RAAD RÏJSSEN Politie staat vaak machteloos tegen vrouwenhandel Derde Techn. Hogeschool hoort thuis in Twenthe Adverteren - Omzet stimuleren Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afd. Rijssen Forum R.K. Middenstandsverenigingen REDIKBEURTEN Lezing over Hoogovens Nieuwe gemeentebode Export pluimveehouderij - produkten opnieuw gestegen Biljarten In Frankrijk verdwijnen jaarlijks 15.000 meisjes Dik Trom in het Parkgebouw Wereldkampioenschap voetbal Lektuurinzameling Roode Kruis: Succes Reclame is de bloedsomloop van het zakenleven De gemeenteraad komt a.s. dinsdag in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de volgende agenda: 1 Beëdiging toegelaten raadslid G. J. Voortman. 2 Vaststelling notulen en bijlagen van de vergadering van 21 december 1959. 3 Ingekomen stukken (voorstel van bur gemeester en wethouders d.d. 15 ja nuari 1960, nr. 10). 4- Voorstel van burgemeester en wethou ders d.d. 9 januari 1960, nr. 4, tot voor ziening in een vacature in de commis sie tot wering van schoolverzuim. 5 Alsvoren (d.d. 1 december 1959, nr. 221) tot vaststelling van de „Zwem- badrechtenverordening 1960". 6 Alsvoren (d.d. 9 december 1959, nr. 266) tot tweede wijziging van de ge meenschappelijke regeling met de ge meente Wierden betreffende de ver vulling van de directeursfunctie bij het lichtbedrijf Wierdert. 7 Alsvoren (d.d. 5 januari 1960, nr. 2) tot tweede wijziging der Bezoldigings verordening 1959. Op woensdag 20 januari hield onze af deling in Hotel Gijsbers een demonstra tiemiddag. De demonstratie werd geor ganiseerd door de Vereniging van Exploi tanten van Electriciteitsbedrijven in Ne derland. De spreekster, mevrouw van Ditmars, waarschuwde met nadruk tegen de vele verkeerde gewoonten van de huisvrouwen in verband met electriciteit. Hoevelen zijn er niet, die met een wasmachine werken, welke niet geaard is? En waarom wor den er zo dikwijls stopcontacten, die ge aard zijn, door middel van allerlei stek- kertjes geschikt gemaakt voor algemeen gebruik? Ook besprak mevrouw van Ditmars eni ge meegebrachte toestellen, zoals een snel koker, een strijkijzer, enige kookplaatjes, een koffiemolen en een deken. De dames zullen ongetwijfeld veel ge leerd hebben en hopen.lijk zullen zij de verkeerde gewoonten hebben afgeleerd en met meer inzicht omspringen met hun electrische apparaten. Ongeveer twintig leden van onze afde ling waren op deze leerzame middag aan wezig. INZATE Ten overstaan van de waarnemend no taris K. Schönfeld-Wichers vond dinsdag in café-restaurant ,,'n Hook" de inzet plaats van een woonhuis Rozengaarde 10 van de;Erven Wed. Altink-Lookamp. Het werd door de heer W. G. Spekhorst inge zet voor f 13.200. In café Struik aan de Veemarkt te Rijs sen. werd dinsdagavond een forumavond gehouden, dat druk bezocht was. Als fo rumleden fungeerden de geestelijke advi seur van de N.R.K.M., Prof. Dr. Ant. A. Ariëns, de perschef van de N.R.K.M., Mr. S. Keesen, en de adj. direkteur, de heer van Heesewijk terwijl als voorzitter op trad de heer C. D. Balk, kringvoorzitter. Er werden heel wat vragen op de fo rumleden afgevuurd. Uitvoerig werd de 2e Middenstandsnota onder de loupe ge nomen. Vooral de positie van de kleine middenstanders werd uitvoerig bespro ken. Vooral werd de nadruk gelegd op het feit, dat deze niet hoeft te verdwijnen, maar deze moet zijn tijd begrijpen,, door mee te gaan met zijn tijd. Ook de opvol ging, oorzaak van vele strubbelingen, kwam ter sprake. Hoewel het middenstandsbeleid is afge rond, is er echter nog veel te doen. Er werd gepleit voor subsidiëring van de middenstandsopleiding. Ook het kopen el ders bracht de tongen in beweging. Het forum gaf de aanwezigen (uit Nij- verdal, Hellendoorn, Haarle, Wierden en Enter) in overweging bezinningsochten- den te organiseren, evenals gespreksgroe pen op te richten. Het nog steeds ontbreken van de kin derbijslag voor de Middenstanders werd een schreeuwend onrecht genoemd. Tot slot dankte de heer C. Balk uit Bor ne de aanwezigen voor hun goede op komst en aandachtig gehoor. Zaterdagmiddag wordt in het Parkge bouw een voorstelling gegeven door het Haags Jeugdtoneel van de avonturen van Dik Trom. Dik Trom beleeft weer tal van avonturen, die de Rijssense jeugd weer zullen doen schateren van de lach. Zo leert Dik goochelen en ook ontmaskert Dik samen met Jan Vos een bandiet, het geen een spannende gebeurtenis gaat worden. In aanmerking genomen, dat de voor stelling, die het Haags Jeugdtoneel het vorig jaar heeft verzorgd, zulk een groot succes is geworden, kan er niet aan wor den getwijfeld of ook nu zal er weer gro te belangstelling bestaan voor de avontu ren en de wederwaardigheden van Dik Trom en zijn dorpsgenoten. Zaterdagavond wordt in het St. Jozef- gebouw de film over de wereldkampioen schappen voetbal, die in 1958 in Zweden werden gehouden, vertoond. Voor sport liefhebbers is dit een zeer aantrekkelijke gebeurtenis. 8 Alsvoren (d.d. 12 januari 1960, nr. 7) betreffende verhoging van de kinder toelage. 9 Alsvoren (d.d. 5 januari 1960, nr. 1) tot 55e wijziging der gemeentebegro ting 1958. 10 Alsvoren (d.d. 5 januari 1960, nr. 3) tot opheffing van de onbewoonbaar verklaring van het pand Walstraat 30. 11 Alsvoren (d.d. 12 januari 1960, nr. 8) tot onbewoonbaarverklaring van de woning Schild 5. 12 Alsvoren (d.d. 5 januari 1960, nr. 15) betreffende de bouw van een bunga low. 13 Alsvoren (d.d. 9 januari 1960, nr. 5) tot aankoop van grond van G. Wessels c.s. 14 Alsvoren (d.d. 9 januari 1960, nr. 6) tot aankoop van grond van G. J. Tim pers. 15 Alsvoren (d.d. 16 januari 1960, nr. 12) tot aankoop van grond van G. J. ten Hove. 16 Alsvoren (d.d. 12 januari 1960, nr. 9) tot wijziging van de kasgeldvoorzie- ning 1960. 17 Alsvoren (d.d. 5 januari 1960, nr. 11) tot subsidiëring van de speeltuinver eniging „Margriet". 18 Alsvoren (d.d. 16 januari 1960, nr. 13) tot wijziging van de straat- en wegen belastingverordening 1960. 19 Alsvoren (d.d. 19 januari 1960, nr. 14) tot het verlenen van een recht van op stal aan H. Kienhuis. Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9.30 uur Ds van Tuyl, 3 uur Ds Vergunst. Westerkerk. 9 uur Ds Vos, 10.45 uur Ds Vos en 7 uur Ds van Tuyl. Notter. 7.30 uur Ds Vergunst. Woensdag 27 januari, Westerkerk, 7.30 uur Ds van Tuyl. Geref. Gemeente (Noorderkerk). 9.30 uur Ds Blok, 3 uur Leesdienst en 7 uur Ds Blok. Woensdag 7.30 uur Ds Blok. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds Brinkman. Oud-Geref. Gemeente (Bevervoorde). 9.30 en 2.30 uur Leesdienst, 7 uur de heer Vosman. Woensdag 7.15 uur de heer J. v. d. Berg uit Apeldoorn. Oud-Geref. Gemeente (Walkerk). 9.30 en 3 uur Leesdienst. Woensdag 19.45 uur Ds du Marchie van Voorthuijzen. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30. 2.30 en 6 uur Leesdienst. De Volksuniversiteit Rijssen heeft haar leden dinsdagavond een zeer interessante avond bezorgd en wel een lezing en een documentaire film over de Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. De film gaf een duidelijk beeld van de imposante industrie en van de machtige ontwikkeling, die de „Hoogovens" in be trekkelijk korte tijd heeft doorgemaakt. Dit energieke en dynamische bedrijf is van grootse allure en voor ons land van grote betekenis. Er worden b.v. per jaar niet minder dan ongeveer 1 millioen ton ruw ijzer geproduceerd. De grondstoffen voor het ononderbroken smelt- en reduc tieproces, dat in de hoogovens plaats vindt, zijn ijzererts, cokes en kalksteen. Het ruwijzer, dat om de 4 uur wordt af getapt, wordt in vloeibare toestand in rij dende mengers vervoerd, hetzij naar de gietmachine, waar het tot gietelingen wordt gegoten, hetzij naar de staalfabriek. In de staalfabrieken wordt per jaar on geveer 1.100.000 ton staal geproduceerd. Vooral in de film „Uit 'vuur en vlam" kreeg men een suggestieve indruk van het productieproces, hetwelk met geboei de aandacht werd gevolgd. Tot gemeentebode van Rijssen is door het college van b. en w. benoemd de heer G. A. Polhoud te Rijssen. Voor de vacature van gemeentebode, die ontstaat door het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd van de heer G. Goossen, bleek grote belangstelling te be staan. Er meldden zich niet minder dan 93 sollicitanten. De heer Polhoud, die momeneel gasfit ter is bij het gemeentelijk energiebedrijf, zal zijn nieuwe functie aanvaarden op 1 maart. De medewerking van vele Rijssenaren aan de lectuurinzameling voor het Roode Kruis is bijzonder succesvol geweest in 1959. Daardoor neemt de afdeling Rijssen een ereplaats in op de „verzamellijst". Stond de afd. Rijssen in 1958 op de 12e plaats, in het afgelopen jaar heeft Rijssen zich „weten op te werken" naar de twee de plaats. Er werden in totaal 2910 kg tijdschrif ten en 150 boeken ingezameld, die vele zieken verpozing hebben kunnen bren gen. Het afdelingsbestuur is zeer dank baar gestemd ten opzichte van allen, die tot dit mooie succes hebben bijgedragen. Een bijzonder woord van dank richt het afdelingsbestuur van Rijssen tot de hoof den van scholen en het onderwijzend per soneel voor de medewerking, die tot dit voldoening gevende reslutaat heeft ge leid. In 1959 heeft Nederland voor f 569,1 min. aan pluimveehouderijprodukten uit gevoerd tegen f 531,0 min. in 1958. Hieronder bevonden zich o.a. 3.150 min. consumptie-kippeëieren met een waarde van f 367,0 min. tegen 2.726 min. stuks met een waarde van f 357,6 min. in 1958. West-Duitsland was met 2.648 min. stuks, die een waarde hadden van 2.246 min., opnieuw de grootste afnemer. In 1958 voerde dit land 2.246 min. con- sumptieëieren in, die toen een waarde vertegenwoordigden van f 294,5 min. De tweede en derde plaats in de rij van af nemers werden ongewijzigd ingenomen door Italië en Frankrijk. Aan broedeieren ging f 14,6 min. (77.5 min. stuks) de grenzen over tegen f 13,5 min. (49.4 min. stuks) in 1958. Het leeuwedeel ging op nieuw naar Italië. Aan geslacht pluimvee werd in 1959 f 115,5 min. geëxporteerd tegen f 97,3 min. in 1958. West-Duitsland was hier met f 92,2 min. (f 76,3 min.) veruit de grootste afnemer, gevolgd door Zwitser land en Oostenrijk. De uitvoer van levend slachtpluimvee gaf met f 17,1 min. een kleine achteruitgang te zien bij 1958 (f 18,1 min.) West-Duitsland en Italië wa ren ook hier de voornaamste kopers. Voor de competitie van de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstre ken worden in de week van 25-30 januari de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: Oudelaar l-'t Groentje 1 Spekhorst 1-NBC 1 Krijt op Tijd 1-Vios 1 HBC 1-Kalf sterman 1 Tweede klasse: Krijt op Tijd 2-'n Hook 1 Vios 2-OBK 1 HBC 2-Struik 1 De Waag l-'t Groentje 2 Derde klasse: Kalfsterman 2-'n Hook 2 NBC 2-VOP 1 OBK 2-HBC 3 De Waag 2-Oudelaar 2 MgMMggppil Een goede huishoiidschort is altijd van gemakkelijk wasbaar materiaal vervaardigd. Kiest U dan ook nooit een heel goedkope uitvoering, want dan komt U ten slotte toch bedrogen uit. Zo denkt deze dame er ook over. (Foto „Modenieinvs") Goede morgen, jongedame. Goed geslapen? Weer fit voor de wachtende dagtaak? Of was je gisteravond te laat naar bed gegaan? Nee, ive zullen niet indiscreet zijn en naar harts geheimen vragen, hoor. Schiet nu maar vlug uit die betove rende ochtendjapon van perion en neem een ferme duik onder de douche of in het bad, om weer actief te worden, taant mensen die luieren bereiken niets in het leven. Dag! (Foto „Modenieinvs") Ook in ons land trekken films met titels als „Vrouwen verdwijnen" bijzonder veel publiek. Het thema „vrouwenhandel" wordt steeds meer een onderwerp van gesprek. Een Hagenaar, die een dans groep van minderjarige Nederlandse meisjes exploiteerde in buitenlandse nachtclubs, is onlangs door een Neder landse rechter veroordeeld tot één jaar gevangenis, met aftrek. Dezer dagen is een andere Hagenaar, die er van verdacht wordt zich met vrouwenhandel te hebben bezig gehouden, gearresteerd. In sommige van onze grote steden troost de politie zich reeds grote moeite, om de ouders van minderjarige meisjes op deze gevaren te wijzen. Deze handel werkt zo geraffineerd, dat de internationale politie-organisatie, de Interpol, dikwijls machteloos staat, en zelfs bij benadering niet weet hoeveel meisjes per jaar eigenlijk verdwijnen. Vol gens berichten uit Parijs zijn het er in Frankrijk alleen al jaarlijks vijftiendui zend. Het merendeel van hen, duikt dan enige tijd later op in het Midden-Oosten of in Zuid-Amerika. Hoe zij er terecht ge komen zijn weet geen mens, en de meisjes zelf zwijgen als het graf. zij hebben de gewetenloosheid van hun „helpers" al le ren kennen. De vrouwenhandelaren spelen het zelfs klaar meisjes en vrouwen van achter het IJzeren Gordijn te smokkelen en die te verhandelen in Saloniki, Triëst en Kon- In een druk bezochte vergadering te Hengelo sprak Dr. W. T. Kroese voor het „Actie-comité Technische Hogeschool Hengelo". Dr. Kroese had scherpe kritiek op het rapport van de commissie Piekaar en Neher, welk rapport in het kader van de ruimtelijke ontwikkeling van het Oosten des lands Deventer als vestigings plaats van de derde Technische Hogeschool de voorkeur geeft boven Enschede en Hengelo. Dr. Kroese achtte het rapport „een moreel klapje" in het gezicht van Twenthe, daar men verzuimde hier een gedegen onderzoek in te stellen. Het Hoger Onderwijs mag niet dienstbaar gemaakt worden aan de beoogde ruimtelijke ontwikkeling. De derde Technische Hogeschool hoort alleen thuis in het derde industrie-gebied van Nederland, in Twenthe, aldus Dr. Kroese. Twenthe is immers in Oost-Nederland het belangrijkste centrum voor textiel-, metaal- en electrotechnische industrie, terwijl de chemische industrie nog steeds toeneemt. Tevens wordt er de belangrijkste concentratie van opleidingen op middelbaar en tech nisch en maatschappelijk terrein gevonden. Ook de research van de Kon. Zoutindustrie zal in Hengelo worden gevestigd. De vergadering, die onder leiding stond van Mr. P. J. Jebbink, werd een ware manifestatie. stantinopel. De Braziliaanse politie meldt, dat in dat land veel meisjes uit Roemenië, Bulgarije en zelfs uit Rusland worden aangetroffen,. Meestal arriveren zij daar zonder geld, zonder enige kennis van de landstaal en zonder vrienden of familie, zodat zij volledig van hun werkgevers af hankelijk zijn. Zij zijn op genade of onge nade overgeleverd aan de mannen, die hun in geveinsd medelijden een betere be trekking aanboden dan zij ooit in hun eigen land hadden kunnen krijgen. Die betere betrekking slaat meestal op werk als dienstbode, kelnerin of barmeis je. Het contract is gesteld in een taal die het meisje niet kent, bijvoorbeeld in het Frans. Blijkt zij die taal te kennen, dan wordt de overeenkomst in het Portugees of Spaans gesteld. Op deze wijze zetten zij hun handtekening onder clausules waarvan zij de inhoud niet kennen. En deze zijn dan meestal van dien aard dat het de rechters niet mogelijk is de „werk gevers" op de letter van het contract te veroordelen. Dikwijls zelfs zijn de meisjes de dupe van de justitie, die hen niet verdedigen kan. Uit alle omstandigheden weten de ge wetenloze vrouwenhandelaren munt te slaan. Zo vormen de vluchtelingenkam pen voor de gehele wereld een enorm pro bleem, maar niet voor dit soort „zaken lieden"! Integendeel, voor hen ligt het geld hier voor het oprapen. Heel veel vluchtelingenmeisjes, het jarenlange kampleven moe, bezwijken al gauw voor het vooruitzicht van een huwelijk met zo'n welgestelde, keurig uitziend heer. Het misbruik dat deze mannen maken van de gebroken weerstandskracht der vluchtelingen is afschuwelijk. Het verlan gen er weer eens knap en goed verzorgd uit te zien is bij deze meisjes vaak zo enorm groot, en zo belangrijk Duizend en één nacht Onlangs verscheen in een Weens dag blad een advertentie van „een professor uit Damascus, die voor zijn schoonheids salon knappe en gezonde jonge meisjes zocht". Vooral vluchtelingenmeisjes rea geren op zulke advertenties; vooral het woord Damascus was psychologisch bij zonder geraffineerd. Was dat niet de stad van de sprookjes van duizend en één nacht? Een paar honderd meisjes meld den zich, in de hoop het kampleven voor een sprookje te kunnen verwisselen. De meisjes zijn allen verdwenen. En toen. de politie zich voor de professor begon te interesseren, was de vogel al gevlogen. De politie vecht tegen dit soort handel met alle verbetenheid, maar staat dikwijls machteloos. Zodra het contract tussen het meisje en de „beschermer" eenmaal tot stand is gekomen, is het meestal te laat om nog met succes in te kunnen grijpen. Alleen al uit Oostenrijk zijn er op het ogenblik in het; Midden-Oosten vieren twintig dansgroepen, die ieder gemiddeld uit zes meisjes bestaat. Slechts van twee dezer groepen staat in het contract dat de meisjes na het optreden in nachtclub of bar geen andere diensten behoeven te verrichten. Vluchten is meestal onmogelijk, omdat zij bij het tekenen van het contract „uit veiligheidsoverwegingen" hun paspoort in moeten leveren. Het enige werkelijke wa pen in de strijd tegen de vrouwenhandel is goede voorlichting, opdat ouders en jonge mensen, die eigenlijk nog kinderen zijn, weten dat iedere romantiek vreemd is aan een dergelijke werkkring.

Weekblad voor Rijssen | 1960 | | pagina 2