VOOR UW KIND ET GOUD EKROOND. ?s Maandagsavonds 8-9, Kerkstraat 16, Voor alle Fondszaken G. J. A. T IJ H U I S „Overijssel voor het Overijsselsche Kind." Op Zaterdag 24 Juni a.s. zal vanwege het Comité „Het Overijs selsche Kind1' een collecte worden gehouden ten behoeve van het zwakke en misdeelde Overijssel- Kind. Gelijk bekend zal zijn, heeft zich op initiatief van den Com missaris der Koningin in de pro vincie Overijssel het Comité „Het Overijsselsch Kind" gevormd, dat zich ten doel stelt de door H.M. de Koningin in Haar radio-rede uitgesproken gedachte van geeste lijke en moreele herbewapening in eenheidsverband in toepassing te brengen in dienst van de volks gezondheid en met name ten bate van het zwakke en misdeelde Overijsselsche Kind. Het daartoe strekkende plan om vat in groote lijnen een hulp- en steunverleening aan de reeds op het gebied van de kinderhygiëne werkzaam zijnde organisaties. Het wil dus niet bij de bestaande een nieuwe organisatie in het leven roepen, doch het beoogt met in schakeling van en in overleg met de bestaande instanties, waar noodig, aanvullend werk te doen, dat in samenwerking gericht is op de bevordering van het weder zooveel mogelijk in lichamelijk en geestelijk opzicht gezond maken en gezond houden van het Overijs selsche kind. Dat ten behoeve van de zorg voor het kind sedert tal van jaren in deze provincie voortreffelijke arbeid wordt verricht door de op dit gebied werkzaam zijnde vereeni- gingen, mag als bekend worden verondersteld. Doch, hoe bevredi gend ook in het algemeen de voorziening op het gebied van de kinderhygiëne in Overijssel kan worden genoemd, dit wil niet zeggen, dat niet hier en daar nog aanvulling noodig is en de helpen de hand kan worden geboden. Teneinde nu het hierboven in algemeene trekken aangegeven plan in dienst van het lichamelijk en geestelijk welzijn van het Overijsselsche Kind op gang te brengen, zal op Zaterdag 24 juni a.s. onder de leuze „Overijssel voor het Overijsselsche Kind" van de ingezetenen in deze provincie een geldelijke bijdrage worden gevraagd. In dezen tijd van sociale moei lijkheden en temidden van de schier onoplosbare vragen e problemen wil ons Comité in den door de woorden van onze Landsvrouwe aangewakkerden geest van naas tenliefde en onderling, hulpbetoon, trachten om, in provinciaal ver band, met een onderdeel ervan ernst te maken. Wij wekken U daarom op, ieder voor zijn deel, mede te helpen aan de verwezenlijking van het denk beeld tot gezamenlijke uitoefening van de plichten jegens het hulpbe hoevend kind. Wij vertrouwen, dat het Volk van Overijssel, overtuigd van de groote beteekenis, welke er voor het behoud van de Nederlandsche volkskracht is gelegen in het gezond maken en gezond houden van de jeugd, de hoop van de toekomst, voor een passende weerklank van den Koninklijken oproep tot gees telijke en moreele herbewapening zal zorg dragen. Het Comité: „Het Overijsselsche Kind" Onder architectuur van den heer R. Eppinga werd door het ge meentebestuur aanbesteedHet bouwen van een noodslachtplaats op een terrein aan de van den Broekestraat. Hoogste en laagste inschrijvers waren Metsel- en Timmerk: A. J. ter Steege f 2289 Gebr. Klein Rouweler en H. Koedijk f 2016 Smidswerk: Buursink f 185,55 G. Klein Rouweler f 1» ^3 Loodgieterswerk E. Bouwmeester f 199 J. Aalderink f 179 Electrische installatie: J. Aalderink f 119 Joh. Dijkink f 94 Schilderwerk: Fa. G. Wessejs f 158 J. Maneschijn f 109 Alle inschrijvers wonnen te Rijssen. Het werk is aan de laagste in schrijvers opgedragen. kussensloop met waschgoed, een badkaart, een zilveren speld, een kindertaschje, een paar kastsleutels, een gebreid beursje met rozenkrans, een portemonnaie met inhoud, een portemonnaie met 10,62, een heeren zegelring, een houten lat van plm. 4 M, een portemonnaie met f 0,10, een portemonnaie met t 0,02, vier belastingplaatjes. Verloren Een vulpen, een portemonnaie met eenig kleingeld, een scheerappa- raat, een lederen sigarettenkoker, -«enige belastingplaatjes. Inlichtingen op het politie-bureau, doch niet per telefoon. Al leen vertegenwoordiger verschaffen U koelte en schaduw, ontsieren de gevel niet en zijn doorzichtig van binnen naar buiten. Verkrijgbaar bij: Gevonden Een portemonnaie met f 0,93, een gevlochten lederen riem, een wit Verslag excursie van de Landbouw-Winterschool te Rijssen. We vertrokken om ongeveer 5 uur uit Rijssen en gingen over Nijverdal, waar we den Heer Eshuis oppikten, naar Ommen waar nog een leerling van onze cursus instapte. Van Ommen gingen we over Balkbrug en De Wijk en vandaar naar Meppel en Oudeschoot, waar we een bezoek gebracht hebben aan Bouwma's Hengstenstation. Prachtige hengsten waren daar te zien, o.a. de oude Friesche kampioenhengst. Deze hengst was 14 jaar oud en is dit jaar voor de 9de maal bekroond, met de eerste prijs van Friesland. Ook waren er prachtige andere soorten hengsten, o.a. de Oldenburger, een prachtig Landbouwtuig-paard en het zwaardere Belgische trekpaard. Nadat we een kop koffie hadden gedronken, gingen we vandaar naar Leeuwarden, waar we een bezoek aan de veemarkt gebracht hebben Er was een groote aanvoer van vee, vooral van melkkoeien, waaronder heel wat prachtige dieren waren. De markt was niet best. Van Leeuwarden gingen we naar Franeker, waar we het inkuilen van gras, er was al een vette le snede, hebben gezien en ook heel prachtige aardappelvelden. Van Franeker gingen we naar Har- lingen, waar we in een hotel onze boterhammen opaten. Daarna hebben we de haven bezichtigd en ook nog de vischafslag gezien. Er was zeer weinig visch aangevoerd. De vissche- rij ging er achteruit, omreden de Zuiderzee meer en meer wordt droog gelegd. Door bemiddeling van dien hotelhouder mochten we de veiling meemaken. In het gebouw waar de afslag was, stonden allemaal banken met genummerde plaatsen die ook al lemaal een knopje bevatten. Voor in het gebouw stond een rond bord met een wijzer en ook nummers/rond het bord stonden cijfers. Gaf nu een visch- koopman een duw op zoo'n knopje, dan bleef de wijzer op een cijfer staan en werd zijn nummer op het bord verlicht. Iedere vischkoopman had zijn eigen nummer, zoodat men dadelijk wist wie de visch gekocht had. Vandaar hebben we de boerderij van den Heer Blanksma te Pinkjam gezien. Die boerderij is 100 H.A. groot en een gemengd bedrijf. De Heer Blanksma heeft 24 melkkoeien, 15 paar den en ook veel jong vee. Bij de melkkoeien zijn prachtige dieren. De meesten waren bekroond met eerste prijzen. Eén koe was er bij die meer malen met een eerste prijs was bekroond, waar ze den Heer Blanksma al f 1500 voor geboden hadden. Zoowel de koeien, de paarden en het jonge vee waren allen opgenomen in het stamboek. Ook had het melkvee een heel hooge productie, van 6 a 8000 L melk met gemiddeld 4 vet- Ook had de Heer Blanksma nog een kudde Lincoln-schapen, waaronder een ram was die dit jaar nog uit Engeland was gehaald. Op een vraag van ons, dat het Texels schaap toch een betere productie leverde dan de Lincoln, antwoordde de Heer Blanksma, dat dat wel zoo geweest was, maar dat hij het vorige jaar ook met de wol in de eerste klas was gevallen, en omdat hij een mooie stamboom had, waren ze voor hem net zoo voordeelig. Het hooien geschiedde daar op hooiruiters, wat het voordeel had, dat ze minder verlies hadden en minder van het weer afhankelijk waren. Ook het bouwbedrijf zag er mooi uit. Er werden nu aardappelen uit de kuilen gehaald, die uitgevoerd werden naar Barcelona. Wat me opviel was, dat op zoo'n modern bedrijf de weiden niet mooi waren ingedeeld. Het vee liep bij elkaar in een groote weide, wat wel een mooi gezicht, maar naar m.i. toch niet voordeelig is. Van den Heer Blanksma vertrokken we over de afsluitdijk naar de Wie- ringermeer. In de Wieringermeer hebben we enkele boerderijen be zichtigd. We wandelen op den bodem van de voormalige Zuiderzee. We kregen een gids mee, die eerst met ons naar een bouwbedrijf ging. Deze boerderij was 50 H.A. groot, had een modern woonhuis en een schuur, die berekend was voor de halve oogst. Per H.A. was 60 M3 berekend. De schuur was dus 25 x 60 Ms 1500 M8, wat nogal een tamelijke ruimte was. Ook zagen we nog een exportschuur, die 3000000 K.G. stroo kon bergen, wat natuurlijk ook een heel schuurtje was. Op die boerderijen waren de mo dernste machines te zien. Er was een diesel-tractor van 55 P.K. die ongeveer f 6000,gekost had. In de heele Wieringermeer liepen er 75 st. van. Welke prijs U ook betalen wilt, voor f 39.50 kunt U bij ons al eeri voortreffelijke Erres krijgen! Een Erres behoudt zijn grote zuigkracht door zorgvuldige, ingenieuze constructie. Keuze uit 7 modellen, alle gegaran deerd door de fabriek, die ook de vermaarde Erres radiotoestellen fabriceert. BALUX ZuifGukDIJNEN

Weekblad voor Rijssen | 1939 | | pagina 2