De herdenkingsavond werd geopend door de heer A. H. ter Horst, die de volgende rede uitsprak Moeder Hoge Koninklijke onderscheiding voor de heer A. H. ter Horst Gratificatie grote verrassing voor weduwen, gepensioneerden en actieve werknemers TBABYDERMSrS Jaargang 38. No. 22 (Tweede Blad). VRIJDAG 3 JUNI 1960 Bewijs van grote waardering voor de verdiensten van deze Rijssenaar, maar tevens van de overige leden van de Directie en van allen, die tot de bloei van deze groite onderneming hebben bijgedragen Veer he* tere Baby-hyid;® Reactie: HEE IS RAAK! Weekblad voor Rijssen Officiële herdenkingsavond was een indrukwekkende gebeurtenis Het is mij een bijzonder groot genoe gen U namens de directie van harte wel kom te heten op deze herdenkingsbijeen komst ter ere van het 125-jarig bestaan van ons bedrijf. Op hoge prijs wordt door ons gesteld de aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel, de Burgemeester van Rijssen, de Raad van Commissarissen en Aandeelhouders en het verheugt ons zeer dat U allen gevolg hebt willen geven aan onze uitnodiging. Zelden hebben wij zo'n grote bijeen komst gehad en ik dank U allen hartelijk voor Uw trouwe opkomst. Wij kunen dan ook gerust zeggen, dat de hele Ter Horst-gemeenschap hier aan wezig is. Wij zijn hier vanavond bij elkaar om het 125-jarig bestaan van onze jutefa- briek te herdenken. Wij herdenken en vieren dit 125-jarig bestaan, omdat het 100-jarig jubileum in de crisisjaren viel. Omdat over het verleden door de cou ranten reeds zoveel geschreven is, wil ik het laten bij enkele bijzondere feiten. 125 jaar geleden in 1835 begon G. H. ter Horst met een weverijtje van waarschijnlijk 47 getouwen. In 1850 werden in onze fabriek voor het eerst jutegarens verwerkt, die uit Schotland werden geïmporteerd. In 1864 werd begonnen met een jute-spinnerij ter voorziening in de behoefte aan garens van de weverij. De eerste patentbrief dit was een vergunning tot het houden van een fa briek, dateert van 1836 en was onderte kend door burgemeester J. Dikkers. Deze patentbrief luidde als volgt: „De regering van Rijssen heeft in- gévolge het bepaalde bij de wet op het patentrecht aan de persoon van T. H. ter Horst Dzn., wonende te Rijssen, het tegenwoordige patent af als veldsteenbakker met vijf werklie den. Koopman tabel 14 No. 6. Wever van allerlei soort met zeven en veer tig weefgetouwen en negen en veer tig werklieden. w.g. De Burgemeester J. Dikkers." De oudste bekende werknemers waren: J. H. Kamp, D. J. Spenkelink, J. Mo lenkamp, H. Trost, Dirk Schutten, Gait Averesch, H. Teunis, Berend Bruggink, Hendrika ter Steege, J. Schutten, Wolter Senderick, G. T. Dakhorst Lamfasseskas- senberg, Hendrika ter Haar, J. H. Wib- belink en Hendrika Polakker. Na dit bescheiden begin is onze fabriek geleidelijk gegroeid tot wat het nu is. Het zou verkeerd zijn te denken, dat wij, zoals we hier zitten, het bedrijf heb ben groot gemaakt; want verschillende generaties werknemers en werkgevers hebben ons bedrijf groot gemaakt. Wij kijken dan ook met respect terug op vorige generaties en zijn er trots op, dat wij allen - zoals we hier zitten ook een steentje hebben mogen bijdra gen. Vele initiatieven zijn door werkgevers van Ter Horst en Co. N.V. genomen en men had deze niet durven nemen, als men niet overtuigd was geweest, dat zeer trouwe en accurate werknemers hun beste krachten wilden geven. Een woord van dankbare herinnering is dan ook zeker op zijn plaats voor alle mensen van ons bedrijf, die reeds over leden zijn, maar toch ook een woord van dank aan U allen voor de grote pres taties, die U gedurende Uw tijd gele verd hebt. Op een dag als deze kunnen wij dan ook allen trots zijn op onze gezonde en sterke onderneming met haar vele socia le instellingen. Wij kunnen ook trots zijn op de vele trouwe medewerkers, want het meren deel komt als jong meisje of jongen en dient zijn tijd uit tot de pensioengerech tigde leeftijd. Hierdoor is tevens de ge meenschapsband tussen ons allen zo sterk. Ik hoop van harte, dat deze band, de trouw, de ijver, de werklust en de lief de voor het bedrijf, die U allen bezielt, tot in lengte van jaren zullen mogen blij ven bestaan, zodat wij ook na dit feest, opgewekt en gerust verder zullen mogen werken aan dit mooie bedrijf. Moge het ons gegeven zijn onze werk zaamheden te volbrengen. Na de rede van de heer A. H. ter Horst sprak burgemeester Landweer de vol gende huldigingsrede uit: Mijnheer de Commissaris der Koningin, Mijnheer de President Commissaris, mijne heren Directeuren, dames en heren. Op deze voor geheel Rijssen zo belang rijke en vreugdevolle dag wil ik U aller eerst namens het gemeentebestuur de hartelijke gelukwensen met het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Jutespinnerij en -weverij Ter Horst en Co. aanbieden. Wanneer ik zij het in vogelvlucht de geschiedenis van Uw bedrijf naga, valt mij duidelijk op, dat de ontwikkeling na de grondvesting in 1835 en de uit bouw in de tweede helft der negentiende eeuw, zomede de verdere ontplooiing ge durende de 60 jaren sedert de eeuwwis seling, geleid zijn door mannen, die van aanpakken wisten en beschikten over kennis van zaken, een ver-vooruitziende blik en een aangeboren eigenschap hun vele medewerkers van hoog tot laag te bezielen. De historie van Ter Horst en Co. geeft te zien, dat de weg van produktie en af zet lang niet altijd over rozen gegaan is. In dit verband behoeft slechts gewezen te worden naar de omstandigheden tij dens de wereldoorlogen en de situatie in de periode 1928-1939, toen een ernstige economische depressie industrie, handel en scheepvaart van ons land trof. Maar na iedere teruggang of inzinking volgde in Uw bedrijf een snelle opleving, die resulteerde in produktievergroting en kwaliteitsverbetering, mede mogelijk gemaakt door modernisering van machi nepark en rationalisatie in het produktie- proces, terwijl het geheel uiteraard werd afgestemd op de vraag naar het jutepro- dukt in binnen- en buitenland. Dat Uw bedrijf met de tijd weet mee te gaan, wordt wel het beste gedemon streerd in de verscheidenheid, die in de kollektie van de Firma Ter Horst wordt aangetroffen. Naast de zakken, die nog immer in be langrijke hoeveelheden uit de weverij komen, zijn het de doeken voor de lino- leum-industrie, voor de tapijtfabrieken, voor de matrassenfabricage, jute beno digd bij de bekleding van auto-carosse- rieën, jute voor asphaltbedekking, jute als isolatiemateriaal bij de vervaardi ging van elektriciteitskabels enz. enz. Gelet op de veelheid, mogen wij stel len, dat in vrijwel iedere woning een in Uw fabrieken vervaardigd artikel te vin den moet zijn. Ik heb met het voorgaande willen aan tonen, dat Uw bedrijf, heren directeuren, van een grote betekenis is. In de eerste plaats voor Rijssen; U zult deze, wat ego- istisch lijkende, uitlating van een burge meester zeker kunnen begrijpen. Maar ook in landelijke zin is Ter Horst en Co. van importantie. Als groot textiel bedrijf neemt U een vooraanstaande plaats in in het Twentse industriële le ven. Door de levering aan buitenlandse re laties geeft U Uw deel in de zo noodzake lijke versteviging van onze nationale han delsbalans. U zult van mij willen aannemen, dat met de Rijssense gemeenschap, het ge meentebestuur trots is op Uw firma, die haar zetel sedert 1835 in onze stad heeft. Wordt over jute in den lande gesproken, dan wordt de naam Ter Horst genoemd. En bij het noemen van deze naam volgt als een vanzelfsprekendheid de toevoe ging Rijssen. In een gemeente van bescheiden groot te zoals de onze is, met haar 14000 inwo ners, betekent een industrie die aan 1400 mensen arbeid verschaft, heel veel. Uw bedrijf neemt verreweg de belang rijkste plaats in in het Rijssense leven. En dit niet uitsluitend door de grote werkgelegenheid, die wordt geboden, maar evenzeer vanwege de historische band, die tussen Ter Horst en Co. en Rijssen in de loop der jaren is gegroeid. Uw industrie aan zovele plaatsgeno ten arbeid verschaffend, de voorzienin gen die U hebt getroffen op allerlei ter rein, en dat niet alleen voor Uw eigen mensen, maar ook ten dienste van de overige inwoners onzer gemeente, zij bie den waardevolle voordelen op cultureel, sociaal en maatschappelijk gebied. Ik wil bij een gelegenheid als deze daarvan met gevoelens van dankbaarheid getui gen. Ik weet dat U van Uw kant de zeer goede kwaliteiten van Uw Rijssense werknemers op de juiste wijze weet te waarderen. Dit is tal van malen geble ken. In Rijssen en omgeving - ik denk hier bij aan Uw werknemers uit Holten en andere naburige gemeenten - heeft men een belangstelling in de goede zin des woords voor het bedrijf waar men werkt. Dit in tegenstelling met de verhou dingen in verschillende industriële cen tra elders, waar de relatie werkgever werknemer verkild is in het pure mate riële vlak. Trouw jegens en liefde voor het be drijf is hier gelukkig nog te vinden. Met de wens, dat onder Gods zegen Uw bedrijf zijn eervolle plaats in de Ne derlandse textielindustrie tot in lengte van dagen zal blijven innemen, wil ik eindigen. Rede van de heer Ledeboer. Na de rede van burgemeester Land weer werd het woord gevoerd door de heer H. B. N. Ledeboer, president-com missaris van de N.V. Ter Horst en Co. Deze bracht hulde aan de pioniersar beid, verricht door de heer G. H. ter Horst en herinnerde aan de grote aktivi- teiten, die zijn zoons hebben ontplooid, tengevolge waarvan de basis werd ge legd voor de grote gezonde onderneming, die de N.V. in latere jaren is geworden. Spreker releveerde de prettige relaties, die er daterende uit de beginjaren be staan met Van Heek en Co. te Enschede en herinnerde aan de vriendschap, die er vanouds bestaan heeft tussen de familie Van Heek en de familie Ter Horst. Spreker bracht voorts hulde aan de la tere generaties, die de kiem, die er 125 jaar geleden was gelegd, tot volle was dom hadden doen komen. Hulde bracht spreker aan de huidige directie, die ieder op hun eigen terrein, voortreffelijk werk verrichten, aldus de heer Ledeboer. Ook bracht spr. hulde aan alle werk nemers zonder uitzondering met mede werking waarvan de N.V. Ter Horst en Co. zulk een bloeiende en gezonde onder neming is geworden aldus spr. Ook had spr. veel waardering voor de heer J. J. ter Horst, die nog steeds ge ïnteresseerd is in het wel en wee van de onderneming, die hij zo vele jaren met zulk eer» bezielende overtuiging had ge diend. Namens de werknemers werd 't woord gevoerd door de heer H. Nieuwenhuis. Deze vertegenwoordiger van alle werkne mers sprak de volgende rede uit: Directeuren, President commissiaris, Commissaris van de Koningin, Burge meester, Dames en Heren, Het is mij een groot genoegen om u namens het Jubileum Comité en perso neel van harte te feliciteren met het 125 jarig bestaan van het bedrijf. Er is de laatste tijd zoveel gesproken en geschreven over de oprichters en de Directeuren van thans, dat wij gemeend hebben hier deze avond niet zo veel over te zeggen. Wij willen dan ook hier niet alleen over de Directeuren spreken, maar ook over het personeel. Toen wij dan ook hoorden, dat het be drijf dit jaar 125 jaar zou hebben bestaan, is er een comité gevormd om een com missi ein het leven te roepen. Deze commissie was spoedig gevormd. Er werden plannen gemaakt om de Di rectie een cadeau aan te bieden. Maar nu het cadeau; daar moest geld voor zijn. Het personeel werd ingeschakeld en 't idee kreeg de volle instemming. Het geld kwam er, zelfs de gepensio neerden gaven terstond hun medewer king. Er kwamen zelfs aanvragen van mensen, die buiten het bedrijf stonden. Helaas moesten wij deze mensen teleur stellen. Uit deze daad spreekt de liefde van de arbeiders voor hun Directeuren en be drijf. Maar nu het cadeau waarvoor een plan moest worden uitgewerkt. Het comité heeft de heer Bouma ge vraagd om zijn medewerking hiervoor te geven. Deze was terstond bereid om ons van dienst te zijn. Wij brengen dan ook van deze plaats een woord van dank aan de heer Bouma, ■voor het vele werk dat hij voor ons in deze heeft verricht. En nu geachte Directie, het cadeau. Hierna verschenen 4 leerlingen van de Banketbakkersvakschool uit Amsterdam, die een fraai miniatuur aandroegen (in suiker uitgewerkt)) Ivan de fontein, die door de werknemers hedenmorgen werd aangeboden, en die voor het front van 't kantoor is aangebracht. Wij hopen dat wij met dit geschenk geslaagd zijn, aldus spr. Velen zullen zeggen: „Is dit nu een ca deau voor de Directie; wat heeft dat met het bedrijf te maken". Wij menen van wel. Wij hopen dat het een symbool mag zijn van een goede sa menwerking en; dat het de bron mag zijn, waaruit, het wederzijds vertrouwen wordt geput. Als het zo is, dan zal het zeker tot ze gen zijn voor de Directie en', personeel. Nu het bekend is, dat het een fontein is, mag ik niet nalaten alle medewerkers 'n woord van dank te brengen, en wel de heren Van Dam uit Amsterdajn, de heer Hofhuis uit Enschede, de Gebr. Jansen uit Rijssen en de firma Abex uit Hoog kerk. Ook de heren Boonstra en Boode met hun medewerkers onze hartelijke dank. Mijne heren; laatst las ik in een boek, genaamd: Spoel en spade. Deze roman speelde zich af in deze streek. Het ging er over, hoe de eerste men sen er toe kwamen in het bedrijf te wer ken. Dat was niet gemakkelijk; er waren veel bezwaren die overwonnen moesten worden. Als ik dan zie dat in de etalages in Rijssen wordt uitgebeeld hoe het vroeger was, dan mogen wij hier geen reclame mee maken. Dat is ook zeker de bedoe ling van hen niet geweest. Uit hun harde bestaan hebben zij ge toond, dat ze moesten, en wilden leven. Gelukkig is er veel veranderd. De armoede is verdwenen; wij hebben een bestaan en wij kunnen leven. Wel blijven er nog wensen over, maar wij ho pen dat wij die samen kunnen oplossen. Geve God ons de kracht, dan zullen wij zeker slagen. Wij hopen, dat ons geschenk u steeds in herinnering roept dat het een cadeau is waaruit de liefde van het personeel spreekt en hun vertrouwen in de Directie. Wij wet|en dat wij Directeuren heb ben die van goede wil zijn en daarom gaan wij met vertrouwen de toekomst toegemoet. Nogmaals onze beste wensen en schen- ke God, dat het bedrijf met hun Direc teuren en personeel nog tot in lengte van jaren mag gespaard blijven en in het bij zonder onze oudste Directeur, meneer Jan. Geve God u de kracht op uw hoge leef tijd om het bedrijf nog vele jaren te be sturen. Ik wil eindigen met het lied: Op broeders, op! weest nooit versaagd, Het oog op God 'gericht; Uw weg, UW schreden niet versaagd, En welke vijand U belaagt, Steeds voorwaarts, tot het licht eens daagt, Het blijde, heerlijk licht. De herdenkingsavond van het jubileum van de N.V. ter Horst en Co., die gisteren in het Volkspark werd gehouden, is een gebeurtenis geworden., die velen nog lang als een aangename herinnering zullen be waren. De avond door zo velen in Rijssen met grote verwachtingen tegemoet gezien, werd een indrukwekkende. Er heerste een verwachtingsvolle aangename sfeer en het was voelbaar, dat de werknemers van Ter Horst en Co. de betekenis van deze histo rische avond beseften en meebeleefden. Het hoogtepunt was wel de zeer hoge onderscheiding die een der directeuren van Ter Horst en Co. ten deel viel. De heer A. H. ter Horst werd n.l. benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, waarvan burgemeester Landweer mede deling deed en welke mededeling met in stemming en enthousiasme werd begroet. De sympathieke „Meneer Auke" was bijzonder verrast, ontroerd ook „dat had ik in de verste verte niet durven verwach ten", zo liet hij zich uit en ik ben H.M. de Koningin bijzonder dankbaar, dat mij de ze onderscheiding ten deel is gevallen en ik hoop, als het mij gegeven mag zijn, dat ik deze onderscheiding nog vele jaren met ere zal mogen dragen, aldus spr. In deze bijzonder hoge onderscheiding wordt hulde gebracht aan de innemende figuur van Meneer Auke zoals hij door de werknemers wordt betiteld, voor zijn ver diensten in de onderneming waarvan hij directeur is, maar tevens voor de belang stelling, die hij toont en. de krachten die hij geeft aan het verenigingsleven, voor zover dat in zijn vermogen ligt. Daarnevens ligt ongetwijfeld het feit, dat in deze onderscheiding ook de heren G. W. ter Horst en H. Jordaan worden betrokken, omdat onder het bezielende lei derschap van deze drie directeuren het wereldbedrijf, dat Ter Horst en Co. in de loop der jaren is geworden, ook de toe komst met vertrouwen tegemoet kan wor den gezien. De instemming, waarmede de medede ling, die burgemeester Landweer namens H.M. de Koningin mocht doen, werd ont vangen, is een bewijs, dat ook de werk nemers van Ter Horst en Co. in deze onderscheiding een bewijs van erkente lijkheid zien, een bewijs van waardering, die ook van de zijde van H.M. de Ko ningin voor allen die werkzaam zijn in het bedrijf van de Kon. Jutespinnerijen en Weverijen van Ter Horst en Co., wordt getoond. Het machtige gebouw, dat in het hart van het Volkspark ter gelegenheid van de jubileumviering is verrezen gonsde van de verwachtingen. De grote betekenis van deze bijzondere avond verkreeg nog een bijzonder cachet door de aanwezigheid van de Commissaris van de Koningin in de Provincie Overijssel, Ir. J. B. M. H. de Ridder de van der Schueren, de burge meester van Rijssen, de president Com missaris van de N.V., de leden der direc tie met hun dames alsook diverse familie leden van de directeuren van de jubile rende onderneming. De verwachtingen, die hoog waren ge spannen werden in de loop van de avond nog verre overtroffen en deze avond zal voor velen een onvergetelijke blijven. Er waren diverse hoogtepunten, waar van de bekendmaking door burgemeester Landweer dat de heer A. H. ter Horst was benoemd tot officier in de Orde van Oran je Nassau er een was. Ook de mededeling, dat 24 werknemers waren onderscheiden met de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau was een indrukwekkend moment. De mededeling die als verrassing was aangekondigd, werd daarna uiteraard met grote spanning afgewacht, toen de heer A. H. ter Horst bekend maakte, dat de directie had besloten ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum gratificaties uit te reiken aan: a. de weduwen van overleden werknemers; b. aan de gepensioneerden, en c. aan de actieve werknemers. Deze zullen bedragen aldus de heer Ter Horst: Voor de weduwen f 75, Voor de gepensioneerden f 75,ver meerderd met f 4,80 voor ieder dienstjaar bij de onderneming doorgebracht. Voor de werknemers: f 75,vermeer derd met f 0,40 per dienstmaand, hetgeen dus eveneens neerkomt op f 4,80 per dienstjaar. Uit diverse hoeken van de zaal steeg een bewonderend gemompel op, een be wijs, dat deze mededeling inderdaad als een verrassing werd gelanceerd. De uitlating, die een van de gepensio neerden, nadat hij de enveloppe in ont vangst had genomen, deed, typeerde de reactie, waarmede de gratificatie was be groet, duidelijk. Als echter Rijssenaar zei deze gepensio neerde van Ter Horst en Co.: Det he'k neet edach. Hee is vanaownd mear as raak.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3