Rijssense Jutebedrijf veelomvattende onderneming ENERGIE DURF EN HANDELSGEEST Ier Horst en Co. kampt met problemen door politiek van regeringen Wijlen J. 1. Mekenkamp bewees Rijssen een grote dienst Mi u FEESTPROGRAMMA DAT IN ZAL SLAAN WÊÊSm mm UFLM. I Door grote mogelijkheden toekomst met vertrouwen tegemoet Ook jongste historie van Ter Horst en Co. een verhaal van Na de le wereldoorlog beleefde personeelsbezetting een recordhoogte Crisisjaren (dertiger jaren) zwarte bladzijde Geen eerlijke concurrentiestrijd mogelijk „Wilhelminavoert Rijssens volkslied bij gelegenheid van jubileumfeest uit Huidgenezing pp" I MË Men past zich aan een zich wijzigende vraag eventueel vlot aan Aziatische prijzen niet te evenaren door politieke maatregelen Directie Ter Horst en Co.: Er ontvallen ons vele traditionele afnemers PLAATS BOLSWARD Wereldberoemde Spahi's komen naar Rijssen om jubileumfeesten van Ter Horst en Co. te omlijsten ■■■•-■ i. „Nu zijn het de machines die spinnen, spinnen, luider dan katten, sneller en efficiënter dan mensenhanden". (Foto Cas Oorthuys, tekst gedenkboek). >Na de eerste wereldoorlog beleefde Ter Horst en Co. een opleving, die ongeveer 10 jaar stand wist te houden. De nieuwe directie bleek zeer voortvarend en er wa ren allerlei omstandigheden, die een bloeiend tijdperk voor Ter Horst en Co. voor Rijssen inluidde. Ook deze Ter Horst-generatie en de heer Van Heel bleken uit het goede hout gesneden te zijn. Men wist van de gunsti ge omstandigheden gebruik te maken en zich aan te passen aan de nieuwe om standigheden, door de grotere mogelijk heden die er kwamen te liggen in de me chanisatie. Na de eerste wereldoorlog be reikte het aantal werknemers de record hoogte van 2000, In 1924 werd de eerste steen gelegd voor de bouw van een derde fabriek „Bijvank", waardoor de drie fabrieken een geweldig complex gingen vormen. Op 1 december 1923 ontving de onderneming het prae- dicaat „Koninklijke", waarop de directie nog steeds niet weinig trots is. Een donkere bladzijde in de wereldeco nomie moet vanzelfsprekend ook een donkere bladzijde worden voor het dyna mische Rijssense bedrijf. De grote econo mische depressie, waarvan overal in de wereld sprake is, laat ook Rijssen en „zijn" bedrijf niet onberoerd. De concurrentie vooral van Belgische en Tsj echo-Slowaakse zijde brengen de Rijssense jute-industrie in grote moei lijkheden, die eigenlijk tot aan de oorlog 1940-1945 voortduurden. Tijdens de oorlogsjaren 1940-1945 heeft de verwerking van de jute praktisch stop gestaan. Er werden toen weefsels en zakken vervaardigd van vlas, vlasafval en papier. Door bombardementen werd een gedeelte van de fabrieken beschadigd, terwijl het kantoorgebouw aan de Wier- densestraat in puin werd gelegd. Helaas verloren 4 personeelsleden van Ter Horst en Co. hierbij het leven. Na de oorlog werd de aandrijving door stoom kracht vervangen door elektrische aan drijving; de spinnerijen werden geheel gemoderniseerd. Er werden een nieuwe sterkerij en nieuwe pakhuizen gebouwd, terwijl twee ketelhuizen werden afgebro ken, omdat deze hun dienst hadden ge daan. Een nieuwe generatie van de Ter Horsten nam in 1950 de leiding van het bedrijf, dat het grootste is op het vaste land van Europa in de verwerking van de jute, op zich, n.l. de heren A. H. ter Horst (Meneer Auke), G. W. ter Horst (Meneer Tim) en de heer H. Jordaan, verwant aan de „Ter Horsten" door zijn huwelijk met een dochter van wijlen de heer J. H. ter Horst en mevr. Ter Horst- Van Dorp. In 1950 werd ook een dochteronderne ming van Ter Horst en Co. opgericht, n.l. de Kamgarenspinnerij Riessen N.V. In juli 1957 werd in Holten een mo derne juteweverij geopend, waar momen teel 50 personeelsleden werk vinden. De jongste ontwikkeling van het Rijssense jutebedrijf is de bouw van een vierde we verij te Rijssen, n.l. het complex Geurne. Iedere Rijssensenaar weet, dat de jute- fabrieken van Ter Horst en Co. de kurk vormen waarop Rijssen al vele jaren drijft. Iedereen weet ook, dat het een; kapi taal bedrijf is en ergens is iedere Rijs- senaar wel trots op het feit, dat zich een bedrijf van zulk een (wereld)-formaat tot ontwikkeling is gekomen tussen de Rijssense „muren". Daarom is het interessant dat de direc tie enige cijfers bekend maakte waardoor een indruk kan worden verkregen ten aanzien van de omvang en de betekenis van de onderneming, waarvan men bin nenkort het 125 jarig bestaan gaat her denken. De onderneming beschikt over 3 spinne rijen, met bijbehorende voor bewerkings afdelingen en; 5 weverijen (1 te Holten) alsmede een speciale breeddoekweverij. De vloeroppervlakte van de bedrijfsruim te is in 10 jaar van 1950 tot 1960 geste gen van 50.000 m2 tot 64.000 m2. Door de fabrikanten van de onderneming onder houdt men nauw contact met andere be drijfstakken hetgeen kan blijken uit de volgende gegevens: ■Men fabriceert garens, zowel van jute als van papier voor de tapijt industrie, jutedoek voor de fabricage van linoleum, jutedoek voor de tapijtindustrie, voor de matrasdekken en matrassenindustrie, voor de automobielindustrie en voor de ver vaardiging van asphaltbedekking. Verder levert men nog jutedoek voor het embal leren van andere textielgoederen, en ver vaardigt men papierweefsel voor de ta pijtindustrie en papierweefsel voor de fa bricage van jutezakken. Daarnaast worden vele soorten zakken geleverd voor de verpakking van indus triële en agrarische producten en doek voor de turfstrooiselindustrie en voor de boomkwekerijen. Een product waarvoor men alleen maar in Nederland een markt kan vinden zijn de koedekken, die men vervaardigt in vele maten. Momenjteel werken bij Ter Horst en Co 1250 personen. In 1959 werd ongeveer 11.500 ton jute- produceerd, waarvan ongeveer 2900 ton werd geëxporteerd, voor het merendeel naar Noord-Amerika voor de vloerbedek kingindustrie. Verwacht wordt, dat deze export in 1960 nog belangrijk zal toenemen. Tijdens de laatste 5 jaar heeft Ter Horst en Co. zich speciaal ingericht om te kunnen voldoen aan de vraag van de ta pijtindustrie naar weefsels van ca. 3 en 4 meter breedte. De directie is van me ning, dat door de grote diversiteit, door de grote mogelijkheden die men heeft de elasticiteit van het bedrijf in het machi nepark is toegenomen, zodat men zich bij een zich wijzigende vraag het productie schema daaraan vlot kan aanpassen. Er zullen niet veel Rijssenaren zijn, die er niet van overtuigd zijn, dat de mijl paal, die Ter Horst en Co. dit jaar bereikt (het 125-jarig jubileum) geen aanleiding zou zijn om dit gedenkwaardige jubileum, waarbij de gedachten van heel Rijssen vooral zullen uitgaan naar de vorige ge neratie van de „Heer'n Trüs", waarvan de pioniersgeest aanleiding is geweest, dat Rijssen een bedrijf bezit van wereld allure. Er is alle reden om daarbij stil te staan en er is alle reden, dat de directie en alle medewerkers dat op feestelijke wijze zui pen gaan herdenken. Er is reden tot vreugde, tot dankbaar heid en van eerbiedige nagedachtenis je gens allen, die er toe hebben meegewerkt, dat deze onderneming op zulk een spre- Een bijzonder goed idee van de samen stellers van het jubileumnummer van het personeelsorgaan Het Anker is de plaats geweest, die men in dit orgaan heeft in geruimd voor het Rijssense Volkslied, zo als de hymne op Rijssen, die wijlen J. IT. Mekenkamp schreef, wel kan worden genoemd. De onvergetelijke Jan Mekenkamp heeft zijn hele liefde voor Rijssen in dit lied gelegd en het is wel een voortreffe lijk idee geweest van de heer Sommer, bij dit prachtige volkslied een compositie te maken, die door de muziekvereniging Wilhelmina zal worden uitgevoerd bij de jubileumfeesten. Steden van grotere omvang als Rijs sen zouden dankbaar zijn, wanneer een hunner zonen zulk een treffend lied had weten te schrijven. De grote gevoelige romanticus, die Me kenkamp, die Rijssen helaas te vroeg is ontvallen, was, heeft Rijssen met dit volks lied waarvan de tekst hieronder volgt een grote dienst bewezen. Tusken heet en bosch en akker, Tusken 't hoge en leege laand, Woer de Ao, zo lankzaam, lankzaam kronkelt Zich ne weg nao' 't Noorden baant, Woer nog zeent de Vennekoelen Met de bolnpeters in 't reet Woer nog volle, volle aolderwets is, Weer Iej woer det is of neet: REFREIN: Det is in Riessen, Det aole Riessen, Het meuiste plaesken oet heel het Tweantelaand, In heel grote stean, Kon 'k vaste aalt neet wean, Mer Riessen, jonge jao, jonge jao, Det lig miej toch zo nao, toch zo nao, toch zo nao. Naons is 't zo heelder en zo fris Umdet dr meer één Riessen is, Umdet dr meer één Riessen is. Woer het weawetöw nog kleppert, Laandbouw en ook haandel bleujt Woer een nèrig ievrig volk woont Aalt in eenvold op egreuit Woer in 'n Esch de rogge golvet Woer in 'n Mos de beeste weidt, Woer kastanje en de leendebeume Wied en zied eur geur verspreid. REFREIN: Woer ook vrumden geane hengaot, Umdet 't is zon rösteg oord, Woe'j 'n nachtegaal en koekoek Lustern könt zo ongestoord Woer de kikkers in de sleute Kwaakt eur één en 't zulfde leed Woer het toch zo woonder, woondermooi is. Ken iej nog dee strekke neet? kende wijze zijn vleugels heeft kunnen uitslaan. Toch is het goed, dat ook nu de problemen, die de jute-industrie met zich meebrengt, ook in deze periode van feest viering in het oog worden gehouden. Want er zijn toch wel een aantal facet ten in de „jutepolitiék", als we het zo eens zouden mogen zeggen, die tot na denken stemmen. De Rijssense onderneming kampt n.l. met problemen, die van grote invloed zijn op het voeren van haar handelspoli tiek. In kringen van jute-ondernemingen en vooral ook van voor wat Nederland be treft van de zijde van Ter Horst en Co., ziet men in de handelspolitiek van de Be- nelux-regeringen een ernstige bedreiging van haar bedrijfstak. Is de situatie zo, dat vele West-Euro- pese landen, o.a. Italië, Frankrijk en West- Duitsland de binnenlandse markten be schermen tegen de gevaren, welke kun nen ontstaan bij een overmatige import van eindprodukten voor haar jute-indus trie, niet is dat het geval in Nederland, noch in België of Luxembeurg. De Beneluxlanden laten deze importen vrijelijk toe tegen betaling van een in voerrecht van 18 pet. op weefsels en lich te zakken, hetgeen bij weder invoer in gevulde toestand echter wordt gerestitu eerd. Door Oost-Pakistan wordt 95 pet. van de benodigde ruwe jutè geleverd. De binnenlandse markten van India en Pa kistan zijn beschermd tegen buitenlandse concurrentie door een invoerrecht op ju- te-goederen van resp. 30 pet en 3114 pet., waarbij nog komt, dat men in Pakistan een export-bonusschema heeft ingevoerd, waarbij de exporteurs van juteprodukten over 20 pet. van hun exportomzet de vrije beschikking krijgen, hetgeen een agio op levert, dat soms tot 100 pet. kan oplopen. Het is zonder meer duidelijk, aldus de di rectie van Ter .Horst en Co., dat hier sprake is van een discriminatie ten nadele van de West-Europese industrie en dat er onder deze omstandigheden geen eerlijke concurrentiestrijd kan worden ge voerd. Door de liberale handelspolitiek van de Benelu.x-regeringen jegens Aziatische le veranciers van jute-goederen, komen de bedrijven in de Benelux-landen in grote moeilijkheden. Ook Ter Horst en Co. ont komt daaraan niet. In de emballage-sec- tor ontvallen ons vele traditionele afne mers, omdat de tijdelijke invoer van jute zakken uit Azië ons confronteren met prijzen, die wij onmogelijk kunnen eve naren. (Hetgeen zelfs een leek duidelijk moet zijn. Red.). Wanneer de Euromarkt geheel zal zijn verwezenlijkt, zullen de voorwaarden, waaronder de jute-produkten uit ieder der EEG-landen kunnen worden geïm porteerd, geheel gelijk moeten zijn, zodat de lasten gelijkelijk verdeeld zullen kun nen worden. „Dit is", aldus de directie van Ter Horst en Co., „een redelijk verlangen, maar te vens een probleem, waarover reeds lange tijd wordt gediscussieerd." Het is alleen te hopen, dat de oplossing van dit vraag stuk wordt gevonden voordat bedrijven in de Benelux-landen hun aktiviteiten als jute-fabrikanten onder de huidige druk hebben moeten staken. "Wij hebben voor onszelf getracht hiervoor een oplos sing te vinden door uitbreiding te geven aan de produktiecapaciteit van speciale juteweefsels voor b.v. de vloerbedek kingsindustrie. Niettemin menen wij, al dus nog steeds de directie van Ter Horst en Co., dat Nederland als exporterend land van agrarische en industriële pro- dukten, het niet zonder eigen industrie van jute-emballage zal kunnen en mogen stellen en wij willen daarom graag onze traditionele positie als leverancier van emballage handhaven. In 1958 werd uit India en Pakistan en de Oost-Europese landen 27.400 ton in de EEG-landen in gevoerd, hetgeen driemaal zoveel is als in 1955. Deze hoeveelheid was 12 pet. van de totale produktie van de Euromarkt- landen. Voor Duitsland was dit 20 pet. van de nationale produktie, voor België 28 pet. en voor Nederland 42 pet. Over de eerste 9 maanden van 1959 zijn deze per centages inmiddels reeds gegroeid tot resp. 16 pet. van de totale EEG-produktie, 20 pet. van de Duitse produktie, 37 pet. voor België en niet minder dan 73 pet. van de Nederlandse produktie. Wellicht kan door het voortdurend blij ven attenderen op de voor wat betreft de jute-produktie onjuiste politiek van de Benelux-regeringen worden bereikt, dat ook in deze landen maatregelen worden getroffen, die een juister evenwicht kun nen scheppen in de ongunstige situatie, waarin zich ook Ter Horst en Co. bevindt. Nog weinig plaatsen in Nederland is de eer te beurt gevallen de wereldberoemde Spahi's te mogen begroeten. Dat Rijssen die eer te beurt valt ter ge legenheid van de jubileumfeesten bij Ter Horst en Co., is een wel zeer bijzonder evenement, dat nog lang in de herinne ring zal blijven voortleven. De Spahi's kunnen bogen, op een trotse traditie. Het 7e escadron is de laatste cavalerie-eenheid met paarden, die in Frankrijk is overgebleven als een sym bool van een tijd, waarin met schitterende uniformen en zo nodig met bruisende vaderlandsliefde charges te paard werden uitgevoerd. Menig wapenfeit hebben deze Spahi's voor la douce France in hun vaan dels geschreven. Nog iets van de trotse Afrikaanse cava lerie, die veel roem hebben bevochten is bewaard gebleven in het 7e escadron van de Spahi's. Het eerst werden de eenheden van de Spahi's gevormd door de beroemde generaal IJousouf in 1831. Deze generaal had de barbaarse stammen in het binnen land op jeugdige leeftijd verlaten om als protege van de Beij van Tunis in betere kringen te worden opgevoed. Toen hij dat kon, nam hij dienst als tolk in het Franse leger. Later ging hij als officier een schit terende beroemde toekomst tegemoet. Zijn kennis omtrent de inheemse bevolking en zijn weergaloze moed stelde hem in staat van de Spahi's een keurkorps te maken, dat met waardering en vrees genoemd werd. Aan vele veldtochten namen deze trotse ruiters deel en als gezegd zij oogstten veel roem. Als de wind hun banier breeduit doet waaien, kan men hun wapenfeiten tussen de plooien der vlag lezen: Algerije, De Krim, China, Frankrijk 1914-1918, Ma rokko, Frankrijk 1939-1945, Italië, Duits land en Het Verre Oosten. Met grote eerbied wordt de naam van de Spahi's nog steeds in Frankrijk en ver daarbuiten uitgesproken. In 1944 werden de Spahi's gedebarkeerd in de Provence. Zij namen actief deel aan de gevechten in de Elzas en bij de Rijn en vochten heldhaftig in het Zwarte Woud. Toen op 8 mei 1945 de wapens werden neergelegd, stonden de Spahi's met hun paarden aan de Donau. Aan de Spahi's is de eer toebedeeld de beste tradities van de Franse Cavalerie levend te houden. Talloos vele malen viel hun de eer té beurt tijdens plechtigheden, en parade's de grote traditie van dit keur korps te demonstreren. De Rijssenaren, die het gegeven zal zijn, de prachtige staaltjes van moed en rij kunst te bewonderen, zullen een zeer bij zondere herinnering aan dit zeer bijzon dere optreden behouden. AANVAARDBAAR PROGRAMMA De directie van de jubilerende Rijssen se onderneming heeft niets nagelaten om een programma te organiseren, dat iedere werknemer zou kunnen bevredigen. Een delicate en. moeilijke zaak. Voor een zo uiteenlopend publiek, dat de Ter Horst gemeenschap in zijn vele geledingen vormt, was het welhaast een onmogelijke opgave. Wij zijn van mening, dat men in de opzet uitstekend is geslaagd. Men heeft in de Spahi's en in de Am sterdamse bereden politie goede grepen, gedaan, waarvan het optreden wel in moet slaan. Hoogtepunten te noemen in het feest programma is een moeilijke kwestie. Wij verwachten dat alle onderdelen hoogte punten zullen zijn. Toch vragen wij naast die van de Spa hi's en de Amsterdamse bereden, politie speciale aandacht voor het grootse vuur werk, dat zaterdagavond het sluitstuk zal vormen van dit feest, dat hopelijk voor de vele werknemers van Ter Horst Co een onvergetelijke gebeurtenis zal gaan worden. Ook het overige deel van de Rijs sense burgerij zal van dit fantastische vuurwerk gratis mee kunnen genieten. Op 2e Pinksterdag zal de gehele bevol king deel kunnen nemen aan de feeste lijkheden, in het Park. Een geste van de NV Ter Horst Co, die hogelijk gewaar deerd wordt. _Huidzuiverheid -Huidgezondheid Voeten en oksels Purol-poeder

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2