jssen vierde Bevrijdingsdag op waardige wijze Kleding van Lichtenberg zit beter - staat beter Feestelijke viering van KONINGINNEDAG 1 Coöp. I Boerenleenbank 8 Goed nieuws voor U! Nederland herdacht mm lilllllilillillinüiiiiüi Jaargang 38. No. 18. VRIJDAG 6 MEI 1960 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.00 per kwartaal, voor post-abonnees 1.25 per kwartaal. .-. WmËËmÊmÊÊmÊlmÈ im II fi VOOR Administratie en Redactie: Enterstraat 10, Rijssen. Telef. 2303 (05480) Advertenties 10 ct. per m.m. Bij co-ntract korting. Inzending advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur. van Dank zij het comité Nationale Feestda gen en het Schoolfeestcomité is de 15e Na tionale Feestdag in Rijssen op waardige en verantwoorde wijze gevierd. De feestelijke ouverture van deze dag werd gebracht door de zo keurig geünifor meerde en gedisciplineerde drumband van de speeltuinvereniging Irene, die een mars door Rijssen maakte. Om 8 uur werd door de padvindersgroe- pen op het Schild op plechtige wijze de vlag gehesen. Eén van de hoogtepunten van de dag was de massale kinderaubade op het Schild. Het is altijd een feestelijke aan blik de honderden kinderen, getooid met vlaggetjes en oranje, die zich onder lei ding van het onderwijzend personeel zo keurig op het intieme stadspleintje opstel len, om daar in het centrum van Rijssen te getuigen van de belangrijkheid van een dag, zoals wij die gisteren beleefden. Door velen werd betreurd, dat niet alle scholen op dit bevrijdende uur van saamhorigheid en nationale fierhied aanwezig waren. De voorzitter van het schoolfeestcomité zette op zijn eigen vlotte wijze de beteke nis van deze bevrijdingsdag uiteen en wek te de ouderen op het vrijheidsbegrip bij de jeugd levendig te houden, „anders", aldus spreker, „gaat het verslappen". Hierna hield burgemeester Landweer op het bordes van het stadhuis een korte maar betekenisvolle toespraak. Wij vieren in het hele land het bevrij dingsfeest. Vijftien jaar geleden, aldus spreker, Er is goed nieuws voor U, die de Kin derbescherming in Nederland een goed hart toedraagt. En wie doet dit eigenlijk niet? 'Was het tot heden zo, dat alle vereni gingen op het gebied van de kinderbe scherming, wanneer zij hulp en bijstand vroegen aan de Nederlandse bevolking, dit gescheiden pleegden te doen, met in gang van 1960 zullen zij in volkomen eensgezindheid en gezamenlijk een be roep doen op de publieke offervaardig heid. Nederland telt 550 verenigingen voor kinderbescherming, die totaal 55.000 (vijf en vijftigduizend) kinderen verzorgen, dan wel onder hun toezicht hebben. Het zijn RoomsHKatholieke, Gerefor meerde en Ned. Hervormde verenigin gen, Joodse en algemene, Vrijzinnig Pro testantse en neutrale; in voor Nederland wonderbaarlijke eenheid hebben zij zich allen verenigd in de Samenwerkende Kinderbescher ming Organisaties (SAKOR). Het is ondoenlijk deze 550 verenigin gen alle bij name te noemen, maar als U gaat medewerken aan de voor deze ver enigingen te organiseren nationale kol- lekte kinderbescherming, die in het ge hele land, dus ook in onze gemeente, van 9 t.m. 14 mei a.s. zal worden gehouden, kunt U er van verzekerd zijn, dat Uw medewerking of Uw bijdrage ten goede zal komen aan die vereniging, waar U voorheen rechtstreeks aan medewerkte of aan bijdroeg. „Pro Juventute"? Zij ontvangt een aan deel uit de opbrengst van de nationale kollekte kinderbescherming. „Tot Steun"? Ook zij deelt mee. De Ned. Hervormde Kinderzorgbon- den? Ook zij hebben aandeel, evenals de Gereformeerde verenigingen voor kin derbescherming. De R.K. yerenigingen, internaten en gezinsvoogdijverenigingen? Ook aan hen zullen zeer aanzienlijke bedragen uitge keerd worden. En de niet-kerkelijke verenigingen, de algemene en neutrale? En Humanitas? Ook zij zijn lid van de nationale federatie voor kinderbescherming en hebben als zodanig recht op een aandeel in de lan delijke opbrengst van de nationale kol lekte kinderbescherming ten bate van 55.000 (vijf en vijftigduizend) kinderen van alle gezindten. Zij hebben al veel moeten meemaken, deze 55.000 kinderen. Heel veel narig heid, heel weinig vreugde in hun nog zo jonge levens. Voor zichzelf vragen kun nen zij niet, maar daarom vragen zij Uw hulp om de nationale kollekte kinderbe scherming te helpen slagen. Stelt U hen toch niet teleur, maar helpt allen mee!! Deze kinderen rekenen op U en daar om hoopt de nationale kinderbescher ming er op te mogen rekenen, dat U thans een positief antwoord zult geven. U kunt dit doen door de kollektanten niet tevergeefs bij U te laten aanbellen. U kunt dit ook doen door Uw bijdrage op giro 564210 ten name van samenwer kende kinderbescherming-organisaties te Utrecht, met vermelding: nationale kol lekte kinderbescherming. werd ons land bevrijd, nadat het 5 jaar bezet was geweest. Vijf jaar hebben wij gezucht onder het wrede juk van de be zetting. Duitse legers overvielen ons land op 10 mei 1940 op verraderlijke wijze. Spre ker herinnerde aan de verwoestingen, die werden aangericht, aan de vele slachtof fers, die door de bezetters werden ge maakt. Spreker herdacht de 100.000 Joodse land genoten, „die werden weggevoerd, en bijna allen zijn omgekomen, nadat zij een vre selijk lijden hebben doorgemaakt". Ook herdacht spreker de vele landgenoten, prachtige Nederlanders, die hun strijd te gen de bezetter met hun leven hebben moeten betalen. Ook herinnerde spreker aan het aandeel van de militairen van de land-, zee- en luchtmacht, die hebben ge vochten voor de overwinning, en speciaal riep spreker in de herinnering terug de strijd door de Engelse, Amerikaanse en Canadese legers. Laten wij ons allen indachtig blijven, al dus spreker, dat de vrijheid, waarin wij nu leven, heel duur gekocht is. Het was stil op het Schild. De jeugd en de ouderen waren even onder de indruk van de toespraak van burgemeester Land weer. Het was goed, omdat juist daar door de betekenis van deze dag alle aan wezigen even duidelijk voor ogen werd ge steld. Maar daarna werd het feestelijk. Op in drukwekkende wijze werden het le en 6e couplet van het Wilhelmus gezongen. De heer A. E. P. Sommer had de leiding over dit zangfeest, en de muziekvereniging Wil- helmina zorgde voor een keurige begelei ding. Nadat nog enige vaderlandse liederen wa ren gezongen, marcheerden de kinderen af naar de terreinen van de voetbalvereni ging Excelsior aan de .Dannenberg, waar diverse spelletjes werden gehouden. Na de middag werd een allegorische op tocht gehouden, waarvan de deelname bo ven verwachting groot was gebleken. Dank zij de medewerking van het on derwijzend personeel van diverse scholen, die de deelname aan de allegorische op tocht gestimuleerd hebben, waarvoor hun een oprecht woord van dank toekomt, werd 't een evenement, dat Rijssen in lan ge tijd niet gezien heeft. Duidelijk is bewezen, dat ook dit in Rijs- VOOR DE DERDE MAAL Dinsdagochtend in alle vroegte is een groot caisson, dat eens dienst deed bij de „Mulberry-haven" bij Arromanches en dat later gebruikt werd bij de dijk- dichting in Zeeland, naar het Veerse Gat gesleept, om daar wederom nutti ge diensten te bewijzen bij de afslui ting. Hier ziet U hoe de betonnen ko los door zes sleepboten de haven van Kruiningen uitgesleept wordt. sen kan, hoewel de deelname van ouderen wel wat teleurstellend was, waarmee niet gezegd wil zijn, dat de optocht niet een gevarieerde en feestelijke gebeurtenis is geworden. Dat is juist wel het geval ge weest, juist door die spontane deelname van zovele kinderen, die allen uitstekend hun best hebben gedaan om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Uitstekende uitbeeldingen, voortreffelijke ideeën, op verantwoorde wijze uitgewerkt, maakten deze optocht, aan de organisatie waarvan wel enige schoonhaidsfouten kleefden, een hoogtepunt van dez< onvergetelijke bevrij dingsdag. De jury heeft wei een uiterst moeilijke taak gehad, de vele deelnemers te beoor delen, omdat het overgrote deel van de deelnemers voor de dag was gekomen met uitstekende ideeën. Verschillende episodes en gebeurtenissen van bezetting, bevrijding en opbouw passeerden in deze optocht de revue, zodat de optocht in meer dan één opzicht van grote waarde is geweest, ook voor de duizenden toeschouwers, die zich hadden opgesteld langs de route. Van ver schillende zijden hoorden wij de opmer king, dat de mogelijkheden moeten wor den onderzocht om een dergelijke optocht in de komende jaren weer eens te organi seren. Bewezen is, dat het kan. Om 5 uur vond een voetbalwedstrijd plaats tussen een elftal, gevormd door spe lers van Excelsior en RKSV tegen een Nijverdals elftal, waarvan een kort ver slag elders in dit nummer is opgenomen. 's Avonds werd door de padvinders- en padvindstersverenigingen de vlag op het Schild gestreken, waarna een volkssamen- zang werd gehouden met medewerking van de Rijssense Oratoriumvereniging Hosan na, de R.K. Zangvereniging St. Caecilia, de Zangvereniging De Stem des Volks, en het zangkoor van de muziekschool Rijssen, het geheel onder leiding van de heer D. Steen. Deze massale samenzang heeft ook die pe indruk gemaakt, vooral ook omdat door de samenwerking van de diverse koren op de bevrijdingsdag door die saamhorigheid een goede zaak wordt gediend. Geopend werd met het Wilhelmus en gesloten met het Wij willen Holland houen. Later in de avond werd door de drum band Irene een show verzorgd, na afloop waarvan de muziekvereniging Irene zorg de voor een spectaculair sluitwerk door een keurig uitgevoerde taptoe. Al met al kan gezegd worden, dat deze nationale feestdag op waardige wijze is ge vierd. Gaarne brengen wij vele woorden van hulde aan de organisatoren van al deze feestelijkheden en gebeurtenissen, die dit niet hebben kunnen doen dan door opoffering van veel vrije tijd en vele in spanningen. Het comité Nationale Feestdagen en al len, die dit comité hebben gesteund, heb ben voortreffelijk werk geleverd. Gedeeltelijke uitslag allegorische optocht. Wagens: le prijs: Opdat wij niet ver geten; 2e prijs Carnavalsvereniging; 3e pr. Ambachtsschool; 4e pr. Balletschool; 5e pr. Fa. Witpluim. Eerbiedig stonden wij weer allen Met diepe weemoed overmand, Bij 't graf van hen, die zijn gevallen Voor ons geliefde Vaderland. Daar rusten zij, de grote helden Die in die wrede oorlogstijd Hun eigen leven minder telden Dan Neerlands onafhank'lijkheid. Zij wilden zich niet laten knechten Door een barbaarse overmacht, Zij wilden voor hun vrijheid vechten Het grootste offer werd gebracht. Hoe streden zij, die grote helden Met niet te stuiten leeuwenmoed, Er vloeide over Neerlands velden Voor onze vrijheid, heldenbloed. Zij gaven wat zij konden geven Voor 't Vaderland in grote nood, Zij gaven voor hun land hun leven, Zij bleven trouw tot in de dood. Danken wij niet naast God die helden, Dat na een bange oorlogsnacht Men ons de vrede weer kwam melden; Hun heldenmoed werd weer herdacht. Mocht dit herdenken nooit vervagen In verre toekomst die ons beidt, Het is zo weinig wat zij vragen, Een stille stonde, hen gewijd. Rijssen. J. Rozendom. Dank zij het comité Nationale Feest dagen is Koninginnedag 1960, zij het niet op uitbundige, maar wel op waardige wij ze gevierd. In verband met <5e feestelijkheden, die op 5 mei werden gehouden, droeg de ver jaardag van H.M. de Koningin voor wat Rijssen betreft een ander karakter als in vorige jaren traditie is geworden. Zo werd het gezamenlijke schoolfeest, dat altijd zulk een kleur en fleur bracht aan deze feestdag, gemist, omdat dit feest is verschoven naar de ochtend van de nationale feestdag. Zaterdagmorgen werden schoolsport^, wedstrijden gehouden voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs (voetbal en handbal). 's Middags werd op het terrein nabij de Kamgarenfabriek volksspelen gehou den waarvoor een massale belangstelling werd getoond. Hieruit kan worden ge concludeerd, dat het door het comité ge nomen initiatief, bijgestaan door werk- commissies in een grote leegte is voor zien. De vele belangstellenden hebben zich uitstekend geamuseerd met de verrich tingen van de deelnemers aan deze spe len. Een goede gedachte was het ook, weer het Vogelschieten op het programma te plaatsen. De deelnemers hieraan hebben in grote spanning gezeten of de schut- terskoning Jan Baan zijn waardigheid nog weer zou kunnen prolongeren, of dat een andere zich kon sieren met de versier selen van de schutterskoning. Onder grote spanning verliep dit evenement, totdat de heer H. ten Berge het schot loste, dat aan alle spanningen een einde maakte. Hiermede was de heer ten Berge de ko ning van dit schuttersfeest, waarmede hij door velen op enthousiaste wijze werd gefeliciteerd. Het schuttersfeest, dat na afloop' in aanwezigheid van de koning en van een aantal leden van het comité nationale feestdagen werd gehouden, was een be wijs, dat voor dit folkloristisch gebeuren ook in Rijssen plaats is, en dat dat kan uitgroeien tot een gebeurtenis, waarmede een groot deel van de bevolking intens kan meeleven. Het schuttersfeest, dat za terdag nieuw leven in werd geblazen, kan in de toekomst bijdragen tot een bijzonder evenement, dat op een dag als Konin ginnedag velen een aangename afleiding kan bieden. Imponerend was de gymnastiekdemon- stratie, die doojr de gymnastiekvereni gingen DOS en VEK in voorbeeldige sa menwerking werd gegeven. Deze beide verenigingen toonden op deze Koningin nedag dat zij de waardigheid van deze dag begrepen, door eensgezind relief te geven aan het feest, waarvoor beide ver enigingen een zeer bijzonder woord van hulde en waardering toekomt. De prestaties van beide verenigingen stonden op hoog peil; de vele aanwezigen getuigden op duidelijke wijze hun waar dering voor de prestaties van de gym nasten. Voor vele kinderen was het hoogtepunt van deze dag de lampionoptocht, waar van de opstelling plaats vond bij de La gere Technische School. De jury had hier een zeer moeilijke taak, omdat een groot aantal kinderen veel werk aan de deel neming hadden besteed. Er waren fan tastische voorstellingen bij, zodat de op- v'VV.>8 L: :a tocht, voor de velen die langs de route stonden opgesteld, een bijzonder gebeu ren werd. Aan de optocht werd mede werking verleend door de muziekvereni ging Wilhelmina (met lantaarns bijge staan door de Rijssense padvinders) en door de drumband van de speeltuinver eniging Irene. Na afloop van de optocht hield Wilhelmina een populair concert op het Schild. Uitslagen Volksspelen: Touwtrekken: groep van 1217 jaar: 1. groep Baan; 2. groep ter Béést; 3. groep Wolterink. Groepen 1880 jaar: 1. groep G. J. v. d. Maat; 2. groep Schulenburg; 3. groep de Ridder. Zaklopen: 1. J. Lohuis; 2. H. Cappelle; 3. R. Klein Horsman. Ringsteken fietsers: 1. M. Rohaan; 2. H. de Ridder; 3. J. Tijhof; 4. B. Wolterink; 5. B. Ligtenberg. Ringsteken bromfietsers: 1. H, Tij ink; 2. Ligtenberg; 3. Voortman; 4. Tijhóf; 5. Deijk. Slagspel op evenwichtsbalk: 1. H. Pijf- fers; 2. F. Mensink; 3. H. de Ridder. Vogelschieten: 1. H. ten Berge; 2. M. Jansen; 3. J. Nauta; 4. H. v. d. Voort; 5. G. W. Webbink. Lampionoptocht Groepen: 1. A. Geerdink; 2. J. Leijen- dekker; 3. A. Bearzatto; 4. W. Aaftink; 5. J. Eshuis; 6. A. Struik. Paren: 1. A. Gijsbers en W. v. d. Noort; 2. B. Bearzatto en R. Kienhuis; 3. D. Smeenk en M. Gerritsen; 4. H. Dreijer en R. Gerritsen; 5. H. van Putten en R. Ger ritsen; 6. G. Markvoort en M) Paalman. Individuelen: 1. J. Webbink; 2. G. Web bink; 3. J. Bruins; 4. G. Maat; 5. M. Bruins; 6. A. Maat. j SPAARBANK REKENING-COURANT EFFECTEN DEVIEZEN KREDIETEN VOORSCHOTTEN HYPOTHEKEN H Vraagt inlichtingen bij de HUTTENWAL 31 - RIJSSEN 1

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 1