Overijssel had zeer goed toeristisch seizoen Onbewoonijaarverklaring „DE OOSTERHOFF" ,t is PaS \efckere Koninkïijke onderscheiding bij Ter Horst en Co. Excelsior R.K.S.V.-N1EUWS OOK BEZOEK BUITENLANDERS GESTEGEN TOCH BLIJVEN ER WENSEN CONCERT „WILHELMINA" IN HELLENDOORN. Goed afgelopen GROTE TELEURSTELLING VOOR FAMILIE COENEN OPLOSSING: AANKOOP DOOR GEMEENTE Weekblad voor Rijssen Jaargang 37 No. 44 (Tweede blad) VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 Dat de uitzonderlijke fraaie weersge steldheden van 1959 het toeristenbezoek aan Overijssel zeer gunstig zou hebben beïnvloed, is wel gebleken uit een en quête, die de Provinciale VVV in Over ijssel onlangs bij de VVV's in dit gewest inzake het toeristisch bezoek in 1959 heeft ingesteld. Deze enqête bewijst overduidelijk dat het seizoen 1959 dat van 1958 overtroffen heeft. In vergelijking met 1958 spraken im mers 16 plaatsen van een beter en 4 plaatsen van een gelijk bezoek, terwijl slechts 2 plaatsen een minder bezoek meldden. Dit grotere bezoek trof in de eerste plaats Twente, (9 plaatsen beter, 3 plaatsen gelijk bezoek), gevolgd door Salland, (4 plaatsen beter, 1 plaats min der bezoek). In NW-Overijssel meldden 3 plaatsen een groter en 1 plaats een geringer bezoek, terwijl dit in 1 plaats gelijk bleek. Buitenlanders. Ten opzichte van 1958 steeg het buiten lands bezoek in 1959 aanmerkelijk. Slechts 1 plaats meldde een minder be zoek in tegenstelling met 9 plaatsen die een groter bezoek hadden. Het bezoek in 13 plaatsen bleef gelijk. Twente meldde 4 plaatsen met een groter bezoek en een gelijk bezoek in 8 plaatsen; Salland: 3 plaatsen met een groter en 3 plaatsen met een gelijk be zoek. NW-Overijssel had 2 plaatsen met een groter en 2 plaatsen met een gelijk bezoek, terwijl 1 plaats een minder be zoek noteerde. In Twente was het aantal Duitse gasten het grootst, met daarnaast het bezoek uit Scandinavië. Ook werd Twente bezocht door Engelsen en - in mindere mate - Bel gen, Fransen en Amerikanen. Het percentage Duitsers, dat daarnaast N.W. Overijssel en Salland bezocht, was weer aanmerkelijk hoger. Voorts trok Salland in hoofdzaak Engelsen en Fran sen. In N.W. Overijssel was dit ook het geval, zij het in mindere mate. Het blijkt dus wel, dat het bezoek van Duitsers aan ons gewest zeer groot was nog afgezien van de koopgrage grens- gangers. Onze indruk wordt bevestigd, dat de Duitsers wel naar ons gebied willen, in dien de accomodatie en vooral de eet- gelegenheden aan hun wensen beant woorden. Natuurschoon is voor hen van minder belang. Bezetting in de logiesinriehtingen. In het hoofdseizoen (juli en augustus) waren de duurdere hotels (pensionprijs per dag f 9,- of hoger) in N.W. Overijssel praktisch bezet; de hotels in Twente en Salland daarentegen resp. voor ruim 85 pet. en bijna 70 pet. De bezetting in de eenvoudiger hotels was resp. 50 pet., ruim 85 pet. en ruim 75 pet. De pensions in N.W. Overijssel waren in het hoofdseizoen voor 83 pet. bezet, in Salland en Twente voor ruim 80 pet. De kampeerterreinen in Twente en Salland hadden in het hoofdseizoen een goed bezoek, terwijl de jeugdherbergen van de NJHC en de zomerhuisjes vrijwel bezet waren. De hotelbezetting in het naseizoen was in Salland het hoogst, in het naseizoen echter in N.W. Overijssel. Dag- en groepsbezoek. In het hoofdseizoen was het dagbezoek aan Twente en Salland in het algemeen In verband met zijn 40-jarig dienstju- bileum bij de N.V. Ter Horst en Co. werd de heer H. Nieuwenhuis, Tabaksgaarden 1, de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend. In een bijeenkomst, waarbij de voltal lige directie van Ter Horst en Co. aan wezig was, werd de jubilaris toegespro ken door burgemeester C. B. J. Land weer, die hem hulde bracht voor de wij ze waarop hij gedurende 40 jaar zijn werk op een voldoening gevende wijze bij Ter Horst en Co. had verricht, zodat het de burgemeester een genoegen was de jubi laris de Koninklijke onderscheiding op de borst te kunnen spelden. De heer A. H. ter Horst feliciteerde de heer Nieuwenhuis met zijn jubileum en met zijn Koninklijke onderscheiding, het geen de heer Ter Horst zag als een kroon op het werk van de jubilaris, die bekend staat om zijn grote vakmanschap. Voor de wijze' waarop de heer Nieuwenhuis zijn arbeid bij Ter Horst en Co. had ver richt, bracht spr. hem hartelijk dank. Na mens de directie werd de gedecoreerde een enveloppe met inhoud en een draag- medaille aangeboden. druk. Het dagbezoek aan N.W. Overijssel was op Giethoorn en omgeving na middelmatig. Giethoorn heeft door de film „Fanfare" een bijzonder accent ge kregen, hetgeen dit jaar in het drukke dagbezoek goed tot uiting kwam. Ook het ideale zomerweer heeft het hare bij dit drukker bezoek aan Giethoorn bijgedra gen. Het groepsbezoek aan N.W. Overijssel was overeenkomstig het dagbezoek, ter wijl dit aan Salland druk en aan Twente vrij druk was. Ook dit jaar vonden in Overijssel tal van evenementen plaats, die ongetwijfeld het dag- en groepsbezoek in gunstige zin hebben beïnvloed. Wij wijzen in dit ver band op de volgende evenementen, die meer dan van plaatselijke aard waren: de rijwiel- en bromfietsvierdaagse, de bra derie en de leger- en luchtmachttentoon stelling „Paraat" in Almelo; de voorjaars tentoonstelling, het Congres Goochelkunst 1959, de kleurenwandelmars en de ver scheidene belangrijke sportwedstrijden in Enschede; de militaire Taptoe's in Zwolle Met verbazing en diepe teleurstelling heeft de familie Coenen van den Ooster- hoff kennis genomen van het besluit van de Rijssense gemeenteraad tot onbewoon baar-verklaring van het kasteel „De Oos- terhoff" en de daarbij behorende koets huis-woning. Met name de douairière, me vrouw Coenen van den Oosterhoff-Baro- nesse v. d. Borch tot Verwolde en haar zoon Jonkheer „Henri", die beiden woon achtig zijn in Aerdenhout, voelen zich ten diepste gegriefd door dit besluit, dat aan getekend ter kennis van de eigenaren van „De Oosterhoff" werd gebracht. Jhr. Henri Coenen, die als vertegen woordiger van zijn hoogbejaarde moeder optreedt, heeft een schrijven gericht aan alle gemeenteraadsleden, waarin hij de gevoelens van zijn moeder en van hem tot uiting brengt. De teleurstelling, die het genomen besluit teweeg heeft ge bracht, is daarom zo groot, omdat het ge meentebestuur zich niet de moeite heeft getroost, zoals Jhr. Coenen in zijn schrij ven laat uitkomen, om met zijn moeder of met hem ten aanzien van deze kwestie in overleg te treden. Onbegrijpelijk vindt de gevolmachtigde van de familie Coenen het feit, dat hem niet de gelegenheid is gegeven om uiteen te zetten waarom de onbewoonbaar-verklaring van het kas teel en het koetshuis zo bijzonder onge wenst wordt geacht. Jhr. Coenen is doordrongen van het feit, dat het kasteel „De Oosterhoff" in verval is geraakt, „terwijl", zo gaat hij in zijn brief aan de raad voort, „ons midde len tot grondige restauratie, helaas, ont breken, want het is onze vurigste wens, dat de havezathe „De Oosterhoff" voor Rijssen als laatste van de zes van weleer behouden en met Rijssen verbonden zal blijven. Ik ben er van overtuigd, aldus Jhr. Coenen, dat het overgrote deel van Rijssen's inwoners ook deze wens zal koesteren. Het enige middel waarover wij beschikken, is te waken voor vernie ling van buiten en zo goed mogelijk ver der verval tegen te gaan. Ik had gehoopt en in feite ook verwacht, aldus Jhr. Henri Coenen, dat het gemeentebestuur van Rijssen daarin zoveel mogelijk de hel pende hand zou bieden.". Jhr. Coenen is van mening, dat het kasteel en het koets huis door de onbewoonbaar-verklaring nu worden overgeleverd aan plundering en alles wat daarmee samenhangt. Door de familie Coenen wordt dit ten diepste betreurd en Jhr. Coenen stelt in zijn brief vast, dat de verhouding tussen de inwo ners van Rijssen en zijn ouders voorheen als bewoners van „De Oosterhoff" en la ter met hem als gevolmachtigde, steeds vriendelijk is geweest, waarbij proble men, de gemeenschap en „De Oosterhoff" rakende, altijd op de meest vriendschap pelijke wijze en naar beider genoegen werden besproken. Tot slot geeft Jhr. Coenen als oplossing aan om de havezathe „De Oosterhoff" voor Rijssen te behouden in een aankoop van het complex door de gemeente Rijs sen „hetzij het complex binnen de gracht, hetzij dit met het omringende bos". Nog summier hebben hierover enige besprekingen plaats gehad met het ge meentebestuur en met het bestuur van de Oudheidkamer. Stemmen van enige raadsleden in de laatste raadsvergadering en Hengelo; de bus- en boottochten N.S. naar Kampen en de bloei van de kool zaadvelden in de polders bij Kampen en het Internationale Acrobatenconcours in deze plaats; de bloei van de krentebomen in Ommen; de oogstfeesten in Raalte; het Internationaal Folkloristisch Festival in Weerselo; de tentoonstelling Twente Troef in Wier den; de festiviteiten in Vroomshoop ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan en in Dedemsvaart ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Dedemsvaart; het carnaval in Olden- zaal; de jaarlijkse motorraces in Tubber- gen en Markelo; de Gouden Knopentocht, de avondvierdaagse en de HAI-tentoon- stelling in Steenwijk; de Paasgebruiken in Denekamp en Ootmarsum en de Pas siespelen in Hertme en de Deventer Sal- land-show (middenstandstentoonstelling), terwijl daarnaast de zomerprogramma's van verscheidene VVV's de nodige be langstelling trokken. In VVV-kringen kan men dus over het toeristisch bezoek aan Overijssel in 1959 tevreden zijn. Toch zou dit bezoek mits het VVV- wezen financieel in staat zou zijn de pro paganda grootscheepser aan te pakken in de toekomst nog aanmerkelijk kunnen worden bevorderd. Hiertoe zou behalve een grotere pro- pagandavoering een op grote schaal openstellen van recreatieruimten in par ticuliere handen wenselijk zijn, alsmede vestiging van attraktiebedrijven (ver- maakcentra) en de wijziging van B-we gen in A-wegen. Dit laatste ten gerieve van het bezoek van touringcargezelschap pen. hebben bij Jhr. Coenen de verwachting gewekt, dat de raad deze mogelijkheid ernstig zou willen bestuderen. Tot slot doet Jhr. Coenen een dringend beroep op de gemeenteraad stappen te on dernemen om het raadsbesluit tot onbe woonbaar-verklarirg te herroepen, waar bij hij aanvoert, dat de geringste be scherming tegen vernieling en plundering wel de omstandigheid is, dat tenminste één gezin woont in de havezathe of in de koetshuis-woning. Hij is ervan overtuigd, dat, zeker in aanmerking genomen dat de bewoning van tijdelijke aard zal zijn, dit zeker mogelijk en verantwoord is. Voor de belangrijke wedstrijd DETO-Ex- eelsior bestond ook van de zijde der Rijsse- naren zeer grote belangstelling. Gezien het slechte glibberige terrein werd er door beide partijen niet onaardig ge speeld. Mede door de van doel tot doel staande wind was het een wedstrijd met voor de rust Excelsior het meest aanvallend en daarna de Vriezenveners. Daar men de DETO-aanval als gevaarlijk kan kwalifice ren, lieten de rood-witten de eerste minuten de gastheren even komen. Veel gevaar ont stond er uit deze aanvallen niet, want de Excelsior-defensie bleek wel voor haar taak berekend te zijn. Geleidelijk nam Excelsior de touwtjes in handen en veroverden Mun- neke en Rozendom het middenveld. De voor hoede, waarin Dangremond en van Brussel respectievelijk Smalbrugge en Sprakel ver vingen, combineerde vrij aardig, maar het beslissende schot ontbrak nog al eens. Het meeste gevaar kwam van rechtsbuiten Schui- terd. Keeper Harms moest onder een van zijn kogels zelfs twee keer zijn vuisten zetten om de bal tot corner te slaan. In pa niek trapten de DETO-verdedigers zelfs te gen en vlak naast de voor hen goede kant van hun eigen doelpalen. Toch duurde het nog tot de 30e minuut eer de reeds lang verwachte openingstreffer zich aandiende. Linksbinnen Kappert schoot hard op doel, waar de keeper de bal niet klemvast kon krijgen. Midvoor Dangremond was er toen als de kippen bij om keihard in te knallen, 01. De tegenaanvallen der gasten waren vrij ongevaarlijk, terwijl de Vriezenveense achterhoede, zij het ten koste van een groot aantal corners, met kunst en vliegwerk ver dere doelpunten wist te voorkomen. Na de thee waren de gastheren het meest in de aanval. Hun enthousiaste spel dwong Excelsior een defensieve houding aan te ne men. De rood-witte achterhoede met stop per Nijland aan het hoofd, groeide naar een grootse vorm. DETO's schutters Schoenma ker en Alkema kregen geen kans hun repu tatie te bevestigen. De Excelsior-aanvallen verloren te veel aan kracht, daar linksbui ten van Brussel steeds meer naar zijn vorm liep te zoeken. Toch zouden de Vriezen veners nog aan de ^gelijkmaker komen. On geveer een kwartier voor het einde kwam een slechte doelschop bij midvoor Schoen maker, die op doel schoot, waar keeper Ten Hove gereed stond de bal te pakken. Onge lukkigerwijze veranderde Munneke de spek gladde bal van richting, zodat deze onhoud baar in het net verdween, 11. Aanvoerder Poortman dirigeerde zijn troepen naar vo ren en zette Schuiterd op de midvoorplaats. De muziekvereniging „Wilhelmina" verzorgde dinsdagavond in de ontspan ningszaal van het Volkssanatorium te Hellendoorn een concert, waarvoor van de zijde van de patiënten, die naar ge beurtenissen als deze hunkeren, grote be langstelling aan de dag werd gelegd. De leden van „Wilhelmina" voerden on der leiding van de heer Alb. Sommer een gevarieerd programma uit. Het korps concerteerde met grote overgave en het peil, dat de vereniging heeft weten te be reiken, oogstte veel lof. De leden van „Wilhelmina", waarvan velen zich grote opofferingen moesten getroosten om dit concert te verzorgen, komt een woord van hulde en waardering toe voor de wijze waarop zij ieder jaar bereid zijn de pa tiënten van het sanatorium een avond van goede ontspanning te brengen. De geneesheer-directeur van het sanatorium, Dr. H. Vos, bracht „Wilhelmina" op on dubbelzinnige wijze dank voor de bijzon der verantwoorde wijze, waarop het ge varieerde concert was verzorgd. JUBILEUM Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als koster bij de R.K. Parochie houdt de heer F. J. Hazewinkel zondag in het St. Jozef gebouw een receptie. Dan zal hem ook het cadeau worden overhandigd, waarvoor bij de parochianen een inzame ling werd gehouden. NUTSSPAARBANK Op het bijkantoor Rijssen van de Nutsspaarbank te Almelo werd geduren de de maand oktober ingelegd een be drag van f 216.020.91 en terugbetaald een bedrag van f 173.483,38. In deze maand werden 98 nieuwe spaarrekeningen ge opend. De spanning steeg merkbaar, doordat er voor beide doelen gevaarlijke situaties ont stonden. Bij een goede aanval van Excel sior zag Kappert zijn midvoor in volle sprint. Zwaar gehinderd door de DETO- stopper bemachtigde Schuiterd de zeer goed doorgeschoven bal van Kappert en kogelde keihard in de linkerbovenhoek, een juweel, van een doelpunt, 12. Nu zette DETO een hevig slotoffensief in, waarbij, door een fout in het rechterverde- digingsblok der rood-witten, zij er zowaar nog in slaagden door midvoor Schoenmaker opnieuw de gelijkmaker te scoren, 22. Dit gelijke spel is een vrij goede verhouding van deze fair gespeelde wedstrijd, die door scheidsrechter Lensink goed werd geleid. In verband met de toestand der terreinen werden de wedstrijden voor de lagere elf tallen en junioren uitgesteld. Zaterdag wordt een inhaalprogramma af gewerkt, zodat het eerste elftal een vrije dag heeft. Excelsior II speelt op de Mors tegen de reserves van Oranje Nassau uit Almelo en moet winnen om zich in de kopgroep te handhaven. Gezien de sterke defensie met stopper Baan in het centrum geloven wij dat de rood-witten hiertoe wel in staat zul len zijn. Het derde elftal gaat op bezoek bij de lei der Sportclub Denekamp I, waar het op een stevige ontvangst mag rekenen. Zonder de capaciteiten der kampioenen te onderschat ten, menen wij dat een gelijk spel toch wel het maximale resultaat zal zijn. Excelsior IV krijgt weer een krachtige aanval te verduren op haar leiderstroon. Wordt er met hetzelfde enthousiasme en vuur gespeeld als de laatste wedstrijden, dan zal er zeker een goed resultaat uit de bus komen. Ook voor de junioren zijn er enkele in teressante wedstrijden vastgesteld. Het volledige programma luidt: Excelsior IIOranje Nassau II, Sportclub Den. IExcelsior III, Excelsior IV—SVZW III, Enter AExcelsior A, Holten AExcelsior B, R.V. AExcelsior C, Omhoog BExcelsior E. R.V. (Z.M.) LIET ZEGE GLIPPEN. Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat de zaterdagploeg van Rijssen Vooruit een gemakkelijke zege zou behalen op het be zoekende Sportlust uit Glanerbrug. De pech- factor sprak zaterdag echter geducht een woordje mee en op de valreep werd het toch nog een 33 gelijkspel, een uitslag waar de grensbewoners ten zeerste bij ge- De chauffeur S. uit Bennebroek wist door zeer krachtig remmen een ernstig ongeluk te voorkomen, toen twee Rijssen se kleuters (5 jaar) vanuit de Molenstraat de Haarstraat overstaken. Toen de kinderen de straat overstaken, passeerde een personenauto uit de rich ting Holten en toen uit de andere richting een truck met oplegger kwam aanrijden. De chauffeur van de vrachtauto wist, als gezegd, door bijzonder krachtig te rem men een ongeluk te voorkomen. Door de manoeuvre geraakte hij in het gemeen telijk plantsoen. De kinderen, die door de auto slechts op enkele centimeters wer den benaderd, kwamen evenals de chauf feur gelukkig met de schrik vrij. baat waren. Wegens niet opkomen van ar biter Lindeboom werd met goedvinden der beide ploegen Bruggink (RV-zondag) aan gewezen, als scheidsrechter te fungeren. Vóór de aanvang van de wedstrijd werd een minuut stilte in acht genomen voor het over leden R.V.-lid J. W. Pas. Na acht minuten spelen scoorde Rutter- kamp het eerste doelpunt voor RV, doch Bruggink annuleerde de treffer van de RV- aanvalsleider. In de twaalfde minuut kwam de meerderheid der thuisclub toch tot uiting in een doelpunt. Het was Kosterbok, die uit een pass van Rutterkamp zijn ploeg de lei ding bezorgde (10). Doelman Jansen van RV raakte even later geblesseerd en werd vervangen door Kos terbok, de maker van het eerste doelpunt. Invaller Schellevis werd de rechtsbinnen plaats toegewezen. De rust ging in met 10. Zes minuten na de hervatting blunderde rechtshalf Müller van RV. Hierdoor kreeg de Sportlust-rechtsbuiten een geheide kans en met een boogballetje bracht deze speler de stand op 11. Voor de tweede helft een kwartier oud was had de thuisclub opnieuw de leiding genomen. De goed doorzettende Rutterkamp scoorde vanaf de doellijn via keeper Otter (2—1). Voor het mooiste RV-doelpunt zorgde .linksbuiten Bruggeman. Na een op maat gesneden pass van Lohuis schoot de jeug dige RV-linksbuiten, onhoudbaar voor Otter, nummer drie in de touwen (31), RV scheen de overwinning in de zak te hebben, doch Sportlust vocht door. Enkele „slippertjes" van arbiter Bruggink deden de stemming in het veld er niet beter op worden. Vooral niet toen Bruggink een „ge heide penalty" aan de RV-ers onthield, we gens ruw spel der Sportclub-verdediging te gen midvoor Rutterkamp. Waarschijnlijk liet de arbiter doorspelen omdat de stand toen reeds 31 was in het voordeel der thuis club? In ieder geval kostte het de gastheren de zege. In de 86e minuut was het midvoor Jonkman, die bij een scrimmage voor het RV-doel de stand op 32 bracht en een mi nuut later zorgde rechtsbinnen Dikken er voor dat er, tegen de verwachting in, toch nog één puntje meeging naar Glanerbrug. Het zal wel enige weken duren voor de tweede helft der competitie een aanvang neemt. Dit kan voor de RV-ers alleen maar winst betekenen. Wanneer de geelzwarten de tweede helft der competitie in zouden gaan zonder doeiverdediger, zien wij de voetbaltoekomst der zaterdagvoetballers donker in. Het bezoek van het eerste elftal aan Eiber - gen heetf niet het gewenste resultaat ge bracht, met 21 moesten de oranje-witten in het zand bijten. Toch biedt de wedstrijd perspektief voor de komende wedstrijden. Vooral wat de middenlinie betreft. Het eerste kwartier hadden de Rijssenaren de wedstrijd in hun voordeel kunnen doen beslissen, maar enkele uitstekende kansen werden niet benut. De Eibergse Boys kwa men op een fortuinlijke wijze aan een 10 voorsprong, toen de rechtsbinnen van circa 25 meter een schot loste, dat de Rijssense doelman, die de laatste wedstrijden bepaald niet in vorm is, verkeerd beoordeelde. Toen 5 minuten voor afloop de gasten door een fout van de RK.S.V.stopper tot 20 uitlie pen, was de strijd verloren. Even later bracht H. Kamphuis de eindstand op 21. Het tweede elftal zorgde voor een goede prestatie door met 10 man spelend een 20 zege te behalen op De Zweef III. Ook de derde editie behaalde een fraaie 42 zege op G.F.C. IV. Voor zondag komt alleen het eerste elftal binnen de witte lijnen. We kunnen wel schrijven, dat de wedstrijd van het seizoen voor de deur staat. Op de Enterweg komt n.l. de voetbalvereniging „Enter" haar op wachting maken. Voor de oranje-witen, gezien de laatste prestaties, een wel zware opgave. Wanneer de Rijssenaren zich echter geven voor alles, wat ze waard zijn, zit er misschien nog wel een kans in. We hopen op een sportieve wedstrijd. Van de junioren speelt het A-elftal in Hol ten, terwijl het B-elftal een thuiswedstrijd speelt tegen Enter B.

Weekblad voor Rijssen | 1959 | | pagina 3