Feestelijke opening Diepvriescentrale letter en Omstreken OPMARS IMit DE GALG WAARDIG DOCUMENT VAN NEURENBERG In Londen: grootste TV-hoofdkwartier van Europa g g» g> y A w t e. Vergadering R.M.C, Woonhuis geveild Ciubmatch R.E.O. De heer Van Houdt plotseling overleden Koninklijke onderscheiding Excelsior '31 Wijziging aardappelteelt TERWILLE VAN DE VERGEETACHTIGHEID V oorlichtingsavond duivensport Onder zeer grote publieke belangstel ling werd gisteren de diepvrieskluis aan de Klokkendijk te Notter in gebruik ge nomen. Deze opening vond plaats in het ge bouw „Irene". In zijn openingswoord, waarin de heer J. G. Nollen allen welkom heette, gaf hij een duidelijke uiteenzetting over de tot standkoming van deze diepvrieskluis. Ook De Rijssense Motorclub hield in café Hodes een ledenvergadering, waarin be sloten werd dit jaar een plaatselijke ver- keerscompetitie te houden, waaraan ook door niet-leden kan worden deelgenomen. Aan de Overijsselrit zal door RMC we derom medewerking worden verleend, terwijl op woensdag 10 februari een drop ping zal worden georganiseerd, waaraan ook door niet-leden kan worden deelge nomen. Hiertoe zal men 's avonds van 7.30 tot 8 uur kunnen inschrijven bij café Struik. TOEZEGGGING VAN BEROEP VOOR DS. VERGUNST Ds. E. F. Vergunst, predikant bij de Ned. Herv. Gem., ontving een toezegging van beroep van de Ned. Herv. Gem. van Brakel. belichtte hij de toekomstige ontwikkeling van deze kluis in de naaste toekomst. Door slager J. van Losser werd vervol gens een demonstratie gehouden over het deskundig inpakken van vlees en wel on der leiding van de heer Scholten. verte genwoordiger van de Frigidaire. Hierna hield de hoofdvertegenwoordi ger van de frigidaire een. inleiding over het ontstaan van de diepvries, waarna de opening plaats vond. Met een toepasselijk woord reikte de heer J. G. Nollen de sleutel over aan Her- mien, het dochtertje van de heer Vinkers, die de kluisdeur opendraaide. Na deze officiële opening werd dit feit feestelijk verder gevierd in het gebouw „Irene". Hierbij werd meegedeeld, dat zeer binnen kort een tweede kluis in de Grimberg voor de leden van de vereniging „Notter en omstreken" in gebruik zal worden ge nomen. In beide kluizen, kan 8000 kg levens middelen bewaard worden. Ten overstaan van Mr. K. D. Schönfeld Wichers vond dinsdagavond de verkoop plaats van het huis van de erven Altink Lookamp, gelegen aan de Rozengaarde. Aangezien niet hoger werd gemijnd, werd de heer W. G. Spekhorst, die het had ingezet voor f 13.200,-, eigenaar. Nog eenmaal zitten ze in de beklaag denbank van het rechtsgebouw van Neu renberg: Goering, die nog gelegenheid vindt om met zijn eretekenen te spelen en om voor de spiedende camera te lachen; Hess, die opeens alles vergeten is; Von Ribbentrop, die handtekeningen zette on der vele valse verklaringen; Seyss In- quart, gehaat in Oostenrijk en Neder land; Streicher, Rosenberg, Keitel en al die anderen. Eén is hoewel hij afwezig was altijd aanwezig in deze zaal, waar maan denlang het Neurenberger proces voort ging van misdaad: Adolf Hitler. Hij werd niet door aardse rechters veroordeeld. De anderen wèl, en de gang naar de galg, die velen van hen na „Neurenberg" maakten, is dan het einde van een razernij, die dui zend jaar zou kunnen duren, maar na 12 De kynologenclub REO (Rijssen en om streken) houdt in verband met haar 15- jarig bestaan op zaterdag 5 maart een. groots opgezette jubileumclubmatch. Reeds nu staat vast, dat deze clubmatch voor de leden een grote gebeurtenis gaat worden. De vereniging beschikt over voortreffe lijk materiaal, hetgeen meerdere malen is gebleken door de uitstekende resultaten die op grote tentoonstellingen werden be haald. Ook voor de niet-leden is de club match van REO een. bijzondere gebeurte nis. De grote zaal van het Parkgebouw, die zich voor de keuring uitstekend leent, herbergt dan prachtig materiaal in een grote variatie. Als keurmeesters zullen optreden: De heer E. van Schuppen voor de jacht honden, voor de Belgische, Schotse en Hollandse herders de heer S. Franzen, de heer de Jongh voor de boxers, de heer te Flierhaar voor windhonden en teckels en de heer Kieften.belt voor Duitse herders. Geheel plotseling overleed zondag de heer J. W. van Houdt, oud-hoofd van de Haarschool. De heer van Houdt was in kringen van de Gereformeerde gezindte in Rijssen een gezien figuur. Met grote bezieling heeft hij altijd zijn overtuiging uitgedragen en ook zijn werk als hoofd van de school heeft hij met grote liefde en toewijding vervuld. De heer van Houdt werd geboren te Poortvliet op 21 december 1892 en was voor hij naar Rijssen kwam werkzaam als hoofd van de gereformeerde school te Herkingen. Vele jaren was de heer van Houdt voor zitter van de kiesvereniging van de Staat kundig Gereformeerde Partij (S.G.P.) waarin hij een grote activiteit heeft ont plooid. Daarnaast was hij bestuurslid' van de Chr. Landbouwhuishoudschool. Op 1 fe bruari 1959 werd de heer van Houdt ge pensioneerd. Het was voor mej. J. v. d. Riet een bij zondere dag, toen zij op het directiekan toor van de N.V. ter Horst en Co. werd ontvangen en haar door Burgemeester C. B. J. Landweer werd medegedeeld, dat haar bij Koninklijk Besluit de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. Mej. v. d. Riet was n.l. 40 jaar in dienst van het Rijssense jutebedrijf. Namens de directie, die voltallig aanwezig was, werd de jubilaresse door de heer A. H. ter Horst met de Koninklijke onderscheiding gefeli citeerd. De heer ter Horst bracht haar dank voor de trouwe wijze, waarop zij bij ter Horst en Co. werkzaam was ge weest, waarbij spr. het een uitzondering noemde dat een werkneemster zulk een. lange reeks van jaren bij een zelfde be drijf werkzaam is. De heer ter Horst bood de jubilaresse een enveloppe met inhoud aan. Excelsior bracht zaterdag j.l. SVZW uit Wierden haar eerste thuisnederlaag toe. Voor de Wierdenaren betekende deze nederlaag een aanzienlijke vermindering van hun kampioenskansen, terwijl de rood-witten door deze zesde overwinning in successie een belangrijke stap deden in de richting van de nieuwe tweede klas se. De doelcijfers 123 van de laatste 6 wedstrijden geven duidelijk te kennen, dat de Excelsior-achterhoede voor hon derd procent voor haar taak berekend is, maar dat de schotvaardigheid der voor hoede nog wel iets verbeterd mag wor den. Ook in Wierden kon men dit consta teren. Vermoedelijk veroorzaakt door het feit de produktiefste aanvalslinie uit de afde ling te ontmoeten, was het ingrijpen van de Excelsior-defensie in het begin wat aarzelend. Het zag er dan ook niet direkt naar uit, dat de rood-witten een overwin ning gingen behalen, want de Zwaluwen waren het meest in de aanval en ook het gevaarlijkst. Vooral rechtsbuiten Ham mers stichtte herhaaldelijk verwarring in de Excelsior-gelederen. Eén keer kwam hij alleen voor doelman Ten Hove, die met een uitmuntende reflexbeweging zijn schot tot corner wist te slaan. Lang zamerhand groeide de verdediging naar een grootse vorm en gingen Munneke en Baan, die beiden een zeer goede partij speelden, het middenveld beheersen. De voorhoede wist echter niet tot een goed schot te komen. Speciaal rechtsbuiten Schuiterd had zijn dag niet en bleef ver onder zijn normale prestaties. Doelman Hammers moest bij schoten van Baan en Munneke heel wat moeite doen zijn doel voor doorboring te bewaren. Na. pl.m. 25 minuten zag Derk Nieu- wenhuis, die nog altijd zeer gevaarlijk is, kans stopper J. Brunsman even van zich af te schudden en passeerde met een hard schot de Wierdense keeper kans loos, 0—1. Hoewel het overwicht van de Zwaluwen na dit doelpunt verdwenen was, bleven zij tot de rust het beste van het spel behouden. Poortman wist met medewerking van Baan de gevaarlijke Hammers aan banden te leggen. Schutter Van de Broeke kwam met zijn solo-akties nooit verder dan stopper Nijland. De rust was in de rood-witte defensie volledig te ruggekeerd. Ook de pogingen van de Rijssense voorhoede hadden weinig te be tekenen, daar vooral de buitenspelers onder de maat bleven. Met een ietwat ge lukkige voorsprong kon Excelsior thee gaan drinken. Na de rust hadden de rood-witten het heft grotendeels in handen. De Excelsior- aanvallen werden nu beter opgebouwd, terwijl het middenveld ook voornamelijk in handen was van het z.g. magische vier kant. De voorhoede der Wierdenaren deed wel enkele verwoede pogingen om de gelijkmaker te scoren, maar de rood witte achterhoede zat potdicht, waardoor doelman Ten Hove vrijwel geen gevaar lijk werk te verrichten kreeg. Kappert en Sprakel konden zich nu beter naar voren wagen dan vóór de rust. Het duurde dan ook niet lang of de eerste opgelegde kans deed zich voor, toen Sprakel alleen voor keeper Hammers kwam. Keurig lepelde hij de bal over de doelman heen; echter te hard, want het schot ging juist over de lat. Even later herhaalde zich dezelfde si tuatie, doch nu kon doelman Hammers de bal nog juist wegtikken. In deze periode miste de voorhoede te veel mooie kan sen. Lange tijd speelde zich hierna de strijd af op het middenveld met iets ge vaarlijker aanvallen van Excelsior. De Zwaluwen dirigeerden in de slot fase hun stopper nog naar voren, waar door hun aanvallen iets meer vaart kre gen, doch de achterhoede der rood-wit ten kon ook nu de situatie klaren. Kort voor het einde dachten wij dat Excelsior nog op 20 zou komen toen Sprakel de Wierdense keeper de bal ontfutselde op de doellijn, waarna de bal tergend lang zaam tien centimeter vóór beide doelpa len heenrolde om tenslotte nog weer door Hammers bemachtigd te worden. De laat ste minuten golfde het spel nog wat heen en weer, maar in de situatie kwam geen wijziging meer, zodat Excelsior een ver diende 10 overwinning behaalde. Na deze zege moeten de rood-witten nog hooguit twee punten halen uit de drie komende wedstrijden om zich definitief tweede klasser te noemen. Morgen spelen alleen de clubs, wier wedstrijden vorige week werden afge last, zodat Excelsior nog een week moet wachten op het bezoek van Oranje Nas sau uit Almelo om de kans te krijgen de vlag in top te hijsen. Voor de lagere elftallen en junioren staan morgen nog enkele interessante ontmoetingen op het programma. Speciaal de thuiswedstrijden van het derde en vierde elftal zijn belangrijk voor het ver dere verloop van de competitie. Het programma luidt: Excelsior 3-DETO 2 Excelsior 4-Hulzense Boys Holten a-Excelsior a Excelsior b-SVVN a Excelsior c-RKSV a Enter-Excelsior e Rijssen Vooruit-Juliana. De wedstrijd Rijssen Vooruit (ZM)-Ju liana, die vorige week wegens terrein- en weersomstandigheden geen doorgang kon vinden, zal nu zaterdag a.s. gespeeld wor den op het RV-terrein aan de Wierdense- weg. De a.s. bezoekers, die de leiding hebben moeten afstaan aan Vroomshoopse Boys, zullen ongetwijfeld alles in het werk stel len de bovenste plaats te heroveren. Van de thuisclub mag echter verwacht wor den, dat zij zich zal revancheren voor de 52 nederlaag, die zij indertijd te Henge lo leed. Het spel van de Hengeloërs ligt de RV-ers bijzonder goed, zodat men, nu de thuisclub weer bijna volledig in het veld komt, een interessante wedstrijd kan verwachten. Rijssen Vooruit (ZM) ver schijnt in de volgende opstelling: Doel: Jansen. Achter: Reterink en M. Rutter- kamp. Midden: Müller, Ruiterkamp en Ten Bolscher. Voor: Schreurs, Lohuis, J. Rutterkamp, Kosterbok en Bruggeman. jaar afgesloten werd. Zo voltrok zich in Neurenberg het aardse gerecht. De documentaire film „Opmars naar de galg" laat dat proces nog eenmaal zien. Opnieuw zeggen deze groten van het Hit- Ierrijk, dat ze niet schuldig zijn aan een aanvalsoorlog en aan misdaden jegens mensheid en menselijkheid. Nogmaals brengen ze hun verontschuldigingen in. Maar in de rechtszaal wordt dat hele dra ma van jodenvervolging, concentratie kampen, Blitzkrieg, totale oorlog, experi menten op levende mensen bedrijf voor bedrijf afgehandeld. En de film onthult dat drama met de levende beelden, die af komstig zijn uit (soms geheime) filmar chieven van Duitsland, Engeland, Ameri ka en Rusland. Daarbij zijn opnamen, waarvan men niet zou vermoeden, dat ze bestonden. Om een voorbeeld te noemen; wie weet, dat het zesde leger van generaal Von Paulus, dat de hel van Stalingrad overleefde, heeft moeten paraderen over het Rode Plein van Moskou, tussen hagen zwijgende Rus sen door? Die vernedering is op de film vastgelegd. Mét de Russische hoon tot slot, wanneer sproeiwagens de door de grauwe krijgsgevangenen afgelegde route dras tisch schoon maken De film is onthullend. Niet op een sen sationele wijze, maar sober en met een rangschikking van beelden, die diepe in druk maakt. De grootste misdadigers van Duitsland en in de beklaagdenbank van Neurenberg worden telkens geconfron teerd met hun eigen misdaden, die samen een tweede wereldoorlog hebben ge vormd. Een enkele maal is er verlegen heid bij de door Amerikanen, Engelsen en Russen gevormde rechtbank, zoals wan neer de aanvalsoorlog op Polen ter sprake komt. Dat punt wordt afgevoerd, omdat ook de Russen dit land hebben aangeval len, dank zij hun verdrag met Duitsland. Vlak voor het einde worden de com mentaren schaars. Dan past er ook alleen maar het stilzwijgen, omdat nogmaals de poorten van de concentratiekampen open gaan en iets van het daar geleden leed wordt geregistreerd door een camera, die langs gaskamers, doden, halve doden, angst, honger en uitmergeling glijdt. Op die benauwde stilte volgt het vonnis: voor een aantal van deze misdadigers de dood door de strop. FILM BLIJKT NODIG. Is zo'n film na bijna vijftien jaar niet overbodig? Ze wordt in Nederland laat Dit is een maquette van het nieuwe te levisie-centrum van de BBC in Lon den, dat in juni van dit jaar in gebruik genomen moet worden. Het centrum kost ongeveer honderd miljoen gulden en zal het grootste TV-hoofdkwartier van Europa worden. Het ontwerp ont stond, toen de architect Graham Daw- barn, tijdens een bespreking gedachte loos een vraagteken op een oude enve loppe schetste. In het hoofdgebouw lig gen zeven studio's en 366 kamers en kantoren. Rechts op de foto zien we de gebouwen, waarin een legertje kunste naars en ambachtslieden dagelijks zal werken aan de bouw van decors en re- quisieten. vertoond. Is het niet tè laat? Integendeel, En die ontkenning van de vragen is niet gebaseerd op de geweldige belangstelling, die de film overal in den lande trekt, maar op het veelvuldig vastgestelde feit, dat de jongeren weinig of zelfs niets van deze jongste geschiedenis blijken te we ten. De achttien jarigen, die de film mo gen gaan zien, waren drie jaar, toen ons land bevrijd werd. En met die bevrijding is meteen ook de vergeetachtigheid be gonnen: de jongeren weten te weinig. Vele ouderen trouwens ook. Door een Amsterdams dagblad zijn steekproeven gedaan onder de jongere be zoekers van de film. Velen wisten niet, wie Mussert was geweest en wat Seyss Inquart in ons land (mis)deed. Ze vonden Goering het meest onsympathiek, niet zo zeer om zijn misdaden als wel om zijn misselijke houding tijdens het proces. En voor het merendeel waren ze naar de film gegaan omdat deze documentaire in teressant leek en niet, omdat ze wisten, dat ze deze geschiedenis, hoe treurig ook, moesten kennen. Erg bemoedigend was dit onderzoek bij de uitgang van de bioscoop toen voor bet eerst sedert jaren de kaartjes weer eens zwart werden verhandeld!; de film was immers iets heel bijzonders dus niet. En alleen al daarom is de opmars naar de galg niet voltooid. Er zijn te veel jongeren, die nooit anders hebben begre pen, dan dat de zaak klaar was. Het is uiteindelijk niet eens hun schuld, maar die van hun ouders, dat Neurenberg vlot Neurenberg hebben gelaten en de oorlog de oorlog en tenslotte de bevrijding de bevrijding. Ze leefden verder en ze dach ten wel te doen, als ze maar niet meer keken. En daarom is deze film nodig. Niet om dat ze interessant is, maar omdat ze op haar wijze vecht tegen een vergeetach tigheid, die op z'n zachtst gezegd ondank baar is. De postduivenvereniging „Liet Lucht- vermaak" organiseert op woensdag a.s. in café de Bakker een voorlichtingsavond over de duivensport. Er wordt o.a. een film vertoond, terwijl eveneens een vraag gesprek zal worden gehouden, welke een interessant en vooral leerzaam karakter kan dragen. De vele aspecten, aan de dui vensport, zullen op deskundige wijze wor den belicht. O.a. zal aandacht worden, besteed aan het koppelen enz. Als attractie zullen er 2 jonge duiven worden verloot. Er is een belangrijke wijziging gekomen voor de teelt van aardappelen in de tui nen. Voor een groot gedeelte van de tui nen, die in de kom van Rijssen gelegen zijn, is de teelt van aardappelen thans vrij, hoewel nog steeds wel moet worden voldaan aan de eis, dat niet meer dan een derde deel van de tuinen met aardappe len wordt bebouwd, terwijl daar waar in 1958 en 1959 aardappelen zijn ver bouwd, dat nog is verboden. Op het politiebureau zullen iedere za terdagmiddag van 16 tot 18 uur de be scheiden inzake de aardappelmoeheid ter inzage liggen. Het gebied, waarop de teelt van aardappelen met inachtneming van het bovenstaande is toegestaan, is als volgt omsloten: Nijverdalseweg (vanaf de spoorwegovergang) tot de Maatgraven, van de Maatgraven tot de Molendijk, tot de spoorlijn, langs de spoorlijn naar de Regge en vandaar naar de Wierdense- straat; dan Stokmansveldweg, Kortebos- laan, Albertsdijk, Groene Wegje, Enter straat, Schapendijk, Lentfersweg tot El zenerstraat, hoek Arend Baanstraat, ach ter de Van der Broekestraat en Wilhelmi- nastraat (afscheiding hoog bouwland) naar de Esstraat, hoek Tabaksgaarden, Blinde Banisweg, Welleweg tot Banisweg, Hagweg tot spoorwegovergang Nijverdal seweg. Voor de tuinen, die niet liggen in dit gebied, moet dus wel een situatieschets aanwezig zijn. In twijfelgevallen verdient het aanbeveling zich op het politiebureau op de hoogte te stellen, teneinde moeilijk heden te voorkomen. Het is gebleken, dat er nogal verwar ring bestaat ten aanzien van bepaalde soorten aardappelen, die niet mogen wor den verbouwd. De teelt van de volgende rassen is in het gebied ten Oosten van de Markelose- weg, Elzenerstraat, Schild en Wierdense- straat geheel verboden: Eigenheimer, Eersteling, Bintje, Rode Star, Industrie, Rode Eersteling, Blauwe en Bonte Eigen heimers, Ideaal Opperdoese Ronde, Pre sent Schoolmeester en Tuinparel. In het gehele land is de teelt verboden van de volgende rassen: Boskopers, Bra vo, de Wet, Fransen, Kampioen, King Ed ward, Odenwalder Blaue, Paarsput, Paul Kruger, Roodoogjes, Ruige Witten, Thor- becke, Vroege Paarse, Zeeuwse Blauwe en Zeeuwse Bonte.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 4