Tubbergen dan spannender ooit! In Riessen RAAD RIJSSEN STEUN HU 1 WERK VAN HET RODE KRUIS Wedvlucht postduiven Aanrijdingen Vaassen - R.V. 3-0 Directe verbinding Enschede- Düsseldorf In rondvraag: Kritiek op B. en W. College: Door (nog steeds) ontstellend grote woningnood tot wijzi ging in toewijzing woningen gedwongen. Raadsleden: Onderwijs loopt spaak. Wethouder: Nog vele krepeergevallen. Bezwaren tegen vestiging sloperij niet door de raad overgenomen. Ontstemming over gang van zaken bij Gemeentewerken. Bouw tweede gymnastieklokaal 4 maanden gestagneerd. Tijdens een persconferentie over de in ternationale motorraces op 2e Pinkster dag zijn een aantal bijzonderheden mede gedeeld, waaruit blijkt, dat de toeschou wers dit keer iets heel bijzonders staat te wachten. Niet alleen dat men er in ge slaagd is een buitengewoon sterk renners- vela te contracteren, maar daarnaast ko men ook de liefhebbers van oude moto ren aan hun trekken. De bekende promotor van de races te Tubbergen, Jaap de "Wit uit Zenderen heeft het namelijk klaar gespeeld om de 20 oudste motoren welke Nederland op 't ogenblik rijk is, naar Tubbergen te krij gen. „De Oudjes", waarvan er enkele nog dateren van voor de eerste wereldoorlog, verkeren allemaal nog in een dermate goede staat, dat ze, rijdend tijdens een der pauzes bij de races, aan het publiek kun nen worden voorgesteld. Komt men op het gebied van het oude dus aan zijn trekken, ook het allernieuw ste zal in Tubbergen te bewonderen zijn. Ed is namelijk een race ingelast van mo torfietsjes uit de 50 cc-klasse. Tweewie- Iers dus van het formaat dat wij onder brengen onder de verzamelnaam „brom mer". Maar de dingen zijn ontzettend snel, want de heer C. Duymaer van Twist, die als KNVB-official op deze persconferentie een toelichting gaf op het programma, vertelde dat men snelheden mag verwachten, die dicht tegen de 100 km per uur zullen liggen. Dit alles is echter maar een1 omlijsting van de hoofdschotel van het programma. Nadat men de races der junioren in de verschillende klassen heeft verwerkt de 250, 350 en 500 cc-ers starten dit keer met onderlingen tussenpozen van 1 mi nuut in één race krijgt men een serie geweldenaren bij de senioren aan de start, zoals Tubbergen waarschijnlijk nog nooit heeft gehad. Tubbergen is na Assen uitgegroeid tot tweede motorsportplaats van Nederland en renners met een wereldnaam willen voor geen geld de races in Twente mis sen. Zo kon het gebeuren dat de Tweede Pinksterdag de Duitse kampioenen in al le klassen in Albergen aan de start ver schijnen. De belangstelling in Duitsland voor on ze races neemt dan ook hand over hand toe en zelfs vanuit het Ruhrgebied meld den journalisten, omdat ook daar de be langstelling groter wordt. Dat na 15 jaar Tubbergen ook in het nationale vlak tot een topgebeurtenis is uitgegroeid moge blijken uit de belang- De postduivenhoudersvereniging „Het Luchtvermaak" nam deel aan een wed vlucht op Maastricht met 925 duiven. De vogels werden gelost om 11.30 uur. De heer H. J. Wilmink was het die de win nende duif van deze vlucht om 14.15.10 u. constateerde. Een gedeelte van de uitslag: 1 H. J. Wilmink; 2 A. ter Harmsel; 3 J, W. Baan; 4 M. Boerman; 5 T. Geerling; 6 A. J. Dannenberg; 7 T. Geerling; 8 H. J. Kien- huis; 9 A. ten Hove; 10 G. H. ter Harm sel; 11 H. Koster; 12 A. Harbers; 13 T. Geerling; 14 D. J. Averesch; 15 A. Har bers; 16 G. Scheppink; 17 H. J. Lan- kamp; 18 M. Schulenburg; 19 H. van Los ser; 20 J. Slagman. Winnaar van de serie van twee werd G. H. ter Harmsel; winnaar van de serie van drie werd A. J. Slagman. Op Hemelvaartsdag hebben zich in en bij Rijssen een drietal ongelukken voor gedaan. Om zes uur 's avonds werd de voetganger H. J. N. uit Deldenerbroek in het Schwarzwald (A. H. ter Horst- laan) door een wielrijder A. S. uit Enter aangereden, waarbij zijn kostuum vrij wel geheel werd vernield. iHet ongeluk gebeurde doordat de wielrijder te hard reed, waardoor hij, toen een tegenligger naderde, niet op tijd kon stoppen. N. liep met zijn meisje aan de rechterkant van de weg, waardoor deze ook in overtre ding was (buiten de bebouwde kom zijn de voetgangers verplicht links te lopen). Om half acht gebeurde op de Markelo- seweg een gecompliceerde aanrijding bij „Het Witte Hoes", welke wonder boven wonder goed afliep, doordat een brom fietsberijder H. W. uit Rijssen plotseling de weg overstak, zonder richting aan te geven en een auto, bestuurd door J. H. H. uit Winterswijk, tegelijkertijd nader de. De autorijder, die hoewel hij uit week, de bromfiets raakte, moest juist op dat moment weer uithalen voor een wielrijder A. J. de W. uit Rijssen, die uit tegengestelde richting naderde. Het 8- jarig zoontje van De W., dat achterop zat, liep lichte verwondingen op, doordat de autobestuurder geen aanrijding kon voor komen. De bromfiets zat geheel in el kaar, terwijl de auto licht beschadigd was. De matroos J. P. uit Rijssen, die a.s. dinsdag wordt uitgezonden naar Nieuw- Guinea, kreeg een ongeluk met zijn bromfiets toen hij om circa 8 uur op de hoek van de Wierdensestraat en de En terstraat uit de bocht vloog. Hij liep hierbij vrij ernstige verwondingen op aan zijn schouders. stelling welke de televisie* dit jaar aan dit evenement schenkt. Een speciale re- portageploeg heeft opnamen gemaakt van de training en zelfs heeft men een Piper cup ingezet om opnamen vanuit de lucht van het Tubbergse circuit te maken. Overigens ziet het er naar uit, dat al deze belangstelling wel terdege een grond heeft. Met name het rennersveld dn de zwaardere klassen is zo sterk, dat met geen mogelijkheid is te zeggen wie er gaat winnen. Natuurlijk behoren Frank Perris en Ernst Hiller, resp. op Norton en BMW weer tot de favorieten, maar dit jaar hebben ze geweldige concurrentie van bijv. een Peter Ferbrache, een Ladi Richter (een Oostenrijker, die vorig jaar vooral in Frankrijk grote triomfen heeft gevierd) enj verder een Raymond Bo- gaerdt en vele anderen. De 350 cc-klasse is met 32 inschrijvingen méér dan bezet en in de kwartliterklasse komt een hele vloot van NSU's die elkaar maar heel weinig zullen toegeven. Al met al is het zeer be slist de moeite waard dit jaar naar Tub bergen te gaan, want de 15e races op dit circuit beloven meer spanning dan ooit tevoren. Het venijn zit in de staart, moet het college van B. en W. aan het einde van de raadsvergadering, die vorige week vrijdagavond werd gehouden, hebben ge dacht. Had de raadsvergadering op zich een vrij vlot verloop en waren geen van de voorstellen van groot belang, in de rondvraag hadden B. en W. het nogal zwaar te verduren door de kritische op merkingen en vragen, die toen werden gemaakt en gesteld. Deze kritiek betrof vooral de door het college van B. en W. aan de schoolbestu ren gerichte brief, waarin werd gesteld, dat voor wat de toekomst betreft, de schoolbesturen in mindere mate op de medewerking van het gemeentebestuur moesten rekenen dan zoals dat tot op he den altijd het geval was geweest. De heer Otten stelde deze handelwijze als eerste van de raadsleden in een kri tisch licht. Het college tracht met deze brief zich gemakkelijk af te maken van de moeilijkheden waarmede de schoolbe sturen kampen. Goed onderwijs is toch van het hoogste belang, stelde spr. Als men een andere gedragslijn wil volgen, aldus de heer Otten, dan dient men toch zeker een bepaalde weg aan te wijzen. De heer Otten stelde dat het aanvaarden van een benoeming door een onderwijzer of leraar meestal afhankelijk wordt ge steld van het beschikbaar zijn van een woning. Als het schoolbestuur dus niet weet „waar een woning vandaan gehaald moet worden", dan loopt het met het enderwijs in Rijssen spaak, zo was on geveer de mening van de heer Otten, die nog opmerkte, dat zijns inziens het col lege van B. en W. dit probleem „licht vaardig" had bekeken. De heer Ter Avest sloot zich in grote lijnen bij de zienswijze van de heer Ot ten aan, hoewel hij ook stelde, dat hij de motivering van het college op zich ook wel kon begrijpen. Spr. had echter lie ver gezien, dat B. en W. met de schoolbe sturen een weg hadden gezocht langs welke een oplossing had kunnen worden gevonden. Tot nu toe zijn de schoolbesturen vol komen aangewezen op de gemeente. Als men van die zijde zegt, dat er niet lan ger op medewerking moet worden gere kend, dan zit men in een buitengewoon moeilijk parket, aldus de heer Ter Avest, die daarom voorstelde het schrij ven voorlopig als niet gedaan te beschou wen. De heer Jansen motiveerde de gedrags lijn van B. en W. als een „radicale omme keer" in het beleid van B. en W. De er varing leert, aldus dit lid van de Partij van de Arbeid, dat als men geen wonin gen aan kan bieden, men geen onderwij zend personeel kan aantrekken. Dat on derwijs moet koste wat het kost door gaan, aldus spreker. De weg te volgen, die B. en W. zijn ingeslagen, zal het ge hele onderwijs in Rijssen in de war stu ren, zo besloot spreker. Burgemeester Landweer gaf op al deze kritische opmerkingen een niet mis te verstaan antwoord. Het schijnt, aldus spreker, dat men in zekere zin geen vol doende begrip heeft voor de ontstellend grote woningmisère, die er nog steeds 15 jaar na de bevrijding in Rijssen heerst. Als U de rapporten zou zien, aldus spr., waarover wij de beschikking hebben, dan zoudt U schrikken van de noden van on ze eigen bevolking. De verschillende in dustrieën die uitbreiden, waarvoor veel al vakkundig personeel van elders moet worden aangetrokken, kloppen bij de ge meente aan om een woning en dat ter wijl de woningnood ontstellend slecht moet worden genoemd. Daarbij zouden wij ook nog door moeten gaan met te voldoen aan de vraag van de diverse schoolbesturen. Met nadruk stelde bur gemeester Landweer, dat het gemeente bestuur daarmede tot haar leedwezen niet zou kunnen doorgaan. Graag zouden In de 2e ronde van de bekercompetitie heeft R.V. een nederlaag geleden tegen Vaassen. Van de aftrap ontwikkelde zich een fel duel, wat in hoofdzaak op het mid denveld werd uitgevochten. Was bij Vaassen het plaatsen en positie kiezen iets beter verzorgd, RV daarentegen kreeg de beste kansen om te doelpunten, doch het beslissende schot ontbrak. In de 17e minuut werd het 1-0, toen linksback B. Mulder in eigen doel kopte. RV pro beerde om door te drukken, maar men combineerde te lang, waardoor steeds de Vaassen achterhoede kon ingrijpen. In de 30ste minuut profiteerde midvoor Vosse- kamp van een dekkingsfout van de RV-achterhoede en zijn schot betekende 2-0. Na de rust een fel aanvallend RV, dat in de aanval echter krachteloos bleek om te doelpunten, terwijl zij geregeld in de opgezette buitenspelval trapten. In de 40-ste minuut maakte rechtsbinnen Bosch aan de onzekerheid een eind door ulf een mooie aanval er 3-0 van te maken. Met deze stand kwam het einde, waar mede RV een geflatteerde nederlaag kreeg te slikken. 2e Pinksterdag ontvangt RV het De venter Labor op bezoek voor de 2e wed strijd voor de beker. Gezien dit een ou de tegenstander is, beloofd het een span nende wedstrijd te worden. De wedstrijd begint om 2.30 uur op het terrein van de Kamgarenspinnerij. wij de schoolbesturen helpen, aldus spr., maar helaas kunnen wij dat niet. De heer Jansen zeide begrip te hebben voor de moeilijkheden waarin B. en W. zich bevinden. Begrijpelijk vond spreker ook, dat naar een andere weg moest worden gezocht, maar spreker meende, dat het te prefereren zou zijn geweest als men eerst met de schoolbesturen had ge praat en dan pas de brief had laten uit gaan rond welke nu veel stof is opge waaid. Voor de schoolbesturen, aldus de heer Jansen, wordt het nu wel heel erg moeilijk, terwijl goed onderwijs even noodzakelijk is als woningen. Er zouden middenstandswoningen moeten worden gebouwd, aldus de heer Jansen. Het on derwijzend personeel zou de hogere hu ren kunnen betalen; de vraag is of de be reidheid daartoe aanwezig is. De heer Jansen zag een begin van een oplossing in een door de regering te ne men besluit, dat woningwetwoningen met een relatief lage huur uitsluitend zouden mogen worden betrokken door mensen met een relatief laag inkomen. De heer Otten stelde voor dat men de (noodzakelijke) beleidswijziging van B. en W. slechts langs geleidelijke weg zou worden doorgevoerd. De burgemeester zegde toe, dat B en W. bereid waren een gesprek met de schoolbesturen te arrangeren, waarin zou worden getracht met elkaar „iets te be reiken". Wethouder Scholman voegde er nog aan toe, dat de vele z.g. krepeergevallen nog groter in aantal en nog moeilijker wa ren dan direkt na de oorlog. Spreker toonde de onmogelijkheid aan, dat B. en W. doorgaan met het toewijzen van wo ningen aan schoolbesturen. Van de 20 woningen blijven er na aftrek van z.g. voorkeurswoningen per jaar 16 over. Hiervan is meer dan de helft nodig om enigszins aan de vraag van de schoolbe sturen te voldoen, daarbij de toewijzin gen aan de industrieën te moeten ver lenen zou tot gevolg hebben, dat aan in woners van Rijssen geen enkele woning zou kunnen worden toegewezen. Dat kan toch niet, riep spr. wanhopig uit. De heer Hodes zei begrip te hebben voor het standpunt van B. en W. De wo ningnood moet een nachtmerrie zijn voor B. en W.; het college kan daar niet uit komen. Nog eens weer werd de raad dus overduidelijk geconfronteerd met de ho peloze woningnood waarmee Rijssen nu 15 jaar na de oorlog nog steeds kampt en het einde of een lichte verbetering is in de verste verte nog niet in het verschiet. Bij het voorstel van B. en W. tot verho ging van het krediet in rekening-courant voor de speeltuinvereniging „Margriet" maakte de heer Kreijkes de opmerking, dat de vereniging met deze verhoging niet uit de nood zou zijn. De vereniging zal op nog zwaardere lasten komen, al dus spreker. Dat erkende wethouder Scholman, maar stelde daar tegenover, dat B. en W. in deze maatregel toch een begin van een oplossing zagen. Als de subsidie die door de gemeente is verleend (f 1000,-) onvol doende is, dan kan worden overwogen deze te verhogen. Dat kan pas blijken over een zekere tijd. Nu valt daarover nog niets te zeggen. Met deze zienswijze kon de raad zich verenigen. Evenals B. en W. kon de raad tegen de bezwaren, ingebracht door bewoners van de Braakmansdijk en de Keizersdijk en van de directie van de N.V. HEKA, geen aanleiding vinden om de voorgenomen vestiging van de Eerste Rijssense Slope rij op een terrein nabij de HEKA, tegen te gaan. De heer Smeijers zei in eerste instantie wel begrip te hebben voor de ingebrachte bezwaren. Inderdaad, aldus spr., is het bedoelde terrein aangewezen voor de vestiging van kleinindustrie, maar spre ker dacht dat men meer speciaal het oog zou hebben gehad op de vestiging van ex peditiebedrijven. Daarom zou spr. deze sloperij graag op een andere plaats in de gemeente zien, bijv. op het terrein van het oude zwem bad of op de plaats waar eertijds het woonwagenkamp was gevestigd. De burgemeester was van mening, dat de wanorde, die dit bedrijf mee zou bren gen, niet zo groot zou zijn als in de be zwaarbrieven werd omschreven en spre ker meende dat de voorstelling van zaken „overdreven" moest worden geacht. Bij de vestiging van de HEKA,aldus wethou der Goossen, werden er soortgelijke be zwaren ingebracht, die evenmin steek houdend zijn gebleken. De gemeente heeft toen als eis gesteld dat er een be planting moest worden aangebracht en dat kan ook nu gebeuren, aldus spreker. Spreker ontkende, dat de bestemming tot kleinindustrieterrein moest implice ren, dat uitsluitend expeditiebedrijven hiervan gebruik zouden kunnen maken, maar in het algemeen inrichtingen van handennijverheid, waaronder deze slo perij ook moet worden gebracht. De heer Jansen vestigde de aandacht er op, dat de te stellen eisen duidelijk moesten zijn. Spreker kon zich voor stellen dat omwonenden niet gebrand zouden zijn op zulk een sloperij, maar de moeilijkheid voor de gemeente is: waar moet deze anders worden ondergebracht, een zienswijze die ongeveer door de heer Qtten werd onderstreept, hoewel spreker het argument van B. en W., dat door dit bedrijf geen ratten zouden wor den aangetrokken, in twijfel werd ge trokken. De burgemeester zei toe, dat B. en W. zouden doen wat in hun vermogen lag om de bezwaren zoveel mogelijk te on dervangen en zodanige eisen te stellen, dat de vestiging aesthetisch verantwoord zou zijn, waarmede de raad genoegen nam. De overige voorstellen van B. en W. werden alle door de raad geaccepteerd. Als gezegd: van de rondvraag werd door verschillende raadsleden gretig ge bruik gemaakt. De heer Otten was het eerste schaap, dat over de (kritische) dam kwam, met de wens te uiten, dat het rapport (over de efficiëncy en de gang van zaken bij de dienst gemeentewer ken), dat in handen van de voorzitter van het college werd gesteld, spoedig in behandeling zou worden genomen. De voorzitter zegde toe, dat dit spoedig in een geheime vergadering aan de orde zou worden gesteld. Als tweede punt had de heer Otten de excursie op zijn vragenlijstje staan be treffende de excursie naar het nieuwe zwembad onder leiding van de directeur van gemeentewerken, de heer Hollander, waarvan de gang van zaken de heer Ot ten niet geheel had bevredigd. Waarom is dit zo laat ter kennis van het publiek gebracht, zo vroeg dit SGP-raadslid Is de eerste oproep aan een bepaalde (politieke vereniging) geannuleerd en zo niet, kan dan iedere politieke vereniging een soortgelijke excursie onder leiding van gidsen worden toegezegd, zo vroeg spreker verder. De voorzitter zette uiteen, dat de ex cursie aanvankelijk was opgezet door de Anti-Revolutionaire kiesvereniging, maar het college van B. en W., aldus burge meester Landweer, achtte het beter, dat iedere Rijssenaar aan deze excursie zou kunnen deelnemen. De Rijssense cou rant verschijnt slechts één keer per week, aldus spreker, zodat niet voldoende be kendheid hieraan kon worden gegeven, hoewel een en ander nog wel via de om roeper bekend is gemaakt. Vanzelfspre kend, aldus de burgemeester, is een der gelijke excursie geen privilege van een bepaalde politieke vereniging, „omdat een zwembad met politiek niets te ma ken heeft". De heer Jansen had in dat geval graag gezien, dat de excursie zou zijn uitge steld, waarna de burgemeester toezeg de dat als daarvoor voldoende belang stelling zou bestaan, alsnog een keer een dergelijke gelegenheid om het zwembad te bezichtigen, zou worden geboden. De heer Haase informeerde naar de stand van zaken betreffende het tweede gymnastieklokaal. De voorzitter antwoordde, dat het be treffende dossier juist een week geleden naar Den Haag was gezonden. Is het werkelijk waar, aldus de heer Haase, dat dit dossier meer dan vier maanden bij een gemeentelijke instantie heeft gelegen, omdat het op een kleinig heid vastzat? Zo ja, dan vind ik dat al lerdroevigst. En, vroeg spreker verder, was de voorzitter van het college van B. en W. niet in staat dit werk te bespoe digen? De voorzitter kon niet anders dan er kennen, dat de vragen, die de heer Haase had gesteld, op waarheid berustten, maar spreker zegde toe, dat in de toekomst de maatregelen, waarop de heer Haase had aangedrongen, inderdaad zouden worden genomen. De directe spoorwegverbinding Ensche deDüsseldorf is maandag in gebruik genomen. Een delegatie uit Enschede maakte de eerste rit mee en werd na aankomst door 't stadsbestuur van Düs seldorf ontvangen. Namens de gemeen te Enschede werd er op gewezen, dat hier mee een verbinding tot stand is gekomen tussen het mode-centrum Düsseldorff en de katoenstad Enschede. Deze verbinding is echter niet alleen van belang voor het zakenverkeer doch ook voor het aankno pen van culturele relaties. Toek les op de redaktie köm, harn ze t'roawer det dan non n'Vriejdag het Kreantjen oet zol komn zoonder det ze der een stukn der in harn oawer wat'er alzo gebuurn in Riessen, non met det honderdviewntwenteg joarege bestoan van' Stoom. Der wör e kuiert en ik as neutraal persoon most in t'lessen lien. Iej zeen nog biej de gummestiek wör der e zeg. Zeer iej oew gin kaans umme ge- woar te worn wat doar achter dee ge- dien vot is e stopt? Ik vuuln miej wal iets, en doarumme hek dan mer op miej e nön um van doonderdag op vriej- dag smoarns of snagges op stap te goane. Nen goon kraantnkeal den löt zik duur een skötje van jute neet teegnhooln. Non vandaage op vriejdag zeunt ze miej det met dee drokte van det anbeen wal neet kwoalek nemn. Awoar, ik zin dan smoarns um 4 uur neus de vrouwe weg e kröpn. Hee lea zo aij nen poppe weglegnt, thoar an stetjes um theuwd, nmoond oart lös, noarns gin oark in. Um non neet hele- moal leug op het deeuwnpad trekn, hek miej nen moond vol koffie tregte maakt en gauw n'eij in de panne doane, de duure too vuur de log, want de vrou we mag zelf geane eiere. Toek oawer n'Skeeld fietsen van oet de Eelsener- stroate, zag ik, det er net twee plietsies op de wag an treukn. Gelukkeg, daggen ik, dee hoowt miej neet te begluurn. Biej n'Stoom hek de fietse in den ingaank ezat en toew begunt geklauter. Ik was net zo veer dek miej op e trökn har an een van dee latn langs zonnen poal (wak zo vaake e doane har biejt Botterfe- briek) toek de duure van t'statsion heurn. Ik leu miej vain en woggen of ter ok wat neurder köm, niks te doone netuurlek! Ik wier gangs, t'gung al better. Zo gangs lukkent miej um oartjes oonder det jut- tedook hen te kiekn. Gaauw de boele op- genömn en det wier loatn zakken. Mer jeh iej weet allemoale woert det dan geet, te heusteg, te benauwt. Op det mo- momeant wunt de jutte van n'Terlenka zok hoaste zegn. Og man, oh man. Net achter nen neagel met de piepe van de bokse. Het klunk zo vroo op n'moarn hoaste te wreed. Wat mok met det spil, op thoes an en zegn dek vuur t'Krentjen ne bokse verspeuld har? Nee, dan ken iej oonze Jannoa neet, help miej drukn, ikke met de moarndeampe nog in de snor- re verskél um dee nöwwe piepnbokse? Ook nog nooit heur. Ees mos ik nog pre- beern te zeene ok neet gewoar kon worn wat in det roone deenk op det grös vuur det ketoor op e borgen was. Met de ka potte bokse oawer de riknge en det hea- neg op det deenk an. Zo non en dan ge- kekn ofter neet wat anköm, mer ik har gelukke. Der vleug miej wals nen voo- gel oawer theuwd um miej an t'skrikn te maakn mer veerder heb ik doar in den Krul (zoln ze in Amsterdam zegn), non ook zelf vot e stopt, als könn bekiekn. Het is zo aij vandage wal e zeene keunt hebn nen fontein. Isse mooi, vroag iej miej? Jeh, wat zak zegn. Um vandaag an n'dag iets heel moois te loatn maakn muj nog wal oawer de brugge komn. Hier zag ik wal, warn de leu ook wdl vuur oawer de brugge hen e wes. Tog, nee twas miej wal een betjen te een- voudeg. Um ealke te wean ik hebbe dit deenk vergelekn met aandre fonteinen dee'k zin leawn en zeen hebbe en dan muk zegn, dut det deenk de leu, dee't van statsion komt wat? Stoat ze stille en roopt ze mekoare too: „Kiek es?" Ik ke vuur miej gleuwe neet det doar völle fotoos biej e maakt zeunt worn. Mer des mer ne meanege van een pesoon en twas nog vroo dag en ik har dee piepe van de bokse kepot. Loaws of woggen. Miskiens pogget de vakleu wal. Toek doar zoo zat te kiekn daggen ik nog: Der is nen niejn tied begunn doar biej de Jutte. Der is zin leawn (noa ak wals heurn) al zo en zovölle kuiert oawer det gekletter en non in 1960 koomp ter een deenk det klettert veur iederene. Wat zeunt dee leu, dee't al det gekletter mossen oon- dergoan opluggen. Non weet iedereenne detter e klettert wordt of neet. Automaa- ties klettern wiejt non nog meuier hebn. Ik hoppe dewwe biej t'botterfebriek ook gauw zon deenk kriejt. Intussen, leu wört later en zik, as nen deef wier de wek trugge goane. Van de kaante van statsion zag ik de plietsies in Breviertempo n'Boo- kaamp in fietsen. Det was miej net veur t'gat of e braant. Ees daggen ik det er Beun ook biej was, mer toew skeut miej te binn, det den jammer genog weg was. In thoes hek miej heaneg oet e trökn en zin mear wier achter Jannoa e kröpn, want t'was nog wa koolf zo net teegn de zunne opgoan. De vrouwe wör nog wakker en vreug, ik mean der iej der nooit oethoown. Jeh, zeak. Ik hebbe gis- teroawnd nog late koffie e dreunkn. Mer toew sleupe a wier. Vanmorn an t'etn köm de buurman n'lees wierbregn en oonder t'kuiern duur zeak: „Non Graads, vandaage fees biej n'Stoom? Des allemoale wal good, zea Graads en gisteroawd is miej ook neet teegn e völn. Doar sköt miej net wat te binn, dew we ne keer op de Borkeld skoeln vuur n'onweer. Het was biej de Panne op de Borkeld. Viej gung ees teegn thoes stoan mer hee reup ter oons binn. Toewe een zetjen in de kökn harn e zetn, kömme viej an t'kuiern. Op n'gegeeuwn oogn- blik zeak teegn de baas, wee heij doar op t'petret doar oonder de klokke, is det ginnen Ter Hos. Joa, zea de Panne, det is Herm det heij good Jonge. Den keal den hef e zorget dek eegn boer zin e wörn en non haank det petret zo lange ar ik leawe doar oonder de klokke. Viej keekn mekoar an wat non de vrouwe is en ikke. Riessen, Riessen, zeak met nen kloetn in n'haals. En non ist dan in Riessen fees. In Ries sen in Riessen nogmoals in Riessen. Jan van Eelsen.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2