I d. pas MEISJES Export van tomaten liep aanzienlijk op Van alns wat Subsidie van 95 procent voor bijzondere universiteiten Adverteren - Omzet stimuleren personeel TER HORST Co. N.l iiemersma's kinderwagens WISSELS Banketbakkerij Meinders Cafetaria „De Molen leverworst f 1-9® per V2 kg 1 HBISKES wasmachine of centrifuge Hf KA" - Rijssen Prima weide hooi BOERENBOND - RUSSEN extra koopjes dames- en kinder- i regenkleding Fa. H. KOEDIJK f i I t Wetsontwerp wetenschappelijk onderwijs Rijksuniversiteiten worden zelfstandiger Meer samenwerking door instelling Academische Raad Afscheid bosbaas Meussen Resolutie ROOKWORST II Tomaat AFSCHEID REA SLAGHEKKE BIJ GIDSEN Sla Biljarten Adverteren. de beste reclame In verband met de voortgaande uitbreiding vragen wij voor verschillende afdelingen. Inlichtingen over lonen en arbeidsvoorwaar den worden gaarne verstrekt op ons kantoor (afd. personeelszaken). Wij ontvingen zojuist de nieuwste modellen met een aardige attractie. Zie raambiljet. COCOS vanaf 3-SO Per meter Pracht kwaliteit SICO 7-250' per meter 5 KORTING OP ONZE LAGE PRIJZEN TIJDENS DE OPRUIMING. ROZENGAARDE TEL. 2550 WEEKRECLAME: Onze bekende RECLAME: Een reuze pak HAZELINO'S met Chocolade 0.85 Tracteer Uw gasten op een CROQUET van Tracteer Uw huisgenoten op onze echte Het juiste adres voor de FIJNSTE VLEESWAREN! VLEESWARENBEDRIJF Het is, zoals men 't zegt, ook voor een is men bij IJZERHANDEL het best terecht! MIELE SIEMENS EDY PERFECT vraagt enkele nette voor knopen aanzetten. Aanmelden dagelijks aan het bedrijf. wordt a.s. dinsdag geperst bij OOMS (Lao Berend), Overtoom. Voorradig ged. hooi, tarwe: en roggestro. DEZE WEEK 0 O 111 X DAMESREGENMANTEL vanaf JS-- o Tevens goedkope DAMESBLOUSES Ziet etalage. t ORANJESTRAAT 59 v.h. JAN HEEDT DUITSLAND GROOTSTE AFNEMER Het Uitvoer Controle Bureau voor Tuïn- toouwprodukten heeft dezer dagen de to taal-cijfer s van de Nederlandse groente- export over 1959 bekendgemaakt. Deze cijfers tonen aan dat het afgelopen jaar een grote vraag naar Nederlandse pro- dukten op de buitenlandse markten te zien heeft gegeven, want het totale kwan tum groente dat werd uitgevoerd steeg van 489 miljoen kg in 1958 tot 558 miljoen kg in het afgelopen jaar. Als men 1957 als vergelijking neemt dan ziet men zelfs een stijging van de groente-export met niet minder dan 125 miljoen kg. De voornaamste oorzaak van de grote vraag naar Nederlandse groenten in het buitenland ligt in de grote droogte in vele delen van Europa. Hierdoor waren de oogsten overal kleiner dan normaal, ter wijl de Nederlandse tuinders over het al gemeen een goede oogst hadden, dank zij de mogelijkheden tot beregening, welke in de specifieke tuinbouwcentra overal aanwezig zijn. 20 procent van het totaal. Zweden bezet Het is onmogelijk om alle produkten uit de groentesector afzonderlijk de revue te laten passeren. Het belangrijkste pro- dukt blijft voor ons land de tomaat, ze ker wat de geldswaarde betreft. Dit jaar zelfs ook wat het aantal kilo's betreft. In voorgaande jaren stond de tomaat dik wijls wat kilo's betreft beneden de uien, maar in 1959 is de export van tomaten ten opzichte van het vorig jaar weer met 20 miljoen kg gestegen, terwijl de uitvoer van uien met 33 miljoen kg terugliep. Niet minder dan 153.6 miljoen kg toma ten gingen in 1959 de grens over. Daar bij was West-Duitsland de voornaamste afnemer met niet minder dan 109.4 mil joen kg of wel ongeveer 70 procent van het totaal. Ook Engeland is echter een goede klant van de Nederlandse tomaten, want naar dit land werden in 1959 29.7 miljoen kg tomaten uitgevoerd, of bijna met 7.7 miljoen kg de derde plaats en Bel gië komt dan als vierde met 2.2 miljoen kg. Behalve naar deze landen gingen er kleinere kwantums naar Frankrijk, Ier land, West-Indië, Italië, Noorwegen. Oos tenrijk en Zwitserland. In het St. Louisahuis hebben de kabou ters, gidsen en leidsters van de St. Wal- burgisgroep afscheid genomen van hun leidster der kabouters Rea Slaghekke, wegens haar vertrek naar het klooster van de Zusters van de Kleine Jozef té Heerlen. Vanaf de oprichting van de Walburgis- groep in 1946 is Rea Slaghekke aktief lid geweest van de groep, waarvan de laatste zeven jaar als leidster. Zij was één van de eerste twaalf gidsen. Op het ogenblik telt de groep 80 leden. De avond werd geopend met een rei- dansje van de junioren-gidsen „Fedeldi", waarna de kabouters een leuk voor- drachtje „De tien nikkertjes" opvoerde. Ook de pioniers en de seniorgidsen had den leuke stukjes ingestudeerd. De ka bouters zongen ook nog een aardig af scheidsliedje, naast een schetsje, dat ze opvoerden. De leidsters lieten nog eens op rijm de afgelopen 14 jaar de revue passeren. 'Giudo Tijhuis bedankte tenslotte voor alles, wat zij in alle jaren voor de kabou ters gedaan heeft. Anita Struik bood na mens alle gidsen en kabouters als af scheidscadeau een dagmissaal aan. Nadat Rea Slaghekke een afscheidswoord tot allen had gericht, dankte Aalmoezenier D. van den Hoorn voor het werk, dat zij in het belang der parochie had gedaan. De produktie van tomaten in ons land was in 1959 opnieuw groter dan in het voorgaande jaar. Verder wordt er ook grote aandacht besteed aan de sortering en de aflevering en hierdoor kon een kwa- liteitsprodukt worden geleverd op de bui tenlandse markten, dat daar goed werd ontvangen. Verhoudingsgewijs is het de sla welke de grootste stijging te zien geeft, name lijk van 31 miljoen kg in 1958 tot 42 mil joen kg in 1959. Het is vooral de mooie zomer geweest, welke gezien moet wor den als de oorzaak van deze toegenomen vraag naar Nederlandse sla op de buiten landse markten. Ook bij dit produkt was het weer West-Duitsland dat de voor naamste afnemer was, namelijk 24.7 mil joen kg of bijna 60 procent van het to taal. Engeland komt op de tweede plaats met 8.3 miljoen kg. Ook Frankrijk was het afgelopen jaar een goede afnemer van Nederlandse sla, want de totale uit voer naar dit land bedroeg 2207 ton te gen in 1958 240 ton. Uit de totaal-cijfers van de Nederland se groente-export blijkt duidelijk de grote betekenis van West-Duitsland als afne- Voor de competitie van de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstre ken worden in de week van 8-13 februari de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: Vios l-'t Groentje 1 HBC 1-Spekhorst 1 Kalfsterman 1-NBC 1 Oudelaar 1-Krijt op Tijd 1 Tweede klasse: Struik l-'n Hook 1 De Waag 1-Vios 2 't Groentje 2-OBK 1 Krijt op Tijd 2-HBC 2 Derde klasse: HBC 3-'n Hook 2 De Waag 2-NBC 2 Oudelaar 2-VOP 1 Kalfsterman 2-OBK 2 mer, want bij een export van 558 miljoen kg groente gingen er 287 miljoen kg naar dit land. Ook Engeland is echter een af nemer van betekenis met 124 miljoen kg. De derde plaats wordt bezet door België en Luxemburg met 56 miljoen kg, terwijl het opmerkelijk is dat de uitvoer naar Frankrijk zo sterk is gestegen en wel van 13295 ton in 1958 tot 41807 ton in het af gelopen jaar. In 1957 ging slechts 2363 ton groente uit ons land naar Frankrijk. Miej duch, dat nen hoop laezers van 't kraentjen van gedachen beent ewes, dat ik de Pot Stulpe (P.S.) onder het stukn van de vuurege waekke, der wilmoods biej oonder heb ezat, net alees of 't miej hier of daor um begunn was. Nee, leu, dat was aelke waor van dee 2 paeks proemtabak. Ik hebbe ze aelke kreengn. Der zeent op het ketoor van de VVV ('t hoesadres van t' kraentjen) veskeidn leü ewes, deet hebt ezeg: At Gaoit koomp, doot um dan 'n paekn proemtebak. Leu, deet daet hebt edaone iej wodt bedaankt, maar non birre ik oeleu, det haj neet hoown te doone. Ik kan zulf nog wal tebak koop'n. Meer mooi was t' van oeleu, det geew ik oe gewunn. Non kaank nog 's reeluk nen aene van miej of spiejn. Het eeste veeln van t' jaor hoow ik neet wat te koopn. Zoo mut der hen, zeg oonze Jenne. Jao, daor is t' um wa van. Het geet minne vrouwe nes nen boer. Al wat vuur niks koomp is nooit te deur. Meer wat kriej non vuur niks. Jao, 'n pepiern spil van Sunil, van de keüns- botter (bleu band: Zolln dee leu in Rot terdam gin kras doe'wn hemn, zee Menske van oonze Mans toen hee pas kon laez- en). Van de Coöperasie kriej ook alle waekke nen breef, met 'n heel spil der op en opt end andiewie. Wat det be- teeknt, oj daor nen krop andiewie too kriengt, det week neet, daor wik naor heurn. Op den breef steet altied op. Opt end andiewieend. Ak t' good laeze te- minsen. Den Hein van Geit van trHus den gooit oe ook alle waekke dood met groote pa- pierne. Den hef nen zelfgriepweenkel in de Straote, zeg oonze Jenne. Ik weer nooit of det non nen slachtersweenkel, nen greunteweenkel, nen slikkersweenkel of nen gruttersweenkel is. Nun zelfgriep weenkel, wat zol dat non waen. Det der meer alns vuur 't griepn lig, net aes in de Pelmulle he'k al edach? Wat zeune toch det dee mooie aolderwetse Riessen- der mulle stoomp in mekaor zakket. Het was toch zonne mooie mulle, daor te prakkezeern an de Ao, tusken dee mooie beume, op 'n plaesken woer 't nog stille is, zo as in 't Riessen van vuur viefteg jaor. Het lik miej too, det de mulle ve- leurn ,geet vuur Riessen. Ik hebbe dr wal's wat aower elaezen, mer iej heurt der niks van wier. De leu van de aole kamer van Riessen, zoln dee daor neet wat andoon kunn. Bram van Aobram en Karei van netaories, gaot dr met de aan- dere bestuursleed'n van de aole kamer ees achteran. Zol dee nieje burgemaester daor neet wat vuur aower hebn. Van zukke dinge heure wiej toch weinig van um. Nonvedan zalle zik toch wal inewaorket hemn? De aole meuge op 'n Skeeld warn der bes aower tepasse aower 't stukn van de vuurge waekke. Ze woln van 't zomer geerne vuur niks naor 't zwembad. Der zeent dr 'n paor dee weelt nog zwemn laern. Non zal 't miej ees niej'n. Raod van Riessen Awaor, pak an dee zaake vuur de aoln. Dr zeent ook helge leu duur ekumn, duur det stukn van de vuurge waekke. Ik was 'n bekreumpn man, zo is dr eskreëwn an de redaksie. Dr stun ginnen naam biej. Aans wa'k um op t' dak ekumn. Mer ik wil um wal beskeed geewn. Ik was zoa te zengn be kreumpn daorumme der ik eskreewn her, det Riessender striedt vuur Riessender en vrumdn vuur vrumdn. Bedaord ees, det hef 'n Pilo ezeg en wat is daor dan tevulle an ezeg? Wee beskouw iej es nen vrumdn en wee as nen Riessender, zoo is in den breef evraongn. Det zal ik oe gaaw ve- teln. Riessender zeent leu, deet in Ries sen geboorn zeent en zik Riessender veult tot op de butte too. Iej wodt aes Riessen der geboorn. Det ku'j neet wod'n. Het geet nen Riessender net as ne henne. Nen Baorndeveelder wodt nooit nen leghorn. Het geet biej de leu nog wal meer net as biej de henn. Iej hebt hennrassen deet bietterig zeent en rassen, deet zik laot aowermaestern. En um nog vaerder te bliewn vergeliek'n met de henn: De leu deet wat hebt te zengne in Riessen det zeent allemaole vrumde haan en dee gaot daor treen en kaokel'n net eur 't heele hok tooheurt, mer het is ook wier zo det 't ook in Riessen van de henn mut kom'n. Eln viej Rliesaender mun bitter van oons ofbiet'n. Ik zal der met beginn'. GAOIT. Minister Cals heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp op het wetenschap pelijk onderwijs ingediend. De belang rijkste voorstellen zijn: H De naam „hoger onderwijs" wordt ver vangen door „wetenschappelijk onder wijs". 2J De bestaande bijzondere universiteiten en hogescholen zullen uit de kas van het rijk een bijdrage van 95 procent in de netto-kosten ontvangen. Sinds 1948 is dit 70 tot 90 procent. Het thans ingediende wetsontwerp gaat uit van gelijkwaardige ontwikkelingsmogelijk heden voor alle in de wet genoemde openbare en bijzondere universiteiten en hogescholen. Dit betekent dat de pacificatie-gedachte tot het hele onder wijs wordt uitgestrekt. 3 Alle rijksuniversiteiten worden zelf standiger, doordat haar rechtspersoon lijkheid wordt toegekend, zoals dit reeds eerder met de technische hoge scholen was gebeurd. 4 De samenwerking van alle universitei ten en hogescholen zal worden verbe terd door de instelling van de Acade mische Raad. 5 Elke universiteit en hogeschool moet elk jaar een financieel schema en eens in de vier jaar een ontwikkelingsplan opstellen. De ministers van financiën en van onderwijs, kunsten en weten schappen ontwerpen elk jaar een alge meen financieel schema. g Het ontwerp omvat ook een subsidie regeling voor de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam. 7 Het stelsel van aanwijzing d.w.z. er kenning van de graden en getuig schriften komt voor de reeds be staande gesubsidieerde bijzondere in stellingen van wetenschappelijk onder wijs te vervallen. Deze instellingen worden voor wat de graden en getuig schriften betreft met de openbare in stellingen zonder meer op één lijn ge steld. H Ten aanzien van het stelsel van het wetsontwerp is aansluiting gezocht bij de structuur van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs (Mammoet wet). Vrijdagmiddag werd op de gemeente lijke barak afscheid genomen van de werkbaas van de gemeentebossen de heer H. Meussen. De directeur van gemeente werken, de heer H. Hollander, sprak de heer Meussen toe en releveerde zijn loop baan. Nadat de heer Meussen in de ge meente Rijssen aanvankelijk bij de ont ginningen werkzaam was, o.a. bij de Hei demaatschappij, ging hij later over in de gemeentedienst. Een groot aantal jaren heeft de scheidende werkbaas het toe zicht op de gemeentebossen gehad en hij heeft zijn werk altijd met grote plichts betrachting vervuld. Met het personeel ging de heer Meussen op ongedwongen wijze om, waardoor men veel waardering had voor de werkbaas. De gemeente Rijs sen heeft aan de heer Meussen als man van de practijk een uitstekende werk kracht gehad. De heer Hollander wenste de heer Meussen toe dat hij nog vele jaren van zijn pensioen zou kunnen ge nieten. Namens de personeelsvereniging nam de heer G. J. Rozendom afscheid van de scheidende werkbaas en bood hem na mens deze vereniging een electrische klok aan. De heer Boer, technisch ambtenaar van de gemeente Rijssen en hoofd van de plantsoenendienst, zei dat hij en het per soneel de heer Meussen met gemengde gevoelens zag vertrekken. U bent voor ons en Rijssen een begrip geworden, al dus de heer Boer. De heer Meussen hoorde bij de bossen en de bossen bij de heer Meussen. Het zal vreemd zijn, als U vanaf Maandag niet meer op Uw ver trouwde plaats zult zijn. Spreker herin nerde zich met waardering, dat hij, die een theoretische opleiding had gehad, van de heer Meussen als man van de practijk veel steun heeft ondervonden. Spreker sprak de hoop uit, dat het de heer Meus sen gegeven zou zijn nog vele jaren de bossen, waarin hij zo lang had gewerkt, te kunnen bewandelen en hoopte dat hij hem nog vele malen in de bossen zou ont moeten. De heer Meussen sprak een woord van dank voor de wijze, waarop men hem dit afscheid had bereid. Aan het slot van een vergadering van het Twentse autobuspersoneel werd de volgende resolutie aangenomen: „De Nederlandse Bond van Vervoers- personeel in vergadering bijeen met personeel van de bedrijven TET, O AD, GTW, WATO, Oosterveen, RCT, TAD, Arke en Winkel in Enschede, gehoord de uiteenzetting van het hoofd bestuur over de onderhandelingen in het lijndienst-personen vervoer; constateert een bekende achterstand in sociale positie t.a.v. vergelijkbare werknemers in Nederland; kennis genomen hebbende van het feit, dat er reeds van juli 1959 af door een aantal streekvervoersondernemingen voorstellen bij het College van Rijks bemiddelaars ter goedkeuring liggen betreffende de z.g. tweeploegentoe- slag van 6 pet.; acht het dringend noodzakelijk, dat de directies van alle bedrijven op korte termijn een gelijkluidend verzoek bij het College van Rijksbemiddelaars in dienen; verlangt van de werkgevers, dat de in de loonvoorstellen opgenomen door berekeningsclausule wordt terugge nomen; dringt er bij de regering op aan, de weg vrij te maken voor de noodzakelijke verbetering van de lonen; rekent er op, dat bij de algemene loon maatregelen op basis van de gediffe rentieerde loonpolitiek bijzondere aandacht zal worden besteed aan de positie van het wegvervoerspersoneel en de door de vakbonden geëiste loonsverhoging van 6 pet. zal worden gerealiseerd; is ervan overtuigd, dat door de vak bond alles wordt gedaan om een spoe dig en gunstig resultaat te verkrij gen; Verklaart zich thans bereid het resul taat van de thans in gang zijnde on derhandelingen af te wachten en gaat over tot de orde van de dag."

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2