Raad nam belangrijk besluit jaar vergadering Vereniging voor Dierenbescherming m WËêMêêWêêèL (f JJf n Kleding van Lichtenberg zit beter staat beter 4S iiiaii i Landgoed de öosterbof voor Rijssen behouden Pater Piron te Rijssen Koperen wethoudersjubileum Afscheid bij G.S.W. Koop nu IVOROL Aanrijding Landgoed „De Oosterhof" wordt historisch monument voor Rijssen Jubileumjaar SIMAVI Nieuw station voor Almelo Het nieje hok Examen Veilig Verkeer Jaargang 38 No. 13. VRIJDAG 1 APRIL 1960 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.00 per kwartaal, voor post-abonnees 1.25 per kwartaal. BESTEMMING (NOG) ONBEKEND Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Welke bestemming zal de gemeente er voor vinden WEEKBLAD VOOR RUSSEN Administratie en Redactie: Enterstraat 10, Rijssen. Telef. 2303 (05480) Advertenties 10 ct. per m.m. Bij contract korting. Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur. De overigens onbelangrijke agenda van de Rijssense raad kreeg een belangrijk sluitpunt: de raad ging accoord met liet voorstel van het college van B. en W. tot aankoop van het landgoed „De Ooster hof" en wel voor de som van 150.000, Het was wel een, vlotte koop, want na dat de raad de voorwaarden tot aankoop „in een vlucht en een zucht" (circa een kwartier) had doorgekeken, gaf hij vrij wel direct zijn fiat. De voorzitter deelde mede, dat een spoe dige beslissing noodzakelijk was. Met de aankoop bewijzen we de gemeenschap Rijssen een dienst, aldus de voorzitter. De heer Ter Avest wilde weten, welke bestemming het college er mee heeft. Dit zullen we, aldus de voorzitter, met elkaar en met figuren buiten de raad moeten bespreken (Monumentenzorg o.a.). Op vragen van de heer Smeijers over de mogelijke restauratie haalde de voorzitter een voorbeeld aan van de restauratie van een soortgelijk kasteel bij Pannerden, wat 400.000 gekost heeft. Monumentenzorg betaalt hiervan 40 op voorwaarden, door haar gesteld. Onze grootste zorg, aldus de heer Smeij ers, kon wel eens zijn, dat we in het don ker tasten, wat de bestemming van dit complex betreft. Ook de heer Hodes maakte de raads leden erop attent, dat zij zich grote uit gaven moeten realiseren. De heer Jansen wees er nog op, dat de raad niet verplicht is de Oosterhof te res taureren. Bovendien kunnen we er, gezien de voorwaarden, de eerste 25 jaar niets aan veranderen. De heer Hodes maakte de opmerking, dat de belangrijkste te nemen beslissingen de leden bij aanvang van de raadszitting pas bereikten. De maandagavond gehouden belangrijke In het St. Jozef gebouw te Rijssen bracht pater Piron op sublieme wijze zijn solo- spel „De blindgeborene" ten tonele en wel op initiatief van het Jongerencontact te Rijssen. De Zeereerw. Heer verplaatste de wei nig talrijke aanwezigen naar die periode in het openbaar leven, waarin hij een blindgeborene genas. Dit roept de reali ties op van de leden van de Hoge Raad der Joden, die op allerlei manieren trach ten dit wonder van de Nazarener onge daan te maken. De vader van deze blind geborene wordt zelfs met zijn zoon voor de Hoge Raad gebracht om te verklaren, dat zijn zoon Jesse niet blind is geboren. Eerst verklaart hij, dat zijn zoon steeds blind is geweest, doch als Kaifas, de ho gepriester, dreigt, dat hij brodeloos en uitgestoten zal worden, dan smeekt de va der zijn zoon tegen Jezus te getuigen. Dit weigert de zoon en blijft Jezus trouw. Bij zonder goed was de vertolking door deze solo-akteur van de diverse Bijbelse figu ren, die levensecht ten gehore werden ge bracht. Jammer was, dat voor dit mooie spel zo weinig belangstelling bestond, zo wel van de ouderen als van de jongeren. al- besprekingen waren hiervan de reden, dus de voorzitter. Met algemene stemmen werd tot aan koop besloten van dit complex, dat met inbegrip van de landerijen 19 ha. groot is. Bij het begin van de zitting stond de voorzitter even stil bij het koperen ambts jubileum van wethouder J. Scholman. Hij wees op de belangrijke besluiten, die door zijn toedoen zijn genomen, waarvoor de voorzitter gaarne zijn erkentelijkheid be toonde. Hij sprak de wens uit, dat in de toekomst nog veel door de heer Scholman tot heil van de gemeente tot stand wordt gebracht. Wethouder J. A. SCHOLMAN De heer Ter Plorst wees op de, zoals hij het uitdrukte, vervelende kwestie wat be treft de verkoop van grond aan de heer Poortman. De heer Poortman zou nier de nieuwe prijs op tijd zijn meegedeeld. Wethouder Scholman deelde echter mede, dat deze verhoogde prijs in het al gemeen wel is meegedeeld. De raad kwam tot de concluise, zoals de heer Siegerink het uitdrukte, dat de heer Poortman „de bus had gemist". Wegens zijn benoeming tot bosbaas in Loon op Zand nam de heer M. Meussen, voorwerker bij de G.S.W.-arbeiders der gemeente Rijssen afscheid van superieu ren en collega's. In café ter Harmsel, waar het afscheid pl^Sts vond, sprak eer-st de heer H. N. Hollander, dir. gemeentewerken. Namens het personeel sprak de heer R. Boer, op zichter, waarderende woorden. Namens de personeelsvereniging sprak de heer J. Rozendom afscheidswoorden. Als cadeau werd de scheidende fi actionaris een ra diotafel aangeboden. Op de Haar alhier had donderdagmid dag een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door G. L. uit Kam pen, die kwam uit de richting Nijverdal en een bestelwagen, bestuurd door J. G. K., die uit de Molenstal kwam gereden. De aanrijding was een gevolg van het feit, dat de bestuurder van de bestelauto geen voorrang gaf. De aanrijding bleef beperkt tot enige lichte schade aan de voertuigen. Ds. VAN DIJK NAM BEROEP AAN Ds. Van Dijk te Grafhorst heeft het be roep, op hem uitgebracht door de Oud- Gereformeerde Gemeente in Nederland (Walkerk) aangenomen. De onverwachte aankoop van het land goed De Oosterhof door de gemeente voor de prijs van f 150.000,is de laatste da gen het gesprek van de dag geweest. Nog zelden zo wil het ons voorkomen is een besluit van de gemeenteraad met zo veel waardering en begrip door de bevol king ontvangen. Het kasteel en het land goed De Oosterhof zijn door de historie zo nauw met Rijssen en zijn bewoners verbonden, dat het een rechtgeaarde Rijs- senaar bijzonder zou spijten als kasteel en landgoed voor Rijssen zou zijn gaan verdwijnen. Die mogelijkheid was uiter aard lang niet denkbeeldig. De familie Coenen heeft duidelijk doen uitkomen, dat zij niet in staat was, kasteel en land goed te onderhouden óp een wijze zoals dat verantwoord zou zijn. En daarom wer den aan het huis en ;de bossen niet de noodzakelijke aandachj gegeven, met als gevolg, dat èn landgoed èn het huis zien derogen meer verwaarloosd werden. Er zullen vele onderhandelingen ge voerd zijn, die ook enige maanden in beslag hebben genomen, maar als gezegd, het accoord en de aankoop kwam vol komen onverwacht. Velen zullen dank baar en blij zijn, dat èn het college van B. en W. èn de gemeenteraad deze grote stap hebben willen en durven doen. Vol mondig kunnen wij de woorden van de Helpt U mèt SIMAVI de medische nood in Suriname en Nieuw-Guinea lenigen! Telken jare doet Sixnavi éénmaal een beroep op onze burgerij ter gelegenheid van haar jaarlijkse col lecte. Evenals in tal van andere plaatsen zal hier in de week van 4-9 april a.s. worden gecollecteerd. Simavi gedenkt in 1960 haar 35-jarig jubileum. De vereniging werd in 1925 door een aantal artsen opge richt om de medische nood in de tropen te helpen le nigen. Gedurende deze 35 jaren was Simavi voor veel dokters en zusters tie bron, wanneer zij bij hun moei zame arbeid hulp nodig hadden, hetzij bij de bouw en herbouw van ziekenhuizen en poliklinieken, hetzij men gebrek had aan medicamenten. Die bron wil Si mavi blijven, want de medische nood is nog steeds ontstellend groot. En die bron kan zij blijven, wan neer een ieder bij de komende collecte een offer brengt, een gave groot of klein, naar draagkracht. Simavi hoopt op een jubileum-gift. Zij heeft voor haar jubileum-jaar heel veel verplichtingen op zich genomen ten aanzien van het medische barmhartig- heidswerk in Suriname en Nieuw-Guinea. Ons plaatselijk comité doet een warm beroep op aller steun en hoopt aan het jubilerende Simavi te kunnen tonen, dat wij dit mooie werk waarderen. OPENING NIEUWE ZAAK De fa. Dollekamp opent morgen, na een grondige restauratie, haar zaak in Goud, Zilver, Optiek en Uurwerken, aan de Grotestraat. In hotel Koenderink hield de afdeling Rijssen van de Vereniging voor Dierenbe scherming maandagavond haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer L. Nijland, wees er in zijn openingswoord op, dat de vereniging nog steeds groeiende is. Was 5 jaar geleden bij de oprichting het aan tal leden 17, thans bij het eerste lustrum bedraagt dit 186. Als afgevaardigden naai de algemene ledenvergadering werden mej. J. van de Gaast en D. A. van Doorn aangewezen. Uit het jaarverslag van mej. Van de Gaast bleek, dat de Jeugdnatuurwacht prima werk verricht. Er werd het afgelo pen jaar voor het eerst een EHBO-cursus voor dieren gehouden en wel in samen werking met de afdelingen Holten en De venter. Ir. Ivangh heeft twee keer een causerie gehouden. Naar een hondenbe waarplaats in Rotterdam werden een 5-tal honden gezonden. Het noodasyl in de Zui derstraat bood 500 keer onderdak aan een hond. Inspekteur Visser uit Den Haag en de heer Assink uit Almelo hebben inspek- tie op de veemarkt uitgeoefend. De veror dening voor de kettinghond is het afgelo pen jaar uitgevaardigd. De huis-aan-huis- collecte had een grotere opbrengst. Voor de jeugd werd weer een filmmiddag ge organiseerd. Hierna las de penningmeester, de heer Molendijk, het financieel jaarverslag voor, waaruit bleek, dat er een batig sal do was. Vervolgens werd een film ver toond over het leven der bijen en het eenkhoorntje. Ook de film van het werk der Nederlandse Heide Mij.: „Langs on gebaande wegen" werd vertoond. GESLAAGD Te Utrecht slaagden voor coupeuse- leidster: mej. H. Fokkert te Nijverdal en voor costumière de dames D. Welink en N. Verver te Enter; mej. R. Nijmeijer te Okkenbroek en J. Banis en J. Wolthuis te Rijssen. De kandidaten werden opge leid door modevakschool D. Wessels-Nij- land Het uit de zeventiger jaren daterende station in Almelo met zijn antieke lucht brug naar het eilandperron verdwijnt. In mei 1962 heeft Almelo een nieuw station. Op 1 april wordt met de bouw begonnen. Volgens het plan van ir. Van Gaasteren is een betrekkelijk klein stationsgebouw geprojecteerd onder een royale overkap ping van 53 bij 23,5 m, die ook een deel van het voorplein overdekken. De luchtbrug wordt vervangen door een tunnel, die het nieuwe station met het perron verbindt. Parallel met deze reizigerstunnel komt een publieke voet gangerstunnel, die geheel buiten het sta tionscomplex om toegankelijk is. De bouw wordt in zes perioden uitge voerd. Pas in de laatste wordt het oude gebouw gesloopt. De totale kosten van het project be dragen 2,75 miljoen, waarvan 4,5 ton voor rekening van de gemeente Almelo komt. burgemeester „wij zullen er de Rijssense gemeenschap een dienst mee bewijzen" beamen. Vanzelfsprekend moet er voor de have- zathe (het kasteel) een bestemming wor den gevonden. Ook dat zal vele moeilijk heden mee kunnen brengen, maar als elders bewezen is, dat er vele oplossingen mogelijk zijn, zal in Rijssen die oplossing ook kunnen worden gevonden. Verschillende malen hebben wij de me ning horen uiten, dat de havezathe bij zonder geschikt te maken zou zijn voor het stadhuis, dat om verbetering en uit breiding schreeuwt. Dat het stadhuis als dan niet in het centrum van Rijssen zou liggen is een gevoelskwestie, die geleide lijk in betekenis afneemt. Want hoe groot is de afstand van het centrum (het Schild) naar de Oosterhof? Anderen zijn van mening, dat het kas teel geschikt zou kunnen worden gemaakt voor een bejaardencentrum. Waarschijn lijk zitten hieraan nog meer moeilijkhe den, maar dat men in Rijssen hierover zo spreekt is 'n bewijs, dat De Oosterhof een elementair begrip voor Rijssen is. Zonder twijfel zal men een oplossing vinden, waardoor De Oosterhof voor het nage slacht bewaard zal worden. Dan zal de laatste van de 6 havezathen die Rijssen ooit bezat nog tot in lengte van jaren kunnen getuigen van het roemrucht ver leden. In de historie wordt De Oosterhof voor het eerst genoemd in het Chartularium van het klooster Albergen, nl. in 1334. In de 14e en 15e eeuw werd de Oosterhof bewoond door het geslacht Van Thije, welk geslacht ook eigenaar was van de Grimberg. In 1475 werd het landgoed eigendom van het geslacht van Langen. Door het huwelijk van Berendina van Langen met Ernst van Ittersum deed de naam van Ittersum intrede in de historie van het Rijssense landgoed. Oudere Rijs- senaren weten nog te vertellen van de laatste heer van de Oosterhof van het ge slacht Van Ittersum. Dat was Frederik Alexander, die in 1900 te Zutphen over leed. De glorietijd van De Oosterhof was toen al meer dan een eeuw geschiedenis. Het landgoed ging over op het geslacht Coenen. Jhr. F. A. Coenen, een afstam meling van Pieter Coenen (een hofdienaar van Prins Willem) betrok het kasteel in 1900 met zijn gade Baronesse van der Borch tot Verwolde. Jhr. Coenen, die bij vele Rijssenaren nog in de herinnering leeft, overleed op 24 mei 1937 en weinige jaren daarna verliet de douairière Coe nen, baronesse van der Borch het huis. Sindsdien is het schilderachtig gelegen kasteel meer en meer in verval geraakt Dieks was a ne wekke laank Eiken oawnd wier drok, Hee zol jonge kniene kriengn, Doarvuur maakn hee 'n hok. Nog 'n poar plaankn en 't hok was kloar, 't Wur een knap stukn woark En het was um zo te zeen Degelek en stoark. Oawnde achtereen, har Dieks In de skure knoojd, 't Mos van ole plaankn gebuurn, Mear hee har 't eroojd. Jannoa kom iej non ees kiekn, Non, wat zej der van, Is het mooi ewun of neet, Of ik ook wat kan. Joa det 's woar, iej valt miej met, Det hej knap edoan, Mear wa'k zengn wol Dieks, iej weelt 't Hier toch neet loatn staon. Nee, woerumme vroeg iej det; Dieks hej ees emetn Of 't wal duur de dure kon, Of hej det vergetn. Dieks har 'n duumstok al te pakn, Mat, verschuet van kluur, Joa, de dure was te smal, 't Plok ken er neet duur. Rijssen. J. Rozendom. Gisteravond werd door een 18-tal per sonen deelgenomen aan een examen voor Veilig Verkeer. Voor de aanvang van het examen wees burgemeester Landweer op de grote betekenis van de kennis van de verkeersregels en sprak zijn waardering uit over het initiatief van de fa. Brinks en van de wachtmeester le klasse der rijkspolitie, de heer H. G. Berkel, welke laatste in zijn vrije tijd geheel belange loos een 7-tal lessen had gegeven. Het beantwoorden van de vragen (25 stuks) bleek geen gemakkelijke opgave te zijn; vooral bleken de voorrangsragels nogal eens struikelblokken te kunnen zijn Op de Veilig Verkeers-avond, die op dinsdag 5 april zal worden gehouden zal bekend worden gemaakt, wie van de can- didaten voor dit examen zal zijn geslaagd. Het ligt in de bedoeling gedurende het winterseizoen wederom een soortgelijke cursus te houden, waarvan gebleken is, dat deze in een behoefte voorziet. en was het zelfs geen afspiegeling meer van het adellijke huis, dat eertijds in zulk een groot aanzien stond, zo zelfs dat Prins Maurits gaarne naar Rijssen kwam, o.a. om er deel te nemen aan de jacht. Zelfs geen afspiegeling was de Oosterhof meer van het trotse bezit van de adellijke fami lies, die er eertijds hadden geregeerd. Na de dood van Willem van Ittersum in 1779 toen alle eigendommen onder zijn 6 kinderen werden verdeeld, bestond het bezit nog uit 12 boerderijen, 16 bouw- en bospercelen, een huis in Zwolle, een pan- nenbakkerij en de helft van de Rijssense windmolens. Zoals voor zovele adellijke geslachten kregen ook de bewoners van de Oosterhof een slag te incasseren toen in 1798 alle rechten uit het leenstelsel voor altijd vervallen werden verklaard. Omstreeks 1800 werden in Twenthe niet minder dan 12 adellijke huizen verkocht en gesloopt, omdat zij niet meer rendabel waren. Bijna was dat ook gebeurd met De Oos terhof, maar gelukkig is dat niet gebeurd. Als enige van de 6 overgebleven have zathen kan de Oosterhof, nu het eigendom van de gemeente is geworden, worden beschouwd als een historisch Twents en vooral Rijssens monument. LANDGOED DE OOSTERHOF

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 1