J RAAI 1 IIJSSEj N 1 C'iöp. I Boerenleenbank „Notter Kleding van Lichtenberg zit beter staat beter Snuif en wrijf] '^WT1 Nieuwe notaris benoemd R.K.S.V.-nieuws De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.00 per kwartaal, voor post-abonnees 1.25 per kwartaal. Administratie en Redactie: Enterstraat 10, Rijssen. Telef. 2303 (05480) Advertenties 10 ct. per m.m. Bij contract korting. - Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdas,morgen 12 uur Nieuw raadslid werd beëdigd. Tarieven zwembad in discussie. Kinderen gaan voor niets zwemmen (of ploeteren of pootje baden). Zuigelingen kunnen toch niet zwemmen Geen bungalows bouwen. Kunnen we Rijssen niet groter maken? (De wereld is toch groot genoeg?) Zuinig op de bossen. (Als men door de bossen de bomen maar blijft zien). Meer auto's? Dan ook meer boxen! Subsidie voor „Margriet". En dan gaan wij naar de speeltuin! H Onze kroonprinsesdie a.s. zondag haar 22e verjaardag hoopt te vieren t Uw verkoudheid vun nsoa, I keel at horst w«r esot 1 Kollekte voor Ïuindorp-Oostzaan VAN DER STOUW voor vulpennen Jaargang 38 No. 4. WEEKBLAD VRIJDAG 29 JANUARI I960 VOOR Het eerste punt van de agenda van de raadsvergadering, die dinsdagavond werd gehouden, droeg een plechtig karakter door de beëdiging van het nieuw benoem de raadslid, de heer G. J. Voortman (Wes terstraat). Nadat het (in de plaats van de heer Leusink, die voor zijn raadslid maatschap heeft bedankt) nieuw benoem de raadslid de eed had afgelegd, heette de burgemeester de heer Voortman op harte lijke wijze welkom. De sfeer in de raad is altijd prettig, aldus de burgemeester, die hoopte, dat de heer Voortman zich wilde inzetten ,om met ons de belangen van de gemeente Rijssen te dienen? Bij het punt ingekomen stukken vroeg de heer Pluimers de bijzondere aandacht van b. en w. voor de door de directeur van de veemarkt, de heer Van Doorn naar vo ren gebrachte suggesties ter verbetering van de varkensmarkt (bestrating plein Rozengaarde-Oranjestraat) De heer Haase sloot zich hierbij aan door te zeggen dat hij niet alleen, hiervoor aandacht vroeg, maar hoopte dat het ook zou worden uitgevoerd. Een min of meer uitgebreide discussie, die niet altijd gemakkelijk te volgen was, werd gevoerd over het voorstel van b. en w. tot vaststelling van de zwembadrech- tenverordening 1960. De heer Ter Avest herinnerde er aan, dat destijds door- de raad als wens het aanbrengen van een kleuterbad naar vo ren was gebracht. Daarin vond spreker opgesloten liggen, dat de tarieven voor kleine kinderen niet te hoog moesten wor den vastgesteld. De tarieven in de gezins- kaart genoemd (12 gulden vermeerderd met een gulden voor ieder kind uit het gezin) vond spreker voor de kleine kin deren te hoog. Daarom wilde hij graag, dat de kleine kinderen voor het betalen van het tarief zouden worden uitgezon derd. De heer Otten deelde mede, dat de frac tie van de SGP in zoverre bezwaar had tegen de voorgestelde gezinstarieven, dat voor alle kinderen moet worden betaald. De heer Jansen dacht dat de oplossing zou zijn dat kleine kinderen het halve tarief zouden betalen. Ook was spreker van mening, dat het belangrijk zou zijn, dat er ook een mogelijkheid geschapen zou worden voor het verstrekken van bad- goed (deze mogelijkheid was n.l. in de ontwerpverordening niet opgenomen). Burgemeester Landweer benadrukte de wenselijkheid alles te doen, om de exploi tatie van het nieuwe zwembad zo gunstig mogelijk op te zetten. Spreker stond niet afwijzend tegenover de suggestie het ta rief voor kleine kinderen te reduceren. De heer Ter Avest had in zijn bezwaar dat de kindertarieven te hoog zouden zijn ook baby's betrokken. Daarop reageerde de heer Jansen met te zeggen.: Het spreekt toch vanzelf dat zuigelingen die niet kunnen zwemmen (zijn er zuigelin gen, die dat wel kunnen?, red.) dat daar voor niet betaald hoeft te worden. De heer Ter Avest bleef bij zijn voor stel kinderen tot en met 5 jaar vrij te stel len. Burgemeeser Landweer wilde het be zwaar van het gezinsabonnement, zoals dat door de heer Otten naar voren was gebracht, oplossen door de aanvulling, dat alleen maar (naast de ouders) betaald diende te worden voor kinderen, die in staat zijn zwemonderwijs te volgen. Het bezwaar, dat door enige raadsleden naar voren werd gebracht, de leeftijdscontrole, werd door de heer Hodes weggewuifd door een ondervinding uit de praktijk. Dat controleert zichzelf aldus spreker. Het komt voor dat als een moeder in de bus zegt: Dit kind is 4 jaar, het kind rea geert met: „Nee, ik bin der viewe". Tot slot werd het voorstel van de heer Ter Avest (kinderen tot en met 5 jaar vrijstelling) in stemming gebracht, met als resultaat, dat het werd aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heren Jansen en Hodes en de beide wethouders. De heer Pluimers drukte zijn spijt er over uit dat het zwembad zondags geslo ten, zou blijven, hoewel hij, de samenstel ling van de raad kennende hiervan geen voorstel tot wijziging wenste te maken. De gemeente is niet bereid voor de bouw van bungalows terrein te verkopen, zo stelden b. en w. de raad voor vast te stellen en wel in antwoord op een ver zoek van de heer H. Ligtenberg (Mar- keloseweg). De heer Ligtenberg wilde graag een bungalow bouwen op een ter rein in het Holland's Schwarzwald en wel aan de hoek Markeloseweg, hoek Knot tenbeltlaan (zuidzijde) of aan de A. H. ter Horstlaan. Bouw in deze omgeving is op sommige plaatsen toegestaan, maar dan moet wor den voldaan aan de eisen, dat wordt ge bouwd op een terrein ter grootte van een halve ha. aaneen en, een minimum per ceelsbreedte van 85 meter of een halve ha. aaneen en een minimum perceels breedte van 50 meter. Waar ons geen bouwterrein bekend is, hetwelk aan deze eisen voldoet, is het ons niet anders mo gelijk dan, aldus b. en w. in een nota aan de raad, U te adviseren aan adressant te berichten, dat geen terrein beschikbaar is. De bouw van de bungalow zoals de heer Ligtenberg zich voorstelde (inhoud 215 m3), kan aldus b. en w., niet worden toegestaan. De heer Ligtenberg, die ge vraagd had of de gemeente terrein be schikbaar had waar de door hem bedoelde woning zou mogen worden gebouwd, kreeg ten antwoord, in de nota aan de raad, dat de gemeente niet bereid is, voor zodanige bouw een terrein voor woning bouw te verkopen. De raad bleek niet geheel de mening van b. en w. te delen. De heer Haase vroeg, of het niet nut tig zou zijn, als de gemeente een, terrein „zou creëren", waar de bouw van derge lijke woningen zou kunnen worden toege staan. De Voorzitter antwoordde, dat de stede- bouwkundige Ir. Leupen uit Arnhem zou trachten met het college van b. en w. naar een oplossing te zoeken. Weth. Scholman benadrukte de conse quenties van het eventuele toestaan tot de bouw van dergelijke woningen. Het recreatiegebied wordt kleiner. Wij moeten daarmee wel uiterst voorzichtig zijn, meende spreker. De heer Haase dacht desondanks toch, dat het mogelijk moest zijn aan de buiten kant van Rijssen terrein beschikbaar te stellen voor de bouw van dit soort bun galows. De heer Hodes was er ook een voor stander van als de gemeente een geschikt terrein zou vinden. In andere gemeenten kan dat ook. De Voorzitter: Die gemeenten zijn vaak groter, waarop de heer Hodes het opzien barende antwoord gaf: Dan moeten wij trachten onze gemeente groter te maken. De heer Hodes was het wel gedeeltelijk eens met het standpunt van b. en w., dat niet overal bungalows zouden mogen wor den gebouwd, maar was voorstander van deze bouw in een bepaald „kwartier". Met de toezegging van de voorzitter, dat deze kwestie nog eens met de stedebouw- kundige zou worden besproken, werd het debat afgesloten. Een onverwacht lange discussie werd gevoerd over het voorstel van b. en. w. een recht van opstal te verlenen aan de heer H. Kienhuis, teneinde op een terrein gelegen nabij zijn woning in de Graaf Ottostraat een garage te kunnen bouwen. Aanvankelijk had, zo bleek uit een nota aan de raad, het college van b. en w. ge weigerd hem een bouwvergunning te ver lenen tot het bouwen van een garage ach ter zijn woning. B. en, w. waren wel bereid hem een recht van opstal te verlenen op een terrein gelegen nabij zijn woning. De heer Otten bracht naar voren, dat hij het van belang achtte dat de bouw van autoboxen door b. en w. zou worden be vorderd. Volgens de heer Otten was er geen bezwaar aanwezig geweest om de verzoeker de gevraagde bouwvergunning voor een garage achter zijn woning toe te staan, welke mening ook de heer Ter Avest toegedaan was. Ook de heer Jansen was van mening, dat de eerste aanvrage zonder bezwaar had kunnen .worden toegestaan. Nu het houden van auto's meer algemeen wordt dan vroeger, moeten, we hieraan ook meer aandacht besteden, aldus spreker. De bouw van garages moet worden bevor derd, niet alleen voor deze persoon, maar overal waar mogelijk. Het moet voor be trokkene, aldus de heer Jansen ergerlijk zijn, te zien, dat op andere plaatsen wel schuren zijn gebouwd. Wij moeten niet meten met twee maten, aldus spreker. Wethouder Goosen betoogde, dat als hier een vergunning wordt verleend, een ander de aanvraag niet meer kan worden geweigerd. De bouw van garages moet SPAARBANK REKENING-COURANT EFFECTEN DEVIEZEN KREDIETFN VOORSCHOTTEN HYPOTHEKEN g Vraagt inlichtingen bij de HUTTENWAL 31 - RIJSSEN 1 naar de mening van de wethouder, aesthe- tisch toch verantwoord blijven. Daarmee was de heer Hodes het eens. Deze man wordt toch niet gedupeerd. Er is een oplossing gevonden in de nabijheid van zijn woning. De heer Siegerink was van mening, dat de aanvrager goedkoper achter zijn wo ning had kunnen bouwen, zoals eerst was aangevraagd, dan nu op een ander ter rein. De Voorzitter herinnerde er aan dat de aanvrager tegen de weigering van b. en. w. niet binnen de 30 dagen in beroep was gegaan. De oplossing is geaccepteerd, al dus spreker. Het voorstel van b. en w. kwam in stemming, waarbij alle raadsleden met uitzondering van de heer Otten, zich met het voorstel van b. en w. accoord verklaar den. Nadat de vergadering korte tijd was ge schorst, werd overgegaan tot benoeming in een aantal vacatures in de raadscom missies, die enerzijds waren ontstaan door het bedanken van de heer Leusink en an derzijds omdat de heer Kreijkes als lid van de landbouwcommissie had bedankt. In de landbouwcommissie werd in zijn plaats gekozen de heer G. J. Voortman. Tot lid van de sport- en culturele com missie werd gekozen de heer Kreijkes. Tot lid van de financiële commissie werd de heer Hodes gekozen, terwijl de heer Voortman eveneens als lid van de commisie openbare werken werd gekozen. In de vacature van de commissie tot wering van schoolverzuim werd gekozen de heer G. B. Renger (aftredend). Het voorstel tot subsidiëring van de speeltuinvereniging Margriet werd zonder discussie geaccepteerd. Baatbelasting nog niet rond. De baatbelastingsaanslagen, die de ge meente verschillende bewoners van bui tenwegen heeft opgelegd, is aanleiding geweest tot heftig verzet van verschillen de betrokkenen. Verschillende Rijssenaren hebben een rechtsgeding aanhangig ge maakt, o.a. ook Jhr. H. P. F. Coenen van de Oosterhof, Mevr. Tierie Versteegh en Mej. L. E. N. Knottenbelt. Het gerechtshof te Arnhem heeft naar aanleiding van de beroepsschriften de ver ordening onverbindend verklaard, waarte gen de gemeente in beroep is gegaan. Bij arrest van 6 januari j.l. heeft de Hoge Raad de uitspraak van het Hof ver nietigd en het geding naar het gerechts hof verwezen ter verdere behandeling en beslissing van de zaak in meervoudige ka mer met inachtneming van het arrest van de Hoge Raad. In de overwegingen van de Hoge Raad wordt o.a. gesteld: „dat het Hof ten onrechte in zijn dictum de onderhavige verordening onverbindend heeft verklaard, instede van de beroepen beslissing en de aanslag te vernietigen". En voorts: Dat het Hof bij zijn beslis sing dat de onderhavige verordening ver bindende kracht mist, is uitgegaan van de tekst van artikel 6 eerste lid dier verorde ning zoals die voor de wijziging bij raads- Foto Max Koot GESLAAGD Voor het examen parfumeur slaagde te Den Haag onze plaatsgenote mevrouw J. Baan-Kwakkel. Bij Koninklijk Besluit gedateerd 19 ja nuari 1960 werd tot notaris te Rijssen benoemd de heer F. van Schooten, te Am- stérdam. De benoeming in de vacature, ontstaan door het overlijden van notaris L. Ber nard kwam nog tamelijk onverwacht. De heer van Schooten, die woensdag middag het bericht van zijn benoeming kreeg, is daarmee uiteraard zeer ingeno men. Hij deelde ons mede, dat hij zo spoedig als mogelijk is naar Rijssen zou komen, om zich op de hoogte te stellen van de omgeving waarin hij in de toe komst zal werken. Notaris van Schooten (40 jaar) is ge boren te Arnhem en bezocht daar ook de HBS. Na zijn eindexamen studeerde hij voor candidaat-notaris, welke studie hij in 1942 beëindigde. De nieuwe Rijssense notaris, die onge veer 14 jaar als candidaat-notaris te Am sterdam werkzaam is geweest, is gehuwd en vader van 6 kinderen, waarvan de leeftijd varieert van 2 dagen tot 9 jaar. De heer van Schooten is Ned. Her vormd. Waarschijnlijk zal het ongeveer 2 maanden duren voor de nieuw benoem de notaris zich in Rijssen zal hebben ge vestigd. GESLAAGD Voor het examen Moderne Bedrijfsad ministratie (M.B.), slaagde onze plaats genoot de heer M. Oude Luttighuis. besluit van 30 december 1958 luidde, waar uit volgt, dat de bedoelde bepaling, zoals zij door de aan de wijziging verleende te rugwerkende kracht blijkt te hebben ge golden ten tijde van het geven der uit spraak, is geschonden, waardoor de uit spraak (van het Hof, red.) niet in stand kan blijven, terwijl verwijzing moet vol gen. Het komt er dus op neer dat het onver bindend verklaren der verordening ten on rechte is geschied en dat de uitspraak van het hof, voor de aanhangige gevallen met inachtneming van de gewijzigde veror dening moet geschieden en het Hof moet uitspreken of in deze incidentele gevallen de aanslag al dan niet juist werd vastge steld. 't Is kollekte op kollekte, 'n Een den hej nog neet ehad, Of doar kuemp a wier nen aander, Ze loopt oe de duure plat. Hoaste ginne wekke of doar Wodt 'n beroop op oons edoan, Hoaste ginne wekke daw' neet Met de knippe kloar mun stoan. 'k Kan miej vuursteln det duur veule Der zo ouwer wodt edach, Want aj 't optelt dan is 't earlke Biej mekoar een heel bedrag. Want dan komt ze met ne lieste* Dan met 'n buske; heel wat leu Zeent, en det is ech gin woonder, Zachjes an kollektemeu. Mear zee, an de aandre kaante Is het toch ook wier nen zeang Dawwe nog, al is 't maar weajneg, As ter nood is, biej magngt dreang. Och ik weet wal det ter ook zeent, Dee 't nog nooit wat hebt egeewn, Dee vuur alle leed van aandern, Koold en ongeveuleg bleewn. 't Lik miej 't beste um gin wuere Ouwer dee leu smearg te maakn, Want ze mun het zelf verantwoorn, Det zeent toch eur eegne zaakn. Leu in Riessen, 'k hoowe vearder Neet te zegn woerum' of 't geet, lej begriept wal allemoale Woer of 'k non vuur vroag', of neet. Rijssen. J. ROZENDOM. Voor de derby tegen Enter komen de Rijssenaren met onderstaand team binnen de witte lijnen: Doel: J. Pfeiffer; achter: G. Meulman en W. Ebbing; midden: A. Kamphuis, H. Kamphuis en G. Klein Rouweler; voor: A. Kamphuis, H. Hilbrink, G. Oude Lut tighuis, B. Markslag en A. Tusveld.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 1