MflMH Ziehenlonfls Rilssen *s Maandagsavonds Voor alle Fondszaken 8-9Kerkstraat 16. bestaan te verzekeren en bestaans zekerheid mist eveneens. Voor de goede daden hebben we waardering, maar het produc tiestelsel is nog niet in orde. Sprekende over de vakorgani satie, zegt de heer Stuvé, dat deze niet vanzelf komt. Dag aan dag moet er voor gestreden worden. Tot hen, die zeggen, dat organisa tie toch niet geeft, zegt spreker: blijf dan niet bij het grote, te grote aantal ongeorganiseerden, doch doe mee. En niettegenstaande de vele klaplopers, is de bewering van „niets geven" niet vol te houden. Maar hadden de textielarbeiders vroeger hun plicht gekend, dan zou er stellig meer verbeterd zijn. De enkeling wordt steeds onder de voet gelopen, de organisatie laat haar invloed geiden. In ons land met zijn verdeeldheid op velerlei gebied, vooral op dat der vakbewe ging, is de strijd moeilijk. Dat is zeer jammer, want allen, ongeacht hun godsdienstige of politieke overtuiging, hebben een goede organisatie nodig. Vandaar het standpunt der moderne vakbewe ging, dat ieder vrijheid moet hebben om actie te voeren en nie- mands overtuiging wordt er ge krenkt. In een maatschappij, die in de behoeften van allen voorziet, zal de meeste geestelijke vrijheid zijn. Aan de aanwezigen zegt spr. de organisatie moet een deel van Uw leven zijn, meer inhoud aan het leven geven. En is men eenmaal georganiseerd, dan moet men ten volle meewerken en niet alles aan het bestuur overlaten. Ieder lid moet zijn plicht kennen, waarbij ook vergaderingbezoek behoort. Men moet spreken met zijn medearbeiders, ongeorgani seerden en zijn bönd verdedigen. Dit kan ieder en daardoor zijn afdeling maken tot een sieraad van de Bond. Door organisatie moeten wij komen aldus eindigde de heer Stuvé zijn betoog tot verheffing onzer klasse, verbetering der maatschappij, waarin inderdaad plaats voor allen is. Een daverend applaus volgde op deze gloed volle rede. Hierop volgden nog enkele muziek- en voordrachtnummers, waarna de voorzitter het officiële deel der bijeenkomst sloot. Namens de afdeling bood Mej. de Vos, Mevr. ten Hoopen een bos witte seringen aan. Nog enige tijd was men daarna gezellig bijeen. o— DE PALESTINAFILM. Zaterdag 2 April a.s. komt de Palestinafilm te Rijssen. (Zie ad- advertentie.) Deze film, die ons meeneemt door geheel Palestina en ons doet vertoeven op de plaatsen, die ons door den Bijbel zulke oude beken den zijn geworden, toont ons het Heilige Land met zijn zeden en gewoonten, zooals het er uitzag ten tijde der Patriarchen en zooals het er nu uitziet. Bethlehem, Nazareth, Jaruzalem, Galilea, zijn het niet namen, die ons van jongsal in het geheugen gegrift staan? Daar speelden zich de bijbelverhalen af en wij trachten ons een voorstelling te maken van die geschiedenissen in hun Ooster- sche omgeving. Nog is het moeilijk om ons een voorstelling te maken van vele Bijbelsche tafereelen, omdat wij de omgeving van het Heilige Land zoo weinig kennen en begrijpen. De Palestinafilm geeft ons een duidelijk en waar beeld van het Oostersche leven. Verschillende gelijkenissen worden er ons ook veel duidelijker door Als wij b.v. de Israëlitische vrouw zien met haar versiersel, bestaande uit een reeks penningen, dan begrijpen wij de groote schrik van die vrouw wanneer zij tot de ontdekking komt, dat zij een van die pen ningen verloren heeft. Het geheel wordt sprekend toegelicht. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan en komt zelf en laat Uw kinderen iets moois en waar devols zien. o PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Geen opgave ontvangen. Westerkerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Zondag Vm.9,30 en Nam. 2,30 uur Ds. J. Bos. Zelfst. Geref. Gem. o.h. Kruis. Zuiderkerk. Zondag Vm. 9,30, Nam. 2,30 en 6 uur Ds. van Wier. Geref. Gemeente. Walkerk. Zondag Vm. 972, nam. 21/2 en 's av. 6 uur de Eerw. heer L. Wijting. Donderdagnam. 3 uur en half 8 Ds. H. Ligtenberg van Lisse. Dordtsch Geref. Gem. Zondag Vm. 9,30, nam. 2,30 en 'sav. 6 uur Preeklezen. Woensdag 30 Maart nam. 3 uur en half 8 Ds. H. Ligtenberg van Lisse. Nederl. Prot. Bond Namiddags 5 uur Ds. A.J. Werner van Deventer. BURGERTS- GEMEENTE RIJSSEN van 16 tot 23 Maart 1938. Geboren: Elisabeth d. v. J. Smelt en W. Witten Waander z. v. G. Rozendom en M. Mager Hendrik z. v. B. J. Waggeveld en H. Beren- dijk. GehuwdG. Gerritsen 29 j. en E. H. Kremers 25 j. G. J. Tijhof 21 j. en G. Brinks 17 j. OverledenG. Olthof wed, v. G. J. Legtenberg H. Beunk 74 j. vr. v. G. H. Wilms. o— Gevonden Een portemonnaie met t 0,07, een paar lederen handschoenen, een muziekboek, een grijs-blauwe muts, een tabakspijp, een paar kinderkousjes, een haarstrik, een ceintuur (groen), een portemonnaie met f 1,00, een kindermanteltje, een portemonnaie met f 1,03, een zwarte ceintuur, een zilveren pols horloge, een rechter damesschoen, een belastingplaatje, een portemon naie met f 0,15. Verloren Een hondenzweep, een hondenriem, een heerenrijwiel, een groene mantelceintuur, twee belasting plaatjes. Inlichtingen op het politie-bureau, doch niet per telefoon. o De heer A. Sanderman behaalde op de bakkers-vakwedstrijd te Zwolle in de prijswinnaarsklasse met een inzending beschuit een le prijs. Hiermede heeft de heer Sanderman zijn vijftigsten prijs gewonnen. o Maandag 14 Maart speelde de Damclub Rijssen tegen de Damclub Friezenveen, om den wisselbeker. De voorloopige uitslag is als volgt: Rijssen Friezenveen 1. H. ter Avest—G. Aalderink 1—1 2. J. Voortman-—J. Dordt 0—2 3. G.J. Koedijk—R. Jansen 4. B. Kienhuis—Z. Jonker s 5. M. v. Brussel—H. Koelie 1—1 6. J. Dangremond—G. Plij 0—2 7. H. Vosman—F. Wessels 2—0 .8. J. W. Koster—F. Jonker 2—0 9. G. Koster—G. Post 2—0 10. H. Willemsen—J. Jansen 0—2 Totaal 8 8 De afgebroken partijen aan bord 3 en 4 staan in het voordeel van Rijssen, zoodat de einduitslag waar schijnlijk 11—9 voor Rijssen zal worden. o Weekmarkt. Oude Kippen f 0,65—f 1,10 longe Kippen f 1,00—f 1,50 Oude Hanen f 0,75—f 1,00 Jonge Hanen f 0,30f 0,80 Tamme Konijnen f 0,03— f 1,90 Tamme Eenden f 0,30—f 0,40 Kippeneieren f 2,40—f 2,70 per 100. o— SPORT. Hetgeen zeer lang dreigde, is thans werkelijkheid geworden, R. V. moet, na de nederlaag van Zondag j.l. te Apel doorn tegen Robur, degradatie spelen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat te Apeldoorn de slechtst spelende partij tenslotte verloren heeft. Het be gin gaf den R. V.'ers goede hoop. Snel en goed combineerend stormde men steeds op het Robur doel af, doch voor het doel was alle snelheid verdwenen, zoodat het slechts sporadisch tot een goed schot kwam. Nadat Robur den druk met succes doorstaan had, gingen de partijen vrijwel tegen elkaar op, doch beide partijen bleken over zwakke voorhoedes te beschikken, zoodat, on danks vele en goede kansen, de rust met dubbel blank inging. Het was dui delijk, dat de partij, die het eerste doel punt zou maken, zoo goed als zeker van 'de overwinning zou zijn. Helaas was het niet R. V., doch Robur, die -ongeveer, 15 min. voor afloop uit een goed genomen corner het eerste doel punt van dezen middag maakte, waar mede de strijd vrijwel beslecht was. Wel kwam de bal nog eens na een hard schot van Schintz tegen den goal- paal, doch verder wist R. V's voor hoede het niet te brengen. In de laatste minuten, toen ook R. V.'s verdediging wat minder sterk ging spelen, maakte Robur aan alle onzekerheid een einde door er 2—0 van te maken. Fouten worden in iederen wedstrijd gemaakt, geen enkele club kan die voorkomen. Doch het R. V. elftal heeft ons Zondag wel erg teleurgesteld. Be ginnen wij met de verdediging, dan kunnen wij voor het achtertrio niets dan lof hebben. Schuurman verdedigde zijn doel op sublieme wijze en zijn op treden, snel en rustig, schonk vanaf het eerste begin al vertrouwen. De 2 doelpunten, die Robur scoorde, heeft hij zeker niet kunnen voorkomen. Ook beide backs speelden een goede partij en al blonk dan Kosterbok ook uit, zijn partner greep altijd heel goed in en ook zijn opstellen was als regel zeer goed. Van de kanthalfs heeft vooral Nijveld een berg werk verzet. Als ge heel speelden zij verdedigend, wat in de eerste helft goed gezien, doch in de tweede helft, vooral bij een achterstand fout was. De grootste fout maakte de middenhalf door bij een achterstand nog altijd zijn plaats te kiezen ongeveer tusschen de backs, inplaats van meer naar voren te trekken en desnoods alles op een kaart te zetten. Het laatste ge deelte van den wedstrijd hadden wij een aanvallend en geen verdedigend R. V. mogen zien. De voorhoede was zeer zwak in het benutten der kansen. Wij hebben het reeds eerder gezegd, het heeft den schijn, dat de spelers be paald niet durven, wanneer zij hun kgns krijgen. Dit is een uiting van gebrek aan vertrouwen in eigen kunnen en juist dit is zoo fataal. De bal wandelt nu eenmaal niet in het doel, doch ver langt hiervoor een stevige opstopper. En als er dan geen voet is, om die op stopper te geven, wint men geen wed strijd die nog altijd door doelpunten beslist wordt. Nu moeten wij zeggen, dat het deze voorhoede werkelijk ook niet gemakkelijk gemaakt wordt. Meer malen moesten de spelers het leer van het middenveld of nog verder halen en wanneer men dan al eens snel naar het doel opdreef, was de afstand vaak te groot geweest om nog de kracht te heb ben de laatste moeilijkheden te over winnen. Een middenvoor hoort niet op of nog achter de middellijn, hij behoort zich zoover mogelijk naar voren tusschen de backs der tegenpartij in vrijstaande positie op te stellen. Bij goedbegrepen spel zullen dan de vleugels ook niet steeds met den bal naar den cornerhoek drijven om dan een voorzet te geven. Zij zullen zich haasten eerder den bal voor het doel te plaatsen en een ener giek middenvoor moet daar juist op be dacht zijn en zulke kansen weten te be nutten, koppen of trappend, naar het uitkomt. Zoo hebben wij het Zondag geen enkelen keer gezien, hoewel wij gaarne in aanmerking willen nemen, dat bij een kamp als Zondag van de zenuwen van de spelers heel veel ge vraagd wordt, waaruit natuurlijk fouten voortvloeien. Wij willen dan ook op de gemaakte fouten geen critiek uit oefenen, doch in éèn opzicht hadden wij van het elftal als geheel meer ver wacht, n.l. een 100 pet. geven. In stoere volharding, in de heilige wil om te zege vieren, stonden de R. V.'ers bij Robur. vooral na rust, heel veel ten achter en in dat opzicht zijn wij langs de lijn ten zeerste in de ploeg teleurgesteld. Wij hebben het wel eens gehad over een ketting, waarin alle schakels voor alle capaciteit dienst moesten doen, en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat af en toe, dan hier en dan daar, een scha kel niet gespannen was. Dat was spijtig om te moeten zien, dat heeft wellicht geel-zwart de nederlaag gekost. Voor een verrassing zorgde R.V. 2 door met een zeer gehavend elftal te Almelo tegen Heracles 5 gelijk te spelen. Naar wij vernemen, is dit gelijke spel niet toevallig, doch voor de R.V.'ers door hun spel tenvolle verdiend. Dit resultaat is te mooier, wanneer men weet, dat het de Hecracliden het kam pioenschap der afdeeling wellicht kost. R.V. a won met 3—1, terwijl b met dubbele cijfers verloor. Zondagmiddag begint R.V. reeds aan de promotie-degradatie met een wedstrijd op eigen terrein tegen Olden- zaal. De R.V.'ers zijn vol goeden moed en vast besloten zich in de tweede klas te handhaven. De spelers zijn er van doordrongen, dat het een heel zware opgave zal zijn de oprukkende troepen terug te werpen, doch zij staan gereed, in gesloten formatie, grimmig en vastbesloten. In afdeeling B. was 't vorig seizoen Theole, die in dezelfde omstandigheden verkeerde als R.V. op het oogenblik. De Tielenaren hebben zich toen ook weten te redden en al ziet men het vaak anders, velen zullen nog voldoende vertrouwen in de ploeg hebben om de toekomst niet al te donker in te zien. R.V.'ers, de stormklok luidt. Thans met man en macht ten aanval, met een snel heid, die den vijand verrast. Het is nu geen tijd meer om pardon te geven, tot in de laatste minuut zal iedere schakel in de ketting op volle kracht gespan nen moeten zijn. Alleen dan is het werkelijk mogelijk de de oprukkende troepen terug te slaan. Onze beste wenschen en .veel geluk. H.V.C.—EXCELSIOR 3-3. In een door Excelsior slecht ge speelden wedstrijd heelt H.V.C. een kostbaar puntje weten te bemachtigen. Nieuwenhuis doel- punte onhoudbaar uit een voorzet van rechts 0 1. Een kwartier daarna was de stand weer gelijk. Door een blunder van de H.V.C. scoorde de Exc. linkbuiten 1—2. Met welke stand werd gedraaid. Onmiddellijk was Exc. weer in den aanval en Pietje vergrootte de voorsprong 1—3. Daarna nam H.V.C. het spel geheel in handen, de Exc. keeper moest nog twee keer visschen, met welke welke stand het einde kwam. Zaterdag moet Excelsior op be zoek bij Sparta de a.s. kampioenen.

Weekblad voor Rijssen | 1938 | | pagina 2