Filmnieuws Comité nationale feestdagen bereidt feestelijkheden voor Grote belangstelling voor plattelandsbibliotheek DE EIER' GA0TACHTER0ET SPORT Grote belangstelling voor windhondenrennen Burgerlijke Stand Mode- en huishoudshow Nog steeds ruimteprobleem Heitje voor een karweitje Vreugde op N.S.-station om gedeelte van KNVB-toto hoofdprijs PREDIKBEURTEN Gevonden voorwerpen Beroep op Rijssenaren deel te nemen aan optocht Plannen voor nieuwe leeszaal Het comité nationale feestdagen spant zich in om de komende nationale feestda gen, n.l. de verjaardag van H.M, de Ko ningin op 30 april en vooral de nationale herdenking van de bevrijding op 5 mei, ook in Rijssen op zo waardig mogelijke wijze te doen plaats hebben. Gesteund door de medewerking van een behoorlijk aantal afgevaardigden uit ver schillende verenigingen zal getracht wor den een programma te organiseren, dat in overeenstemming is met de belangrijk heid van de komende dagen. Vooral de nationale feestdag, 5 mei, moet een waar volksfeest worden. Deze viering, die moreel ook gesteund wordt door de regering, zal moeten aanslaan bij de gehele bevolking. Door een comité is reeds een programma-onderdeel, zijnde sportwedstrijden, voorbereid, terwijl een ander comité het onderdeel volksfeesten ter hand heeft genomen. Ook zal getracht worden een grote optocht te houden. Het eerste grote feest na de bevrijding in Rijs sen heeft bewezen dat ook dat kan. Maar daarvoor moet men medewerking hebben van velen, die bereid zijn om zioh op een sportieve wijze in te spannen, om in de optocht zo goed mogelijk voor de dag te komen. Daarom doet het comité een oproep op alle jongeren en ouderen in Rijssen, op buurt- en andere verenigingen en ook zo maar op groepjes Rijssenaren, die met el kaar of individueel willen deelnemen aan een allegorische optocht, die ter gelegen heid van dit 15e bevrijdingsfeest wel een bijzonder gevarieerd karakter kan dra gen. De mogelijkheden om een idee tot leven te brengen zijn zo talrijk en dat kan vaak echt met weinig kosten. Daarom hoopt het comité op de mede- wei'king van vele deelnemers. In de spon taniteit van de deelneming kan worden Geboren: Jan, zv H. Dangremond en G. Nieuwenhuis, Holterstraatweg 62. Hendrikus Gerardus, zv W, H. Hospers en A. M. G. Jannink, Ligtembergerdijk 33. David, zv A. H. W. Thomassen en P. van der Wildt, Markeloseweg 81a. Jan Hendrik, zv G. J. ten Wolthuis en A. Baan Esstraat 40. Jan, zv J. Engberts en G. Poortman, Graaf Ottostraat 25, geb. te Almelo. Ondertrouwd: Hendrikus van Heek, 27 jr., Rijssen, Kattenhaarsweg 37 en Hen- riëtte Geertruida Luehof, 23 jr., Rijssen, Kattenhaarsweg 37. Jacob Lubberts, 22 jr., Nijverdal, 3e Kampsweg 19 en Hanna Heuten, 20 jr., Rijssen, Lentfersweg 71. Jan Willem Poortman, 26 jr., Rijssen, Rozengaarde 47 en Antje Lozeman, 20 j., Nijverdal, Rijssensestraat 307. Gerrit Dinant Koster, 23 jr., Rijssen, Wilhelmi- nastraat 14 en Lamberta Lohuis, 18 jaar, Rijssen, Nijverdalseweg 54. Johannes Marinus Musch, 28 j., Rijssen, Enterstraat 7 en Iréne Gijsbers, 18 jr., Rijssen, Enter straat 7. Gehuwd: Waander Rozendom, 22 jaar en Johanna Alberdina van de Willige, 21 jr., Rijssen, Stationsdwarsweg 24. Overleden: Arnoldus Antonius Velner, 78 jaar, echtgenoot van A. Velnaar, Ro zengaarde 8, overleden te Almelo. gezien, dat men bereid is voor een feest ook iets op te brengen en als dat massaal gebeurt, kan een geslaagde optocht een belangrijke bijdrage verlenen aan een stijlvolle feestviering. Het comité hoopt, dat velen bereid zullen zijn tot deelname en zij stelt aan de winnaars prijzen in het vooruitzicht, die de moeite waard zullen zijn. Naast de allegorische optocht stelt men zich eveneens voor een afdeling reklame- wagens tot de optocht toe te laten. Hieraan kan worden deelgenomen door plaatselijke winkeliers, bedrijven enz. Men verwacht in het bijzonder van de middenstand, dat hiervoor grote belang stelling zal bestaan. Deelname-formulieren stelt het comité verkrijgbaar bij het bureau van de VVV, Enterstraat 10 en bij de Fa, Willem Koe dijk, Grotestraat. De mode- en huishoudshow, door een 3-tal winkeliers georganiseerd onder aus piciën van de Nederlandse Huisvrouwen- voorlichtingsdienst, die woensdagavond in gebouw Jeruel werd gehouden, heeft beantwoord aan de verwachtingen. Er bestond behoorlijke belangstelling voor en de bezoeksters, die een goed georga niseerde en gevarieerde show meemaak ten waren uiterst tevreden. Er werden demonstraties gegeven met moderne huishoudapparaten o.a. van To rnado, verkrijgbaar bij Ijzerhandel D. Pas aan de Haarstraat, voorts toonden man nequins diverse breimodellen vervaar digd van Van Wijk's spoeltjeswol en van 3 Boompjes Tinneroy en Corduroy, ver krijgbaar bij de fa. Esink ten Berge aan de Walstraat. Interessant' waren de demonstraties met Knittax breimachines en Meister naai machines van de fa. ter Harmsel (Julia- nastraat) Voor de volautomatische Zanussi was machine van de fa. D. Pas werd eveneens grote belangstelling aan de dag gelegd. Dat de stichting van de Plattelandsbi bliotheek in Rijssen van grote betekenis is geweest, blijkt overduidelijk uit het re cente jaarverslag van de Stichting Platte landsbibliotheek in Overijssel. Het uit- leen-frequentiecijfer van alle bibliothe ken van de provincie ligt het hoogst in Rijssen. Bedraagt het uitleen-frequentiecijfer in de provincie gemiddeld 8,4, voor wat Rijs sen betreft is dat cijfer vastgesteld op 12,4, welk cijfer „boekdelen" spreekt voor de belangstelling, die hier bestaat voor de billiotheek. De grote animator voor de oprichting van een plattelandsbibliotheek te Rijssen is wethouder J. A. Scholman geweest, die met voldoening kan terugzien op het door hem in samenwerking met anderen geno men initiatief. Het probleem waarmede men vanaf de oprichting heeft geworsteld, wordt steeds nijpender, n.l. een geschikt gebouw, waarin de bibliotheek ondergebracht kan worden. De lokaliteit in gebouw „Irene" voldoet niet aan de daaraan te stellen eisen; met name kampt men daar met een gebrek aan ruimte. Mede door de intensieve be langstelling, die er in Rijssen bestaat, heeft het bestuur besloten het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te verzoeken aan de Rijssense biblio theek een subsidie tot te kennen op de hoogte van een subsidie voor openbare leeszalen. Tot nu toe is het zo, dat door het Rijk 60 pet. van de gemeentelijke sub sidie wordt bijgedragen, terwijl, als de bi bliotheek tot openbare leeszaal wordt „gepromoveerd", het Rijk daarvan de subsidie voor 100 pet. op zich neemt. In het algemeen is het zo, dat de subsi die voor openbare leeszalen wordt toege kend in plaatsen met 20.000 inwoners of meer, hoewel op deze bepaling wel uit zonderingen worden gemaakt als daar voor voldoende argumenten kunnen wor den aangevoerd. Het bestuur wil nu trachten voor deze uitzonderingsbepaling Na aanmerking te komen, in verband met Zo 't zik lut anzeen en viej mangt ge- zoond bliew'n kriiewe nen plezeeregen Paosken. Ik hoppe, dat 't oeleu ook zo vergeet. Ik hebbe ne beste waekke had, ook ne plezeerege waekke. Woerumme? Ik hebbe 'n maondag op 't posketoor neet meender as viefteen geuln meer ebuurt as aans. Ik dachen det den jonge den achter 't leket stun, zik veteeld har. Ik zegge: ik gleuve as da'j 't neet good doot. Ik hebbe nooit zovulle hat. Nee, zegge, det is wal good, iej buurt meer. Dan zeenk der bliej met, zeg ik. Van blieskop he'k ne kaote naor de Ko- ninginne steut. Ne vrumde vrouwe zat dee kaat'n daor op 't posketoor te verkoop'n. „Steurt ne kaate naor de Koninginne hen", zeg dee mevrouw. „Det dook" zeg ik, „ik zal zengn de'k bliej zin de'k meer ebuurt hebbe." Ik kochen dee kaate vuur 'n kwat- jen, meer toen ik der op an 't kiek'n was, zag ik, det det was vuur de vluchteling'n. Dee kreengn dee cèènt'n teminsen. Det dool lee'k miej wal goad too. Onze Jenne was ook bes te passé, toen ik 'n buul lus dee. „Viej buurt meer" zeg vertel'n um, de'k ne kaate har esteurt ik. Dat was in odder, zeg de vrouwe. Ik naor de Koninginne. Det konne zik neet begriepn. Het is toch gin niejaor, Gaoit, zegge. Nee, mer det was vuur de vluch teling'n. Ik wee nog neet, zegge, wat daor de vluchteling'n an hebt, det de Konin ginne ne kaate too esteurt krig. Ik heb prebeert, um det de vrouwe an 't vestaand te brengn, meer het lukken miej neet. Non lao gewod'n, zeg Jenne, het zal wal goad wèèn. Verkochen ze dee kaat'n daor op 't posketoor? Jao, zeg ik, der zat ne vrumde vrouwe vuur. Hoown den dan neet skoone te maak'n? Ik zegge: „det weer ik neet, dee vrouwe zat daor. Den zal de boele al wal trechte hem'n ehad." Det har ik wal evraongn, zeg Jenne. Ik zegge: det heb ik neet evraongn, det he'k neet. Mear laow ees kuijern aower de aol- derdomsreente. Wat zej daor dan van? Daor zin ik bliej met, zeg Jenne. Non kuwwe 'n zeundag nog 'n ei of wat mèèr knikken. En det wol ik ook nog zengn. Viej knik- ket der 'n stuk of wat, met Paosken. 'n Deenkseldag he'k nen plezeeregn nomdag ehad in 't Park. Viej hebt 't daor 't heele weenter plezeereg ehad. De vrouwleu harn der disse keer nog meer meuite vuur edaon as aans. Viej hebt mooie lanteern- plaatjes ezeene, viej hebt laekker egett'n, en viej hebt 't van alle kaant'n good ehad. Het was disse keer vuurlopeg de leste maol, dewwe nen nomdag har'n in 't Park. Van 't weenter doowe wier, det hebt ze oons beloowd. Nieuwnhuis hef de vrouw leu in oonzen naam bedaankt. Ook in min breef wik det nog ees wier aewn doon. Bedaankt vrouwleu. Wat zeent de leu toch niejskierig. Der zeent veskeidn brewe binn ekomn op det stuk'n van de vuurge waekke. Ieleu weet toch almaole, de'j miej skriewn keunt? An 't adres van 't krèèntjen. Zet der biej op „vuur Gaoit" dan koomp 't aaltied aower. In dee breewe vreungn ze miej dan, wee of ik vergangn waekke bedoeln met den eezel, dent zo mooi in de waijde van 'n Ustrof kon loopn? Op 'n Skeeld woln ze 't ook met geweeld weet'n. Ik hebbe der lange aower prakkezeert, of ik 't verteln zol. Mer ik hebbe toch beslöt'n, de'k 't vuur miej zulfs wil hool'n. Ik hebbe nog hoppe, dat de gemeente temee, as 't zowiet is, biej miej koomp. Ik hebbe wal's eheurd van „tipgèèld", en det wo'k temee wal buurn, begriep iej. Mer ik wil de gemeente wal zengn, det den eezel den ik weete te loopn, nen heel'n bessen is, der is in zien soort ginnen bet- tern in 'n heel'n umtrek. En zo gaowe dan op Paosken an. De eier zeent neet deur, det kan oons passen. Den boer op 'n Lechenbaorg, woer ik 's jaors de eier aalt bestelle, dee niks as klaangn. De eier gaot achteroet zegge. Ik zegge: Det is nog nooit aans ewes, Dieks. Det begreepe neet, mer het is wal zo. Haolt der reknge met leu. Dan weunsk 'ik oe allemaole nen ple- zeergen Paosken. GAOIT. Het is de volgende week voor de pad- vindsters en de gidsen weer aantreden geblazen voor de grote aktie „Een heitje voor een karweitje". De aktie wordt in Rijssen gehouden op woensdag, donder dag en vrijdag, 20, 21 en 22 april. het intensieve gebruik van de bibliotheek. Het dagelijks bestuur beraadt zich over een geschikt terrein voor een leeszaal, dat uiteraard in 't centrum, van Rijssen moet liggen. Aan het jaarverslag ontlenen wij de volgende cijfers: De Plattelandsbiblio theek Rijssen -had op 1 januari 1959 de be schikking over 3249 boeken en op 31 de cember 1959 over 3710 boeken, zodat de boeken voorraad met bijna 500 stuks is ge stegen. Het aantal uitleningen bedroeg voor jeugdige lezers (verhalen enz.) in totaal 17.361 en voor studieboeken 5.630 stuks. Aan volwassenen werden in de sec tor romans enz. uitgeleend 16.331 boeken en in de afdeling studieboeken bedroeg dit aantal 4962, zodat men tot een totaal uitleningscijfer kwam van 44.234 boeken. Uit dit cijfer kan de grote belangstelling voor de bibliotheek duidelijk geconclu deerd worden en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Rijssen binnen niet al te lange tijd de beschikking zal hebben over een goed geoutilleerde openbare leeszaal. Zaterdag de kleurenfilm: „Der Czardas-König". Op het landgoed van zijn vader, om geven door ouderlijke liefde, brengt Em merich Kalman een zorgloze jeugd door. Zijn moeder, trots op zijn muzikale talent, stelt alles in het werk om dit in de jon gen tot ontplooiing te brengen. Zijn va der had liever meer koopmanschap ge vonden in de karaktertrekken van het ge voelige kind. Op de tiende verjaardag van de kleine Emmerich wordt het rustige, rijke le ventje wreed afgebroken. Vader Kalmann moet zijn faillissement onder ogen zien; zijn vrienden keren hem de rug toe en enkele jaren later vinden we nog slechts Emmerich en moeder Kalman, die als naaister in Boedapest, alles opoffert om haar zoon in de gelegenheid te stellen, zijn muziekstudie te beëindigen. Zelf ver dient Emmerich als pianist in een zigeu nerkapel wat bij en gesteund door deze oude vrienden, waarbij zich de knappe Ilonka (die een grote liefde voor de com ponist koestert) heeft ontplooid tot zan geres van formaat, ontstaan zijn eerste werken. Even laait fel Emmerichs oude jeugd liefde op voor de jonge gravin Helene Tabory, maar haar moeder breekt ieder contact abrupt af. Sinds de financiële débacle, zovele jaren geleden, is de om gang tussen de beide families verbroken. Emmerichs „Zigeunerprimas", de eerste grote operette, is een succes. De première dag brengt de groep kunstenaars de groot ste vreugde.én het diepste leed. Voor moeder Kalman is deze triomf te groot geweest. Zij sterft in het theater. Emmerich componeert een serie suc cessen achter elkaar. Zijn „Herbstma- növer" en „Zigeunerprinses" oogsten overal bijval. Wenen roept hem en hij gaat, vergezeld van al zijn vrienden. In de Donaustad ontmoet hij Helene weer. Fel breekt nu zijn liefde voor deze vrouw zich baan en zij wil er zich dit maal niet aan onttrekken, hoewel zij in tussen getrouwd is met graaf Riedern. Emmerich brengt Helene naar zijn ouder lijk huis dat hij heeft teruggekocht, en zij brengen er enkel^ gelukkige uren door. Dan komt Graaf Riedern Helene herinneren aan haar plicht enzij keert met haar man terug naar Wenen. Weer zijn het zijn vrienden, die hem behouden, maar het is Vera die hem de kracht schenkt opnieuw successen te schrijven. De kleine danseres wordt de Er gaat heel wat in je om, als je als deelnemer aan de KNVB toto na het be kendmaken van de uitslagen van de di verse voetbalwedstrijden, die in deze toto zijn opgenomen tot de ontdekking komt, dat je in 1 kolom alle 15 uitslagen goed hebt voorspeld. Dat kan de spoorwegbeambte Jan Schipper beamen, want hij was het, die zich zelf niet kon geloven. Het juist voorspellen van alle 15 uit slagen kan betekenen, dat je in een klap plotseling 100.000 gulden rijker kunt wor den of zelfs nog wel enige duizenden gul dens meer. De spanning is op de eerste plaats dus hoeveel medegegadigden zijn er voor de hoofdprijs. In het sportpro gramma van de NTS vertelde Frans Hen- richs, dat zich 3 candidaten voor de hoofd prijs hadden gemeld. Als dat niet voor ZANGDIENST IN GEREF. KERK In de Geref. Kerk (Boomkamp) wordt Eerste Paasdag om 7.30 u. n.m. een zang- dienst gehouden, waaraan medewerking zal worden verleend door het zangkoor van de meisjesclub „Mirjam"; door de heet A. Nawijn (orgel) en door de heer B. Stegeman (trompet). Liturgie: de heer C. v. d. Ploeg. Vorige week schreven wij, dat de krachtsverhouding in de afdeling, waar in RV dit seizoen speelt, niet zo groot was als de standenlijst zou doen vermoe den en de wedstrijd van zondag tegen PH heeft ons wel nadrukkelijk in het gelijk gesteld. Toegegeven zij, dat RV deze middag als ploeg heel wat beter spel vertoonde dan wij dit seizoen, helaas, al te vaak moesten aanzien. Er werd niet alleen veel meer snelheid in het spel gelegd, doch, uitgezonderd een periode in de tweede helft, toen het middenveld te veel werd prijs gegeven, was ook het ploegverband van beter gehalte. De spe lers hadden (initiatief), durfden iets te ondernemen en als de voorhoede bij en kele geheide kansen wat meer beheersing had kunnen opbrengen, zou de volle winst voor RV geweest zijn. Nu werd het een 11 gelijk spel, een stand, die reeds in het eerste kwartier was verkregen. De eerste goal was voor PH, veroorzaakt door een te zacht terugspelen op de kee per, doch even later knalde RV's mid denvoor de gelijkmaker reeds in de tou wen. Beide ploegen hebben nadien ge tracht de volle winst te behalen en daar het spel op zeer behoorlijk peil stond, was de wedstrijd zeker het aanzien ten volle waard. De verdedigingen hielden de zaak echter potdicht, hoewel RV ze ker in de verloop van de wedstrijd de beste kansen tot doelpunten wist te schep pen. Door dit gelijke spel was PH voor een eventueel kampioenschap uitgeschakeld, doch voor RV betekende het de veilige haven. Zondagmiddag speelt RV de laatste wedstrijd van de competitie te Haaks bergen tegen RKHSC. Zo spelend als zon dagmiddag zal de ontvangende vereni ging heel veel moeite hebben revanche te nemen voor de hier geleden nederlaag. woensdag zou veranderen dan zou Jan Schipper dus niet minder dan f 40.000, kunnen ontvangen. Er zijn geen verdere candidaten geko men, zodat Schipper over een paar we ken het formidabele bedrag van f 40.000 in ontvangst kan nemen. De vreugde op het station van de Spoorwegen in Rijssen over deze zeer bijzondere meevaller is wel heel erg groot geweest, en de beambten zullen zich de 10e april nog lang blijven herinneren als een dag, waarop het fortuin hun plotse ling toelachte. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk. 9.30 uur Ds. Vos (bevestiging lidmaten) en 11 uur Ds. Van Tuyl. Tweede Paasdag 9.30 uur Ds. Vos. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Van Tuyl en 3 uur Ds. Vergunst. Tweede Paasdag 9.30 uur de heer Renger. Notter. Zondag 7.30 uur Ds. Vergunst. Geref. Gem. (Noorderkerk)9.30 en 7 uur Ds. Blok, 3 u. Leesdienst. Tweede Paas dag 10 uur Ds. Blok. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman,. Tweede Paasdag geen dienst. Oud-Geref. Gem. (Bevervoorde). 9.30 en 2.30 uur Leesdienst; 7 uur de heer Vos man. Tweede Paasdag 9.30 uur de heer Vosman. Oud-Geref. Gem. in Nederland (Walkerk) Geen opgave ontvangen. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. Tweede Paas dag 9.30 uur Leesdienst en 3 uur Ds. Mallan uit Veenendaal. Ned. Prot. Bond afd. Rijssen. Zondag 10.45 uur Ds. Samberg van Delden spil in Kalmans leven. Zijn „Czardasfür- stin" is het hoogtepunt in zijn werk. Op de premièreavond maakt hij zijn verlo ving met Vera zelf openbaar. Dan beseft de kleine Ilonka, die Kal man aanbidt, dat de componist nooit haar liefde zal kunnen aanvaarden en zij wendt zich tot de man, die zich een leven zonder haar niet meer denken kan, de trouwe Janos Hegedy de grote, tenor, aan wie ook Emmerich Kalman zijn eerste successen heeft te danken. „Artist and models". komen, om kinderboeken te schrijven. Eugene en Rick wonen in een pension en, bezeten als hij is van de inhoud der beeld romans, die hij leest, heeft Eugene bijna iedere nacht vreselijke dromenHij droomt dan voortdurend van een door hem zelf gefantaseerde figuur, Vincent de Gier, die over een geheime formule beschikt. Twee nieuwe bewoonsters van het pension, Bessie Sparrowbush en Abi gail Parker, beklagen zich bij de hospita over het lawaai dat Eugene 's nachts maakt. Deze gaat naar hun kamer om ex cuses aan te bieden en treft daar tot zijn grote verbazing Bessie .gekleed als De Knuppel Dame, een figuur uit zijn beeld romans, die voor Abigail poseert. Ontzet rent hij weg en veroorzaakt dan wederom consternatie in het overigens rustige pen sion. Buitenlandse spionnen komen tot de ontdekking, dat de dromen, die Eugene heeft en die dus in boekvorm bij Murdock verschijnen, precies de formule bevatten voor een geheim wapen. De spionnen stu ren hun medewerkster Sonia erop uit om de rest van de formule in handen te krij gen en Sonia probeert dus de „auteur", Rick, in te palmen. Rick wendt zich ech ter tot de F.B.I., maar de spionnen ko men tot de konklusie, dat zij voor de bron van de gevraagde gegevens bij Eugene te recht moeten komen. Er volgt nu het ene kolderavontuur na het andere, maar de spionnen worden tenslotte ingerekend. Woensdag de film: „De Witte Non". Enkele ogenblikken nadat Graaf Guido Carani heeft ontdekt dat Bruno, de zoon van niemand, het kind is van hem en zijn gewezen geliefde Louisa ,is Bruno ver ongelukt. De toestand bij graaf Guido thuis is onhoudbaar geworden. Zijn vrouw is de oorzaak van Bruno's dood en de spanning tussen haar en Guido wordt groter. Na een hevige scene stelt Guido voor, uit elkaar te gaan. Zij stemt toe, maar onder voorwaarde, dat Guido hun dochtertje Anna bij haar zal laten. Guido weigert. Het kind is het enige, wat hij nog bezit, maar ook zijn vrouw klampt zich aan haar kind vast. Als Guido het huis verlaat, be sluit zij met Anna te vluchten. Een motor boot zal hun naar de overkant van het meer brengen. Op het meer worden zij door een storm overvallen. Als Guido verneemt wat zijn vrouw heeft gedaan, waarschuwt hij de politie. Eerst vindt men de gekapseisde motor boot en niet veel later ontdekt men de ontzielde lichamen van de gravin en Anna. Na de dood van zijn dochtertje vervalt Guido in een diepe apathie. Hij verwaar loost zich zelf en zijn marmergroeve. De arbeiders zien met zorg hoe de graaf steeds achteruit gaat, tot hun voorman Poldo een gesprek met hem heeft. Poldo bereikt meer dan hij had durven hopen. Guido ziet in ,dat er voor hem maar één redding is: werken en nog eens werken, om zo zijn verdriet te vergeten. Hij be spreekt met Poldo plannen om het werk te moderniseren en gaat dan op reis om nieuwe machines aan te schaffen. Als on derweg de trein aan een station stopt, kijkt Guido onwillekeurig en onverschillig naar een trein, die in een andere richting zal vertrekken. Plotseling verstart zijn blik: in de coupé van de andere trein zit ten enkele jonge vrouwen te kaarten. Eén van hen is het evenbeeld van Louisa! Een paar witte herensokken; linker he ren glacéhandschoen; rol gummi; bruine lederen kinderportemonnaie met rits; linker grijze glacéhandschoen; blauwe plastic regenjas; bruine portemonnaie met rits, inh.: 4 sleutels en 4 cent; huissleutel; rechter bruine glacéhandschoen; jongens jasje, donker van kleur. Komen aanlopen: bruine pincher. Bovenstaande voorwerpen en goederen zijn te bevragen op het Rijkspolitiebureau te Rijssen op alle werkdagen tussen 18 en 20 uur. Telefonische inlichtingen of ge sprekken hierover kunnen niet worden gevoerd. Voor de door de windhondenrenvereni- ging Rijssen op 2e Paasdag te organise ren windhondenrennen bestaat van de zijde der deelnemers grote belangstel ling. Deze rennen, die gehouden worden op de renbaan in de Mors (die in het ge hele land een bijzondere bekendheid ge niet), worden daarom met zoveel span ning tegemoet gezien, omdat het een van de eerste grote krachtmetingen is in het nieuwe seizoen. Er zijn ook enige buiten landse inschrijvingen binnengekomen, zo dat het evenement een internationaal ka rakter draagt. Er zullen naast de greyhounds (onder verdeeld in de A en de B klasse) nog meer dan 20 whippets starten en 11 Af ghaanse windhonden. Dit ras, dat al eer der op de Rijssense renbaan vertegen woordigd was, verleent een bijzonder ca chet aan de wedstrijden. Met grote belangstelling wachten insi ders de resultaten van de rennen af. Na een seizoen van rust en van vrij korte training ziet men met spanning uit, welke liefhebber dit jaar met zijn honden een belangrijke plaats in de Nederlandse ren- wereld zal innemen. De wedstrijd in Rijs sen is daarvoor een goede test, om welke reden ook veel belangstelling van elders wordt verwacht. Het is van tal van factoren afhanke lijk, met welke honden dit jaar rekening moet worden gehouden. Een hond die een vorige seizoen een topprestatie kon verrichten kan een volgend seizoen vaak worden afgeschreven, terwijl ook ieder jaar opnieuw volkomen onbekende hon den met windhondensnelheid naar voren kunnen komen. Een krachtmeting op 2e Paasdag, die van veel belang wordt geacht. De ren- vereniging Rijssen heeft alles verricht, om de organisatie een goed verloop te doen hebben. De heer de Groot uit Utrecht zal optreden als speaker, in welke functie hij door de enthousiaste en des kundige wijze, waarop hij de courses van commentaar weet te voorzien een grote populariteit geniet. De jury bestaat uit de heren Nulden en Jansen uit Arnhem, de Groot uit Utrecht en A. Kippers uit Rijssen. De algemene leiding is in handen van de heer J. Bakker.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 5