Zaterdag 31 Dec. 1938 Uitgave van Drukkerij G. ten Gate Hzn., Rijssen Telef. no. 41 Postrekening no. 13337 Abonnementsprijs per 3 maand 30 cent per week 3 cent Advertentiën 1—5 regels 55 cent, elke regel meer 10 cent. Adverteritiën op de le bladz. dubbel tarief. Voor de handel speciale prijzen. Inzending tot uiterlijk Vrijdagsmorgens 9 uur. Ingezonden Stukken enz. tot Donderdagsmiddags 2 uur. Buitengewone Ledenvergadering van de Afd. Rijssen van „DE EENDRACHT" Naar aanleiding van haar één jarig bestaan hield genoemde afdeling een buitenge one leden- vergaderin in het Café Hegeman. Ook gezinsleden der georgani- seerden waren uitgenodigd. Toen dan ook de twede voorzitter, Peters, de vergadering opende, kon hij ongeveer 225 bezoekers(sters) wel- kom heten. De Bondssecretaris Stuvé en de Districtsleider Tabak waren mede aanwezig. Een flink aantal vrouwen hadden aan de oproep van het afdelingsbestuur gehoor gegeven. Tabak kreeg het eerst het woord en vertelde van de moeite, welke het had gekost, in Rijssen een afd. van „de Eendracht" op te richten. Doch toen die afd. er éénmaal was, ging het steeds voorwaarts, met het gevolg, dat ze nu reeds 215 leden telt. Dit is evenwel niet zó maar gegaan. Afd. bestuur met een staf van helpers hebben daar voor hard gewerkt en doen dit nog. Een woord van hulde voor hun werk! Het woord van dank, aan hem gebracht, kaatst hij terug naar de leden zelve, zij zijn het, die den groei bevorderen. Al zijn nog geen bepaalde successen te vermelden, hetgeen in deze tijden al uiterst moeilijk gaat, de afdeling wordt volledig erkend en de ver houding tot de werkgevers is goed te noemen. Dan biedt hij, namens de afdeling aan mej. Steenbergen, die als het 200e lid weid geboekt, een kleine verrassing aan, hetgeen een stevig applaus uitlokt. Nadat Tabak de leden nog op het hart had gebonden, zó flink door te werken, werd gepauseerd. Onder de pauze zijn de aanwezigen getracteerd op een kop koffie. Dit had een vlot verloop, daar het afd. bestuur krachten in zijn midden, die ook op ander dan vereenigings- werk hun sporen verdienden. Na de pauze werd het woord gevoerd door den Bondssecretaris Stuvé. Spreker begon zijn betoog, met er op te wijzen, dat het hem een genoegen was, hier in de nog jonge afd., welke thans het één jarig bestaan viert, het woord te mogen voeren. Namens het Bonds- bestuur bracht spreker dank aan het kranige afd. bestuur, verder aan de vele werkers, die het in één jaar gebracht hadden tot een afd., die er zijn mocht, n.l. 215 leden. Bij wijze van erkentelijkheid bood hij, om op volgende verga deringen orde te handhaven, een voorzitters-hamer aan. Verder wees spreker er op, dat men nu niet meer alleen stond, maar dat men was opgenomen in een organisatie met 9000 leden en dat deze organisatie weer ondergebracht is in zijn 300000 leden tellende. N. V.V. Hij zeide, dat deze organisatie al meer dan 40 jaren de strijd aan gebonden hebben tegen de z.g.n. bezittende klasse. Hij haalde nog, in het kort aan, hoe 40 jaar terug de kinderen van 8 tot 10 jaar al in de fabrieken werden gehaald en dat men deze kinderen 's mor gens bii het opstaan eerst op een natte dweil zette, om ze wakker te krijgen. Deze toestanden kennen wij niet meer, aldus spreker. Ook wees hij er op, wat een ontzettende strijd het gekost heeft, om de vrije Zaterdagmiddag te krijgen. In 1889 was de strijd voor de 8 urige werkdag ingezet. De arbeiders werden gewoonweg van de zijde der werkgevers voor fantassen uitgemaakt. Maar de strijd is toch gewonnen, doch steeds door over leg. En weer wachten ons pro blemen, die om een oplossing vragen. Spreker denkt aan de grote werkloosheid. Fabrieken staan, grondstoffen zijn er genoeg, maar in duizenden gezinnen heerst er gebrek aan vrijwel alles. Van de zijde der werkgevers, wordt niet gevraagd, of er we! voldoende schoeisel of kleding aanwezig is voor de kinderen. Neen! Er wordt alleen maar gevraagd, of er winst in de order zit, aldus spreker. Spr. memoreerde nog, hoe N.V.V. en S.D.A.P. de regering door middel van het Plan van de Arbeid erop gewezen hadden om het werk loosheid-probleem op te lossen. Door dit plan toe te passen, zou er werk zijn voor allen. Verder wees spreker nog even op de geestelijke vrijheid, die men had. als men lid is onze organisatie. Tienduizenden zijn er, die Zondags hun kerkelijke plichten vervullen. Bij ons is plaats voor allen, zegt spr. In zijn verdere rede wees spr. er op, hoe de drie samenwerkende organisaties in het vissersbedrijf zó'n volledige overwinning behaal den, op de reders. Later had de Christelijke bond zich teruggetrok ken, maar de twee anderen hadden vol gehotiden en met succes. Spreker besloot zijn rede met de leden aan te sporen, om lid te blijven van de organisatie en te biijven strijden voor een betere toekomst. De gloedvolle rede werd door applaus gevolgd. De voorzitter Kam. Hofstede sloot daarna de goed geslaagde vergadering. T, o— Den len Kerstdag werd onder leiding van ds. Pekema van En schede door de kinderen van den Nederl. Protestantenbond afdeeling Rijssen, het Kerstfeest gevierd. Door vele ouderen en belangstel lenden werd dit leest mede bijge woond, zoodat de zaal, waar de diensten worden gehouden, dicht bezet was. Nadat de kinderen eenige Kerst liederen gezongen hadden en Ds. Pekema voor de ouderen was voorgegaan, kwam de beurt aan het jonge volkje en vertelde ds. Pekema een Kerstvertelling. Voor afwisseling werd gezorgd, door zang-, viool en orgelspel. De kin deren werden getracteerd en ont vingen een Kerstcadeau. Een prach tig versierde Kerstboom en de smaakvol aangekleede zaal zetten aan het geheel luister bij. Aan het einde van den dienst bracht ds. Pekema een woord van dank aan het dames-comité voor de voorbe reidende werkzaamheden en aan de beide violisten resp. organist voor de medewerking. Op den avond van den Tweeden Kerstdag voerde de R.K. Zangver- eeniging „St. Caecilia", onder leiding van haren directeur, den heer J. Vermeulen uit Raalte, in het St. Jozefgebouw een Iverst-oratorium uit van Müller. Medewerkenden waren de heer B. Wamelink uit Zutphen, die de tenorpartij zong, mevrouw Vermeulen en mejuffrouw Talbeek uit Raalte voor de piano partijen, terwijl eerstgenoemde tevens het orgel begeleidde. De regie berustte in handen van pastoor Peters. „St" Caecilia" heeft heel wat aangedurfd door de uitvoering van lit oratorium, zoo passend bij de Kerstfeestviering, op haar pro gramma, te nemen. Doch wanneer vij den directeur hulde brengen oor hetgeen hij met zijn koor wist te bereiken geldt deze hulde tevens het koor. Eenige solonummers van mej. Mensink, aan het slot in samenzang met den heer Wamelink, oogstten bijzonder veel succes. De verschillende voorstellingen op het tooneel, dat voor deze uit voering den achtergrond vormde, waren in aankleeding en uitvoering uitstekend verzorgd. Aan het einde werd door pastoor Peters, die wegens verhindering van den voorzitter van „St. Caeci lia" ook een openingswoord had gesproken, dank gebracht aan directeur en uitvoerenden. Voor een volle zaal gaf Rijssens Mannenkoor, directeur de heer A. E. P. Sommer te Almelo een uitvoering in het Parkgebouw. De voorzitter van het koor, de heer E. J. Beverdam, heette in 't bijzonder den eere-voor- zitter, den heer M. G. van Heel, welkom en dankte hem zoowel als de fa. Ter Horst S Co. voor hetgeen zij in 't afgeloopen jaar weer voor het koor gedaan hebben. Dank zij den directeur en den noesten vlijt der leden kon het koor dezen zomer over gaan naar de hoogste afdeeling en het doel is thans, om de concerten gaandeweg aan dit peil aan te passen, door in den zang meer bezieling te leggen en de tekstuitbeelding beter te verzorgen, tengevolge waarvan meer contact met het publiek verkregen wordt. Het programma werd ingezet met „Ontwaak schoone Zee" van Isr. J. Olman, dat reeds dadelijk opviel door prachtige uitbeelding en een mooie stemming. Een dankbaar nummer was ook ,,Agnes Dei" uit de Arlèsiene- suite van Georges Bizet, waarbij de directeur op de piano begeleide. Van de nummers, die voor de pauze werden uitgevoerd noemen wij verdar „De Ruïne" van L. F. Brandts Buys en het bekende „An der schonen blauen Donau" van Joh. Strauss, dat als steeds weer een succesnummer was. Na de pauze stond een prachtig versierden kerstboom op het tooneel opgestetd, waarbij het koor grooten- deels een Kerstprogramma uitvoerde. Rijssen's Mannenkoor toonde dezen avond zijn plaats in de hoogste afdeeling ten volle waard te zijn. Enkele kleine onzuiverheden, die we hier en daar opmerkten, stoorden slechts weinig, nu er zooveel te loven viel. De middag van de Tweede Kerst dag hield de IJsclub een ledenhard rijderij op de nieuwe ijsbaan. Er werd in drie klassen gereden. Van de klasse heren wonnen B. Eerdmans, E. Stokkentreeff en G. H. Derksen resp. le, 2e en 3e prijs, Bij de dames gingen mevr. Mül ler, mej. A. Eshuis en Mej. H. Pluimers met de prijzen, in volg orde van hun namen, strijken, terwijl in de koppel wedstrijd voor heren E. Stokkentreeff en G. H, Derksen de eerste, H. Müller en F. Hulst de tweede en B. v. d. Voort en H. van Eerden de derde prijs behaalde. Er werd om geldprijzen gereden. De belangstelling was flink. o— BURGERLIJKE STAND GEMEENTE RIJSSEN van 21 tot en met 27 December Geboren Geertje dv P. Hinderiksen G. Finke Johan Regimus zv J. H. Haase en J. Danneberg Jan zv G. Baan en W. Ligtenberg Janna dv J. Pongers en F. Wolterink Fran- ciscus Jacobus zv C. Vos en H. Schothans. Gehuwd A. Bos 26 j en J. Bosch 27 j. Overleden E. Goosen 76 j mv J. Ulfman J. Harmsen 73 j wed. v. H. ten Berge. Het ijsvermaak heeft reeds enkele ongelukken veroorzaakt. Op de baan van de IJsclub alhier kwam mej. J. B. te vallen, tenge volge waarvan zij een sleutelbeen brak. De heer de W. uit Enter ontwrichtte bij een val schouder. o— De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield gedurende de zijn tMmM' §a& O—

Weekblad voor Rijssen | 1938 | | pagina 1