Verborgen verliezen in middenstandszaken Diersoorten sterven uit ANVV in aktie tegen vervuiling Rijwiel- en bromfietsenshow van de fa. Pas En de mens heeft er schuld aan Buitenlanders klagen Forumavond A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" Speeltuinvereniging „Margriet" krijgt speeltuin BURGERLIJKE STAND Voetbalwedstrijd vond vroegtijdig einde Kwart van inkomen gaat verloren De directie van diergaarde Blij dorp stak onlangs haar vreugde niet onder stoelen of banken, toen zij bekend maakte dat er in die dierentuin een Przewalski-paardje geboren was. Enige maanden eerder was in tegenstelling tot wat tot die tijd steeds was aange nomen bekend geworden dat dit dier ook in het wild nog voor komt. Uit de hoofdstad van Buiten-Mongolië. Oelan Bator, bereik ten berichten het westen, dat biologen nog in het wild levende exem plaren van deze diersoort hadden aangetroffen. SPORT NEUSHOORNS Jaargang 38 No. 12. Derde blad. VRIJDAG 25 MAART 10flÖ Weekblad voor Rijssen Bijna dagelijks moet men in het mid- denstandsbedrijl constateren, dat er on nodige verliezen worden geleden. Een kopje breekt, stof verkleurt, een zak sui ker scheurt of een doos chocolade raakt zoek. Het zijn verliezen, die per geval ge ring zijn, maar die over het gehele jaar een grote post aan de verkeerde kant van de balans vormen. De op deze manier ontstane lekkages nemen dikwijls een der gelijke omvang aan, dat het Productivi- teitscentrum voor het Midden- en Klein bedrijf het raadzaam heeft geacht een brochure aan het verschijnsel te wijden. In de publicatie worden niet alleen ver schillende soorten van onnodige en dik wijls moeilijk te vinden verliezen geconsta teerd, er wordt in vele gevallen tevens een manier aan de hand gedaan hoe ze te voor komen. Tal van middenstandszaken hebben er een gewoonte van gemaakt de verhezen wegens lekkage in het oog te houden en systematisch te bestrijden. In het groot winkelbedrijf wordt zelfs aan de filiaal chefs een manco van een half procent toe gestaan bij de aankoop van goederen. Er blijven echter nog te veel zaken, die te weinig aandacht besteden aan de lekkage, die op vele manieren kan optreden. In een vorig artikel hebben wij bijzondere aandacht besteed aan de verontrustende toename van de winkeldiefstallen, maar ook op andere wijze kan ieder jaar een extra schade worden veroorzaakt. Een verlies, dat, in procenten van de omzet, hoog kan oplopen. In de levensmiddelen branche treft men lekkages aan van 2 of 3 of meer procent; dit betekent bij een nettowinst van 8 a 10 procent een derving van meer dan een kwart van het inkomen. In de textielhandel heeft men gemid deld inmeet- en couponverliezen geconsta teerd van eveneens 2 a 3 procent, maar in enkele gevallen lag dit verlies tussen de 6 en 7 procent van de jaarlijkse omzet. In de detailhandel in gedistilleerd, wijn en bier heeft men, evenals in de zuivel sector, lekkages gevonden van 1,4 tot 1,5 procent. De cijfers zijn hoog genoeg om ook eens in eigen bedrijf te speuren naar dergelijke verhezen. De getallen kan men, met nog niet eens zoveel extra werk, te weten ko men. Door bij het boeken van de inkoop facturen in een aparte kolom meteen de verkoopwaarde der gekochte goederen te vermelden, kan men een overzicht krijgen van de theoretische verkoopprijs. Het ver schil tussen dit bedrag en de werkelijk be haalde omzet geeft de lekkage aan. De lekkage kan verschillende oorzaken hebben. Levensmiddelen bederven doordat zij maar beperkt houdbaar zijn. Zonlicht en vocht kunnen een nadelige invloed uit oefenen op textielgoederen en bij produc ten, die in het bedrijf nog een nadere be handeling moeten ondergaan - vleeswa ren, meel, banket kunnen vergissingen worden gemaakt. Dikwijls heeft men de neiging om dergehjke verhezen te onder schatten of als niet te voorkomen te be schouwen. Inderdaad is het waar dat en kele oorzaken van het verlies door de on dernemers niet zijn te beïnvloeden. Onder alle omstandigheden is het echter gewenst er aandacht aan te besteden. Voorzichtig heid en overleg kunnen vooral het verlies verminderen, wanneer de lekkage ligt in gesloten in de aard van de goederen. Het komt dikwijls voor, dat breekbare goede ren niet alleen in het magazijn, maar ook in de winkel zo staan opgesteld, dat ze wel moeten worden omgestoten. Een de laatste tijd veel op de voorgrond tredende verliesfactor is de demodage, het uit de mode geraken van bepaalde artike len. Het ziet er naar uit, dat in de toe komst niet alleen de zaken in confectie of woninginrichting, maar een nog veel bre dere kring van ondernemers 't demodage- risico gaat lopen. Steeds meer gebruiks voorwerpen brillen, radiotoestehen, vervoersmiddelen geraken aan de mode onderhevig. Het is moeilijk, zo niet onmo gelijk, enige invloed uit te oefenen op de modewissehngen. Wel kan de winkeher proberen de verhezen, welke hierdoor wor den veroorzaakt, zoveel mogehjk te voor komen. De oplossing ligt in een zorgvul dige inkoopplanning en een hoge omzet- snelheid. Verborgen verhezen behoeven niet ver borgen te blijven. Het extra werk, dat het opsporen vereist, wordt ruimschoots ver goed door het uitschakelen van de onver wachte kostenfactoren. Het is een goede geste geweest van het Productiviteitscen- trum voor het Midden- en Kleinbedrijf nog eens te wijzen op de noodzaak van een juiste beleidsvoering voor wat betreft de dikwijls te voorkomen verhezen. (Nadruk verboden). Een feit is echter, dat het Przewalski- paard toch een diersoort is, waarvan niet veel exemplaren meer voorkomen en daarom was de vreugde van Blijdorp's di rectie begrijpelijk. De „herontdekking" van het Przewalski-paard was overigens een buitenkansje voor de biologen en vol komen in strijd met de ervaringen, die nu al vele jaren achtereen worden opgedaan. Die ervaringen zijn, dat de lijst van uit gestorven dieren we zouden haast zeg gen met de dag langer wordt. De voornaamste schuld van die uitster ving draagt de mens. En heus niet de pri mitieve mens, waar wij zo op neerkijken. De door ons blanken in vroeger tijden zo geminachte Indiaan doodde het dier slechts uit noodzaak. Maar toen in Ameri ka spoorwegen door de prairies werden aangelegd, roeiden die „beschaafde" men sen in drie jaar tijd ruim vier miljoen bi sons uit. Treinen vol „sportlui" reden in de eerste jaren na de aanleg der spoor wegen door de onafzienbare vlakten. Vanuit die rijdende treinen legden de „jagers" duizenden van deze dieren neer, De ANVV, de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, neemt de klachten over „vervuiling van Nederland" ernstig. Een enquête heeft aangetoond, dat de kritiek van de bezoekers zich richt op de volgende punten: 1. de wegwijzers zijn niet duidelijk ge noeg; de letters zijn te klein; er zijn te weinig „voorrichtingsborden"; 2. onveiligheid van voetgangers; 3. gebrek aan verkeersdiscipline (voor al van fietsers en bromfietsers); 4. in de steden te weinig openbare toiletten (een in hoofdzaak Engelse klacht) 5. vieze straten en stranden. Over het laatste wordt in toenemende mate geklaagd. Vele duizenden inzenders van de formulieren die VVV-kantoren aan toeristen uit het buitenland overhan digen, hebben het hierover. Een Amerikaanse toerist zei het heel scherp: „De plaatjes uit onze jeugd van dikke Hollandse vrouwen die stoepen schrob ben, zijn waar. Maar ze schrobben uit noodzaak: hondevuil." En een andere Amerikaanse toerist schreef: „We hebben een achtdaagse tocht in een motorboot door Holland gemaakt. We waren het er unaniem over eens, dat het niet langer het land is waar de vrou wen een felle jacht maken op het vuil. De straten zijn ongelofelijk vies en waar we ons het meest aan ergerden, is het gebruik van kanalen en grachten als vuilnisstort plaats." Een Engelse onderwijzeres: „Er was één ding dat onze vakantie bedierf. Overal had men rommel op straat gegooid. De buitenwegen waren verknoeid, omdat op elk pick-nick-plekje vuil was rondge strooid". Ontelbaar vele. Tenslotte een Duitse klacht, één uit ontelbaar vele: „In Katwijk aan Zee zou men zich goed thuis voelen als er niet zoveel-hondevuil lag, als het strand niet onveilig was door glasscherven, als er geen aangespoelde planken met spijkers en rottende vissen lagen." Behalve het strand vinden de toeristen vooral de grote steden in het westen die ook het drukst worden bezocht verre van proper. Voor Amsterdam, Den Haag en Rotter dam geldt namelijk het vers, dat Daan Zonderland maakte op Londen: In de grote stad van Londen wonen honderdduizend honden, die op sanitaire gronden telkendage vele malen stil staan bij lantaarnpalen. Minder honden Volgens de gegevens van de hondenbe lasting is het aantal honden in alle drie de steden weliswaar lager dan enige ja ren geleden, maqr in 1958 waren er nog ruim 27.000 in Amsterdam, bijna 20.000 in Den Haag en bijna 16.000 in Rotter dam. Volgens de politieverordeningen mogen de honden niet doen wat en waar ze maar willen. Ze mogen dat niet op trottoirs, in openbare speelplaatsen, speelterreinen en plantsoenen. Een uitzondering hierop is alleen het Amsterdamse Vondelpark. Dat dateert nog uit de tijd, dat het particulier bezit was. De gemeente heeft het Vondelpark nu overgenomen, maar met alle bepalin gen die van kracht waren. Nonchalance. De oorzaak van de vervuiling is dus niet, dat er meer honden zijn dan enige jaren terug. De enige verklaring, die men kan vinden, is de nonchalance gebrek aan goede manieren zou men ook kunnen zeggen van de hondenbezitters. Het is de taak van de plaatselijke WV's bij hun gemeentebestuur een strengere controle te bepleiten. Niet alleen de gasten uit het buiten land, ook wij zelf zijn daarmee gebaat. zonder zich verder om hun buit te be kommeren. Van de Afrikaanse boeren hoezeer zij geprezen werden omdat zij zich zo dapper tegen de Engelse onderdrukkers verzet ten kan, wat betreft het beschermen van dieren ook al niet veel goeds gezegd worden. Zij stnoden er om bekend, dat ze schoten op alles wat zich in de Afrikaanse wildernis bewoog. Zelfs bijvoorbeeld op dieren aan de overkant van cc;; - woeste rivier, die zij toch nooit of te nimmer konden overste ken. In vele gevallen is de mens er ook indirekt de oorzaak van geweest, dat dier soorten volkomen uitstierven. We bedoe len die gevallen, waarin hij het natuur lijke evenwicht verstoorde. Bekend zijn die, waarbij op grote delen van het aard oppervlak roofbouw gepleegd werd. Ge hele streken werden soms ontbost en ver anderden in onvruchtbare woestijnen, waarmede tevens de fauna in zulk een gebied volkomen verdween. Voor een voorbeeld van zulk een men selijk ingrijpen behoeven we niet ver van huis te gaan. Op ons eigen Nederlandse eiland Terschelling leefden eens de woel ratten. De mens importeerde daar, om die ratten te bestrijden, wezels en hermelij nen. Die deden hun werk zo grondig, dat we nu amper meer weten hoe de woelrat er heeft uitgezien. Natuurlijk is het zo, als we de zaak niet alleen negatief willen zien, dat het dier ook wel wat aan de mens te danken heeft. Juist het omgekeerde van wat we tot dusverre beschreven hebben, is ook voorgekomen. Aan het ingrijpen van de mens is het soms te danken geweest, dat een dier soort, die op uitsterven stond, zich kon handhaven, omdat de mens daarvoor de mogelijkheden schiep. Maar een feit is en blijft, dat de aardse fauna door gewone bloeddorstigheid en vaak ook grote dom heid van de mens onnoemelijke schade heeft geleden. Wilt U voorbeelden van domheid? Bij na eeuwenlang is aan 't poeder, dat werd verkregen door de hoorns van neushoorns te malen, een geneeskrachtige werking toegeschreven. De moderne wetenschap heeft aangetoond, dat dit volkomen uit de lucht gegrepen was, maar toen waren al duizenden dieren voor dit doel afgeslacht. Bekend is ook het verhaal van de Ameri kaanse militairen, die tijdens de tweede wereldoorlog op een eilandje in de Paci fic eenden gingen schieten. De beestjes die ze hadden neergelegd, smaakten net als de eenden, die ze in hun vaderland bij de poelier haalden. Jammer was alleen, dat ze enkele van de 50 marianne-eenden hadden geschoten, die er nog op aarde bestaan. Zo zijn er door het optreden van mensen, hetzij opzettelijk, hetzij door on verstand, al heel wat diersoorten uitge storven. In de loop der tijden verdwenen de dodo (een zeevogel), het davidshert (China), de laysanral (een vogeltje), de v/isent, de trekduif, de monniksrob, de burchell-zebra, de blauwbok, het schom- burgk's-hert, de Japanse wolf, de Barba rij se leeuw, de Atlasbeer, de oeros, de tar- pan, vijf soorten kangoeroes en nog vele andere diersoorten. In sommige gevallen komt U enkele exemplaren ervan nog in dierentuinen tegen. En het is bijzonder goed te begrijpen, dat de directie van zulk een inrichting zich erover verheugt, als juist bij zulke exemplaren zich jong leven aandient. voor een ieder, die belang stelt in christe- lijke-politieke en maatschappelijke vraag stukken. Het doel van deze samenkomst is, de bezoekers in de gelegenheid te stellen over vorengenoemde onderwerpen aan het uit 7 leden bestaande forum, vragen voor te leggen, deze vragen zullen door het forum worden beantwoord. De speeltuinvereniging „Margriet" zal waarschijnlijk binnen afzienbare tijd kun nen beginnen met het inrichten van een speeltuin. B. en W. delen de raad mede, dat zij een geschikt terrein hebben gevonden, dat geschikt is voor de aanleg van een speel tuin en wel langs de zuidzijde van de Lentfersweg, tussen de percelen Lentfers- weg 54 en 60. Het terrein heeft een totale oppervlakte van 2550 m2. De huur, zo stellen B. en W. zich voor, zal f 1,50 per are per jaar moeten be dragen, hetgeen neerkomt op f 38,50 per jaar. B. en W. stellen de raad voor dit terrein aan de speeltuinvereniging Mar griet te verhuren tegen genoemd bedrag voor de tijd van 6 jaar. BRANDWEER BLUSTE IN ééN MIDDAG TWEE BRANDEN Gistermiddag werd de Rijssense brand weer 2 keer gealarmeerd. Er bleek in de bossen, in eigendom toebehorend aan de fa. Ter Horst, een flinke bosbrand te zijn uitgebroken (aan de Oude Markelose- weg). De brandweer wist met behulp van cursisten van de Volkshogeschool Diepen- daal de brand in betrekkelijk korte tijd tot stilstand te brengen. Niettemin is cir ca 2 ha bos een prooi der vlammen ge worden. Ongeveer 1 uur later moest de brand weer opnieuw uitrukken. Op de Holter- weg bleek de droge berm in brand te staan, tengevolge van de rookontwikkeling waarvan o.a. het verkeer ernstige hinder ondervond. Ook hier was de brandweer er snel in geslaagd de brand te blussen. Geboren: Bertha, dv H. Ligtenberg en J. Immink, Haarstraat 121. Lucas, zv G. J. Markvoort en J. Overweg, Molen dijk 36. Roelf, zv H. Maarsingh en A. Kupers, Graaf Willem Lodewijkstraat 4. Gerrit Jan, zv G. J. Dannenberg en J. Rozendom. Nijverdalseweg 5. Maria Willemina Josepha, dv W. Bentert en M. Kenkhuis, Keizersdijk 29. Teunis, zv G. J. Schuitert en J. van Losser, Hange- rad 31. Jenneken, dv J. W. Keizer en H. J. ten Hove, Arend Baanstraat 50. Ondertrouwd: Gradus Herman Ooster broek, 47 jr., Ede, Otterloo, Barneveldse- weg 6 en Aaltjen Mensink, 42 jr., Rijssen, Boomkamp 22. Gehuwd: Gerrit van den Noort, 27 jr. en Dika Bouwhuis, 26 jr., Rijssen, Bouw- straat 27. Overleden: Gerrit Jan Mensing, 76 jr., echtgenoot van G. van den Berg, Keizers dijk 35. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de Groesbeekse Tehui zen heeft opgebracht een bedrag van f 824,-. JACHTOPZIENER PLEIZIER VIERDE 40-JARIG JUBILEUM Dezer dagen herdacht de heer H. A. Pleizier te Notter de dag, waarop het 40 jaar geleden was, dat hij jachtopziener werd. In maart 1920 trad de heer Pleizier in functie als bewaker van de jachtterrei nen op de Haarlerberg van Baron van Voorst tot Voorst. Op 1 december 1934 kwam de heer Pleizier naar Notter in dienst van de heer M. G. van Heel, ter bewaking van het jachtveld Notter. Na het overlijden van de heer Van Heel werd het jachtveld overgenomen door de Gebr. Ter Horst, zodat Pleizier toen in dienst kwam van de heren Ter Horst. Volgens de mening van zijn jachtheren heeft de heer Pleizier zich altijd op voortreffelijke wijze gekweten van zijn taak, zodat de jachtheren vol lof zijn over zijn werk. Het forum is samengesteld uit de heren: R. Brandsma, voorzitter van de staten- centrale Hengelo; Mr. E. Brederveld, gem. secretaris te Almelo; Ir. L. Gijsbers, land bouwdeskundige van de CBTB, afd. Over ijssel; R. Gosker, voorzitter van de raad van arbeid te Zwolle; H. J. van Heek, con- fectiefabrikant; L. van Leeuwen, prov. voorzitter van de ARJOS; J. Nieuwenhuis, landelijk voorzitter van Unitas. In verband met de samenstelling van het forum, belooft deze avond ongetwij feld belangwekkend en leerzaam te wor den. Onder ideale weersomstandigheden speelden het zaterdagelftal van Rijssen Vooruit en Enter Vooruit op het terrein van RV een vriendschappelijke voetbal wedstrijd, welke bij de stand 3—0 in het voordeel der gasten beëindigd werd. Het is zaterdag weer eens overduidelijk ge bleken hoe gemakkelijk een arbiter een wedstrijd „kapot" kan fluiten, vooral wanneer deze arbiter niet neutraal is. We willen hiermede niet beweren dat de heer Van de Riet uit Enter, die zaterdagmiddag de wedstrijd RV (ZM)EV leidde, geen goede scheidsrechter zou zijn. Verre van dat. Wij betreuren het echter dat deze arbiter, ver in de tweede helft, zeer on tactisch was in zijn optreden, door een overtreding van een der spelers der thuis club af te straffen, terwijl gepleegde ob structie herhaaldelijk was uitgelokt door een der EV-voorhoedespelers. Behoudens het eerste kwartier, toen het met 3 invallers uitkomend RV goed partij gaf, was het een matige wedstrijd, zonder hoogtepunten. Doelman Jansen werd door Steenbergen uitstekend ver vangen en verder speelde de gehele RV- aehterhoede een dermate goede wedstrijd dat de EV-voorwaartsen, waar Stegeman uitblonk, slechts zelden gevaarlijk konden worden. Bij de gasten onderscheidde zich vooral stopper Schuitemaker die (heel fair) menig duel won van de RV-aanvals- leider Rutterkamp. Met uitzondering van linkshalf Smit die zich op de linkshalf plaats zeer op z'n gemak schijnt te voe len, viel het spel van de ex-RV-ers die thansvoor Enter Vooruit uitkomen, enigs- zins tegen. Vlak voor rust wist Stegeman, met een prachtig afstandsschot, voor zijn club de score te openen (01). In de tweede helft toonde EV zich qua veldspel de meerdere van Rijssen Vooruit, doch van klasseverschil kon niet gespro ken worden. Na dertig minuten spelen was het weer Stegeman die met een su bliem schot de stand op 0—2 bracht. Wij zijn van mening dat de thuisclub het niet verder zou hebben laten komen doch het noodlot beschikte anders. Toen rechtsachter Kosterbok zich, tot het uiter ste getergd, vergat en Baan op ongeoor loofde wijze aanviel, wees arbiter Van de Riet naar de witte stip. Baan voltrok zelf het vonnis (03). Helaas deed zich en kele minuten later een soortgelijke situa tie voor tussen Kosterbok en Baan en weer stelde de scheidsrechter (zeer on tactisch) de thuisclub in het ongelijk. Toen deze bovendien de RV-er naar de kleedkamer wilde verwijzen, verliet het gehele RV-elftal het terrein, waardoor deze, overigens in goede verstandhouding gespeelde wedstrijd, helaas vroegtijdig af gelopen was. TEGEN BESLUIT VAN B. EN W. IN BEROEP. De heren H. W. Jansen en H. Mark voort, wonende in de Prins Mauritsstraat, zijn bij de raad in beroep gegaan tegen een besluit van b. en w., waarbij een bouwvergunning voor een dubbele garage werd geweigerd. De aanvraag betrof het bouwen van een uit asbestboard en as best golfplaten samen te stellen dubbele garage, welke garage gebouwd zou wor den tegen de bij de woningen behorende stenen, met pannen gedekte schuur. B. en w. hebben de gevraagde vergun ning geweigerd, daar zowel het aantal bijgebouwen als de maximaal toegelaten bebouwde oppervlakte aan bijgebouwen zou worden overschreden en vooral aan gezien de vormgeving en de gebruikte materialen vrees voor sterke disharmo nie met de bestaande bijgebouwen deed ontstaan. B. en w. zijn van mening, dat de rede nen waarom de vergunning is geweigerd, niet zijn veranderd en stellen de raad voor, niet aan het verzoek om alsnog een vergunning te verlenen, te voldoen. De fa. Pas opende gisteravond in Hotel Gijsbers haar jaarlijkse rijwielshow. De zaal van Hotel Gijsbers, die zich voor shows als deze uitstekend leent was omgetoverd in een waar fietsen en brom fietsenparadijs. De fa. Pas heeft geen moeite nagelaten om van deze show iets bijzonders te maken en vastgesteld kan worden, dat men daar volledig in is ge slaagd. De volledige collectie Locomotief-rij wielen in alle variëteiten en in verschil lende prijsklassen staat op.een goed over zichtelijke wijze opgesteld, zodat men een uitstekende indruk krijgt van de vele kwaliteiten van dit merkrijwiel. De liefhebbers van bromfietsen kunnen op deze show ook hun hart ophalen. Ver schillende merken bromfietsen in de al lernieuwste modellen worden eveneens op aantrekkelijke wijze getoond. Er be stond voor de show, die ook vandaag en morgen (zaterdag) nog is geopend, op de openingsavond reeds een behoorlijke be langstelling, zodat de verwachting is ge wettigd, dat de show aan haar doel zal beantwoorden. 5

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 5