Rijssen buiten de wallen eemafkè Vorstelijke giften van Ter Horst Co. aan Rijssense (en Holtense) verenigingen Koninklijke onderscheiding voor 24 werknemers van Ter Horst Co. M-trui, eenvoudig uniform voor stoere M-brigadiers Voor trouwe werknemers in toekomst: Ereteken in zilver of in goud Schotse Volksdansgroep speciaal voor Ter Horst Jubileumfeesten naar Rijssen Burgerlijke Stand Uitstapje bejaarden Opname in het Stamboek Mededeling met veel waardering en bewondering ontvangen WINNAAR PRIJSVRAAG BUSSINK'S DEVENTER KOEK In Groot-Brittanië: Grote populariteit RIJSSENS OUDHEDEN WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN! De verbondenheid van de directie (van de familie) van Ter Horst met de Rijs sense gemeenschap werd gisteravond in het Volkspark op een treffende wijze ge demonstreerd door de mededeling, die de heer A. H. ter Horst deed, dat men bij gelegenheid van het 125-jarig jubileum ook de Rijssense gemeenschap in de vreugde wilde betrekken. Het bekend worden van de aanbieding van de bedragen aan diverse verenigin gen zal zonder twijfel door de bevolking met bewondering en blijdschap en waar dering worden ontvangen. De directie van Ter Horst en Co. heeft met deze jubileumgiften een grootse daad gesteld, waarin men 'bewijst voor het verenigingsleven, vooral op het terrein van de sociale en culturele zorg een gro te belangstelling aan de dag te leggen. De heer Ter Horst maakte bekend, dat zal worden geschonken: aan het Wit-Gele Kruis aan het Roode Kruis, afdeling Rijssen aan het Groene Kruis, afdeling Rijssen aan de speeltuinvereniging „Irene" aan de speeltuinvereniging „Margriet" f 2000,- aan de Plattelandsbibliotheek Rijssen f aan de EHBO afd. Rijssen f aan het Roode Kruis, afdeling Holten f 500,- ahn het Groene Kruis, Holten f 5000,- De vele aanwezigen (ongeveer 1600) f 1600,- f 2000,- f 15000,- f 2000,- 5000,- 1000,- er was minder dan 3 pet., zieken inbe grepen, afwezig begroetten deze me dedeling met grote waardering en zon der twijfel zullen de besturen en de le den van deze verenigingen deze vorste lijke schenkingen in grote dankbaarheid accepteren. De door de N.V. Bussink's Deventer Koekfabrieken uitgeschreven prijsvraag (speciaal voor Rijssen) werd gewonnen, door de heer A. J. Bruins: met de vol gende slagzin: Wee't in Riessen traktee't op Bussink's Ellekooke, Den steet as heel gastvriej te booke. De fa. A. ter Harmsel, Haarstraat 2, waar de heer Bruins de Deventer koek had gekocht, ontving eveneens een prijs. Na zijn huldigingsrede deelde burge meester Landweer mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de eremedaile in brons, verbonden aan de orde van Oran je Nassau, te verlenen aan de volgende werknemers van Ter Horst en Co. Mej. H. Nijland, Haarstraat 55, Rijs sen, stopster. De heren: A. J. Boerman, Dannenberg 83, Rijssen, reserve-machinedrijver. H. Langkamp, Holterstraatweg 7, Rijs sen, keurder. Gr. Rozendom, Markeloseweg 89, Rijs sen, getouwsteller. G. Nijland, Nassaustraat 7, Rijssen, we ver. H. Paalberends, Koninginneweg 32, Rijssen, wever. J. Vos, Haarstraat 158, Rijssen, plaats werker. J. Ligtenberg, J. ter Horststraat 34, Rijssen, arbeider bij de breaker-finisher. G. ten Hove, Esstraat 119, Rijssen, af- blazer. Door de heer A. H. ter Horst werd me dedeling gedaan van het feit, dat de di rectie heeft besloten een ereteken in te stellen, dat zal worden uitgereikt aan werknemers, die 25, 40 of 50 jaar in hun dienst zijn geweest. Aan hen die 25 of 40 jaar bij Ter Horst en Co. hebben gewerkt, zal een ereteken in zilver worden uitge reikt en aan hen, die 50 jaar trouwe dienst hebben verricht, #en ereteken in goud. Als symbool van de waardering, die de RIJSSEN Geboren: Jenneken, dv H. Nijland en J. W. Pas, Haarstr. 137. Josien, dv W. Wesselink en J. Vijfschaft, Boomkamp 7. Gerrit, zv A. Brinkman en F. Plui- mers, Lentfersweg 61. Johanna Wil- helmina, dv H. Karkdijk en G. Zwofe- rink, Hangerad 35a. Beert, zv M. San- derman en J Pennink, Walstr. 45. Willemina, dv G Vos en G. Tempelman, Welleweg 11. Ondertrouwd: Arend Jan Poortman, 27 jr., Rijssen, Rozengaarde 47 en Gerrit- dina Grooten, 21 jr., Rijssen, Nijverdalse- weg 32. Dirk Beldman, 27 jr., Rijssen, Keizersdijk 6 en Tonia Johanna Hoekjen, 25 jr. Wierden, Smeijersdijk 7. Ger rit van Brummelen, 25 jr., Ede, Vaar- kamperengweg 43 en Hermina Poortman, 19 jr., Rijssen, Rozengaarde 47. Arend Baan, 43 jr., Rijssen, Bleekstr. 1 en Jantina Dokter, 26 jr., Almelo, Ootmar- sumsestr. 85. Getrouwd: Gerrit Jan Nijsink, 30 jaar, en Rika Aleida Boode, 22 jr., Rijssen, Wierdensestr. 93. - Henricus Herman- nus Spekreijse, 22 jr. en Josephina Wil- helmina Tijhaar, Rijssen, Holtentorens- weg 11a. Jannes Dangremond, 24 jr. en Petronella Wisselo, 25 jr., Rijssen, Lentfersweg 72 Dirk Hermannus Schooten, 28 jr. en Johanna Hendrika ten Hove, 26 jr., Wierden. Hexelseweg 59a. Arend Jan Waggeveld, 28 jr. en Fenneken Schippers, 28 jr., Rijssen, Nij- verdalseweg 50. Overleden: Willemina Johanna ter Harmsel, 67 jr., wed. van J. Kippers, Hutten wal 9 Johanna Gerritdina Harmsen, 56 jr., dv H. J. Harmsen en G. Fineman, Baankamp 4. Hermanhus van de Riet, 67 jr., weduwnaar van J. Harbers, Markeloseweg 26. Jannes Baan, 37 jr. ev W. Harbers, Enterstraat 133. directie voor hun trouwe werknemers heeft, werden drie werknemers het ere teken door de heer Ter Horst op het po dium opgespeld. Voor de 50-jarigen viel deze eer te beurt aan de heer D. ten Ho ve; voor de 40-jarigen aan de heer G. H. Wessels en voor de zilveren jubilarissen aan de heer A. M. Geuzendam. G. Grooten, Nijverdalseweg 32, Rijs sen, wever. J. Brinks, Nijverdalseweg 8, Rijssen, aanknoper. G. Koster, Baankamp 8a, Rijssen, voorman poetser. D. J. Wolterink, Tabaksgaarde 42, Rijs sen, plaatswerker. G. J. Kreijkes, Holterstraatweg 150, Rijssen, wever. E. J. Ligtenberg, Weijerdsteeg 17, Rijs sen, garenmaker. G. H. Koster, Nijverdalseweg 13, Rijs sen, wever. J. Waanders, Dannenberg 9a, Rijssen, getouwsteller. D. J. Bruins, Esstraat 26, Rijssen, we ver. J. v.d. Berg, Weijerdsteeg 25, Rijssen, wever. J. W. Fransen, Pr. Bernhardstraat 22, Rijssen, copsspoeler. F. H. Nijland, Rozengaarde 30, Rijssen, zakkenkeurder. Mej. J. A. Schovers, Enterstraat 90, Rijssen, naaister. De heren: J. Voortman, Dannenberg 57, Rijssen, wever. G. Ligtenberg, Haarstraat 74, Rijssen, merker. De burgemeester reikte de onderschei dingen persoonlijk aan de jubilarissen uit op het podium, dat in het midden van de feestzaal is ingericht. De burgemeester feliciteerde de jubi larissen (essen) op hartelijke wijze en hij sprak de hoop uit, dat allen de de coratie nog vele jaren met ere zouden mogen dragen. Hoewel de inzet van de feestelijkheden van gisteravond een min of meer intiem en officieel karakter droeg was er toch gezorgd voor ontspanning, waarin o.a. door de muziekvereniging Wilhelmina een groot aandeel werd geleverd. Op voortreffelijke wijze werd het ar rangement „Mooi Riessen" uitgevoerd, dat met ere eens Riessen» Volkslied kan wor den genoemd. Zoals bekend is het gedicht gemaakt door wijlen de heer J. H. Mekenkamp, de muziek bij deze voortreffelijke lofzang op de stad Rijssen werd geschreven door de heer A. E. P. Sommer. Na afloop van het officiële gedeelte trad op de beroemde Schotse dansgroep „The Cheadle Scottish Dance Group". Deze groep, die in Groot Brittannie en Schotland een grote populariteit geniet is speciaal voor de Ter Horst jubileumfees ten naar Rijssen gekomen. Meerdere malen is deze groep opge treden voor de BBC en ook is men ver schillende malen in het buitenland ge weest. De groep bestaat uit 17 leden en is en thousiast over de wijze waarop men in Rijssen is ontvangen. Met grote overgave hebben alle leden jaren geoefend om het peil te bereiken waarop men nu kan bo gen en ieder lid van de groep beoefent de oude volksdanskunst melj hee-1 veel liefde aldus de leider van de groep, waar mee wij eenj kort gesprek voerden. Zo maakt Jong-Nederland zich op voor een uniek feest van internationale ver bondenheid. Een feest, dat grote luister toegevoegd krijgt door de aanwezigheid van H.K.H. Prinses Irene en Z.K.H. Prins Albert van Luik. Begunstigd door stralend zomerweer, maakten dinsdag de bejaardenclub van de UW met haar bestuur, een autotocht je naar Arnhem en omgeving. Bij de Pos- bank werd een kopje koffie gedronken en genoten allen van het mooie uitzicht. Daarna werd naar het park Rozendaal gereden, vervolgens Arnhem. Op de terugtocht werd in Apeldoorn de Julianatoren bezocht en werd de in wendige mens versterkt. De oudjes genoten zeer van de diverse attracties. Voor de fokvereniging „Rijssen Om streken" te Rijssen, werden door de In specteur van Het Ned. Rundvee-Stam boek, de Heer Terlouw, de volgende die ren opgenomen: Ria, B 79, H. J. Bloemendal, Eisen Sietske, B 81, H. J. Bloemendal, Eisen. Boukje 100, B-77, H. J. Bloemendal, Ei sen. Mientje, Bc-76, Wed J, Vossebeld, Rijssen Rijssen. Annie 83, B-76 G. W. J. Kok, Rijssen. Pietje 2, Bc+75, E. H. J. Altena, Rijssen. Bosma 1, Bc+75, E. H. J. Altena, Rijssen. Nautje, B 79, J. Kamphuis, Rijssen. Mina 9, B-77, J. Kamphuis, Rijssen. Beatrix, B-77, J. Kamphuis, Rijssen. Ekje 7, B-76, H. ter Haar, Zuna. Elsje 13, Bc+75, H. ter Haar, Zuna. Doortje 3, B-76, H. ter Haar, Zuna. Ruurdje 6, Bc+76, R. E. J. Baan, Zuna. Betsie, B-77, R. E. J. Baan, Zuna. Koosje, B-78, R. E. J. Baan, Zuna. Dora 14, B-77, J. H. Klein Spenkelink, Zuna. Annie, B-76, G. Schutten, Zuna. Sottrumer Mina 4, B 79, H. Bolink, Nij verdal. Marijke 5, B-77, J. Jansen Lorkeers, Nijverdal. Agatha, Bc+76, D. Bruins, Zuna. Roosje, Bc+76, G. Peddemors, Rectum. Pietje 3, B-78, G. Peddemors, Rectum. Jet, B-77, J. Mokkelencate, Rectum. Sietske 8, B-77, Wed. J. H. v.d. Riet, Rec tum. Martha 11, B-76, Wed. J. H. v.d. Riet, Rectum. Roosje 3, B-76, Wed. J. H. v.d. Riet, Rec tum. Riek 4, B-76, H. ten Brinke, Enter. Heidie, B-76, H. ten Brinke, Enter. Jo 2, B-77, G. J. Brok, Enter. Coosje 3, Bc+75, G. J. Brok, Enter. Geertje 2, B-77, H. Wolves, Enterbroek. Aafke 7, B-78, H. Wolves, Enterbroek. Doortje 7, B-76, H. J. Luttikhedde, Enter broek. Maaike 8, B-77, H. J. Luttikhedde, En terbroek. Rolina, B-77, H. J. Luttikhedde, Enter- PRIJZEN VEEMARKT VAN 30 MEI 1960 Aangevoerd: 1276 stuks vee, runderen 112, varkens 1164. Prijzen: 12 vette koeien, eerste kwa liteit van f. 2,90 tot f. 3,10 per kg slaeht- gewicht. 46 melk- en kalfkoeien van f. 900,- tot f. 1050,- per stuk. 27 pinken van f. 550,- tot f. 650,- per stuk. 15 graskalveren van f. 350,- tot f. 450,- per stuk. 12 nuchtere kalveren van f. 40,- tot f. 50,- per stuk. 34 drachtige zeugen van f. 225,- tot f. 285, per stuk. 23 loopvarkens van f. 65,- tot f. 80,- per stuk. 1107 biggen van f. 38,- tot f. 50,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel goed, prijzen iets ho ger. Varkens en biggen: Handel rustig, prij zen onveranderd. De nieuwe gouverneur. Hoe de Vrouwe van de Oosterhof ook te keer had gegaan tegen de koster- schoolmeester, het had haar weinig ge holpen. Zij had gefoeterd op haar gemaal dat deze zo slap was en weinig doortas tend. Maar ondanks dat bleef zij als klant Janna trouw, omdat er in de verre om trek nergens een betere naaister was te vinden. En daar was er nog iets wat Jan na vóór had op anderen. Janna vroeg na melijk niet dagelijks om geld. Want de Rijssense schoolmeester was een goed econoom. Dit had de heer van Voorst van de Grimberg ondervonden. Peter van Voorst, Baron van Voorst dan wel te verstaan, was een uitstekend generaal- majoor ten dienste van het land. Maar een econoom was hij niet en daarom nam hij de Rijssense schoolmeester in de arm. Deze werd tijdelijk rentmeester op de Grimberg. De generaal van Voorst was gewoon zonder tegenspraak te comman deren en wist niet anders, dan dat stom zijn bevelen werden opgevolgd. Toen hij dat aan schoolmeester De Voogd vertel de, klapte deze de boeken dicht, boog hoffelijk en sprak: „Zoals U wilt, mijn heer baron. Maar dan moet U een andere rentmeester nemen. Ik wil hier op den huize Grimberg niet voor Jangat zitten." De baron commandeerde: „In de hou ding!" Maar er gebeurde niets. De Voogd greep zijn hoed en jas en wilde vertrek ken. Maar de generaal-majoor liet hem niet gaan. Ik heb U geroepen om orde op zaken te stellen en duld niet dat gij weg gaat. De Rijssense schoolmeester repli ceerde, en niet zo zuinig ook. En toen deed de baron van Voorts iets wat hij nog nooit in zijn leven had gedaan. Hij gaf de Voogd volmacht om alles zo mo gelijk weer financieel gezond te maken. En de Rijssenaar ging op echt Rijssense manier aan het bezuinigen. Diep ging het mes er in. Binnen een half jaar waren twintig man huispersoneel ontslagen en er bleef nog genoeg personeel over. De bossen werden nagezien. Oude bomen verwijderd en nieuwe aangeplant. Ze venmaal moest een Rijssense pluimvee handelaar aanrukken om oud pluimvee te halen op de Grimberg. De generaal- majoor was weer vertrokken naar zijn standplaats Bergen op Zoom. En de Vrouwe van de Grimberg beklaagde zich diep over de dictatuur van die luizige schoolmeester, die ter kwader trouw door haar man als beheerder over de Grimberg was aangesteld. Diep gegriefd vertelde zij aan de Vrouwe van de Oosterhof, dat de schoolmeester de Voogd haar achter de vodden zat. En eiste, dat elke cent die zij uitgaf verantwoord moest worden. Toen na anderhalf jaar de generaal-majoor de boeken eens nakeek, schrok hij over zijn eigen uitgaven. Hij ontbood zijn rent meester bij zich en verzocht diverse pos ten uit de administratie te lichten. Doch de Voogd hield de poot strak. Mijnheer de baron, riep hij, ik ben door U beëdigd en houd mij aan dien eed. Gezonde boek houding of niets. Toornig greep Jonker van Voorst zijn beurs, betaalde zijn rent meester voor het gedane werk en ont sloeg hem. Toen hij zijn vrouw vertelde wat hij gedaan had, roemde deze hem vele maanden. Zij, de Vrouwe van de Grimberg, kon nu weer heerlijk grasdui nen en niets geen gekijk op de vingers van die Rijssense proleet. Intussen was het op de Oosterhof misgelopen. Men had voor de Jonge Jonker al drie gouverneurs gehad. Met het kind was geen land te be zeilen en de baron Ernst van Ittersum ontbood de koster-schoolmeester. Er moest verandering komen, betoogde de heer van de Oosterhof met klem. Er was inmiddels een tweede kind gekomen, een freule, en de Jonge Jonker was hoogst cngezeggelijk en brulde vaak dat hij Derk wilde terug hebben. En nu vroeg de heer van de Oosterhof wat de schoolmeester er van dacht. En de meester stak zijn ge dachten niet onder stoelen en banken en de heer van de Oosterhof haalde zijn vrouw er bij, zodat deze ook kon verne men wat er aan het kind schortte. De conclusie van de voogd was, dat er aan het kind geen bliksem schortte. Het lag hem aan wat anders. Op school is hij al tijd vlijtig, maar de oorzaak? Verder kwam de schoolmeester niet. Mevrouw viel hem met schel gekrijs in de rede en zij vergat een ogenblik zich in beschaafd Hollands uit te drukken en op zijn Sal- lands schold zij de schoolmeester de huid vol. Maar daar kwam men niet verder mee. En de heer van de Oosterhof infor meerde zo los weg of de meester na schooltijd de jongen les wilde geven. Daar moest de schoolmeester nog over denken. Dat was een diep ingrijpende kwestie; een gouverneur was beter. En of de schoolmeester zo iemand wist. Daar zou hij eens over denken. Op Warmelo bij Diepenheim was een jonge huisvrouw gekomen uit het Utrechtse. Janna was haar aanbevolen door mevrouw van Heerdt. Nu lag Rijssen wat Diepenheim betreft niet bepaald naast de deur, maar de heer van Warmelo, baron Sloet, had alles voor zijn jonge vrouw over en daar om reed hij op een bepaalde dag naar Rijssen. Op de terugtocht zou dan een be zoek aan Eisen worden gebracht. Op het huis te Eisen woonde nog een verre nicht van de heer van Warmelo. De tocht ging over Goor en Eisen en de jonge Vrou we van Warmelo was verrukt over de heerlijke vergezichten, die het Elsener landschap bood. Mijnheer Sloet wees links en rechts. Het was navenant, vond mevrouw. En in de beste stemming be reikte men Rijssen. En te Rijssen was men voor een of andere bijzonderheid de stad aan het versieren. Temidden van een troep werkenden liep een soort heer in hemdsmouwen en die werkte mee, gaf aanwijzingen en keek of de versiering het goed deed. Tot hem wendde zich de heer van Warmelo en vroeg naar Eet adres van een zekere naaister, die Janna moest heten. Dat is mijn vrouw, riep schoolmeester de Voogd, ik ga met U mee, mevrouw en mijnheer. Het viel de vrouwe van Warmelo op, dat niet de een of andere boerenkinkel voor haar stond, maar een man die de wereld kende. De schoolmeester ging voor en toen ze aan diens woning aankwamen, verontschul digde de Rijssense schoolmeester zich, dat hij geen betere woning had. Maar Uw huis is mooier dan de pastorie van Die- In alle delen van ons land maakt de jeugd zich op voor de grote M-dag U te Utrecht op 7 juni a.s. Velen van hen zul len dan gestoken zijn in een gloednieu we, echte M-trui. broek. Winke 5, Bc+76, G. Kuipers, Enter. Janny 7, B-77, F. W. Pluimers, Enter. Reintje, B 80 KS, B. Ezendam, Enter. Boukje 12 B-76, Wed. H. Slag, Enter. Boukje 11, B 79, G. Kuipers, Jagersweg, Enter. Anneke 4, B 80, Wed. W. Meilink, En ter. Sijke 5, Bc+75, Wed. W. Meilink, En ter. Janke 23, B-77, Wed. H. J. Bloemen- daal, Enter. Janke 25, B-78, Wed. H. J. Bloemen- daal, Enter. Wijker Odium (Stier) B-77, Wed. Js. Vos sebeld, Rijssen. Corrie 55, B-78, G. H. Baan, Zuna. Hennie 3, B-77, H. Scharphof, Zuna. Aaltje 50, B-77, H. ter Avest, Notter. Aaltje 51, B-78, H. ter Avest, Notter. Rika 5, B-78, H. ter Avest, Notter. Wiepkje 1, Bc+76, Wed. A. J. Eertink, Notter. Wiepkje 2, B-78, Wed A. J. Eertink, Notter. Annie, Bc+75, A. J. ter Avest, Notter. ter. Fietje 35, B-76, J. Harmsen, Notter. Ida 2, B-76, H. v.d. Riet, Notter. Antje 3, B-76, G. Vruggink, Rectum. Antje 5, Bc+76, G. Vruggink, Rectum. Frida 3, Bc+75, Gez. Lammertink, Rec tum. Hovinga 50, Bc 79 K.S. H. van Pijkeren, Wierden. Boukje 23, B 79, H. van Pijkeren, Wierden. Wierden. Lieze, B-76, J. A. v.d. Vegte, Rijssen. Sjoukje 4, B 80, G. H. Spekenbrink, En ter Franske 4, B 80 K.S. G. H. Speken- brink, Enter. Franske 6, B-78, G. H. Spekenbrink, En ter. Dika 4, B-77, Wed. J. de Wilde, Enter. Maaike 2, B-76, F. H. Kerkhof, Enter. Elza 65, B-79, Wed. M. Mensink, Enter. Anna 3, B 79, Pluimers, Enter. Annie, B-76, Pluimers, Enter. Minke 25, B 79, H. J. Lammertink, En ter. penheim, lachte mevrouw van Warmelo. Rijssen viel haar werkelijk mee. Voor stellen deden de edelen in die dagen zich tegenover de gewone burgerbevolking nog niet. Zij vertelden gewoon waarvoor zij kwamen. Maar ze gingen in de goed verzorgde kamer toch wel plaats nemen en dronken koffie. De Voogd zelf onder hield zich op een prettige discrete ma nier met het echtpaar Sloet. En de heer van Warmelo dacht bij zichzelf: Waar hebben zij in Godsnaam te Rijssen zulk een koster-<schoolmeester vandaan ge haald? De man zou op een klein kerk dorp geen slecht figuur slaan als domi- né. De Voogd informeerde of er in het Utrechtse nog een gouverneur te krijgen was. Mevrouw zou er eens over denken. En Janna had er weer een nieuwe zeer veel eisende klant bij. Een week verliep en weer werd mees ter de Voogd op de Oosterhof ontboden. Men vroeg hem wat hij er van gedacht had. Neen, hij kon er niet aan beginnen. Het was beter dat er op de Oosterhof een gouverneur kwam die tevens huis meester was. Dit was mevrouw gloeiend met hem eens. De heer van de Oosterhof, Rijssenaar in hart en nieren, was het niet met hen eens. Hij kende de bevolking van de stad Rijssen van haver tot gort. Hij kende de noden en geneugten van elke boer, steenbakker en turfgraver. En deed wel eens een oog dicht op het stuk van vinken vangen. Maar als het te bar werd, greep hij in. Maar toen de Voogd de Jonge Mevrouw van Warmelo noem de en die er misschien wel raad op wist, werd de Voogd om bemiddeling ge vraagd. En hij beloofde het. Het kwam goed uit, want morgen na de middag moest hij voor zijn vrouw naar Warmelo en daar zou hij de zaak aan de Vrouwe voorleggen. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4