RUSSENSE OUDHEDEN VISKEU Oudheidkamer „Uiessen" organiseert bustocht naar Munsterland BURGERLIJKE STAND RAAD RIJSSEN PREDIKBEURTEN De historie van Rijssens oudste kerkgebouw Opslagplaats artikelen Gemeentelijk Energiebedrijf en Bedrijf Gemeentewerken BALLONWEDSTRIJD INTREDE DS. L. VOS Hoe lang is het geleden, sinds voor het eerst een ehristenpriester Rijssens landpalen binnentrad om het toenmalige in Rijssen wonende volk te bekeren? Wie zal het zeg gen. Is het duizend jaar of nog een eeuw langer geleden? Pastoor Geerdink vertelt ons in zijn boek over Twente, dat Rijssen een van de oudste parochies in Twente was, en wij nemen dat aan. In 1200 werd er een nieu we kerk gesticht; dit was op meerdere plaat sen in Overijssel het geval. Het getuigt van de geestelijke bloei dier dagen, maar tevens van maatschappelijke bloei. Wanneer men dè omvang aanschouwt van deze oude bouw werken, dan moet het ons van het hart, dat de mensen in 1200 verhoudingsgewijs over meer geld beschikten dan tegenwoordig. Als we hier „geld" zeggen, bedoelen wij ka pitaalsgoederen, want gemunt geld was hier in 1200 zeer zeldzaam. Eh nu het volgende; Als het waar is wat wijlen pastoor Geer dink vertelt, en we twijfelen daar geen ogen blik aan, dan werd zo omstreeks 1200 een eeuwenoud kerkje afgebroken, om ruimte te maken voor een groter en doelmatiger kerk gebouw. De kerk van 1200 was ook niet groot, zij besloeg de oppervlakte van de tegenwoordige noordbeuk van de huidige kerk. In het jaar 1000 was de parochie Rijs sen vrij uitgestrekt. Niet alleen de huidige parochie Rijssen behoorde er onder, maar ook de tegenwoordige gemeenten Holten en Wierden, het dorp Enter en de buurtschap Eisen van Markelo. En noordelijk behoorde de buurtschap Noetsele met de hof Evers- berg nog tot het kerspel Rijssen. Het was in die dagen voor trouwe kerkbezoekers een hele tippel, om b.v. van Holten of van Evers- berg een kerkdienst bij te wonen. En natuur lijk niet op de fiets of per brommer, of als men het breder kan laten hangen per auto, nee, niets van dit alles! Over kerkenpaden, die van oudsher golden, langs kampen land, door weiden en over de heide als dat zo te pas kwam, ging men eeuw in eeuw uit ter kerk. Vóór 1910 werden de kerkepaden nog alom beschermd, maar daarna deed de fiets algemene intocht en werden rijwielpaden langs de grote wegen noodzakelijk. De ver harding der landwegen nam een aanvang en voor de paden over land en weide kwam een afrastering en het lot der kerkepaden was beslist. Lang vóór dit plaats had, was in de loop der eeuwen nog veel meer ge beurd. De groei der bevolking, hoewel niet zo intensief als tegenwoordig, maakte het noodzakelijk, dat nieuwe parochies werden opgericht en zo verschenen dochterkerken van Rijssen te Holten, Wierden en Enter. Na 1300 kwam de leenadel op. De rijks onmid delbare adel was door de bisschoppen voor een groot deel in Overijssel uitgeroeid en men was er in 1300 nog druk mee bezig. De bisschoppen van Utrecht, eenmaal tot macht en aanzien gekomen, omringden zich met een grote trits van Dienstadel. Voor die nieuwe adel moesten passende verblijven gezocht worden en we zien dan ook van 1300 tot 1450 de adelijke huizen als pad destoelen uit de grond rijzen. De bisschoppe lijke adel was een bevoorrechte kaste. Had men als edelman geld en kocht men grond, dan zorgden de elkaar opvolgende bisschop pen dat op die grond heerlijke rechten wer den gelegd. Om kort te gaan en het eens plat uit te drukken: de leenhandel was de zetbaas der bisschoppen. De edelen hadden omstreeks 1400 een stevige vinger in de pap. Om een havezate of edelmanswoning te stichten kon men allerlei gerede aanlei dingen vinden. Zo was de voornaamste have zate binnen Rijssens veste de zogenaamde veerstal. Op hun reizen door het land had den de bisschoppen op de Bevervoorde hun adelijke stalmeester, een man met een beste baan niet alleen, maar tevens een potten kijker in stad en kerk. En de Jonkers Bever voorde, eenmaal rijk en machtig, kweten zich goed van hun taak, en de Jonkers van Langen, eenmaal in het zadel getild, deden voor de aardigheid mee. De families van Bevervoorde en van Langen waren stads adel van Rijssen. De Van Langens van de Dakhorst, vroeger een havezate in Ypelo, thans een boerderij, lieten ook rechten gel den waar het Rijssens kerk betrof. De heren van de Grimberg, Oosterhof en Eversberg eveneens. Dat was zo in de loop der tijden vanzelf gegroeid. En nu moet men niet den ken dat de stadsburgers van Rijssen dit alles voor zoete koek namen. Neen, het is niet allemaal in de annalen opgetekend. Maar een studie van een halve eeuw van land en volk van Twente heeft ons een kijk op het volk gegeven, die niet van humor ontbloot is. De edelen vormden in de middeleeuwen een gesloten front tegen boer en burger. Als het zo te pas kwam, zeiden ze: het is maaf een boer. De boeren echter draaiden de rol len om en spraken onder elkaar: het is maar een heer. Met de burgers van Rijssen lag het wat anders. Die bakten in 1520 de heren een poets om nooit te vergeten. In dat jaar annexeerden de Rijssense burgemees ters de gehele marke Rijssen. De consterna tie onder de edelen was groot. Maar de burgemeesters hielden het been stijf en na verloop van jaren groeide de zaak vanzelf dicht. Met de macht in de kerk zat hen dat niet zo glad. Hier hadden de heren edelen de bisschoppen achter zich staan, tenminste tot 1527. Toen droegen de bisschoppen hun macht over aan Keizer Karei V. En deze hield de edelen nog extra de hand boveil het hoofd. In 1471 of daaromtrent werd Rijs sens kerk aan de Oostzijde vergroot en toen zal er de school, die er in latere tijd aan gebouwd was, ook wel tot stand zijn geko men. In 1470 was door de handel onderwijs noodzakelijk geworden. Zo omstreeks 1560 werd de zuidelijke beuk gebouwd. Dit zegt ons, dat in deze kleine stad de bevolkings aanwas aanmerkelijk was. Dan komt na 1560 voor Rijssen een ellen dig tijdperk van bijkans een eeuw oorlog en daarbij periodieke pestziekten, zodat wij van uitbreiding en restauraties niet meer le- Geboren: Maria, dv H. H. Gerritsen en H. Lankamp, Baankamp 31. Marinus, zv G. Kippers en A. Kastenberg, Stations dwarsweg 38. F.enneken Berendina Jannie, dv G. van der Stouw en J. Lig- tenberg, Noachstraat 11. Jan Harmen, zv G. van der Stouw en J. Ligtenberg, Noachstraat 11. Hendrina, dv J. Spen- kelink en E. Dommerholt, Holtentorens- weg 31. Diena Johanna, dv J. G. Wol- terink en J. van de Maat, Wilhelmina- straat 12. Berendina, dv G. J. Beunk en M. Bannink, Stationsdwarsweg 44, geb. te Almelo. Paul Alexander, zv D. J. Nijhuis en C. M. den Ouden, Verenland weg 21, geb. te Deventer. Frederica Aleida, dv M. Baas en J. W. Brinks, Haar- straat 166, geb. te Almelo. Jan, zv J. Nieuwenhuis en D. Smelt, Walstraat 55, geb. te Almelo. Ondertrouwd: Hendrik Jan Leusink, 22 jr., Rijssen, Molendijk 80a en Janna Baan, 21 jr., Rijssen, Holterstraatweg 11. Hendrik van Woudenberg, 30 jaar. Voorthuizen, Beatrixlaan 11 en Hendrika Tharner, 23 jr., Rijssen, Elsenerstraat 18. Gerrit Jan Baan, 26 jr., Rijssen, Es straat 120 en Hendrika Egbertdina Rot man, 28 jr., Wierden, Heerdinkschotweg I. Berend Jan Hendertink, 25 jr., Rijs sen, Weth. H. H. Korteboslaan 91 en Ja- coba Stegeman, 24 jr., Rijssen, v. d. Broe kestraat 8. Gehuwd: Johan van de Riet, 29 jr. en Wilhelmine Kortmann, 29 jaar, Rijssen, Markeloseweg 26. Overleden: Mannus Kreijkes, 82 jaar, weduwnaar van Janna Poortman, Bleek- straat 40, overleden te Deventer. Gra- dus van den Berg, 24 jr., zv J. v. d. Berg en J. Koedijk, Weijerdsteeg 25, overle den te Almelo. zen. En toch weten wij dat een Vriezen- veense aannemer er zo omstreeks 1780 aan merkelijke restauraties heeft verricht. Wij komen daar hopelijk bij de beschrij ving van de Grimberg op terug. VAN COEVERDEN. RAADSAGENDA De gemeenteraad van Rijssen zal op dinsdag 2 juni om 19.30 uur in vergade ring bijeen komen. De volgende agenda zal worden afge handeld: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een zandweg in de omge ving van de Ligtenbergerweg. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het pand Nijverdalseweg 102. 4. Voorstel tot ontoewoonlbaarverklaring van het pand Holterstraatweg 57. 5. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 11 december tot aankoop van een perceel grond. 6. Voorstel tot aankoop van een perceel grond van G. H. Eeftink. 7. Voorstel tot aankoop van een perceel grond van A. ter Harmsel. 8. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan J. Rozendom. 9. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan D. Beldman. 10. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan J. Ligtenberg. 11. Voorstel tot 9e wijziging van de leges verordening. 12. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artikel 50 der kleuteron derwijswet ten behoeve van de R.K. kleuterschool. 13. Voorstel tot toekenning van voor schotten voor 1959 over de vergoeding van vakleerkrachten. 14. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artikel 72 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de R.K. school. 15. Voorstel tot het verstrekken van voor schotten ex artikel 103, lid 6H der la ger onderwijswet 1920. 16. Voorstel tot het subsidiëren van de jeugddrumband Irene'. 17. Voorstel tot 2e wijziging van de ge meentebegroting 1959. 18. Voorstel tot 43e wijziging van de ge meentebegroting 1958. 19. Voorstel tot wijziging der vermake lijkheidöbelastingverordening 1959. 20. Voorstel tot 7e wijziging der salaris verordening 1955. 21. Voorstel tot weigering van een subsi die aan de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding. 22. Voorstel betreffende bepaling van de plaats van een centraal magazijn. 23. Voorstel betreffende watervoorzie ning van het Middelveen en de Mid- deldijk. 24. Voorstel betreffende de bouw van een woning door D. ter Harmsel. Op initiatief van de Oudheidkamer Ries- sen werd een bustocht georganiseerd door een groot gedeelte van Munsterland, waar voor de hekende Almelose architect Jan Jans (regionalist) als reisleider fungeerde. Jan Jans, die de kunst verstaat het bijzon dere in plaats of streek te ontdekken, ver staat ook de kunst, zijn bewondering voor het mooie, dat het Munsterse land biedt, op anderen over te dragen. Het werd een tocht vol afwisseling en de Rijssenaren hebben veel bizonders op de „buitenlandse reis" ontdekt. Nadat door Bentheim en Ochtrup (een oud pottenbakkersplaatsje) was geraden, werd er in Metelen gestopt voor het bezichtigen van de oude Stiftskerk (oudste gedeelte anno 1230). Het zeer oude Romaanse gedeelte van deze kerk en het prachtige doopvont onder vond veel belangstelling en bewondering. Vervolgens reed men door Sehöppingen (on der de kerk waarvan de Vecht ontspringt) door Hosmar, een fraai oud stadje met een mooi raadhuis en 4 „borgen" (adellijke stads huizen binnen de stad). Op de Weissenburg (waar de koffie werd gebruikt) had men een fraai uitzicht op Billerbeck. Bewonde rend was ook de ontmoeting met de Baum- berge, waar het natuurschoon zeer indruk wekkend is. Het was jammer, dat men het fraaie kas teel Twickelo (verwant aan de vroegere be zitters van Kasteel Twickel in Delden) niet van nabij mocht bezichtigen. Hoewel de heer Jans daarvan mededeling gedaan' had, trokken een aantal Rijssenaren toch de stou te schoenen aan, de binnenplaats van het fraaie kasteel op te schuifelen. De verbolgen kasteelheer maakte hen echter duidelijk, dat „zoiets ongehoords" niet was toegestaan. In Munster werd de Dom en de Vredeszaal (Vrede van Munster) bezichtigd, terwijl Un- ter den Bogen een indruk werd verkregen van het Duitse zakenleven. In Tellegte (bedevaartplaats) werd een fraai museum bezocht; voor de wijze, waarop dit in stand wordt gehouden, hadden de Rijssense leden van de Oudheidkamer veel bewondering. Dit museum wordt niet alleen beschouwd als schatkamer van historisch belangrijke voorwerpen, maar men wil dit tevens ma- Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk. 9.30 u. Ds. Vergunst en 3 uur Ds. Kruit van Lexmond. Westerkerk. 9.30 uur Ds. Kruit en 3 uur Ds. Vergunst. Geref. Kerk (Boomkamp). 9.30 en 3 uur Ds. Brinkman. Geref. Gem. (Noorderkerk). 9.30 en 7 u. Ds. Blok, 3 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gdm. (Bevervoorde). 9.30, 2.30 en 7 uur Leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Walkerk). 9.30 en 3 u. Leesdienst. Maandag 1 juni, 7.30 uur Ds. Mieras v. Krimpen a. d. IJssel. Geref. Gem. in Nederland (Eskerk). 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst. DIERENBESCHERMING De afdeling Rijssen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren verzoekt ons het volgende onder Uw aan dacht te brengen: Neem geen klein reekalf of jonge vogel, die U vindt, direct mee naar huis, want in de meeste gevallen is het moedertje er nog wel en zoekt later haar kind. Ga liever de volgende dag nog eens kijken om dan te beslissen. B.B.-OEFENING Op 15 juni houdt de BB Rijssen een gro te oefening, waaraan wordt deelgenomen door alle blokploegen en bedrijfszelfbe scherming van Ter Horst en Co. en Kam- garenspinnerij. De oefening wordt gehou den bij de fabrieken van Ter Horst en Co., Reginox, Kamgaren- en gasfabriek. ken tot een „Heimathaus". Een gedeelte van het museum is ingericht als woonkeuken, en het was erg gezellig dat het open haard vuur in lichte laaie stond. In het museum worden letterkundige lezingen en andere ontmoetingen gehouden. Tevens zijn er werk stukken van een aantal streekkunstenaars ondergebracht (o.a. edelsmid), zodat men een voortreffelijke bestemming voor dit mu seum heeft weten te vinden (25.000 bezoe kers per jaar). Op de verdere tocht kreeg men een dui delijke indruk van de intimiteit en de ge moedelijkheid van het Munsterse land, dat op veel terreinen grote overeenkomst ver toont met Twenthe. In Bentheim loodste fi'e heer Jans een ge deelte van het gezelschap nog door fraaie oude straatjes. In een vorige raadsvergadering is de kwes tie tot het maken van een opslagplaats voor de artikelen van het gemeentelijk energie bedrijf en van het bedrijf gemeentewerken al eens ter sprake gekomen. B. en W. waren toen van mening, dat hier voor het terrein bij de voormalige gasfa briek de beste gelegenheid bood. In de raad werd de wenselijkheid naar voren gebracht het terrein van het oude zwembad voor op slagterrein te bestemmen. Thans zijn b. en w. van mening, nu de ontwikkeling èn van het gemeentelijk ener giebedrijf èn van het bedrijf gemeentewer ken voortschrijdt, het meer economisch zou zijn om de magazijnen van de beide ge meentelijke bedrijven samen te voegen, al thans in eikaars omgeving te brengen, zodat beide magazijnen door één magazijnmeester zouden kunnen worden beheerd. B. en w. menen dat het terrein bij de oude gasfabriek hiertoe de gelegenheid biedt. De afrastering van het terrein bij de oude gasfabriek moet geheel worden vernieuwd. Met weinig meer kosten zal een behoorlijk gedeelte van het terrein kunnen worden afgerasterd, zó dat het geheel wat van de oude fabriek is over gebleven en ook de omgeving in een flinke afrastering kan worden gezet. „Wij willen niet ontkennen", aldus b. en w., „dat het maken van een opslagplaats hier een bezwaar geeft met betrekking tot de last van de spoorwegovergang in de Dan- nenberg, maar deze last achten wij niet der mate erg, dat wij daarom al de grote voor delen van deze opslagplaats kunnen prijsT geven, temeer, daar binnen enkele jaren de afsluiting der overwegen vol-automatisch zal worden bediend." De commissie voor openbare werken, aan wie deze kwestie is voorgelegd, adviseert niet zonder meer het terrein van de oude gasfabriek te verkiezen. Deze commissie acht het gewenst, de di recteur een begroting te laten maken van een opslagplaats bij de fabriek, of hiervóór een terrein uit te zoeken op het industrie terrein of in het Veerenland. B. en w. menen echter, „dat deze omvang rijke werkzaamheden bespaard kunnen wor den, omdat het terrein bij de oude gasfabriek grote voordelen biedt boven andere terrei nen, waar alles nog moet worden aangelegd en die bovendien verder uit de bebouwde kom liggen". „Wat betreft de idee, dat de aanwezigheid van deze opslag terzijde van de Dannen- berg een rommelig en ontsierend beeld zou geven, is ons oordeel", aldus b. en w., „dat hiervoor niet behoeft te worden gevreesd. Wanneer van meet af aan orde op het ma gazijn wordt gesteld, is dit best zeer behoor lijk te houden en bovendien zal nu niet meer als vroeger het terrein, vooral voor de spe lende jeugd, toegankelijk zijn, omdat alles zal worden afgesloten." B. en w. stellen de raad voor in principe te besluiten de opslagplaats van het energie bedrijf en van gemeentewerken te maken op en om het terrein der voormalige gas fabriek, waarna een begroting van de kosten kan worden opgemaakt. Het was nog düster toew' vót gung. Biej min moat vuur 't hoes steun nen keal den 't wöggen op de busse vuur de vröo- ploóge. Hier en doar zag iej 'n leg raam. Min moat har nog wat te knooin met 'n tuf, dus ik har nog eawn tied um oet te gaapn en (joa, 't is wat) te rookn. Toen de busse den keal imet har e nömne, wört'er wier stille in de stroate. Ik leupe wat roond en hen en de wier en daggen an al dee leu dee 't non nog lakker op 't eene oor leann. Wat hak miej eeglek an e haald, een mooi beroerd geveul zo stealvroó en allé^ne um ook ees ne keer hen visken te könn. 'n Tuf was kloar en ik har gin tied meer um oawer dee zuster te prakkizeern deet langs miej jaggen en reup: Ga toch naar bed. Aijt'e zeene harn 't spil op den tuf. Ikke zwoar van truije en jasse en leerzen. Doarbiej nen vóssen stökke oawer de rug- ge en ne beste taske vól etn en dreekn tusken miej en min moat. Hee leut miej genóg tied um op te stapn, want um daij dee dinge zeeln biej de hakn hebt, geet det een betje kötteleg. Zit iej, zegge, en doar gungt dan ook hen. Langs düstere heuze en oonder aakelege laampn hen. Als har zon spookachteg an- zeen zo vroo en zo wazeg nog duur 'n mis. 't Tufken deet bes heur en al rap stönn viej 'n Nijverdalsen boarg op en kwamme viej oawer den reggetröknen bol en umgelegden niejn weg roond Roalte hen. In Roalte warn der ook al verskain, deet' persé vroö woln beweagn. Heino sleup op de melkveurders noa. De pes toor was al met de heage an 't knipn en doarumme rekn viej op nen woarmen dag. Mêr viej gung vedan, vedan. 't Gelüd van 'n tuf maakn miej sleupereg en ieder- bods skreeuwn ik dan ook: Wat zeaj?? In 't lessen gaf 't min moat op en zatn der twee stiln op 'n stukke lawoaij. In Zwolle zag iej leu met haandkoarn, melkboern, kolnkeals, spoerkeals en meer vroó woarkers. Op Kaapmn an warn de boern al in de waide en kwamn oons al meer autoos teegn. Viej zeent 'n Oospolder in e jag en vól hóppe steune viej noa volle gevroag dan ook ne keer an' diek. Nen eggen Urker verteeln oons dewwe vandaage nog wal ne beste zooij vis könn vangn, mèr zelf leupe met 'n stok op n'akke nór ne aan- dere plaase hen. Det leek oons vedag en wal 'n betje onsportief gehaaid. Um de woarhaid te verteln, zik non gin, waij neumt vakman in 't visken. Ik was eg met e slept en zo bekeek ik dan ook het water as mooi en zoonder belóffen. Min moat den zat al met de kromme piepe an te tuurn nor dee roö pinne. Doar kömn intusken nog meer leu en dee pakn de boele ook oet. Zo te zeene woln ze doar nooit wier weg. Keal, keal wat harn dee 'n spil biej zik, van als tot 'n leas- book too. Nen dag der oet, daggen ik en ik veuln miej eene van d'eure, ook nen dag der oet. Het doern al neet lange of viej wörn oet alle gesprekn, dan met dissen, dan met den, wal gewoar, det 't hier an 'n diek niks weert was, dus veerder op mis- kiens. Van als wör der e zeg: De weend steet neet göod en 't weer is neet góod en der zit neet wat en ze weet neet bietn! Zöw op krassen, zea min moat, en ik kon 'n hengel, den 'k pas trechte har, wier ofbrakn. Doar gungt wier hen 'n poolder duur nor 'n Rotterdamsen höok. Zo rap asse oons e zeg harn gung det neet heur. Tot twee moal töo móssen viej vroagn, woerw' wean móssen. An eene van dee möoije rooeme boerde- riejn maakn viej een preutje. Het gung de leu doar bes, de wichter hoówn mèr twee'en'halve kielemeeter te loopn nór de skoóle. Der steunn blóomn in 't höfken en vuur 't raam en in de weenterdag was ter koold as oaweral, zean ze. Wee at doar in 'n poolder de jag hef e pagget week neet, mèr hazen warn dei- wal heur! Eawntjes köm der miej een geveul van greutseghaid in de boste, toen 'k dag an het feit det doar roondumme non water har e stoane. Toch wök wier klain, toen 'k dag an wat vuur stipken at det non nog meer was van de weeld. Hier volop te wassen en te greuin en gin honger en völle en vólle grotere pleas, woer at nog honger is vuur doezende leu. 'n Poolder is groot as woark, mèr klean, joa te klean um 'n honger te stiln. Afijn, Hollaand hef ter zin beste an e doane en dut 't nog! Viej kwamn an det stukke diek woer aij visken möggen en oonder an de pool- derkaante koij al wal zeen det 'er volk zat was. Noa gekiek en gevroag kómme viej tot de keklusie, det 't hier meer leêk as was. Mismeudig klömme viej op 'n tuf en zöwwe dan oans aans kiekn. An 't Keteldiep zag iej ook gin mean- ske zitn, dus ook neet bietn. Dan goawe, zeg tufman, op 'n Iessel an. An 'n Iessel kreeg ik dan ok de kaans het vólle tuug in 't water te smietn. Ik hebbe wóchet tot de pinne nor dealtn hen e trökn wör, ik rukken en toch gin vis. De boótn, dee 't water nog wat anzeen gaf hek ees de skoold e geeuwne, mèr det bleek neet woar te weane, want min moat zat al met een leefnet vól voorns. Van neuteleghaid zik 'n diek langs e löp en jaggen ik een poar mooie weele eann op. In de höuwe höngn de beume vol prachtege appeln en doarduur kreek zin an wat atn. Viej hébt alle koffie en stoete op e maakt, want an 't water kriej trek. Toch mós 't wier gebuurn en hek mèr ees wier ne nieje maane an 'n hoakn e knooijt. Vast' ne mooin grootn doón vis lign en ik haaln op en maakn ne beweagege net ak ne van hoakn dee. Ik skreuewn: Zie zo, den is binn! Min moat zea: Ik hebt oew wal e zeg, vast hóoln! Ik mós toew wal vasthooln, want hee gleuwn miej. Een zetjen later kömme biej miej en bekeek 'n vis. Iej hebt, zegge, de va van een weesjeukn oet water e haald, en hee knipoogn. Det brök biej miej de moöd en ik zin der oet e skaid. Hee visken vedan en ik zin an' diek goan lign sloapn. Toe'k wakker wör, zea de vrówwe teegn miej: Miej duch, RV (ZM) STRIJD VOOR HAAR LAATSTE KANS Het zaterdagmiddagelftal van Rijssen Vooruit reist zaterdag a.s. voor de tweede keer naar Vriezenveensewijk voor het spelen van een beslissingswedstrijd. Als tegenstander fungeert het eveneens in degradatiegevaar verkerend Kloosterhaar. Kwamen veertien dagen geleden de R.V.- ers tegen een zwakker Sportlust, niet verder dan een 00 gelijkspel, deze wed strijd, welke ongetwijfeld zwaarder zal worden, moet beslist een overwinning voor onze plaatsgenoten opleveren, indien men het vierde klasserschap voor een jaar wil continueren. Een gelijkspel sluit even wel de mogelijkheid niet uit dat men 4de klasser blijft, aangezien Sportlust en Kloosterhaar op 6 juni elkaar krijgen te bekampen. Verliezen de R.V.-ers zaterdag echter, dan kan men gevoegelijk aannemen dat de geelzwarten het volgende jaar hun kleuren weer zullen verdedigen in de on derafdeling. De R.V. verdediging zal het zaterdag ongetwijfeld moeilijker krijgen dan tegen Sportlust, doch we vertrouwen er op dat dit keer de voorhoede eens wat van zich zal laten zien, zodat de R.V.-ers toch nog met een overwinning uit Vriezenveense wijk zullen terugkeren. BENOEMD Onze plaatsgenoot de heer J. Wolters, onderwijzer aan de Julianaschool werd benoemd aan een chr. school te Almelo. Voor de ballonwedstrijd, die door de afd. Rijssen van het Ned. Roode Kruis werd gehouden ten bate van hulp aan Al gerijnse kinderen, bestond van de zijde der schooljeugd grote belangstelling. Het succes van de wedstrijd was voor een niet gering gedeelte te danken aan de medewerking van het onderwijzend personeel. Het resultaat was, dat 250 flessen melk aan de Algerijnse jeugd kon worden ver strekt. Een deel van de wedstrijdkaarten van de ballons werd terugontvangen, waaruit is gebleken, dat sommige ballons een gro te afstand hebben afgelegd. Naast kaarten uit België en Frankrijk, werd er zelfs een terugontvangen uit Italië, de afzender van deze ballon zal waarschijnlijk winnaar zijn, hoewel er altijd nog een mogelijkheid bestaat, dat eerstdaags een kaart terugkomt, waarvan de ballon nog verder is „gevlogen". De terugontvangen kaarten moeten in geleverd worden bij de penningmeester van de afd. Rijssen van het Roode Kruis de heer H. Oldekamp, Haarstraat, alwaar ook binnenkort de prijswinnaars bekend zullen worden gemaakt. MOEDERMIDDAG In de Chr. Landbouwhuishoudschool zal woensdagmiddag 3 juni weer een moe dermiddag worden gehouden, waarvoor in het verleden altijd grote belangstel ling bestond. Verwacht wordt, dat ook nu weer vele moeders aan de uitnodi ging gehoor zullen geven. Behalve mededelingen, door de direc trice over het onderwijs staat een inlei ding van mevr. Brouwer over het nut en de mogelijkheden van het huishoud- onderwijs op het programma en boven dien zal mevr. Rustveld, directrice van 't kleuterhuis te Petten aan de hand van lantaarnplaatjes over deze inrichting ver tellen. Het belooft een leerzame en prettige middag te worden. BENOEMD TOT OUDERLING Door de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente is in de vacature Pijffers tot ouderling benoemd de heer J. ten Brinke (Witmoesdijk). Uit de aanbevelingen, die binnengeko men zijn voor de vacature van Maanen heeft de kerkeraad een dubbeltal opge maakt n.l. H. Breukink, Molenstraat en J. Baan, Holterstraatweg. De stemming hierover zal worden ge houden op 6 juni 's middags om half vier in de leerkamer van de Grote Kerk. WIJZIGING KERKELIJKE GRENZEN De kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. heeft in overleg met de kerkeraad van de Herv. Gemeente te Holten besloten 'n verzoek in te dienen tot wijziging van de kerkelijke grenzen op de Borkelt. De Herv. gezinnen wonende op de Bor kelt, zullen dan (met uitzondering van 2 gezinnen) tot de Herv. Gem. van Holten gaan behoren. De betreffende gezinnen zijn reeds 10- tallen jaren kerkelijk op Holten georiën teerd. De nieuw benoemde predikant van de Ned. Herv. Gem. Ds. J. Vos, zal op 26 juli zijn intrede in Rijssen doen. Ds. Vos zal worden bevestigd door Ds. J. van Sliedrecht te Putten, die een aan tal jaren in Huizen (de geboorteplaats van Ds. Vos) heeft gestaan. Omtrent de wijkbediening heeft de kerkeraad beslo ten dat Ds. Vos het middenblok van Rijs sen en Elzen zal worden toebedeeld. De wijk wordt in hoofdzaak begrensd door de Boomkamp, Elzenerstraat en Markeloseweg naar de Oostkant en door de Molenstraat en het verlengde daarvan dwars door de nieuwbouw van de Ven- nekesgaarden). daij't gangs harn met oew geskreew van: Ze weet neet bietn! Toch wi'k er non nog ees ne keer hen, want ik hebbe 'n smaak te pakn kreegn. Ik zegge mèr zoo: zoaterdag biet ze mis- kiens wal en dan muj der wean, hek wals e heurt. JAN VAN ELSEN.

Weekblad voor Rijssen | 1959 | | pagina 2