Westduitse hoogconjunctuur nadert liet kookpunt Boodschap van H.K.H. Prinses Wilheiinina Rijssen buiten de wallen Op 1 juli geen passencontrole meer binnen de Benelux Vrolijk Paasfeest Ongewenste gevolgen dreigen Afschuw voor aanslag op dr. Verwoerd Dit jaar opnieuw Ronde van Rijssen Paasviering Ouden van Dagen In alle delen van Rijssen zal „de baoke" branden H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft, aldus meldt de rijks voorlichtingsdienst de volgende boodschap uitgegeven: „In de overtuiging dat Christus dit van ons vraagt en in aansluiting aan de jongste getuigenissen van de Neder landse kerken en die van hen, die over onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe ik een beroep op het geweten der wereld, dat zich zo krachtig heeft laten gel den, om tot een levende werkelijkheid te maken wat de kerken hebben verkondigd ten aanzien van de gelijkheid voor Christus van alle rassen en mensen, te beginnen bij de heel eenvoudige dingen van het dagelijkse leven, die binnen het bereik van iedereen liggen." w.g. Wilhelmina RIJSSENS OUDHEDEN Jaargang 38. No. 15 (Tweede Blad). VRIJDAG 15 APRIL 1960 Weekblad voor Rijssen Met de eerste jaarbeurzen van Frankfort, Keulen, Offenbach en Neurenberg achter de rug en met de grote „Industrïemesse" van Hannover in het vooruitzicht, wordt thans in de Bondsrepubliek ijverig conjunctuurbalans" gemaakt. Men weet dat genoemde jaarbeurzen in alle sectoren reden hebben gegeven tot vreugde; men weet ook, dat de regering te Bonn enige zwakke pogingen heeft gedaan de con junctuur wat te verzwakken, maar niet bereid is met het oog op het naderen van de Bondsdagverkiezingen in 1961 haar eigen uitgaven en subsidies in te perken. Met dit alles voor ogen luidt het algemeen oordeel nu, dat de conjunctuur in de Bondsrepubliek ongekende hoogten blijft beklimmen en dat er opgepast moet worden. ER WORDT MEER DAN OOIT GESPAARD Er staan in geheel West-Duïtsland loonsverhogingen op het programma en die zullen ver uitgaan boven de 4% die de president Blessing van de Centrale Bank voor oirbaar houdt in verband met de stijging van de produktiviteit. Deze stijging van het inkomen vindt z'n spie gel onvermijdelijk in de opdrachten in de consumptiegoederensector. Evenwel, van een zg. „consumptieboom" is geen sprake: de produktie van de consumptiegoederen industrie lag in februari weliswaar 11 pet. boven die van 1959, maar de Duitsers be steden zeker niet hun gehele loonsverho ging aan consumptiegoederen. Er wordt meer dan ooit gespaard. Reeds het vorige jaar werd het hoogste spaarresultaat sedert 1945 bereikt met 28,5 miljard mark op de gewone spaar banken. VEEL ORDERS Waar van een oververhitting van de conjunctuur in de consumptiegoederenin dustrie dus geen sprake is mede ten gevolge van de zware buitenlandse con- Bij de dienst luchtvaart van de rijks politie op Schiphol kon een van de recher cheurs, die Pratt destijds heeft onder vraagd, zich dit voorval gisteren nog le vendig 'herinneren. Ruim twee jaar geleden, op 7 februari 1958, heeft de thans 57-jarige David Pratt, dader van de aanslag op de Zuid-Afri kaanse premier Verwoerd, gepoogd ons land binnen te komen. Dit om zijn vrouw te ontmoeten die hier verblijf hield. Het lukte hem echter niet: hij werd nog de zelfde dag als ongewenst vreemdeling op een toestel naar Londen gezet, omdat men in Pratt's bagage patronen en een hyper modern pistool aantrof. Pratt op Schiphol. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: Hr. Ms. ambassadeur in Zuid- Afrika heeft opdracht gekregen aan de Zuidafrikaanse regering mee te delen, dat de Nederlandse regering met afschuw heeft kennis genomen van de aanslag op minister-president dr. Ver woerd en de ambassadeur verzocht medeleven te wil len betuigen en wensen voor voorspoedig volledig herstel te willen aanbieden. currentie op de Duitse markt daar ge niet de investeringsgoederenindustrie van de Bondsrepubliek grote dagen. De order portefeuilles zijn bepaald veel dikker dan een jaar geleden; het buitenland in het bijzonder weet van bestellen; waardoor de industrie in elk geval voor 3 4 maan den op volle toeren kan draaien. OPEN PLAATSEN Zo wordt het algemene economische beeld van de Bondsrepubliek zeer roos kleurig. Het aantal werklozen is lager dan ooit voor de laatste wintermaanden (onder de half miljoen), de industriële produktie bereikte het hoogtepunt van 230 (1950 is 100), waarbij de produktie van investeringsgoederen in februari jl. op 315 kwam (1959: 274), die van con sumptiegoederen op 199 (1959: 179). De autoproduktie bedraagt op dit ogenblik per maand meer dan 170.000 stuks, dat is 20.000 tot 30.000 meer dan in 1959. En wat men het opvallendst noemt, is de stijging van het aantal open plaatsen op de ar beidsmarkt, dat thans boven de 400.000 ligt. Dat is bijna twee maal zoveel als het vorige jaar. PRIJSSTIJGINGEN De vraag is nu, hoe dit tempo in de komende maanden zal verlopen. Zal het niet afnemen, dan verwachten de experts een kokende hoogconjunctuur met onge wenste gevolgen, zoals langere levertijden tengevolge van volledig bezette industri ële capaciteiten, en dus een redelijke kans op prijsstijgingen. Tot welke gevolgen dit alles zal leiden, weet niemand. Het stralende optimisme van minister van economische zaken Er- hard, de blik vol kommer wegens de te korten op de begroting van minister van financiën Etzel en de politiek van bonds kanselier Adenauer zij allen zullen in de komende maanden minder dan een Blessing, minder dan de ondernemers met hun welhaast ongebreidelde investerings- drang, de Westduitse hoogconjunctuur kunnen beïnvloeden. BEROEPEN Tot predikant bij de Geref. Gem. in Ne derland (Eskerk) werd beroepen Ds. Chr. v. d. Woestijne van Barneveld. De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg hebben maandag in Brussel een conventie ondertekend, die een einde zal maken aan de controle van reispapieren aan de binnengrenzen van Benelux. De overeenkomst zal binnenkort aan de nationale parlementen van de drie landen worden voorgelegd. De minis ters zullen verzoeken om een spoedige behandeling, waardoor het mogelijk zou worden nog vóór het aanstaande toeris tenseizoen op 1 juli de maatregel van kracht te doen worden. De drie landen zullen voorts gemeen- In een dezer dagen gehouden verga dering is door de commissie tot ontspan ning van de Rijssense jeugd in vakantie- tijd besloten om dit jaar weer wieler wedstrijden en straatvoetbal te organi seren, behoudens althans toestemming van de betrokken instanties. In de laatste week van juli en eerste week van augustus zal dit plaatsvinden voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. Er werd in principe besloten ook voor de jeugd van 15 tot 17 jaar wedstrijden te organiseren, waarvoor ook getracht zal worden de jeugd buiten Rijssen te ani meren. IA- schappelijk gaan optreden bij het ver lenen van visa en bij de controle aan de buitengrenzen van de Benelux. Volgens de door de ministers Luns, Wigny en Schaus getekende overeenkomst zal als regel een visum, verleend aan een vreem deling, voor het gehele Benelux-gebied gelden. Met derde landen zullen gemeen schappelijke verdragen worden gesloten voor de afsohafing van visa en paspoor ten, zoals trouwens in het verleden al is gebeurd. Op een wel heel gezellige wijze heb ben de bejaarden dit jaar een paasviering gehouden in het Parkgebouw. Aan de hand van dia's vertelde mevr. Landweer over het vakantieoord bij uitstek Oosten rijk, terwijl de oudjes ondertussen onder het genot van een kop koffie en andere traktaties geamuseerd toekeken en luis terden. Daarnaast zorgden spelletjes en paaseieren voor verdere afwisseling. De heer J. Nieuwenhuis dankte namens de oudjes voor de prettige middag. De 85-jarige Ruiterkamp kreeg een verjaar dagsgeschenk. Ook mevr. Muller sprak op deze laat ste „bejaarden-soos" een kort woord. Op dinsdag 31 mei maken de bejaarden een autotocht naar Arnhem. Naar aloude gewoonte zullen met Pa sen ook in Rijssen weer een aantal Paas vuren branden. De belangstelling voor het oprichten van een „baoke", die een aantal jaren geleden niet meer was te be speuren, is de laatse jaren schijnbaar weer veel groter geworden, zodat er dit jaar niet minder dan 7 baokens zullen branden. Het bijeenslepen van de baoke is voor de jeugd meestal nog een groter genoegen dan het in de brand steken van de opgerichte hoop hout. In alle delen van Rijssen is men aktief geweest. Zo zal er een Paasvuur branden in „De Kaempe", aan de Esstraat, aan de Ligtenbergerdijk, de Arend Baanstraat, de Hagweg en de Markeloseweg. DE SAKSER Het was op een mooie dag in het jaar 1640, in de maand mei. Kort maar sterk gespierd zat de Sakser voor de deur van zijn kleine huisje in de Tabaksgaarden. Naar schatting was hij vijf-en-veertig jaar oud. Hoe hij aan de naam van Sakser kwam was een zuiver Rijssens mysterie. Kwamen wellicht zijn ouders of voor ouders uit Saksen? Wie zal het zeggen. Maar hij was een liefhebber van vogels, dat stond vast. Toen er visite was op de Oosterhof, liet de eigenaar van dit land goed vol trots zijn volière zien. Zeldzame vogels zaten er in. Toen de Jonker van de Stoevelaar vroeg ,wie al dat moois ge leverd had, riep de heer Van Ittersum tri omfantelijk: de Sakser! Stoevelaar keek hem aan, eerst niet begrijpend. Toen kreeg hij ten antwoord: dat kealken hier oet Riessen! In 1640 spraken in de dage lijkse omgang de geboren Twentse edelen nog het eigen streekdialect, tenminste on der elkaar. Zij waren precies als alle Twentenaren in hun doen en laten, alleen ruimer behuisd en beter gekleed en ge voed. Stoevelaar vroeg waar het mannetje woonde. Dat kwam er niet op aan. Evert de poortwachter zou de Sakser wel even halen. Blij, dat hij even uit het gezicht was, liep Evert naar de Sakser, die voor zijn laatste geld een mooie toom sier- eenden had gekocht. Evert bekeek de een den, de kippen en duiven, alle goedkoop goed voor de Rijssenaren. Daar verdien ik weinig aan, maar een arm mens wil ook wel eens wat hebben, riep de Sakser. Maar nou moet je horen, riep Evert, op het kasteel is die rijke stinkerd uit Goor, en die wil met je handelen. Houd hem in de gaten, en zit er voor mij ook nog iets aan? Dat weet ik nog niet, riep de Sakser, eerst zien wat je in je mars hebt. De Sak ser schoot schone klompen aan, harkte een paar maal met een oude kam door het schaarse haar, zette zijn muts op, stof te met zijn handen zijn vest en broek af en was klaar. Tien minuten later nam Evert zijn plaats weer in aan de poort. De huisknecht diende de Sakser aan en de heer van Ittersum en Stoevelaar bega ven zich met de Sakser naar de volière. Het viel de heer van de Stoevelaar op, dat het mannetje zich onder deftige lie den gemakkelijk bewoog. De man be zat niet als zovelen van zijn soort een minderwaardigheidscomplex. Stoevelaar vroeg naar de prijzen van diverse vogels en vond ze nog al duur. Jonker!, riep het mannetje, je bent voor niemendal ook niet rijk geworden, en voor mij schijnt de zon ook. Die kerel is brutaal, dacht de heer van de Stoevelaar. De heer van de Ooster hof stond er geamuseerd bij, de handen over elkaar gevouwen. Jacob van Coever- den vroeg aan de Sakser, of hij eens een kijkje wilde komen nemen op de Stoeve laar, maar dan liefst de volgende middag, want dan moest de Sakser toevallig in Goor zijn. Dat was dus afgesproken. Dit heerschap, daar was nog wel een cent aan te verdienen. Maar eerst eens kijken hoe het land er bij lag. Die middag poetste de Sakser zijn laar zen, stofte zijn zondagse pak af en liet zich knippen en scheren. Om half elf stap te hij de weg naar Eisen op en speurde meteen naar vogels, hij wist precies waar hij naar iedere soort vogel uit moest kij ken, en kwam om ongeveer half één op de Stoevelaar aan. Blijkbaax- was er op hem gerekend, want Mina, de vier-en-der- tigjarige keukenmeid, zette hem een over vloedige maaltijd voor. Een tinnen kroes met bier van een inhoud van wel twee liter zette zij naast hem op tafel. Onder haar werk informeerde zij hoe de maal tijd smaakte. Nu, de Sakser was vol lof over haar kookkunst, en zij nam de Sakser onder het gesprek ongemerkt op. Niet jong meer, was haar oordeel, maar nog heel ogelijk voor zijn leeftijd. De Sakser vertelde haar van z'n eenzaam vrijgezellen- leven. En van zijn sober huishouden. Het was al later dan ze dachten, toen de Jon ker om de deur keek en riep: Zullen wij dan even gaan? Samen liepen zij buiten de grachten, naar een laag bos, waarop eiken hakhout stond. Hier moest de Sak ser maar een stuk uitzoeken. Daar kon een mooie volière komen. Enkele daghuur ders werden gestuurd en die ruimden op aanwijzing van de Sakser een gedeelte van het bos. De Sakser kreeg twaalf stui ver daags en de kost. Een vorstelijk loon, wanneer men in aanmerking neemt, dat Mina de keukenmeid hem extra voerde, in de hoop, dat ze hem vandaag of morgen aan de haak kon slaan. Maar er dreigde voor Mina gevaar. De heer van de Stoe velaar ging met de Sakser op reis. Eerst werd op de Oosterhof de zaak nog eens bekeken. Toen op de Grimberg, waar de Jonker van Voerst de Sakser een prutser noemde. Daarna ging men naar de Dack- horst in Ypelo. Hier waren de beide man nen getuige van een vechtpartij tussen man en vrouw. De kasteelvrouwe van de Dackhorst sloeg haar echtgenoot de deur uit. Zij had hem betrapt, toen hij het kin dermeisje zoende en zoiets nam men als een Van Langen niet. Mevrouw van de Dackhorst was een geboren Van Langen. Zonder een woord te zeggen reed men naar Eversberg. Hier was het bezoek wat de heer van de Stoevelaar betrof, recht hartelijk. De meiden in de keuken waren bepaald niet weg van de Sakser. Zij noem den hem een Riessener törfkloet'n. Zoone van Heerdt pochte op de Sakser, in tegen stelling tot van Voerst. De volière op Eversberg was mooi. En dit deed vader Stoevelaar besluiten, om maar met de Sakser voort te werken. Natuurlijk werd de vogelverzameling in de Tabaksgaarden in ogenschouw genomen. En de Jonker kocht meteen de siereenden maar. De Sak ser loog met een kostelijk gelegenheids gezicht dat hij de eenden voor niemendal over deed. De Jonker vond, dat dit ook wel mocht. Want de Sakser verdiende goed bij de Stoevelaar. Veertien dagen gingen voorbij. Men schoot flink op met het bouwen van een vogelhuis. Er kwamen mooie krullen en tierlantijnen aan. Het echtpaar op het hoge huis had weer een ruziebui gehad. De Jonker had zich opgesloten op zijn kamer. Hij beschreef in schrille kleuren de echte lijke ruzie van die morgen. Daarna liet hij ziin paard zadelen en hing voor het ver dere gedeelte van de dag het verloop uit. Eerst reed mijnheer naar Rijssen, dronk koffie bij Janna de naaister en lobde tegen haar over zijn vrouw. Hij liet niets van zijn ega heel. Janna antwoordde er niet veel op. Want mevrouw was haar klant, en vrouwen zijn vrouwen. Daarna stopte hij een pijp, sprong in het zadel en reed naar Eversberg, waar Zijn Hooggeborene zich zonder tegenspreken duchtig de man tel liet uitvegen door zijn dochter, die hem een lastige bliksem noemde. En ter wijl de heer van de Stoevelaar op Evers berg bij een goede en overvloedige maal tijd wat bijspijkerde, ijsbeerde zijn vrouw Nicoline Ripperda in een afschuwelijk hu meur over het landgoed de Stoevelaar. Zij wreekte zich op haar man door de Sakser als een knoeizak onmiddellijk weg te jagen. De Sakser, die mevrouw ook een foefel wilde bakken, beklaagde zich bij Mina de keukenmeid. Het resultaat was verrassend! Mina sloeg haar vlezige ar men om de Sakser hals en riep: Lieverd, ik heb hier geen leven meer! Als je het goed vind, ga ik met je mee, dan trouwen wij samen. De Sakser zei: ja, dat doen wij. Mina gooide haar voorschoot af, tripte naar boven, naar de dienstbodenkamer, kleedde zich, pakte haar koffer en snelde naar beneden. Juist op dat ogenblik trad Nicoline Ripperda de keuken binnen en riep: Hondsvot, ben je daar nog al! Er uit, zeg ik je! De Sakser snelde het erf op, op de voet gevolgd door Mina, de keuken meid, een perplex staande mevrouw ach terlatend. De zeer bekwame keukenmeid poetste met de Sakser de plaat en daar had mevrouw niet op gerekend. Zij brach ten als onbezorgde kinderen de middag ge lukkig door in Rijssens bosrijke omgeving. Maar toen de avond daalde en de avond klok van Rijssen klepte, ten teken dat men zich haasten moest om de poort bin nen te komen, reed de Jonker van de Stoe velaar juist de poort uit en viel van ver bazing bijna van het paard, toen hij daar de Sakser en zijn keukenmeid bij de poort zag. Hij vroeg om een nadere verklaring en die kreeg hij vlot. En hier bleek dat hij als heer van de Stoevelaar snel voorzie ningen kon treffen. Hij bracht Mina bij Janna onderdak en de Sakser ging naar zijn huisje in de Tabaksgaarden, met be vel de volgende morgen beiden terug te komen. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3