Ter Horst-r ,Doar zit skütte in' mei veel waardering ontvangen Doar zit woark in Speeltuinvereniging heeft medewerking van gemeentebestuur Koninklijke onderscheiding Chr. Landbouwhuishoudschool Rijssen Verslag over het jaar 1959 Skoarven brengnt geluk Fotoclub „Aldolèm" Uitreiking EHBO-diploma's Pijprookwedstrijd VAN DER STOUW voor vulpennen Jaargang 38 no. 3 (Tweede Blad) VRIJDAG 22 JANUARI 1960 Weekblad voor Rijssen De onlangs opgerichte speeltuinvereni ging „Margriet" heeft de medewerking van het college van B. en W. bij het ver wezenlijken van de plannen, die de ver eniging in petto heeft. Dat blijkt uit een voorstel, dat B. en W. aan de raad hebben gedaan om het jaar lijks exploitatietekort te garanderen tot een maximum van f 1000,-. De vereniging heeft nu reeds ongeveer Veelkleurige hoofddoek; veelkleurige sjaal; rode wollen want en zwarte kous; een paar snelbinders; grijze wollen want; veelkleurige kinderwant; rode kinderpor- temonnaie, inh. enig geld en spaarzegels; wit fietspompje; blauwe ballpoint; bruine want; kleine grolse want; wit fietspomp- je, gemerkt S.K.S.; mondharmonica rech ter Friese schaats met riemen; wit fiets pompje; veelkleurige angora sjaal; kin derfietsje, bij vijver gevonden; een paar- blauw-grijze kinderwanten; rood kinder wantje met geborduurd poppetje erop; een paar grijze wollen handschoenen; een bruine vulpen; bril met koker; een paar gele kinderwantjes; grijze muts; streng rode kralen met kruis; rechter schaats, met ijzerdraad omwonden; vulpen, merk „Boston". Inlichtingen aan het groepsbureau der Rijkspolitie, alle werkdagen tussen 18 en 20 uur. Niet ttelefonisch. Het was voor de heer Jan Voortman (Boerjan), werkzaam bij de Coöperatieve Winkelvereniging en Bakkerij, maandag een gedenkwaardige dag, omdat het 40 jaar geleden was, dat hij bij „De Coöpe ratie" in dienst trad. De jubilaris werd cp het kantoor van de vereniging door het bestuur ontvangen, bij welke bijeenkomst ook aanwezig was burgemeester Landweer, die hem mede deelde, dat de heer Voortman bij Konink lijk Besluit de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend. De burgemeester prees de jubilaris om zijn nauwgezette plichtsbetrachting en fe liciteerde hem op hartelijke wijze met de koninklijke onderscheiding, waarna hij de heer Voortman de medaille op de borst speldde. De voorzitter van de Coöperatieve Win kelvereniging, de heer J. H. Dam Wichers, zei verheugd te zijn, dat weer een perso neelslid van de Coöperatie in aanmerking was gekomen voor een koninklijke onder scheiding. Spr. wenste hem van harte ge luk en sprak de hoop uit, dat de heer Voortman zijn werkzaamheden in de toe komst op dezelfde nauwgezette wijze zou verrichten als dat het geval was geweest in het verleden. Spr. releveerde de loopbaan van de ju bilaris, die op 15-jarige leeftijd in dienst van de vereniging trad. De heer Dam Wichers stelde vast, dat de jubilaris zijn werkzaamheden altijd tot volle tevreden heid van het bestuur van de Coöperatie had verricht en bracht hem daarvoor dank. De heer Geerling sprak namens de sup portersvereniging van de voetbalvereni ging „Excelsior", waarvan de heer Voort man voorzitter is. evenveel leden als de speeltuinvereniging „Irene", zodat B. en W. voornemens zijn de speeltuinvereniging „Margriet" dezelf de steun te geven als de speeltuinvereni ging „Irene". Het verzoek van de nieuwe speeltuinvereniging „Margriet" om finan ciële steun en beschikbaarstelling van grond, teneinde te komen tot stichting van een speeltuin in de Lentferstukken, is be handeld in de sport- en culturele commis sie, welke bereid is deze vereniging deze steun te verlenen. Omtrent een terrein waarop de speel tuin zal kunnen worden ingericht, zal het bestuur van „Margriet" voorlopig nog in het duister moeten tasten. B. en W. delen de raad mede, dat men hieromtrent nog nader met definitieve voorstellen zal ko men. B. en W. stellen zich voor het terrein aan de vereniging te verhuren tegen de prijs van f 1,50 per are, zoals dat ook het geval is bij de speeltuinvereniging „Ire ne". B. en W. stellen de raad voor een re kening-courant-krediet beschikbaar te stellen tot een maximum van f 10.000,- en het rente-percentage te bepalen op het bedrag van de jaarlijkse rente-oitislag, waarmede dan bereikt wordt, dat diverse kapitaalsuitgaven gefinancierd kunnen worden. GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. W. Otten, slaag de te Rotterdam voor het diploma loonad ministratie. Mej. I, Meeuse slaagde voor het di ploma kinderverzorgster. Gisteravond werd de ter Horst Revue „Daor zit Skütte in" voor het eerst voor niet personeelsleden opgevoerd. Het was voor de velen, die de belevenissen en de prestaties van de Rijssenaren met grote aandacht op de voet volgden weer een gevarieerde avond. De medewerkers en medewerksters hebben ieder op de hem of haar eigen wijze gedaan wat zij kon den, om ook de revue 1960 tot een succes te maken. Het moet een grote prestatie worden genoemd, dat men kans ziet jaar op jaar weer een revue op te zetten, vooral omdat dat gebeurt door eigen personeelsleden van ter Horst en Co. Dat men de ene keer beter slaagt dan de andere ligt voor de hand en hoewel wij ook nu veel waar dering hebben kunnen opbrengen hebben wij niet die bewondering en het enthousi asme kunnen opbrengen als wel in voor gaande jaren het geval is geweest. Ontegenzeggelijk heeft de revue ,Daor zit Skütte in" kwaliteiten; er is door de aanwezigen hartelijk gelachen en er wa ren verschillende onderdelen, waarvoor met recht grote waardering kon worden opgebracht, dat was (terecht) duidelijk merkbaar. Waar wij veroncierstelden, dat de sa menstellers een prachtig gegeven hadden kunnen vinden in het 125-jarig jubileum van de N.V. ter Horst en Co., bleek dat men daarvan slechts een minimaal ge bruik had gemaakt. Disse keer gungt wal heel reelk um in t' Parkgebouw te komn vuur de Revue. Nen Riessender slager wol oet erkeante- lekhaid vuur de spólders, n' meanken met dreuge wos anbeen. Min'n segretnverkeu- per den wus doar of, want doar harre 't verteeld. Ikke op den slager an en den wol miej dee boskop wal loatn doon op de vuurwoarn, dek zegn zol woerumme en woerdeuneg en de't van um was. Kiek en op zonne menèère drokn ik miej n' Doon- dregen 'oawnd de zaale in. Ees wol Vos man miej nog truggewiezen, mer toe 'k zea dek aans de boele wier met nöm, leute miej goan. Hee leup met duur de zale hen en skorn met' heuwd offe zegn wol: Is det non wal veraantwoord, wos etn oft niks kosset? Wat de spülders zean, dee 'k de maane doar toozat, zak allemoal-e mer neet verteln. Teegn Vosman heurn ik nog wal det ze reupn: Det kosset oew van- oawnd boltjes. Bedaankt den slager, zean ze teegn miej en ik vreug eur ok 'ter non ook noa mog kiekn. Natuurlek, iej komt vuuran, zean' Drees, iej brengt ne hatte- ge boskop!! En zo zat ik op ne geskikte meneere op nog gin 5 meter van Van Els of. Ik har um ast woare wal kon too knipoogn. Trouwns, det doo'k non nog heur. Keal, keal, watte meziek at det man oet det keelderken lót galmen! Zo'n poar man en dan zo geliek op, det mut wal in goo haane lign, des vaste!! En de Revue zelf??? Met reg zit' er skütte in en t' mooi is, det 'er soortn skütte in zit'. Ik be- doele kluurn. 't Begeent al met dee vrou- Aangezien in de omgeving van Rijssen nog veel meisjes waren, die vroeger geen huishoudschool hadden bezocht, werd voor deze meisjes de gelegenheid openge steld een één-jarige cursus te volgen van één middag per week. Het leerplan hier van omvat voornamelijk de huishoudelij ke vakken; verder enkele lessen in tuin bouw en kinderverzorging. Deze cursus werd 1 februari begonnen met 22 leerlin gen. De leerlingen van de le jaars primaire opleiding hebben een excursie gemaakt naar Amersfoort en omgeving; de leer lingen van de 2e jaars primaire opleiding kampeerden vier dagen op de Veluwe en van de opleiding assistente in de huishou ding in Terborg. Op de moedermiddag hield mevrouw Brouwer een causerie over de beroepsop leidingen voor meisjes, terwijl mevrouw Rustveld, directrice van het Kleuterhuis in Petten, aan de hand van kleurendia's ons vertelde over dat huis. Voor de openbare lessen bestond weer veel belangstelling. Bij de eindles kon aan 63 leerlingen het getuigschrift van de primaire opleiding worden uitgereikt en aan 11 leerlingen het getuigschrift van de opleiding assis tente in de huishouding. Per 1 augustus was de stand als volgt: le jaars P.O. 84 leerlingen, 2e jaars P.O. 74 leerlingen, assistente in de huishou ding 20 leerlingen, V.O.C. 26 leerlingen, 'Plattelandsmeisjes 19 leerlingen, avond cursus voor beginners, voor gevorderden en cursus fijne keuken in totaal 58 cursis ten. Bij het personeel hadden de volgende wijzigingen plaats: De heer J. A. Kuipers werd vervangen door de heer H. Maar- singh; mej. G. A. H. ter Molen door me juffrouw H. Bruggers; de heer A. A. Hoo- gendijk werd benoemd tot leraar in de Engelse taal. Per 31 december vertrok mejuffrouw A. H. Stroes; in haar plaats werd mejuffrouw G. M. Walgemoed be noemd. Vóór de Kerstvakantie werd een geza menlijke Kerstmiddag gehouden. Met dankbaarheid kunnen wij terug zien op het afgelopen jaar. Ziekte onder het personeel kwam vrijwel niet voor en het onderwijs kon ondanks een korte vacature normaal doorgaan. Toch zien we met verlangen uit naar de nieuwe school, want de verspreide ligging van de lokaliteiten er wordt n.l. in 6 verschil lende gebouwen les gegeven is wel een groot bezwaar. Wij hopen en verwachten dat in de loop van het jaar 1960 met de bouw van de nieuwe school begonnen zal wor den. leu, deet oew töozingt op de riegel en doar geet de skütte, hen en der wier. Gloeps mooi det daansen met dee leentn um det Aanker met dee Kröone. Met ver- woonderege zag ik, det ze t' spil ook nog wier oet de warre kreegn. Dee leentn det zal wal beteekn, det ze der allemoale een stetje van metkriegnt biej t' Aanker. Nie- tert hef oons met alle gekhaid loatn vuuln, en zelf heffe pensioen. Miskiens wille oons nog wal an t' woark hooln vuur t' brood van um, zonnen rakkert! t' Kan ook wean, dette loert op nen borrel, n' Vekoop biej n' POL is oet 'leawn e grepn al zal dan n' Riessender Natoires zelf ook wal nen borrel lussen. Dissen leup miej te gaaw weg. Op n' gegeewn oognblik daggen ik det' er ook nog e daanset zol worn biej 'n Pol, want eene van dee vrouwleu har de daansskeuntjes al an. Den woarket in t' vuurtn daggen ik, zonne Revue mut ook zo gaaw goan! Neus miej zat der eene den zea: 't Is net oij zo biej n' Pol in keunt stapn, ik roeke n' janea- wer al. Det zal n' skeelder nog wal an- stoan, duchet miej. Duudeleker harre tog neet kón wean? Brazielië gaf oons wat vuur ooge en oor. Dee twee meaks dee 't met alle geweeld Mina op 'toneel woln hebn, hebt neet in de gaatn e had, det Bennad al wal 5 minuutn met 'heuwd en twee oarvenbuskes har e skord, det Mina der neet was. Later harn ze t' duur en zanger Bakker zea heel duudeleke teegn t' Haantje van MOARN! Dus ze wee' det non. Oh jeh des woar ook, biej gebrek an keals wör der een Huwleksburoo in e rig- get. Mer jeh, daggen ik, doar heij nog gin keals meer van, al kreegn dee 2 vrouw leu dan ook duur gekèonkel van Kris- menken nen man. Noa de Pauze (den 'k verslet'n hebbe in HEEREN) want ik har derre viej t' brood nog aaijt verdeen murn een lepken um n' vinger en det bleef miej vaste an 'trekker zitn en rooln lós) kree- we een raket te verwoarken. Met nen be- heurleken pleer köm der nen keal in de keenderwaage te lign (um nor de moane te kiekn???) en nen ankomden dikzak in de knienkiste. Ne juffrouw met te lange rókke zung doarnoa zo geveuleg, det hooggeplaatste en hooggeveulege dames ri wit opgevoaln zakdeukn vuur 'n dag haaln. Tot leerege van anstoande hulpe- looze vaders wör der ook nog lasse geewn ir. t' verzorgen van kleane wichtere. Poeiern was t' vernaamste wat' er ge- buurn mos, hek e zeene. Op de toafel steun wal vuur 2 geslaggen. Non veen ik trouwns neet mooi, det ze zonnen lasse- geeuwer neet oet leutn kuiern, mer jeh det zal wal met' ooge op t' eane wean. Want in det eane haij der eene den 't (good e smeerd) nog wier oawer t' huwe- lek begun. Niks te verwoondern, want hee steun op n' stool vuur t' Parkgebouw en doar zeet' er zin leawn nen hoop begunn oet te kiekn nor eene met' zelfde begeen- sel. Helemoal an t' eane toen 't slotleed vótgalmen teegn de beskotn en de nood- deurn, kleunk oons het Petatnleed en De Oole Tied nog wierniejs in de oorn. Dus Nieje tied en Oole tied, baijde. k' Gleuwe det det e zeg wil worn met Der zit skütte in. Toew en Non, joawisse doar zit skütte in, de tied vlög hen!! Toek later in thoes köm en ik verteeln de vrouwe van det lepken doar an det ketnjen in Heeren, toen zea ze teegn miej: Wat dooj ook nor det keukelspil hen! Ik hebbe mer met' heuwd e sköt, want aij der neet van hooit, dooj der neet an met. Ikke vuur miej zeg ge: Spölders en gangmakers, iej hebt oons al nen heeln tied wat moois e brag. BE DAANKT VUUR DISSE SKÜTTE. Ik hoppe deij nog lange, lange LEAWT en WEAWTÜ! J. v. E. En juist de ideeën, de samenstelling van de revue, dat was naar onze mening het zwakke punt van „Daor zit Skütte in" en als in het slotlied wordt gezongen: ,,'t Is met nen revue as met 'n weawetöw. 't Is neet zo eenvoudig at 't lik" dan moet dat voor deze revue beaamd worden. Met deze opmerkingen wil niet gezegd zijn, dat de revue voor de toeschouwers niet een gebeurtenis zou zijn. Dat is het beslist wel. Daarvoor staan vooral de kern van de revuespelers, als Mekenkamp, Smit, mevr. Bruins-Dommerholt en al die an dere bekende figuren borg. In bepaalde onderdelen leverden G. Smit, Mekenkamp en mevr. Bruins kos telijk spel, kostelijke typeringen, waar door deze revue ook weer een. ondefini eerbaar Riessense charme krijgt. Veel bewondering hadden wij ook nu weer voor de bejaarde revuespeler H. Ni- tert, die in het lyrische „Aanker" blijk gaf over een merkwaardig talent te beschik ken, dat hij ook op zijn hoge leeftijd nog uitstekend weet te benutten. Overigens een voortreffelijk werk dit „Aanker", waarin de jutte en 'n stoom op doordachte wijze wordt „bezongen". Het huwelijksbureau voor de pauze en de lezing kleuterverzorging daarna kon den wij geen succesrijke ideeën vinden, hoewel de spelers, door hun vlotheid en hun goede typeringen van deze onder delen maakten wat er van te maken was. In ,,'n Vekoop bi'j 'n Pol" werden origi nele en rake opmerkingen gemaakt, waar voor kennelijk waardering werd opge bracht. In de Braziliaanse koffiedans, za gen wij de balletgroep op haar best. Deze dans was een goede choreografische vondst die op uitstekende wijze werd uit gevoerd. Overigens was aan de balletten ook deze keer alle aandacht gewijd. Het „Ankerballet" en de Raketskimars wer den op bewonderenswaardige wijze ge presenteerd. De balletgroep heeft uitste kende prestaties geleverd, waarvoor voor al mevr. Kranenborg een woord van hulde toekomt. Een winstpunt in deze revue was het optreden van het zangduo (mej. Haan en mej. Nijland), dat op ongedwongen wijze in één slag de zaal wist te „veroveren". Van dit duo kan men in de toekomst, zo wil het ons voorkomen, veel plezier be leven. Het optreden van mej. Mensink oogstte evenals voorgaande jaren verdiende be wondering en ook de heer D. Bakker (ba riton) leverde een verantwoorde bijdrage. De heer B. Paauwe, die vaak de centrale figuur is geweest, heeft ook nu opmerke lijke prestaties geleverd, hoewel hij min der opvallend was dan eens het geval is geweest. Toch heeft ook hij alles gedaan wat in zijn vermogen lag, om de dieptepunten, die deze revue nu eenmaal in zich draagt, te overbruggen. De heer Paauwe is een welhaast onmis bare figuur geworden, en heeft veel pijlen op zijn boog. Hij verstaat de kunst de zaal mee te doen leven, mee te doen zingen, en vooral te doen lachen. De decors, die waren verzorgd door de heren G. Poortman en G. J. Schintz, wa ren op uitstekende wijze verzorgd. Op merkelijke prestaties waren geleverd in het „Anker" en in „het Parkgebouw". De heer J. v. d. Eist uit Almelo had ge zorgd voor welluidende melodietjes en zijn revue-orkest heeft uitstekend werk gedaan. Resumerende zij vastgesteld, dat de re vue 1960 een bezoek meer dan waard is. Jan, woer zit iej, skreewn Gediene Kom ees gaauw, nen dikken moes, Too dan Jan; joa, joa, doar zin 'k al, Ik was efkes achter 't hoes. Ha Gediene, iej zol 'n meanske Ech loatn skrikn, is det non skreewn, En det um 'n onneuzel muuske, Mear woer isse non ebleewn. 'k Deanke nog oonder dee kaste, 'k Heb ne doar wal hen zeen loopn, Jan har 'n pook al in de haane; 'n Moes den zal 't met 'n dood bekoopn. Jan den lear al op de kneene, Joa, doar zagge wat in 'n hook, Mear hee kon, det keuj wal noagoan, Ginnen slag maakn zo met 'n pook. Doarum' mos det oarme muuske Ees oet 'n hook worn vot ejag, 'n Moes den zag 't gevoar, wör bange, Nöm ne sproonk, Jan gaf ne slag. Net ter neus, Jan in de beene, Mear det gung wat al te vlot, Alle küpkes van de toafel, Tweeje warn der neet kapot. Jan wat maak iej, reüp Gediene, Mear het was noarns nuerig vuur Det te vroang, de steengoodsküetjes Lean de hele kamer duur. Duur dee küpkesbrekkerieje Wör an 'n moes neet meer edach, Skoarven brengnt geluk, zo zegnt ze, 't Muuske hef ter of ebrag. Rijssen. J. ROZENDOM. De fotoclub „Aldolèm" heeft in samen werking met de importeur van de „Ansco" films een avond georganiseerd, welke ge houden zal worden op maandag 25 jan., 's avonds 8 uur, in hotel Gijsbers, Enter straat te Rijssen. Er zal een ontwikkel-demonstratie van de Ansco-kleurenfilms plaats vinden, ter wijl de bekende fotograaf Zahn een inte ressante lezing zal houden over de Ansco- kleurenfilms. Deze lezing zal gepaard gaan met projectie van kleurendia's. Ook zij, die nog geen lid zijn van „Aldo lèm", zijn deze avond welkom. Toegangs bewijzen (gratis) zijn nog in beperkte mate verkrijgbaar bij het secretariaat: Haarstraat 28. De fotoclub rekent op een flinke be langstelling. In hotel Spekhorst vond gisteravond de uitreiking plaats van de EHBO-diploma's aan een 19-tal cursisten, die voor het ge houden examen waren geslaagd. De secretaris van de afd. Rijssen van de EHBO, de heer G. de Leeuw, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot dok ter Kousemaker, tot de personeelschef van de N.V. Ter Horst en Co., de heer B. J. Ligtenberg, en tot de heer Rozendom, hoofd Zelfbescherming van de BB. De heer Ligtenberg bood de heren Kiestra, Tij hof, Kreijkes en De Leeuw een attentie aan namens de directie van Ter Horst en Co. als waardering voor de medewerking, die er toe had geleid, dat weer een aantal werknemers van Ter Horst en Co. het EH- BO-diploma kon verwerven. De heer Rozendom was verheugd, dat weer een belangrijk aantal Rijssenaren in voorkomende gevallen verantwoorde eer ste hulp kon bieden en sprak de hoop uit, dat diegenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, getrouw de BB-lessen zouden volgen. Door dokter Kousemaker werd het di ploma en het EHBO-insigne met een ge past woord uitgereikt aan de volgende cursisten: mej. D. J. Dreijer, mej. A. H. Baan, E. Stegeman, mej. B. J. Wieringa, F. H. Nijland, mej. O. H. Pol, mevr. Van Lindenberg-Bulten, mej. E. Bos, M. Baan, mej. J. G. Wissink, A. Dommerholt, A. Schothans, mej. H. J. Nijkamp, B. J. Groo- ten, mej. G. van Putten, mej. J. van Put ten, M. Zandvoort, mej. T. van Dam, J. Baan. De heer De Leeuw wekte de gediplo meerden in zijn dankwoord op de herha lingscursussen te blijven volgen, zodat het diploma zijn waarde zou behouden. In het St. Jozefgebouw werd woensdag avond een pijprookwedstrijd gehouden. Diegene, die zijn pijp het langst bran dende wist te houden, was winnaar. De meeste deelnemers rookten kenne lijk voor het eerst uit een lange stenen pijp, want betrekkelijk snel moesten zich de eerste deelnemers laten afschrijven. Hier was het met recht: de aanhouder wint en deze eer viel te beurt aan A. Al- ferink, die zijn plukje tabak het langst in de brand wist te houden. De 2e prijs was voor A. Struik, 3e werd A. Tusveld en 4e A. te Lintelo. De troostprijs werd uitge reikt aan J. Kamphuis te Enter.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 3