VEENBRAND VERWOEST GEDEELTE NATUURSCHOON Originele opening Twente Troef Staatssecretarissen in successie VEEMARKT RUSSEN Lagers Technische School iijssei VAN HET BINNENHOF Ds. J. H. Gunning overleden Met bezorgdheid zullen velen de geweldige rookpluimen heb ben zien opstijgen die een gevolg zijn van de grote veenbrand, die nu nog steeds woedt in het veen, ten oosten van Nijverdal aan de linkerkant van de spoorlijn NijverdalAlmelo. Wie in jaren hier niet geweest is, verbaast zich over het vele natuurschoon dat hier te vinden is en dan wel van een wat an der karakter dan wij van de heuvelrug kennen. Hier is het allemaal veengebied, ofschoon het veen wel in hoofd zaak afgegraven is, maar de flora en fauna doen direct aan veengebied denken. De grutto's en andere watervogels ziet en hoort men hier nog volop, en ook is er nog van een zekere wildstand sprake. Het is jammer dat zoveel natuurschoon bedreigd wordt of ver woest is. Weliswaar is er misschien kans op spoedig succes met nieuwe beplanting of kan men het terrein op andere wijze weer aanpassen aan het doel om het voor rekreatiegebied beschik baar te hebben, maar inmiddels is er toch veel fraais verloren gegaan en ook de wildstand en de vogels hebben ernstige schade opgelopen. De intense droogte van dit seizoen maakt het risico in onze om geving dubbel groot. We behoeven zeker niet meer te zeggen dat men beslist uiterst voorzichtig moet zijn met vuur. Ieder ziet en begrijpt wel dat er plotseling ongelukken kunnen gebeuren op dit terrein. Ons natuurschoon is als het ware een levensbelang voor ons. Een ieder zij waakzaam en mocht zich onverhoopt een brandje voordoen, laat men alles op alles zetten om het kwaad zo snel mogelijk te keren. Hoofddoel: bestemming voor gebouwen en arbeid voor Wierdenaren Doel van de TTT Gemengde gevoelens Het avondprogramma VEILIG VERKEER KERKELIJKE VERKIEZING COLLECTE PUZZELRIT TOCHT BEJAARDEN Nieuws van de Speeltuinvereniging Jaargang 37. No. 24 (Tweede Blad). Weekblad voor Rijssen Het was bijna vier uur dinsdagmiddag, toen mevrouw F. Maaldrink-Hers een grote tros ballonnen de vrijheid gaf, waarr door ineens drie grote letters TTT de lucht ingingen, waardoor op originele wijze de tweede TTT officieel geopend was, een tentoonstelling, die tot zaterdagavond zal duren. Aan deze officiële opening waren in de amusementshal verschillende speeches vooraf gegaan. De grote promotor van de TTT ver klaarde, dat als doel van deze tentoonstel ling gezien moet worden: het zoeken en vinden van werkgelegenheid voor de vele Wierdenaren, die na de luiquidatie„van de N.V. Ten Bos werkloos werden. Hij hoop te, dat de vele bezoekers, die ongetwijfeld hun belangstelling zullen tonen, bedenken zullen, dat hier amateurs aan het werk ge weest zijn, die echter met veel enthousias me getracht hebben iets goeds tot stand te brengen. De voorzitter van de commissie van bij stand, de heer W. van de Boom, sprak van de gemengde gevoelens, waarmee ve len deze tentoonstelling zouden bezoeken. Achter deze tweede TTT, evengoed als achter de eerste, ligt de tragiek van een financieel debacle. Hij sprak de verwach ting uit, dat binnen afzienbare tijd de ge bouwen een blijvende bestemming ge vonden zullen hebben. Twee nieuwe groepen exposanten zijn er aldus de heer v. d. Boom sinds vorig jaar bijgekomen: De Twentse Textielindustrie en de cara vanshow. De heer Noltes feliciteerde namens de plaatselijke middenstandsvereniging en wenste de organisatoren alle mogelijke succes. Daarna hield de burgemeester van Wier den, Mr. E. D. Maaldrink, zijn openings toespraak. Hij sprak de hoop uit, dat spoe dig weer rook zal kringelen uit de schoor steen van dit complex. Het gemeentebe stuur van Wierden zal hieraan zijn volle medewerking geven. Daarna gingen, zoals boven beschreven werd, de ballonnen de lucht in. Na de ope ning wandelden de vele genodigden langs de verschillende stands. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1165 stuks vee, runderen 61, varkens 1104. Prijzen: 32 vette koeien, eerste kwali teit van f3.- tot f 3,50 per kg slachtge- wicht; 20 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1050,- per stuk; 2 graskalveren van f 300,- tot f 500,- per stuk; 7 nuchtere kal veren van f 65,- tot f 100,- per stuk; 28 drachtige zeugen van f 325,- tot f 375,- per stuk; 24 loopvarkens van f 80,- tot f 95,- per stuk; 1052 biggen van f 58,- tot f 65,- per stuk. Vette koeien en stieren; pinken en kal veren; gebruiksvee; nuchtere kalveren: Handel traag, prijzen onveranderd. Varkens en biggen: Handel kalm met dalende prijzen. Er zijn een groot aantal stands meer dan vorig jaar, zodat de rondwandeling, zonder nog hier en daar lang bij stil te staan, geruime tijd in beslag nam. Han del en industrie tonen zich hier van hun beste zijde. Opvallend waren de prach tige stands van de Twentse Textielfabrie ken: Nijverdal-Ten Cate, Schuttersveld en Hazewind. Uniek is ook de grote cam pingshow, waar alles tot in het allermo dernste toe getoond wordt, wat er op het gebied te koop is. Na de rondwandeling verzamelden allen zich in het intieme Wienercafé, waar de genodigden een ver versing werd aangeboden. Op de eerste avond van deze TTT ver enigden enige honderden zich in de enor me amusementshal om te genieten van het programma, aangeboden door Jan Corduwener en zijn mannen. Zelden zag Twente in zo korte tijd een zo fenomenale orkestenparade als deze dagen in dit amphitheater, dat plaats biedt aan enige duizenden bezoekers. Van de 280 kinderen van de lagere scholen, die onlangs deelnamen aan het Veilig Verkeersexamen, zijn er niet min der dan 274 geslaagd. Aan slechts 6 kin deren kon het diploma niet worden toe gekend. Betrekkelijk laag was het aantal deelnemers, dat het examen zonder fou ten wist af te leggen, n.l. 12. Deze a.s. da mes of heren in het verkeer zullen een di ploma „met lof' ontvangen. De overige kandidaten hadden allen één of meer fou ten gemaakt. Een groot aantal kandidaten heeft een fout gemaakt in de Graaf Ottostraat. In de Schoolstraat stond n.l. een bord opge steld, dat aangaf, dat het aldaar verbo den was voor wielrijders. De betekenis van dit bord was de meesten niet ont gaan, maar in de Graaf Ottostraat had men gebruik mogen maken van het rij wiel, hetgeen door velen niet gebeurde. Zoals de kinderen was geleerd, verliest een verkeersbord zijn betekenis in de eerstvolgende zijstraat. Dat was in de Graaf Ottostraat het geval. Achteraf wist men het allemaal wel, maar hier zullen de zenuwtjes van de kinderen ook wel een rolletje hebben gespeeld. Dezer dagen zullen de diploma's op de scholen worden uitgereikt. Na het examen is gebleken, dat door degenen, die het Veilig Ver keersexamen hebben afgelegd en daarmee bewezen hebben de verkeersregels goed te kennen, buiten het examen verkeers- fouten maken. De bedoeling van het examen is natuur lijk om te bewijzen de regels goed te ken nen, maar vooral om daarna als „echte" verkeersdeelnemer evengoed dat bewijs te tonen. Tot ouderling van de Hervormde Ge meente werd gekozen de heer J. Baan, die zijn benoeming heeft aangenomen. De collecte te Rijssen gehouden voor het Rode Kruis heeft in totaal opgebracht het bedrag van 2.706,95. De bromfietsclub „Op Pad" organiseert a.s. zaterdag, 20 juni, een puzzlerit, waar van de start en finish zullen plaats heb ben bij café Smit aan de Enterweg. Het comité „Ouden van Dagen" heeft besloten de jaarlijkse tocht voor de Rijs- sense bejaarden te houden op dinsdag middag 7 juli. De inschrijving voor de tocht zal geschieden op dinsdagmiddag 23 juni (a.s. dinsdag) van 1 tot 3 uur in café Hodes in de Kerkstraat (Toone van Jochum). In afwijking van andere jaren zal de tocht niet gemaakt worden in personen auto s; dit jaar zal bij wijze van proef de tocht gemaakt worden met autobus sen. Wel wordt er voor gezorgd, dat deel nemers, waarvoor busvervoer onmogelijk is, op andere wijze aan de tocht zullen kunnen deelnemen. Verder heeft het comité de leeftijds grens van de echtparen gewijzigd. Wan neer trans man óf vrouw 65 jaar is, kun nen beiden aan de tocht deelnemen. Het bestuur van de speeltuinvereni ging heeft na de vele belangrijke initia tieven, die men in het luttele aantal ja ren van haar bestaan heeft genomen, weer een groot ideaal verwezenlijkt en gaarne spreken wij onze grote be wondering uit voor dit bestuur, dat geen enkele moeite te veel is om de leden, i.e. de kinderen, zoveel mogelijk afleiding en genot, kortom een onbezorgde jeugd te verschaffen. Deze winter kwam in het bestuur de gedachte naar voren te trachten een ge legenheid op de speeltuin te scheppen, waarin de kleinere kinderen op warme dagen wat afkoeling zouden kunnen zoe ken. En het schijnt, als er een plan rijpt 'bij „Irene" het wel heel erg moeilijk moet zijn, of men heeft het binnen korte tijd voor elkaar. Want de z.g. piasvijver, be ter gezegd misschien: het kleuterbad, dat in de speeltuin is aangebracht, voorziet in een geweldige behoefte. Toen we gisteren een kijkje kwamen nemen in de speeltuin, was het volop feest voor de kleuters uit de nabijheid van de Vennekesgaarden. Naar hartelust werd geravot, zowel in als buiten het mi- niatuunbad, want men heeft zowaar ook nog een klein strandje aan laten brengen. Hoe het bestuur van de speeltuinver eniging dit zo snel voor elkaar heeft we ten te maken? Het materiaal moest na tuurlijk bekostigd worden en dat is niet zulk een gering bedrag geweest, maar verder hebben de leerlingen van de met- selafdeling van de ambachtsschool hier een prachtig oefenobject gehad en in ,14 dagen tijds heeft men de piasvijver, die een afmeting heeft van 20 bij 6, in elkaar gemetseld. Een prachtige prestatie van deze scholieren en van de leiding en le raren van de ambachtsschool in het bij zonder. Het kleuterbad heeft de hele week al dienst gedaan. De officiële opening is nog niet geschied, maar het weer was zo mooi en het water zo aantrekkelijk, dat men heeft gezegd: laat de kinderen maar vast genieten en of ze dat gedaan heb ben, daarvan zijn we gauw overtuigd ge raakt. De watervoorziening is wel aller eenvoudigst: men kan iedere dag het wa ter vernieuwen door een aansluiting op de waterleiding. De vijver is bedoeld voor de kleinere leden van bijv. 4 en 5 jaar. De afstand naar het zwembad in de Mors is vanuit de Vennekesgaarden voor deze categorie wel erg groot en de moeders kunnen nu ge rust haar kroost naar het privé-bad stu ren. Het is kennelijk niet alleen voor de kleine baders en baadsters een ware vreugde geworden. „Ik heb nog nooit zo veel moeders in de tuin gehad", vertelde ons de oppasser van de speeltuin, Dieks Jansen, die door vele kinderen „Oom Dieks" wordt genoemd. Deze jeugdvriend heeft ondanks het feit, dat ook hij veel genoegen aan de vij ver beleeft, er weer een moeilijkheid bij, n.l. om de groteren uit het water te we ren. Deze staan ook te popelen om zich te verfrissen, maar er moet een grens zijn en als men niet de hand aan een leeftijdsgrens houdt, dan is de vijver echt veel te klein. Want nu de kleuters alleen maar gebruik mogen maken van de vijver, wordt er al gezegd, dat de speelgelegenheid op warme dagen in zulk een grote behoefte voorziet, dat deze nu eigenlijk al te klein is. Maar wie weet, staat er binnen niet al te lange tijd al wel weer een uitbreiding op het programma. Nog eens weer heeft het bestuur van „Irene" bewezen tot grootse prestaties in staat te zijn. Deze actieve kindervrienden verdienen de bewondering van velen en het is alleen maar jammer, dat de vele initiatieven in andere gedeelten van Rijssen geen navolging vinden. „Irene" staat wat jeugdzorg betreft, op wel erg eenzame hoogte. Ondanks het feit, dat bij herhaling is gezegd, dat ini tiatiefnemers in andere gedeelten van Rijssen op spontane medewerking van het gemeentebestuur kunnen rekenen, is het of er alleen maar kinderen wonen in de Vennekesgaarden. Erg jammer voor de kinderen uit overig Rijssen. Het kabinet-De Quay is thans verrijkt met de aanstelling van diverse staassecretarissen. De meeste aandacht trok de benoeming van de bekwame anti-revolutionaire loonexpert van het Christelijk Nationaal Vakverbond, B. Roolvink, tot staatssecretaris van sociale zaken. Zij was een welkome versterking van de R.K. minister Van liooy, die zich tot dus ver als burgemeester van Eindhoven uiteraard niet in de finesses van de loofi- politiek heeft kunnen verdiepen. De benoe ming werd het rechts-liberale kabinet als een succes aangerekend; er was een brug ge slagen naar de confessionele vakbeweging in dezelfde week, waarin het Kamerlid Ha- zenbosch dat in de eerste fase van de formatiepoging van prof. De Quay als mi nister van sociale zaken werd gedoodverfd in het antirevolutionaire partijblad on omwonden had betoogd, dat zijn fractie op het stuk van de sociale en de landbouwpoli tiek noggeen voldoening was geschon ken! Mocht het kabinet nu niet op een welwil lender onthaal bij de confessionele vakbe weging hopen? Onwillekeurig zal de R.K. minister Van Rooy dan ook wel met be langstelling hebben uitgezien naar de reactie van de Katholieke Arbeidersbeweging, wel ke in het begin van deze week congresseer de. De reserves van voorzitter Middelhuis bleken echter nog niet geheel geweken. Wel verklaarde hij nadrukkelijk het voor moge lijk om zonder socialisten een sociaal-voor uitstrevende politiek te voeren. „Maar", zo voegde hij er dreigend aan toe, „anders 'zijn er over vier jaren altijd nog verkiezingen". Voorts sprak hij het vertrouwen uit, dat er in de stichting van de arbeid eenstemmig heid zou worden verkregen ten aanzien van de te voeren loonpolitiek. De eis tot loons verhoging van 5% welke de confessionele centrales tezamen met het N.V.V. inmiddels bij de metaalindustrie op tafel hebben ge legd, doet vermoeden, dat de weg van staatssecretaris Roolvink toch niet louter over rozen zal gaan! ONDERWIJS Op het departement van Onderwijs, Kun sten -en Wetenschappen worden de taken daarentegen juist wat lichter, doordat mi nister Cals heeft besloten, dat er in plaats Te Zeist is in de gezegende ouderdom van 91 jaar overleden Ds. J. II. Gunning, emeritus predikant van de Hervormde gemeente te Kesteren. De naam van Ds. Gunnnig had in Rijs sen een bekende klank. Van 1902 tot 1910 diende Ds. Gunning n.l. de Hervormde Gemeente van Rijssen en ontplooide hij vele activiteiten, In het Kerkblad wijdt Ds. van Tuijl aandacht aan de thans overleden predi kant, o.a. met de woorden: Wij geden ken met eerbied wat Ds. Gunning door God's genade voor Rijssen heeft mogen betekenen. Hij stond hier in de frisse, volle kracht van zijn jaren en zijn naam wordt nog veel in onze gemeente genoemd. Ds. Gun ning zal in Rijssen vooral bekend blijven omdat juist onder zijn bedieding de gem. 'n uitgesproken Gereformeerd karakter is gaan dragen. Aldus Ds. van Tuijl. Ds. Gunning zal in Rijssen bekend blijven als oprichter van de Chr. lagere school, waardoor hij ook in Lage Vuursche meti succes heeft geijverd. Bij de installatie van Burgemeester Landweer zagen velen bij verrassing Ds. Gunning nog terug en het moet voor de bejaarde emeritus pred. wel veel hebben betekend iemand die hem zeer lief was te zien benoemd tot hoofd van de gemeen te Rijssen, waarin hij in zijn jonge jaren naar beste krachten werkzaam was ge weest, - Ds. Gunning werd geboren in 1868 en werd in 1893 (op 25-jarige leeftijd) be vestigd in Leersum. In 1896 ging hij naar Capelle a. d. IJssel, in 1897 naar Numans- dorp, in 1902 naar Rijssen, in 1910 naar Oud Beijerland, in 1912 naar Schoonre- woerd, in 1915 naar Hoogeveen, in 1921 naar De Vuursche, in 1927 naar Schoon hoven en in 1935 naar Kesteren waar hij op 1 november 1938 met emeritaat ging. EXCELSIOR Morgen wordt dan eindelijk de beslis singswedstrijd om het kampioenschap der 2e klasse T.V.B. gespeeld tussen Excel sior 3 en Achilles 2. Rekening houdend met de publieke belangstelling heeft de Twense Voetbalbond, in onderling over leg met de beide verenigingen, het voel- balveld van Enter Vooruit als neutraal terrein aangewezen. Daar een overwin ning automatisch promotie naar de le klasse inhoudt, staat er voor beide par tijen heel wat op spel. Wij verwachten dan ook een spannende wedstrijd. Voor al voor de Rood-witten is de omgeving zeer goed bekend, terwijl het aan aan moedigen niet zal ontbreken. Heren van het derde, aan jullie de eer om naast de 3 jeugdkampioenen ook een seniorenelftal van Excelsior aan de top te brengen, vecht op stortieve wijze voor je vereniging. Het elftal is als volgt opgesteld: Doel: W. v. d. Noort; achter: J. v. Brus sel en M. Altink; midden: G. H. Smal- brugge, Js. Dangremond en J. F. Smit; voor: A. Pijffers, H. Gerritsen, G. v. d. Maat, W. ter Harmsel en H. J. Voortman. van ex-staatssecretaris Höppener een tweetal onderministers moet komen. Het ziet er dus naar uit, dat het kabinet-De Quay zijn werk met één minister (van zaken overzee) min der doch met ettelijke staatsscretarissen meer zal aanvatten. Mr. Y. Scholten tot voor enkele jaren secretaris van de hervormde jeugdraad te Amsterdam zal zich met de communicatiemiddelen, de sport en de jeugd- vorming gaan bezig houden, terwijl de R.K. gewezen wethouder van Breda, Drs. G. C. Stubenrauch, zich met een aantal onderwijs zaken zal bezig houden In tegenstelling tot voorheen is de politieke topleiding op onder wijs, kunsten en wetenschappen dus nift meer alleen in R.K. handen. De taak der nieuwelingen zal wel vooral wezen de vele studies, welke in de afgelopen jaren op dit departement zijn ondernomen, in daden om te zetten. Staatssecetaris Höppener, die met zijn beminnelijk karakter liefst iedereen te vriend hield, werd namelijk wel eens ver weten, dat hij de zaken te lang overwoog, alvorens knopen door te hakken. Zijn op volger Scholten schijnt echter al voorstan der van een commerciële benadering der te levisie te zijn. Misschien zal er dus nu spoe dig iets van reclame op het beeldscherm komen! DEFENSIE Grappenmakers hebben de nieuwe minis ter van defensie, Sidney James v. d. Bergh, schertsend in de schoenen geschoven, dat hij voor zijn oude bedrijf, de Unilever, reclame in de strijdkrachten zou willen voeren. De rode banden om de hoofddeksels zijner op- perofficieren zou hij willen vervangen door een. lue and! De liberale bewindsman kan kennelijk best tegen dergelijke anecdo tes. In één opzicht schijnt hij trouwens van plan zijn commercieel talent niet te verloo chenen. Hij is voornemens om zelf het zo omstreden militaire aankoopbeleid in han den te nemen en de meer technische aspec ten van zijn departement toe te vertrouwen aan minstens twee staatssecretarissen: één voor marine en één voor land- en luchtmacht. Voor marine zocht hij de R.K. oud-adjudant van ex-staatssecretaris Moorman aan; voor de tweede functie koos hij het Chr.-Histo- risch Kamerlid luit.-generaal b.d. Calmeyer. Kennelijk streefde hij een compromis na in zake de controverse met betrekking tot een horizontale of verticale organisatie van het departement van defensie. Zijn favoriet voor marine was natuurlijk een epigoon van de verticale luit.-generaal Calmeyer, een voor vechter van de horizontale richting. De on derhandelingen, welke vorige week reeds waren begonnen, waren j.l. dinsdagmiddag nog in volle gang. HILTONHOTELS Eigenlijk had minister v. d. Bergh toen zijn debuut in de Tweede Kamer moeten maken ter verdediging van een wijziging van de Dienstplichtwet. Doch de P.v.d.A.-fractie bewerkstelligde toen een kort uitstel van het debat door de schritfelijke vraag op te wer pen, waarom premier De Quay bij het debat over de regeringsverklaring had betoogd, dat dit voorstel moest worden gezien „in Ver band met de regeringspolitiek inzake Nieuw- Guinea". Toen ging de Kamer over tot behandeling van de wijziging der gemeentegrenzen bij De venter en op West-Voorne. De tongen kwamen echter pas goed los toen de wenselijkheid van garantieleningen aan de z.g. Hiltonhotels in Amsterdam en Rotterdam ter sprake kwam. Daarbij open baarde zich toch nog militaire belangstel ling. Ex-generaal Kruis, die tegenwoordig aan de K.L.M. is verbonden, woonde op de tri bune het debat bij. Voor de lasexamens, uitgaande van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, slaagden de volgende cursisten: Autogeen beginners: G. J. Averesch, G. Bakker, G. J. Groot Baltink, Wierden, G. J. Hoek, A. Klum- pers, Markelo, G*. J. Kbenderink, Enter, G. Kriegër, Holten G. H. F. Lensink, J. Leusink, J. H. Nijkamp, F. H. A. Paauwe, G. Stobbelaar, Nijverdal, J. Tijhof, D. J. Schooien, Holten, A. Plakmeijer. Afgewezen: 1 leerling. Autogeen gevorderden: G. W. Borghuis; A. C. van Geffen, Hol ten; J, ter Harmsel; G. Jansen Holten; H. Manenschijn, J. A. Veldhuis, Holten. Afgewezen: 3 leerlingen. Elektrisch beginners: J. II. Altena, Wierden, G. H. Averesch, G. Bakker, H. Beunk, H. J. Knol, G. H. F. Lensink, J. van Losser, E. J. Denekamp, J. G. Groot Baltink, Wierden, G. J. Hoek, A. Klumpers, Markelo, G. J. Koenderink, Enter, B. H. Kwintenberg, J. Leusink, H. Nijkamp, F. H. A. Paauwe. Afgewezen: 4 leerlingen. Elektrisch gevorderden: G. W. Borghuis, A. C. van Geffen, Hol ten, G. Jansen, Holten, A. J. Koster, W. H. Pas, J. H. Petert, J. Seppenwoolde, J. A. Veldhuis, Holten, J. H. Vreeman, Mar kelo, G. Zandvoort. Leraren waren de heren A van Beek, B. J. Mulder en H. W. Jansen. De resul taten waren bijzonder goed met een ge middelde van pl.m. 85 procent geslaagden, over het landelijk gemiddelde van 6070 procent. Waar geen woonplaats vermeld is, wo nen de leerlingen allen in Rijssen.

Weekblad voor Rijssen | 1959 | | pagina 4