Rijssen buiten de wallen WIER NEN DREUN Athletiek m FILMNÏEXiWS RIJSSENS OUDHEDEN Jaargang 38. No. 18 (Tweede Blad) VRIJDAG 6 MEI 1960 Weekblad voor Rijssen Wat is det 'n geloop ewaes van de waek- ke nao 't zwembad hen. Wat hewwe 'n niejskierege leu in Riessen. Ze woll'n al- lemoal met gewaeld de viske zeen in 't nieje zwembad. Tot 'n gemeenteraod too. Het skient det al dee leu neet begrepn hebt, det 't neet meer as nen dreum van miej is ewaes. De woarkleu, benaamt de baaze, hebt der niks as las met ehad. Met zovulle gekiek op de haane kon ze toch neet opskeetn. En het skut toch al zo slaech op duch miej. Jao, ik spraekke miej zulf teengn. Vergangn waekke skreef ik, dat 't nieje bad met Juni vee- reg zol waen. Mer het blik det ze miej wat wies emaakt hebt. Doar hewwe eege- luk niks an. Maer wat doo'j daor non an. Het skient det 't der nog wal aewn vuur kan hooln, vuur det alns daor trechte is. Het grutste deel van 't jaor mun de zwem- leefhebbers nog naor 't aole bad in 'n Mos biej de meerpoet'n in. Wee zin skoold zol dat non waen. Ik hebbe wals eheurd, det nen annemmer 'n karwei vuur nen zee- ker'n daotum klaor op mut laewern. At det neet gebuurt, kost 't um caentn. Of zoln ze daor in dit geval in Riessen neet an hemn edach. Wee mut dan non de skaa dreangn? Wat aans. Met det geskrief aower den dreum van vergangn waekke aower al dee gekluu'de viske he'k miej wat op 'n haals ehaalt. Dr zit dr eene in 'n gemeenteraod den is helg ewes op miej. Den wal reveensie haala .Den wol miej det geskrief belett'n naote zeg hef. Aandern hebt den een oet 'n kop ekuijed. Dee hebt um ezeg, det 'n meenske toch dreumn kan zoonder datte dr zulf an wat kan doon .En atte det in 't kreentjen wil skriewn, mutte det zulf weetn. Zo is 't toch. Mer det was nog neet zo slim. Ik hebbe dr minne vrouwe met op 't rabat ebrach. Den har min dreum eheurt op 'n maöl- ken. Daor hebt ze 't oonze Jenne haorfien oet de beste daon. (Ik her dr um niks van veteeld). Oonze Jenne is dr saownds met an 't prakkezeern ekumn. Het meenske hef nen onrustigen nach ehad, en dee zik niks as gooin van hen en der wier. Ik har al eslaopn, toen ik met nen skrik waker wur. Gaoit, Gaoit, iej mun' miej help'n, ik hebbe bette, skreewne. Ik Op zaterdag 30 april j.l. werd te Bla- ricum een 25 km-loop gehouden, waar aan door twee Rijssenaren werd deelge nomen, n.l. J. Voortman en J. Zandber gen. Er was een zeer grote deelname en er werden, begunstigd door de goede weersgesteldheid dan oo<k uitmuntende prestaties verricht; o.a. het Nederlands en het Twentse record werden verbro ken. Ook onze Rijssense athleten hebben deze keer niet alleen hun best gedaan, maar ook succes gehad. Vooral voor J. Zandbergen mag deze wedstrijd een succes genoemd worden, daar dit zijn eerste lange afstand-wedstrijd was en al dadelijk in de B-klasse als derde bin nen kwam, hetgeen hem een mooie prijs en promotie naar de C-klasse opleverde. Zijn tijd over deze 25 km was 1.43.18. Ook J. Voortman liep goed en eindig de als 13e in de B-klasse. In totaal na men er 49 athleten deel, terwijl J. Voort man en J. Zandbergen resp. de 23ste en de 24ste plaats bezetten. J. Voortman liep zijn 5 ronden gezamenlijk met Zand bergen en passeerde even voor hem de finish. Zijn tijd was 1.43 rond. Na afloop werden de prijzen door de burgemeester van Blaricum uitgereikt. RV-lid. PER FEDERSPIEL voormalig Deens minister, is thans benoemd tot president van de raad voor Europa. dachen wat is det non. Ik op 't gat in berre en lustert ees aewn good daor zit oonze Jenne op de kneene in de berre- stee en heult nen bessemsteln de kukne in. Ik kon 't neet gleuw'n, de slaopmusse harre of edaon, den hung an 'n koodjen in 'n pot. (Toen ha'k 't duur), 't Meenske dreumn dette an 't visken was. Den bes- sem was 'n viskestok en det musken an det tuwken was 't leefnet. Het doern nog wal eawn, vuur det oonze Jenne good wakker was en toen veteelne miej zin dreum. Ik visken in 't zwembad, zeg oonze Jenne, ha wat zatt'n daor mooie viske, roodvinn'n, staekkelbeuske, dree karpers en zo vedan, klaoloeter dezulde viske, dee ik de vuurge waekke har zeen zwemn. 'n Viskestok har vlak biej um estaon en 'n leefnet was ook zo biej de hanne ewes. Ik zegge: he'j nog wat evungn. Ik hebbe wal 'n maol of wat good bette had, zeg Jenne, en één kleen visken he'k baown water ehad. Het was oonder de maote, toen hek 't der wier in egooit. Eene roodvinne hef dr mien maol of wat de stoete of evretn en een oranjekluureg visken geuln zo erbaorme- luk, dak der den ook wier in heb egooit. Mer van den een hek zonnen skrik ekreengn! Het was ne groote blaeje .Toen ik den baown water har, begunne te kuijer'n, te skreewn, hae, ik mag der neet meer an deenkn. Ik zegge: wat skreewne dan. Hee skreewn zo meuiluk: Laot miej wier lus, laot miej wier lus. Ik wil hier toch neet bliewn, ik hebbe pas solseteer'd. En al dee aandere viske skreewn: Haol vaste, viej weelt um wal kwiet. En toen hek ne van skrik wier luselaotn. Dee aander'n murn dr zik meer met zeen te red'n. Ik har de vrouwe mooi van strekke, det begriep ie oe. Ik skrie- we voot neet wier. Of dr moch wat apats waen. GAOIT. IN SPIJSOLIE-PROCES VIJF HANDELAREN TER DOOD VEROORDEELD. In het spijsolie-proces te Rabat zijn 5 handelaren ter dood veroordeeld. Dui zenden mensen zijn verlamd door het gebruik van ondeugdelijke spijsolie. De handelaren hadden oude motorolie van Amerikaanse luchtmachtbases ver mengd met comsumptie-olie. Foto: de vijf ter dood veroordeelden, v.l.n.r.: Belkacem Ben Mohamed Belca- cem. Moulay Abed Ben Ahmed, Mou- lay Driss Ben Abed, Hadj Lahoussine en Ahmed Ben Hadj Abdallah Filali. ^%r<- Vrijdag en zaterdag de film „Theodora, de Byzantijnse Keizerin". Te Byzantium, de hoofdstad van het Oosters-Romeinse Rijk, heerst ernstige ontevredenheid. Deze wordt veroorzaakt door de handel en wandel van de adel, die de macht in handen heeft. Het volk, dat nog steeds zijn Keizer Justinianus hoogacht, kan hem desondanks niet ver geven, dat hij niet krachtig genoeg op treedt tegen de kliek van de trotse pa triciërs, die alleen hun eigen belangen dienen. Onder de adel wordt de voor naamste plaats bezet door de minister Giovanni van Cappadocië, raadsheer van Justinianus, wie hij tot een gewillig in strument wil maken. Doch de Keizer vergeet zijn onderdanen niet. Op de marktdagen gaat hij dikwijls de stad in om zelf te aanschouwen hoe zijn volk leeft en welke behoeften en wensen men heeft. Op één van zijn toch- DE RIJSSENSE BURGEMEESTERS BIJTEN VAN ZICH AF. De heer van de Oosterhof was lelijk in zijn wiek geschoten, dat men zijn Japik weer gepasseerd was. Daar moest wat aan gedaan worden. Ook de jonge Vrouwe van de Oosterhof voelde het als een beledi ging, dat Japik voor Piet Snot voor de predikant had gestaan. De oude baron van de Oosterhof wist het wel. Hij had het nooit verteld, het diende nergens voor, maar hij wist vrij nauwkeurig dat de tij den aan het veranderen waren. Vroeger vóór de Hervorming, och ja, toen was alles anders. Maar de predikanten hielden het met het gewone volk. Hadden de geu zen niet de stoot gegeven voor de vrijma king van ons volk? En had het grootste deel van de bevolking van Overijssel niet met Saksen-vastheid vastgehouden aan de koning van Spanje? Nu ja, de Rijssenaren verkeerden weliswaar in een uitzonde ringspositie. Zij waren goede Calvinisten. Al hadden zij de wandaden der geuzen af gekeurd, daarom voelden zij. zich nog wel één met hen. En de Rijssenaren werden steeds nog niet voor vol aangezien door de omringende adel. Maar de oude heer van Ittersum wachtte zich wel, dit in het open baar te verkondigen. Maar gelijk zou hij krijgen. En spoedig ook. Toen zijn zoon opheldering ging vragen bij de burgemees- teren, kwamen deze hem flink tegemoet. Toen hij vroeg wie er feitelijk te Rijs sen baas was, antwoordden de burgemees ters: wij! Toen liep Jonker Ernst van It tersum naar het kasteel en haalde een meer dan tweehonderdjarige acte en hield deze de burgemeesters voor de neus. Een der burgemeesters maakte de spottende opmerkingZet die acte maar voor de klas, Jonker, dan zullen we eens zien wat er van terecht komt. En mocht uw Japik voor de klas komen, dan zullen wij hem met de greep wegsteken! Dat was duidelijke taal. Jonker van Heerdt tot Eversberg had schik voor vier, zijn kansen om te Rijssen een vinger in de pap te hebben, stegen. Oos terhof, Grimberg en Dakhorst kwamen bij elkaar. De heer van de Grimberg sprak van stad Rijssen aanpakken. Natuurlijk moest de Jonker van de Oosterhof dat doen. De Rijssenaren gingen echter voort met de opbouw van hun stad. Zij stoor den zich daarbij aan geen keizer of koning en nog het minst aan de heren edelen. Daarom besloot de heer van de Oosterhof eens flink toe te slaan. Hij eiste zekere slagen op, weilanden, die van ouds tot de marke van Rijssen behoord hadden. En deed de Rijssenaren een proces aan. De Rijssenaren vonden dat plagen en noem den naderhand deze weiden de plaagsla- gen. Het werd een proces, dat tientallen van jaren duurde. Maar de burgemeesters maakten een nominatie klaar voor school meester. Er stonden de namen op van een Rijssenaar, een schoolmeester uit Goor en een uit Ootmarsum. En toen de heren moesten kiezen, kozen de baronnen de man uit Ootmarsum, een zekere meester Berends, dit om de Rijssennaren te pesten. Trouwens, meester Berends was een goe de leerkracht. Dit werd de heer van de Grimberg gewaar, toen diens tienjarige zoon thuis kwam met beide handen ach ter voor de broek. Hij had tijdens de schooltijd een flink pak voor de broek gehad. En toen de heer van Voerst zich eerst bij de burgemeesteren beklaagde, vertelden deze hem eenparig en vierkant in het gezicht: Hoor eens, Jonker, diegene die een pak slaag nodig heeft, moet het hebben. Daarop klaagde de heer van de Grimberg de meester aan bij de schout. Deze ging eerst zijn licht opsteken bij de predikant. En de predikant keurde het ge drag van de schoolmeester goed. Men stralfe, aldus dominee, zonder aanzien des persoons. Waarop de heer van Voerst be sloot in het vervolg te Wierden ter kerke te gaan. Maar de predikant van Rijssen had een onderhoud met zijn Wierdense ambtsbroeder en de laatste wist de Jon ker van de Grimberg aan het verstand te brengen, dat de burgerij van stad Rijssen hem spoedig niet meer als kerkheer zou erkennen. En toen haalde hij bakzeil en begon de koster Berends te bevitten en te treiteren. De schoolmeester Berends nam dit niet en trok spoedig naar Holten. EN WEER WAS ER IN RIJSSEN EEN VACATURE. De vrouwe van de Stoevelaar, Nicoline Ripperda, had een lievelingsknecht, die ze graag aan een goede baan wilde helpen. Zij ging naar Rijssen en naar haar naai ster, de rouwtijd was al lang om. En de vrouwe van Stoevelaar ging eerst naar haar dochter, en haar schoonzoon, wat of ze dachten van Hendrik, de huisknecht van de Stoevelaar, als schoolmeester te Rijssen. Haar schoonzoon haar geen schijn van kans. Maar toen ze twee uur lang gepleit had, was zoone van Heerdt gewonnen. Zij, de vrouwe van Stoevelaar, zou zeer omzichtig te werk gaan. Zij zou eerst Janna de naaister polsen. Wilde deze aan hertrouwen denken, dan stond het voor vast, dat Hendrik haar tweede echt genoot en tevens koster-schoolmeester zou worden. Hendrik had zijn uiterlijk mee, was zeer handelbaar en daarbij zeer geleerd. Hendrik had op de Stoevelaar de kinderen lezen en schrijven geleerd, maar de kinderen waren nu de deur uit. En me vrouw vond het jammer een ongebruikt talent te laten rondlopen op de Stoevelaar. Zij verklaarde met neergeslagen ogen dat zij een kracht als Hendrik niet gaarne zou missen, maar ter wille van Janna, de weduwe de Vrange, zou zij er graag af stand van willen doen. En Janna was diep getroffen door zoveel goedheid. Maar Hen drik moest natuurlijk eerst de betrekking hebben, en bovendien moest zij er eerst kennis mee maken, dat sprak vanzelf. FEEST OP DE STOEVELAAR. Toen het zover was, trok de vrouwe van de Stoevelaar haar man aan de jas. Het was in dezen kort dag. Er moest snel ge handeld worden. Mijnheer zelf moest van middag naar de Oosterhof en de Grimberg rijden om de Ittersums van de Oosterhof en Voersten uit te nodigen voor een visite. Maar Jacob van de Stoevelaar vertelde zijn vrouw, dat hij dit niet deed. Hij wilde werken aan zijn dagboek en er was te veel wind. Toen nam de vrouwe van de Stoe velaar een cordaat besluit. Zij riep Hen drik de huisknecht en gaf hem last zich flink op te doffen. Hendrik gehoorzaamde. En toen hij voor mevrouw verscheen, kreeg zij lust omMaar snel drong ze haar gedachten terug. Hendrik kreeg een tas met brieven mee. De eerste een sollici tatiebrief voor de heren burgemeesteren van Rijssen om voor benoeming tot kos ter-schoolmeester in aanmerking te mo gen komen. De voorwaarden waren duide lijk omschreven, ook dat hij bereid was de weduwe van de overleden schoolmeester tot vrouw te nemen, als dat zo te pas kwam. Hij gaf de brief af en moest over acht dagen terug komen om antwoord te halen. De burgemeesteren vroegen elkaar, hoe het kon, dat daar zo een goed geklede verschijning uit de lucht kwam vallen, om te dingen naar de post van schoolmees ter. En de burgemeesteren deden meer. Ze lazen goedkeurend het duidelijke schrift. Natuurlijk weer een herenknecht! Maar de Stoevelaar had niets met Rijssen uit te staan. Zij zouden wel eens zien, over acht dagen. Hendrik had lastbrieven van de vrouwe van Stoevelaar op de hoge huizen te brengen en werd dus bij de Jonkers van Oosterhof en Grimberg toegelaten. De heer van de Grimberg vond het maar geld- wegsmijterij wanneer een gewoon huisbe diende zich zo kleedde. Maar per slot van rekening waren dat zijn zaken niet. Hij zou op de Stoevelaar op het afgesproken uur op visite komen. Slots jan was naar Eversberg gestuurd om daar de boodschap over te brengen. Dat waren de kinderen, en die vonden dat wel goed. Na deze bood schappen ging Hendrik met kloppend hart naar Janna. Hoe zou ze hem ontvangen? Nou, dat viel best mee. De eerste kennis making verliep vlot. Maar toen Hendrik de hielen weer gelicht had en Rijssen uit trok, labberden reeds de buren onder el kaar, dat Janna ook wel weer verkering zou hebben en met wat een deftige kerel. Je moest er dan toch ook maar aan zien te komen. Hoe het verder verliep, dat ho pen wij de volgende week te vertellen. VAN COEVERDEN. ten ontdekt Justinianus een bewonde renswaardig meisje. Het is de mooie en eerzuchtige Teodora, dochter van een dierentemster. Ondanks haar nederige af komst droomt zij ervan, een belangrijke missie te moeten vervullen. Zij wil de Keizer op de hoogte stellen van de zucht naar vrijheid, die het Byzantijnse volk vervult. Justinianus wordt onmiddellijk door haar schoonheid verblind. Hij volgt haar naar een obscuur wijnhuis in het ha venkwartier, waar zij elke avond danst onder de bewonderende blikken van haar publiek. Teodora herkent de Keizer niet, maar zij voelt zich gevleid omdat zij de aan dacht trekt van een hoogwaardigheids bekleder. Na een kort samenzijn ontsnapt zij hem. De Keizer kan de herinnering aan Teodora niet kwijt raken. Tevergeefs tracht hij het brandende verlangen naar haar te onderdrukken. Het lot is hem gunstig: de danseres wordt door solda ten van de Keizerlijke Garde gearres teerd. Onder beschuldiging een kostbare halsketting gestolen te hebben, wordt zij voor het tribunaal gevoerd. In werkelijk heid heeft Justinianus haar de halsket ting in het wijnhuis ten geschenke gege ven. Zodra Teodora zich tegenover Justi nianus bevindt (hij presideert de recht bank) ontdekt zij de identiteit van haar geheimzinnige bewonderaar; dit verhin dert echter niet, dat zij tot een harde straf veroordeeld wordt. Haar lijden is echter van korte duur; dank zij de me dewerking van een bewaker weet zij te ontsnappen. Woensdag de film „Madame Butterfly", een boeiend beeld van de Japanse zeden. Het Amerikaanse oorlogsschip „Abra ham Lincoln" vaart de haven van Naga saki binnen; de bemanning gaat aan wal cm te passagieren. Luitenant Pinkerton zoekt zijn vriend, de Amerikaanse consul Sharpless, op en samen bezoeken zij een der theehuizen. Onder de meisjes, die hier de gasten bedienen en hen bezig houden met hun liederen, is een bijzonder beval lig wezentje, dat al spoedig de aandacht van Pinkerton heett. Hij noodt haar aan zijn tafel en begint met de hulp van Sharpless een gesprek met haar. Zij heet Cio-Cio-San, zegt zij en Sharpless ver taalt dit met „Butterfly". Pinkerton wordt hals over kop verliefd op haar en ook het meisje voelt haar hart sneller kloppen, als de zeeman haar in de ogen kijkt. Pinkerton houdt van snelle besluiten. Zijn schip zal spoedig weer vertrekken en dus neemt hij direkt de huwelijksma kelaar Goro bij de hand om Butterfly tot de zijne te maken. Goro brengt de voor bereidende formaliteiten in orde en be zorgt Pinkerton een huisje op een van de meest idyllische plekjes bij Nagasaki. Al les is nu gereed voor de bruiloft en Pin kerton wacht bij zijn nieuwe huis vol on geduld op het bruidje en haar familie. Reeds kondigt het gezang van bruidslie deren hun komst aan en even later ziet Pinkerton Butterfly met haar gevolg af dalen van de met bloemen en kersen bloesems overdekte heuvel bij het huis. Ook Sharpless komt en de ambtenaar, die het huwelijk zal voltrekken. Kort nadat het huwelijk gesloten is en het feest be gonnen, verschijnt plotseling Butterfly's oom Bonzo, een invloedrijke man in de familie, die in hevige toorn ontstoken aan de familie mededeelt, dat Butterfly het geloof van haar voorouders verraden heeft om Pinkerton's geloof te kunnen aannemen. Bonzo vervloekt Butterfly Zij zal nooit meer op de hulp van haar fami lie behoeven te rekenen. Dan verlaat Bonzo met de andere familieleden het feest. Butterfly is verdrietig, maar haar liefde voor Pinkerton is zo groot, dat zij zich moedig' in het gebeurde schikt. Zij bren gen een paar gelukkige dagen door en dan neemt Pinkerton afscheid. Hij belooft Butterfly, dat hij zal terugkomen als de rozen weer bloeien en het roodborstje zijn nestje weer bouwt.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3