Ter Horst en Co. en de bezienswaardigheid trok, mede door de attractie van het schatten van het ge wicht, grote belangstelling. Dat gewicht is bij velen langdurig on derwerp van gesprek geweest. De discussies, die er over werden ge voerd, laaiden soms fel op en zelfs wer den in een aantal bedrijven weddenschap pen afgesloten, door mensen die er van overtuigd waren dat zij het gewicht van het anker min of meer wisten te bena deren. Vanzelfsprekend liep het invullen van het gewicht ver uiteen. Een aantal deelne- Zondag 19 juni a.s. is het weer Vader dag en alhoewel pappa niet in de scha duw kan staan van zijn wettige ega en lang niet die opofferingen en moeder lijke zorgen heeft opgebracht als de eni ge echte en onvervalste mamma persoon lijk, loont het toch wel de moeite de heer des huizes enig extra huishoudgeld te vragen. Want er zal toch een klein beet je kleur gegeven moeten worden aan de ze door de man zo felbegeerde feestdag. .Vader himself. Komt moeders, strijkt de hand over Uw koude hart, laat pa toch één keer in het jaar het idee hebben, dat U hem waardeert en dat de kinderen hem ook belangrijk vinden. Laat de kleinen hem een pakje op zijn bed brengen. Laat de grote dochters hem wakker kussen en de stoere boys hem een nieuw scheerappa- raat offreren, in dank voor 't geleende en gemolde. Brengt u hem nu eens thee en beschuit op bed inplaats van andersom. En doet u deze dag eens de vaat een keertje zelf. Of laat haar staan. Zorgt u voor een va- dertaart en bedenkt u zelf eens iets an ders dan dat eeuwige overhemd, dat hij deze maand toch moest krijgen. Of die foeilelijke das, die hij anders voor z'n goede fatsoen niet kan, maar voor u wel moet dragen. Wat dacht u van een heer lijke tuinstoel? Of van een broekenpers? Of van zo'n prachtige pick-up met auto matische platenwisselaar? Hij betaalt het toch zeker zelf? Nou dan. En wie nog geen televisie heeft, kan die dag altijd een t.v. op zicht laten ko men. Aan pa de beslissing of dat ding weer de deur uit moet maandag. Weest u maar gerust, 's zondags is er sportjour naal! En nog één tip: laat uw moeder die dag niet overkomen. En verlang ook niet van hem, dat hij uw vader iets gaat brengen. Dat moet u nu eens zelf doen. Als u deze raad opvolgt, zal vader een echte Vader dag beleven. Pé Penélopé. mers was er van overtuigd, dat het Anker comité hun een poets had willen bakken en waren van mening, dat het anker niet meer dan een papieren geval was, zodat zij laconiek een gewicht van 20 kg invul den. Anderen waren schijnbaar van mening, dat het soortelijk gewicht van ijzer de laatste jaren vele malen zwaarder was ge worden. Hoe is het anders te verklaren, dat 't formulier van deze deelnemers een gewicht vermeldde van 25.000 kg? Hoe het zij, een lawine van schattingen belandde in de daarvoor bestemde bus, hoewel ook enkelen zich daarin vergisten door de formulieren te deponeren in de lectuurbus van het Roode Kruis. Een bijzondei'e prestatie leverde de heer J. H. Broeze uit Ypelo, die het gewicht zelfs 2 keer nauwkeurig wist te schatten, waardoor deze landbouwer winnaar werd van zowel de le als de 2e prijs, zijnde resp. een prijs aan waardebonnen van f 1000.- en een radiotoestel. De heer Hegeman had het gewicht tot op 100 gram benaderd, hetgeen,^ teveel was om de le of de 2e prijs te winnen, maar toch is de stofzuiger, die hij met deze prestatie wist te winnen, nog de moei te waard. De 4e prijs werd gewonnen door de heer J. Ehrenhard, die ook heel dicht bij het juiste gewicht was gekomen, terwijl de le en 2e prijs-winnaar, de heer Broeze, zo overtuigd was, dat hij in de goede buurt was, dat hij ook nog een 5e prijs in de wacht sleepte. Niet minder dan 81 deelnemers hadden het gewicht geraden tot op 500 gram. Deze deelnemers komen in aanmerking voor een troostprijs, zijnde een doosje bonbons, een kaasje, een doosje zakdoeken of een doosje zeep. Voor de uitslagen zie eldex-s in dit num mer. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 uur Ds. Van Tuyl. Westerkerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 7 uur Ds. Vos. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30, 3 en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gein. (Bevervoorde). 9.30 en 2.30 uur Leesdienst; 7 uur de heer Vos man. Oud-Geref. Gem, in Nederland. 9.30 en 3 uur Ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond, afd. Rijssen. 10.45 uur Dr. Samberg van Delden. zal haar in het warmere seizoen goed van pas komen, 't Staat zo feestelijk en 't maakt zo jong. In paars met geel, of rood met wit, of groen met oranje. (Foto „Modenieuws") Het is niet toevallig, dat het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting van twee zijden tegelijkertijd aan de orde wordt gesteld. Emmers nu de welvaartsverbe tering middels een flinke loonsverhoging in vele bedrijfstakken haar beslag heeft gekregen zal men van werknemerszijde binnen niet al te lange tijd komen met eisen tot verkorting van de werktijd tot maximaal 45 uur. Dit vraagstuk beroert ons allen ;in de eerste plaats omdat de werktijdverkorting geen vrome wens zal blijven. In de ons omringende landen en zeker overzee is zij reeds lange tijd een feit. Vervolgens zal een voortgaande ver mindering van de arbeidstijd stellig in vloed uitoefenen op de gehele structuur van de maatschappij. GELEIDELIJKE INVOERING BEPLEIT. De werkgevers hebben ditmaal niet ge- De spektakulaire aanhouding en op sluiting in een Israëlische gevangenis van de beruchte massamoordenaar Eichmann heeft naast grote opluchting in de we reld ook nog hier en daar symptomen van verzet ontmoet. Zo heeft Argentinië nogal wat te pruttelen over wat op haar grond gebied is gebeurd. Enkele interessante commentaren hier over knipten we uit de dagbladpers: Het Vrije Volk levert commentaar op de argentijnse eis tot terugzending van Eichmann en schrijft o.a.: „Nu is Eichmann op een plaats waar hij verantwoording voor .zijn daden zal heb ben af te leggen. Eindelijk. Argentinië behoeft niet hardop te zeggen dat het zich doodschaamt, zolang deze man te hebben geherbergd. Maar de schaamte die de Ar gentijnen over deze zouden behoren te voelen, kon hen wel met wat meer mati ging doen optreden tegenover Israël. Het is triest genoeg, dat Israëli's gedwongen zijn huzarenstukken als deze ontvoering van Eichmann uit te halen, om een vijf tien jaar na de oorlog nog vrij rondlopen de man die een centrale rol in de massa moord op de joden heeft gespeeld, berecht te krijgen". En hier nog een commentaar van Trouw op het geval Eichmann. Zo, aoweral koomp 'm eane an. Zo is tr ook 'n eane kumn an 't fees van 'n stoom. Viej hebt dr zo lange op e kek'n en de dage zeent vot e'vleungn. Viej hebt mooie dage 'had. Ze hebt 't mooi met oons emaakt. Nen, mooi'n ceant in de knippe en ne waekke laank hoow'n ik neet nao 'n slach ter. Friejdaangns saownds heb ik en oon- ze Jenne neet meender dan viefteen wijs te met ebrach. Viefteen wöste, gaot oe det ees eawn anstaon. Ja wat zo'k aans. Viej harn 'n heel'n nommedag op det pearespil ezet'n en um 'n uur of zeuwne ziwwe 't Perk opegaone. Ik wol al voot achter de gebakkne vis, mr oonze Jenne was dr teengn, wèèt zeuneg op de bonn'n zeg de vrouwe, 'n aownd is nog laank, en al voot nen vis, dan steenk iej 'n heel'n aownd naor Hendek Jan. Ik zegge non, dan neet, toen. ziww de teante in egaone en he'k dr 'n paor edreuk'n. Het was toch ook fees! Dee keals dee daor tapp'n dee'n dr oe ginnen kop op, Skults den tapp'n vrooger nen bettern borrel. Mer non, ze kossen oons niks en dan ku'j dr slech wat van zengn, is non nin. Viej hebt 'nen zet e'kek'n naor dee boerndaansers oet En- gelaand en aoweral zag iej plezeerege ge- zichen. Um good neengn uur ziwwe de kraöme langs elop. Iej mun zeen, da'j wat vuur de bonn' kriengt zeg oonze Jenne. Ik zeg ge non dan ette viej 'n paor puffekes in den kraom daor biej 'n viewer. Det was 'n mooi dinge. Dr wur mooie meziek emaakt en dr zat'n mooie skutte in met op zonnen aord as in nen trein. Wat 'n volk wat 'n volk, de burgemaester he'k dr nog ezeene, meneer Auke met de vrou we en nen heel'n hoop kunnegen. Wat 'n aorg geveul, iej konn' van alns zat kriengn, en het kossen oe ginnen ceant. Het was haoste neet te gleuw'n. Mer van dee puffekes, daor ku'j dr nog neet zukke heupe van op. Viej mun zeen, dawwe van de bonn' ofkommt, deer oonze Jenne ve- dan. Non too dan mear, op 'n noowga kraom an. Dao he'k wal 'n half uur staon drukk'n. Met da'k an de buurte was, har den keal ginnen kroom noowga mear. Toen rap naor den keal met dee wos. Ook drukken um drukken. Daor ha'k nog gelukke. Ik har nog zesteg bonn, Derk van 'n Zul den har miej nog gaaw nen bon of twaalne in de haane drok. Den wol um 'n uur of tiene op 't hoes an. Viefteen wöste he'k met etott. Alle tukke ha'k vol, de leste twee konn mooi biej oonze Jenne in 'n naosak. Det was in odder. Viej hebt de hele waekke earpel met Olba e'gett'n. Het war'n mooie dage. Doonderdaangs saownds toewwe buu't hebt was 'n meui- sen aownd. De vrouwe mog neet met en biej Spekhos har'n ze lus tot twaalf uur. Iej begriept miej wal. Zon spil vegett' iej neet wier. Det pearespil was ook nao mooi. Ha wat konn' dee kealkes gewor'n op dee peare. Iej konn' zeen, det ze gek met dee deers war'n. Ze har'n traowens ook nog wal aandere leefhebberiej'n he'k miej laot'n ve'teln. En det veurwaork van Saoterdaangns- saownds was ook naor mooi. Alns met mekaor, hewwe 'n fees ehad, de'j van oe leawn neet wier zol'n ve'gett'n. O, det wo'k oe nog ve'teln. Ik zin der van de waekke nen dag oet e'wes. Met 'n aoto naor 'n dier'ntuin in Em'n. Het wur oons an ebeune, en dan ku'j 't slech laot'n. Ik har nog nooit ginnen dier'ntuin ezeene en dan begriep iej oe, dan kiek iej oe de oongne oet. Ik hebbe grote deer's van olifant'n ezeene, leeuwn, tiegers, peare met hele lange healze, sjieraffen neum'n ze dee. Van alle dee's woer ik nog nooit earder van har eheurd. Mr 't meuiste was 't aap'nskot. Ha wat he'k daor nen zet vuur staon kiek'n. Den eulsen jonge van miej, oonze Wilm, den zeg teengn miej, va, wat lieket dee aepe vuile op de leu. En daor harre gliek an. Ik mos 'n heel'n tied an Riessen.der leu deakn. Den dikken aap, lik op den en den smal'n op den. Ze krab'n zik op 'n kop en an 't gat, net as leu, dee'j alle dage in Riessen keunt zeen loopn. Niks as kwebbeln'n dee'n dee dee's, griepm en mattel'n een en al bedriewig- haid. 'n Een' was 'n aander mangs te klook of. Eén aepken det dee niks as krab'n an 't gaas. Hee zear oons dag net as 'n klean wich. Met dee aanddere kam- meroa wolle niks te maak'n hemn. Het is net offe dr oet wil, zeg ik teengn nen op passer. Jao det wille ook zeg den keal. Det is 'n vrumd aepken, hee vret wal en toch kanne 't hier neet veen' skoonwal atte dr hier wal veskaidn van 't zulde ras hef zitt'n. Ider bod awwe um wee't voor'n nuwwe ach geew'n dette dr neet van duur geet. Hee kan spring'n oe leawn zo neet. Viej hebt um al nen. springplaanke maakt, het is net offe dech ak de kaans kriege dan mut 't um wean. Toen den oppasser de kouwe in gung, um de aepe te voor'n, toen kum den aord van den aap oet de mouw'. Met at den keal dr in wil, dut det aep ken niks as wiezen naor baown en niks as skreew'wn, den oppasser gef eawn gin ach en daor neampe de strekke waor. Tjoep daor he'j ne zitt'n mill'n in 'n dier'n tuin. De leu dee't det zaggen, dee'n niks as lachen alle oppassers dr achter an, mer ze kon' um neet vang'n. Hee har 't good bekek'n, ik zegge teeng'n den jonge van miej, wat meen iej at 't is, wee 't leste lacht lacht 't beste Wilm. Het was nen bessen dag vuur den aap, attë zik teminsen ren' kan, allene daor in de buske van Dreante. Mr den oppas ser den deank at 'n bes maol op de ribm hef ehad van zinn baas. Det harre vedeent ook, want aj dr vuur betaald wodt, dan mu'j de oongne neet vol driete hemn. GAOIT. EICHMANN „Ondanks het feit dat hier juridisch nogal wat aan mankeert dat was met de Neurenberger processen trouwens ook het geval zijn de vangst en de berech ting verantwoord omdat het hier een ge val betreft dat buiten alle proporties gaat waarop de normale recherche en rechts pleging ingesteld zijn. Het zou een onvoorstelbaar onrecht zijn om een man als Eichmann, als men hem te pakken kan krijgen, niet te grijpen en, als men het berechten kan, niet te be rechten. Want hier geldt het woord van Bassa- nio in de „Koopman van Venetië": „To do a great right, do a little wrong", (om waarlijk recht te doen, pleeg luttel on recht). En zou hier ook niet gelden het woord van de prediker: „Allerlei heb ik gezien in mijn ij dele dagen: Er is een rechtvaar dige, die ondanks zijn gerechtigheid te gronde gaat en er is een goddeloze, die ondanks zijn boosheid een lang leven heeft. Wees niet te zeer rechtvaardig en gedraag u niet al te wijs; waarom zoudt gij u zelf tot verbijstering brengen?" (Pred. 7 15—16). Wij verwachten dat Israël voor een waardige en verantwoorde rechtspleging zal zorgen. En het is goed dat de grote gruwel van de jodenvervolging nog eenjs opnieuw voor het wereldgeweten, dat zo licht vergeet, zal worden gelegd." „Klik" en hij staat erop, ver eeuwigd voor het fotoalbum. Dat deed zij even. Let u ook eens op haar frisse katoenen jurkje. Bloemen zijn van de zomer in de mode. U zult ze op talloze vrolijke toiletjes zien, om alles een extra zonnig voorkomen te geven. Wie zou daar bezwaar tegen hebben? (Foto „Modenieuws") wacht op de eisen of wensen van werk- nemerszijde. In het jaarverslag van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond worden enige waardevolle opmerkingen gemaakt. Het verbond constateert dat los van de wen selijkheid der arbeidstijdverkorting een beperking van drie uur per week zal lei den tot een loonkostenstijging van 6 a 7 pet. per uur. Daarom adviseert men tot een geleidelijke invoering of tot uitstel, omdat er opnieuw prijsstijgingen in het leven worden geroepen. Ook constateren de werkgevers, dat er bedrijfssectoren zijn waar van invoering in 't geheel geen sprake kan zijn. In de pre-adviezen voor de Nederland se Mij. voor Nijverheid en Handel, die dit jaar dit vraagstuk tot onderwerp van hun algemene vergadering zullen maken, benadert Prof. Kuin het vraagstuk uit voerig vanuit de economische hoek. Hij ziet in Nederland een achterstand verge leken bij de omringende landen. Hij wijt deze aan overbevolking en aan de ar- beidsschuwheid van de gehuwde Neder landse vrouw, als wij het zo mogen noemen. Willen wij arbeidstijdverkor ting invoeren, dan moet er een verhoog de produktiviteit tegenover staan of er moeten meer arbeidskrachten beschik baar komen. LIEVER MEER TIJD DAN MEER LOON. De behoefte aan arbeidstijdverkorting spruit voort uit een preferentie aan meer vrije tijd boven meer loon. De problemen er aan verbonden concentreren zich op het vinden van meer recreatiemogelijk heden en de aanleg van meer goede we gen. Deze behoeften spruiten voort uit de vele lange week-ends, waarbij men er op uit zal willen gaan. Het toerisme en het transport zullen dus profiteren. Maar de werknemers zullen onmiddellijk ook weer met looneisen komen en daarmee acht hij het gevaar van inflatie volko men. Prof. Olderdorff, de andere pre-advi- seur, richt zijn aandacht op de neiging van velen om zelf karweitjes op te knap pen en op de toenemende tendens er een tweede baantje bij te nemen, waardoor de kleine ambachtsmensen schade zullen lijden, omdat de bijverdieners onder de prijs zullen gaan werken. Prof. Kuin meent, dat door inschake ling van meer gehuwde vrouwen het probleem deels kan worden opgelost, ter wijl voorts de arbeidsmarkt zelf correc ties zal vinden met het principe van gelijke betaling voor gelijksoortige ar beid als versterkende factor. MEER GELD, MEER LUXE. Inderdaad staan wij op de arbeidsmarkt voor aanzienlijke verschuivingen. Er zul len meer gehuwde vrouwen aan het ar beidsproces gaan deelnemen. De vrije tijd zal een drang naar meer luxe produ ceren. Daarvoor moet er geld op tafel ko men. De man beschikt over meer vrije tijd en 'kan een deel van de zorg voor het gezin overnemen. Wij laten de sociale gevolgen en de beoordeling daarvan bui ten beschouwing. Welke tegenstand er ook uit sociale overwegingen moge ko men, het zakenleven verstaat de kunst om behoeften dwingend op te wekken. Reeds het heden leert ons hoezeer men bereid is tot het brengen van offers ter- wille van de materie. Het zal niet mogelijk zijn de arbeids tijdverkorting tot enkele bedrijfstakken te beperken. De gedifferentieerde loon vorming kan ons daarbij tot voorbeeld dienen. De bevoordeelde bedrijfstak ken zullen de achterblijvende zoveel schade berokkenen door wegzuigen van arbeidskrachten, dat alle branches wor den meegesleurd. Tenzij er dwangmiddelen worden ge bruikt, zal de vrije tijd worden aange wend voor overuren, het aanvaarden van bijbaantjes en een uitbreiding van de doe-het-zelf-a'kties. Het kom tons voor dat deze verschuiving vrijwillig moet worden aanvaard. Zij is met geen juri dische rem tegen te houden. Bij deze ont wikkeling zal eerst blijken of de arbeids tijdverkorting' wordt gewenst om in komstenverhoging mogelijk te maken of om werkelijk vrije tijd te krijgen. VRIJHEID GEVRAAGD. Wanneer het bedrijfsleven de aanpas sing met zelfbeheersing accepteert en de overheid niet overgaat tot het instellen van een verplicht lang weekeinde, dan zullen bijvoorbeeld de toppen in de dis tributiebedrijven, die in het weekeinde liggen, kunnen worden opgevangen door een groter aanbod van hulpkrachten, die dan elders vrij zijn. Daarmee zijn het winkelbedrijf en ook de economische ak- tiviteit gebaat. Wij willen derhalve pleiten voor zo veel mogelijk vrijheid in de vrije tijd. Geen verbod om 's zaterdags te werken of zijn zaak open te hebben. Geen verbod om karweitjes op te knappen of er een tweede baantje bij te hebben. Het zal kansen bieden aan hen die willen wer ken en aan hen, die voor enkele dagen per week een werkkracht zoeken. En het biedt mogelijkheden aan zelfstandigen, die hun levensvreugde zoeken in het op bouwen van hun zaak en daarbij geen knellende geboden kunnen gebruiken. Wie werken wil, moet het economisch leven kunnen dienen. Alleen in vrijheid zal de verkorte werkweek zegen bren gen. Drs. MIERLO.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2